De Engelsche slimmerikken. Prysdeeling te Geeraerdsbergen. CORRESPONDENTIE. laag dit nog zal duren en ondertusschen onze landgenoten geluk wenschen dat zy aen een zeer dreygend gevaer ontsnapt zyn, de willekeuriglieyd of misplaetsle meester schap heeft haren tyd van te heerschen gelyk den stokvisch, maer den lyd van voor goed geklopt, geweekt en aen den man gezet te worden moet er noodzakelyk op volgen, en dit mael zal het voor goed zyn als by voor den vremdeling zal aenbreken Oen akt van verslaving aen Engeland dien Rogier heeft willen daerstellen zal dien tyd verhaesten gelyk de warmte van den zomer de ryping der vruchten verhaest, en, eens ryp geworden, wy hebben het nog gezegd, valt de peer langs den kant waer den boom overhelt zoowel in het slyk als daer neven. Nu den ministeriele» boom heltlarigsommeer over den modder der volksveracliting, zoodat deszelfs vruchten er nimmer neven konnen vallen In andere woorden de openbare denkwyze heeft zich van het mi nisterie afgekeerd omdat hel dezelve op de onbeschoftste wyze gemarteld heeft, en Napoleon den Grooten zegde dat de openbare denkwyze eene onzigtbare magt is waeraen niets kan wederslaen, eene magt die geiykt aen eenen dwarrelwind waernyt meest altyd eeneu vervaerlyken bliksem losschiet en dezen verplettert die hem wilt of durft trotseren Dezer dagen heeft het engelscii blad den Times eenen artikel afgekondigd, waerin dit blad met handen en voeten de versterking van Antwerpen loejnycht. Het is volgens dit artikel hoogst noodwendig dat Belgièn raaefregels neemt em zich te versterken, aengezien Vrankryk zich ook wapent. Den acp komt uvt de mouw zegt de volksspreuk den Timi's wilt eene vesting in Belgièn hebben, die eene maend lang een groot l"ger zou kunnen tegenhouden. Welk dat groot leger zyn zou, is niet moeyelyk Ie raden; toen den Times deze woorden schreef, had by bet oog op Vrankryk, en indien by regtuyt zyn gevoelen had moeten zeggen hy zou er bygevoegd hebben Kinnen de maend zullen wy, Engelschen, in Antwerpen zyn, en er ons nestelen in dat geval zullen de Belgen, met hun duergewonnen geld, ons een tweede Gibraltar op de Noordzee gebouwd hebben. Het zou dus, volgens decs blad, voor de schoone oogen dei Engelschen zyn, dat wy onze penningen in forten en bastions moeten zien vermetselen Hel is dus voor die natie, zoo misacht in de laetste tyden, dat wy eene veylige schiiylpl.iets voorbereyden een kanon op de borst van Vrankryk Den Times ai zegt hy dit alles niet zoo diivdelyk weg, doet genoegzaem verstaen dat inen in Engeland liet ontwerp als zoodanig aenzietintusschentyd het Belgisch parlement heeft het niet gewild, en Antwerpen zal niet versterkt worcien. De engelsche dupen zullen werkloos blyveu. DEiV DENDER AEN ZYNEN RODE, Eersten brief over den afgeloopen jagthond van Pamel. Sedert een jaer of twee, is er in onze omstreek een hondje komen aengeloopcn. welk men den jagthond van Pamel noemt, omdat het zyn nestje in deze parochie geinaekl heeft. Elegant, van alle kanten regt op zyne pootjes, lekker en voor 't fyn schoteltje genegen, schynt dal hondje van hooge afkomst of een jufferhondje te wezen. Doortrapten jagthond, en dwaers- steerler van d'eerste klas, zoekt liet medemakkers in die parochie aen te treffen maer geene regie linie kunnende houden, kan het slechts met een of twee eenen dag doorbasse» !1 Voorwaer, wist men zynen sleert aen eenen van Samsoms vossen vast te kooopèn, en eenen brandenden fakkel op zyn achterste aen ie passen, op eenen dag stak hy al de granen van die vruchtbare parochie in vlam en vuer. Zyn grootste vyand is voor vast M. den pastor kon hy dien achtbaren geeslelyken in de hielen bvlen, zeker zou hy hel wagen, omdat hy te paessclien mei de aról. re hondekens niet heeft mogen komen lol onder de Tafel van den Grooten Meester, om mede te smokkelen aen de h okkelirigskens, die met die dagen in ovei vloed van die Tafel afvallen. Van Pamel loopt dal hondje alle dagen naer Sirylhem waer het zyn schytkonloorken licefl. Onder weg is hel nog al modesl ???.-.!!! Maer men inoel opmerken dal de andere hondekens, die misschien van zynen geur wel zouden zyn. op zynen hokkeaslank de vlugt nemen zoodat dal lief en welgemaekl jufferhondje van Pamel tot Sirylhem en dan van Strytiieni lot Pamel, alleen, snuyvend de strael mag doorkruyssen Eerst had dal hondje zyn neslje in 'l inkomen van Pa mil gemackl. Daer tvnen sleert in eenen goeden en warmen haerd neérgekroid. met de mnyl digt by de welriekende kasserol en mei den kieper vast aen de vette kom gelegen, wierd dat hondje zeer gewarig, en op zyue manier, vriemlelyk. Zynen sleert wel wetende te draeyen, en in alle kunsten wel ervaren, begon hy te loonen dal hy de bezondersle kasteelkunsl, den bokkensprong ook kende??.-.!! Maer hy had 't beentje niet op te heffenop oen blixem was was 'i foerl de deuren uylTevens hel uytdryven zal men er met den roskam op en uyl zyne aeueengekoekle liair- lokken krabde men iets aerdig uyt Van daer trok dat hondje snuyvend de kassy af en maekte zyn nestje wat lecger?? Welke grimapen hel daer markt, daer over zwygl 'l gebuerle nog. Mier nogtans zoude zeker huisgezin goed doen dal hondje naer Sirylhem te jagen, want wie weet of men binnen een jaer of dry nog uyt zyne, door vnyligheyd aeneengc- koekle liairlokken, dit aerdigs van hoven kunnen roskammen. Zie Mynheer den Denderbode, tin kent gy hel hondje zwygl het niet stil. zoo zal ik u in eenen tweeden brief zynen bas laten kennen in eenen derden zyne heetin eenen vierden zyne welriekende pommade; in eenen vyfden nog wal sclioouder nieuws enz. enz. Myne pen is reeds gescherptzwygt het nu dan zal ik ook myne pen walen laten rusten. i)!!iciii;ri hcjv Maendag t6 in hel kollegie der H. FKlaUkkijIlilwLiiil aiaegd ie Denderiïioöde, ten 9 uren op de gropte Sta dim vwo el. De prydeeiing aen de leerlingen van het klevn Seminarie, te St-Nikulaes, zal plaels hebben den 16 di zer maend, om 9 «ren '8 morgens. Deze plegiigheyd die. volgens gewoonte, door Zyne lloogweerdigheyd den bisschop van Gend zal voorgezeten worden, scbyai «Dl jaer eeo byzoiider belang te tulfeu opleveren Zyne j Hoogweerdigheyd Mgr Mauritius De Broglie, bisschop van Gend, liglle hel kleyn seminarie op in hel jaer 1808; hel jaer 1858 brengt dus de vyfiigsie verjaring mede van deze heugelyke stich ting. Naer wy vernemen, worden er vele toebereyselen gemaekt om de Jubelfeest van het kleyn Seminarie allen mogelyken luysler by te zetten. Woensdag 18 Augusty in het gesticht van den II. Joseph te St. Nicolaes ten 9 uren, Ie Meile in het pensionnaet ten 10 uren, en in de stadsschool van Aelsj, bestuerd door de eerw. Broeders der ChristeiykeScholen, ten 91/2 ure. Donderdag 19 Augusty in hel kollegie van den H. An toni us te Ronsse ten 9 1/2 ure, en te Aelsl in het gesticht der eerw. Broeders der Chrislelyke SchotenKeyzerlyke Piaels teu 9 1/2 ure. De prysdeeliugen hebben dit jaer, als naer gewoonte, aen vang genomen met deze van bet bloeyënd kollegie van Geeraerdsbergen. Voorgezeten en bygewoond door Zyne Hoogw. den Bisschop van Gend, de zeer eerw. heeren Dekens van Ninove, Soltegem en Geeraerdsbergen, den z.eer eerw. he. r Osl kanonik-professor in liet groot Seminarie, een buyten- gewoon groot getal eerw. priesters (150 a 140), den heer volksvertegenwoordiger De Portemont, de heeren Burge meester en Schepenen, gemeenteraedsleden en verder een zeer talryk uylgelezen publiek, was die plegtigheyd aller- belangrykst. Verscheydene beslgekozene muziekstukken in orcheslre, verrukkende choorbezangen en een alleraengeuaemst tooncelstukje in dry bedryven met veel kunde, juystheyd en natuerlykiieyd door de leerlingen ttylgevoerd hebben hel voorlreffelyk gezelschap ten hoogste voldaen. Maer 't geen met hel meeste ongeduld verwacht wierd was de groote nationale Cantate van Gevaert, een voortbrengsel der diepgrondigste kennissen vau onzen beroemden bel- giscben artist. Wy bekennen het rondnyt wy waren op voorhand eenigzins verlegen voor de uylvoèring van dit groolsch meesterstuk, weiks kiesclie accoorden en verheveneuyldruk- kingen onder elkander schynen te wedyveren zoo wel om liet te vermoeyelyken als om "de geesten le vervoeren maer de gekende vastberadenheyd en den onvermoeyelyken yver van den eerw. en ktindigen heer Tcurrekens, professor in 't kollegie, van namelyk voor geene moeyeiyke stukken en lasligen arbeyd terug te deynzen, heeft volkomenllyk over alles doen zegevieren, want de uylvoèring der Canlale was eene zoo krachtvolle, juyste en bewonderensweerde nytvoering, dat menigvuldigè aenwezigo muziekkenners er van verliaesd stonden. Ten slotte deze ware kunstfeest is, gelyk alle jaren, ten beste gelukt en strekt groolelyks tot eer'van het geslicht, het welk met waerheyd mag zeggen dat het zynen nog gedurig aengroeyêuden voorspoed en steeds aenwinnende faem mag loeschryven aen de. hooge verdiensten van bestuer en professors, welke, sedert jarén, aldaer met het onderwys en opvoeding der jèugd belast zyn. Het is met de ïnni'gsle voldoening en zelfs achten ivy bet eene pligt van dankbaer- hovd deze openbare bolde te bewvzeu aen b n die er ruymschoots weerdig van zyn. Cuique suum, elk het zyne, en dus zeker honor meritis eer aen de uytstekénde verdiensten...., ZAEKWAERNEMERS EN NOTARISSEN. Mag eenen zaekwaernemer. by keersbranding en mei de meest gehruykelyke pleegvormen, onroerende goederen verkoopen Deze vroeg is onlangs door de Reglbank van eersten aenleg, te Gend, bevi-vcsligender wyze, en' door het hof van beroep, te Gend, onlangs ontkennend opgelost geworden. Wy moeien voorloopig aenmerken dal den onderhandschen aki, lusschen kooper en verkooper. brpaelt dal partven later eenen nolariëlen akt hunner overeenkomst zullen doen opstellen, ten eynde aldus de vervremding en verkoop geldend le maken ook jegens de andere persoonen. Het arrest van heden schynt overigens ook aen te nemen dat den zaekwaernemer, in hel onderhavige geval, pp den «ogenblik van den verkoop geen uytdrukkelyk manduel van den eygeuaer zou. verkregen hebben maer hy mogle dan daertoe hvzouder ge last geweest zyn of niet, dal maekt hier weyiiig-ter zake, vermits den eygenaer hel verrigUe heelt goedgekeurd. Ziel hier eenige hyzomlerhede» overliet helangryke gewysde: Den heer De Vriend, zaekwaernemer le Somergem, had in juny 1857, aldaer eene publieke verknoping van onroerende goederen gedaet), voorafgegaen van aenkondigingen in de nieuwsbladen en gebruykenriede zelfde nylerlyke pleegvormen als de notarissen. Vervolgd wegens onwettige lusscheiikomsl fimmixiion) in het ambt van notaris, wierd hy voor de korrekiionnele reglbank van Gend vrygesproken maer dit vonnis, door liet beroep van liet openbaer Ministerie aen de waerdering van 'I Hof van beroep onderworpen, is nu verbroken geworden. Het arresl heeft De Vriend schuldig verklacrd aen lusschen komst, zonder regl. in hel ambt van notaris, en aenuemende verzachtende omstandig heden. hem verwezen lot eene boot, in plants van liet gevang van 2 lol 5 jaren, waermede liet artikel 258 van hel Strafwetboek zulke overtredingen straft. Door het uylgesproken arrest hlykt, dal hel Hof zyue beslissing byzonderlyk op redens van algemeen be lang heeft gegrond eenen zaekwaernemer geeft geene wettige waerburg van gedrag en kennis; terwyl renen notaris, eenen openbaren amblenacr zynde, en hel openbaer vertrouwen genie tende, door de overheyd als zoodanig aengesteld, alleen bevoegd is om zulke verkoopingen le verriglen dal dit hlyki door de wel aengaende de instelling va"n de nolarissen. door de beraedsla- gingen welke piaels hebben geluid in den Slaelsraed van Vrank ryk, voorgezeten door Keyzer Napoleon I; in welken eene kom missie van nolarissen toegelaten zynde, om zich le beklagen wegens hel regt dat de regtbank der Seine zich iïad loegeëygend om openbare verkoopingen te doen van onroerende goederen, dal regl op hunne vraeg aen de regtbank ontnomen wierden eenen der raedshecren, welken de vraeg der notarissen onder steunde voorgesteld hebbende van dit rrgt reglstreeks in de wet der notarissen toe te zeggen, zoo antwoordde den Keyzer De stilzicygendhryd der wel is qenocg om aen de notarissen Toe U talen lich van alle verkoopingen meesier te maken. (Le silence de la loi sufBt pour aulpriser les uolairesi s'emparer sans distinction de loutes les ventes;! waer klaerhlyketrk Uvt vplgi. dat hel aen de notarissen alleen geoorloofd is zttike verknopingen !e doen. Deze beweegredens zullen nog meer grond' winnen, wanneer men zich wend- lol de oude wet ouder we'ke het noovt toegelaten is geweest, onroerende goederen- te onteigenen- of te verkoopen, zonder de tusscheukoinsl der regering of drrzelvcr afgeveerdigen en als men tevens in acht neemt, eenen brief geschreven in 1811 door den minister van jusiicie aenden- Proknreur des-Keyzers te Brugge, de aenleekeningen van- Merlin, De Villeneuve, Troplong en andere uytmuntende reglsgeleerden, welke allen dit regt aeii de zaekwaernemers oulkennen. Men zegt dat voor de regtbank van Dendermonde en elders ver scheydene instrnkliën legen zaekwaernemer»in gang zyn. Wy -.noeten nogtans aenmerken dal er legen'hel stelsel, dat door het Hof bekrachtigd istydensde debatten, nog ai ernstige tegenwerpingen gedaen zyn. Wy zuilen ons hier met de omstan dige beoordeeling van hel arrest niet onledig houden in dag bladen onderzoek! inen zelden zonder voor- of legen ingenomen- heyd, rn grondig genoeg, reglerlyke vraegpunten. De zaek zal overigens waerschynlyk voor bel Verbrekings-hof gebragt worden. Maer, walde verdediging legen het stelsel van hel openbaer ministerie inbragt, is, dat mei: hier meer op be- stuerlyke, geene raclit van wel hebbende, omzendbrieven, en persoonlyke denkwyzen, dan op den leksl zelve der wetten schynt le steunen, en dat men in slrafregt, het stilzuygen van den wet gever inroept, om een feyt als slrafbaer misdryf ler veroordeelen. Den verdediger, M. Achille Eeman, merkte tevens aen dal bet nog al zonderling is, zonder eenige uytdrukkelyke wetsbepalingen in le roepen, aen den zaekwaernemer bei regl te betwisten, welk men aenden eygenaer of zvnen gelasligd -u toekententevens omdat men aen de regtbanken uytdrukkelyk bare aloude be- voegdlieyd ontnomen heeft openbare verkoopingen le houden hier uyt te besluylen dat ook de zaekwaernemers daertoe, volgens de bestaende wellen, niet zouden geregtigd zyn. De zaek voor ons Hof van beroep behandeld, is van bel grootste gewigi voor notarissen en zaekwaernemers. Men begrypt ligt dal het geregt min of meer trachte bet nota- riaet, waerop zulke nauwe veraiitwoordclykheyd weegi, tegen de- drukkende mededinging der zaekw-aernem-rs te beschermen, en hel in eenen eerbiedweerdigen toestand le handhaven. Maer, zonder hier le onderzoeken tot hoeverre de staelhuys- houdkundige begrippen die neyging verregfveerdigen kunnen, moeten wy toch aenmerken dat een beginsel, niet van wetgeving maer van regtsgeleerdbeyd, hierdoor onze reglbankeii moet opge lost worden, en liet reglerlyke vraegpuut heefl,(door het arrest van het Hof van beroep, nog geene hepaeldelyke opli ssiog verkregen, Wv zullen onze lezers mei den verderen loop der zalen blyveoi bekend houden. U'eursen-Couranl.) Over een Jaer stonden geheele henden liberalen mol' kassyst'ew- nen gereed om de kloosters in stukken le smyten de burgérlyke- overheyd hield zich slilniet eenen soldaet wierd ler verweerïr-g verzocht. Zaterdag word eenen liberalen ministerïelen gazelschryver te Antwerpen in zyne inbeelding bedrevgd. Ganscheba- tailions soldaten zyn op de beenen zyn bureel word omzet alsof hy slond om levend geradbrackt le worden De overheyd was wakker voor eenen ministeriel en gazelschry ver, die nog in liet rasphuysgezelen heefl voor diefle. Zy sliep, als paters en nonnen op hel punt waren geplunderd en vermoord te worden. (Standaerd van Ti.) M. Tb. 3. van Mechelen ik moet eenige dagen tyd hehbe» om de gevraegde N" te zoeken. Misschien zullen er ontbreken, ik weel hel niet, heb ik ze, gy zult ze krvgen. Vale. Omvangen van M. D. P. le Meerbe'ke 6 fr. Geêerden vriend G. uvt G met de twaelf franks die ik van UEd. ontvangen heb is uw abonnement behield lol 31 Xber 1858. M V. D. M. te G. gy hebt mv alles belaeld. Wy zyn effen. Ontvangen van M. P. V. D. V. te Nederbrakel 6 fr. Yzeren weg van het Tand van Waes. Ter gelegenheyd iler pleglige prysdeeling aen rle leerlingen van liet kleyn Seminarie le St-Nikolaes, z;.l er, den 16 augmiy. ten hyzondcr konvoy, uvt Gend naer S:-Niko!aes vertrekken om uren 45 minuien 's morgens. Een tweede byzonder konvoy zai, den zelfden dag van St-Nikolaes naer Gend vertrekken ten f ure 's namiddags. Bejde konvoyen alleenlyk nyt ryltrygen van P" en 2ie klas samengesteld, zullen aen alle ïusschenstaliën stilhouden.. '/JfdgT' Ter gelegenheyd der prysdeeling in hel pensionnaet der jongelingen te Ghysegém zullen al de konvoys dynsdag toeko mende 17 augusty aldaer slil bonden. Tydgebrek belet ons verscheydene politieke aenmerking -n, pillen ele. in ons N' van heden le scbryven. Tut zondag. M. Oh. Vail Vreckem, van Ninove leerling der catholyke Bniversiteyt le Leuven, heeft dezer dagen zyn examen als kan- didaet in wysbegeerie en lelleren met onderscheyding voor den grooten jury afgelegd. M. W De Glippele van Geerardsbergen leerling derCatholykn Universileyt kont! gelykelvk dit examen voor den grooten jury af to leggen. Een koningtyk besluyt van 6 augusty benoemd M. C. Van Grasdcrff lol burgemeester van Gysegein. Een koninglyk hesluyt van zelfde date benoemd M. B. Plas politiekomiuissaris van Ninove. Men schrvfl ons uyt Laerne 12 Augusty 1858 Dynsdag om 5 i/i ure des avonds is den bliksem-op den wyk hel Steentjen alhier gevallen, na eene g-oote wilge lot splinters geslagen le hebben heefl hy op eenen akker acht ntenschen geraekl die bezig waren met in hei loof le wieden. Eenen was zoodanig geslagen dat hy tie spraek ontnomen was twee vrouwen waeron- der de pachteres hebben hare biecht gesproken en liggen cog slecht te bedde; den jongeling die de Heylige olie ontvangen had is nu tot spraek gekomen doch is benevens de vrouwen nog buyten geen gevaer. De verslagcnheyd was zoo groot, dat alle de wyk bewooners weenden onzen Éerweerden lieer Paslot benevens noch twee andere geeslelyken waerschynlyk de Eerw. Heeren Pastor en Onderpaslosr van Calcken, waren spoedig ter plaetsl enz. By voortduring boon men geweldig klagen ovrr de buyten- malige en aenlioudeiide duerte van liet vleesch, in vergelyking van den leegen prys der beesten. Dynsdag by het wegruimen der puvnen van de Beurs van Antwerpen, hebben de werklieden eene som van rond de 500 fr. gevonden, waervan verscheydene stukken' gesmolten waren. Dit geld heeft men gevonden in liet gruys voorlskomende van de koopbaar!dianier. De wegrnvmingSwerken wordeu voorlgezel in hei byzyo van verscheydene toezienefs,

De Denderbode | 1858 | | pagina 2