ZONDAG 4 JULY 1®. TWAELFDEN JAERGANG. - N' 649- Vertrekuren uyt de Statie Aelst IVAER: C FRANKS'S JAERS. Vertrekuren uyt verschillige Statiën. AELST, den 3 July 1858. Leggenlangs om meer leggen en blyven leggen. En wat nut zal tland uyt die schandigegeldverkwisting trekken? Zal dit met 0 millioenen eyndigen? Zyn die andere werken nuttig of noodig Een luydsprekend bewys. Denderir.. 5-35 8-30 9-25 12-30 3-05 6-00 9. „kerm. 5 35 8-30 12-30 6-00 9 00. Brussel 7-40 9-25 11-00 3-0;5-30 8-15. Mech. Brus. Anlw. 5-35 8-30 9-25 3-05 6-00 Leuv Thien Luyk 5 358-30 9-25 3-05 6-00 \crv Land StTruven,5-35 8-30 9-25 3-05 6-00 tiend 8-2512-2*52-553-05-6-00—8-55 Gend, Brugge, Osteade 8-25 12-25 0-00 3-05 6-ÖU 1* klas langs .Denderrnonde. Korlryk, Mouscroen, Rv-ssel (langs Lede) 8-25 12-25 2-55 3-Ó5 6-0Q. Doornvk, Ryssel (langs \lh7-405-30—0-00 Nin. Ge(:rardsb. Ath., 7-40—-2-155-^08-15. Bergen, Quievrain 7-400 002-155-20 10-. Te LBDB staen nl de konvoys. Te idfcem staen deze vertrekkende vaa Ath 6-30 - 4-10 en deze vertrekkende van Denderleeuw 8-15—2-405-45. Slaen te lysegem stil al de konvoys uytgenomen dezen vertrekkende van Aelst 9 25 des morgens en 9-<>0 's avonds en van Denderrnonde ten 0-00 's morgens en 0<00 's avonds. Staen «c SANTBERGEN de vertrekken nvt Ath 6-30 10 00 's morg. 0-0 en 4-10 des avonds. Van Denderleeuw 8-15 's itiorg* 2-40 en 5-45 des avonds. CLIQUE SL'TJM. VAN LOKEREN NAER Denderrnonde, Aelst 6-40 9-20 3-00 5-30 y-15. Ninove, Geerardsbergeo, Ath 6-40 9-20 -3-007-15. VAN ATH NAER Geeraerdsbergen, Ninove, Aelst, Denderrnonde, Lokeren 6-30 10-» 4-40—7-20. - Geeraerdsbergen, Ninove Aelst, Denderrnonde, 6-3010-» -A-10 y-20. Brussel (langs Denderleeuw) 6-3010 4-10— 20. Gend, Brugge, Ostende 6-30— (langs Lede.) 10-» 4-10— 7-20. VAN CEND NAER Audenacrde6 9-30 2-30 7-50. naer Aelst, 7-00 8-45 00-» 2-15 4-45 7-40. VAN BRUSSEL NAER Aelst, Gend 7-35- 11-30—2-00 5-05-8-00. Ninove, Geeraerdsb, Ath (langs Denderleeuw) 7-35 2-00 5-05 8-00. VAN DENDERMOXOE NAER: Brusii-l 1. Aelst) 7-15 7-55 1-41 5-. 7-45 1. Mech.) 5-55 9-10 9-45 3-30 &-40 8-.0. Aelst, 7-15 7-55 -11-50 1-40 - 5-00 6-05 - 7-45. DEN DENDERBODE Den budget van magister Rogier is dit ja er al wederom verhoogd met EEN HALF MILLIOEN FRANKS ja, den ouden schoolvos heeft het zoodanig weten te beridderen, dat de kamer dien jaerlyks zwellenden budget in vollen galop heeft gestemd, niettegenstaende er VYF HONDERD DUYZEND FRANKS meer als naer gewoonte op staen Vyf honderd duyzend franks, zal men zeggen, is eene kleynigheyd als zy verdeeld zyn op al de lastenbetalers van 'tland, en dit bekennen wy, maer 500,000 franks alhier, 500,000 franks aldaer, 500,000 franks al ginter, maken setlens eene groote som uyt, en de waerheyd is dat het toch altvd te leggen en langsom meer te leggen is. Het woord GESPAERZAEMHEY'D schynt uyt den libera- terswoordenboek van Rogier voor eeuwig verdwenen te zyn, men zou zeggen dat dien vremdeling voor eenige zending aengenomen heeft de zakken der Belgen niet alleeniyk geduriglyk te inspecteren, maer er geduriglyk op te kloppen om er de laelste duyt te doen uytvallen, en dit heet dien man de Vlaenderen redden Belgiën van zynen ondergang bewaren... Rogier is nauwelyks zes maenden aen het ministerie, en wat gebeurt er Wat er gebeurt, beminde landgenoten, dit is schrikkelyk in plaets van zoo stillekens aen te doen cn alles te vennyden wat nieuwe lasten zou konnen te weeg brengen, zet Rogier zich seffens aen 't studeren om nen keer voor goed te konnen doortrekken. In 1848 of 1849 legde hy ons een koppel gepraemde leeningen op den hals van 57 milliaenen, maer dit deed hy in twee keercri, op dat de Belgen niet te hard zouden gejammerd hebben; in 1858 doet dien zelfden man zynen grooten franschen sabel aen, zet zynen oorlogskask op den kop, fronst zyne wenkbrouwen en vraegt niet 57 millioenen m twee keeren, maer wel 60 MILLIOENEN 500 DUYZEND FRANKS of wel 60 millioenen en half in eenen keer, en daer hy geenen liefhebber schynt te zyn van onpare, halve millioenen, of millioenen met steerten van honderde duyzende franks, zegt hy by zich zeiven ik zal, om de een en zestig millioe nen kompleet te maken, een half millioen meer op mynen budget vragen, wat zouden toch die 500 duyzend franks by die 60 millioenen alleen staen te doen, er is niets beters dan ronde sommen te vragen, den triangel van zestig millioenen vyf honderd duyzend franks is veel te lang, een en zestig millioenen is nog zoo gauw gezegd, dit is nog zoo gemakkelyk en gaet met eenen trek af gelyk nen vloek. Ja, M. Rogier, dit gaet gemakkelyk met eenen trek af om te vragen, maer zal het zoo gemakkelyk met eenen trek af gaen voor de Belgen om te leggen Zal het zoo gemakkelyk gaen om die ontzettende geldmassa uyt de zakken der arme en ouder den last der conlributiën buk kende burgers te krygen Gy denkt ja, M. Rogier, wy der,ken neen, de gedrukte lastenbetalers roepen neen. duyzendmael neen; om de intresten dier verschrikkende somme op te brengen, zullen wy ons alle beroovingen moeien opleggen, zullen wy liet noodzakelvke moeien missen, zullen wy alle dingen van het minste genoegen moeten derven; doch dit geeft er voor u niet aen, M. Rogier, gy zyt, op onze kosten, gelyk nen prins gelogeerd, g'hebt schoone meubels, schoone salons, vuer voor niet, licht voor niet, enz. enz. enzgy hebt gecne soldaten te logeren, geene garde civiekkorvés te doen, van uw prachtig hotel noch deuren noch vensters, noch schouwen, noch grondlasten te betalen, en daerby gy stelt aen het hoofd van uwen budget eene somme van een en twintig duyzend franks, die gy jaerlyks opstrykt om er, op de aezomlheyd van de Beigen, goedé eier meê te maken Wy zyn zoo gelukkig niet, by ons steekt het trompet altyd leggen, langsom meer leggen en blyven leggen Het nut dat Belgiën uyt een deel dier verpletlerende geldverkwisting zal trekken, kan men gemakkelyk aen nen minister zynen neus knoopen, integendeel, 'tland zal er zich de vyandsehap, het achterdenken en de wantrouw van vremde souvereynen door op den hals halen. Wat het overige betreft, er zyn zeer vele zaken onder waermede men zal varen gelyk men gevaren is met de afleyding der Maes te Luyk. DE EERSTE 20 MILMOEPJEN VOOR AKTWSSPEN. Dezen ontzeUenden hoop geld gaet, om te beginnen, verkwist worden om de stad Ant werpen in een harnas van forten, kasteelen, kasematten en lonktorens in te sluyten, immers oin er een tweede Sebas- topol van te maken," iets wat wy hier in Belgiën van noode hebben gelyk 't vuer in onze oogen. De stad Antwerpen, die nu bloe'yt door haren handel met alle de volkeren der .aerde, gaet zich, door deze insluyting, in eene oorlogsslad herschapen zien en de bron van hare onmetelyke rykdom- men droogtrekken waer is den grooten koopman, waer is den rykeu proprietary, waer is den vremden lastgever die het nog zaJ wagen zyne schatten, zyne eygendoinmen, de winst of 't bezit van een geheel leven arbeyd en zorg toe te vertrouwen in eene stad, die alle oogenblikken gevaer loopt door het oorlogsvuer ten gronde geslecht te worden. De Antwerpenaers gevoelen dit maer al te wel er, daerom zyn zy eenstemmig om tegen die impolitieke in sluyting uyt al hunne krachten te protesterenDe Ant werpenaers gevoelen dat de vryheyd van bunnen handel zal vernietigd zyn, dat de verwydering der vremde handels- huyzen zeker is, de scheepreeders begrypen dat de landin gen zullen elders gebeuren, dat Vlissmgen ten nadeele van Antwerpen gaet bloeyën, dat den transit naer Duytsch- land zal ophouden, immers dat den hollandschen koop handel ten nadeele van den belgischeu onvermydelyk gaet de de bovenhand krygen. Van don anderen kant, Vrankryk moet met onrust en wantrouw op de nuttelooze versterking van Antwerpen neerzien, omdat het klaerlyk blykt dat zy zal strekken om eene mogendheyd te begunstigen met weike het niet altyd in goede verstandhouding is en waervan het altyd wan trouwt. Vrankryk gevoelt maer al te wel dat deze verster king maer kan gedaen worden om eenen aenval te konnen wederstaen tot dat de Engelsciien er zich van meester gemaekt hebben, en daerby het is maer al te wel gekend dat Engeland er zich altyd tegen verzet heeft dat namelyk Antwerpen in andere handen dan de zyne zou vallen. Ook verzekert men stellig dat Vrankryk rekening gaet vragen of reeds gevraegd heeft van een ontwerp dat aen de fran- sche belangen vvandig is. Is dit voor ons hesluer voor- zigtig, wys en met gezond oordeel te werk gaen W laten deze vraeg aen de overweging van wien het behoort, maer hopen dat dien onbegrypelyken akt nog zoo gauw niet zal voltrokken zyn. Belgen in 't algemeen, en gy Antwerpenaers, in 't by- zonder, daerop moogt gy niet rekenen, by die 20 millioenen zullen er 20, 40, 50 en misschien nog meer millioenen bykomen de 20 millioenen zyn maer een beginsel om een reuzenwerk te maken gelyk men bet ontworpen heeft dit werk kan zoo gemakkelyk 100 millioenen kosten dan maer 20 of 40, immers dit kan nog niemand voor zeker weten, en deze die het op een tiental millioenen naer weten zullen zich wachten zulks bekend te maken, omdat zy voorzien dat ei- dan voorzeker geene kans van aeuveerding voor die voiksverpletterende wet zou wezen. Ziet daer waeraen gv u moogt verwachten, Belgen, ziet daer wat men met uw in zweet gewonnen geld wilt doenMaer wacht af wat er zal van komen, indien dees onbegrypelyk plan eene wezenlvkheyd word. BE AWBSRE MILLIOENE1M.-. Waertoe zullen die andere millioenen dienen Waerom worden zy gevraegd? Zy worden gevraegd om eenen buytengewoonen liberalen monsterkoek te bakken, waervan elk kies-arron- dissement een broksken zal krygen, wel te verslaen als alle de millioenen voor de vers'erking van Antwerpen loe- gestaen worden. Het hberael ministerie beeft dacrvan eene cn zelfde wel gemaekt, het zal niet toestemmen dat er iets toegestaen word, als geheel de wet met al de millioenen niet gestemd worden, het zal al of niet spelen, en aldus vn de liberale representanten poogen te krygen wat liet anders niet zou durven verhopenGelyk men ziet altyd met geweld of listen om de Belgen te doen leggen en langs om meer ie doen leggen... Dat er onder de andere werken noodige en nuttige werken zyn dit willen wy niet betwisten maer wat wy aen 't ministerie betwisten is dat onzen gelde- lyken toestand bloevend genoeg is om zulke groote en ruinerende uvlgaven te doen. Integendeel, 't is geweten en gekend dat 'tland by de 700 millioenen schuld heeft en dus ernstiglyk moet denken aen gespaerzaeinheden van allen aerd om aen de bankroet te konnen ontsnappen. Indien 't land 700 millioenen boni of te veel had, dan zouden wy op geen 100 millioenen moeten zien om werken van enkel genoegen of fantaisie uyt te voeren, maer te kort en zoo vreeslyk veel te kort hebben, maer de burgers den laetsten druppel zweet en bloed moeten uytpersen, maer de lasten en cqntributiën gedurig op alles moeten verhoogen en dan met lioopen millioenen nutteloos of uyt caprice willen verspillen, dit lieelen wy de laetste nytzin- nigheyd. Om nog meer de schandelykheyd der verkwisting van s lands penningen te doen zienhoeven wy maer het volgende aen te halen De zelfde liberale ministers die in 4847 aen 't roer gekomen zyn hebben aen de afleyding der Maes de somme van 19 MILLIOENEN EN HALF verknoevd. Eu welk nut levert die vervaerlyke somme van 19 millioenen en half op? Luystert, Belgen, wat eenen brief uyt Luyk aen het dagblad den Telegraphe geschreven, daerover zegt De scheepvaert op de Maes is dood De openbare gezondheyd is in gevaer De scheepvaert op de Maes is dood, omdat, gedurende t de werkingen aën de Maes, al de transporten of' ver- voeren langs den yzeren weg gedaen zyn geweest. De x gewoontens eens genomen blyven voortgaen De openbare gezondheyd is in gevaer uyt oorzaken ic die reeds aengeduyd zynHet drinkbaar water e verdwynt, de putten zyn nytgedroogd, de vuytighedeo en jderzelver verpestende dampen blyven ons by De inwooners van Luyk zouden als eenen redder be- groeten dezen die er hun in 't midden dezer hitte zonder ugtstel zou konnen van verlossen Aldus dienen de werkingen aen de Maes, die 19 millioenen en half gekost hebben, maer alleen om over de stad I.uvk eenen geessel te trekken die zoo vreeslyk is, dat de inwooners als eenen REDDER zouden uenzien dezen die er hun zou konnen van verlossenEn nogtans, Belgen, voor die 19 millioenen en half zult gy jaerlyks en ten eeuwigen dage omtrent een millioen intresten moeten betalen, of wel gy moet die 19 1/2 millioenen afleggen Maer afleggen dit versteen onze liberale ministers niet, want in plaels van aen gespaerzaemheden te denken om die millioenen met den lyd te konnen afleggen, vragen zy er nog gedurig millioenen bv, ja millioenen om Antwerpen te omsingelen met een harnas van forten en kasteelen 't geen weieens eene nog vreeslyker kwael dan de werken aen de Maes van Luyk kan worden, en waervoor men latei- te Antwerpen smeeken en bidden zal om er toen van verlost, te worden Dit zyn de liberale weldaden die het tegenwoordig ministerie aen 't land komt schenken Hopen wy nogtans dat de volksvertegenwoordigers ziëli dit mael niet zullen laten over 't ys levden en dat zy de algemeene behingen van 't land raedplegende, den ramp zaligen partygeest zullen aen kant stellen om Belgiën van zynen gewisseu ondergang te bevryden. nr Eenen kiezer verheelt aldus hetgeen er heelt plaels ge had in de Vergadering der liberale Associatie-Verhaegen woensdag avond te Brussel gehouden NooVt kiesvergadering is onstuymigerbruysender vuerspouwender geweest dan degene van maendag laetst' De stem zelve van Jupiter den Dondergod is versmacht eii verdoofd geworden. Het is geen hert hebben van „jet Ie stemmen voor M. Defré, die u zooveel diensten bewezen heeft en u den weg naer liet hestuerlyk gezag geopend heeftHet is met het hert niet, maer met het hoofd dat men bestuert heeft M. Verhaegen uytgeroepen. Dit. grondstcisel van Machiavel oefent men nvt mam men durlt liet niet bekennen. Bezat M. Verhaegen zynen Machiavel, hy zou deze aenstootelyke grondstelling „iet

De Denderbode | 1858 | | pagina 1