PRYSDEELUVGEY. PILLEKENS. gestelde ondervinden. Wy protesteren dus uyt al onze krachten tegen deze aenlyging en raden aen de hetren pastors van ons distrikt die religieusen scholen in hunne gemeente bestieren, er insgelyks in het openbaer en by het gouvernement tegen te protesteren. Deze prolestatie is hoogst noodzakelyk, hunne eer en die der scholen staet hier op het spel, de beschuldiging is te boosaerdig, de waerhevd moet gekend en tegen eene zoo schandelyke verkrenking beschermd wordenWy zullen hierop terugkeeren. Verleden Maendag wierd deze jaerlyksche plegtigheyd met eenen buytengewoonen luyster in liet kollegie van St Nicolaes gevierd. 250 a 500 geestelvken van alle be dieningen, benevens een uytgelezen en allerlalrykst publiek woonden dezelve by, onder het voorzitterschap van onzen Hoogweerden Bisschop. De oefeningen van declamatie en gezang waren hoogst merk weerdig en beantwoordden ten vollen aen den roem dien dit belangrvk gesticht in ons land verworven heeft. Nimmer woonden wy een statiger feest by, nimmer waren wy getuygen van meer indruk wekkende oefeningen waermede de schooljaren in de onderwysgestichten gesloten worden. Wy zien ongeerne af van de omstandige brschryving dezer deftige letterfeest omdat wy vreezen onze geëerde lezers door te veel woordenprael te vervelen, nogtans wy gevoelen ons inwendig aengespoord een woord in het byzonder te reppen over de verrukkende Cantate, door den eerw. heer Cooreman, professor in dit collegie ver- veerdigd, en waermede de feest is geëyndigd. Dees kosle- lyk muziekstuk, 't welk door de menigvuldigheyd zyner variatiën, door de welluydendheyd zyner accoorden en de heerlykheyd der gedachten als een voortbrengsel van eenen voltrokken artist mag aenzien worden, is door de leerlin gen uytgevoerd geweest.inet zooveel kunde en juystheyd, dat zy gemakkelyk allen lof konnen onlbeeren; ook ont houden wy er ons .van en bepalen ons by eene enkele maer welgemeende gelukwensching zoo jegens den geleer den componist als jegens de leerlingen die zich beyde in samenstel en uylvoering overtroffen hebben. Dynsdag was het de beurt van de leerlingen in het pensiannaet der jongelingen IcGhysegem. Sedert de herin- rigting van dees gesticht hebben 'wy alle jaren het genoe gen gehad deszelfs prvsdeeling bytewoonpn. Alle jaren bemerkten wy veel voortgang in de leerlingen, elk jaer ondervonden wy dat de achtbare professors buvtengewoone poogingen hadden moeten inspannen om hunne leerlingen met zulke rasse schreden te doen voorderen; maer dees jaer, wy zeggen het ronduyt, heeft het pensionnaet van Ghysegem eene hoogte bereykt die aen alle ware vrienden van studie en goede opvoeding tot troost en verwondering moet strekken. Inderdaed, de zuyvere nytspraek, de deftige houding, het gemak en natuertykheyd in hel uyvoeren der decla matie- en muziekstukken waren onverbelerlyk; er was een aplomb of vastberadenlicyd onder de akteurs alsof zy, aengemoedigd door het buytengewoon talryk publiek, hadden willeu zeggen: ditmaelggen wy UEd.eeii feest geven dat gy van ons niet verwacht. En 't is zeker zoo geweest, want sedert de herinrigling van dit zoo bloeyënd gesticht heeft deze prysdeeling hare weérga niet gehad. Hiervan overtuvgd gelyk wy, heeft onzen zeer eerweerden heer Deken, welken met den zeer eerweerden heer Deken van Ifonsse en 75 geestelyken deze plegtigheyd voorgezeten en bygewoond hadden, na het middagmaej', eenen gezonds- dronk ingesteld, om den achtbaren en wel eetw. heer bestuerder van het geslicht, alsmede zyne yverige heeren professors herielyk over hunnen onvermoeyelyken yver te bedanken en geluk te wcnschen over den buytengewoonen voortgang der leerlingentevens den vu'rigen wensch uytende dat dees gesticht, in het belang der jongheyd en goede opvoeding, gedurig meer en meer in uylbreyding aenwinne. Aen de verwezénlyking van dezen wensch mag Ghvsegem zich verwachten, wy durven het voorzeggen,'want al wie deze prysdeeling heeft bygewoond zal zich bevlytigeh om het voorhandig pensionnaet zooveel mogelyk te beguns tigen. Den derden dag dezer week woonden wy met groote voldoening de prysuytreyking by in onze stadsschool, be- stuerd door de eeric. Broeders der Christelyke Scholen. Alhoewel alles daer eenvoudig en volgens den stand der leerjeugd was, was de feest eene ware en hoogst nuttige veruiakelykheyd, omdat zy aen den aendachtigpn toeschou wer leert kennen eerstens wat een wel ingerigt onderwys kan te weeg bréngen op de minst»beschaefde klas dér samenleving, tweedens omdat zy duvdelyk doet zien dat de ware christelyke opvoeding de basis of den grondsteen is van hetmaetschappelyk leven, en zich in alle standen zoo gevoelig doet gewaer worden. Als wy hier boven zeggen dat wy met groote voldoening deze prysdeeling bywoonden, dan 'zeggen wy dit met veel overtuyging, want nog de hiervorengaende bemerkingen ter zyde latende, moeten wy bekennen dat de kleyne leer lingen van dit geslicht het eygenaerdig stu je waermede zy het talryk gezelschap vergast hebben, op de natuerlykste wyze hebben afgegeven. Meer dan eens was het onmogelyk de lachspieren stil te houden, meer dan eens ontstond er eene beweging van algeineene goedkeuring ondpr de aen- hoorders, zoodanig dat het publiek wezenlyk te vrede, wensch te dal dees feestje wat langer zou geduerd hebben en vertrokken is met de gebenedyding op de lippen voor de achtbare en nooyt volprezenc religieusen, die zich met eene zoo bewonderensweerde zelfsopoffering aen het goes- lelvk en tvdelyk welzyn der behoeftige kinderen toewyden. Dit is wat in onze stad ook nog al begrepen word en om een bewys daarvan te geven, hebben onzen zetr eerw. heer Deken, met zyne eerw. heeren Onderpastors, de eerw. paters Jesuiten, de heeren Burgemeester, verscheydene Raedsleden en talryke achtbare persoonen dezer stad de prysdeeling in de stadsschool willen bywoonen. Donderdag, eyndelyk, zyn de leerlingen uyt het pensionnaet van de eerw. ttroeders der Christelijke Scholen alhier, ter gelegenheyd hunner prysdeeling, een luydspre- kend bewys komen geven dat dit gesticht thans tot het punt gekomen is waernaer de tredëlyke inwooners dezer stad zoo lang getracht hadden. Onvermoeyelyk in hunnen yver voor de ware deftige opvoeding, ervaren in hunne leerwyze om de bevordering der studiën te verhaesten, hebben de eerw. bestuerder en processors, door de letter oefeningen en houding der hun toevertrouwde jongelingen, dees jaer voor goed den duer van hun gesticht gevestigd. De stukken van uytgaluiing, van zang enz. kenmerkten zich byzonderlyk door preeiesheyd, aplomb en naluerlyk- heyd die niets te wenschen overlieten daerby bemerkten wy onder de akteurs dit gemak dat alleen evgen is aen deze die, zeker van hun stuk, ook gevoelen wat zy aen de ver gadering, welke hun de eer aeudoet ze te komen hoor n, verschuldigd zyn. Kortom het kunstfeest dat wy hebben bygewoond heeft ons ten vollen voldaen, te meer omdat) de- hooge tevredenheid zienlyk te lezen stond op het gelaet der talryke aenwezigen, waeronder onze geestelvke over heden en het uylgezochtste puyk der stad geleld wierden-, In het programma der pryzen hebben wy bemerkt dats al de leertakken tot eene volledige opvoeding van midden- onderwys noodzakelyk, in het pensionnaet der eerw. Broe ders onderwezen worden. Voor die byzondere leertakken» aenzien wy onder andere: de geschiedenis, de algebra, of hooge cyl'erkunde, de meetkunde, het boekhouden, de handclsoperatiën, de duylsche, engelsche en fransche talen enz. Met deze en meer andere wetenschappen- verrykt, mag den jongeling, 'l is gelyk van wat stand, zich zonder schaemte in de inaetschappy begeven, hy inoet niet vreezen dat hy van achter zal staen. Eenen vriend die zich belast had ons een verslag te geven over de prysdeeling in ons kollegie, feest die wy niet heb ben kunnen bywoonen, deelt ons de volgende regelen mede Maendag 16 dezer, heeft hier plaets gehad de pleglige prysdeeling aen de talryke leerlingen van onswyd en breed vermaerd Kollegie, bestuerd door de Eerw. Paters der Sociteit Jesu. De voorafgaende redenaerskunstige oefening Baudouin da Bourg, vergezeld van zang, muziekstuk van den Eerw. P. de Doss,§ is door een vyf en twintigtal leerlingen mees- terlyk uitgevoerd en door allen aenwezigen gulhertig toegejuicht geweest. Al de leerlingen die byzonder in hunne klassen uitge- gemunt hebben op te noemen, ware voorzeker te langdradig doch iels heeft ons voornamelyk getroffen, en zulks moeten wy, tot eer en lof onzer stad melden, en dat is, dat van de 7 eersten f Aelstenaers, die gewis het minste in getal zyn, die eer bekomen hebben, doch vooral dient gemeld te worden de heer Albertns Lienart van Aelst, die by het eindigen zyner studiën is gekroond geweest, omdat hy van het begin af zyner wetenschappelyke loopbaen in alle klassen den eersten prys heeft behaeid. Zulke kweekelingen van zulke leermeesters doen de bes te hoop opvatten voor de toekomstdeze zullen, 't is gelyk in welk vak, kundige, brave en voor Kerk en Staet aller nuttigste mannen worden immers, zy hebben by hel gron dig onderwys in alle noodzakelyke kennissen, nog de beste opvoeding ontvangen hun hert en karakter zyn gevormd door persoonen met welke huerlingen niet kunnen wed- yveren. .-.Groot nieuws!Dal de kwakzalversstreken aen de frangoui-poliliek van Meester Rogier eigen zyn dit heeft de ondervinding ons geleerd, liet is immers onder die politiek dat de exposition van rapen, pryën, savoyën, knollen, ajuinen, verkens, kalvers, ossen, slieren, konynen etc. uitgevonden zyn, Dit alles kon nog al passeren, wy begrepen dit, de inensclien moesten met iels geamuseerd en geblinddoekt worden terwyl den grooten man bun inet gepraemde geldleeningen, met verzwaring van alle contribu tion,* met aeneenfoel'eling van tiskale bloedzuygerswetlen enz. overzweepte. Maer nu is er wal anders op handen er is thairs geette kwestie meer van ajuyn- rarp- of beeslenexpositiën, den 'ouden schoolvos heeft in den bol gekregen eene groote expositie van schooljongens te houden Ten dien ejntle kotnl hv eenen brief aen al de bestiierders der middelbare scholen en kollegiên ie zenden om hun le vragen dat zy tydens de septemberfeesten zooveel schoolknapen als'l mogelyk is naer Brussel zouden sturen, den koning, zegt Rogier, zou ze in revue passeren Wat dunkt u, landgenoten, is dit niet een slim gedacht, of liever zou men niet mogen zeggen dat er meer dat: eene vys in de hersenpan van Rogier losgeraakt is? Maer wal is 't, men zal ons zeggen dat hel eeite arme muys die maer een gal en eenen slechten tandentrekker die maer eenen sleutel heeft. De Rogierspoliliek gact op den gist en er moet wat nieuws uylgevonden worden Men verzekert ons dat Meester Flaukaerl, op In t vernemen dal hy niet zyne schooljongens mag naer Brussel gaen, zoo bly was, dal hy zich seffens een splinternieuw rood baeyen slaeplyf met groote witte boenen knoppen heeft aengekochl. Wat groote aerdighevd onzen dubbel gebvilden directeur in dees lyfsluk te midden in den zomer vind, dit konnen wy niet bevatten, en nog minder verslaen wy waerom hy zich daervan voorziet om met zyne jongens naer Brussel te gaen. .Maer wat zullen de Brusselaers lagchen als zy die reusachtige vleeschmassa ten halven lyve in dh rood gedoen zullen geknopt zien Voorzeker zullen zy denken dat den generael der nialroozen of der huppelpeerden afgekomen is om den faro te keuren. Maer alle lagchen ter .zyde, wy hebben lang gepeysd en herpeysd om de reden le konnen ontdekken om welke onzen man alzoo gehuuseld w ilt naer de hoofdstad trekken, en wy hebben geene andere gevonden dal hy zonder frak zal optrekken om zich niet meer bloot le stellen nogmaels zyne llankaerls te verliezen. In dit geval, keuren wy gemeld kleedsel goed, omdat vremde vogels allyd vremde pluymen en vieze lianen vieze' poo'en moeten hebben. Er zal veel volk kómen naer kyken. Als al de middelbare scholen van 't land zyn gelyk de onze le iveten opgepropt uiel kleyne ja zeer kleyne kinderen, die zich zelve niet konnen behelpen, dan zullen de bestuerders en pro fessors niet genocgzaem in getal Zyn om die kleine jongskens gade le slaen of op te passen, byzondei lyk als dit spel wal lang zou duren. In dit geval ware er geen ander middel dan een zeker getal kindermeyssens in requisilie le nemen om in de noodwen digheden der kinderen te voorzien. Den minister zal misschien wel legen die onnoozelheyd protesteren, maer dan moet hy andere middelen aeuwyzen opdat de directeurs der liberale scholen in geene confusie komen. Die taerlen bakken wilt tnotl eerst de panne siueeren, eu een dwazerik is'l die den tobben uyizel als den regeu voorby is... Alles moet op tyd voorzien worden, en dit zal hier zeer gemakkelyk zyn, maer den hoer zal 't al betalen Wy hebben, zegt het Uundelsblad, eene opmerking ge mankt, die niet tot eere strekt van de liberale dagbladen, en waerdoor zy bewyzen, dal de regtveerdjgheyd by hen niet als eene deugd aengeschrevcit staet. Men zal zich erinneren, dat den Progrès, een liberael blad le Leuven, zekeren priester beschuldigde, door slink- sche middelen de erfenis van zekere jonge jufvrouw le hebben binnengepalmd. De kollegas van den Progrès haestten zich dil geval wyd en breed meê te deelen, en men overlaedde den geeste lyken met de lafste beschuldigingen lerivyl er gazellen waren die zulke schoone gelegenheyd niet lieten voorby- gaen, om al wat geestelyk is, andermael met hunnen haet te vervolgen. Den Progrès wierd voor het tnbunael gedaegd voor laster, en de regtbank van Leuveu heeft het blad dezer dagen veroordeeld. Waerom zivygen nu de liberale dagbladen over die ver oordeeling Waerom doelen zy ze niet meê en doen ze hierdoor niet zien, dat dien geestelyken niet piigtig is aen het Item ten last gelegde, en dat den Progrès hem valsche- iyk beligtte Al die dagbladen hebben den priester met naem en voornaem genoemd; zy hebben Item onbermherlig aen de pael gesteld, en zyne eer dus door het slyk der schande gesleept het zou dus eene pligt zyn hem nu ook in eere te herstellen. Of is hun de eer eens priesters niet zoo heylig, als die van eenen anderen burger? Regl is regl en indien men regtveerdig wilde zyn, 7.ou men met denzelfden iever de eerherstelling, moeten meê- deelen, waermeê men de aénranding heeft afgekondigd. Voor de lezers der liberale gazetten, en die geene andere lezen, blyft het nu nog altyd eene twyfelachtige zaek, of die priester niet eenen schurk is.... Wat zegt gv er van, konfraler Verbond Gy ook wist er zoo over te jammeren, zult gy nu ook uyt uw bedde komen om uw schandig gejammer te herroepen Het zal toch heden niet zyn, dit weten wy voorop, maer binnen acht dagen als ge van de zweep g'had hebt. In alle geval hebben wy u dan nog een pilleken te slokken te geven, zttlde, wy zullen uwe maeg, toch goed maken met lyd, patiëntie en pillen. Men leest in de Pdtrie van Brugge In de redevoering, waerin M. Dolèz zoo geestdriftig het ministerie vleydde, zegde hy onder ander Hel is meer dan eens gebeurd, in myn parlementair leven, dat ik voor my de moeyelykheden en het smertelyke van het gezag te vreezen had. Het geval is waer, en men vertelde inden tyd. het volgende curieus geval Eens wierd M. Dolez by Z. M. geroepen die lietn wilde gelasten liet ministerie te vervangen, hetwelk, door eene samenspanning gevallen was, waervan M.. Dolez had: deel gemaekt. «—Ach, Sire, antwoordde den achtbaren gedeputeer den, laet my aen myne familie en aen myne kinderen I Goed, antwoordde den koning glimlachend, maergy van uwen kant, laet my dan ook myne ministers'*eis M. Dolez wierd doorgezonden. Veritas odium parit- l)e waerheid is de bron van afgunst, h iet en twisten,. Tan onderkiuipery, en allerhande listen, Van onregtvaerdigheid. van kommerspy t,. verdriet,. En menig ander kwaud. dat men op aerde ziet. Hoe kan de waerheid toch, die vreê zou moeien makeo>. De droevige oorzaek zyn vau al die lage zaken Gemakkelyk, myn vriend, en wil gy dil verstuen? Gy moei het wakend' oog uil nw gebuurt niet slaen. Gy *yl geacht, geëerd, zoo veel als men kan wenschen, Oin uwe Lilly kbeid m«-n ziel de brave men.schen Rondom uw huis vergaerd u wa<-rdig' hulde bién; Maer, vervloekte nyd de knagende afgunst 's liêo Zien nooit de zeg' prael b looneu anders deugden, Of sloiten bitter gal in d'allergrootste v eugden. Omdat de haet niet kan ontveinzen uwe daên, Daeiom verkeert hy al, wat door uw hand moet gae». Omdat gy waerheid spreekt, die niemand ooii kan „hindren, Daerom ziet men het spyt uw gouden naem vermindren; Maer tnoed, myn vriend, schep moed men kan voor d'helder z»« Niet schuiven een gordyn tot aen den tlehkon Een wys en deugdzaem inan zal nooit uit ligtigheden Zich laten overgaen door snoode lasterreden Maer hv zal rvpelyk, toen iemand wordt be.tigt, De beide kanten zien met bilivk evenwigt. En dan zal 't slang-gebroed de deugden nimmer lastren, Pioch ooit verkeerdelyk de waerheid m-er verbaslren; Dan zal het inenschen-regt en oordeel hier gewis Gelvk z«n met Gods regl, omdat het waerheid is. P.A.X. CORRESPONDENTIE. Z. A. uyt B. ik zal Zaterdag -28 dezer uyt G. vertrekken mei hel konvoy van 2 uren 50 minuien. Beminden vriend R. uyt G er zal heden aen uw verzoek voldaen zyn. Het is een mlsverslaen van mynen kan; geweest, daeraeu ziet gy dat ik Ijegin oud te worden; maer zeg aen den iviuen hoed dat ik nogtans voor u de uytdaging activeerde en dat er mei d'eerste gelegenheyd, dacrvour wil, geel en rood Gloed zal vergoten worden, hoe ouder hoe liever. Aen uw liveede vriendclyk verzoek zal waerschyulyk niet kunnen voldaen worden. Ceêerdcn vriend uyt O. Gy moogt niet doen wat gy my

De Denderbode | 1858 | | pagina 2