111 IT ALIEN. Een ongeluk is maendag nacht gebeurd aen den nachtwagen ■tin MM. Van Gend en koutpagnie, die ons 's morgends vroeg de Iricveu en dagbladen uyt Brussel brengt. Het scliynl dal hy te Assche, by Aelsl, omgeslagen is 'l was 10 ure en half als hy te {end aenkwain. Men scbrylt uyt Poperinghe 6 dezer Op de markt van beden heeft men de hoppe verkocht aen 80 franks de 50 kilogrammen. Een koningiyk bcsluyl van 31 july beslist dal de gezond- beyd-officieren der burgerwacht, in dienst, eenen palroontesch zullen dragen van hetzelve model als degene die voor de officieren des legers is aengenomen, met dit verschil dal de versieringen van melael in het wit zullen zyn. Eenen omzendbrief van M. den minister van binnenland- sche zaken gedagteekend 15 julv, meld dat de leerlingen den traed van kandidael-nolaris belraclneude, die verworpen zyn door den jury in den tweeden zillyd van 1857 of in den eersten van 1858, nog in eenen volgenden zittyd, zoo als de uylgeslelde leerliugen, hel voordeel van hel art. 56 der wel van 1 iney 1857 mogen genieten, en zich mogen heraenbieden om den graed van kandidael-uolaris te bekomen zonder verpligt te zyn de bewyzen op te leveren door art. 2 derzelve wel voorschreven. Zekere Martha De Thaeye, oud 27 jaren, spellewerksler, ge boren en woonende Ie Ollerghem, verscheen maendag voor hel ),of van assisen van Oosl-Vlaenderen, onder de beschuldiging van kindermoord, in de volgende omstandigheden begaen. Er wierd in de Molenbeek te Ollerghem den 18 Mey 1858, een verdronken kind ontdekt, dat maer weynigc dagen kon oud zyn, aeu bet zelve waren koordekens vastgemackl, omstandig heid die doel vermoeden dat de ontaerde moeder haer kind om bet leven gebragt heeft even gelvk men eenen bond ver drinkt. Het openbaer gerucht wees de beschuldigde Martha De Thaeye aen als dader vair hel schelmstuk. Zy wierd welhaest aangehouden en ter beschikking der justitie gesteld Voor den regler van instruklie vn;r Demlermonde heeft zv alles geloochend maer den jury heeft haer pligtig verklaetd, en hel hof heeft haer ter dood verwezen. De versterkingen van Antwerpen beginnen reeds een voor werp van leute te zyn op onze dorpskermissen. Op degene van Borgerhout deed men gisteren eenen luchtbal opstvgen, waeraen er een kuuon vaslgemaekt was met deze woorden Ik vertrek naer de mam. Vrvdag morgend is een negentienjarig ineysje, in de Sint- Huberlstraet, van eenen tweeling bevallen waervan hel eene kind tot nu toe in volle gezondlieyd is en eene goede gestalte heeft, ter- wyl hel ander een regt monster is. Verondersteld, om u van die afwyking der naluer een gedacht te vormen, eenen bol, hoofd en ly f al les aeneen, geene armen liet een been drymae.1 zoo lang als het ander, de teenen aeneen gegroevd, de lidmaten en het hoofd hyna niet aengeduvd ziedaer hel ongeloofelyk schepsel dat w v gezien hebben. VI. Lan I. Te Hodimonl (arrond. Verviers) is er zaterdag morgend eenen geweldigen brand uylgebotsten in de spindery der broeders bahaye. In weerwil aide spoedige hulp heeft men hel geweld van den brand niet kunnen tegenhouden, en in min dan een half uer, stond gansch de fabriek in laeye vlammen. Het water ont brak teenemael. 'T vuer was zoo geweldig, dal de boomen op 30 meters van drer hunne bladers verbrand wierden. Eenen meesterknecht die boven de plaels sliep waer den brand iiylgeborslen was, ;s van de hoogste statte naer beneden gesprongen, en heeft zich alleenlyk by dezen schronmelyken val de vuyst verstuykt, Eene der juf vrouwen van het huys. heeft groot gevaer geloopen by hel vallen eener brandende bael katoen die voor den ingang viel der plaels waer zy zich in bevond, en haer aldus belettede buy teil te vlug ten doelt zy wierd nog by tyds uyt baren gevaerlyken loeslaud verlost. De fabriek, die 150 voelen langen twee verdiepingen hoog is, ii teenemael verslonden. De schade heelt men nog niet kunnen vaststellen. Het gebouw en de stoommachien waren verzekerd voor 90,000 Ir. De mehanieken waren bet ook doch voor wal de wollen betreft, men gelooft dal er maer enkelvk een deel van verzekerd was. Zie bier nog eenige inlichtingen over den brand in de spinnery der gebioeders Labaye, te Hadintont. Het gansch gebouw was weldra in eenen vueroven herschapen waeruyt de vlammen zich tot de wolken verhieven. De hitte was zoodanig dat de bladeren der boomen in den hof van M, liellonvil- le. op 50 meters afstand aeu de overzyde der stad gelegen geheel verzengd waren, en dal men den gazomeier van ditzelfde huys heelt moeten ledigen, lerwyl men vreesde voor eene ont ploffing. Den meestergast der fabriek, welken op de tweede verdieping juyst boven de plaets gehuysvesl was, waer den brand begonnen is, ingeval hy niet levend wilde gebraden worden, van zyne ka mer in den hof moeten springen, en was gelukkig genoeg om, by dieo gevaerlyken sprong, slechts eene ligle kneuzing aen de hand te bekomen. ia het begin van den brand wilde eene jufvrouw des huyzes «nige voorwerpen redden, die zich in een achterhuysje op de opetie plaels bevonden; door het vallen eener wolbael wierd hier den weg afgesloten, en kon zy niet inoer tcrugkeeren. Eenige persoonen, haer niet ziende lerngkeeren. liepen er hein en ge lukten erin die onvoorzigtige uyt haren gevaerlyken toestand te verlossen. Tom men zag dat er aep den brand geen tegenhouden was, en dat men niets dan lyd verloor om drnzelven ie willen uitdooven, b'paeide men zich de naburige huyzingcn te beveyligen. Reeds Irandde den scheydsmuer, en eenige kloekmoedige mannen, die «p lersrhillige verdiepingen der meest bedreygde wooning ston den, heviytigden zich den brand te beperken, toen een verschrik- kolyk gekraek al de aenwezigen van schrik deed verstyven. Den plankenvloer der tweede vendieping stortte in en hel buys was rol werkvolk I Oiimiddelvk wierd er aen hunne redding gedachl men plaelstte eene spar legen eene der vensters en langs dien moeyelyken weg moesten zy hunnen gevacrvollen toestand ver laten. Van geheel de schoone fabriek schiet er niets meer over dan oog eenige stukken muren. Gclukkiglyk heeft men bv die ramp geene menschenslevens te betreuren doch een groot getal arbev- ders bevinden zich daerdoor zonder werk, Het bedrag der schade is nog niet bekend. Men leest in een brusselsch blad Toen den Koning donderdag laetst in den namiddag, van het paleys van Rrussel kwam om naer Eaeken terug te keuren, wierd er een lelegraphiscli berigl, uyt Clierburg verzonden aen hel adres van Z. M., naer Brussel voortsgezonden door hel bureel van Antwerpen. Een der boden van bel bestuer wierd gelast het herigt naer liet paleys te dragen onder wegc oulmoet- te liy den Koning, naderde zyn rytuyg en bebandigde hel schrift aen Zyne Majrsteyt, hem tevens verzoekende, volgens de bepaliu- buger, des reglements, Item een onlvangshewys te willen geven L M. antwoordde dat dit bewys Item zou gezonden worden zoo haesl hy te Laken zou aebgekomen zyn. Inderdaed, een uer na dien, bragt eenen pikeur te peerde het gevraegde brirfje, ge- leekend met 's Konings eygen hand, in de Noorderstatie aen. Eene belooning was er bygevoegd voor den drager van het herigt. Eehen herbergier Uyt Brugge Pcrgoot genaemd, bad al lang een ernstig gedacht en gedupl naer een middeltje, om zich te ontdoen van burners, die I e n niet betalen wilden; maer boe hy oo-k zyne vvf zinnen op komt ibulie stelde er kwam nielsanders voor de pin dan bet besluyt, om de ongeerne geziene gasten als balzakken op de schouderen en, zonder verdere complimenten, de vensters uyt te werpen.. Daer den herbergier nog al zware wonden heeft veroorzaekt, is hy Vjroordeeld gewordeb tol een jaer gevang en de kosten, ten eynde do nieuwe manier van verhnyzen, tusscben de vier muren, wal ryper te studeren. Twee kerels, die sedert eentgen tyd, een schouwburg liiel- denden in een der voorgcborlen van Brussel, komen bevde in de Kleyue Karmelieten achter de grendels gedopt te worden, onder beschuldiging van bankroet. Den eenen wierd aengehouden door eenen deurwaerder, vergezeld van eenen politieagent, in de statie van Hal, werwaerls hy zich begeven had om heymelyker naer Vraiikrvk te kunnen speeten den anderen, die langs eene legen- overgekeerde rigling poogde nvt liet land te verdwynen, wierd daegs imdien ook by de kraeg gepakt in de Noorderstatie, op liet oogenblik dat l.y. gansch in eenenengelschen reyziger uytgedoscht in een rytuyg van eerste klas ging springen. M. Goffin, pachter te Daussoulx (Namen) is op eene zoo btiylengowoone als vrcede wyze overleden. Al etende is er hem een been in de keel blyven steken. In weerwil al de aengewende poogingen, alle de zorgen en midde len door de geneesbeeren in 't werk gesteld, heeft men zvne keel n et kunnen outlasleu en M. Goffin is bezweken in bet midden der yselykste folteringen na eene smcrlvolle operatie ondergaen te hebben. De Societeyl Jesu komt een gevoelig verlies te doen. Den Eerw. P. Verkest, is den 6 dezer overleden, in het kollegie van O.-L Vrouw ter Vrede, te Namen, in den ouderdom van 65 jaren j Dezen eerbiedweerdigen geeslelyken, die zyn welbehagen vond j in de studie en hel gebed, verborg onder een nederig uytwendige j de uylgeslreklsle kennissen. Hy was pastor te Isegbem (YVesl-Vjaenderen) toeu hv in 1834 j wierd verkozen om mede te werken door hel leggen der eerste grondslagen onzer katholyke Universiteyl. Een leergestoelte van godsgeleerdheyd wierd hem toevertrouwd en by bekleedde het zes jaren lang. In 1810 veizaekle hy aen den verheven toestand dien hv in de Universiteyl genoot, om de ingevingen zyns herten te volgen. Hy omhelsde hel kloosterlyk leven in het Genootschap van Jesus ten eynde zich toe te wyden aen de nederige oefeningen van liet hcylig ambt, welke hy achtereenvolgens vervulde te Kortrvk, te Antwerpen, te Leuven en eyndelyk te Namen. Eenige dagen zyn genoegzaem geweest om hein te onttrekken aen de liefdevolle genegenheyd zyner ambtgenoten, welke hy geslicht had door bel voorbeeld vau alle de kb osterdeugden. Eenen schrikkelyken brand heeft vrydag acht huyzen der byzonderstc slraet van Assche vernield. Het volkomen gebrek 3en water beeft alle bluschmiddelen tegengehouden. Men beeft alleen- de volgende huyzen kunnen bevryden, met er een af te breken dat nog door het vlier niet aengerand doch reeds bedreygd was. Te Hal heeft men de gewoonte zich te verzetten met een spel dal niet zonder gevaer is. Men steekt eenen levenden haen ineen vaten laet er den kop alleen uytzitlen. Den speler ver blind en gewapend met eenen welgeslepen sabel, tracht den kop van den haen af te houwen. De aenwezigen hebben dan 'l ver- maek van op de Ion en nevens te zien slaen en dan ook wel den ongelukkigr.n haen somlyds te zien onthoofden. Eenen der spelers liet zondag laelstleden den sabel uyt zvne handen schieten, liet snvdend wapen vloog op eene kiodernteyd die met het zoontje van M. Debusscber onder de nieuwsgi rigen was. De meyd en het kind wierden erg gewond. Doktor Vauderschrik zoon, by de gekwetsten geroepen zynde, heeft voor het leven der meyd ver antwoord, tnacr de wond V3n bel kind laet weynig hoop over. In 't Waeygal en rond de groole kerk te Antwerpen beeft den stormwind van zundag de krinolien schandalig getergd. Er waren juffers die wierden voortgedreven dal zy nanwelyks niet de teenen aen den grond raeklen. Er was er eene die lelterlyk wierd opgenomen en om niet in de lucht te verdwynen, verpligt was eenen heer bv de slippen van zyn kleed te grypen 't was onge- Inkkiglyk laken van den nieuwen lyd. zoo dat er de slip vierkant afscheurde. Den beer wilde eenen nieuwen jas hebben. Doch de jutvrouw zeyde hem reklainecrt aen den wind waerop den heer begon oorvegen Ie geven. De policie moest er tusscben komen, en eyndelyk begon de joffer te loopen den heer zal haer achterna en achter den heer honderd straeljougens. Den tyd der krinolien zal baest uyt zyn. Voor eenen winkel van modegoederen te Parys leest men den volgenden plakbrief Weg mét de krinolien Hier verkoopt men rokken vau zeyl- doek o Het hof van Luyk, korrektionnelc kamer, komt hv arrrst van 5 augusty laelstleden, zyn regtslel.se! te veranderen in wat aengaet liet artikrl 365 van krimineel onderzoek, 't welk bepaelt dat t'n geval van overtuyging tan vcrselieydene schelmstukken of misdryven, de grootste straf allsm toepasselyk zal zyn. Hel bof heeft beslist dat deze schikking geenszins de misdryven raekt voorzien door de byzondere schikkingen, zei Is dan wanneer zy gepaerd gaen met feylen door liet Strafwetboek voorzien. Hel gold bier eenen negotiant van Namen die schietpoer ver kocht had zonder znPks in zyn palent Ie verklaren, en die daeren- boven betigt was met onvry willige bewondingen, door deze waer te verkoopen aen kinderen die zich verbrand hebben met er ge bruik van te maken. Dien ten gevolge is gemeld, n negotiant verwezen geworden tot 2» uren gevang uyt hoofde van onvoor- zigtigheyd, en tot duvzend fr. boete om zonder oorlof poer te verkoopen. Ziehier een geestig woord, zondag avond gezegd door eenen der zwemmers door de stad Oostende aeugesleld. om de in gevaer verkeerende badnemers to redden. Eenen vremdeling zich te verre in de z»o gewaegd hebbende, wierd door eene haer medegernkt en moest versntooren. Dit ge beurde vrydag avond, regiover het paviljoen der Duyuen, op bel westerlyk strand. De door de stad bezoldigde redders den gevaer lyken toestand ziende waerin den vremdeling verkeerde, sprongen iu de zee en gelukten er in, na veel moeytens, hem aen strand te brengen, onder de toejuichingen der nieuwsgierigen die byge- sneld ivaicn om alle de byzouderlieden van dit kleyn drama te zien. Nauwtlyks was den vremdeling tot liet leven en beivustzyn teruggekeerd, of hy opende zyne beurs en gaf aen elkeen zyner redders (zy waren zeven in getal) eenen frank Hel ware inoeyelyk om raden wat eenen der redders daerop zegdehet antwoord was overscboona Ziedaer een nederig man, zegde hy, op den- a genen wyzende dien by kwam te redden. Hy bekent ppentlyk o dat zyn vel «iet mee: dan zeven franks ween! ia De voorledene week heeft voor den jury, door het gouver nement benoemd, hel onderzoek plaets gehad van de leerlingen der Uisschoppelyke normale school van Sl-Mkolaes. Tien jonge lingen hebben zich aengeboden en allen hebben bun diploma bekomen. In de zitting van donderdag, 5 augosly, der koninglyke Akademie van Belgie (klas der schoone kunsten), heeft 11. De Busscher lezing gegeven eener zeer uytgebrevde beschryving over de muerscliildering van 1418, welke men over eenige jaren in hel vleeschhuvs van Gend ontdekt heeft. Schrandere eu aenloudende opzoekingen hebben den schryver zooverre gebragt, dal hy met nauwkeurigheyd het ontwerp der schildering, en uaem van den gever, dengenen van den schilder, alsook alle de peisoonaedjes die er in te voor6chyu komen heelt kunnen aenduyden. Dit gevrochl dat meet dan vier eeuwen bestaens heeft en er byna dry ouder verscheidene lagen inuerverw begraven gelegen beert, is renen jubeloffer, uylgevoerd ten kosten van zekeren Jacobus de Ketlelbuttrr, deken der vleeschhotiwers, door den schilder Nabur Martens. Onafhaokelyk van. den gever, die er in op zyne kui n te voorschyn komt, ziel men er Pbilip-den-"oeden eu dezes vrouw, alsook den graef van Cliarolais. M Dc Busscher is er in gelukt roet zekerheyd hel lydslip te bepalen op hetwelk die kostbare schildering aen de blikken ont trokken wierd't is hoogst waerschynelvk tydcus de norlo"en der xvp eeuw, om dezelve Ie omtrokken aen de verwoeMiugen der beeldslormers, dal eenen vriend der kunsten dezelve onder eeue laeg witsel verborgen heeft. Dank aen de voorgaeode niede- deelitigen aen de Akademio gedaen door M. De Busscher, is dit gedenkstuk (byna bel eenigste der mnerschildcring met ol'ieverw in de XV'P eeuw) gered en volkomen hersteld geworden. Heden is het zoo schitterende als ten dage dat Jacob de Kellelbutler het voor do eerste mael aen de Gentenaers liet zien. Z K. II. den Keurvorst van Hesse heeft acn Mgr. de Ram. rektor der katholyke Uuiverslteyl, hel eerekruys geschonken van' ridder der keurorde van den Gulden-Leeuw, gesticht door den landgraef Frederic II, onder de bescherming van Sinle-Eiisabetli van tlongarien. Den Keurvorst heeft geweerdigd deze eereteeke- nen regtstreekr h aen Mgr. de Ram af te zenden, dezelve verge zellende van eenen eygenhaodlgen en hoogst vleyenden brief. Eenige dagen geleden was liet jaermerkt in het dorp Csalo, graefschap Borsod, m Hongariën. Eenen bedelaer stond daer met een karreken waerop er een dochtertje zat van 9 4 1(1 jaren oud, die de bermhettiglieyd der vooibygangers afsmeekte. Eeusklaps springt eeue vrouw het ineysje toe, ai roepend» dat het haer kind is, 't welk men haer over vier jaren ontroofd heeft Maer w ie zal de droefheid der arme moeder afmalen loen zy ondervond dat de aimeu eu beenen van haer dochtertje kreupel waren, terwyl haer kind eertyds zoo welvarend was I den ellendigen bedekaer had hel ongelukkig schepsel aldus vermiukt opdat hydes te beter medely- den zou verwekt hebben I.... Men schrift uyt Pos™ a pc poo sche revotulionnatre associatie van Londen (dewelke eene afdeeling is van de demokratiselie uylwyking) heeft np nieuw begonnen alle hare poogingen in Ie spannen oiii eene revo lutie in Polen tot stand te brengen. Men vind er hel bewvs van in ene menigte afdtuksels van eene prokl.imatie aen de Polen, door gemelde associatie in Uytgegeveu en onderteekend door bare twee voorzitters. Deze proklamalie noodigt nvt tot eenen alge- meenen opstand in Polen, en is toegestuurd geworden aen een groot getal poolsche inwooners der stad en der provinlie van Posen. Hel zyn d -ze bietste dio ze van zelfs aen de overlieden hebben overgeleverd, a Pinvs, 8 augusty. M»o schaft uyt Cherburg, den 7 om 9 uren 's avonds, aen den Moniteur: a Den Keyzer beeft lieden den nieuwen kom ingehuldigd in hel arsenael van Clierburg, Deze plegligheyd had eenen over groeien volkstroom uytgelokt. Hil. MM. ten half een in hel arse nael aangekomen, zvn onder eenen zegeboog gegaen, die uylsluy- telyk gemaekt was van voorwerpen behoorende tol liet materieel der zeemagt; zy zyn ontvangen geworden door rien zeeprefekl en en de overlieden der haven. HH. MM. en gansch hun gevolg zyn beneden in den kom gegaen, en den Keyzer heeft de gedc nkeni's- plart gezegelddaerna is den keyzerlyken stoet zyne plaels koinen nemen onder eene rik versierde tent. Op dit oogeiijilik zyn de. dyketi doorgestoken. Terwyl In t water inet eert uiterste gei'lruys en geweld neerstroomde iu dien overgSboten kom', wiens opper vlakte boven tie acht hektoren groot is en niet min dan twee kubieke meiers water inhoud, 'hebben HH. Mil. in alle hunne byzon.lerhedcn de werbtiuyzen, de wapenzalen en andere gestich ten van bet arsenael bezocht. Ten 6 uren jnyst, uei der Imoge zee, heeft den Keyzer het seyn gegeven om de laetste touwen af te snvden waerinede la Vitle de Sanies, schip van 9o kanonnen en 900 peerden krocht op tic werf mast lag. Aenstonds is dit onlzaggelyk schip staliglyk oeergerezen en de zee ingevlogen, ouder de geroepen van Lrve den Keyzer 1 aengeheven uyt honderd duyzend botsten te gelyk. Geen hoegetiaemd ongeval is dit gcbonwspel könien stoorên, dat ten allen lyde ttilkeu levendigen indrukt maekl, en wiens schoonbevd nog vermeerderd wierd door den glans van eenen wolkeloozen hemel. Den Keyzer beeft bet volgende geantwoord op dc redevoe ring van den nu ver vau Cherburg: Mynheer den mever, ik bedank ti voor de goede woorden die gv mv toesluert:k ben gelukkig van in uwe stad. en in't midden vau den vrede, reusachtige werken te komen iuhul- digoo welke door den Keyzer mynrn oom, binst den oorlog begonnen waren. Zich tol de verdediging bereiden, is, gelvk s men weet, den vrede verzekeren en waarborgen. Deze woorden van l. M. zyn met du geesdriftigste toejuichin gen bejegend geworden. IIII. MM. den Keyzer en de Keyzerin hebben, toen zy Evreux verlieten, tttssclien dc handen van M, den prcfekt der Eure, eene som van 50' 0 franks gelaten otn aen dc armen van dit departement uytgedeeld te worden. De vurigheyd der inwooners der Eure om den Keizer en de Keizerin te geinoet le snellen was zoodanig, dat men op rorel 60,0(10 zielen rekent het cyfer der bevolking die zich op dit oogenblik te Evreux bevond. Men telde 680 ineycis op de 7(1 die tot dit departement behooren, en 7000 gemeente raedshecren. De pompiers, van de afgelegenste gemeenten denvaerts gezonden, waren er ten gelalle van meer dan 4009. Den Conrricr des Alpesdagblad van Chambcry, meld eene daedzaek die voortgemeld moet worden, hos aenstooielyk zy ook ntoge wezen a Wy laten aen de waerderlng der openbare denkwize eeue daedzaek die te Chambcry komt te geschieden, en waervan onê do echlheyd gewaerborgd is. Het geld nainclyh eene dochter die, m uvt een der slechsle huyzen dezer stad nar.r hel hospitael gehngt geweest te zyn, waer zy verseheydene maeuden had overgehragt, wederom op het bevel vao den upperiuterdcul e» In weerwil ha-

De Denderbode | 1858 | | pagina 3