Vogelschieting met de Bolle. BERIGT. BERIGT. SALLE DE BAINS. By den piyskainp, die alhier mei de kermisdagen voor de liefhebbers van konynen is gegeven geweest, heeft M. Victor Schoon de?.er stad* den eersten prys behaeld voor de zwaerle van de ryêrs. Hel dier weegt over de veertien halve kilogrammen ten is daerby zeer wel gemaekt. Gisteren, vrydag, zyu te Baesrode 4 pagthoven en een huys jnel al wat zy inhielden, door den brand gansch vernield gewor den. De Gendsche kermisfeest had zondag in die stad eene groote menigte vremdelingen doen aenkomen: de konvooijen der yzeren wegen komende uyl Brussel, Oostende Kortryk, Antwerpen en Audenaerde,waren samengesteld uyt menigvuldige ryluygeu allen met reyzigers opgepropt. De muzieksocieleylen» ten gelalle van 57, die in hel festival deel namen, hadden bezonderlyk veel volk aengelokl, en hare tegen- woordigheyd gal aen hel feest een zeer vrolvk voorkomen. Overal hoorde men hare welluydende loouen. Tot in den avond toe hebben zy op de Koornmarkt en op de Vrydagmarkl gespeeld te midden eener ontelbare menigte. Zie hier den uytslag der verschillige kampstryden: Pryzen voor de schoonste militaire-lcnues: Steden; Eersten prys, aen de socieleyl van Tourcoing; tweeden prys, aen de hnrmonie-Societeyl van Aelst. Gemeenten: prys. aen de Socieleyl van Genlbrugge. Burgers tenueprys, aen de Socieleyl van YVaesinunsler. De prys voor hel grootste getal is toegewezen aen de Societeyt van Zele. Maeudag morgend heeft op de Vrydagmerkt de uylrevking der pryzen en gedenk-medalien plaeis gehad. Daerna is men overge- gaeu lot de verloting der twee pryzen in zilverwerk door de stad gegeven, deze pryzen zyn te beurt gevallen als volgt: le prys, zilverenkoffykan en melkkan, aen de Socieleyl van Tourcoing. 2e prys, zilveren koffykan aen de socieleyl van Mariakerke. By gevolg dier muziekalefeest, waren er min voetgangers naer St-Deuys-pleyn getrokkeu om de peerdenloopen by te wooneu; maer hel getal rytuygen was zeer lalryk. Om 4 ure en half waren de peerdeuloopen reeds geeyndigd. Men schryft ons uyl Gent, 11 july De persoonen, welke on rust over den graenoogst verspreyd hebben, beginnen van hunne dwaling terug te komen. Van menschen geheugen heeft men op de gronden van YVesl-Vlaenderen, Henegouwen, hel land van Aelsl, en de polders zulk geen ryken larwe-oogst gezien; dit is hetzelfde geval met de rogge; het aenzien der aerdappelen is allerschoonst; indien er niets onvoorziens gebeurt, dan zullen wy nog nooit zulk eenen overvloedigen oogst gehad hebbenverliezen wy niet uyt liet oog, dat byna al de koolzaedplanlen in aerdappelvelden her schapen zyn. ledereen moet zyn brood winnen, 't is waer; rnaer wy zyn verwonderd dat niettegenstaende den buytengewoonen leegên prys van het rundvee, onze slachters, hel vleesch aen denzellden hoogen prys van over jaer blyven verkoopen, daer zy .nu de hoorn beesten aen verminderden prys inkoopen; moet nu den geineenen man, moet den arbeyder dan altyd de beurs gesloien houden als het er op aeukomt om zich ook wat nuttig en onontbeerlyk voed sel te verschaffen? of moeten de slachters maer alléén meer leven? Een koniuglyk besluyt van 12 july magtigt den fabriekraed van St. Michielskerk, te Gend, om een bezet van 20,100 franks te aenveerden, gedaen door vvylen Mej. Rosalie-Marie-Coleta Dons, mits voorwaerden door de begifligster aengestipt. Een koninglyk besluyt van zelfden date verleent magliging en eene hulpsom V«tn 10,000 fr. om hel krankzinuigenhuys van Dendermonde te herbouwen. Een koninglyk besluyt van26juny magtigt de heeren P. Anlheunis, Caron-Robyn, Fr. Slocquarl, L. Marinoni, Van YVeller» Cottiels en C. Brecx, allen woonachtig te Geerardsbergen en handelende in name der nyverlieyd- en koophandeUSocieleyt waervan zy de besluerlyke kommissie Uytmaken, om in deze stad eene lotery te openen van kunst- nyverheyd- en fanlazyvoorwer- pen, ten voordcele van het weezenhuys dier stad, ouder de vol gende voorbehoudingen 1° Dat er maer eenen byzonderen prys zal mogen zyn, eener innerlyke weerde van 2000 l'r. ten hoogsten en dat geen een der andere pryzen de weerde van 500 fr. zal le boven gaen 2'Dat alle de werkingen zullen geeyndigd zyn voor het eynde van hel loopende jaer 5° Dal er aen hel gemeente-bestuer eene omstandige rekening zal ingezonden worden van de opbrengst en derzelver gebruyk. Een koninglyk besluyt van 10 july bepaelt Art. 1. Er is eenen dryjarigen prys ingesteld voor hel schryven Van een dramatisch werk, in de vlaemsche tael, en welks onder werp uyl de nationale geschiedenis of uyl 's lands zeden moet gelrokken worden. Art. 2. Den prys, die aen den schryver van het bekroonde werk zal toegekend worden, zal beslaer. in een gouden eermelael Vi^n 100 fr. weerde en 500 fr. ten minsten of 1500 fr. ten meeste in gelde, volgens (ie verdiensten en hel getal bedryven van het stuk. Art. 5. Eene subsidie zal voor de ten looneelbrenging gegeven worde. Art. 4. De stukken zullen beoordeeld worden door eene kom missie van ten minsten 5 leden, gekozen op eene dubbele hst gemaekt door de letterkundige aldeeling van de koninglyke akademie van Brussel. Art. 5. Het eerste lydstip zal den 1 januarv 1859 voorby zyn zoodal aide werken die sinds 1856 uytgekomen zyn naer den prys zullen kunnen medediugeu. Het onderzoek in de zaek der moord zondag laest gepleegd, ten kasteele van M.den baron de Caters, op den persoon van vrouw Van Bergen, wordt met veel vlyt en bebendighevd voortgezet. Heeds schynt hel eenen zeer gróoten stap voorwaerls gedaen le hebben. Indien onze inlichtingen juist zyn. zou de justitie op het punt zyn op eene onwederleggelyke wyze de pligligheyd vast le stellen van eenen der persoonen die als vermoedèlyke daders der moord zyn aengehouden. De justitie heeft eene gravuer op steen doen verveerdigen van -de schoenen die den moordenaer op de plaels der misdaed achter gelaten heeft. Deze teekening op alle de hoeken der stralen aen- geplakt geweest zynde, heeft eenen schoenmaker herkend een der- gelyk lapsel gedaen ïe hebben eenige dagen le voren. Men voegt er by dat den moordenaer eenen medepligligen heeft welken men gelooft een oud veroordeelden le zyn die,"na eenigen tyd in het slrafgevang van Sl-Huberl le hebben doorgebragt, sedert dien 7 jaren heeft vastgezeten in hel rasphuys van Gent en twee in de gevangenis van Sl-Bernard. Dezen laetsten bevind zich ins- gelyks onder de handen der justitie. Wy treden voor hel oogenblik in geene andere byzonderheden en zullen ons bepalen mei te zeggen dat de gewezen pompier Ver- hruggen, wiens aenliouding, op den dag zeiven der misdaed, wy hebben aengekondigd, na eene nieuwe onderhooring die hy giste ren ondergaen heeft, onder houd bevel is vastgesteken als betigl deu echten moordenaer der vrouw YTan Bergen'te wezen. Een besluyt van den minister van 's lands werken* in date 11 july, luyd aldus De aflating der wateren van den Dender, de Leye, de vaert Van Cbarleroy naer Brussel en derzelver vertakkibgen, der vaert van Gend op Brugge, der vaert van Brugge op Osiende, der vaert van Brugge op Sluys, der vuen van Plasscliendaelé öp Nieuwpoort der vaeil van Yper naer de Yser en der Yser, bevolen by miuis- terieele besluyten van 4 en 11 juny, zal geen plaels hebbeu, om reden der buyleugewoone en langdurige droogte. Hel booygras, door de engewoone langdurige droogte ge krenkt, is tol fabelachtige pryzen dit jaer gestegen Ér zyn ineerschen welke men begoten en door aen houdende zorg als gedwongen had ceue goede opbrengst te geven, die tot 250 fr. de party verkocht zyn vroeger bragl dezelve min dan 100 fr. op. Eenen ryken grondeygenaer verwonderd over de groolheyd der som lot welke zyn macygras verhoogd wierd, meende de land bouwers te moeten verwittigen dat het alleen bel hooy, en geenszins den grond was dal hy verkocht. Het hof van Cassatie (kriminele kamer) heeft in zyn ver hoor van maendag laetsl de voorziening verworpen van Calhrien- Sophie Van Damme, weduwe Bulcke, oüd 28 jaren, landbouwster en van Leonard Peelers, oud 50 jaren, dienstknecht, geboren en woonende beyde le Merchem (YYest-Vlaenderen), tol de doodstraf veroordeeld door het Assisenhof van Brugge, de eerste om haren man, Pieler Bulcke, vermoord le hebben, in der; nacht van 21-22 november 1857, en den tweeden om liaer in dit schelmstuk ge holpen le hebben. De halsregting moet ie Dixmude plaels hebbeu. In den 4n wyk te Antwerpen heeft men zaterdag eeue dienslmeyd betrapt op hel feyt van kindermoord. De vrouw des huvzes die reeds lang argwaen voedde, zegde dat zy in zwangeren staet was, doch de dienslmeyd loochende zulks met zooveel'over- luygende woorden dat den man van zyn vermoeden afzag, maer de vrouw was niet om te pralen, daer zy meer middelen had om zich le verzekeren, en, als vrouw, op dit punt meer kapittel vast is dan eenen man. Zaterdagnamiddag ging de dienslmeyd naer T gemak, en be viel daer. Zy wilde zich verwvderen toen den man des huyzes haer ziende, vroeg of zy niel wel was. Neen, zey de meyd, maer het schynt over te gaen. Ter zender tyd hoort den man "schreeu wen, raed dadelyk wat uer er geslagen was, loopt naer het gemak en haelt er het pas geboren wichtje uyt. Moeder en kind zyn naer T gasthuys gevoerd, van waer de eerste naer '1 gevangeuhuys zal ovérgebragt worden op bekwa men tyd. Ingevolge de bepalingen der wet van 50 October 1854 mogen alle reklamaLien of klagten regtslreeks toegestuerd wor- j denaenMM.de koninklyke prokureurs, met den post en zonder te moeten frankeren, in de omschryving hunner onderlinge dis- trikleu. Nog een ongeluk met phosphoorkens te laten staen onder het bereyk der kinderen. Eenen knaep van zeven of achi jaren oud is maendag laelst op eene yslyke wyze verbrand te Borger- liuut. Toen men kwam bygesneld "op zyn vreeslyk gehuyl, stond het kind van hoofd tot de voeten in vollen brand. Men gelukte er wel in het vuer uyt te dooven, maer den kleynen ongelukkigen is toch eenige uren nadien in ouzeggelyke folteringen ov'er- ledeu. Men leest in een Antwerpse!) blad: In de zitting van den 15 van den provintialen raed van Ant^- werpen, heeft M. Brys eenen voorstel neergelegd, waer by hy den raed verzoek' eene stemming uyl te brengen' tegen de bou wing der nieuwe versterkingen rond deze stad.' Deze vaderlands lievende pooging zal eenen samenneygenden weerklank vinden door gansch onze provinlie en vooral loegejuyeht worden in onze muren. Inderdaed, de verschil lige ontwerpen om onze stad met sterkten ie omsluylen, wierden zy ten uylvoer gebragt, zou den eeue bestendige bedreyging wezen die over ons hoofd zou hangen. Men schryl't uyl Doornyck Onze geudarmeu zyn huyien adem sedert veertien dagen zoeken zy dag en nacht Delplancque den moordenaer van Merlin, en zy kunnen hem niel vinden. Intusschen krygt dezen kerel op den buyten en zelfs in onze stad, eene taera van stoutmoedigheyd en behendigheyd, die naer het romatische begint le draeyenindien mende vertellingen gelooven mag, zoo verschynt hy op dry vier plaetsen te gelyk; hier, gewapend met twee pistolen, vraegt hy aen eene vrouw haer noenmael, dal zy hem zekerlyk niel weygeren durft; ginds is hy in eene herberg gaen drinken, en als men hem 'vroeg waerom hy zich niel overgaf, zou hy, zyne wapens' loonende, geantwoord hebben Y feaul qujin déquinche acor deuxavanl (Ik moeier eerts nog tweedooden). Verder, verschynt hy aen oogstwerkers uyt een koornveld springende, en vraegt om tabak, op 'i oogenblik dal de gendarmen langs dieu weg gaen de vertelseljes zyn zonder eynde. Gisteren avond, om zeven ure, was er wederom ramoer; arlu gendarmen trokken naer hel voorgeborle Saint-Marlin en Bage, waer men zegde dat den vlugleling gezien was; by hunne aen komst was hy verdwenen. Men schryft ons uyl Ghisiel Eene schrikkelyke misdaed heeft geheel het kanton van Ghisiel in verslagenheyd gebragi. Gedurende den nacht van H tol 12 dezer inaend, is de genaemde Hrlena Hellevoet, oud 60 jaren, huysvrouw van Fraudes Van Eenoo, dagloonster le Ghisiel, ge durende haren slaep, met een mes lafliertiglyk vennoord ge worden. Den pleger van dil schelmstuk is gelukkiglyk in de handen der juslicie. 'T is eenen genoemden Josephus Proot, oud 64 jaren, bedelaer, hetzelfde buys van het slagtoffer bewoonendeProot is eenen zeer gevaerlyken kerel die reeds verscheydene veroor deelingen voor diefte ondergaen heeft. Het schynt dat Proot op nieuw zich pliglig had gemaekt aen eeue diefie van 50 franks, ten nadeele van Helena Hellevoet, deze kwam het feyt aen de politie kenbaer te maken. 'T is om zich hier over te vréken, mis schien ook om de byzonderste geluvge van kam te maken, die ten zynen laste in regie kon verklaren, dal Proot deze nieuwe misdaed bedreven had. Den beschuldigden is in voile bekentenis. Men zegt dal de hairen te berge ryzen op hel aenhooren van de aenstoolelyke onheschacmdheyd mei dewelke hy de omstandigheden dezer geheyme drama verhaelt. M. Moses, S. Beach, uytgever der Sun en ter zeiver tyd boekdrukker, beeft eene zeer gewiglige kwestie opgelost. Hy beeft het middel nu gevonden op eens, een dagblad op éene cylindrieke drukpers langs twee kant-en te drukken en aldus de snelheyd van het drukken nog te vermeerderen. De pers met 10 cylinders, die 20,000 exemplaren per uer met hel tegenwoordig systeem geeft, zal door de uytvinding van M. Beach 44,000 exemp. drukken. Men kan dus oord cel en hoe groot den dienst is die M. Beach aen de drukkuust bewezen heeft. Uyt Darlenveen (Holland) schryft men dat de viggens tegen-1 woordig zoodanig goedkoop zyn, dat de boeren er niet meer wil len meê naer de markten gaen, en dezelve in het water te werpen. Ziehier eene geschiedenis van de krinoliene, die wy in een fransch blad lezen YVie zou tot nu toe geloofd of kunnen gelooven hebben, dat aen de grenzen, eene krinolien uGD fr. regtcn betalen kan Dit is nogtans zoo; MeVi de V... had eene overgroote krinolien van 8 nieters 56 cent. aen. De douaniers, hoe hoog hunnen eerbied ook was voor luchtbollen iu hel algemeen en yzeren muyleu (anders gezegd krinolienj in het byzonder, konnen zulke uytge- spreyde bevalligheden niel toelaten. Men deed de krinolien nazien en men vond er 97 meters Orleans in.... De dame kon hare tranen niel inhouden. De douaniers door zulke leerherlig- lieye en zulke reusachtige krinolien getrolfenhebbeu ver- giflenis geschoukeuMits 601) fr. regten te betaler. Alle de dagbladen van Marseille kondigen verschrikkelyke lydingen af uyt Indien. Den Englishman en de Hurkaru verklaren dat den opstand wederom algemeen geworden is,. de ziekiens vermeerderen het engelse!) leger toont eenen wonderbaren moed, maer hel word meer en meer vertiend. In eenen enkelen dag zyn er negentig dooden geweest le Luckuow een twintigtal soldalen zyn aen beroerten overleden. Den kolonel Thomson is van den cholera overleden. Daer zyn vyftien honderd mannen versterkingstroepen ontscheept, een regiment heeft hel garnizoen van Luckuow versterkt. Men leest in den Times van 10 july k Hel konvooy van 4 ure dal uyl Birmingham vertrekt naer Wolverhampton op de linie van Slour-Vallel, vertrok donderdag avond in hel midden eener wolk van regen en hagel. Na verloop van een twintigtal minuten, was hel konvooy hel onweder voor- uytdoch te Deeplields aengekomen, wierd hel door hetzelve overvallen, en den bliksem viel op den treyn. Den weerlicht wierd gevolgd var. eene zoo wal bnylengewoone ontploffing, niet. eene schielyke ontploffing gelyk degene die ge^- vvoonlyk de nabyzynde donderslagen uytmaekt, maer gelyk eeu pelolonvuer van een honderlalgeweeren diemen aen bet konvooy zou afgelost henben. Den mekanicien en den vuersloker wierden omringd van ee ue wolk van blauwachtige vlammen, en laelstgenoemden gevoelde achter het hoofd eenen geweldigen schok die hem eenen oogen blik buyten kennis sloeg. Ten zelfden lyde vloog de elektrieke stof door gansch de lengte van den treyn. Alle de reyzigers ge voelden den schok, degene die naest den weg zaten meer dan 1 dc anderen, want den bliksem scheen de spoor langs dien kant te volgen. Een der reyzigers, M. Benjamin Hieklin, die deel maekl van de vredeskommissie van Wolverhampton, wierd getroffen aen den regten arm en geworpen op de bank tegenover degene waer hy op zat in een ryluvg van lc klas. Den treynwachter, Henry Bixain, zat in zyn en waggon en prangde de wielen toen hy ook eeusklaps eenen geweldigen schok kreeg. In een oogenblik was hy als verlamd. Echter ter statie van Deepfields aenkoinende, kon hy uyl zyn ryluyg slappen, mei hel inzigl zyn werk vau wachter te doen, den statieoversten die hem belette, ontwaerdedat hy bedwelmd en als bedronken was, hy liep tol hem, nam zyu hoofd lusschen zyne handen en ondersteunde hem zonder dat i zou Bixain gevallen zyn. Den statieoversten bragl hem terug op zyne plaels, en eenen bedienden klom met hem in zyn ryluyg om Item ouder wege te helpen en den treyn le wachten. Te Wolverhampton aenkomende. wierd den wachter gebragt in hel bureel van den opzigter, al waer ineu hem een glas fran- sche met water gaf. Een weynig nadien kon hy, doch niet zonder eenige moeyelykheden, zich naer zyne wooning begeven. Te Wolverhampton scheen M. Hieklin geweldig te lydeo van den schok dieu hy gevoeld had en klaegde dal zynen arm volkoment- lyk lam was. Men schrikt als men denkt aen de gevolgen welke deze om- staudigheyd had knunen veroorzaken, hadden den mekanicien en deu vuersloker onbekvvaem gemaekt geweest hun werk voort te zeilen. BURGERLYKEINHSTAIVD. GEBOORTEN. Maknelyk 8 Ykouwel. 4 HUWELYKEN. Joannes Bapt. Vermoesen. werkman aen den yzeren weg, met Constantia Meert. Peirus Franciscus Gorten, schry nwerker, met Ifortentia Van der Stockt, Petrus De Ridder, wedn. van R. Sheire, schoenmaker, met Theresia Racs, dienslmeyd. OVERLEDENEN. Calh. Van Nuffel, zonder her. 72 j. Leopoldstr.— Fredcrica Vogenhende, vr. van V. Verdickt, herbergierster, 28 j. Molendriesch. Philomeua Van Herpe, kantw. 13 j. Schaerhebe. Ludovicus Van Santen, 7 m. Zoutstr. l.eonia Gits. 2 rn. Windmolens!. Valentina Vinck, 24 d. Radysengang. Diouysia Beeckman, fi dVerkensm. Maria Van Uclsuwé, 2 j. Schaer- beke.Clementina Qiiintyn, 9 in. Mylbeke. Joannes Wcllekens. Inndb. 42 j. Schaerbeke. Sidonia de Bakker, werkvr. 42 j. Dam.Gillis De Gols, man van T. Vinck, lanbb. 57 j. Mylbeke. Op Zondag den 18 July I85S, by J. F. KIEKENS, in het KleyD Kasteel, buyten de Pontstraet-poort te Aelst-Mylbeek. De pryzen bestaen in Geldvogels. Om twee uren namiddag zal men beginnen met het aenteekenen der namen. Pryskamp met de bolle in de koornbloem, by LEONARDOS DE RYBEL, mulder te Aelst-Mylbeke, op zondag 25 july ]fc58 om 2 uren namiddag, naer eene zeer schoone VOGELSIUYT. gemaekt op gewys van een kasteel- ken. Den inleg is 45 centimen par man. Ferdinand ROGGEMAN, in bet hotel des Pays-Bas, maekt bekend da er by hem le bekomen zyn alle soorten van fyne porcelynen, BloemeD Vazen, Kapellekens, etc. "en dat aen zoo leegen en geringen prys dat hy alle mededinging duift uytdagen bare pryzen leeger te stellen dun hy. Parfaitement organises, ouverle lons les }ours de la Semaine les Dimanches exeptés. Chez les Frères de Marie, rue longue des Chevaliers, a Alosl. Le prix des baius est très-modéré.

De Denderbode | 1858 | | pagina 3