wpsluyltng, voor liet verkoopen van militaire voorwerpen, en in j <845 tot vyftien jaren dwangarbeyd, voor diefle met braek, by toepassing van hel artikel 584 van bel strafwetboek. I Oicirsvolgens is bovengènoemden Jacobus Ludovicus Inghels beschuldigd van te Gend op 10 juny vrywilliglyk en met voor bedachten rade gepoogd te hebben Marie Josephs Braltecanl tedoodcn, welke pooging door uyterlyke bedryven gebleken en lot een begin van uvtvoering overgezet, niet dan door toevallige j of van 's daders, wil onafhankelyke omstandigheden is weder- i bonden of hare nytwerkseis heeft gemist, Waer over bet hof van assisen der provintie Oost-Vlaenderen zal hebben te beslissen. Woensdag verscheen voor het hof van assisen Karel-Lode- wvk Verlie, oud 43 jaren, bedelaer geboren en woonende te Bixscholr In den nacht van 50 mey 1858, wierd hel vuer gestoken in het strooyen dak van een gebouw dienende lol zes-woonste te Boesioghe, getiuclue Pilketn, en toehehoorende aen den heer Karei llinderyck, te Vper. Men wendde vrtichtelooze poogingen j aen om den brand te blusschen geheel het gebouw met hel meeste deel daer in beslacude mobilaire* voorwerpen, wierd de prooy der vlammen. De inlichtingen welke genomen wierden tot hel ontdekken van den pligligen, deden de vermoedens vallen op den beschuldigden. Hy had den ganseden nacht voormeld buyten zyue wooning door- gebragl, en hel was gekend dat hy eene vyandscltap droeg tegen de vrouw van zynen broeder, in hel gemelde gebouw woonende ter oorzaek dat die vrouw Item ineermaels verwytingen had ge- daen nopens zyne luylteyd. Overigens vernam men dal hy in den avond van 50 iney, rond zes ure, was ontmoet geweest op de kalsyde van Pilkem, drager zynde van eene pers die's anderen- daegs 's morgends op korten afstand van de plaels der misdaed ontdekt wierd in eenen gracht. Den 51 mey, rond 4 ure en half *s morgends, wierd by te Boesinghe ontmoet, door eenen persoon aen welken Ity den goeden dag wenschle, en die bemerkte dat hy ontroerd was. Eenen polilie-beambten begaf zich ten huyze van Verlie om hein te ondervragen hy loochende zyne pligtigheyd, zeggende noglans dat hy rond de ure der brandstichting zich te Pilkem bevuud. lly wierd aengehouden en op de verdere aen Item ge dane vragen, evndigde hy met te bekennen dat hy den dader was yan het schelmstuk, en hy gal andere uyllcggcnde overeen komende met de vastgestelde en hier boven aengehaclde omstan digheden. Voor den regter van instruktie volherdde liv in zyne beken tenis, zeggende dat hy sedert twee dagen voor de misdaed het voornenten had denbrand lesteken in de wooning van zynen broeder, uyt hael legen dezes vrouw, en hy wees aen waer hy daer toe op 50 mey een doosken phöspliorieke solierkéns had aengekocht. Verlie is reeds twee malen verwezen geweest voor diefle. Den jury heeft eene verklaring van pligtigheyd verleend, en Verlie is lot de straffe des doods veroordeeld. By ministerieel besluyt van 26 july, word de jagt op het waterwild in de moerassen en langs slroomen en rivieren dit jaer toegelaten te beginnen van 1 augusly aenstaende tot en bybegrepen den 20 derzelfde maend, in alltj de provinlien behalve die van Luxemburg. De vertrouwelingen en de dagbladeren van liet ministerie verspreyden overal het gerucht dat er geeucn twyfel is of het wetsontwerp over tie versterkingen van Antwerpen zal door de wetgeving aènveerd worden, en dat liet kabinet verzekerd is van eenen vólkomen zegeprael te behalen. De dagbladeren der be warende parlv deelen geenszins in dit gedacht, Ziellier wat wy hierover lezen in de Emancipation Nietlegeiislaende de verwaende voorzeggingen der miuiste- rieele drukpers, verklaert zich de openbare denkwyze met eene steeds aetigroeyeude hevigbeyd legen de militaire en fiuantïele plans van bet ministerie en zy verwacht er zich aen dal dezelve door de Kamer zullen verworpen worden Het ministerie schynl nogtaus dieswege zoo verzekerd niet te wezen als dal bet zulks zou willen doen gelooven, wam het stelt alle mogelvke poogir.gen ic bel wei k om zynen persoonlyken invloed te doen'gelden by de leden der tneèrderheyd of hunne vrienden, om lieu te bewegen voor zyn ontwerp te stemmen. Dezer dagen hebben er verschey- dene oorlogsraden plaets gehad, samengesteld uyt eenige invlocd- ryke persoonaedjes der linkerzydein' deze vergadering n heeft men alle de mogclyke gevolgen onderzocht welke de beranlslaging op de wet van 60 miljoenen zou kunnen te wege lm ngi ti, alsook de middelen om eenen ministeriëlen krisis te voorkomen. Men verzekert ons dat er by deze byeénkotnslen maer alieeulyk twee beslissingen voorgoed zyn aengenomen geworden hm ministerie zal zich geenszins verwyderen, water ook moge gehmi,n. mi in den uyiersten nood zal hel zyne toestemming g'evm aen ,1e omee- oiging der verschillende deelen die liet wetsontwerp samenstellen. Wy vernemen verders dat, in geval de meerderbeyd het minis terieel plan der versterking van Antwerpen zou activeerden, ver- scbillige leden dezer vergadering spaerzaemheden zouden voor stellen op den oorlogsbudgetvolgens hun dunkens, de huydige inrigting des legers veronderstelt eenen veldtogl in regel en geenszins een enkel artillerie-gevecht in eenen afgezonderdeu hoek van het land. Van toen ai zou er reden bestaen om verschey- deue versterkingen af te breken, een goed deel rnytery af te schaffen, en eene vermindering toe te brengen op alle de kaders der officieren welke kaders tegenwoordig gerégeld zyn op eene legermagt van it0,000 tol 120,000 mannen. Deze achtbare leden zouden willen dat onze militaire inrigting ons jaerhks niet meer koste dan 33 lol 56 milioen, hier by begrepen hel materieel, de genie en de pensioenen, doch geenszins de burgerwacht. Dejaer- lyksclie uylgaef beloopt titans op 43 miitioen of schier bet derde van alle de inkomsten van den Slael. Men weet dat in 1831 de tegenwoordige ministers beloofd hadden van het cyfer des budgets van oorlog tot e.eti hoogste van 25 millioen te brengen de aen- merkitigen welke zy ten dien tyde wisten by te brengen, zouden niet kunnen ontydig schynen in 1838. Men leest in een dagblad van Namen «Den Prolclaire, brusselsclt schiinpblad dat zich uytgeefl als den tolk te wezen der werklieden, kondigt eenen brief af die bent uyt Namen toegezonden is om hem de byzouderheden mede te deelen van een demokralisch en socialistisch banket, by liet welk er verscheydene redevoeringen zyn uylgesproken, welke den brief- wisselaer niet opgeeft, maer waerover men gemakkelyk kan oordeelen door de heyldronken die er uylgebragt wierden. Vol gens den briefschrvver had het banket voor doelwit de broeders- 1 martelacrs le vieren die hêldhaftiylyk gevallen zyn onder hel ztceerd van den moordenacr vanjuny. n Dergeiyke gevoelens worden met afschrik verstooten door de overgroote meerderheyd der werklieden van Namen. Wy pro testeren er tegen in hunnen nacin Het gerucht loopt te Kortryk dal M. B. Danneel, burge meester dier stadzyn ontslag beeft gegeven bvgevolg van eenen twist die zou opgerezen zyn tusscheo hem en M. Rogier, nopens het brengen van bet legioen der burgerwacht op een eukel bataillon. Eergisteren is een ongeluk te Gend voorgevallen achter de kazerne N° i, by het Fort. Twee kleyne kinderen, het eene 5 jaren oud, zoon van eenen officier, cn hel andere 8 jaren, zoon van eenen wleeschhouwer, zyn al spelende in eenen beerput gevallen, dien nten van zin was van te gaen ruymeu. Met allen spoed baelde men er de ongelukkige kiuderen uyt, doch liet was te lael, alle twee hadden opgehouden te leven. Men sellryft uyt Antwerpen t Men spreekt veel in onze stad van eene soort van vergiftiging die byna de rampzaligste gevolgen heeft gehad. Eenen dezer dagen by dc ontlading van den stoomboot Murie-Sluarl komende van Haver, waren er uyt eenen zak bonnen gevallen, die er, zwart uytzagen, en niet weynig geleken aen kakaoboouen. Jongens die daer omtrent stonden namen dezelve en aten ze op. Aenslonds vertoonden zich alle de kenteekens eener echte vergiftiging, en op dit oogenblik nog is men ernstig beducht voor hel leven van Vyf ol zes dier onvoorzigligen. Eene dezer bootten is men gaen wyzen by verscheydene apothekers dezer stad stad, cn geen eenen van hun heelt dezelve herkend. Wy weten thans dal deze hooueti niet anders Zyn dan de korrels van den puVquird, diecepde om olie uyt te persen en voorlkotnslig van de kusten van Afrika. Met den officielen hamer van hel Stadhuys, klopt men eenen kop aen den minnenagel, dan is den band gcriveerd, en dit noemt men trouwon. Dan ziet men de koetsen rollen vol vro- lyke gezigten lachende bruyden, in liet nieuwgekleede bruide goms en... hongerige geluygen. Niet zelden gaen de bruyloflen der kinderen des volks vergezeld van aerdige avonturen. Zoo verhaelt men ons liet volgende van een paer dal laetsleden donderdag le Antwerpen ook in liet gareel gespannen wierd. Den bruydegom had eenen grooteu mond maer eene kleyne beurs. Gewoonelyk bezocht hy eene herberg in de 2e wvk, waer men meer zynen mond geloofde dan zynen zak. Ik ga trouwen; zey liv. Wel riep de bazin, gy ntnesl uwe brnvloft hier houden Dat zal ik doen, omdat gy liet zyu maer chik, hoort gy Champagne en andere wynen. Champagne! maer Mynheer, dat kost.... Lael kosten wal kost, als ik het betael 1 Den dag verscheen de ryluygen met het paer, er, vrienden en geluygen verschenen ook, enaen tafel. Eenen der koetsiers nogtans had ergwaen, en by bet eyndigen van het mael vroeg by den bruydegom oir. geld voor zynen dag. Wel zeker vriend, antwoorde den jongen man. Bazin riep hy, kunt gy een billet van 3D fr. wisselen. Ja Mynheer, kom hier: zie hierisal 16 fr., pak aen, ik zal voor de rest naer boven gaen. Goed zey den bruydegom, terwvl hael ik het briefken uyt ntyne portefeuille. Melde 16 fr. betaelde hy den koetsier, stapte in hel rytuyg, reed weg eit liét de bazin fitly len. Den dag daerna presenteerde zich de bazin ten hUyzevan den nieuwen getrouwden om liaer geld. Zy stond er riiet alleen. De niulsemaeksler die den kop der bruyd'in de linten gesloken had, stond er ook. De bruyd kwam voor en deed bet woord. Zy zag er heel bedrukt uyt, liet 23 centimen zien, en zey Ziet, dat is al wal ik bezit, en sedert gisteren heb ik inyué eerste rammeling at beet 1 Vrolyken inzet Een groot ongeluk is zondag morgeud te Zwynaerde voor gevallen M. den baron Cgrondeygenaer te Gend, deed eene wandeling per rytuyg, toen zyne peerden eensklaps op hol gingen. M. C.... en twee zvner dienstknechten hebben gelukkiglyk kunnen van hel rytuyg springen zonder zich groot leed te dóen maer eenen derden knecht, dch geuaeuiden Francies Vermeire, heeft zuiken zwaren val gedaeu dat hy eenige uren nadien is overleden. Den Monileur kondigt den slael der ontvangsten af gedu rende de maend mey 1838 op de yzereu wegen van den Slael. Het getal der reyzigers lydens deze maend met den nationalen spoorweg vervoerd, beloopt tot 609,233, tietgeen een ontvangst licefl opgeleverd van fr. 864.553-86 c. De revsgoederen bragten op fr. 41,562-87 c. de kleyne koopwaren, fr. 119.166-25 c.de graole koopwaren, fr. 958,9o-t-96 c. de ftuanlien, fr. 9636-58 c. do ryluygen, fr. 2168 96 c.dc peerdei: en vee, fr. 28,164-91 c. de buytengewooue opbrengsten, Ir. 49,856-25 c. De telegrafen hebben voortgebragl. tydeus dezelfde maend, fr. 23,082-84 c. Hel geheele der twee ontvangsten beloopt dus tol fr. 2,105.427-40 c. De ontvangst derzelfde maend in 1857 bedroeg fr. 2,013,713-4», dus is er teil jvoordeele der maend mey 1858 een verschil van 89,714 franks. Maendag is te Rousselaere, op klaren dag eri mei uytwen- dige braek, eene diefle gepleegd len nadeele van De Brabartdere, bcstaende uyt eenen scinionen laken Irak, eene zwarte zyden ondervest en halsdoek en eenen zakdoek. Den dader is P. De Muynck, van Ardove, welken donderdag moest in huwehk treden hy is aengehouden cn bezat nog al de gesiolene voorwerpen. Men leest in de Gazelle van Gceraerdsbergen Een scltrikkelyk miweder beeft hier verleden zondag gewoed. Te middernacht begon bet te regenen weldra volgde er donder en bliksem op, die eyndelyk oen wtviiig bcdaerde om ten twee ure 's morgends met meer geweld te herbeginnen en dry uren rluerde. Hier hebben wy geen ongevallen te betreuren, maer in de gemeente Giioy is een beweenlyk ongeluk gebeurd. Den inaelderszoon, M. Pletinckx, en zynen neef luidden zich op de kermis van eene naburige gemeente wal lang opgehouden en waren ten twee ure naer buys gekomen juys! loon het onweder het hevigste woedde. Ouder weg gingen zy'aen eene boerenwoo- uing kloppen om aldaer binnen gelaten te worden en te verblyven tot liet onweder voorby was; maer daer men niet open deed of niet hooreo wilde, waren zy verpjigt linnen weg voort te zette». Toen zy den molen in 't zigt kregen bemerkten zy dat er licht op brandde, en spoeden er naer toe. Toen zy lu ut bei eykl hadden en op de deur klopten haeslte zich den knecht om deze tc openen en dc kloppers binnen te laten, wanneer hy door den bliksem dood geslagen wierd, en den meester eene wonde aen de hand en den neef eene aen d n arm bekwam. Den molen wierd van bin nen gansch door bel hcmelvucr verwoest. Berigt aen de persoontn die veel in de zon loopenEenen inwnouer van Thietten die bv toeval in een dorp der omstreken werkte was zondag lactstleden naer Thienen gekomen om vrouw en binders le bezoeken. Zoo wy vernemen, is den man zoo sterk verbrand van de zon, dat zyue weder-helft hem niet heelt willen erkennen, en lietn zelfs bedrèygde de politie te gaen halen, indien hy aenslonds luier buys uiet verliet. Den man is ver- pligt geweest zyne eygene wanning te verlaten en naer buyten weder le keeren, zonder er in te gelukken zich te doen herkennen van zyne zyne eygene vrouw, die liern aenzag voor eenen Moor Den 15 july is le Atlieneit overleden eene vrouw genaemd Agapili, die den gezegende» ouderdom van 112 jaren bcreykl bad De schoen* vooruyuiglen der Wytibcrgetl in Vrankrvk oefenen reeds e iieu .merkelvken invloed uyt op dén koers der wynen. v.aervan de geureeiie soorten sedert een veertiental dagen gemiddeld 20 franks per hectoliter geóaeld zyn Eenen landbouwer beweert dat de scboonheyd zyher peers den, die door elkeen bewonderd wierd, aen de volgende omslan- dighcyd moet toegeschreven worden na dat hy zyn land omge werkt en dooregd heeft, doel hy er zorgvuldig de gerspeën uyt rapen, en in plaels van ze le verbranden, doet hy ze w'asschen en in hel hooy mengelen zyner peerden. Op veertien dagen tvd, begint men reeds de uitwerkselen dier voedering te bemerken. De proef is in elk eens ïiereyk. Vrydag avond omtrent 7 1/2 ure, is er op den overkant der Schelde een smerlelyk ongeluk gebeurd, naby de zoogezegde Ballaslplaels. Dry jongelingen, uyt den defligen burgerstand, de hceren Ph. Tillez, Sineurs en Van Herslen waren in eenen boot de rivier overgesteken, om op de gezegde plaels le gaen zwemmen. Na zich daereenigen tyd vermaekl te hebben, keerde den lieer Tillez in den boot terug waer zich den lieer Van Hersten bevond, die niet zwemmen kon. Den eersten van de twee was reeds byna gekleed, toen zynen kameraed den lieer Smcurs, liein toeriep, dat hy de kramp in de beenen kteeg. Men draéydeden boot by, en den heer Tillez wierp den zwem mer een der riemen toe. Toen dezen hierin geenen middel van redding vond, sprong den heer Tillez gekleed in bel water om zynen vriend le redden. Een scltrikkelyk looneel heeft zich toen opgedaeu voor den lieer Van Hersten. Den eersten keer heeft liy de twee vrfenden zien boven komen, elkander vastklampende inde ayde, doch bel was blykbaer dat den lieer Tillez in zyrtc vrye bewegingen verhinderd was. Eene poos nadien kwam dun lieer Tillez amiermael alleen boven ge wis had hy zich van zynen kameraed welen los te worstelen dezen echter zoo denkt men, moest zich weder aen zyne lieeiieu hebben vastgeklampt, en alzoo beyder dood hebben bewerkt. Den heer Van Herslen kon gceue hulp toebrengenzynen boot welken hy niet meer kon besturen, dreef af en bragt Item welhaest verre van de plaels waer de twee Vrienden de dood in de diepte hadden gevonden. Mairoozeu van eene engelsche sloep, die op da rivier ligt, zyn enkelyk den overblvvenden persoon ter hulp go» komen, en hebben den boot aen wal gebragt. Dit ongeluk, eene verschrikkelyke les voor vele zwemmers, heeft eenen diepen indruk in onze stad te weeg gebragt. De twee Jongelingen waren voor in de twintig jaren oud. Den lieer Smeurs is den zoon vaii den aeunemer den lieer Smeurs-Dureux den beer Tillez, zoon van den adjudant-kommlsaris vau politie, was tweeden boekhouder by den scheepsinakeiaer Kennedy, en wierd daer om zyue goede hocdaniglieyd door zynen kollegas geerne gezien. Dc huvsgezinnen zyn ontroostbaar. De Tillez beeft, in twee ja ren tyds, de zwaerste verliezen ondergaen. Zyne echtgenote, na eene langdurige ziekte, is gestorven eenen zeventienjarigen zoon teerde langzaem uvl en dezen moest in den bloey des levens, zoo ongelukkig hel leven laten. De lyken van de verdronkenen waren zaterdag middag nog niet opgevischt. eenen dief bestolen Eenen graenkoopman, M. D., die zaterdag van Monllhcry httyswaerts keerde, ging omtrent 9 ur# '6avouds over den weg van Orleans. Eensklaps slael er eenen groolen kerel, met eenen zwaren stok io de hand, voor heul Hallzeyde by gy hebt geld, ik weel betwerp rny uwa beurs toe, of ik schiet u dood. Drommels antwoordde D., zonder zich te ontstellen uwe vraeg is nog al onbeleefd. Hier is myn antwoord. Dit zeggende, trok hy uyt zynen zak, eenen revolver, dien hy geladen en op den boosdoender mikkende, voegde liy er by Als gv eenen stap vooruylzel, zyt gy dood ik zou niet geerne iemand ombrengen, maer indien gy niet oogccblikkelyk gehoorzaeint aen liet geen ik tt bevelen ga, schiet ik u omver. Ik kan u niet missen; ik heb tien pistoolschoten lot invuen dienst. Nu. goov uwen slok weg geef al uw geld af, en uw goud als gy er held. Ik kan, antwoordde den dief, niet weygerenmaer zv zvt dan ook van dien stiel.,.. 't is niet braef voor u, eenen künfra- ter te bestelen. Toe, rap wat, ellendige ik straf u op rnyne manier. Uw geld is voor den armen. Nu, wilt gy, ja of neen Den dief liet zich niet langer pramen, wierp zynen geldbeugel voor de voeten des koopniuns, en vlugte héén. Den geldbeugel bevatte 165 fr. 05 c., die M. D., heeft gestort in den offerblok voor de armen, in de kerk van zyne gemeente. De vereenigde (raitsche en engelsche troepen hebben eenen grnoten zegeprael bchaeld in China. Indien den Keyzer van China niet onverwyid de vragen der enropesche mogendheden inwilligt, zullen deze welhaest zyue hoofdstad Pekiu belegeren. Men heeft maendag te Marseille belangryke tvdingen ont vangen nopens de laelsle gebeurieuisseu die'in China hebben placts gehad. Pei-ho is op twee uren tyds ingenomen; het getal der chioee- sclte troepeo, zoo van het garnizoen als van het kamp, beliep lot niet min dan liep duyzend mannen. lif t eerste fort is vergruysd geworden; de eongrevische vuer- pylen hebben het op den tyd van een kwartier uers lot zwygen gebragt. Dc kanonneerboot»» hebben welhaest alle de andere sterkten letlerlyk doorboord. Dc Tartaren hebben zich moediglyk verdedigd en zich als dapperen bv hunne kanonstukken doen doodeu. Vyftien honderd mannen verbondene troepen waren bezig tnet de forten af le breken. Eene vloot chineesche jonken is verbrand. Van 's anderendaegs af zyu de boudgeriooieu op- waerts gevaren regt op Pckin. Op 88 buyten gevecht gestelde bondgenooten, zyn er 4 fran- s?he officiereu gedood en 57 mannen gekwetst. De lydingen uyt Calcutta van den 18 behelzen niets byzon- ders ten zy den afval van het overige des legers van Gwalior. De hitte ïs drukkend en slikkender dan ooyt. Den opper-gcoeracl, sir Colin-Campbell. I yd geweldig dour die voorbeeldelooze lucht gesteltenis en ligt ziek. Het publiek van Hoboken (New-York) houd zich op dit oogenblik bezig met eene ronymtische gebeurtenis, waerover de regtbanken ongetwyfeld uytspraek zullen moeten doen. Mej. Louisa K, dochter van den eygenaer van Wauxhull Garden, is over eenige dagen in het gehevm getrouwd met zekeren Fritz L., die onlangs uyt Duytsch- land is aengekomen. Na de huwelyks-plegtigheyd keerde de bruyd naer hare ouders terug en huren man naer New- York, waer hy beambten is in een handelhuvs. Dor h hoe groot was de verwondering van dien laetsten toen hy ver leden woensdag van eenen zyner vrienden vernam, dat mej. L. den dag te voren getrouwd was met zekeren M. Muller van Bremen. Den echtgenoot N" '1 begaf zich onntid- delyk naer lloboken, waer hy zich spoedig van zyn ongeluk kon overtnygen. Verantwoordig toonde by zynen huwelyks tikt en zond eene uytdaging aen zynen medeininnacr. Dezen antwoordde door insgelyks akten tc tooma, Ue zaek is hierby gebleven.

De Denderbode | 1858 | | pagina 3