PILLEKENS. uytgeeproken hebben, waer alle eerlyke lieden nog geern aen twyfeldenzy zyn er van veronlweerdigd geweest. M. Verhaegen heelt het schi ikkind geweest der Associatie; hv heeft ze gedood met een enkel woord. Wy lezen in de lndépendance van woensdag het volgende; De" zitting der liberale Associatie is dezen avond her nomen, ten 9 uren voor de opneming der stemmen, /.iet hier den uylslag dier bewerking Stemmers 516 Witte briefkens 2 M. Defré heeft bekomen 305 M. Partoes heeft er bekomen 209 Diensvolgens is M. Defré uytgeroepen als kandidaet der liberale Associatie voor de kiezing van 5 julv aenstaende. .-. Tegen elk? verwachting komt hel liberael ministerie eenen klop le krygen waerdoor het volkomen duvzelig is geworden Den minister van openbare werken, ondersteund door Rogier, Frère, Verhaegen en geheel de bende ministeriele broodvn Iers-, is dyns- dag in de liberale assoéialie van Brussel als voorloopigen kandi daet voor de kamer, plegtiglyk afgekookt geworden, en zoodanig afgekookt, dat men hein gemakkelyk door eene strooypyp kan zuvgen, wel u» verstoon voor wie liefhebber is van zulke zuvgery. Het jodenblad de Independence, enden smeerigen Obsvrvateur hadden hel en aerde bewogen om den minister als kandidaet le doen voorgedragen worden Pieter Verhaegen had redevoeringen afgegeven gelyk'bierwagens, by had gesmeekt, gebeden, gekreschen, gejammerd, gedonderd en gebliksemd, maer T was al vruchteloos, de jonge grolpoltcn, van welke Magister Rogier gesproken heeft, hebben Verhaegen naer den weerlicht gezonden en den schimp-* schrvver republikaeu-socialist Bonifacius Defré inet eene ver- pletterende meerderheyd doen kiezen..... Men heeft ons verzekerd dat, op het hooien en zien van deze schandvlekkende neder la eg, den neus van Meester Verhaegen is opengeborslen gelyk een pruun en zeer aerdige afzetsel» op die niagonnieke ironie verspreyd heeft. Eenen ooggetuyge heeft bemerkt dat die afzetsels zeer wel gelyken aen het cytfer X- Cn aen duode handjeswelke van Verhaegen» wezen eene zoo knoddige en kurieuse smoel maken, dat er in geheel Europa zulken vremden vogel niet te vinden is. Misschien zal men er op maendag 5 july by de kiezers van Brussel meé ie zien gaen om er stemmen voor M. Partoes meê te winnen... Maer of het zal pakken, dit is wat anders, het wormstekig libe ral ismus van Verhaegen gael op zyn laelste beenen en moet plaels maken voor wal andersAls den verkenssCeerl eens afgekapt is kan liy niet meer krollen .-. Zoo leeg is Pier Verhaegen in zyn liberael genootschap -edaeld, dat hy er zelfs als president niet het minste meer geëerbiedigd word. Als hy maendag bezig was met le jammeren cn te lamenteren om zynen vriend Partoes, minister van openbare werken',-als kandidaet*le doen voorgedragen worden, riep hy Men mag de venster niet opendoenEu wat gebeurde er? Seffens wierden de vensters wydopengezet, en waerom Om aen 'l volk, dat op den koer verzameld was, toe te roepen Van daeg is Defré geborenVerhaegen is dood of opgescheptLeve Defré! Wecli met. Verhaegen Zie daer wat er van komt als men zyiu' leerlingen slecht opkweekt, en toch ook zoo is den aerd van zeker serpentengebroed zoolang het zwak en leer is, kronkelt tu i zich rond en onder vaders en moeders lyven om, door de warmte lol eene sterke zelfstandigheyd le geraken, maer nauwe- Ivks daergekomen, spannen de jongen te samen om hunne ouders uwt den nest te verdringen en ze, door hunne moest vergiftigde steken, het hert open le reten Om de hrusselsche liberaters lot bedaren le brengen, om den haspel aeneen te houden en le beletten dat het ministerieel boeltje zou iu duygen vallen, heeft Verhaegen. in zyne groote versla-eultcyd, zich een secreet laten ontvallen waerop wy de aendacht van T land inroepen. Zie hier de zaek Verhaegen was volop bezig mef hel ministerie le pryzen, tot aen de wolken te y rheffen en met de tranen in d'oogen zyne discipels op le wekken om toch alle ministerieel te zyn gelyk hy. Daerop snauwde er hem eenen klubsgast toe Waerom zouden wy zoo minisiereel moeten zvu als gy en tegen ous gedacht voor M. Partoes stemmen? Wel in den grooten liberalen inillioenenkoek die er van T-geld dei contribuabelen gaet gebakken worden, is er byna niets voor Brussel bestemdOp deze woorden, sprong er eene maconnieke vys in Verhaegeus lyf los, en met eene donderende stóm antwoordde hy Wal! is er byna niets voor Ihussel uyl de zestig mi Ui oenen cn half bestemd Welnuik zegge hel u, in die vet 'is er voor Brussel alleen bestemd de somme van 12 MILLIOE NEN, 9o DUYZEND 125 FRANKS en gy komt 'zoo legen reden klagen en u legen de kiezing van den minister van openbare teerken verzettenlloort gy hel, landgenoten, hoe het liberael ministerie zich gereed maekl otn u water en bloed te doen zweeten otn Brussel mei uw geld te bevoordeeligen Eu gy, kiezers, van Gend, Antwerpen enz. die u liberale slaven hebt laten opdringen, hoort gy het hoe het liberael ministerie rond de dertien miliiocne.n uyl uwe zakken gaet kloppen om van Brussel een aerdsch paradys te maken? Dit zal u leer en tndïëlyke en vaderlandsminnende representanten verwerpen, om liberale poesjenellen en jaknikkers naer de kamer te zenden gaet die wel door, gy zult leggen, veel leggen, en ondei tusschen zal Brussel meer van zynen bek vagen dan gy er zult in te steken hebben Dit komt van liberael le zyn, maer wal is 'l, die zyn achterste verbrand moet op de blaren zittenOp die dertien millioenen zullen wy lerugkeeren, want T is nog al de moeyle weerd Het Verbond kan nog zyne nydige spytigheyd niet verkroppen omdat de kiezers zynen geliefkoosden patroon Cumoni zoo onbermhertig afgekookt en liever MM. De Portemont en *De Ruddere gekozen hebben, dienvolgens dit prulblad, in de kamer, niet °enoeg klappen. Ten tyde dal ons arrondissement zoe bitierlyk geschoren was met Cumoni en Van Cleeinpulle, wat deden deze Twee jannen Den eersten zorgde nog al wel dal in tyds de keersen cesnuyt waren, dal is waer, maer redevoeringen uytspreken, alloiis done, daervoor had hy geen goeste, omdat hy alles rond zynen kop en niets daer binnen had als den'tweeden eene redevoering moest afgeven, had hy zyn papierken vergelen en bleef zoo stom als uen visch, zoodanig dal men tot nog toe niet weet of hy franschman, vlaming of spanjaerd isEn dan durft het sukkelblad nvt hel vossenhol andere komen gispen en zelfs in et eene blikken buys bedreygenJa, ja bedreygen met eene blikken buysArmen konfrater! rekent gy daerop, man dan zyt gy leelyk bedrogen, uw dreygeineut zal houden «♦Vlvk eene spie in 't water; T moeten andere mannen zyn dan een' half dntyu knoeyërs. welke mogen komen spieken van blikke buYxe'n aen t* doen Neen, neen, jongen, daervoor zy l gy le Vo,Vo vorstel»-», gy zyt slechts goed urn blikken lunzen le m l- van'-en 'of'er aen uwe patrooucu te doen 'geven,want by niet eenen treffelyken kiezer hebt gy invloed of toegangVoor u is 'taltyd poel'! de deur voor den neus, en bekyk 't buys van buyten, wie den hond napoelsl, die meent de heete zoppe door bassen le verkoelen, is een gek gekken buyten waer eeu gek is even als een drek word het terstond geroken Gevoelende dal de schandige liberale verkwisting van 60 millioenen en half overal de veroutweerdiging, den alkeer en de vermaledyding des volks verwekt, keert het Verbond zyn biadje en zoekt die kwestie stillokens van kant te schuyven met le zeeveren dal zyne knoeyërs de uylgaven, die de kerken en kloosters alreeds aen ons land gekost hebben, niet willen be knibbelen. Wat do kerken betrell, deze vergroot en repareert T land uyl pljgl, en daervoor betalen de mensehen volgeern, zy zyn immers goede en brave christenenwat de kloosters aengaet daeraen betaelt T land geenen centiem en heeft nooyt eenen centiem belaeld, en dus moet dit niet op eene trouwelooze wyze doergesleken worden. Hebt gy geene andere redens, kou frater Verbondom uwe goedkeuring van de schandwet der millioenen le bewimpelen, zwvg dan, dan zult gy niet eeuen keer te meer voor eenen valschen leogenaer doorga en. Maer wacht, gy hebt nog wal anders en komt vertellen dal wy verleden jaer van de kassey- steenen benauwd W3ren waermeè wy van weg»: door ons ingebeelde oproermakers bedreygd warenO gy laffaerd wie heeft er ous benauwd gezien? Is 't benauwdheyd als men zieh wapent en g»:reed houd om aeuvallen hel hoofd te bieden wuervan wy ver wittigd waren en die eenieder hier klaerlyk gezien en geweten heeft? Is 't benauwdheyd als men krachtdadige voorzorgen neemt nicl tegen ingebeelde oproei makers, maer tegen teezenlyk gehuerde slechte kerels, die elders hun proefstuk gedaen' hadden Wie er benauwd was, dal waien zekere kwanten, die zagen dal het hier niet kou pakken, dat zy dueling op hunne htiyd zouden gekregen hebben en hier gevonden wat zy elders le kort hadden gehad, deze waren benauwd maer wy niet. Doch, wat het zy, dit zyn vygen na pa esse beu, Verbondr er is hier kwestie van 60 millioenen vyf honderd duyzend franksdie het liberalers-miuislerie gereed is le besleden aen zaken welkers nul verre is van bewezen le zyn, daer ligt den knoep legen welken Rogier met geheel zyn boelken zal struykefen en mei den neus in den modder vallen, indien die volk aver pl et lerende wet door zyne mannen gestemd word. Maer ontbood liet wel, indien hel waer is dat, hoe meer de koey ge molken word hoe grooler hare spenen worden, hel niet min waer is dal zy eyndigl met teenemael droog le worden en de Belgen daer by lyd zullen in voorzien .-. Als Verhaegen nu alles gedaen had wat mogelyk was om de kandidatuer van den republikaen Boniface Defré te bestryden, mogt men natuerlyk deuken dat er eenige verkoeling tusschen die twee kerels zou best aen; maer dezen die aldus denkt bedriegt zich, want zoohaest Defré als kandidaet aengenomen was, ver toonde hy zieh iu de klubszael. en ziel. Verhaegen, geheel ont roerd, springt op, spreyd zyne twee ennen wydopen, ontvangt zynen verloren zoon, drukt hem tegen de borst en geeft hem den kus van vrede, zeggende: wy zyn wederom vrienden, alles is vergeten, gy gael met ons in de kamer zetelenen van den liberalen monsterkoek meépeiizelenWy willen hier geene bemerkingen maken, deze daedzaek spreekt te luyde, maer enkelyk doen gevoelen hoe fyn den boozen hond weet dat hy niet meer bylen kan, als hy zyne landen kwyl geraekt is Te Si. Joost-ten-Noode, by Brussel, bestond er eenen liberalen klub vab welken verseheyilene vrienden van M. Verhaegen deel maekten, onder andere bemerkte men M. Samuel, drukker van den Grooten Oosten. In dien klub is er ook ruzie gekomen ten gevolge der kandidatuer van M. Bonifacius Defré, en M. Samuel met zyne makkers is aen de deur gezel geworden, na dat men ben voor klerikalen en voor paepsgeziude (ca lot ins) had uyl gegeven. Wie zon er ooyt gepeysd hebben dal de klerijialen i:u aenhan- gers hadden in den Grooten Oosten iu zyne redevoering vau Maendag zegde M. Verhaagen dal hy niet geaerzeld had om in 1852 van de plaete voor voorzitter der Kamer af te zien. 'T is een nieuw leugentje dat den moortefbaes begaetop 28 September 1852, kwam de Kamer byeen om eenen voorzitter te kiezen M. Delehaye bekwam 54 stemmen cn M. Verhaegen 40. 'S anderendaegs viel hel ministerie en M. Verhaegen ook. Aldus was het dat den man niet aerzelde om van hel voorzit terschap af te zien hy wierd er af geworpen. Wy lezen in de Emancipation van Brussel Ernstige oneenigheden uyigeborslen zynde in den school van hel ministerie, spreekt men van hei ontslag van eeuige zyner leden, alsook van hetgene van M. Verhaegen, als voorzitter der Associatie van het Brouwershuys. Het koninglyk besluyt dal den zitlyd eyndigl zou welhaesl in den Moniteur verschyneu. Wy welen fcHiet tol hoeverre deze a gemeeulyk verspreyde geruchten gegrond zyn. COERESPOl\DENTIE. M. den P. te Paulaethem uw abonnement eyndigl 1 oct. 1858 M. V. D. V. te Calloo uwen voorzaet is verschuldigd 5 fr. tol 1 july lest. Vriend D. K. uyl B. ik kan u niets beloven. Later zal ik u zelf komen spreken. Wy vernemen dat er Zondag '-4 July, in het festival 16 choor- maetschappyën zulleu deel nemen, eu dat er in den kampstryd voor solisten 9 liefhebbers ingeschreven zyn. Dus zal deze feest zeer luysterryk zvn. Men kan zich tot dezen avond (Zaterdag 5 July) ingaugkaerten beschikken aen eenen frank, by alle de leden van hei Comité der koninglykc maelschappy van harmonie. 'S maendags 5 July om acht uren 's avonds groot Concert op de zael van het nieuw stadhuys. (Zie hier na het programma). De lwee vermaerde schilderyen van Van Cleef, zynde de gene van den H. Aubertus en den H. Cornelius, alsook de aloude schilderye van den H Sebastiaen, zullen ter kerk alhier op zon- dae 4 july in haren respectieve altaren geplaetst zyn. Men weet dat deze schilderyen door het kerkfabriek met tusschenkomst van den sta et, de provincie en de stad Aelst door den kundigen heer E. Leroy'gansch op nieuw zyn hersteld geworden. Wy zullen hierover later breeder handelen. Den-rooien Escauioteur of Natuerkundigen heer Loramus is thans in onze stad aengekomeu en zal alhier, tydens onze ker- misda-en, zvne vertooningen geven. Wy hebben deze nog niet bvgewoond, maer te oordcelen naer t geen wy er van gehoord en in de nieuwsbladen gelezen hebben, moet M. Loramus de kunst van physique en goochelspel in eenen hoogst verrukkenden graed bezitten. Wy raden onze geëerde medeburgers aen de kermisdagen niet ie laten voorbygaen zondereen bezoek af te leggen bv den vonuaerdstcn kunstoefetiaer dien zy nog oojt ge zien hebben. Het weldadigheydsbureel van Dendermondc komt eenen uytmuulenden maelregel te nemen. Tot hier toe, de weeskinde ren die geen plaels konden vinden in hel geslicht dal voor he» in deze stad beschikt is, wierden toevertrouwd aen de zorgen van arme huyshoudens die, mits eene geringe vergelding, zich met hunnen onderhoud belasleden. De naluerlyke en zedelyke opvoeding dier kleyue ongelukkigen liet veel le wenschen over. Om kort te maken met de ntisbruyken die uyl dezen staet van zaken voortsproten, komt hel weldadigheydsbureel zich te ver steen met bel'geslicht der Zusters-Maricolen en voorteen zullen de weeskinderen waervan wy komen te spreken, geplaetst wor den by deze achlingswcerdige religieusen. 'T is eenen maelregel dien men niet genoeg kan pryzen. De middenseklte gelast met het onderzoek des* wetsont werpsnopens de werken van openbaer nut, is eergisteren-byeen geweest. Alle de verslaggevers waren er aenwezig. Alvorens tot de stemming over bel artikel L §1 over tegaeti, heeft M. den voorzitter de volgende kwestie ter stemming gebragt: a De nationale verdediging van Antwerpen noodig geoordeeld' zynde, is hel stelsel door hel ontwerp dés gouvernements aen- geboden, aeunenteiyk Deze kwestie is ontkennend er wyze opgelost door 6 stèmmetï tegen eene. De zitting is ten 4 uren geëyndigdv Rebben tegen hel ontwerp des gouvernement» gestemd MM. De Pferceval, Loos- generael Goblet, Ern. Van den Ptfere- honm, Thiéfrv en Vervoor:. Heeft er voor gestemd M. Verhaegen. Den 26 jutty. lest heeft men te Overhoulaere uyt dë Schelde het lyk getrokken vam den genaemden Van Petegeim die er al zwemmende in versmoord was. Onze lezers zullen met vreugde vernemen dat den ongeluk kigen priester De Gheesl, die de Kerk door zyne geloofsverzaking bedroefd had, zyne dwaling heeft herkend- en zich aen den Bis schop heeft onderworpen. Ilegten op de holen Ouder de talryke verzoekschriften, dezer dagen naer den Senael gezonden om de afschaffing te vragen der re-ten welke besteen op den invoer der vrenide kolen en van het yzer, bemerkten wy deze der gemeentebesturen van Sluyvekens- kerke, Oüstduynkerke Adinkerke, Vormezeelc Lombartzyde Oedelein, Hollebeke, Zillebeke, St-Jooris, Schoore, Wardamme, Meelkerke en Nieuwmunsler. Men zal zich herrinneren dat'de oude meerderheyd der Kamers d'e regleu op de vremde kolen en het yzer afgeschaft had, tydelyk wel is waer, doch den Minister Mercier had schier beloofd de kolen alzoo le blyven laten inkomen. Maer den liberalen minis ter van fiuatitien, Erère, heeft het niet gewild. Sedert 1 January van di? jaer betalen de Vlamingen fr. 1-62 per 10Ü0 kil. voor inkomende region van de vremde kolen dus worden de inlaud- sche kolen insgelyks fr. 1-62 duerder verkocht; De waelsche liberale koolmarchands willen hel zoo om wal meer te kunnen winnen op hunne kolen, en de katholvke Vlamingen hebben maer wat meerder te betalen, willen zy kolen branden. De duerte der aerdapbelen neemt le Brussel eene onge hoorde evenredigbeyd aen. De oude aerdappels moet men in liet kleyn legen 24 centimen den kilogr. betalen, en de nieuwe 56 c. Men leest in een antwerpsch blad, van 28 dezer Gisteren inorgendris by de aenkomst van het konvooy van 11 uren aen het Vldemsch IIoofd, byna een groot ongeluk ge beurd. Dien treyn bevatte maer dry rytuygen', terwyl de andere konvooyen er -ewootilyk 5 of zes hebben, Den machinist, niet ge noeg rekening houdende van dit geschil, heeft zynen doom te laet doen uylvliegeu, zoo dat den tFeyn, ondanks de sluyting. der prangers, zynen loop voortzette tot over het slilstaudspuni, en zich rè-l naer de Schelde riglle. Dadelyk wierden noodkreten aengeheven uyt de dry rytuygen, doch dank aen de drukking der prangers, wierd de beweging, aenzienlyk vertraegd en wanneer hel korivooy aeirden dyk kwam is alleen eenen geweldigen schok bel gevolg geweest. Gedurende dien lyd had den statie-oversten de tegenwoordigheyd van geest om naer de portels te springen, de beangstigde revzigers gerust te stellen en ben uyt de rytuygeu te doen stappen. Alles ging hierby in orde, alleenlyk wierd eene dame bare pélerine gescheurd en eene andere viel in bezwyming. Men schryft uyt Calcken: Dë ver leden e week is hier eenen jongeling begraven, die in den nacht van zondag tot maendag de ingewanden uyt hel lichaem is gesteken geworden. De laffe aeu- randers zyn in eebtenis genomen; het zyn dry gebroeders, zoo het schvul, uyt Lokeren geboortig. Het slagtoffer, tot onze gemeente behoo-ende. is een braef en werkzaem jongeling. In weerwil de bevestigende beweeringen der ministerieels driikpcrs. twyfclt men grootelyks of de kamer der volksvertegen woordigers den 15 July weder zal byeenkomen en of bel wetsont werp nopens de versterkingen van Antwerpen en de andere vooi- gedragene openbare werken in den huvdigen zitlyd zal bepleten worden. De beyde verstegen der middensektie zouden tegen den 15 niet kunnen nedergelegd worden, dewyl de werkingen dezer sektie er nog verre van af zyn geeyndigd le wezen Om deze redens denkt men dat desluyting van den zitlyd rond den 10 July dooi den Moniteur zal afgekondigd worden, en dat het Parlement bu\- tengewoonlyk zal byeengeroepen worden omtrent het midden vau October. Men schryft nyt Weiteren 25 juny: Een droevig ongeval is gister om v>f ure na middag te Ten Eee- ke gebeurd. Een twintig jarig meysje dienstmeyd by M. E. Van- develde, landbouwer, werkte in het hooy. Gedurende de rustuer hield zy zich bezig mefhare vork regt in evenwigt op hare uytge- stokenê hand te houden. Dit vermaek veroorzaekte liare dood. De vork viel van hare hand iu hare keel en bragl haer eene wonde toe van de welke zy gestorven is. De herstellingswerken op de Kongresplaets te Brussel worden spoedig voortgezet. Men gelooft dat den doorgang er reeds legen dynsdag zal vry zyn. Het hotel op den hoek dier plaels en Van der Meulenstraet heeft aenzieneiyk geleden. Den balkon is geborsten alsook de ruvmlen tusschen de vensters van den voorgevel, de voorsten der vensters hebben zich ook begeven. Het opperste van den gevel langst den kant der markt van het Park helt over de straet. Men zegt dat den bouwmeester, M. Duray, hel onj. e val heeft voorzeyd wanneer men bezig was met den waterkom le maken. Verscbeydene dagbladen hebben de vrees doen kennen welke de zwaerte per Kongreskolom deed opvatten Echter verzekert men dat de gedenkzuylin volkomen goeden staet gebleven is. Dezer dagen is er aeu de koepuer van den staetsyzerenweg te Wygmael, naby Leuven, een sehnkkelyk ongeluk gebeurd. Eenen voerman reed met eene kar met graen naer den molen le Wvgmael. juist op bet oogenblik dat bet konvooy van Leuven naer Mechelen voorby moest rydeu. Dewyl de barreel geopend was, ver moedde den voerman geen kwaed, en reed over den yzerenweg, toen hy ongelukkiglyk door hel locomotief verrast eu letterlyk in stukken werd gesneden; de kar werd gansch verbryzeld en de twee peerdeu op den steg gedood. Hei slagtoffer laet eene vrouw met zes kinders achter.

De Denderbode | 1858 | | pagina 2