M. G. uyt G. de toekomende week kan hel niet zyn zoo min als de volgende. Ik zal u scliryven of doen spreken. Vriend 3. uyt B. gy nioogt doen wal gy wilt, maer ik rade u andcrtnael aen van wel uyt uwe oogeu te zien, want den persoon in kwestie is nog al ligt en de zaek is van belang. Onthoud allyd wel dat eenen beter kan zwygen dan twee, en dal het ons locb persoonlyk niet aengaet. M. S. uyt A. ik Sieb tweemael gepeysd eer ik u schreef; ik blyf by rnyne meening. Gy moet welen waf er u te doen stael. Gv moogl jnyuen brief aen uwen oom, inynerr goeden vriend, laten zien en hoor wal bv zegt. Ik ben voorop verzekerd dat hy zal aenraden van te leggen. Vriend Ed. uyt St-Nieolaes, de uaestc week hebben wy onzen Hamel des Typogmphcs noodig, gelieve hem zonder faute meê te brengen. nnvanrwiliwrpiv Donderda8 12adgusty, in hetColle- gje le Geerardsbergeu, ten 9 1/2 ure; Maendag 16 augusty, in het Collegie te Aelst, ten 9 uren en in het kleyn bisschoppelyk Seminarie te St-Nico!aesDynsdag 17 augusty ten 9 1/2 in hel Pensionnaet van jongelingen te Gyseghem alsmede in hel geslicht der heeren Josephilen te Geerardsbergen, om 1 1/2 ure namiddag. Zondag laetst heeft het tweede Festival der Toonkundige Ver- eeuiging van Dender en Waes lol Ninove mef grooten luister plaets gehad. De Muziekkorpsen van Lokereu, Üendermönde, Aelst, Geerards bergen, Lessen, Ath, Leuze en de tnaetschappy van Cecilia van Ninove., namen er deel aen. Elke uiaetschappy heeft vooreerst eeu byzonder muziekstuk, naer keus, uitgevoerd. .Men heeft in het algemeen grooten voortgang in de uitvoering aengemerkt en eenige dezer muziekkorpsen mogen onder de beste van ons houingryk gerekend worden. Maer hel groot belang der feest was de uitvoering van drv muziekstukke^ door de vereenigde toonkundiger!, ten gelalie van 350. De ouvertuer en de beide potpourris, ter dezer gelegenheid door den beroemden muziekmeester Paüne zamengesteld, zyn met veel gevoel en kracht onder het geleide van M. Michel Schelfhout, meesterlyk uitgevoerd. Ook mag men verzekeren dat het hoofddoel dezer groole verzameling van loonktlndigen ten vollen is verwezenlijkt. Dank aen de kundige zamenstellingen van den heer Panne; dank aen den yver, de zelfsopoffering en de bekwaemheid van M. Michel Schelfhout, directeur der harmonie van Aelst, het doel dezer groole vereeniging is thans teenemael bereikt. Deze jaer- lyksche byeenkomst der harmoniën der sledenlangs den spoorweg van Dender en Waes gelegen, en welke beurtelings in ieder dezer steden zullen plaels plaels hebben, zullen krachtdadig medewerken tot de uitbreiding en bloei der schoone toonkunst in de zoo belangryke als aengenarne streken van Dender en Waes. Ninove heeft zich allerloffelykst van hare taek in deze feest gekweten de schikkingen waren met veel beleid genomen ook was er onder die ontelbare menigte van toehoorders, die ter dezer gelegenheid naer Ninove waren toegestroomd, volkomene eenstemmigheid over het vriendelyk en prachtig onihael dat zy van wege hare inwooners hebben genoten. Medegedeeld De gebroeders Prosper en Augt. De Cooman van Ninove, leerlingen der Catholyke Universiteyt van Leuven, hebben deze week hun examen als kandidaten in denatuerlyke wetenschappen voor den grooten jury van Gend-Leuven afgelegd. Sedert eenige weken heeft den bouwmeester dezer stad goed gevonden zich aen de gevolgen van ten zynen last gelegde feyten, •door dc viugt, te ontrekken nu dat hel rechterlyk onderzoek voltrokken is, waer uyt blykt dat de schandigste feyten onloochen- baer zym wachten wy mei nieuwsgierigheyd den uytslag af. X. Den provincie-raed van Braband heeft 10,000 franks ge stemd, ten eynde alzoo de buytengemeenten te helpen om putten, pompen en waterkommen te maken. Die zaek is van hoogste be lang voor de landelyke gemeenten. Inderdaed, zoo als M. Piers, verslaggever, zich uytdrukt, het gebrek aen goed water brengt in vele gemeenten groot nadeel toe aen de openbare gezondheyd. Zulks is byzonder het geval in drooge jaren zoo ais nu dan is bet watergebrek byna een onheyl. Niet alleen is dit nadeelig voor de gezond heyd den landbouw zelf lyd er door, en word er hel slagt offer van. Wy weten immers allen, wat groote moeyte de laud- bouwers onlangs gehad hebben om voor hnn vee het noodig water te bekomen daeruyt is gevolgd dat velen derzelven hunne bees- len hebben moeten verkoopen. Van welken kant dus dat men bel voorstel beschouwe, zoo voor de gezondheyd als voor den akkerbouw, het is altoos zeker dat er overgroot goed zal uyt voortvloeyenhel voorziet in eene dringende noodwendigheyd. Be opoiïering, welke de provintie zich oplegt, zou daerenboven gering wezen, en op weynige jaren zouden de brabandsche ge meenten een groot voordeel, dal haer nu ontbreekt bekomen heb ben. Inbare zitting van 29 july, heeft de burgerlyke regtbaDk van Leuven den drukker van den Progrès, liberael dagblad van het disiriki Leuven, verwezen tot 500 franks schadeloosstelling, met plaetsing vau het vonnis in den Progrès en vyf andere bladen ten keuze van den eysscher, om tegen M. Moons, priester, laste rende en beledigende artikels te hebben afgekondigd, wegens eene zoo gezegde erfenisrooving waervan hy zich zou hebben pligtig gemaekt. MM. Landeloos en De Becker pleten voor den eysscher, en M. Boel voor den drukker. Eenen brand die in den beginne veel schrikkelyker scheen te moeten zyn dan dengenen die den grooten Schouwburg van Brussel vernielde, is zaterdag morgcud te Brussel, rond eeu ure, uvtgeborsten in de wei khuvzen der kiudereu Jacquemvns, kuypers ge.slaen op den hoek der Zwarte Zustersstraet en der St. Cliris- tolfelstraet. en palende aen de brouwery van den heer Duwée, die twee jaren geleden insgelyks verbrandde. Ten een ur.e 20 minuten, was gansch de stad verlicht door de schroomelyke klaerte voortgebragt door de vlammeu welke te gelyk uyt alle de openingen der daking sloegen. Eene kolom van vuer en rook van 100 meters boogie rees loodregt naer omhoog en kon van verscheydene uren in de ronde gezien worden. Hel Park zelve was verlicht als by klaren dage. terwyl nauwelyks den dag begon aen te breken. Het was een vreeselyk toonéel. Eenen aenzienlyken blok gebouwen samengesteld uyt eene groote opeenhooping van huyzen en verschillige gestichten stond heel en gansch met eene volkomene vernieling bedreygd. De alarm klok der Ryke Klaren, gestaen regtover het brandend gebouw, deed onophoudelyk haer treurig geklep hooren. Aen blusschers ontbrak het nietde troepen van het garni zoen, de gendarmen en gansch het beschikbaer persoone'el der politic en snpfMiis-pompjers, waren bygesneldde bestgepaste iiiactivgeJea tot stuyting van den brand wierden door hen be- raemd en aengewend döch het vuer nam schrikbarend de Over hand, daer de vlammen geweldig aengevoerd wierden door de ootvldmbaerste stoffen. Nog daegs te voren had men twee-voeren lonnebanden ingedaen. Tien watermondén dér nieuwe waterleydingén werkten ten zelfden lyde met eene wonderbare gelykheyd en krachldadig- heyd, en men mag stout verzekeren dat, zonder dézen voorzien ig- heyds-iniddeb mèft de hoop had verloren Van gansch dien volk- ryken w^k aen eene algemeene vernieling te Onttrekken. Het geheele Verlies word nagenoeg geschat op de som van 55 duyzend franks. Alles was verzekerd doör de Brusselsche Kompa- gnie der Algeöieene-Verzekuringeh. D'e geburen Zyn genoodzaekl geweest Van in alleryl te Verhuyzen in 'l riïidden van een wanorde én angst geraakkelyk om begrypeirechter was er geene ver warring in het aenwenden der bltischmaelregelen. Voor vyf uren van den nrorgeud was men er ingeiuklden brand te bemeesleren, die, reeds sedert eenigeu lyd, rondom afgesloten was geweest. Men het ft de grOolsle vrees gehad voor de brouwer}' van M. Duwée. Het huysgezin Jacquemyns ('t is té zeggen de kinderen Jacque- myns) aen wie het gesticht toebehoort, is dezer laetste weken geweldig beproefd geweestde moeder en oudste dochter zyn onlangs nog maer overleden. DeZe ongelukkiger! zyn in eeh naburig buys opgenomen geworden; Een dezer weezen ligt nog érnstig ziek. Eenen pompier is byna iiiden braird verongelukthy is hei ontkomen met eene ligte wonde aen hel hoold. Eenen anderen ouden bedienden van het korps dér sapeurs-pompiers is aen de oogen getrolïen geweest. De daden Van moed onbeschrooindheyd en zelfopoffering waren zeer lalryk. Binst gansch den morgend rookten de puynen nog en men hield niet op er water op te gieten en er hel hout uyt te halen dat men nog kon vinden. Moeyelyk zou inen zich éen gedacht ktinnen vormen var: den schrik en de verslagen heyd welke deze ramp door gansch de stad te wege bragl. De eerste oorzaek zal wel ligt gekend worden by gevolg van het onderzoek waertoe de politie der 3e afdeeling oflmiddelyk is overgegaen. Échter schynt het dal de oorzaek gansch toevallig is. Men schryft uyt .Weiteren dat zaterdag nacht de schuren vair M. Helleput gansch afgebrand zyn. De oogsten van M. Helle put, alsook eenen van zyner werklieden, Zyn de prooy der vlam meu geworden. Deze ramp word aen de kwaedwilligheyd toege schreven. Eenen persoon van Heusden, met die misdaed be schuldigd, is te Dendernronde gevangen gezet. Deo 51 july heeft cr te Hillegem oenen brand gewoed, waerby de schuer en der. stal der hofstede bewoond door den landbouwer B. Van Dorpc, in ascb zyn gebragt. De opbrengst vair den oogst, eeu deel van den boerenhalm en een zwyn zyn pok de prooy der vlammen geworden. Maendag laetst heeft ook eenen brand te Wichelen een hofstedeken vernield, toebehoorende aen den genoemden S. Van den Driessche, landbouwer en winkelier. Gansch den oogst, de meubels, den boerenhalm en eene koey zyn door dc vlammen verslonden. De schade word op 4215 fr. begroot. M. Bechainps is dynsdag in byzonder gehoor ontvangen door den Koning. Z. M. heeft ook de verledene week M. den graef de Tbeux en M. De Decker ontvangen. Den eerw. beer Craessacrts, pastor te Assche en broeder van den achtbaren heer Deken van hel distrikt Leuven, is den 50 july overleden na eene lange en smerlelyke ziekte. Den genaemden Edouard de Coster, gewezen boodschap- doener by den yzeren weg vau Dender-en-\Vaes, die onderhevig schynl aen vlagen van ylhoofdigheyd, is vrydag te Geeraerds- bergen aengehouden, om zynen wettigen vader, in een geschil, eenen messteek aen het hoofd toegebragt te hebben. Alen zegt dat men hem naer Audenaerde gaet vervoeren om zynen toestand le bestatigen. Men schryft uyt Antwerpen dat de betooging van zaterdag avond waerlyk groolsch was. Eenen talryken stoet, by welken zich verscheydene duyzenden der aenzienlykste burgers vervoegd hadden, had zich naer de statie van den yzeren weg begeven, om er M. Loos te onthalen by zyne aenkornst uyt Brussel. M. Loos was met het laetste konvoóy niet gekomen (men wist algeineenlvk le Antwerpen dat den achtbaren burgemeester besloten had aen de uylnoedigjng zyner medeburgers niet te beantwoorden), en den stoet is binnen de stad teruggekeerd in volkomen orde. De harnionie-Maetsehappyen van Borgerhout en Bercheni hebben eene groole serenade gegeven voor zyne deur. De over heyd hajJ geloofdgroote militaire magien te moeien te been brengen; het gezond verstand der Antwerpenaren heeft dezen maelrege! gansch en geheel onnoodig gemaekt. Iets zonderlings is dat de stad Antwerpen, die sedert zes eeuwen en meer omringd is met muren, die muren nog wilt uyt- breyden zy wilt de groole bemuring, zegt zy, en niet de kleyne.. Ware bet niet beter in het geheel geene muren te hebben Maer zie wat het is China en de krinoiien zyn thans van de mode, en de groote muren maken kleyne muren. Doch waerom, in plaels van rond de stad Antwerpen, niet eenen muer geinaekl van Yeur- ne langs Rolsbrugge, Yperen, Meenen, Doornyk, enz. naerArlon Dit ware eenen helftemuer, un mur mitogen, waervan ten miasten den gebuer de helft zou moeten betalen. Men bcreyd nu op H. Kerst te Ger.d een feest dat belooft uylnemend prachtig te zyn. Den heer Egidius De Yyldcr, 00 zyivc echtgenoote Catharina- Joanna De Lippenoy, geven den 9 augusty aenslaende hunnen jubilé van 50 jaren huwelvk. Iets zonderling is, dat deze twee kloeke ouderlingen denzelfden dag, den 12 december 1785, op H. Kerst ter wereld kwamen, in dezelfde kerk 'gedoopt wierden, hunne eerste communie te samen deden en gedurende 50 jaer op Slypstrael, N° 110, hetzelve buys bewoonen. Verder merkt men opdat er den dag dat zy geboren wierden, slechts hunne twee namen op het kerkelyk hoek wierden aengeteekend. Men schryft uyt Osieride, 50 july De tyding is alhier aengekomen dal den jongen kapiteyn F. Van de Steene, bevelvoerder der belgische goelel Clémence, thans in de dokken te Liverpool liggende, zyn vaertuyg heeft verlaten, met vast besluyt van naer Belgie "niet meer terug te keeren. Kapiteyn Van de Steene was beschuldigd van eenen onvry- witligeu doodslag bega en te hebben, en zulks zal waerschynlyk de oorzaek zyn van zyne vlugtneming* Echter heeft hy slechts den Clémcnce verlaten wanneer de ontlading van dil schip heel en gansch voleyndigd was, en na zyne papieren, notas en rekenin gen opgezonden te hebben aen zyne reeders te Ostende. Het is eenige maenden geleden, dat kapiteyn Van de Steene eenen twist had met zynen luytenant. €h. Sikkes genaemd, en deonlangsche dood van dezen laetsten schynt ie moeten toege schreven worden volgens de hes tali ging der wetsdoktoors, aen de slagen die by by dezen twist zou gehad hebben. u Kapiteyn Georgfus Zellien, gewezen bevelvoerder van den Coq, is gelast geworden zich naer Liverpool te begeven, en de Clcmence terug te brengen naer Ostende. Zaterdag zat voor het hof van assisen van Brugge, een# jonge vrouw, beschuldigd vau eene vreede misdaed, namelyk van weteus en willens en met voorbedacht heyd haer kind van 3 maenden oud vergiftigd te hebben. Amelia-Sophie Maeckelberg, oud 25 jaren, kantwerkster, gebo ren te RousLm ugge en woonende te Poperinghe, had haer kind te voedsteren gedaen by \S inoc Leroy, in laetsgemelde stad. Zy begaf zich den 50 mey naer de wooning van Leroy, nam het kind, dat heel welvarende was, op haren schoot, en hield het aldus binst de eenige minuten dat de vrouw Leroy uyt haer huys was. By hare wederkomst bemerkte deze met verbaesdheyd dat het kindje ziek scheen, dat zynen mond verbrand was, dat er zwart achtige vlekken op zyne kin, keel en kleederen waren. Op dit zigi, de vreuw Leroy, die seffens aen een schelmstuk begon te denken, vatte tiet ongelukkig wichtje, veranderde het van kleederen en besteedde de lecderste zorgen aen haer voed sterling. De ontaerde moeder ging naer buyten en keerde eeni- geu tyd nadieu terug, zeggende dat het eene onpasselykheyd was die geene gevolgen zou hebben. Rond 8 ure van den avond ging zy heen. Twee geneesbeeren door Winoc Leroy by het kind geroepen, hei kenden dat de kwael zonder hulpmiddel wasinderdaed het ongelukkig schepselken stierf binst den nacht. De beschouwing van het lykje beslaligde dat «Ie dood moest toegeschreven worden aen eene vergiftiging by middel van vitriool, die het kindje ingegoten was. De {politie wegens deze feyten gewaerschouwd zynde, nam de beschuldigde en kleed in beslag waeropde Vilrioolplekken wa ren, en beslaligde dat Amelia Maeckelberg den 28 mey le voreu een meysje gelast had voor haer vitriool te koopen. Voor den instruktie-regler heeft de ontaerde moeder hare euveidaed bekend met alle de omstandigheden die wy komen aen te halen. Op de bevestigende uytspraek van den jury, heeft het hof Amelia .Maeckelberg lol de doodstraf verwezen. In zyn gehoor van 2 augusty laetsileden heeft het hof van assisen van Luyk de doodstraf uytgesproken tegen den genoemden Jacobus-Joseph Schinider, yzertlraeyer, oud 59 jaren en woonende te Mons, beschuldigd van den 5 april 1858, te Bierset, zynen ey- gen vader vermoord te hebben. Men weel dat volgens de bepalin gen van artikel 15 van het Strafwetboek, den ter doodveroordeel- iien voor vadermoord, naer de plaels der halsregtiug moet geleyd worden, in zyn hemd, blootvoets en het hoofd overdekt met eenen zwarten sluyer, en na op het schavot tentoongesteld geweest te zyn terwyl eenen deurwaerder voor hel volk hel vonnis afleest, hy de reglerhaud inoel afgehouwen en oamiddelyk gehalsregt worden. Schinider heeft met de grootste gevoellöosbeyd dit schrikkelyk vonnis tegen hem hooren uytspreken. Men schryft ons uyt West-Roosebeke Den heer Renard Francois, brouwer en schepen onzer ge meente, heeft op zynen koer eenen steenpul ter diepte van64 voet. By gebrek van water, heeft hy denzelven doen verdiepen van 4 voet. Aen het water gekomen zynde, den zelfden heer Renaert, ia zyne goed hei tigheyd en liefde tol zyne geburen, opent alle dagen de poort van zynen koer, van 4 ure 's morgends lol 10 ure 's avonds, tot bel bevoorraden van ongeveer 95 menagieu. Voor hem al hel water dal hy van coode heeft om te brouwen, doet by balen 45 minuten verre, om zynen pul niet geheel te ledigen. Eene treurige en buytengewoone gebeurtenis heeft lydens de diensten van den 1 dezer, in de schotsche kerk van Amsier- plaets gehad. Den herder Schwarze was op den preekstoel geklommen en ging een sermoen beginnen, toen eenen jongeling op den trap van den zelfden preekstoel klom en er de deur van poogde open le doen. Den herder Schwarze keerde zich om, en op dit oogen- blik zelve zwaeyde den raoedwilligen eenen ponjaerd dien hy eerst in de horst en daerna in den arm van den predikant dopte. Onmiddeiyk is den moordenaer aengehouden en in de handen der justitie overgeleverd. Hel Handelsblad schryft dezen boozen aenslag des jongeliugs toe aen den lust van zich le vreken over eene uytdeeliug van protestaulsche boekskens, die over veertien dagen gedaen gewor den is in eene synagoge der hoofdstad, en onder de joodscbe bevolking eene groole verontweerdigiug verooraaekt beeft. Eene schnkkelyke ramp is gebeurd op den yzeren weg van New-York naer Erie, op vyf mylen afstand van Port-Jervis, by gevolg van bel breken eeuer spoor. De twee laetste rytuygen van deu treyu zyn van eene hoogte van meer dan dertig voelen in den afgrond gestort, zeven persoenen hebbeft daerby hun leven verloren, en een veertigtal zyn gekwetst, waervan ver scheydene weynig hoop tot behoudenis overlaten. Hetgeen men verneemt van de aerdbeving die den 19 juuy te Mexiko beeft plaels gehad is waerlyk schrikbarend. Men beeft een twintigtal lyken van onder de puynen gebaeld, en meu bleef nog opzoekingen doen overal waer men dooden te betreuren bad. Een groot getal peerdeu en muylezels zyn ter plaels gedood, en verscheydene rytuygen letterlyk tot stof verbryzeld by het ne'er- ploflëu van zware stenblokken. Yolgens den Courtier des Etals-Unisgelooft men de verliezen door de stad geleden op 5 millioen dollars te mogen begroo- ten. De schokken hebben zich doen gevoelen op eenen omtrek van 60 mylen, en overal hebben zy de schrikkelykste rampen 4e weeg j;ebraj;l. Te Hanover komt men orn reden van openbaer nut, de boven- rnaligheyd der krrnoline te verooideelen. Eene jufvrouw is verwe zen geworden tot 2 franks boete orn, zegt het vonnis, heel en gansch het voetpad voor haer buys besletsten aldus den publieken (ioortogi belemmerd te hebben. De joden hebben -stellig voorgenomen den tempel van Salo inou te gaen herbouwen. Den Rabbyn der Syuagoog van Seinlin (Postenryk) heeft onlangs te Amsterdam een boekdeel uvigegeven waerin hy handelt over de aenslaende verlossing van Jerusalem en de herstelling van het joodscb kouingryk. Den Rabbyn beweert dat den toestand van Turkyen en der mogendheden in betrekking met dit laetste land voormelde ver lossingen herstelling onverinydelyk maken. Hy zegt dat al de bxzonderste Israëlitische leeraers in zyn gevoelen mededeelcn. Onze duyvenliefhebbers zullen het volgende niet zonder belangstelling lezen Sir Jhon Ross, den Noordpoolreyziger,Uiet den 6 October 1850 van Wellingtonbaey twee duyven vliegen, en den 18 october ver scheen een dier duyven aen het hok in Ayshire, van waer sir John vier duyven had meegenomen. Den afstand tusschen de twee plaetsen is 2060 uren. Het duyvenhok wierd juyst gerepareerd, en de duvven, waren er niet in, maer de dienstboden vingen haer en zonden haer lerug aen wien zy behoord hadden. Dezen her kende haer seffens maer om de zaek nog eens te beproeven, bragt men haer naer het duyvenhok, waer zy uyt de vele hokjes dadelyk het hare vond. Nu bleef er geenen twyfel meer over, en men moest verbaesd staen over dit buviengewoon vermogen van 4it dier om haren weg te vinden.

De Denderbode | 1858 | | pagina 3