en ging slecht spreken en nog slechter in de Kamer stemmen. 'T was genoeg dat men eene bank, eene kotery of eene logie vertegenwoordigde. Voortaen zal men de gedachten, de belangen en den wil van het land moeten vertegenwoordigen. Op zyne eer moet Jl. Det'ré zich bezig houden met kwestiëu welker gewigligheyd de zwakheyd der lilie- ralen slepende houd; hy zal al zyne poogingen moeten <c inspannen om dezelve op te lossen. Óen priester verbannen en zich met het volk bezig houden, dat is de pligt. Zoolang hel gouvernement de- zelve niet zal kwyten, zullen de kiezingen het zelfde karakter van tegenkanting behouden.» Wat dunkt u van die tael, landgenoten Is het de zelve niet der Illumines van 1792? De geschiedenis roept luvdop: JA JA 'T IS DEZELFDE TAEL, en't is aldus dat de dagen der guillotien en de koningsmoord van Lodewyk XVI voorbereyd wierden. Nu, de zelfde oorzaken hebben de zelfde uylwerksels, en wee u, Belgen, indien gy nu, dat het nog tyd is, de oogen niet opentGy zyt gewaer- schouwd ba verledene week heeft de gemeente Nederliassell al wederom ecu luydsprekend bewys van eerbied en ware godsdienstige liefde jegens haren achtbaren herder gegeven. Ter gelegenheid der patroonfeest van den wel eervv. heer Van den Driessche, pastor aldaer, hebben de parochianen de kerk begiftigd met zes prachtige iu zilver geplaliueerde kandelaers, welkers bekos tiging is gedekt geweest door eene vrywillige inschryving, die de parochianen onder hun geopend hadden gezamenllyk met de o der pen n in gen die ten dien eynde gestort zyn geworden. Troostvol is liet voor den detigdzttmen herder geweest zyne ge liefde schapen, hunne dringende bezigheden te zien verlaten en naer de kerk snellen om met die offerande van ware dank- baerheyd en geuegenheyd zyn hert te verblyden. Hoogst aen- genaem moet het aeu den eerw. heer pastor geweest zyn door die blyk van mildadigheyd zich te konnen overtuygen hoe zeer hy door zyne parochianen bemind word en hoe hoog deze de vaderlyke lielde. waermede hy steeds hun geestelyk en tydelyk weizyn beherligl, welen te schatten. Wy juycheu uyt ganscber herte toe aen die voortreffelyke gevoelens der brave parochianen van Nederliassell en wenschen hun dat zy nog lange jaren bel geluk mogen genieten eenen zoo leerherligen vader in hun midden te bezitten. Zulke gevoelens zyn niet alleen eervol en hoogst prysbaer by de menscben, maer tevens zeer verdienstelyk by Dezen die, sprekende van zyne dienaers, gezegd heeftdie u ncnhoorl My, enz.... De kandelaers, waervan hier kwestie, zyn van eenen zeer nieuwen stnaek, allerfraeyst en van grootscli elfekt; den vorm is zeer elegant en kundig uytgewerkl, immers zv strekken lot groole eer en aeubeveling aen den heer De Vidts-fbns, goud- en zilversmid te Aelst, in wiens werkbuyzen deze stukken verveer- digd zyn geworden. Zoo wy in ons vorig N' gezegd hebben, heeft den vermaerden tooverkuudigeu.M.Loramus, ter gelegenheyd onzer kermis, alhier zyne barak opgeslagen om de Aelstenaershetvermaekzyner kunde té laten bewonderen. Wy hebben er ons een dezer dagen heèn- begeveu en, wy moeten het bekennen, noovt z.oo veel verscheydene en zoo belangryke wonderloeren gezien. Hel schynt dat alles aen de maglige looverbaget van dezen grooten kunstenaer moet gehoorzamen. Men ziet hem inderdaed handschoenen, hoeden, foulards en andere objecten van de toeschouwers vaneenscheuren, in stukken snyden, verbranden, en dan al die voorwerpen on geschonden aen derzelver eygenaers terug behundigen. Doch wat er ons onder tallooze kunstloeren ongcloollyk scheen en 'l geen vvy in de dagbladen gelezen hadden, is dat Jl. Loramus uyt eene en dezelfde flesch niel alleenlyk alle soorten van wynen, likeuren, en vremde dranken naer den wensclt en de vraeg der aenwezigen schonk, maer dat hy uyt die zelfde flesch brandende cigaren, maccarons, en meer andere lekkernyën Itaelde die Ity aen de lalryke toeschouwers voordiende. Immers, het is waeriyk de ntoeyle weerd dien te regt beroemden physicien te zien wer ken, en allyd zouden wy het beklaegd hehheo indien wy de ge legenheyd hadden laten voo'rbygaen die wonderen van uyisle- kende behendigheyd en buylengewoon diepe kunde met eygeue oogen te aenschouwen. CORRESPONDENTIE. Geachte» vriend P. uyt N. lol morgen, maendag, te samen naer V. zulde Ontvangen van M. D. V. te Harame fr. 1-50. Zeer geëerden vriend D. uyt G. ik hebhe sedert eenige dagen een woordje van u verwacht. Hoe staet de slaet J. 51. zal er u doen op denken tnogl gy hel vergelen hebben, daerop rekeue ik. Ik heb aen de statie gevonden wat gy my gezegd had, 'l was wel.... Gelieve nu eenige regelen Ie schryven en verzoek u myne vriendelyke komplimeiiten te doen aen uwe achtbare familie, zonder T. L. te vergelenEr zal eens wol gelagchen worden. M. en vriend D. V. uyt D. gy rnoogl rekenen dat liet zal zyn gelyk gy will, en niel gelyk M. A. het begeert en zelfs schynt te eyschen Wy zullen eens zien wie er meester is. Leg Item deze regelen onder de oogen en Ity zal zyn goeste hebben. Misschien zal hy leelyk zien, maer dit kan ik ook als 'l zyn moet Zeer geachlen vriend D. S. uyt A. gy moet by my 7.00 schoon niel spreken, gy weet wel dat ik l'uwen dienste hen, eenen weasch van uwen kaut is genoeg, el ficl Het brusselsch blad, le Sancho, deelt den volgenden brief mede, waerin een zoodanig gewiglig fcyt vermeld word dat het gouvernement uoodzakeiyk uylleggingen moet geven Quievrain, 25 juny 1858. Mynheer den Opsteller, Den 12 dezer is er hier zulk een ongehoord en onverwacht feyl voorgevallen, dat het moeyelyk zal zyn voor uwe lezers er geloof aen te geven. Reeds hadden wy. ondanks onze grondwet en in verachting onzer nationaliteit, fransche polilie-agenten de grenzen zien „vertrekken, en de bannelingen begeleiden lol op de plaetseu, die hun als verblyf in llelgie.it aengedtiyd waren nu zyn het eenvoudiglyk fransche ambtenaren, die zich in belgische bureelen komen vestigen, en er de belgische bedienden vervangen. Den inval is dus reeds gedaen Den 12 dezer, is eenen fransche» politie-agenl tot aen de statie van Quievrain gekomen en heeft er den belgische» pas port vervangen. Al tie reyzigers, die van Quievrain naer Brussel door deu treyu van 2 uren 15 m. gingen, hebben hunne pas porten aen hel onderzoek van den frauschen agent moeten onderwerpen. Ik ben verzekerd, mynheer den Opsteller dat het onzen minister van openbare werken niet is die zulk eene schending van onze onalhankelykhevd toegelaten heeftmaer het moet ge weten worden, wieden lielgischen amblenaer is die genoeg zyne pligleti verzuyint of weynig genoeg aen zyne weerdigheyd houd, 0111 de volbrenging van een zoo erg fejl toe le laten een feyt dat eene echte inbreuk is op het wellelyk gezag endaldeplig- ligen aen korreklionnele vervolgingen kan blootstellen. Het zal voldoende zyn, hoop ik ,M. den Opsteller, zulke ongehoorde zaken veropeubaerd le hebben, opdat den minister oogenblikkclyk uylleggingen vrage van M. Maes, beslierder der statie vau Quievrain. Hel land moet weten of Belgie reeds een fransch departe ment geworden is, en-of wy nog bebeerschl worden door onze instellingen en onze wetten, ter uylsluyting van alle vrentde lusschenkomsl. Het schynt dat de ministerieele party kost wat kost 51. Partoes in de Kamer wilt hebben en men aendringt bv 51. üubus, opdat hy zyne demissie als lid der Kamer geven zou, ten voordeele van den gevallen kandidaet. Het schynt echter ook dat 51. Dubus in 't geheel niet van zin is zyn ontslag te geven over zyne demissie ondervraegd, moet iiy geantwoord hebben, dat zyn mandaet eerst verliep in 1862, en hy dan ook dacht af le treden. Tot dien tyd, zegt een blad zal hy dus voortgaen zyn landgoed te be- woonen en eens per maend Brussel le bezoeken, 0111 zyne 200 guldens voor reys en verblyfkosten als volksvertegen woordiger in ontvangst te nemen. Tegen die voor- waerde zouden er veel representant willen en kunnen zyn. Sten sctiryf! ons uyt St Lievens-Essclte dat er aldaer op morgei) zondag, een luysterryk Festival van zang eu harmonie zal plaels hebben. Maendag is er le Dendermonde eenen geweldigen brand uytgeborsten in de dekenfabriek van MM. Roos eu Van Belle, nyveraers dier stad. Van zooltaesl liet gerucht van die ramp in de stad verspreyd wierd, liep al hel volk er naer toe en spoedig stelde elkeen zich aen hel werk 0111 le beginnen blusschen. Byzonderlyk lieelt liet garnizoen van Dendermonde zich in deze otnstaiidigheyd doen uitmunten. Dank acn zyne medewerking gevoegd Ity de ieverige pöogingen der mannen die met den drenst der stedelyke brand spuiten gelast zyn, zyn de vlammen spoedig kunnen tegen gehouden worden. Daer waren ook hrandspuyten van Lokeren en Aelst gezonden. De schade bedraegl 51),DUO franks. De gebouwen en koop waren zyn verzekerd voor eene som van 55,100 franks. Den minister van finanliëu brengt ter kenuis aen de be langhebbenden, dal de betaling van hel tweede kwartael van 1858 der pensioenen van alle slach, zal gedaen worden te be ginnen van den 10 dezer maend, in hel bureel vau de agenten der schatkist in'de verschillige arrondissementen des ryks, mits aenbieding der gewoone stuks. Wy lezen in de Indépendance van 8 july 51. den generael Berlen, minister van oorlog, komt eenen uylmunlenden maetregel le nemen die met eene levendige vol doening zal outhaeld Worden door gansclt het land. In aeudachl nemende den vroegtvdigen rypdom der oogstvruchlen en de behoeften des landhotnvs, heelt den minister besloten liet tydslip der krygsoefeningen in hel kamp uyt te stellen, en heeft de krvgsoversten getnagligd kongés vau Hvee maenden te verlcenen aeit de mililiens wiens legenwoordigheyd noozakelyk zou zyn voor de werken van deu oogst. Het ministerieel besluyl is otii- cieellyk ter kennis gebragl aen de korpsoversten door eenen omzendbrief van 5 july. Het getal der koogés die inogen verleend worden is door den minister niet bepaeld geworden hel zal aen de korpsoversten zvn out in deze omslandtgheyd de noodwendigheden van den dienst te doen sameugaen met de belangen des landbouws. De kongés zullen by voorkeur toegestaen worden aen de oudste mililiens; degene der verlofgangers die lot de regimenten be lmoren welke aengewezen zyn otn deel le nenten aen de krygs oefeningen van bet kamp van Beverloo, zullen den 15 augusty onder de wapens moeten teruggekeerd zyn. 51. Fit min Rogier, gezant van Belgiën by het bof van Yrankryk, heeft met den minister van buylenlaudsche zaken een onderhoud gehad over de versterking van Antwerpen. Naer men zegt, is M. Rogier terstond daerop naer Brussel op reys oogten,'om persoottlyk met zyn gouvernement over die zaek le spreken. Jl. Defré is maendag te Brussel volksvertegenwoordiger gekozen met 1410 stemmen tegen 258, gegeven aen 51. Partoes minister vau 's lands werken. Er zyn iu het arrondissement rond de elf tluyzend kiezers Maendag zyn insgelyks te Gend tot getneenie-raedshecren gekozen M. Vuylstoke met 54" stemmen. 51. De Cosier, 542 51. Temmermans, 465 M. Colson, 424 M. Burggraeve, 425 N. Van den Bcrghe 422 Er zyn dan omtrent de dry duyzend kiezers die zich onthouden hebben te stemmen. Men leest in den Beurzen-Courant Den provincialen raed heeft lot zynen secretaris M. Bellemans benoemd. De liberale party stelde M. Eyermari voor, die door zjme overdrevene omzendbrieven en gazet-artikels genoeg ge- CMenS vond in de bus een briefken te veel. 51. de Kerchove- Delimon erkende tweemaei gestemd te hebben. Hy had namelyk den deken by ouderdom, die voorzit, een briefken overhandigd, en dezen had gemeend, dat 51. de lierehove nog niet gestemd bad. Hoe zou den ouderling ook kunnen denken hebben, dal men hem een briefken in handen wilde geven en aenbevelen, het voor zich zelf en in eygen naem in de bus le steken Den I dezer, den genaemden Schoonen, dienstknecht by 51. De Clercq, vau Audenaerde, keerde van Ruyen terug naer de wóoning van zynen meester, gezeten op eene ledige kar. Niel verre van Berchem geraekte zyn peord op hol. Den knecht sprong van de kar en poogde het peerd iu le houden met sterk den toom te spannen. Ongelukkiglyk haperde zynen voet aen den «rond en hy viel ouder de wieien van het rytuyg die hem het hoofd vermorzelden. Zvne dooJ was oogenhlikkelyk. [)t. peerdcnloopen die lydens de gendsche feesten op het i Sl-Denyspleyn zullen plaets hebben, beloven allcrluyslerrykst te wezen noovt waren de inschryviugen z.oo lalryk. Voor den' Derby continental, prys van 10,000 franks, zyn er i reeds 20 peerden ingeschreven, het getal peerdeu voor den prys der stad (handicap) beloopt tol 15, en alie de andere loopslryffen zullen in evenredigheyd zyn. Ook zal de renbaen van St-Denys diljaer bet vergaderingspuut wezen der nolabiliteyten. van den sport en men zal er de beste peerdeu van Vrankryk zien le voor- schyn komen. Men schryft uyt Caprycke, 1 july <t Den afslag der dieren ingetreden met den afslag der granen begint op eenen tweeden grond te steunen, namelyk de sebaerschbejd en de duerle van hel voeder. Dezen afslag, die zich op onze voorgaende of zoogenoemde Bamis-jaermerkl deed gevoelen, is staende gebleven op de jaermerkt, welke hier laelst- leden maendag wierd gehouden. i< Er stond een overvloed van dieren te koop peerden, koeyen, zwyuenalles was er in een even groot getal by elkauderen aengebragt. Van liet begin af bleek het, dat de pryzen naer eene toene mende daling zouden overgaen; want er deden zich buylenge woon weynig koopers op, en liet liep lang aen vooraleer er cenigen handel plaels gaeep Als eene zeldzaemheyd mag men het aenzien, dal de peerdenkooplieden uyt het Walenkwartier, die zoovgeetm naer ons féést overkomen en er allyd zulke groole aenkoopen doen, er dit mael wierden opgemerkt door hunne afwezigheyd. In peerden is er dan ook weynig gehandeld, en noglans wierden de schoonste laudbouwpeerdeii gewillig algestaen met een daling van 100 fr. Den afslag op deze dieren mag men over hel algemeen op 130 franks per kop schatten. cc Het zelfde geval ging er om iu den handel der koeyen, Alleenlyk de bekall'den vonden gereede koopers; de andere soort dezer dieren was verlaten. Hierin bestond er afslag van 50 franks per kop. cc Sedert eenigen tyd heerscht er eene bestendige daling onder de zwynen eerst was zulks merkbaer onder de magere doch nu> is den afslag ook tol de vette zwynen overgegaen. Dit had invloed op deze dieren welke hy ons ter merkt stonden zy konden er byna niet aen den man gebragt worden, 7.00 lusteloos warende koopers. Uyt dien hoofde was er den handel in deze dierensoort zeer oiibeduydend. 5ien schryft uyt Antwerpen, 5 july Een schroomlyk schelmstuk is dezen morgend bedreven in de gemeente Wilryek, by Antwerpen. De vrouw van den wachter van M. den baron de Caters is vermoord geworden binst dar, haren man naer de mis gegaen. Den ongelukkige» wachter, le buys komende, vond zvne vrouw op den grond uitgestrekt liggen in eenen plas bloed, met hare keel afgesueden. De juslicie heeft z.ic.h onmidddyk ter plaels begeven, en uyt dit eerste bezoek is-er gebleken dat de misdeed den diefstal lot dryfveer had me® verzekert dal een paer leerzeu nieuw gemaekt voor den man van hel slagtoffer, door den moordeuaer medegenomen zyn, die zyne slechte schoenen in de plaels heeft laten slaen. De voortzelling, des otxierzoeks zal andere omstandigheden doen kennen en welligt de juslicie op liet spoor van den pligttgen brengen. P. S. Op dit oogenblik vernemen wv dat den moordenaer aengehouden is; het is, zegt men, eenen 'ouden veldwachter der- gemeente. Echter geef ik u het berigt dezer aanhouding maer onder alle voorbehouding. Wylez.cn in een Antwcrpsch blad van Maendag: Gisteren morgend wierd de vrouw van zekeren Van den Bergh, hovenier op '1 buitengoed van M. de Caters, naby de Dikke mee, o" wyk ysseljk vermoord, terwyl den man naer de vroegmis was. 5len kan ligt denken welke verslugeaheyd dien schrikkelykeu voorval daiielyk verwekte, en wal. al geruchten er ouder de be volking in omloop waren eer 't middag was, eer nog de politie en '1 geregl iets bestatigen kouden dat als stellige inlichting mogl beschouwd worden. Naluerlyk waren de men zegts aen '1 order van den dag, en bv gebrek aen stellige waerheyd liepen de veronderstellingen als gangbare munt rond. De politie en gereglelyke overhevd waren dadelyk ter plaels en namen met lofweerdigen iever de eerste maelregels die in zoo een geval haer als pligt zyn voorgeschreven. De eerste verdenking viel dadelyk op zekeren Verbruggen, die vroeger voor wangedrag van het pompierkorps wierd w'egge- jaegd, als onweerdig lot dit nuttig korps toelehoorcn, en thans uyt' het luchthuys te Hoogstraeten gaen ioopen was. Verbruggen's antwoorden op de eerste ondervragingen, waren wel niet geheel klaer, maer dit was meer toe te schryven aeu de verwarring die het geregl hy eenen galeyboef altvd tegenkomt, dan aen eene vettnoedelyke pligligheyd aen de bedoelde moord. Het geregt heeft legen Verbruggen geen gegrond vermoeden meer, échter blyfl den kerel achter slot lot nader onderzoek. De moord op vrouw va» den Bergh moet naer allen schyn by middel van eenen zwaren stok gepleegd zyn. De ongelukkige was leltrrlyk 't Imofd ingeslagen. Dal den moordenaer, of de moordenaers; gemoord hebben met hel iuzigl van te stelen, blvkt hieruyt dat verscheydene schuifladen zyn opgebroken, behalven die warr geld in lag. Vertnoedelyk door een eerste onderzoek le leur gesteld hebben de schelmen uytschrik de vlugt genomen eer zy de kas die hel geld inhield konden uytplunderei). Er is niets medegenomen, ofschoon do fransehe dagbladen gisteren van de ontvrentding van 900 franks spraken; dat was alwéér maer een'slraelpraetje. Alles word duydelyk wanneer men aenneetnl dal den ineorde- ua.cr, na eenige schuyven le hebben doorzocht, door schrik be vangen, niel durfde voortzoeken en de vlngt nam, latende zyne schoenen ter plaets om de leerzen vau den hovenier aen te trekken. Andere inlichtingen. De achlergelalene schoenen schynen van waelsch maaksel le zyn, en dit geeft de volgende inlichting eenigen grond van waerschynlykheyd. D.iegs Voor de moord kwamen twee kerels, eenen wael en eenen vlaming, die er als werklieden uitzagen, eenen. borrel drin ken in de naby gelegen herberg Dikke Mee. S' anderendaegs na het schelmstuk zag men die zelfde kerels hunne kleedereu af- schuyjeren; zy hadden in een naburig koornveld geslapen. Een van hen, 'den vlaming, ging op eene hofstede water vragen voor zynen kameraed, zeggende dat die een wael was eu lielzelf niet vragen kon. Men gaf Item water. Den wael dronk de schotel of kont in eene teug leeg. Na de schotel te hebben wedergegeven verdwenen de kerels. Dit wil men met het vinden der waelsche schoenen in verband brengen. Ook schynt de politie die twee kerels op te sporen. Over de eygenilyke loedragt van de moord meent men reeds het volgende te kunnen vaststellen. Den moordenaer moet eenen kluppel uyt de haeg gesneden hebben, en dan gewacht hebben tot dat den hovenier Van den Bergh uitging. Dit bewyzen de gaten die als tydverdryf iu den grond gehoord zyn, daer waer den slok uytgesneden wierd. Den schelm is langs hét geylenkot binnengedrongen en moet de vrouw dan met den eersten slag hebben doen neêrtuvmelen, waerna bv zvn onderzoek begon. Dan moet de ongelukkige gepoogd hébben ziclt op le rigleu en tegen den mtter siaende te houden I 0111 langs liet geytenkol le vlugten. want op den muer stonden I twee bloedige 'banden eu in 'tmidden eene roode plek, deukelyk

De Denderbode | 1858 | | pagina 2