PILLEKENS. Toestand van Indien. TURKYÈN# CORRESPONDENTIE. Men zegt voor een spi%ekwoord dat op 'teyndevan de vorst alle vuyligheyd ontdekt word. Zoo is 't ook met de betaelde lasterzucht, cene vuyge ondeugd welke slechts bv kerels te vinden is die tot den leegsten trap der ver- achteljrkheyd gedaeld zyn. Over eenige niaenden verscheen er te Gend een schimp- en lasterschrift getiteld Haes Kimpe, 't welk als verdediger der liberaler» optrad en ook wel- haesl deed zien dat hel wezenlyk aen eene schandkliek toebehoorde voor wie tieffelyklieyd en waerheyd doode letters zyn, en voor wie den walgelyksten modder en de ecrloosste lafhertighevd elementen van kort bestaen zyn. Wy zeggen den walgelyksten modder, omdat die klièk- kerels zich daerin wentelen gelyk de zwynen, en aldus anderen zoekende te bevlekken en te bemodderen, de «.l iften voor eenigen tvd gaende maken en daervan leven. Wy zeggen de ecrloosste lafliertigheyd, uindat zy zich onder de naemloosheyd verscholen houdende noch hert noch nioed bezitten om de verantwoordelvkheyd hunner schrif ten te laten kennen Maer zoolang gaen de bedekte boozen te werk, tot dal evndelyk hun masker afvalt of afgerukt word, en dan, wat ziet men in en op hun wezen Nog altyd de zelfde lafhertighevd, want zy loochenen en ver krachten de waerheyd, zy versehoo. "en zich door valsch- hevd en bedrog, den eenen schuyft de sclmid op drn anderen, en in dit alles vind men een z-.o verfoeyelvk inengelmots van verregaende schande, dat de eerloosheyd zelve 't regt heeft ze te brandmerkenVan zulken ma» men zeggen dat zy aen de booslieyd verkocht zyn, en, door hunne booslieyd zelve ontmaskerd, onder de algemeeue verachting bezwyken. Zoo gaet het thans niet den eerloozen Haes Kimpe, wiens opstellers nu, door dc beschuldiging van den eenen tegen den anderen, bekend zyn geworden. Nu ziet men dit schendblad in de stad Gend rondzwerven om eenen drukker te vinden, maer van al wie zich nog het minste eerbiedigt met walg en afkeer verstooten worden gelyk' iemand die met de pest besmet isEn dit is geen wonder, want zommige kerels die als medewerkers ge noemd worden, zyn aenzien als liet, vuylste schuym van 't liberalismus en tonnen by deftige lieden geenen toegang vinden, 't is slechts daer waer 't hekken altvd openstaet dal de verkeuskonnen inloopen. en 'tisdaer ook dal zy ten lesten «Ie dood vinden. Zoolang springt den kwaden om en weer den afgrond tot dat hy er invalt en zich den nekke breekt. Eenen vretnden kwant, die alhier, door toedoen onzer evgene vrienden, is overgewaeyd, heeft zondag in 't Verbond een dwaes briefje doen plaelsen waerin hy tegen achtbare persoonen dezer stad zyne ondankbare gal nytbraekt, omdat er twee deftige heeren in de jeune garde benoemd zyn als leden eener commissie belast om een nieuw lokael te vinden. Die armzalige knoevery is onsgeen antwoord weerd, nogtans wy willen aen den kwant in kwestie laten weten «bit wv bereyd zyn om, gelyk hy zegt, de. kat eens te doen op de knorde dansen. Als hy daerloe goeste heeft, hy moet het ons maer zeggen, wy zullen langsover onze stad eene koorde spannen van Tliielt tot Brussel toe, opdat de kat lang en breed genoeg konne dansen. Maer den kerel moet eerst wel toezien dat hy zyn beestje, wel exerceert, want wy verzekeren hem voorop dat, moest het van de koorde eens aftnynielen, liet niet op de poolen maer wel op den neus zou vallen. Daerby mag hy ook welen dat het zoodanig diep in den modder zou sluyken, dat noch zvne gewezene vrienden, die liet door schandelyke en ondankbare klauwen heelt v.illen kwetsen, noch de nieuwe schynvrienden, die het door kalle kareskrns zoekt te winnen, zullen willen ter hulp komen. Want niets is verachlelyker dan de ondankbaerheyd. WAT IS DE ONDANKBAERHEYD? De ondankbaerheyd, zeggen Duclos en Condorcet, is de vergetenis, de miskenning der weldaden zv heeft'haren oorsprong in de ongevoelighevd, den hoogmoed of het zelfbelang zv is de ondeugd der lage zielen WAT IS DE ONDANKBAERHEYD? De ondankbaerheyd, zegt Shakespeare, is eene furie met een marmeren hert WAT IS DE ONDANKBAERHEYD? De ondankbaerheyd, zoo leert Alibadie, in eenen waOe- lyken kolk, die alles verzwelgt wat er inloopt, en niets anders uytwazemt dan verpestenden stank De tydingen uyl Indien zyn en blyven, over liet algemeen na- deelrg vOor de engelsehe armee. Hoewel men gehoopt had dal in 1858 hel.ontmeell(f.e ryk weer leeneniael onder hel bedwang der Engelschen zou gebragt zyn, moei men deze hoop opgeven en een blad van Parys beweert, dal er misschien nog wel twee veldtogten zullen noodig zyn, eer men tot het gewensclile doel zal geraken en toy voegen er by, indien men er ooyt nog toe geraeki. Den groolsten vyand welken Engeland in Indië te heslryden heeft, is met alleen eene bevolking, opgehisl door de gruwelda- daden dezer natie hel is vooral hetklimaet; het is'vooral dc brandende zon die de operatie» onniogelyk maekt. Na dezen ongenaekbaren vyand, komen de stortregens welke de pleynen in moerassen veranderen, de dyken doorbreken de wegen overslroomen en onbegangbaer maken Wel is waer komen er 11a deze vloeden, koele dagen maer dit jaer, alsof alles te««en den overweldiger samenspande, beeft de zon hare kracht herno men en by bel opzuygen van het water, is heel de vlakte in een warm dampbad veranderd. Deze- warme dampen hebben aen de koortsen, de pokken en den cholera, eene «eeslvke uvlbrevdiiiu gegeven. 6 De berigten melden, dat er te Allahabad, opeen garnizoen vin 1600 man, 700 in weynige dagen in bet hospitael gekomen zyr, de helft van bel garnizoon van Luckuow is binten dienst. Ais ee ne kolom van doeg eenig voordeel bchaelt, dan moet zy murgen de wapens neerleggen om te rnsteu, wilt zy niet duor de ziekte we^emaeyd worde». Jlet is onmo^elyk, tegt de Patrieden veldlojü onder rood*- i- ge koudilic-ü voort te xetteo. Er zyu ia bel presidentschap vau Cal eutta nog 26,000 Europeërs in staetf om de wapens te dragen er waren er 25,000 op den dag dal de revolutie uytberstle. Af wal de Engelschen, sedert de maend juuy in hulptroepen geëxpedi eerd hebben, is dus bezwekeu in de gevechten, aen ,de ver- moevenissen en aen de ziektens. Het is eene armcé van meer dan 80,100 mannen, welke gesmolten is als den sneeuw voor de zon. De meeste operaliëu hebben op dezen oogenblik opgehouden; Sir Colin Cainpbeil is gedwongen op nieuw hulp te wachten, en hy kan zelfs al de plaelsen niet behouden, die hyaen de oproer lingen ontnomen had hy is gedwongen eenen keus lusschen dezelve le maken. Wat zullen daerenhoven de rekruten aeu- vangen, welke men der waer is zal zenden, en die minder dan de anderen gewoon zyn aen het vernielende klimael? Middelerwyl organiseren de Inlanders zich op eene ontzagwek kende manier de verschilligge rassen slrydeiv tegen den geineeu- zanien vyand de volkeren hebben zich iniandsche opperhoofden gekozen en, geholpen door hel klimaet, schynen zy tot den En- gelschmau le zeggen de zon is onzen besten generael gelyk Rusland in 1812 den onbermheriigen winter als zynen besten veldoversten aenwees. Ziedaer de samentrekking der tydingen uyl Indië, ontleend aen een parysch blad. De tydingen zullen voor hel «ogenblik, en over het algemeen, niel heter worden, aengezieu hél sleclil saisoen thans aengebroken is. iNietlemin melden de volgende berigleu, eeneuieuwe overwinning op de Indianen behaeld. Ziehier volgens den Univers, den kortbondigen inhoud van een nieuw verzoekschrift door de christenen van hel eyland Candia aen de konsuls toegestue.rd Wy komen op nieuw protesteren legen de bloedige en eer- looze behandelingen waervan wy aenboudendlvk bei voorwerp zyn van wege de turksche inboorlingen. Tol thans toe hebben wy ze verdragen, onder de «ogen van gansch de wereld, in slilzwv- gendheyd. Heden komen wy u dezelve vertoogen, met oot moedig verzoek van ze ten spoedigste ter kennis te brengen aen het gouveiuemeul van Z. Af. door de bemiddeling uws gezanl- schaps te Konstantinopel, opdat er een eynde gesteld worde aen ons nieuw lydeu 1° De Turken hebben christenen vermoord inde zuydelvke provintie zonder eenige schynbure reden 2° Vrouwen derzelfde provintie hebben zy beieedigd en ver minkt, na dezelve beroofd le hebben van alles wat zy bezaten a 5° Alle degenen die bet ongeluk gehad hebben immie ben den te ontmoeten of die door dezelve overrasl geweest zyn, hebben zy mishandeld en uylgesiroopt 4-° Zy hebben voornamelyk en op de schroomlykste wyze den bisschop van Arcadien mishandeld, die zich uyt zyn bisdom naer eene veyliger plaets begaf; zy hebben hem op zynen weg aenge- houden, en na hem zyiie kleedereu en geld ontroofd te liebben, hebben zy hem den baerd uylgerukt, hem onweerdiglyk geslagen en cyndeiyk ter plaets laten liggen in den erbarmelyksten slael 5° Zy hebben de olyf- en andere fruylboomen'van een grooi getal cliristene dorpen afgekapt en verbrand en op andere plaelsen hebben zy de jonge hoornen uylgerukt en verplant in de sleden voor hun eygen gebruyk Overal oogsten zy de veldvruchten der christenen en ver branden hetgeen zy niet kunnen inzamelen 7 Op vele plaelsen hebben zy de vrou wen verkracht onder de üogeu hunner mans, die aen handen eu voeten gebonden lagen; zy hebben ook menigvuldige jonge dochters verktacht, in de stéden zoowel als in de dorpen 8° Zy hebben uyt hel klooster van Sint-dooris 12,000 piasters klinkende penningen gerooid, benevens veelerley kostbare voor werpen eener weerde van meer dan 20,00!) piasters. 9" De deuren der kerken van Re:imo hebben zy met kolf slagen ingestampt, en na dezelve binnengedrongen te zyn. hebben zy met hunne geweere.n de beelden, de kroonluchters en alle de gewyde voorwerpen verhrvzeld, en na de grafsteden omver geworpen te hebben, hebben zy er de doodsbeenderen ttytgehaeld op dewelke zy hunne vuerwapens afgeschoten lu bben. Wy zyn ook diepgetroffen geweest, niel wegens de straffe ondergaen door eenen Christenen die pligtig was van eenen sodomietsehen Turk gedood le hebben welken eenen aenslag op zyne eer had gewaegd, maer wel wegens de barbaerschheyd met dewelke men zyn lyk, eene kooide aen denhals, door alle de straten der stad heeft gesleurd. Dergelyke behandelingen van wege de lurksche inboorlingen van ons eyland kunnen wy niet langer meer uytslaen. Dus smeeken wy u, de wanhoop in de ziel, van ons lyden le willen voor oogeu stellen aen het gouvernement van-Z M., door de tiisscheukonisl van nwen gezant, opdat onzen verheven voisl er vJii ondet rigl zy en zich over ons lydeu ontferm?. De leden der algemeene kommissie van het eyland Caudia. «{Aijlgeji de haudleekens.) a Caudia, 25 ju**y (i july) 1858. Met voldoening zien wy dat, in Engeland, den kathoiyken godsdienst van langs óin meer veld wint. Ei zyn geene dagen dat niel eene jonge dochter of eeueu jongeling van de hooge klas of aristocratie hel protesiantisimis alzweert en zich ouder de ge- hoorzaemhéyd van het hoofd der roomsch kalholyse iverk stelt. Ook nog won! sedert eenigen lyd den proiestanlschru eerediensl met eene scheuring bedreygd. diodes zelfs invloed sterk zal ver minderen, en zie hier uyt welken hoofde: In Engeland, is de biecht, sedert de Hervorming, ten ja re 1555 aldaer iugerigt, afge schaft geworden uyl eenen geest van vryiieyd, van ouufhaiikelyk- lieyd. en dien maetregel is door hel engelse!» volk goedgekeurd geweest, uytgenomen nogtans door de moedige lerianders, die liever hadden getrouw te blyven aen den godsdienst hunner voor vaderen, dan er eenen te aenveerden, die zynen oorsprong had in de bedorvenheyd van het koninglyk hof in T byzonder en van de Grooien in 't algemeen. Tot den dag van heden hebben de protestanten de biecht voor gansch onnoodig gevonden, doch er zyn er in de hoofdstad, en hun getal vermeerdert dagelyks die, overlnygd van den beylzamen invloed welken de biecht uyt- oefentopde zeden der kalholyke bevolkingen, dezelve in Enge land weder willen inriglen. lleeds hebben zy le Londen eene kerk gebouwd, alwaer zy de uoodzakelykheyd der biecht openlyk aenprediken, en verklaren, dal het door eenen onvergeeflyken misslag geweest is der engelsehe Kerk, dal hel Sacrament van boclveertiigheyd is afgeschaft geworden. De fanatieke aenhangers der Hervorming, gevoelende dal hunne dwalende broeders eeuen groeten slap doen lot deu kathoiyken godsdienst, strooven de walgelyksle schimpschrifteu uyt, in Engelands hoofdstad, tegen den Paus en de kalholyke geestelykheyd, by zoo verre dat het er uyt ziet als ten tyde der duytsche Hervorming, wanneer Luther ten f-'lslen door zyne schriften, de kaïhofvke Kerk en hare.institl- lir g» n aemamltlf. Raerbv verachten zy ook hunne geloofsgenoten die de biecht whieu beriuiigten, eu daeruyt blykt nog ecus dat de zoogezegde Hervorming niel ingerigt is geweest ier zuyvering van liet hert. Dit alles doet hopen dat den protestantschen eerediensl, in Engeland in de XVI" eeuw aengepredikl, allengskens zal plaets maken voorden kathoiyken godsdienst die, voor twee honderd jaren, nog den godsdienst vau hel Engelsehe volk was. Goeden vriend Cii. D. B. uyl L. onzen dikken hertvriend1 uyt S. heeft my dynsdag voor u 1-2 fr. besteld voor uw abonne ment. Daermêe hebt gy betaeld lol 1 April I860Dil doen er niet vele, inaer dil is een bewys dat gy veel onder hebt. Salut. Goeden vriend J. B. uyt L, gv hebt my gevraegd hoe het met uw abonnement stond. Hel jacr 1857 is betaeld, daerin zyt gy een treffelyk man, maer 'k heb met u nog een ander eyken le pellen, weet ge Ook salut. -VI'. G uyt A.gy moet my slechts myne verschotten (fr. 17,65) terugbetalen, hel overige is vriendschap. Zend my Y geld met gelegenheyd, gy hoeft daervoor geene kos'en le doen. 11. 11. uyt B. het kan maeiidag niel zyn. ik zal binst dc week eenen anderen dag stellen. Hel presseert toch zoo sterk niel. Zeg aen J. dal ik niel kan en daermêe zal hy kotilent zyn. Deu snuyf mag niet vergelen worden, zulde. Onze stad komt een groot verlies Ie doen in den persoon van den heer doctor Meirsschaul, welken, na eene langdurige en smertelyke ziekte, deze weck, alhier overleden is. Geheel de stad betreurt het vroegtydig afsterven van dezen zoo kundigen als voortretfelyken geneesheer; hy was den vriend van ryk en arm, voor den armen was hy zoo gereed als voor den rykèn, hy was lieftallig en beleefd jegens allen, godsdienstig en onberispelyk in zyn leven, is hy ook een voorbeeld van christelyke onderwerping in zyne dood geweest. VVylenden heer Meirsschaul had nauwelvka den ouderdom van 45 jaren bereykl als de onverbiddelyke dood hem aen zyne trooslelooze familie en zeer lalrvke vrienden ia komen ontrukken. Ter gelegenheyd der aenstaende prysdeeling in 't kollegie te Geeraerdsbergeu, die zal plaets hebben op Donderdag 12* Au- gusty, zullen de leerlingen de groole nationale kaniaie nytvoeren welke de heeren Van Duyze en Gevaerl verveerdigd hebben voor liet jubelfeest van koning Leopold. Den zang zal begeleyd worden door een volledig orchestre. Het overige der feest belooll even- belangryk le zvn. Wy vernemen met vreugd dal buvtengewoon veel nieuwe leer lingen plaets gevraegd hebben voor "hel toekomende schooljaer. Den fameuzen schoolkyker Coryu van Dendermonde. komt voorloopiglyk door minister Rogier belast te worden met de schoolkykery van het 1'" ressort, waervan het kanton Aelst deel maekt, in vervanging van .11. Berneel die van zyn ambt ontslagen is. Waren er dan hier in ons kanion geene bekwame persoonen genoeg om die plaets le bedienen, dan dat er eenen aen 't arron dissement en kanton vremden liefhebber moest meê belast wor den, te meer daer dezen nieuwen gunsteling reeds meteen ressort belast was De heeren Paslors van ons ressort mogen zich aen 't vriendelyk bezoek van meester Coryn verwachten. Ter dood veroordeeling van Jacobus Inghels. Jacobus-Ludovicus lnghels, oud 42 jaren, zonder bedryf, geboren en woonende ie Gend, beschuldigd van paogiug 'loi moord, is den 28 july ter dood veroordeeld. Zie hier den aki van beschuldiging. Den prokureur-generacl by hel hof van appel te Gend' geefl te- kennen dal hetzelfde hof, kamer van beschuldiging* by arrest van den 17 july 4858, voor het hof vau assisen der provincie Oost-Vlaenderen verzonden heeft Jacobus-Ludo-vicos Inghels. oud 42 jaren, zonder bedryf, geboren en woonende le Gen<L als beschuldigd van pooging lot moord, misdaed voorzien by de artikelen, 2, 295, 296, 297 en 502 van liet sliafwetbeek. Vervolgens beeft den ondergetekenden prokureur-generacl den tegeuwoordigen akt van beschuldiging opgesteld, by welken liy vertoont dat uyt de processtukken de volgende daden en omsiau- diglteden voortvloeyen. Den 10 jtlnv, rond negen uren 's avonds] trad den beschuldig den in de herberg van Marie-Joscpha Brallecanl, woonende in dc Leopoldstrai't te Gend, en vroeg een glas bier en eenen pistolet. De herbergierster bestelde hem het glas bier, en deed hein op merken dat zy alleen was en geenen pistolet kou halen. Alsdan verzocht inghels eenen boterham die hem seffens wierd voorge steld op een telloor benevens een mes. Weldra verzocht deo be schuldigden een tweede glas bier, en (oen hy daer van bediend was vroeg hy nf er lael in den avond veel volk in de herberg kwam, en of men er maeral eenen kant kon uyl-eu ingaen.Na hit r over gespt okeu te hebbeu deed hy zich een derde glas bier bestellen. Wanneer Marie Braltecant met het glas in de hand tot Inghels nadeide. sprong hy plotselings op, gewapend met het gemelde mes en. haer toeschietende, poogde hy Iiaer eenen steek in het hert te geven. Marie Braltecant trok zich achteruyt, liet het glas bier vallen en. greep naer iiel mes om den moordenaer te ontwapenen. Hier door ontving zy eene wond aen de linkere hand en hel mes viel ten gronde. Alsdan begon Marie Ikv glyk moonlte roepen] seffens vatte Inghels haer by (Ie keel eu wierp haer ten gronde waerna, zich met de kniën op haer geplaetsl hebbende, hy mil zyne handen hare keel loeneep als of hy haer wilde verworgen. Marie Braltecant spande alle hare krachten in om zicli te verweeren en uvl zyne handen le geraken, helgene haer ey mie lyk t gelukte. Zy stond op en bemerkte dal den beschuldigden reeds aen de deur was. Inghels, haer regt ziende, kwam terug, wierp haer nog eens met geweid legen den grond en greep haer wederom al achter hy de keel met beydc zyne handen. Maer ondertusschcn wierd het gerucht gehoord ier straeleenige lieden kwamen loegeloopen en Inghels nam de vlugt. Boven <le gemelde verwonding aen do linkerhand, had Marie Braltecant eene snede van hel mes in de linker wang, en aea haren hals bestonden menige kwetsuren en kneuzingen, vcroor- zaekt door het geweld welk den beschuldigden had aengelegd om haer te verworgen. Gelukkiglyk hadden alle deze beledi gingen geene zware gevolgen op de gezoodheyd van Marie Brallecanl. Het bleek welhaest dat Inghels tot de misdaed was aengevoerd geweest door de begeerte van stelen. Hy had zich in den loop vau mey tweemael begeven ter herberg van Marie Braltecant, en vernomen hebbende dal zy zeer goed in hare zaken stond, had hy zich naer haer geld bcgeerig geloond. Ook na zyne aenhouding bekende hy, na eenige afloocheningen, aen de politie zoo als naderhand voorden regler ter instructie, dat zyn voornemen was Marie Brattecant te vermoorden om haer geld te stelen, en dal hy niet opgezetten wille daer toe den 10 juuy naer hare herberg was gegaen. Hel gedrag van Inghels was slecht, hy heeft reeds iwermael door den krygsraed verwezen geweest, eens lot vyftieu maendeu

De Denderbode | 1858 | | pagina 2