PILLEKENS. Den National en M. Verhaegen. neerzetten om de kalmte te laten terugkeeren, maer hy heeft moeten zwygen, want den man en deszelfs stem waren verloren Aldus eyndigde deze komedie met den val, ja, met den diepen val van eenen kwant, die meende dat hemel en aerde hem moesten gehoorzamen. Maer zal het daermeê genoeg zyn Dat hy het niet hope, hy zal nog al veel bitterder vruchten eten als hy tyd heeft van leven. Nog eenen steen die op den kop van het ministerie valt Na de kiezing van M. Defré, had het aen zyne dagbladen bevel gegeven van dezelve te doen aenschouwen als gedaen zynde in eenen ministerielen zin. Den Observatcur belaste zich daer mede en gaf tevens M. Defré uyt als eenen man die zich gelukkig zou geacht hebben van te mogen deel maken der bende van MM. Verhaegen, Previnaire en kompagnie. Maer deze stoutmoedigheyd is aenslonds gestraft gewor den door den volgenden brief dien M. Defré aen den Observateur geschreven heeft Mynheer tien Opstel Ier van den Observateur In uw nummer van 8 july, geeft gy aen de woorden die ik in de liberale Assoeialië uylgespeoken heb, eene uyllegging legen de welke ik prolesieren moet. Ik beu heden hetgeen ik was voor de kiezing. Ik heb niet eenen der vrienden noch niet een der dagbla den willen verslooten die, gedurende den kies9tryd, myne kan- didaluer tegen uwe (rouwelooze aenrandingen ondersteund heb ben, en ik bedank ze openbaerlyk over hunne werkzame en goed willige medewerking. Ik bedank bezonderlyk den National die my tegen u, Myn heer, verdedigd heelt. Gy hebt my geloochend, en lieden verdedigt gy my alleen- lyk om dal gy gelooft dat ik nog herkentenis voede. Gelief dezen brief in uw blad tc plaetsen, enz. Brussel, 9 july 1858. L. Defré. Dien briefis klaer genoeg M. Defré blyft wat hy was 't is te zeggen, republikaen en aenhanger van Mazzini, en hy verstoot den Observateur en den ganschen minis terielen boel. Wy wisten het wel, en de ministeriele bladen worden gelogenstraft om dat zy het andersints hebben willen uytleggen. heb, ik blyf in mynen ouden dag slaen, gy ook moet stil houden; uw liberalismus is het myne niet meer Vergcefsche poogingen uytersie dwaesheyd den mensch volgt de wet van zjne natuer; even als den boom, hy groeyt, ontwikkelt zich en word groot. Den National herrinnert hierop dat, niet alleenlyk die jong- heyd die lessen ontvangen heeft van M. Verhaegen zelve, maer dat dezen een groot getal leermeesters mannen van vooruytgang vrydenkersenz. nevens haer heeft geplaetsl. En dit alles is uw werk, zegt den National; vergeten wy het niet, en het zal zelfs uwen roem en uwe verdienste zyn, wanneer gy hel strydperk zult verlaten, zoo als gy het aengekondigd hebt. Vergeel yy uwe woorden indien gy kuut, zy zullen u niet vergeten. Wie dan was het die hun, over twee jaren, by de opening der leergangen van de Univeisileyt zegde Jongelingen die ons aenhoort, gv zyl de hoop van het vader- land 'T is in uwe handen dal eens zal gesteld worden den schal der groole principen die onze vaderen ons achtergelaten hebben als eene erfenis welke wy u moeten overzetten. Welnu dezen tyd is gekomen en hy komt -nog alle dagen. Wie dan zegde hun nog De Uiiiversileyl is de voorhoede van het liberalismus Dit woord is voorzeker juyst, en degene die er uylgekomen zyn en die er nog alle dagen uylkomen, hebben het niet vergelen en zullen hel, hopen wy, nooyl ver geten. Eyndelyk gy hebt hun gezegd Hel werktuyg der Uuiver- sileyl is de rede, hare tegenstelling is het geloof, blind en onver standig, hetwelk liet onderzoek vveygert en volstrekte onder werping, eene lydclyke gelioorzaemheyd vraegt aen onondoorzoc- kelyke principen, aen vooroordeclen, aen mysteriën...» Gy hebt voor de Univeisileyt hel regt behouden de geloofs punten ie overschreden.En wy zouden uwe politiek niet mogen overschreden Eene zonderlinge en onaennemelyke pretentie, voorwaer. God alleen, volgens de legende, heeft kunnen zeggen tegen de zee Tol hier en niet verder. Houd dus op u te beklagen over uwen slecrlen wy zullen eyndigen met u te zeggen gelyk in den beginne Gy maeyl bet geen gy gezaeyd hebt.» Wv vinden dat den oogst goed is, en wy zullen zeggen aen degenen die gy beden verloochend, die gy wilt behouden «Volhert en gaelvooruyl Wal zouden wy by dit alles kunnen voegen? Niels; den National, op het standpunt waer hy zich pianist, heeft volstrekt gelyk: HY DIE WINDEN ZAEYT, MOET EK ZICH AEN VER WACHTEN TEMPEESTEN TE MAEYEN. hebben en alleman kan niet om te meer versland hebben. Maer wal er aenstoolelyk voorkomt, is als men by soorlgelyke nieuschen nog bovendien eene zoo verregaende boosaerdigbeyd aeulreft, dat deze met hunne domheyd kan in concurrentie komen. In dil laetste geval bevind zich liet Verbond van Aelsl. Dit prulbladje vertelt in zyn laetste Nr over de kiezing van den repubiiekaen Defré zulke felle onnoozelbeden, dal wy ze niet willen aenhalen uyt vreeze van er onze lezers de buykpyn mee aen te jagen maer blyft bet Verbond daerbyGeenzins wat doet het? Het zuygt eene zoo boosaerdige als laffe lastering uyt zynen duvm met te zeggen dat de klerikalen in de kiesdebatlen van den repubiiekaen Defré zyn lusseheugekomen om het vuer der tweedragi onder de liberaters- aen te blazen, in hoop van eene scheuring in de liberale party te weeg te brengen, en aldus bet liberael ministerie te doetv vallenAllons, onbeschaemden lengenaer, onnoozeleit valschaerd, waer is het minste bewys van uw gezegde? De li be— raters zelve, de aeuhangers van Defré zelve hebben Verbacgem uylgejouwd en hem op de meest ontëerende wyze uvtgeschuyffeld. als hy met deze zeilde leugen ook durfde voor den beelel komen om zich uyl den slag le IrekkenEn zoo onuoozel, zoo donr zyl gy, dal gy niet voorop gevoeld hebt dal dat wy u deze schand vlekkende verleeging van den kwakzalver der tienden zouden onder den neus gevreven hebben als gy hel waegde met dit ten beene versleten wapen voor den dag te komenMaer wat willen wy zeggen, als men van waterachtige hersens vooruylzigi, en van een boosaerdig bedorven hert reglzinntglieyd e>l' waerheyii wilt verwachten, dan mag men spiritus uyt eenen slypsteeo verhopen en roozewater uyt eene stokvisehlonue. -. Ui l Verbond is kolerig omdat wy de afkoking van M. C u nion f en de eeuwige stilzwygendheyd van M. Van Cleempuiie durven erriuneren, dil alleenlyk als dil vuylblad gedurig zyne nyilige" gaIle tegen onze achtbare sénateurs en representanten durft uytbraken. Wy zullen aen onzen konfrater zeggen dal bv zich daeraen eiken keer mag verwachten, en aen M. Cumonl dal hy niet moet verwonderd zyn telkens dat zyne afkoking hem met eene verschillige saus word voorgediend Deze zal allyil opgeiriaekt zyn mei de ingrediënten die bet Verbond ons zal verschaffen, zyn zy bitter, zuer, zoet of bylend, de saus zal hitler zuer, zoet of bytend wezen, wy hebben voor hem een sauspannekeu a part dal.impermeable is, waerin des noods ook ümonadesauskeus, melk- smoel- of bierpappekens konueo en zullen gereed gemaekf worden. Derigl aen de liefhebbers. Als weergalm der talryk en gegronde klaglen, hebben wy ge- zeyd dal M. den minister van oorlog nog gedurig zoo wevnig lydelyke vertollen loestond aen de militairen der landelyke gemeenten die men zoo noodig heeft om in den oogst le werken. Men verzekert mis, inderdaed, van verseheydene kamen, dat her getal mililianen die lol nu loc de permissie gekregen hebben om hunne ouders, welke van werk overlast zyn, te gaeu helpen, zeer beperkt is, en hel getal niet overlrêft dergeue die de voorledens jaren deze gunst hadden bekomen. De Iridépendance beknibbelt, ons hierover. Hel getal congés, zegt zy, is niet bepaeld geweest door den minister die daervoor volle vryhevd beeft verleend aen de afdeelings-overslen. Volgens hel zeggen van dil dagblad, zouden wy bygevofg ongelyk hebben van tie veranlwoordelykheyd le leggen op den rninisler daer zy sleclns op zyne onderlioorigen kan gelegd worden. Wy vinden deze aenmerkingen der Indcpendancc slecht geplaetst en van alle vryrnpedigbeyd oulblooMSI. den rninisler van oorlog is alleen verantwoordelyk, voor de wetgeving en voor de publieke opinie van In t geen er gebeurt by de regemeiilen waervan het boog béstuer hem is loeverlrouwd. Hy kan zich niet verschoonen met'hetgeen gedaen word door de lieeren kolonels, by heeft onge lyk van dezelve le willen geheel verantwoordelyk maken van eenen groolen maelregel welkers uylvoering vaste en zekere- re"elen vereysclit. Wanneer dan de afdeelings-overslen te weynig verlolfen geven, 't is aen hun niet dat wy onze en andere familiên hunne klaglen moeten doen, maer 'I is aen den minister zelf, l is hy die hier in zake is, 'l is by dien wy als verantwoordelyk zullen blyven aenzicn. Wy hebben de eer niet M. den generael Bërlen te1 kennen-, maer wy gelooven dat bet eenen reglschapenen en verstandige» man is, wy zullen hem noglans doen aenmerken dal by zicli als- minister te zeer lael vernederen. Hy beiast eenen zyner ambtge noten van bel ministerie, op de onbeiainelyksle manier, le laken iwee achtbare luytenants-generaels van ons leger, pligiig van den oproer beteugeld le hebben by lael het ministerie toe aen M, den generael Benard (welkers talenten en kennissen voor het overige dooi niemand worden betwist) toe le vertrouwen de verdediging van het wetsontwerp over de versterkingen van Antwerpen: als of by zelf niet bekwaem ware om deze laek le vervullenby vind eyndelyk goed (volgens de Indcpendancc) op de afdeelings-overslen tie veranlwoordelykheyd te werpen der maelregelen, te nemen ten voordeele der landelyke miiitiauen en derzelver familiên. T is voorwaer de zedigheyd al te verre dryven,'t is al te zeer vernederen de bedieningen van minister des konings, en Wy rader; M. den generael Herten ernstiglyk aen niet meer achteruyt te deynzen voor zyne regten dan voor zyne pligten. (Emancipation.) CORRESPONDENTIE. Zeer grachten vriend D. uyt G. uwen brief is my zeerat-n- genaetn geweest. Indien ik zondag avond cenigzius kan, zal ik van de Godelieve-wafels van '1', L. eens komen proeven. Zeer vriendelvke groelenissen aen M. I). J. M. en M. V. - M.'W. uyt B. de recommandatie van den persoon in uwen brief vermeld doel op mynen vriend zoo veel als de recomman datie van Neus Verhaegen. Ten andere» gy hebt le lael gespro ken, liet spyt my dal ik u daerin geeneu dienst kan doen. Lieven vriend F. uyl A. van over veertien dagen heb ik uwe penningen ontvangen; ik belt ze u niet gezonden om dat ik rekende u dezelve in persoon over le tellen. Tracht aen de statie te zyn Maendag toekomende ter zelfde plaets en zelfde uer waer gy my over veertien dagen afgehaeld hebt. Vriend J. uyl B. het bondeken is verkocht. Ik ben blvde dat gy bet niet hebt, hel is toch maer een pryken. Besten vriend uyt N. ik neem het welgegrond artikel niet over omdat gy weieens zult vcrpligt zyn het zelve le doen. Het geen er van die zaken in uwe stad verrigt word, is toch altyd zoo schroomelyk sober. Onder de maelschappyën van toonkunde van de dorpen welke deel gemaekt hebben van het muziekfeest van Gend, heeft men bemerkt de gene van eene gemeente onzer omstreken van Dendcrhautem, verbeeldende op haer praglig vaendel den land bouw, bel welk ook den naem draegt van den beroemden com positeur Gevaert. Nicttegenstaende deze maetschappy slechts van over twee jaren ingerigt is, was bare uylvoering zeer voldoende, zy heeft zicli ook dóen hooren 's anderdaegs in de zael der soeieleyt Union, lol groot genoegen der Gentenaers. Eene liberale gazette van Antwerpen, den Précurseur, schuit treurige voorgevoelens le hebben op het toeko mende lot van het ministerie reeds heeft zy verseheydene artikels afgekondigd in welke zy uyt den grond des herten klaegt om dal alles geenen honing en zeem is voor de ministers. Maendag behelsde het ministerieel blad eenen brief uyt Brussel, in welken dezelfde treurige vooruytzigten meer dan oovt doorstralen. Zie hier een Hytlreksel van die belangrvke briefwisseling ic Mynen laetsten brief behelsde eenige waerderingen nopens de neygingeu van zekere kortziglige liberalen, die, zonder zulks te willen, nogtans zonden kunnen medewerken lot de aenkomst van een verbasterd politiek dal heel weynig overeenkomt met hunne gevoelens. Onder deze betrekking gebeuren er dingen die waerlyk ougeloofbaer zyn. Eenen man, zegt men, is gansch en ge heel gereed, om de ministerieele erfenis in te zamelen die zon kunnen openvallen door de poogingen der demokraten van den eenen kant en der katholyken van den anderen. Dien man zou M. Hendrik De Brouckere zyn, die alle de gelegenheden waerneemt om steken en snuyven le geven apti zekere leden des kabinets het scbvnt als of er een geheel nieuw bestuer in bewerking lagemen spreekt van M. Delièvre en andere soortgelyke Pierrots die in deze toevallige samenstelling zouden moeten te voorschvn komen En de liberalen zouden jaren lang gevrocht hebben om de ware princiepen van den-voornytgang te doen zegepralen en alle hocgenaemde mengelingen te doen verdwyuen, opi weêr te keeren lot de mannen die eene eerste matl ons de aenkomst beteyd hebben van M. Alpbons [Votbomb van liefdadiger gedachtenis En ziet, de katholyken beginnen reeds wonder wel den uytslag te bespeuren van al wat er gebeurt. Zy ombonden zich Zv laten geworden 1 'T is omdat zy rekening maken op de inwendige oneeniglieden in ons kamp 't is omdat y.v den aftrok berekenen van de ontbindende werking der politieke zeeveraers. Hebben zy ongelvk van daerop (e rekenen Hetgeen er daze laetste tyden is omgegaen is een antwoord dat ongelukkiglyk maer al le uylwyzentl is. Ziehier boe hel deniokriUiscb blad le National den lieere Ver haegen zyne waerheden zegl Maer onderzoekeu wy onder een ander oogpunt de woorden van M. Verbaegen over den sleerl welken hem op bel eynde zyner loopbaen zoo veel onrust baert. Had hy het regt en de pligt alzoo ie spreken .Mag de oorzack wel liet uylwerkscl veroordeelen Mag den maeyër zich beklagen wanneer by inoogst hetgeen by gezaeyd heeft Wy denken bet niet. Verklaren wy ons nader. Waer uyl beslaet, len minsten voor bet grootste gedeelte, dien steert die hem heden zyne slaepruste beneemt Uyt jonge lingen die, meestal, gekomen zyn uyl de vrye Univeisileyt van Brussel, waervan hy ten der hoogste ambtenaren, en om zoo le zeggen, den voogd en den patroon is. Is hel by niet, en wy pryzen er Item voor, die in zyne wanne redevoeringen, deze jonge verslanden, deze jeugdige benen op- gebitst en aengevuerd heeft voor hel liberalismus Is het bv niet die bun aengepredikl beeft, en met welsprekendlieyd aen- gepredikt, de vryheyd van denken, liet vry onderzoek, de kracht der rede, de nullcloosheyd der zoo genaemde veropenbaerde -waerheden Heeft by hen niet gewiegd met liet woord vuoruyt- gang, een belooverend woord dat die edele herten verleyd en wanneer de eykel eenen kloeken boom geworden is, wanneer den jongeling eenen man geworden is, wanneer by gedronken beeft aen de bron der rede, der filosofy, wanneer by gebruyk niaekl van dit vrye onderzoek, van deze vryheyd van denken, met ren woord van'al fle lessen die bv ontvangen heeft, men kontl Item zeggen ik wil u niet volgen in deh weg dien ik voor u gebaend Het liberael ministerie is slechts een ha I f jaer aen'I roer en 'I is reeds zoo versleten, dal liet benauwd is van alle dagen te vallen. Maer de vraeg is ol liet wel de oppositie is der klerikalen die dil minister ie zoo vroeglydig onderinynd iieelt De antwoord is nee», geheel de wereld weel dal bet ministerie tot nu toe van wege de klerikalen niets het minste te lydeu gehad beril, ntaet- hel zvn zyne eygene buytensporigheden, de heb- tn beerscbzticbt zyner aeuhangers die hel in zoo korten tyd zoo verre gebragt hebben. En dit is zeer natuerlyk, die zich op (le vleugels der driften verheft, z.al dour 'lgeweld der driften neergeslagen worden. Violerda non durant, geweld kan niet duren, zegt liet spreekwoord, en 'l ministerie mag doen wat het wille, hel is uyl 't geweld gesproten, en 'i zal, door 'l geweldvan zyne eygene vrienden, 'vergaen. De hongerige oproermakers in 'i algemeen hebben de stoll'e verschuil oin den liberalen monsterkoek te bakken, en T ministerie mei zyne uylgezonderde vrienden willen hein alleen opeten, lerwyl andere vrienden achter de grendels zitten te koekeloerenDit kan, volgens hun, niet zyn, zy pretenderen hun paerl of zy zullen T geweld, dal zy tegen het coDservaletirsininisterie gebtuykl hebben, tegen hel liberael ministerie keeren om hel op zyne beurt, te doen vallen Verwacht er u aen, Begier, Frèré, Verhaegen eu cousoorleu, van'I zelfde laken eene broek, eene nproennakersbroek zuil gy aentrekken en dan zuil gy best ondervinden boe zuyver gy gebroekl zvt als gy daerin eens zult voor goed gelogeerd zyn. Schoont- appelen konnen ook wel zuer zyn, de bekooriykste vruchten zyn soms wel de vergifligdste. .-. Sedert den laetsten regen zyn de pronkappels buitenmate gegroevd en gedikt, maer geëne kopie konnen zy hebben met deri neus van Pier Verhaegen. Eenen ooggetuyge heeft verleid dal, sedert de laetste sdiüyH'elingen en uytjouwingen die op Pieter's kop in den klub te Brussel gevallen zyn, zynen domper zoo sehrooiuelyk gegt-oeyd is, dal by gelyk eene kalkoenbelle lol op zynen lesseuaer hangt, en Item zoodanig geneert, dal den man ge dwongen is een miksken te gebruyken om die vervaerlvke vlnesch- massale ondersteunen. Wy zullen ons eerstdags daervan persoon lik gaeu overluygen en dan eene nauwkeurige beschryviog van dii-n aecdigen voorgevel irachien le geven. Dat imdertttsscben de bcwvoudi-siiers van Pinter Vetbaegen de waerbeyd van liet spreek woord overit-ggen In magna magni capiuntur /lumine pisces. In zulke» water vangt men zulke visschen. Eu Ul sementnn fe.cerisila et metes. Die wel doet, dezen zal wel vinden, Die kwaed doel, dien zal'1 kwaed verslinden. Terwvl de grnote inafoiniieke tniuisletiele bladen, en byzónderlyk den Obserialcur, waeriivl liet Verbond al zyne artikels copicert, in droefitevd zv» en bitter ly k jsminerrn over de bloedige geesseliii" die liet 'ministerie, gekregen beeft, door de deerlyke afkoking ^van minister Partoeshangt ons prul Verbond den blvgeesdsen uvt en loont zich zoo le vreden als nen boerenknecht die naer^de kermis gael. Wy willen onzen konfrater in zyne ontioozele gemaekle blydscbap niet slooreu, denkt by dat de liberale zaken goed staen, 't is te heter voor Item, maer by mag niet vergeten 1° dal, als 't verken droomt het altyd van draf is en 2° dat de uylteerders, die gewis met de dood op 't lyl Isopen, ook'altyd peyzen dal hunne zaek goed staet; boe meer krachten zy verliezen boe meer zy denken dat ze genezen, en de doctoors laten hun gewoonlyk in dit gedacht. Maer eensklaps worden die zieken overvallen, in twee dry dagen vertoonen zich de voorboden der dood, den docloor moet dry a vier mael daegs komen en evndelyk zeggen daer is iets byzonders toegeslagen, al gauw berechten en dan: adieu mynen muyzelaer met draeykeu en al Konfrater, zie wel toe dat gy met uw liberael ministerie ook alzoo niet alzoo vaerl, want gy zuil de lagchers langs uwen kant niet hebben, vele zullen u zeggen Verbond, wy wisten wel dat uw verstand in de wolle niet geverwd was, maer wy wisten toch niet dal uwe knoevers onnoozelbeyd met 't pond en dwaesheyd met d'elle verkochten Domheyd of verstandsgebrek vind men zeer gewoonlyk by suilen, die niet konnen gebeleren dal de puyeu geenen steert hebben en dal er alle acht dagen eenen vt-ydag in de weke komt. Zulke» moeten er ook zvn, want ons Heere moet toch zyn getal

De Denderbode | 1858 | | pagina 2