ZONDAG 1 AUGUSTY 1858. TWAELFDEN JAEBGANG. - N' 623- Vertrekuren uyt de Statie Aelst VA ER Vertrekuren uyt verschiïlige Statiën. AELST, den 51 July 1858. Antwerpen aen den Engelschman geleverd om onze nationaliteyt te bewaren Nog eenige vragen. Oplossingen. Verdere gevolgen. Eenen men zegt. Beoderm. 5-35 8-30 9-25 12-30 3-05 6-00 9, Lokeren 5-35.-8-30 12-30 6-00 9-00. Brussel 7-40 9-25 U-GO 3-00 5-30 8-15. Mech. Brus. Antw. 5-35 8-30 9-2ó 3-'.'3 6-00 Leuv Thiea Luyk 5 358-30 9-25 3-05 6-00 Verv Land StTruvën,5-35 8-30 9-25 3-05 6-00 Geod 8-25—12-25—2-55—3-05—6-09—8-55 tfSGend, Brugge, Ostende 8-25 -12-25 0-00— 3 05 6-001® klas langs Dendermonde. Kortryk, Mouscroen, Ryssel (langs Lede) 8-25 12-25 2-55 3-05 - 6-00. Doornyk, Ryssel (langs Ath 7-405-30—O-ÖO Nin. Gecrardsb. Ath, 7-402-155- '0-8-15. jg Bergen, Quievrain7-400 002-155-20 Ve LBDZ staen tfl de konvoys. Te ,-idegem staen deie vertrekkende van Ath 6r30 10-* 4-10 en deze vertrekkende van .Denderleeuw 8-15—2-40—5-45. Staen te cysegem stil al de konvoys uylgenomen df*xen vertrekkende van Aalst 9-25.dee morgens en 9-UO 's avonds en van Dendermonde ten 0-00 's morgens en 0-00 's avonds. Staen te Santbergen de vertrekken uyt Ath 6-30 10 00's morg. 0-0 en 4-10 des avonds. Van Denderleeuw 8-15 's morg. 2-4Ó en 5-45 des avonds. CHIQUE SUIJM. VAN LOK#REN NABR Dendermonde, Aclst 6-40 9-20 3-00 5-307-15. Ninove, Oeerardsbergen, Ath 6-40 9-20 -3-007-15. VAN ATH NAER Geernerdsbergen, Ninove, Aelst, Denderraonde, Lokeren 6-30 10-» 4-107-20. Geeraerdsbergen, Ninove Aelst, Dendermonde, 6-30— 10-»4-107-20. Brussel (langs Denderleeuw) 6-3010-» 4-10-7-20. Gend, Brugge, Ostende 6-30— (langs Lede.) 10-» 4-107-20. VAN GEND NAER Audenaerde6 9-30 2-30 7-50. naer Aelst, 7-00 8-45 00-» 2-15 4-45 7-40. VAN BRUSSEL NABR Aelst, Gend 7-35— 11-30—2-00 5-05—8-00. Ninove, Geeraerdsb, Ath (langs Denderleeuw) 7-35 2-00 5-05 8-00. VAN DENDER MONDE JfAER -30 6-40 8-20. L' i VAN DtnBcRllO.MIE J|Atn T.I_^ Brussel l.Aelsp 7-15 7-1® 1-11 5-. 7-45 I. gach.) 5-55 9-10 9-45 3-3 G FRANKS S JAËRS. a«i«i, 7-13 - 7-55 11(50 1-40 - 5-00 6-05 - 7-45. DEN DENDERBODE Dit is het gedacht van 't gouvernementmaer het word door geheel 't land verstooten. Antwerpen staet er met geweld tegen op, den koophandel roept alarm en ziet er zynen ondergang in, de ruine van zyne haven, het verlies zyner scheepsvaert en van zynen transit naer Duytschland. Niet eene denkwyze keurt dit gedacht van 't gouvernement goed, de kamer, door haer orgaen, de centrale sectie, verzet er zich krachldadiglyk tegen, geheel 't land is er meê bekommerd, 't is maer 't gouvernement alleen 't welk zich onder de bescherming van Engeland wilt stellen. •Men zou zeggen dat het niets kent van de geschiedenis, dat het niets weet van de ovei weldigende kuyperyén dier overzeesche politiek. Maer waerom die benauwdheyd Waerom al die volks- verpletterende toebereydsels om eene schuylplaets te heb ben Hebben wy zulke zware redens om zoo beducht op den qui vive te zyn Heeft het gouvernement waerschou- wingen ontvangen Indien wy redens hebben te vreezen. wie is er de schuld van Ah daer ligt den knoop, 't is dit buvtenspoorig liberalismns 't geen 't land ondermynt, 'tis den maconnieken geest, die het ministerie bezielt, 't is die revolutionnaire drukpers, die door onze bestuer- dcrs beschermd word, met een woord, 't is dien geest van oproer en verdelging die zich zoo binnen als buyten 't land uytbreyd. Indien wy aen de naburige gouvernementen achterdocht en onrust baren en door dezelve bewaekt worden, 't is 't maiponniek liberalismus, dien oproerigen cd maetschappyvernielenden kanker die er de schuld en d'oorzaek van isWaerom zouden wy van onze onzy- digheyd moeten twyffelen Hebben de vyf mogendheden, die het traktaet geteekend hebben, hare belofte ingetrok ken Volgens eenen der 18 artikels van dit traktaet maekt Belgiën eenen Staet uyt die, ten eeuwigen dage, moet 011- zydig zyn. Deze onzydigheyd is ons gewaerborgd benevens de onschendbaerheyd van ons grondgebied. Wat meer is, er is eenen artikel van het traktaet die zegt dat de haven van Antwerpen zal voorlgaen met uytsluytelyk te zyn eene handelshaven, welken artikel door het traktaet der 24 artikels bevestigd is geworden. Als de onzydigheyd van Belgiën op eene zoo solemnele als stellige wyze bevestigd is, waerom zouden wy van dit onschatbaer voordeel geen gebruyk maken Waerom zouden wy tegen de mogendheden, die ons beschermd en deze waerborg gegeven hebben, gaen opstaen Ware het niet eene onbegrypelyke, eene onvergeeflyke dwaesheyd van zonder nood de handschoen Ie werpen aen onzen magtigsten en vreeslykslen gebuer, dien de liberaterssecte maer al te veel getergd heeft Indien wy op 't onverwachts aengevallen wierden, wy zouden schoon de traktaten in te roepen hebben waerdoor ouze nationaliteyt en de on schendbaerheyd van Belgiën gewaerborgd zyn geworden, men zal ons antwoorden dat het Belgisch gouvernement het eerst geweest is om die traktaten te verbreken Waerom dan wilt het gouvernement, tegen wil en dank van geheel'lland, ons in Uien afgrond storten? In wiens belang handelt het gouvernement met eene zoo onbegry- gelyke koppigbevd Het zegt het niet, het durft het niet zeggen Zou het niet in 't belang zyn van onze handelstad Ant werpen De aleeineene verslagenheyd en moedigen weder stand die zich te Antwerpen opdoen bewyzen duydelyk dat, in geval dit noodlottig ontwerp vervvezenlykt word, die stad onder de gedurige bedreyging van eene algelieele verdelging zou verkeeren. Zon het in 't belang zyn van Beigien, 't welk het gevaer zal op zich trekken van alle oogenblikken aengevallen te worden, het gevaer van de vyandschap in të loopen van verscheydene gouvernementen en aldus bedreygd te worden zynen handel en zyne scheepvaert te verliezen met Ant werpen te laten vernielen De drukpers in 't algemeen en de openbare denkwyze zeggen dat men nie{ verre moet zoeken om den uytvinder van dit onheylspellend gedacht te vinden. Wy hebben het reeds gezegd van als wy het gouvernementeel ontwerp zagen verschynen Engeland, 't welk oorlogs'naven bezit in alle doelen van Europa beeft er nog geene op de Noor derzee, en 't wilt er ten alten pryze eene hebbenHet is dus een engelsch gedacht 't welk sedert lang is opgevat en waervoor Engeland alle mogelyke opofferingen zal doen. Nu, om dit doel te bereyken, om den berekenden hoog moed te voldoen van de Engelschen, die, uyt zelfbelang, overal willen heerschen, is Antwerpen de voordeeligste positie Eens meester van Antwerpen, zal Engeland het noorden beheerschen gelyk het het zuyden beheerscht. En wat heeft het daerloe noodig? Eene sterke stad gelyk Gibraltar, gelyk Sebastopol, gelyk Malta, gelyk CronstadtIndien Engeland met Antwerpen zyn doel bereykt, met d'eersle gelegenlieyd zal het er een garnizoen in stellen, liet zal zyne vloot de Schelde doen binnenrukken, liet zal zich meester maken van den Doei en van 'l Vlaemsch hoofd, het zal de omstreken onder water stellen en dan den sterk- sten uytdagen om het van daer te doen verhuyzen. Dit is den grond van het wetsontwerp dat heden beraedslaegd word, en hetwelk, indien het doorgaet, de Belgen duer zullen betalen. Wy gaen nog een weynig dieper in de zaek. Het wetsontwerp ter versterking van Antwerpen legt aen 't land buytengewoone lasten op die 't volk moeyelyk kan betalen. Indien het gouvernement beweert dat die lasten zullen strekken om onze nationaliteyt tegen eenen vremden aenval te beveyligen, dan ziet het niet dat het, al die zelfde nationaliteyt aldus te willen beschutten, het aen de Engelschen de hoofdstad van onzen koophandel en het element van onzen voorspoed overlevert. Als Engeland Antwerpen zal bemeesterd hebben en dat die zeehaven in zyne magt zal zyn, wat zal het koiinen doen? Het zal den sleutel bezitten van het vaste land en in staet gesteld zyn niet alleen van er zyne legers heën te zenden, maer van het zelve te overstroomen inet zyne voortbreng sels en aldus geheel den belgischen koophandel te vernie tigenImmers Belgiën zal het lot ondergaen van Portugaël en liet zal onder de merguytzuygende voogdy van Engeland gesteld staen. De bemerkingen die, door de dagbladen van Parys, nopens de plannen van Antwerpens versterking gemaekt worden, zyn belangryk. Deze dagbladen zyn eenstemmig om te zeggen l)at de versterkingen van Antwerpen gevaerlyk zyn, <t want zy kannen weieens deszeifs ondergang veroorzaken. In geval van algemeeneti oorlog zal de versterkte stad Antwerpen de oorlogsvoerende legers op liaer zien afkomen en zy zal het land blootstellen alleen al de gruwelen der worsteling te doorstaen. By de gewooue rampen van den a oorlog zullen nog de gevaren van de nederlaeg moeten ge- ii voegd worden. Zegt de geschiedenis niet klaer genoeg wal it er van eene menigte citadellen geworden is die in dc magt der aenranders gevallen zyn en die, gelyk Gibraltar, aen hare landen ontnomen en behouden zyn geweest door vremde handen, welke dan met alle geweld op het moeder- land gewogen hebben Het is met treffelijk de traktaten na te. leven en met zich a buyten alle in Europa ontstane geschillen te houden dat ii Belgiën nnoyt gevaer gelonpen heeft. Men vruegt nu hoe a het komt dat, op het oogenblik dat alle mogendheden ge it zamentlyk werken om den vrede te verzekeren, Belgiën, 't welk gewoonlijk zoo vredelievend is, zich nu alleen it wantrouwig loont, en denkt aen de versterking zyner mili- a taire magt In geval van nood, laten de laeisle gebeur- i tenisscn, waervan hei vaste land getuyge geweest is, niet ii stellig toe te hopen dat Belgiën niet lang zou blootgesteld blyven aen de slagen van eenen vyand Den oorlog van ii Crimee heeft schitterender wyzc den eerbied van het euro- peesch regt bekrachtigd. Wilt men een voorbeeld dat be lt trek heeft met eene nationaliteyt zonder gewigt in het algemeen evnewigt, men denkt gen den Montenegro, wiens nationaliteyt de, groote Mogendheden op zich nemen legen e Turkeyen te verdedigen Dat de Kamers deze bemerkingen wel overwegen, zy zullen moeten gevoelen dat de ontwerpen over welke zy thans beraedslagen, zoo gewigtig zyn, dat sedert 1830 niet een met dezelve kan vergeleken worden, want het zyn ontwerpen waervan de rust, den vrede en het behoud van ons politiek bestaen afhangen. En wat er daerby te be merken valt, is dat alle die ontwerpen overgelaten zyn aen een veertigtal persoonen die dikwils al 't gewigt en 't ge vaer hunner stemming niet begrypen, die zich laten mis- leyden door klinkende woorden en partyintriguen, of wel die, door het fanatismus hunner denkwyze begeesterd, blindelings gehoorzamen aen de bevelen hunner kopstukken zonder de ware belangen van 't vaderland te ontzien Den oogenblik kon zich nooyt gevaerlyker aenbieden, nu dat er een seclariseh fanatismus met eene ongehoorde stoutmoedigheyd heerscht en voor niets terugdeynst om alles onder 't geweld te doen bukken als het maer strekt om zich zelf regt te houden. Ondertusschen houd t land toch een wakend oog open over de stemmers de zaek is zoo wel onderzocht en zoo klaer uylgelegd, dat alle voorwendsel van ouwelendheyd onmogelyk en onaennemelyk zal zyn. Al wie lezen kan en eenig gezond verstand bezit moet weten hoe er in deze omstandigbeyd moet gehandeld worden. Deze stemming zal niet alleen weerklank hebben voor den tegenwoordigen tyd, maer de geschiedenis en 't nageslacht zullen er reke ning van houden, er zal gescheven staen hoe eiken afge- veerdigden des volks Belgiën en deszelfs nationaliteyt in 1858 zal hebben willen vernietigen of behouden. Er is te Antwerpen maer eene gazette, deze van den oud-veroordeelden Outendirk, die het ministerieel plan van versterking der stad goedkeurt. Al de andere, vlaem- sche en fransehe, liberale en katholyke, verzetten zich Iveviglyk tegen het ontwerp des bestuers. Een vlaemsch liberael dagblad nam dezer dagen M. llogier by de kraeg en gaf hem de volgende schudding Minister en Vertegenwoordiger. Vele persoonen die zich nog al met staetkunde inlaten, stooten den kop tegen iets dat hun ouverklaerbaer voorkomt, namelyk tegen 't gedrag van den eersten minister in de kwestie van Anlwer- peus versterking. Hoe I zeggen zy, M. Rogier is den vertegenwoordiger van Antwerpen by 't afleggen van den eed heeft by gezworen onze belangen, onze stad voor t e staen, en hy biyft nogtans houden aen het plan der Genie tegen de protestatien van geheel Antwerpen, van geheel de Proviatie, van al zyne lastgevers J u Hierin ligt voor ons het bewys, niet dat M. Rogier als onzen vertegenwooidiger het slecht met Antwcrpen'nieent, maer dat den vertegenwoordiger voor den minister bukt. en den minister weer buygt voor eene hoogere zon die te hevig schittert om er de oogën tegen te openen. Men zegt dat hel ministerie de meerderheyd der Kamer zal bedreygen met het geven van zyn ontslag, indien zy het wetsontwerp nopens de versterking van Antwerpen niet aenveerd. Wy hebben geene inlichtingen om dit gezegde te bevestigen of tegen te spreken doch wy ge- looven er niets van, want Rogier zou zich liever Iweemael daegs laten overgeesselen en overzweepen dan zoo gemak- kelyk liet schotelken te verlaten. Zyne demissie geven, dit verstaet Rogier niet, dit is ciiineesch en hebreenwsch voor hein. Wat er ook van zy, wy laten er ons weynig aenge- legen, de ministers die in het hedryf van kommedianten zeer ervaren zyn, zouden nog eens de komedie kunnen spelen gelyk zy het meermaels van 4847 tot 1852 gedaen hebben en de weerdiglieyd des gouvernements heeft by dit spel veel te verliezen en niets te winnen. In eenen brief uyt Brussel aen liet Handelsblad van Amsterdam gestuerd, lezen wy dat den koning zeer onte vreden is over bet ministerie, en dat hy vooral den heer Rogier niet lyden kan. Den koning zou* byzouderlyk ge stoord zyn om de verplaelsitig van den generael Ciipiau- montvan Gend naer Berden, en da! M. Rogipr niet dien achtbaren generael in de Kamer den spot gedreven heeft. Volgens in omloop zynde geruchten, zou den Koning ten acttfieti van dat voorval gezegd hebben Ik wil niet dat «en ihyue generaels in de. Kamer aenvalle, zonder van n my zeiven, die hel hoofd des legers ben, dacrtoe oorlof it te hebben ontvangen. Wy nemen die byzonderheden op den tytel van inlich ting, en zonder derzelver echtheyd te waerborgen.

De Denderbode | 1858 | | pagina 1