ZONDIG 22 ALÏGI STY 1858. TWAELFDEN JAERGANG. - Nr Vertrekuren uyl de Statie Aelst NAER: 6 FRANKS 'S JAERS. Vertrekuren uyt verschillige Staliëftr AELST, den 21 Augusty 1858. De vraek van Meester Rogier. Het gaet uyt zyn Zal men ons bewijzen geven 5" EYNDELYK DE DERDE LASTERING, DEZE VAN Benderm. 5-35 8-30 9-25 12-30 3-05 6-00 9. Lokerpn 5 35 8 30 12-30 6-00 9 00. Brussel 7-40 9-25 11-1.0 3-0;» 5-30 8-15. MecYi. Brus. Antw.5-35 8-3 9-25 3-t'5 6-00 Leuv Thien Luvk 5 358-30 9-25 3-«»5 6-00 "Verv LandStTruvën.5-35 8-30 9-25 3-05 6-00 fiend 8-25-12-25—2-55—3-05 -6-00—8-55 Gend, Brugge, Ostende 8-25 -12-25 0-00 3 05 6-0l>Te klas langs Dendermonde. Korlryk, Mouscroen, Rvssel (lan«si,ede) 8-25 12-25 - 2-55 - 3-05 -6-00. Doornvk, RvsspI (langs \lh 7-4< 5-30— 0-00 Nio. Geerardsb.Aih, 7-402-455- '08-.15. i Bergen, Quievrain /-400 00—.2-155-20 Te LEDE staen al de konvoys. Te idf.cem staen deie vertrekkende van Ath 6-30 10-,» 4_^0 en deze vertrekkende van Denderleeuw 8-15—2-40— 5-45. Staen te GYSEGEM stil al de konvoys uytgenomen dezen vertrekkende van Aelst 9 25 des morgens en 9-00 's avonds en van Dendermonde ten 0-00 's morgens en 0-00 'savonds. Staen te Santbergen de verlrekken uvt Ath 6-30 10 00 's morg. 0-0 en 4-10_ des avonds. Van Denderleeuw 8-15 's morg. 2-4Ó en 5-45 des avonds. CHIQUE SUTJM. VAN LOKEREN NAER Dendermonde, Aelst 6-40 9-20 3-00 5-30 /-15. Ninove, GeeraFdsbergen, Ath 6-40 9-20 3-00 y-15. VAN 'TR NAER Geeraerdsbergen, Ninove, Aelst, Dendermonde, l.okeren 6-30 10-»-— 4-10—7-20. Geeraerdsbergen, Ninove Aelst, Dendermonde, 6-3010-» 4-107-20. Ürussel (langs Denderleeuw) 6-30 10 4-10—7 20. Gend, Brugge, Ostende 6-30— (langs Lede.) IU-» 4-10— 7-20. VAN GEND NAER Audenaerde, 6 9-30 2-30 7-50. naer Aelst, 7-00 8-45 00-» 2-15 4-45 7-40. VAN BRUSSEL NAER Aelst, Gend 7-35 - 11-30—2-00 #-05-8-0». Ninove, Geeraerdsb, Ath (langs Denderleeuw) 7-35 2-00 5-05 8-00. VAN DENDERMONDE NAER Brussel 1 Aelst) 7-15 7-*5 1-4 5 7-45 I. Meeh 5-55 9-10 9-45 3-30 6-40 8-20. Aelst, 7-15 7-55 -11-50 1-40 - 5-00 6-05 7-45. SEN DENDERBODE Omdat het ontwerp van Antwerpens versterkingen mislukt is, is Rogier zoo boos en kolerig, dat hy tegen zynen evgen schyn zou vechten. Hy zou wel zyne woede willen uylwerken tegen al deze die in de kamer tegen die schandigë millioenwet gestemd hebben, maer hy durft aen zyne vraekgieriglieyd tegen de liberalen den toom met geven, want moest hy die vrienden verliezen, 't ware met hem seffens gedaen, hy zou moeten terugkeeren van waer hy gekomen is Het zal dus tegen de conserv.tteurs zyn dat de batteryën zullen gerigt worden, ditmael zal men in deze party eene groote bres zoeken te schieten, ot' liever er za>l gepoogd worden de godsdienstige vryheden te besnoeyën... De Catholyken zullen gevoelen met wien zy te doen hebben en ondervinden dat zy niet straffeloos de plannen van Meester Rogier helpen dwarsboomen. Zie hier wat het dagblad van den almagtigen minister, de Indépendance, durft afgeven a Laet de kamer in november toekomende, terugkeeren, en indien, gelyk wy er van overtuygd zyn, het ministerie, ontlast van het byzonder vraegstuk 't welk het geloofd had aen de wetgeving te moeten voordragen, van in het begin van den zittyd eene stellige en magtige politieke initiatief neemt, wy zullen dan zien wat den invloed der catholylie party geworden is waeraen zy ons, tot haer o voordeel, wilt doen gelooven. Deze party zal d meer- <i derheyd vereenigd, sterk en ontzagwekkend tegenover haer vindén. Heeft deze meerderheyd nopens een by- zonder vraegstuk verdeeld geweest, zy zal daerom niet u min onwankelbaer getrouw blyven aen haer voorgaende en aen haer vaendel. 'Dit is eene bedrevgiug in volle order, zv laet oordeelen over de spvtige gramschap van Meesier Rogier als zyne gazet zoo verbolgen het zweerd trekt. Maer wy zullen aen den franschman eens vragen of de beraedslagingen over de millioenverslindende wet niet regelmatig, treffelyk, wettig en loyael geweest zvn Of zv van verre of van naby mogen of konnen vergeleken worden aen de onleëerende en gezag- vet krenkende uytvallen die de liherasters, ten tvde der beraedslagingen over de liefdadigheydswet, zoo scliaem- teloos gedaen hebben? Indien de beraedslagingen over de millioenverslindende wet volgens de wet en ir. regel geschied zyn, waerom moeten zy door bedreygingen gevolgd zvn Maer wy verstaen u, Rogier, deze dreygementen komen uyt de logiën, deze bereyden eenige reaclionnaire wetten van haet en verdrukking legen de catholyke liefdadigheyd, legen het godsdienstig onderwys, tegen de catholyke vryheden, tegen de uytoefening der regten die aen de Kerhddör de Constitutie gewaerborgd zynDoch weet het wel als 't zoo verre zal komen, zullen de Catholyken ook op hunnen post zyn en wel middels welen te vinden om aen de schending of verdrukking hunner regten pael en perk te stellen de Catholyken zullen het princiep weten toe te passen dat de ministers te rekenen hebben met God, met den Sonvercyn en met het Volk, en dat, als zy (egeri een van deze dry magten misdoen, elke van deze in 't byzonder sterk genoeg is om de straf onmiddelyk op de misdaed te doen volgenHebt gy di't verstaen Rogier en consoorlen Ja 't gaet uyt zyn het despoliek ryk van Meester Rogier, de politiek van vraek zal slecht gekomen wezen en deze van geweld heeft haren tyd gehad, 't land is er van vermoeyd, dees gevoelen is algemeen in 't land. Nogtans Meester Rogier rekent op zyne meerderheyd gelyk op eenen ploey- baren agent, die al de kwellende ontwerpen tegen de Catholyken blindelings zal goedkeuren en stemmen hy rekent'op den klap van Grootmeester Verhaegen, .die peyst dat, als hy liet vuer tegen conservateurs, legen de priesters, tegen alles wat calholyk is, zal openen, al de moortclgasten zullen meê vurenMaer liet gaet uyt zyn dit ryk van magonnieke beheersching, of liever't is al uyt, want wy hebben gezien dat den Logievcinkel-Verhaegen zoodanig leeg gevallen is, dat er hem, in de kiezing van Defré, nauëvelyks 200 lakevën en dit nog van de gemeynste soort zvn overgebleven. Rn op zulke magt rekent gy, Meester Rogier, wacht wat er van komt, man, gy zult varen gelyk gy te Antwerpen gevaren zyt Over eenige dagen begaf Rogier zich naer Antwerpen, waer men eerlv is de peerden uyt zyne voiluer spande 0111 ze door menschen Ie zien voortgetrokken worden en den man aldus tiiomphantelyk de slad te doen biunen treden. Nu ging hy onder voorwendsel van eene expositie van schilderyën te bezoeken en de puynen dpr beurs te bezig- tigen, maer 't was inderdaed om te zien of liv niet eenige goede dutsen-of verdwaelde sullen zou gevonden hebben oin hem eenigzins b hoorlyk te onthalen. Doch de Antwer- penaers willen de dupen niet meer zvn, allen zonder uytzondering hebben den vremdeling naer weerde geschat en hem volkomentlvk alleen gelaten, ja alleen in de vol- slreklste afgescheydenheyd. Hy heeft alleen ergens in eene herberg een stuk uyt de vuyst mogen nemen en is alleen vertrokkenDen "fameusen opsteller van den P.récurseur zelf heelt hem niet durven vergezellen Aldus is Rogier gevallen eu diep gevallen. Men zal ons neggen dat hel te verwonderen is dat eenen minister, die met zyne ambtgenoten alles heeft aengewend 0111 onzen handel ten gronde te verdelgen, om onze nalionaliteyt in gevaer te brengen door kwade vermoedens en de gegronde verdenking van naburige mogendheden tegen ons te doen ontstaen, dat het te verwonderen is, zeggen wy, dat zulken minister bier in ons deftig Belgenland nog aen 't gouver nement blyve, en wy zullen antwoorden dat dit meer d m te verwonderen is en dat er daerover maer eene opmerking te doen valt te weten dat het de stoutmoedigheyd is die gehruykt maekt van de toegeving. Indien de Catholyken 'van't land hier wederom niet al te toegevend waren, zy zouden gemakkelyk middel vinden om Rogier en zyne makkers te dwingen hunne demissie te geven. Misschien is het wat vroeg en word er naer wat anders gewacht wy zullen dit aennemen, maer zullen de Catholyken later krachtdadiger te werk gaen, als de geesselroede van het magonniek liberalismus rneer zal doornypen Wy hopen hel en daerom wachten vvy. Wy hebben hooger eenen artikel aengeliaeld uyt de Indépendance, die aenkondigt dat er reaclionnaire kwel- middels tegen de godsdienstige vryheden en tegen die van het onderwys zullen gehruykt worden. Men moet onder stellen dat er een ordewoord is uytgeveerdigd als men de schandigë lasterarlikels ziet die, sedert eenige dagen, afge kondigd zyn tegen de werkschoten, welke onder het bestuer en de bescherming van religieusen of andere godvruchtige persoonen staen. In hel algemeen verslag der koophandelkamer van Aelst, waervan M. Cumont. den afgedankte» representant, voor zitter is, vind men onder andere de volgende zinsnede c Onze fabriekanten van kanten beklagen zich, en met re.gt, over de schadelyke con currentie die hun gedaen word door de werkhuyzen onder vorm van scholen be- stuerd door godsdienstige congregatiën. ONDER VOORWENDSEL van onderwys en liefdadigheyd gehruykt men er UYT- SLUYTELYK de kinderen aen hel kanten- werk, mitseenen N1ETSBEDUYDENDEN arbeydsloon. De congregatiën niet onder worpen zynde aen liet patentregt, heb bende, om zoo te zeggen, het werk voor niet, al bovendien schoone winsten te doen, konnen verkoopen en verkoopen aen pryzéndie alle concurrentie uytdagen. Van den anderen kant, die zoogezegde liefdadige werkhuyzen maken zich meester van al de kantwerksters, zoodanig, dat dikwiIs eenen treffelyken huysvader, die tot dan toe eerlyk het hestaen aen zyne familie verschaft hadzich gedwongen ziet de localiteyt te verlaten en zich elders te gaen plaeisen om eenen gewissen ondergang te vermyden. willen niet meer var. die lasterende aenrandiug nner wy zullen doen kennen op welke wyze de koophandelkamer deze scholen aen de vraekneuiing van het bestuer aenklaegl en er beleugelingsniiddelen tegen inroept. Wv vinden in die wevnige regelen van dit fameus verslag drv welgeconclilionneerde lasteringen die vvy, op onze beurt, aen de openbare denkwvze aenklagen eii waervoörwy I gcer.e woorden sterk genoeg hebben om ze te schandvlekken. lilt Wy geven, 1° HET ONDERWYS IS MAER EEN VOORWEND SEL Ofwel die dwaesheyd is uyt eenen hooveer- digen boerenkop gedrupt, ol wel zy is liet uytwerksel van eenen hoogst verblindden haet tegen de geestclyke ge stichten. Weihoe het onderwys der kinderen is maer 1 et voorwendselden schryvelaer van dit verslag weet zoo vel als iemand dat die scholen geop md zyn om de arme kin deren de goede principeu van godsdienst in te planten en ze te onttrekken aen de zedeloosheyd en ongodsdienstigheyd die thans meer dan oovt met volle handen overal verspreyd worden. Wy zullen meer zeggen, en namelvk dat het algemeen gekend is dat de lihe. aters maer boos en kolerig zyn tegen de religieusenscholen omdat de arme kinderen aldaer henevens het onderwys in het werk ook eene zede- Jyke en godsdienstige opvoeding ontvangen. 2° DE KINDEREN WORDEN ER UYTSLUYTELVK AEN HET KANTWERK G EB RU Y KT Den schryver van deze regelen heelt nooyt den voet gesteld in eene dezer scholen, want hv zou geweten, gezien en gehoord hebben 't geen wy er persoonlyk en dikwils in gezien en gehoord hebben, namelyk dat er zekere uren van den.dag geschikt zvn om de arme kinderen te leeren lezen, scliryven, eyfferen en ze in de christelyke leering te onderrigten er zyn onder andere nog scholen, alwaer de kinderen ook geoéffend worden in brey- stop- en naeywerk, opdat zy, eens aen zich zelve overgelaten, in de meest dringende noodzakelykhedeii van hel huysliotiden zouden konnen voorzienE11 men durft zoo onbesehaemd kompn vertellen dat de. kinderen er uytsluytelyk aen het kantwerk gebezigd worden wy zeggen ronduyt dat dit eene zoo ellendige ais vuyge leugen is, en wy zeggen dit niet des te meer zekerhevd, omdat wy zelve meer dan vyftig keeren gezien en gehoord hebben 't geen wy hier bevestigen. DEN ARBEYDSLOON Deze lastering is zeker de ergste, de hoosaerdigste, de schandelvkste. Weihoe, heylige religieusen, die een gemakkelyk leven, de genoegtens der aerde, de weelde en plaisiren vaerwel zeggen 'heylige religieusen, die hare gezondheyd en haer leven ten beste geven voor het welzyn van den armen medemensch, zonden gedurig een kwaed bedryven dat de Godsyermaledvding van in deze wereld op zich trekt, namelyk den arbeydsloon der armen stelen Dit ware onbegrypelyk, en nogtans durft gemeld verslag zulks te verstaen geven. Den arbeydsloon der arme kinderen is nietsbeduydend, illusoire of bedrieg- lyk Iloe is de pen tussclien uwe vingers niet verbrand, als gy die schandelyke aentyging neêrschreeft, onbezonnen opsteller van het verslag Had gy u van de waerheyd willen overtuygen, gy had inlichtingen konnen nemen hy kanten fabriekanten dezer slad, gv had R. V. by de achtbare Dame A. op de Vaert konnen gaen en liaer vragen, als de kanten- school van H. voor haer werkte, of zy niet eenen goeden arbeydsloon betaelde aen de kinderen dier school, want nadat de kar.ten afgewerkt waren, gingen zy regtstreeks uyt de school naer haer magazyn en den I0011 dien zy betaelde ging ook regtstreeks naer den zak der kinderen. Wy dagen der verslagmaker onzer koophandelkamer ten stelligsten uvt te bewyzen dat er aen de kinderen iets van dien arbeydsloon ontlrokken wierd. Als de hoogst aehtlipre en liefdadige jofv. Coleta De Brandt alhier hare speldewerkschool hield, werkten de kinderen daer misschien ook voor eenen bedrieglvken of illusoiren arbeydsloon? Is hel ook aldus by onze voorlreffe- lvke religieusen Dames de Marie? Wv laten het bewys daervan aen den ligtzinnigen schryvelaer, maer wy durven hem verzekeren dat hy opdien verfoeyelyken Jaslergrond tot over zyne groote ooi en zal verzinken. Daer in de koophandelkamer van ons distrikt de stad Geerardsbergen vertegenwoordigd is, porren wy de fabrie kanten en nrgotianten dier stad aen te onderzoeken of er in de religieusenscholen die voor hun werken aen de kin deren een deel van den arbeydsloon ontstelen word en of zy er voor eenen bedrieglyken dagloon moeten werken. Al die scholen z.yn ons niet hekend, maer wy zullen er eene noemen deze van Maria-Lacthem, die onder het bestuer van den eerw. heer pastor staet en waerin zommige kant werksters tot eenen frank vyftig eentimen par dag winnen... Is dit eenen illusoiren arbeydsloon. Wy zouden voor onze omliggende de fabriekanten konnen verzenden naer Kerkxken, naer Denderleeuw, naer Lede, naer Ghysegem enz., om hun te doen onderzoeknn of de arme kinderen daer behandeld worden zoo <-n gelyk het verslag durft afgeven, daer zouden zv jiiyst het tegenover-

De Denderbode | 1858 | | pagina 1