Belangryk nieuws. PILLEKENS 1837, onze wetgevende kamers zouden zoo onbesclioftelyk als schandelyk niet beledigd zyu geweest, het priugiep van vry onderzoek, de vryheyd van vereeniging, van drukpers en d'onschendbaerheyd der eygendommen zouden zoo be- treurlyk niet verkracht en vernietigd zyn geworden, en Belgiën zou, in d'oogen van den vremden, niet gebrand merkt zyn geweest met een teekcn van schande dat het nimmer zal uytwisschen Het antwerpsch liberael dagblad den Prècurseur, waer van wy hooger spreken, durft de inwooners van Antwer pen lasteren, zeggende o Dat de orde niet gestoord is geweest, maer dat hel te c danken is aen de zoo wyze als krachtdadige maetregels die door de overheden genomen waren geweest, maetregels die de goedkeuring van alle vrienden der orde en rust hebben weggedragen De muyterspers gaet waerlyk verre als zy durft spreken van orde en rust Twintig duyzend inwooners van Antwerpen zullen aen 't ministerieel blad zeggen dat de orde en de rust geenzins bedreygd waren omdat dit ver- loeyelyk betaeld gespuys met gele handschoenen geen deel inaekte van deze betooging, en omdat zoo lang dezen hongerigen liberalen uylgekochten bucht zich niet roert, er nergens te vreezen is dat de orde en de openbare rust zullen gestoord worden. Dit is alleen de taek van de vrienden der liberale drukpers. Al het vorenslaende was geschreven en gezet toen wv vernamen dat de kamer met 53 stemmen tegen 39 en i) Onthoudingen de schandwet ter versterking van Antwerpen verstooten en plegliglvk veroordeeld heeft. Deze gewigtige stemming zal door geheel 't land met den grootsten geestdrift vernomen worden. De1 liberale smeltpanne der millioenen mag dus in 't dak blyven ste ken. Proficiat, Rogier, 't naeste jaer zult. gy te Antwerpen in den kiasketel vernachten, reken er op Hebben voor de schandwet gestemd MM. Van der Stichelen, Van Iseghem, Van Leempoel, Vilain X11II, Wala, Coppieters 't Wallant, De Bast, De Breyne, De Bronckart, H. De Brouckere, De Decker, De- liége. De Luesemans, De Moor, De Paul, de Vrière, Dolez, Dubus, Frère-Orban Godin, JacquemynsJ. Jouret, Lange, C. Lebeau, J. Lebeau, Lelièvre, Lesoinne, Manilius, Moreau, Muller, N'eyt, Orban, Oris, Pierre, PirsoD, Rogier, Saeyman, Tesch en Verhaegen, Hehben tegen gestemd Mm. Van Renynghe, Vermeire, Vervoort, Verwilghen, Veydt, Allard, Ansiau, Coomans, Crombez, David, De Boe, Dechentinnes, Defré, De Ilaerne, de la Coste, de Liede- kerke, de Man d'Attenrode, de Merode-Westerloo, de Aluelenare, de Naeyer, de Perceval, de Pitteurs-Hiegaerls, de Portemonl, de Ruddere de Te Lokeren, de Smedt, de Terbeeq, de Tlieux, d'Hoffscbmidt, H. Dumortier, d'Ursel, laignart, Prison, Goblet, Grosfils, Julliot, Bandeloos, Laubry, 1c Baillv de Tilleghem, Loos, Magherman, Malou, IUonclieiir, Nélis; Notelteirs, Pirmez, Rodenbach, Saba- tier, Taek, Thiéfry, Thienpoi», Van den Branden de l'eel.li, L. Vande.npöereboom en Van der Donckt. Hebben zich onthouden Mil. Van Overloop, de Renesse, Desmaisières, Devaux, B. Dumortier, Janssens, M. Jouret, Mascarten Savart. Donderdag 5 dezer heeft M. Rogier aen de kamer lezing gegeven van twee koninglyke besluyten het eene bepaeit de intrekking der ruinerende millioenwet, het andere sluyt den zittyd der wetgevende kamers voor f8571858. Men verzekert dat, zoo haesl de schandelyke millioen wet voor Antweypens versterkingen door de meerderheyd der kamer verworpen was, Rogier appel- blauw- groen wierd en zoodanig begon te zwellen, dat by meer geleek aen eeneu os die venyn geéten liad, dan aen eenen mensch. Men verliaelt daerby dat Verhaegen dadelvk zynen han genden kalkoensnuyter in zyne twee handen nemende, naer Rogiei' is geloopen om den buytenlandschen minister van binnenlandsche zaken eenen foulard rond de leden te knoopen uyt vrees dat den man van spyt zon opengebersten zyn. Maei' Rogier zegde hem Vriend Verbaegen, wees bedankt voor uwe bczorgdbeyd, maer zorg toch voor uwen vervaerlyken domper, want zie hy begint daer al af te scheuren, houd den jan wel vast of gy zult er nog meer gestaen hebben dan ikTwee natte zakken konnen toch elkander niet droogeu. Dees episodeken heeft de kamer wel vergeestigd. .-. Het liberalersministerie krygt gedurig slag op slag Over eenige weken wierd in eene voorbereydende kiezing te Brussel, den oppergenerael der belgische francmacons en byzondersten aenhanger van het ministerie vierkant uytgeschuyffeld begekt en beschimptomdat hy zyne moortelkinderen voor eenen minister wilde doen stemmen. Den minister zelf moest den duyra leggen voor eenen schimpschryver, wiens schriften in 't land eenen algemeenen walg verwekken, en hv wierd deerlyk afgekookt. Nu komt hel ministerie met de groote smeltpanne voor den dag om er eenen hoop millioenen in te smellen voor de zoo dwaze als impolitieke versterkingen van Antwerpen de ministers plcy.ten, schermen, smeeken, bidden, maken zich kolerig etc. etc. maer 't is al boter tegen de galg gekletst, die schandwet word met eene groole meerderheyd verstooten ■pm Rogier byzonderlvk staet te kyken gelyk nen uyl op een zieke koey. Zoo nog eenige nederlagen en de liberale tuvt zal door de liberaters zelve afgehaspeld zyn. Wat bewyst dit V Dat de liberaters elkander uiet meer verstaen en dat hun evnde aenstaende is. Als de wolven malkanderen ver scheuren dan is er grooten honger in den bosch. Het Verbond komt zeeveren dat den Denderbodc in den beginne liberael was en het liberael kamp verlaten heeft, waerover den onnoozelen konfrater zegt blvde te zynWy willen den sul in zyne blydschap niet stooren, wy zyn immers niet gelyk de bokken die zich, in den tyd als de beesten spraken, beklaegden omdat de geytenooknen baerd droegen, maer wy zullen aen't Verbond zeggen dat wy ons beroemen thans nog te zyn, 't geen wy allyd geweest hebben te weten liberael maer tevens ook catholyk. Liberael, omdat wyde grondwet, geheel de grond wet met al hare vryheden aenkleven, verdedigen en zullen blyven verdedigenCatholyk, omdat wy ons zeer goedwillig en met vreugde onderwei pen aen't gezag der H. Kerk, aen onze geestelyke overheyd in alles wat zy regt beeft van ons te vergen, omdat wy weten dat zulks geschied voor ons eygeu welzyn en geluk. Wy zouden onzen leeftyd hoogst en allerbittertst beklagen, badder, wy er al ware liet maer een kleyn deel van doorgebragl in dien vermaledydens- weerdigen priesters- en godsdienslliaet, in die eerlooze scliandgevoelens van alkeer en vyandschap tegen de Kerk, liaetdragende gevoelensdie aen den liberalersboel eygen zyn. God zy dank, aen dien viiylen bucht hebbeu wy nooyt toebehoord en zuilen er nooyt aen loebehooreu, gelyk het Verbond komt zeeveren, wy weten te wel wat al volksken er aen verhaspeld, gekneveld en verkocht is, wy weten te wel dat men nergens een slecht meubel, eenen bankroetier, eenen kalen plaetszoeker, eenen bedrieger, eenen janus, eenen pouaiienz. enz. enz. enz. enz. vinden kan die geen deel maekt van dien walgelvken brosOok achten wy uw gezegde, konfrater, dat wy eertyds aen de liberale party, gelyk gy die verstart, hebben toebehoord, als de grootste injurie die gy ons kont toewerpen 7 is daerom dat wy ze met al de kracht van ons gemoed ver stooten en u effenaf met den titel van schaemleloozen leugenaer bestempelenVerslikt gy u aen deze pille, 't is uw schuld, den gulzigen ezel snoeffelt zoolang aen d'heete soep lot dat hy zyn smoel verbrand. Maendag lest hebben alhier ook de kiezingen plaels gehad voor de garde civiek. Verscheydene liberale kandi daten zyn zoo netjes afgekookt, dat liet een plaisir was om zien. Wy hebben onder anderen aen eenen droeven kwant zyn stietbeentje eene buys helpen knoopen die veel gerucht in de stad maekte. Den sul bad alles van te voren bewerkt, alles voorzien en geregeld, maer als 't op 't kiezen en 't stemopnemen kwamvond hy zich deerlyk in zyne meyning bedrogen en stond by te kyken gelyk nen hond die van 't lof komt. Om zyne herkiezing te vieren, bad hy zyne meyd eene lekkere taerl doen bakken, maer, onge luk, toen de taert op tafel kwam bevond men dat ze g'heel verbrand was. Als den quidam dit zag verwensebte hy de verbrandde taert zoowel als zyne mislukte kiezing en kroop voor 48 uren in zyn bedAls de peire ryp is, valt zy zoo geern in 't slyk als daerneven. AFBRANDING DER BEURS VAN ANTWERPEN, Ziellier liet vcrhael van ecneu ooggeluygen Maendag avond om kwart voor middernacht omschool boven de Meirplaels eene schrikverwekkende klaerle. Het nootlge- schreeuw brand brand liel zich in de omliggende straten hoorcu, en in miu dan eene halve uer was de helft van de stad op de Meirplaels. De gansche beurs stond in volle vlam langs de vier kanten. Om 15 minuten na 12 ure viel de yzere kap die men over vier jaren opgerigt heelt met een donderend gedruysch naet beneden. Alle de zalen van hel gebouw geraeklen aen hel branden, eu de vlammen verhieven zich zoo hoog als den toren van de kerk van St-Carolus die er digt hy is. De archieven van de kamer van koophandel, van hel tribunael en van den lele- graf, alles is er in verbrand. Het was pynlyk om zien hoe de inwooners van de vier aenpa- leude straten liepen om hunne kinderen, liuysgenooten geld én goed te redden. Verscheydene huyzeu zyu aen hel branden ge- raektliet hotel de Kroon en hel buys van z,ekereti De Winter zyu omtrent geheel afgebrand. Zie hier eenige nieuwe inlichtingen Het scliynl dal Antwerpen met een zwart kruys is aengefeekend liet een ongeluk volgt het andere op. Nog zyn de puynen van den koninelyken entrepot uiet verdwenen, en groeyt het gras nog niet ovet de graven der slagtoffere nog klinkt hel gedonder van het springen des poeyerwinkels ons in de ooren en reeds hebben wy wéér een nieuw en groot ongeluk aen te halen. De beurs, dat prachtig gebouw, met hare galeryen en glazen koepel, met al de hureelen en de meeste dokuinenlen en meubels, met hare heerlyke muersctiilderingen van MM. Swerts en Guffens, is niets meer dan eenen hoop rookende puynen. De hinnenplaets en de galeryen liggen met gruys en puynen volgeslapeld. Maendag avond, kwartier voor 11 ure, wierd men brand gewaer aen den kant der Claraslrael, alwaerde werklieden gearbevd had den. Den poortier hoorde langs de binnenzy de glasruyieu naer beneden kletteren, en zocht naer de reden van hel gedrpyseh, toen het geroep brand hem de verschrikkelyke waerheyd kwam beriglen. Kort nadat het aLrnt gegeven was, waren de pompiers met al hunne spuylen en verdere gereedschappen ter plaels, onder het kotnmando van den ieverigen kapileyn Janssenser wierd tevens eene spuvt aengevoerd van de artillerie, welke onder hel beslier stond van den wachtmeester van dit wapen, Rys- heuvels. De troepen jagers, kanoniers en zelfs eenige mariniers waren welhaest ler plaetse. Volk ontbrak er niet, en wy moeten hier ver melden, dat de burgery met eenen onvermoeybaren iever heeft gearbeyd. Het water wierd in massa aengevoerd, zoowel uyl de naby gele gene puiten, als uyt de huyzen der geburen. Men ziet, in zulke omslandigheyd, van hoeveel nut de pulten z.yn in onze straten en hoeveel ongelykde regenliën hebben eenige dezer putten te heb ben laten digimaken. liet vuer vloog met eene onbescliryfelyke snelheyd voort; in een omzien was heel liet vierkant der galeryeu niets dan eene zee van vuer. De glasruyten sprongen knetterend en door de openingen sloeg de vlam naer btiylen, om de glazen koepel te gaen vernielen die pas eenige jaren liet aloude gebouw overdekt. Van uyt de stra ten scheen deze koepel, gedurende eenige oogenhiikken, eenen gloeveuden bol te zyu, Den glans van het vuer maekte tevens eo- ne fanlastieke weerspiegeling op de O. L. V. kerk, alsof deze van binnen schitterend geïllumineerd ware geweest. Nog was het geen 12 ure of heel die koepel, met haer onmeete* ijk yzerwerk, donderde met een verschrikkelyk gedruysch naer beneden, en sleepte in haren val eene der zwaerste kolommen mee, die op dry plaetsen gebroken wierd. Hel torentje met den ouden telegraf stortte ongeveer ten 2 urett naer heneden op dat uer moet de horlogie zyn blyven slilslaen, aengezien den wyzer hetzelfde aentoonl. Den brand is zoo woedend geweest, dat de gewelven der galeryen doorboord zyn. Zeer weynige voorwerpen zyn uyt den brand kunnen gered worden. De archieven en dokumenten der Kamer en van den Tribunael van Koophandel zyn meestal vernield. Dank aen MM. Kerkx, Henry Augustus en Frans de Cort, heeft men nog eene kas niet boekeu uyt het bureel van M. Leon Vecken kunnen redden. Nadat M. Kerckx de deur had opengekapt, hebben deze dry burgers de gezegde kas uyl de bureefen gehaeld, en dezelve naer beneden gesleurd. Eene tweede kas of iels dergelyks viel op dat oogenblik voor-overkort nadien heeft eeneu der dry persoonen op eene leer staende, nog een aental papieren eu dokuinenlen uyt de vlammen gehaeld, welken groolendeels by M. de lioe zvn be- waerd geworden. Van den portier zvo eenige meubels gered doch dezen otige- gelukkigen is door dien brand totael geruineerd. Uyl het telegraf- kantoor zyu insgelyks eenige meubels gehaeld door hooger gezeg de burgers; den telegraf is vernield en afgebroken. Van de muer- schilderingen der heeren Swerls en Gutfens, die vollooyd en voor hel publiek zouden zyn te zien geweest, by de aenslaende exposi tie, is niets meer overgebleven. Dooden zyn er niet te betreuren, tenzy.... eenen kanarievogel, wiens lyk in onze bureeleu is neergelegd en waerover wy geene lykrede zullen houden. Den geheelen voormiddag heeft zich den hrauds'tank over onze stad verspreyd, en de slukken verbrandde* papieren zyn tot op eenen verren afstand gevlogen. Men brengt ons verbrande papieren, stukken van de Annates Parlcmcnlaires die op de peerdenmerkl zyn opgeraept. De naburige huyzen zyn hier en daer aen de daken beschadigd, onder ander het hotel den Grenactappel, en hel buys van de tv deurwaerder M. Van de Wever. Door het vlugten en wegvoeren' der meubels van de geburen, kan er nogal eenige schade ge pleegd zyn. De vei warring in het volkryk kwartier was ongcloof- lyk groot. Onder de eersten, welke op de Beurs kwamen, noemen wv den kunstschilder M. Witlkamp en M. Lambert Van Ryswyck den Iaetsten, voorziende dat de ko'upel zou vallen, heeft den kommis- saris van politie M. Van den liogaerl, zoon, geholpen om het volk van de Beurs te doen gaen het is ook by die met eene byl de deur van het torentje, in de Beurzenslrael, heeft opengekapt. Verder melden wy de koiumissarissen en adjuncten MM. Mail- lard, Cornet, Luyckx, Gocinans, Cuypers, Van Leuven en anderen: Onder de Burgers, die zich aeu de spuylen onderscheyden hebben noemt men MM. Peeters eu Paschael, alsmede M. Calders, eenen gewezen kaporael der pompiers. M. Loos wierd door eene depeche verwittigd, eri is dezen mor- gend naer Antwerpen gekomen. De schade is onberekenbaermen rekent ze op verscheydene millioenen. Den indruk, welken dezen brand gemaekt heeft, is- diep by iederen inwooner. Brandwonden en kneuzingen zyn er nog al veel, maer geene* dooden. Groot'was hel getal persoonen die hy die schrikkelyke brandramp bewyzen gaven van moed en opoffering. Den brouwer Grarnheeren die hoorde dat er gebrek aen water was, kwam met d2 tonnen geerslenbier aengerede» om met bier te laten bUis— schen. Men verzekert dat vau liet vernielde gebouw niets tegen brand schade was verzekerd dan de meubelen der Syndikale kamer,, eii wel voor eene som van (1000 fr. door de Scccmtas. Men leest in een blad In 'l hevigste van den brand zag men dry vremde geeslefykcn die gelogeerd zyu in den Granactappel werken tnel den grootsleu vlyt en hunne krachten uytpullen om water by te halen. Eenige straetboeven begonnen den spot te dryven met de zelfopoffering dier weerdige priesters, en dreven hunne moedwilügheyd zoo verre dat zy hen begonnen le beleedigen,toen zy eensklaps door de politic by de kraeg gevat en naer verzekerde plaels geleyd wierden. >i Men kan zich onmogolyk een hertbrekender schouwspel in beelden, dan het zigt van dien hoop puynen van een kunstwerk waerop gansch Antwerpen fier was. De zwaerste stukken yzer zyn als stukken glas verbryzeld, terwyl liet glazenwdrk van den koepel in splinters over den grond verspreyd ligt. Onder de menigvuldige daden van moed melden wy de volgende Rond 12 ure wierd eene ladder geplaetsl tegeu hel gebouw. Den timmerman Kerkx klom er op, met eene byl in de hand hy wierd gevolgd door Van Dyck, eenen werkman van den glazen maker Colteleer, die met eenen zwaren yzcren hamer was gewa pend. Beyderi mannen klouterden op het dak en begonnen daer in een gedeelte dezes te kappen om hel vuer af te scheyden. Zy Bleven er echter niet lang alleen in gevaer de pompiers kloinmeD hem in alleryl achterna en begonnen met despuyl te werken. On- gelukkigiyk was er gedurig geiwek aen water. Hel gevaer waerin Kerkx en Van Dyck zich bevonden, wekte de aendachl op van vele persoonen die in de Beurzesirael aenwe- zig waren eenen algemeenen schreeuw wierd aengeheven komt er af, of gy verbrandAen die vermaning gehoor gevende en ziende dat hun edelmoedig gedrag toch niets helpen kon kwa men beyde persoonen weer de ladder af, en Kerkx begaf zich naer de Syndikale kamer, waer hy magtig bydroeg tot de redding van een gedeelte der papieren. Boven de daken van M. Chantrainue, in de Twaelfmaenden- slrael, werkte den metser Vooght, om le blusscheu. Op eens ver loor hy het evenwiglM. P. De Deken, voorzitter van de maet- achapi y Dageraed, had hel gevaer gezien. Niets dan zyuen moed raedplegende, liep hy naer den muer, langs welken den werkman viel, strekte de armen uyt, en was ncglans gelukkig genoeg om den ongelukkigen er in op le vangen. Zoo verschrikkelyk was de hoogte van waer Vooght nederslorte, dat de omstaenders zich verwachten hem verbryzeld en De Deken verplet te zien worden maer tot ieders verwondering, alhoewel de beyden waren op den grond geslagen, rigten zv zichweder op, den geredden en den red der stapten arnt aên arm weg. M. De Deken is gewond aen de knie, doch niet ernstig. Over De Vooght geeft meu ons toch andere be riglen minder gunstig. CORRESPONDENTIE Zeer beminden K. V. uyt G. den brief van P. beeft ons groot plaisier gedaen. Herlelyk Proficiat. Daerop zullen wy eene pinte zetten. Ik verwacht u met G. quo cilius eo libenlius.

De Denderbode | 1858 | | pagina 2