ZONDAG 8 AUGUSTA 1858. TWAELFDEN JAERGANG. - Nr m Vertrekuren uyl de Statie Aelsl AAER 6 FRANKS 'S JAERS. Vertrekuren uyt verschillige Statiën. AELST, den 7 Augusty 1858. De beraedslaging over Antwerpen. Maer hoe is zy voortgegaen Over de debatten der Kamer Andere bemerkingen. Wie was er benauwd Qenderm. 5-35 8-30 9-25 12-30 3-05 6-Ö0 9. 9 Lokeren 5-35 8-30 12-30 «-00 9-00. Brussel 7-40 9-25 1.1-UO 3-00 5-30 8-15. Mech. Brus. Antw. 5-35 8-30 9-25 3-05 6-00 Leuv Thien Luyk 5 358-30 9-25 3-05 6-00 Verv LandStTruvêu,5-35 8-30 9-25 3-05 6-0:) Gend 8-25—12-25-2-55—3d)5—6-0U—8-55 Gend, Brugge, Ostende 8-25 - 12-25 0-00 3-05 6-00 le klas langs Dendermonde. Kortryk, Mouscroen, Byssel (langs Lede) 8-25 12-25 2-55 3-05 - 6-00. Doornyk, Byssel (langs Alh 7-405 30- 0-00 Nin. Geerardsb. Ath, 7-402-155- '0 -8-15. Bergen, Quievrain 7-400 002-15— 5-20 Te lede staen al de konvoys. Te idegem staen deze vertrekkende van Alh 6-30 1Ü-» 4-10 en deze vertrekkende van Denderleeuw 8-15—2-405-45. Staen te GYSEGEM stil al de konvoys uytgenomen dezen vertrekkende van Aelst 9 25 des morgens en 9-00 's avonds en van Dendermonde ten 0-00 's morgens en 0-00 's avonds. Slaen te Santbergen de vertrekken uyt Ath 6-30 10 00 's morg. 0-0 en 4-10 des avonds. Van Denderleeuw 8 15 's morg. 2-4Ó en 5-45 des avonds. CUIQL'E SÜIJ.M. 1,1 I| H| VAN LOK ER bN NAP.R Dendermonde, Aelst 6-40 9-20 3-00 5-30 7-15. Ninove, Geerordsbergen, Ath 6-40 9-20 -3-007-15. VAN A.TH NAER Geeraerdsbergen., Ninove, Aelst, Dendermor.de, Lokeren 6-3010-» 4-107-20. Geeraerdsbergen, Ninove Aelst, Dendermonde, 6-3010-»4-107-20. Brussel (langs Denderleeuw) 6-3010 4-107 20. Gend, Brugge, Ostende 6-30(langs Lede.) IU-» 4-107-20. VAN CEND NAER Audenaerde 6 9-30 2-30 7-50. naer Aelst, 7-00 8-45 00-» 2-15 4-45 7-40. VAN BRUSSEL NAER Aelst, Gend 7-35— 11-30—2-00 5-05-8-00. Ninove, Geeraeidsb, Ath (langs Denderleeuw) 7-35 2-00 5-05 8-00. VAN DENDF.RMONOE NAER Brussel I. Aelst) 7 15 7-~5 1-4 5-» 7-45 1. Mech 5-55 9-10 9-45 3-30 6-40 8-20» Aelst, 7-15 7-55 -11-50 1-40 5-00 6-05 7-45. DEN DENDERBODE Al veel over de verdediging van 't land te klappen, heb ben onze wetgevers zich van de ware kwestie verwyderd. Zy hebben van de volkskamer eene school van krygskunde gèniaekt en gedurig gezocht welke de beste plaetsen zvn zouden om er kasteelen, forten, lonktorens, schietgaten, kasematten etc. te maken, maer de kwestie van princiep of ai die ruinerende en argwaenwekkende zaken noodig zyn, of er wezenlyk middel zou wezen om aen naburige invallende legers hel hoofd te bieden, dit is niet onder zocht. Men heeft ook niet gezegd waerom wy zoo plotse lings ons regt van onzydigheyd zouden moeten verlaten, en nog min het delikaetste punt aengeroerd te weten of er niet een zeker gevaer zou uyt voortspruyten indien wy zulke reusachtige versterkingswerken oprigtten, dat zy na burige mogendheden zouden konnen ontrusten en Belgiëu doen doorgaen als" onlydiglyk de handschoen te hebben geworpen. In deze hoogst bevremdende beraedslaging is het kassey- ministerie meer dan eens zoodanig in 't nauw gebragt geweest, dat het zich nvt don slag niet kon trekken. Als verscheydene sprekers aen het ministerie liet venvyt toe- stuerden dat het zyne denkwyze sedert 4836 teenemael omgekeerd haddat het den weêrhaen speelde en zich zelf op de ellendigste wyze tegensprak, dan bedienden zich MM. Kogier, Frère, en zelfs M. Renard van de mid dels der hairklievers en advokaten van slechte zaken. Den (;enen zegde met de verwaendheyd die hem eygen is hn is niet waerden anderen heeft zich bediend van de dwaze antwoord dat 4856 niet gelvk was aen 4858; den derden heeft met de twee voelen te gelyk over de regels der betamelvkheyd gesprongen en kortaf gezegd het zyn leugens, maer leugens die hy toch niet heelt konnen be- wyzen. Men heeft wel den laetsten spreker zyn woord doen intrekken, maer met dit alles is de beraedslaging toch voortgegaeu. Altyd op den zelfden voet, altyd in de zelfde opgave, allyd onder een valsch daglicht. Verschevde sprekers hebben doen kennen dat er rapporten waren over de versterkingen van Antwerpen die ter kennis niet gebragt zyn der volksvertegenwoordigers. Deze stukken wierden herhaeldelyk gevraegd, maer de ministers hoorden langs die oor niet, zy hebben deze stukken niet willen voor brengen. Waerom wilt men deze of gene opinie, deze of gene kritiek verborgen honden Schuylt daer misschien iets onder waerdoor 't ministerie veroordeeld word Mag men wel blindelings stemmen over eene zaek van zulk gewigt "Wat mag men zeggen en denken van een ministerie 't geen niet teenemael wilt onderrigten deze die moeten oordeelen over eene zaek van 't grootste belang Deze handelwyze van het überaei ministerie doet dny- zendc bemerkingen ontstaen waervan wy ons persoonlvk onthouden omdat wy hier liever de officiële tolken van een naburig gouvernement willen laten spreken, welk gouver nement aen ons ministerie loodzwaer op 't lierte ligt. Zie hier, lieve landgenoten, hoe den Constitutionnel van Parys spreekt Wy nemen de zaek alzoo oper blyft te weten of die voorzigtigheyd en die vaderlandsliefde op den dwaelweg niet geraakt zyn. Het inbeeldig gevaer dat men wilt vermyden, zou het niet juysl daergesteld worden door <t het maken van eene groote sterkte te Antwerpen Het wapen trekt wapens naer zich, en, zoo als de Antwerpe- naren het in hunne petitie zeer wei hebben gezegd, men bereyd den ondeigang der eenigezeehaven van Belgiën, met ze te veranderen in liet bolwerk der Belgische nalio- naliteyt. Men mag .nu vragen wie er deukt om een ryk j te overweldigen 't welk door traktaten is daergesteld en ie door dezelve gewaerborgd en beschermd word. Doch vv zouden dezelfde vraeg niet durven daerstellen den u.g out Belgiën aen ganseh Europa zeggen zou Komt op myn grondgebied, en ik heb een leger van 100,000 mannen, dat, 11a het land voet per voet verdedigd te 0 hebben, zich in Antwerpen zal verschansen en den be lt dreygdeu troon redden. Die tael zal groote verwondering baren. Wie weet ol' zy den eerbied van Europa niet zal verflauwen voor eene a natie die lot nu toe aenzien is geweest als eene koop- handelyke en nyverheydsvolle uiogendheyd Openlvk a eene militaire natie geworden zynde, zal Belgiën voor- te taen meer moeten steunen op zyne eygene magt dan op t< vredetraktalen, en, wy vragen het," wat zal zyne mili- a taire magt zyn by een dier groote legers gelyk de voor- staendeis van het ministerieel ontwerp er voorzien. a Men vermeene niet, wanneer wy aldus spreken, dat a wy het belgisch volk aenzien als onbekwaein 0111 te stry- den tegen eenen vyand die van zyne grenzen meester a zyn zou. Wy weten wat een volk vermag welks regten en nationaliteyl bedreygd zyn; de vaderlandsliefde zou hel wapenen en de krachidudigheyd zou het getal ver- tt vangen. Verre zy van ons te twyfelen aen den helden- moed der inwooners, die alles zouden slagtolferen om hun koslbaerste góed de eer en de onafharikelykheyd van hun vaderland te redden. Dueromaenzien wy alle ontwerp van versterking als noodeloos en nemen wv de volgende verklaring eener brusselsehe gazette aen tt Voor Belgiën zyn er maer twee soorten van wederstand mogelyk op de goede trouw der traktaten rekenen, of vechten 0111 te overwinnen, op perykel van zich onder de puynhoopen le begraven. Noch in het een, noch in het ander geval is liet noodig van Antwerpen te ver- u sterken. De toekomst van Antwerpen bestaet in geene veran- dering, maer in eene vergroeiing die lot zynen koop- ha 11 tl el y keu voorspoed kan bydragen. lnsgèlvks is de toekomst van Belgiën niet gelegen in maetregelen van <1 overdrevene voorzigtigheyd ol van onuytlegbaer mis- trouwen, die het verbruyk van zoo vele millioenen ver- eyschen. Indien de geschiedenis eenen goeden raedsman is, het belgisch gouvernement kan haer dit onlangs ge it heugen ontleenen 't welk in een brusselsch dagblad aldus geschreven staet Rusland had duvzend milli- n oenen gebruykt 0111 Sebastopol in eene rêuzenachtige 0 wapenplaets te veranderen, welke op duvzend uren afstand van Vrankryk en Engeland gelegen was. De aenrandingslegers bevonden zich, 0111 zoo te zeggen, in de loclit, zonder bewerkingssteun, met eene woelige zee, gelyk de Zwarte zee, en op den onvruchlbaren grond van den Chersonesus; daer rondom was er niets dan ellende en puynhoopenEn nogtans is Sebas- topoi gevallen, ondanks de kunde van Tottleben, ondanks den heldhafligen wederstand der Russen.» T is aldus inderdaed, dat de geschiedenis spreekt. Dat de uytvinders en verdedigers des voorstels van Antwerpen te versterken over deze aenmerkingen wel na denken; dat zy deze aenmerkingen in vergelyking stellen met eenen artikel van een engelsch jlagblad van Palmerston, en zy zullen seffens overluygd wezen dat het onmogelyk is de zaken niet te gevoelen die het ministerie aen de volks vertegenwoordigers zoekt te verduyken. Wat er meer van is, al wie een briezelken gezond oordeel beeft zal de intrigue begrypen waervan Belgiën liet slagtoffer zou zyn moest dees rampzalig wetsontwerp aengenouien worden." Eene zaek die aen iedereen vremd moet voorkomen, is dat meest al de sprekers die voor het wetsontwerp pleylen zoo wevnig kracht aen hunne redens by te zetlen hebben; zy vinden niets zeker, niets stellig aen'te halen, al hunne lange redevoeringen, zoo gezegd ten voordeele der natio nale verdediging, steunen op onderstellingen, op brooze en twylfelacblige Mien's die geep ernstig onderzoek kon nen uylstaen. Nogtans zullen die Mien's, die veronder stellingen, dien klap van menoiikel en matante met geheele hoopen millioenen aen 't land kosten. Wy zullen misschien den eenen of den anderen keer aen- geruud worden, en misschien zal onze onzydigheyd ons niet genoeg vrywaren. Het gevaer zal van liet zuyden of van het noorden komen, daer is er wezenlyk gevaer; maer van den kant van het oosten hebben wy niets te vreezeu. Aldus redeneert liet tegenwoordig gouvernement van Bel giën, maer de hoofdstad van onzen koophandel en geheel Belgiën redeneren anders, zoodanig dal men mag zeggen dat het 't gouvernement alleen is 'twelk zich doodde engelsche intrigue laet geleyden. Al wie de belangen van t \aderland wel inziet en ter herte heeft, al wie Antwerpen regtzinniglyk wilt behouden en bewaien is zoo benauwd en misschien meer beducht van den oostkant dan van de twee andeie kanten. Den Burgemeester van Antwerpen, die zekerlyk wel weten moet waer den knoop ligt, is geenzius genegen voor den oostkant, hy heelt de belangen zyner geadmiuislreerden en tevens deze der natie zeer wel verdedigd met zich tegen den oostkant te^ verklaren, en dit hebben de Antwerpe- naers, die in feyte van koophandel zoo wat klaerder zien dan vele ministeriele jaknikkers, zoo wel begrepen, dal zy zaterdag aen hunnen Burgemeester eene sehitterende oratie of triomphantelyke inhaling bereyd hadden. Al de Antwerpsclie bladen, ter uytzondering van den Précurseur deelcn de omstandigheden dezer ontzagwekkende betoo- girig mede en spreken als volgt Men mag zonder overdryving het getal persoonen die aen deze betooning deel genomen hebben op 20 duvzend rekenen. Men verwachtte den Burgemeester aen de statie. De aenpalende plaetsen waren van ten [8 uren cc met volk opgepropt nietlegenslaende men wist d it het konvoy maer ten 40 uren moest aenkomen. Als de menigte de zekerheyd had dal den Burgemeester op het konvoy niet was, vormde zy zich in uytgestrekte kolom- men en, yoorgegaen door de harmoniën van Berchem en St Willebrord, nam zy rigting naer de wooning van M. Loos. De geroepen van: Leve den Burgemeester! Leve de afgeveerdigde Wech met de versterkingen vermengden zich met de gezangen der Brabanpomie. Niet eenen oproerigen kreet is gehoord, niet eenen berispelyken aki is gepleegd geworden.» Dit zvn daedzaken waervan het ministerie dient rekening te houden, maer het is dooi1 zyn überaei l'anatlsimis zoo danig verblind, dut het de volksgemoederen niet kan be- oordeelen en dat het slechts zyn zelfbeslaen zoekt juyst daer waer het zynen val zal vinden. Quosperdere cult Jupiter prius demental, deze die Jupiter wilt verderven, laet hy eerst zot worden. In liet midden der kalmte van de Antwerpsclie bevol king, was er een dagblad dier stad, liet eenigste orgaen van liet ministerie, 't welk met de dood bevangen was. Niemand weet waerom dit dagblad zoo verschrikt was, want niet eeue betooging is er tegen gedaen geweest'. Maer als men een smeerig geweten heeft is men nog al gauw benauwd. Het gouvernement, 't welk in de poltronnery van zyn orgaen deelde, heeft ten opzigte van zyn blad eene betoo ning gedaen waerdoor de orde en de rust wel zouden hebben konnen gesloord geworden zyn. Het gouvernement had namelyk in en rond de bureelen van het ter dood verschrikte dagblad eene ontzagwekkende militaire magt doen plaetsen, juyst alsof die bureelen tegen eene bende van 30 duyzend slrydbare aenvallers moesten beveyligd wordenAl de kanonnen van eene geheele battery, liet korps der Jagers-éelaireurs, twee kompariiën van hét 2de Jagers te peerd en dry kompanien van het zelfde wapen te voet, daerby geheel liet korps der Pompiers en talryke politieagenten waren, lot aen de tanden gewapend, gepos teerd in en rond de bureelen van het überaei dagblad den PrécurseurNogtans niemand dacht er am "dm Pré curseur le ontrusten, dit blad bad niets le vreezee, de openbare verachting, den diepen walg, den welverdiend- n afkeer die op dit schandblad wegen waren alleen genoc» 0111 hetzelve te beveyligeuGeen een deftig man van Antwerpen zou er zich hebben willen aen vervuylm, immers bet gouvernementen zyn dagblad hebben benaiiwd geweest van hunnen eygen sclivn. omdat de stem huns gewetens hun toeriep dat zy piigtig waren. W'v zullen echter bet gouvernement daerover niet be knibbelen, ,vy zullen daerover niet schimpen en liair- klieveu gelvk de liberale gazetten gedaen hebben als "ene.- 1 ael Capianmom te Gend de zelfde voorzorgen genomen bad niet 0111 de bureelen van eenen oud-veroordeelden te -beschermen, maer we! om weerlooze en achtbare religi euzen gestichten, 0111 de buyzen van andere treflelyke lieden tegen de aenvallen van eene bende uvtgëkocht en verleyd cauaillevolk te beveyligen. Wv zullen meer zeggen, namelyk dat wy deze tentoon- gespreydde militaire magt volkomen goedkeuren; had het gewezen ministerie aldus gehandeld in de maend Mey

De Denderbode | 1858 | | pagina 1