PILLEKENS. Hoe word ons gek! besteed Dat den auteur van het ontwerp van Antwerpen te versterken die weynige regels wel overwege en by zal misschien voor altyd zyne volle goeste hebben. Indien wy niet overtuygd waren dat het Verbond sedert veel te laugeu tyd op zyn tandvleescli loopt, wy zouden geneden zyn te i;e!ooven dat hel droomt van boktauden die willen uylkomeu, want in zyn laetste Nr raest hel prulbladje zoodanig onnoozel, dal wy noch kop noch sieert aen zyn geknoeysel vinden. Geheel de wereld weet dal den vuylen schimpsehryver Defré eenen republiekaen en bewomleraer is van den bloedzuchtigen mooidenaer Mazzini, en dat hy zelfs in volle letters geschreven heeft dal hy dien zelfden arisschelm Mazzini bloolvoels tol op het eynde der aerde zou- willen volgen; en nu komt het Verbond loochenen dat Defré eenen Alazziuiaen of aenhanger van Mazzini is, omdal hy in den klub van Brussel aen eenige liberale gapers verteld heelt dal hy geenen republiekaen is en dal hy de republiek mei hel zwaerd -j-J- zou beslryden, als zy zou van buylen komenWel konfraler Verbond, meent gy dal wy ol iemand wie het zy eenig geloof hechten aen dien zeever van Defré? Van daeg schrvfl hy dal hy den republiekaen-moordenaer Mazzini als den grootsten man der aerde bewondert en dat hy hem bloolvoels overal zon willen volgen, en morgen komt hy verklaren dal hy geenen republiekaen j>wie knoopt dit aeneen Wy len minsten konnen dit niet, mogelyk is'i dal wy zoozeer niet verlicht zvn dan de mannen van 'i Verbond, want als Gummaer zyn muts afdoet, schynen er twee zonnen, en (lil maekl seffens een groot verschil. Wy wachten naer ene uytlegging. maer ondertusschen errinnereri wy aen onze lezers Jat Mosselen wel geern zouden visch zyn, konden zy uyi de schelpen, en dal Defré wel geern geenen republiekaen zou zyn, bad by anders in dc kamer geraekt. Hel Verbond aenziel de kiezing van den republiekaen Defré al.s eenen allergrootsten zegeprael voor bel libera lismus Maer waerom heeft Verhaegen en geheel hel oud liberaiersgespan die kandidaluer dan zoo geweldig bestreden Waerom heeft het ministerie, dal gy, konfrater, het liberael minisierie noemt, hel en aerde bewogen om Defré te doen mislukken Is^de kiezing van Defré eenen zegeprael, 't is zeker niet voor het liberael ministerie, maer wel voor de parly van den Nalionaldie hier in Belgién de republiek vertegenwoordigt en den vaendeldrager der gruwelyksle goddeloosheyd isW v willen echter bierdoor niet zeggen dat «ie liberaters beter zyn dan de Nationalisten, neen, want houdeide bewvzen zyn er dal dit al k'iekegoedje van eenen deessem is, maer d'eene wal baesiiger dan de andere om bier alles overhoop ie smylenImmers zy zitten al op kwade eyers, en van kwade, eyers komen slechte kiekens, als ze kouuen uylgebt oeyd worden. De liberale ministers hebben de zaek zoo verre gebragt, dat vele distriktkommissarissen eene verbooging van duyzend Iranks op hunne jaervvedde gekregen hebben. De Indcpendance vertel! dat deze vei hooging algemeenlyk in 'l land zal goedgekeurd worden!!!!Juysl also! de Belgen elk een ezelken gekregen hadden dat geld k.ktDc Indcpendance bedriegt zich zelve en hare lezers, want geheel 't land is van gedaehi dat die nultelooze atnblenaers maer al te veel trekken en dat het ministerie eerder kunne veile jaerwedde zou hebben moeten verminderen dan vermeerderen. Maer wat is 't, die mannen hebben in de kiezinger» gewerkt en alle moeyte verdient betaling, doeli betaling alszy nvt groote borze der contributiebetalers kan komen. De liberalen zvn maer liberael met't geld van een ander, zy doen gelyk den schoenmaker, die uyt zyn eygen leêr zeer smalle riemkens sneed, u-rwyl zyne scheer niet genoeg kon gapen als by aen eens anders bezig was. Hel is eeneu vuylen vogel, zegde hy, die zyn eygen nestge weet wel drukking van negatieve politiek, is zieltogend, en de bulletins dc sanlé versebynen, nietlegensiaende de dieren-exposilie van Thouronl cu de champagueuse redevoeringen van den beer Coueke. De kiezing van M. Defré was het logiek, hel noodlottig gevolg van de redevoeringen en daden die hel ministerie Mey-November hebben ten zetel gevoerd. W anneer M. Verbaegen, van op zynen balkon de demonstratie-makers, gelyk de heeren zich noemen, heelt gegroet, voorzag den grooien man niet dat hy de kniên boog voor den Nalional. Hy word liet uu gewaer, doch hy herin nert zich dat II faul a mauvais jeu faire bonne mine, en hy omhelst M. Defré.— Welke kussen en welke mannen Men beslryd de kandidatuer van M. Defré als eene oudaukbaerhevd jegens bel minisierie, als een gevaer voor hel land: de kandidatuer gael door, en men omhelst de ondankbaerheyd, men kust het gevaer. Het zou doen lachen indien, liet niet walgen deed. Zy hebben moed en veel moed, zoo lang er klerikalen te be- stryden vallen, omdat zy welen dat zy van de konservaiieve party noch wedervraek r.ocb geweld te vreezen hebben; maei zy kruy- pen en zy sidderen, wanneer zy hunne meesters in stonlmoedig- heyd denken gevonden te hebben; en ziet gy nu hel kabinet der grooie prineipen beschimpt, bespot, g'-scbopl en bespogen in den persoon van den Obscrvulcur, nederig de hand kussen die hem- tei: bloe«le slaet Zy zullen niet weggaen, neen Het land zal ze moeten wegdrommen; want men verlaei niet ligtelyk 't geen men ten koste van 's lands weerdigheyd bekomen heeft; laet de nederlagen op de mmisterbanken vallen gelyk de hagelsteenen; kiezing van M. Delrékwestie van Antwerpen; veideeliug der millioenen-wel, enz. enz. zy zullen zich aen hel gras houden, en in hunne hotels blyven zoo lang als de Bussen in Sebaslopol. (lieur zen-Courant). CORRESPONDENTIE. M. E. P. J. D. D. te J. ik wist wel dat de Nrs in kwestie regelma- tiglyk gezonden waren, maer nu zegt gy my niet in uwen tweeden brief of gy inynen bl ief benevens de dry laetste Nrs ontvangen hebt. Indien gy alles ontvangen hebt, dan hoeft gy niet te schryveii, uwe stilzwvgendheyd zal my lol antwoord dienen. M. Ad. V. te \Y. ik bedank u vau uwe inlichting, ik zal onderzoek doen. Zeer minzame groelenis. Vriend II. uyl K. ik heb uw maudael ontvangen van 63 francs 7) cent. Dal deze kennisgeving u- diene voor q.uiltaneie en doe bet in 'l vervolg altyd alzoo, 'l is gemakkelyk en niet kostelvk. Zeer geachten vriend D. uyl G. ik zal voor uwe zaken zorgen. Gelieve bet overige zoo gauw mogelyk af te zenden, al ware het by deelen. Zeer hettelyke bedanking voor uwe aengename uylnoo- diging. Vcniam. M. J. uyl B. JA, indien gy doet 'l geen mynen vriend u gezeyd beeft, NEEN indien gy daer niet over kont. Ik moet eerst eene sChriftelyke antwoord van u hebben die mynen vriend zelf my zal gelieven te zenden. M. Ch. V A. te Aardenburg (Holland) gy moogt betalen gelyk gy bet goedvind, maer ik verzoek u in 'l vervolg eenen belgisehen limber van 20 eenlimen in plaets van eenen holland seben op uwe brieven te stellen en ze te Middelburg ofte Maldegem in de postbus le doen steken, of we! eenen dobbelen bollandseiien timber van <il) eenlimen. Ik heb voor uwen brief 40 eenlimen moeten betalen, en dit is verloren geld. Gy kont iny met een niaudael op dep post te Maldegem-geiuakkelykst geld sluren. Ontvangen van M. B. ie Melden, A franks. Daenneé beeft RL B. betacld tot 1- maerl i 859. M. I). J. le Maldeghem onzen geéerden vriend L. beeft iny van uwen t'wege 6 francs besteld in kwyting van uw abonnement tot 31 december 18-58. Te Blasius-Boucle heeft den donder den bouten molen teSpyfe9 grootelyks beschadigd. Twee ezels die er onder stonden beeft hy gedood. Ware liet vuer des- hemels een oogenblik vroeger gevallen, verscheydene menschen- zouden er by liet1 leven ver loren hebben want de persoonen van daer omtrent hadden onder den molen eene schuylplaets gezocht en waren juysl vertrokken wanneer den donder viel. Denz'elven is nevens den molenaer geval len zonder hem eeuig leed te doen. Den heer V. B. De Waele, die zieli in de nybyheyd bevond in eenen koornstruyk, is omgewor pen geweest, nadat het koorn van boven zyn hoofd weggenomen was-geweest. Gelukkiglyk heeft hy geen leed bekomen. Te Sulscique is den donder op den molen gevallen toebe- hoorende aen den heer De Backer, van Ronsse. De schade beloopt tol 1800 fr. Te Viane op den Neerhout is eenen jongeling van 10 jaren door het vuer des-hemels dood geslagen. De beruchte steertsterdie reeds van over twee jaren onzen aerdbol in gruys moest kloipen, slaet eyndelyk voorde deur. Den professor Donati, te Florentiëu, heeft ze den 2juny voor de eerste mael onlwaerd met behulp van zynen verrekyker sedert dien heeft hy ze gedurig opgevolgd en hy zegt dat zy zoodanig in licht en grootte toeneemt, dal men ze van halfoogsl lot in september zal kunnen zien. - Men schryft uyt Eecloo Onze landlieden benuttigen nu liet heerscliende sclioone weder urn de rogge af le pikken, en, volgens hunne gëluygenis, beantwoord dezelve ten volle de hoop welke deze vrucht hy haren wasdom liet opvatten Den stand der boekweyt, op dit lydslip des jaers, overtreft alle voorgaende. Als een bewys daer van moge dienen, dat eenen landbouwer ons, met verzoek van melding, eenen boel.weytstam overbrengt die niet minder dan 1 meter 55 centimeters lang is. Nogtans is de beste hoop gegrond op den oogst der aerduppelen. die onmisbare voedingstof van onze werkende klassen; Uyl de tot hiertoe gedane proefnemingen blvkl, dal de nieuwe aerdappelen sedert eenigc dagen tol eene onverwachte grootte zyn overgegaen, en dat zy eenen smack bezitten welken zy sedert hel jaer 1845 niet meer hadden opge leverd. Eenen jongeling van 19 jaren oud, den genoemden Angust Vermeire, van Moerzeke, is den 10 dezer aldaer overleden aen de gevolgen van eene beet die hy van eenen razenden hond in de hand ontvangen had. Mén schryft uyt Brussel aen een dagblad van Antwerpen: k Men verzekert my dal M. Frère eene redevoering gereed ge- maekl beeft die zoodanig dik is dat er hem ten minsten twee volle zittingen zullen noodig wezen om dezelve voor te dragen, alhoewel hy zegt dat hy de vereyschte kennissen niet bezit om de kwestien onder het militaire oogpunt le behandelen en «lal M. den kommissaris des Konings gereed is om le antwoorden op alle de vragen van uylleggingen. Ik zal er byvöegen dal bet gouvernement van zin is de kwestie van Antweipen met geslotene deuren le bepleylen, en dal het rekent op de redekundige wen dingen van M. den generael Renard om M. den luylenant-gene- rael Goblet lot zwygen te brengen. Men schryft uyt Leuven Twee engelsche damen vergezeld van een jong kind, wandel den donderdag in den bosch van Heverlé, by Leuven. Zy wierden er aengesproken door twee jongelingen met kielen gekleed, die haer op oubesehaemde wyze eene aelmoes vroegen. De damen geloovende dat den j oogsten honger bad, wilde hemden koek geven dié bel kind in banden bad, maer eene weygering onlhael- de dit aenbod. De kerels verdwenen en de damen vervoorderden hare wan deling; gekomen aen het uyteynde der dreef, sprong den oudsten der twee bedelaers uyt een kreupel bosch en trad toe op de dame De gouden keten en lorgnon dezer dame vnstgrvpen en ze haer afnemen, was het werk van eenen oogenblik,'en alsdan durfde den stoutmoedigen dief nog geld vragen. De moedige dame W. wilde de hand leggen op den baenstrooper en hulp inroepen maer de twee schuldigen na-men dë vlugt en ontsnapten in het bosch. De gestolëne voorwerpen hebben eene weerde van 300 fr. De kelen is aengeslagen by eenen koopman van oude voorwerpen. De jnslicie is op hel spoor der daders. Macndag nacht is te Luyk de selioone lakenfabriek alge- braml van M. Van der Straeten. De spoedige aenkomst der over lieden, pompiers, en talryke helpers beeft niet kunnen beletten dat in mm dan een half uer tyds fabriek, spinnery, jmagazynen, woumng, ganseh dien uytgestrekten blok van gebouwen niets anders meer opleverende dan eenen vreeslyken vuerkolk, die em groot gedeelte der stad. bet kasteel en de omliggende hoog- lens verlichtte als bv klaren dage. Niets is kunnen gered worden koopwaren, werktuygen, meubels, de boeken zelve der fabriek, alles is door de vlammen verslonden. Reeds word hef verlies op 5 a 600 duyzend franks geschal. Men zegt dat alles verzekerd is. De oor/.aek van dien schrikkelyken brand is nog onbekend. Een meldensweerdig feyt is te Puliwil, in Rusland, voor gevallen. Eenen beer vervolgde eenen manspersoon, die zich in den stroom wierp den beer sprong hem achterna. Den man duy kelde en bereykle den overkantden beer zwoin ook naer den overkant, iiwier liet berhaelce mael en vreeslvk gegrol hoeren. Toen by uyl liet water kwam bemerkte men «lat er aen beu» eenen schrooinlyken meermal hing, die reeds een groot deel van zyn been bad afgeknaegd. Jagers kwamen bygesuebi en doodden de beyde dieren. Den beer woog 411 pond, en den visch 157. Een ernstig ongeval heeft vrydag avond het levrn in gevae" gesteld van een der leden van hel brusselscl» magistraet. M Corbisier de Mé.iultsart, voorzitter-van eene kamer by het hof van appel, keerde rond 11 ure van den avond naer zyne woo ning terug, met eene vigilant waerin zich ook Mev. Corbisier bevond. De vigilant was maer eenige slappen meer verwyderd van het buys van M. Corbisier, toen hei peerd eensklaps ver schrikte door eenen weerlicht, de straet al stormde en zich let- terlvk ging verbryzeien tegen den rnuer der Sie-Elisabelh-ka- zerne. Hel ongelukkig dier had zich op den slag gedood, den koetsier was geweldig vau den bok op den grond geworpen, doch zonder ander leed le bekomen dan eenige sterke kneuzingen M. en Mev. Corbisier wierden uyl het i-ytuyg geliaeld dat omver lag en half verbryzeld was, den schrik waerin zy verkeerden is moeyelyk le beschryvendoch gelukkiglyk zyn zy hel ontsnapt met eenige ligte kneuzingen, die volgens de verklaring van den geneesheer dien men aenstonds geroepen had, geene hoegenaemde onrust in boezemen. Men schryft uyt Bergen Een ongeluk, gelyk aen hetgene dat den spoorweg van Bel gen naer Manage met bloed overgoten beeft is woensdag byna ook gebeurd op den yzeren weg tusschen Thuyn en Quiévrain. Eenen waggon met 10,000 kil. kolen geladen was los geraekt reed alleen op «Ie baen Aenstonds wierd het noodseyn gt'geven op gansch «ie linie, en aldus voorkwam men alle botsing met het reyzigers kouvooy dat van Bergen afkwam. Dc Gazette de Liége maekt eene lipel curieuse rckemug over hetgsen de kamerleden aen het land gfekosl hebben, sedert het ministerie van mej november aen 't hoold der zaken is. Den 10 november kwam de oude Kamer bveen, om het besluyt der verdaging té hooren die zitting van eenige minuten kostte aen den Staet 7,00 wat fr. 45. J00 Ka de ontbinding vereenigde zich de nieuwe Kamer den 15 december en hield zitting lot Kersmis, dat is of 8 dagen daerua ging zy andermael uvteen tot den 19 janrv 4858. l)ie weynige zittingen hebben alweer niets minder gekost dan 45,000 fr. De Kamer hield zitting van 19 January tot 2t> meert en li am op dien dag vakantie tot den 15 april. Van dien lact- sten datum tot 49 junv gingen de diskussien al hinkende- voort 1111 eens hield men eene zitting van een paer uren, dan was men weer niet in getal. Den (9 juny verliet men andermael Brussel tot 15 july. Voor de weynige zittingen van !5 tot 19 juny haeide men alweer 45.ÓUÜ IV. uyt de schatkist. Ware de Kamer in tegendeel den 14 juny uyteeu gegaen, 0111 zich d 11 Ui julv wéér te vereenigen, wy zouden die som uvlgespaerd hebben. De vergadering van den 26 zai alwéér 45.000 ii'. kosten, en dnerl de diskussie over de 60 412 miliioeu langer dan 45 augustus, dan zal men nogmaels eeneu wissel van 45 d'. vzend fr. op die geduldige schatkist trekken. in waerheyd heeft men 4 4|2 maend zittyd gehouden, er. deze heeft echter zooveel gekost als dé negen volle maenden. Men moet bekennen, zegt het blad, dat de nieuwe Kamer heel liberael is.... met het geld der belas ting-betalers liberael jegens zich zelve. Brussel, deu 16 julv 1858. Mysuf.eben, Caen ze weg Gaen ze niet weg To be or nol to be, that is the question eu er is sprack van hel ministerie, als 'I u belieft £00 verre zyu ze gekomen, de armzalige dorninairen. dal men reeds berekent, wie in 'tslerfbuys lier zal zyu. 'T was wel de n.oeyle wcerd, dat de vrienden vau viybevd en voortgang iu mev de kasseyden opbraken en do ruylen uytgooyden 'i was wel dé raoevle weerd, de klerikalen, zoo niet geheel, toch half revolu- t onnairelyk uyt de kamer te jagen, en dc eerste scliaer aeu de Grondwet te brengen; 'twas de moeyte vveeid. liet Land met lagen en laster te overstroom[iel kabinet, volledi"e um- By koninglyli beslnyl van 19 july, zullen de vyf-jaerlykselie kiezingen eu benoemingen voor de graden iu de werkzame burger wachten der sleden eu gemeenten van lielgiën plaets grypeu den augnsly aenslaende, ter uylzouderiiig voor den graed van scrjanl-innjor en opperwachtmeester In Oost-Vlaenderen zyn de volgende steden onder de werkzame burgerwacht gerekend Geud. Twee legioenen van 4 bataillons van 4 kompagnièn eene ballet')' geschuteen half eskadron ruyterv. Aelsl. Ken legioen van 2 balaitlous van 4 kompagnièn; een peloton ruyterv- Atideitaerde. Ken balaillou van 5 kompagnièn. St-Nik«lavs, Ken balaillou vau i kotupaguièii.' tlendcrmoude. Keu balaillou vau 4 kompaguiëu. 11 est laenileren Brugge. Keu legioen vau 2 bataillons van 3 kompagniët: eene kmnpagnie jagers-itiliciii. rs. Koifryk. Ken legiuen van 2 bataillons van 4 kompagnièn eene koiitpagnie sapenis-|ioiupieis een peloton rnvierv. Meeueit. Ken balaillou van 5 kompngniëu. Oostende. Keu balaillou van 2 kompagnièn eene battery geschut. Vperen. Een bataillon van 4 kompaguien eene halve battery geschut. l)e ofliyieren van ieder balaillon zyu op 10 augusty liyeen ge roepen, li'11 eynde over le gum, tot de kiezing van dei: major en van de balnitlomgcnceshccren, en op 18 der zelfde maend, om de list te vormen der kandidaten voor de bedieningen van luylaianl adjudant major en vail luylcnant kwartiermeester. De officieren van ieder legioen, zullen den i6 aognstv worden bveen geroepen, ten eynde de lysl le vormen der kandidaten, voor de bedieningen vau kolonel eu van luytenanl kolonel, en om den legioensgenecshcer en den luytenanl vaendeldrager, te kiezen, en den 22 derzelfde maend, 0111 de lysl le vormen der kandi daten voor de bedieningen van kapileyn adjudant major, van kapiteyn kwartiermeester, en vau kapileyn verslaggever. In de steden, ahvaer er een opperbevelbebberschap is, worden er geene kandidaten voer die laetste bedieningen voorgedragen. Deu 20 dezer, eenen fSjatigeti jongeling, B. de Brauwer genoemd, van Erpe, is ongclukkiglyk versmoord in eene beek, waerin hy was gaeu zwemmen. liet onweder dal in den nacht van vrydag tol zaterdag woedde, beeft op sommige plaelsen van Vlaenderen zeer ver- schrikkrlvk geweest. Wy vernemen dies aengaende de volgende omstandigheden Te Maria-Larthem, heeft den donder, 11a een kleyn kind le hebben omgesmeten en in een buys te zyn gedrongen zonder iemand leed le doen zio-b geworpen in de kerk, ahvaer hy byria alles beeft verbryzeld. ion-. worpen of gescheurd deu kerktoren hoeil ook en weynig geleden Er is toch geenen brand oiitsi.ien. Te Detiys-Bèiiele hebben de hoornen veel te lyden geliady wam o.erai ziel men er die omgewoipen of verbryzeld zyn.

De Denderbode | 1858 | | pagina 2