in nwen brief van 18 dezer vraegt. Het is zekeren vast dal gy eenen slechten voor een en goeden zoud moeten betalen. Viiend L. uyl 13. de kwanten waervan gy my spreekt zyn bezig met zich dood te bloeden, zy hebben hunne laetsle lating •ntvangen. Ontvangen van M. V. D. H. te N. 6 franks. In ons voorgaende Nr hebben wy, by misslag, aengekondigd dat den heer W. l)e Clippele, van Geeraerdsbergen zyn examen als kandidarl de wysbegccrtc cn lellercn voor den groolen jury had afgelegd; wy hadden moeten zeggen dat dezen jongeling zyn eerste examen als doctor in de regten deftiglyk ondersten heeft. Deze week is den loodgieter, Al. A. D'hoir, alhier in eenen pompput deerlyk om het leven gekomen. Hy had namelyk zyH konloir met boschkolen in 'i onderste van den pul geplaetsl en js door den gaz verstikt ges\orden. Men haeide hem omhoog, maer byna boven zynde, is hy in de diepte teruggevallen en heeft zich deerlyk bezeerd en verbrand. Na de HH. regten beko men te hebben, is den ongelukkigen in de smertely'kste pynen gestorven. De prvsdeeling in liet pensionnaet van M. Van Hauwer- meiren-Pranger te Ninove zal plaets hebben Donderdag toeko mende 26 Augusty ten 2 uren namiddag. Men scliryll uyl Ninove, 17 augusty 1858, bel volgende a Nauwelyks eenige maenden geleden, hebben een aenlal liefhebbers bet werkhuys van den kunstschilder De Clercq. Ier dezer slede, bezocht om twee groote schoone Altaer-schildêryen; door zyn penseel voorigebragt„en voorde kerk van Nieuwerkerken by Aelsl, bestemd te beschouwen. Thans zyner ter inzage van een ieder, in hel zelfde werkhuys ten loon gesteld li schilderyen, voortbrengsel van den gemelden schilder en voor de beroepene kerk geschikt. Deze laetsle kunsiukken verbeeldenden H. Kruyswegze zyn wel getoetst, het koloriet is nalueriyk* en de persoouaedjenzyn zwierig afgerr.aeld Eenige vrienden der kunst die de laelsgewaegde schilderyen reeds hebben bezigtigd, spreken er niet veel lof van en zeggen dat den heer De Clercq, niet alleen in liet gezag der schilderkunde maer levens ook voor wat hel historiek betreft, blyken van ware kennis heeft aen den dag gelegd. M. Van Wiele, pastor te Kemseke sedert 4841, is benoemd tot pastor en deken te Nevele, in vervanging van M. Anuocqué die zyn ontslag gegeven heeft. Een ministerieel besluyl van 16 Augusty luyd als volgt De opening der jagt voor al ander wild" dan den fezant is vastgestehl in de provinliën Antwerpen, Braband, West-Vlaen deren, Oost Vlaenderen, Henegauwen, Limburg cn Namen op den 24 Augusty. In de proviulie Luyk, op den 24 Augusty, voor bet deel der provin tie gelegen op den linker oever der Alaes en voor het grondgebied der sleden Luyk eu Hoey. Op den 6 september voor liet ander deel der provimie. In de provimie Luxemburg op den 1 september. Echter is de jagt met den hazewind maer toegelaten den 16 september voor de provimie Luxembourg, den 21 derzelfde inaend voor het deel der provimie Luyk gelegen op den regten oever der Maes, en den 8 derzelfde inaend, vooralle de andere deelen des lands. De jagt op den fezant word geopend te beginnen van den 1 October in alle de provinliën zonder ondersche'yd. Als den sneeuw toelaet het spoor van het wild"te volgen, zelfs opeen enkel gedeelte van den grond eener gemeente,word de jagt opgeschorst en blyft maer alleenelyk toegelaten in de bos- sclien, moerassen, en langs de slroomen en rivieren. Men schryft uyt Geeraerdsbergen Een onweder is zaterdag laeist, rond 9 1/2 ure van den avond over onze stad losgeborslen. Den donder is gevallen op eenen windmolen nevens den yzeren weg gelegen, op eenige slappen der stad, en heeft de zeylen en eenige roeden der yzeren leuning verbryzeld, waervan de brokken op de spoor en geworpen wierden. llailde den treyn die ten 9 uren 5 m. van hier naer Alii vertrekt, en zoo even voor by gereden was, een weynig verlraegd geweest, dan had men grootste ongelukken ie betreuren gehad,' des te meer daer den molen onbewoond was en, ter oorzaek der duy9- ternis, niemand kennis bad van het gebeurde. Den wachter die niet verre van daer post boud, beeft slechts 'sanderendaegs morgens voor liet aenkomen van hel eerste konvooy, de brokkelingen opgenomen, onder de welke er twee zware stukken hout waren. De Union van Dinant roept de aendachl harer lezers in op deuytslagen door al de lagere scholen des kantons Dinant be- l.onien in den pryskamp van 1858. Het meeste deel der leer lingen die aen dezen pryskamp deel genomen hebben, ontvingen onderscheydingen. Vooral een feyt dient aengehaeld te worden hel kanton Dinant beeft de vier eerste pryzen weggedragen, en ie leerlingen die de vier eerste der provinliën afgeroepen zyn, beliooren tot de school van de Broeders der Chrislelyke Scholen. Den 7n leerling is ook van een dezer gestichten. Deze feylen, voegt de Union er by, vereysschen geene andere opleggingen; zy laten oordeelen over liet onderwys der Broeders en doen regt over alle aen de aenrandingen tegen hen inge spannen. Overigens zyn wy reeds aen deze uytslagen gewend. Eene reeds bejaerde vrouw, die sinds lang onderhevig is sen vlagen van krankzinniglieyd, is verleden zondag te Geerards- bergen uengehouden om met eene scliaer gepoogd te hebben eenen jeesielyken der stad te wonden, en uyt spyt hem niet getroffen te hebben, hem, met liet werpen van eenen dikken steen, eene *onde aen het hoofd te hebben toegebragl die. alhoewel niet gevaerlyk, nog al groot scheen en sterk bloedde. Men heeft haer Merern gezondlicydsgesliclit gevoerd. Wy vernemen dal M. Cools, pastor van Beveren, de Gazette Mn St-Nikolaes gaet betrekken voor een lasterend artikel dat lenigt?!! tyd geleden door dit liberael schimpblad tegen gemelden ?eestelvken is afgekondigd geweest. - By koninglyk besluvl van 14 augusty worden benoemd te M-Nikolaes lot burgemeester M. L. <le Ryck. Tot schepenen, «1. De Smel-Van der Meyden, L. Nys en F. Bellematis. Men scliryll uyt Wolverthem, den 12 Augusty Een groot ongeluk beeft de bewooners van eene gemeente in Me omstreken in verdriet gedompeld. Vier boschwachters *aien met den veldwachter der plaets vereenigd in de herberg "Saint Gillesin hel gehucht Amelghem, onder Brusgliem. Deze Tergade.ring liad voor doel de scbikkingen te beramen die moes- ogenomen worden Ier gelegenheyd van de aenslaende opening Na eene lamelyke lange zitting, waren, de vyf bedienden op- H'ien om te vertrekken, toen eene plolselyke oniplofting o-nt- te midden der groep, inlusschen vermeerderd door de goners van het huys. Na de eerste oogen blikken van verwarring cn verstomming, tnl men nu l pynelyken indruk gewaer, dat eenen der wachters •"toclyk aeu den ontlerbuyk, eenen tweeden aen de keel n de regie hand gewond was. De gansche lading van een der vüer- roeren had vervolgens zes groote venslerruyien Vèrpryzëld Eenen der wachters had, by hel nemen van zyn vuerroer, dat op eène bank lag, den liaen opgeheven, welken by liet neêrvallen, bel slot bad doen afgaen. Het wapen bevatte éeti'e sterke lading lood. Eenen der gewöndden is dezen avond naer zyn buys konnen vervoerd worden: den toestand van den tweeden boezemt de hevigste onrust in. Den lieer vrederegler van Wolverthem beeft dadelyk eéh regterlyk onderzoek begonnen. In liet gehoor van zaterdag laeist van liet Assisen van Bra band, zitting houdende te Brussel, is de zaek al'geloopen vati den genaemden Nikofaes De Kinder, betiglvan le Grooteii-Bvgaerden in den nacht van 12 tol 15 november 1857, eenen vrywilhgen doodslag gepbïegd te hebben op den persoon van zynen wettigen vader, Hendrik de Kinder. Nikolaes de Kinder is door den jury pligtig verklaerd en door hel bof verwezen lol de straffe der vadermoordersde halsregting moet geschieden op eene der openbare piaeisen van Brussel. Den pligligefï zal na ér het schavot géleyd worden blo'otvoets, in zyn hemd, hel hoofd bedekt met eenen sluyer. Voor de ha.sreg- liug zal eenen deUrwaerder luvdop aen hel volk lezing geven van het vonnis, rngévolge de wel. Den veroordeelden,- by hel hooren uytspreken van dit schrik- kelyk vonnis, heeft eenige tranen gestort. Tydcns gansch den loop der gedingen heeft hy niet opgehouden van le verklaren dat hy onschuldig was in liet schelmstuk dat hem ten laste wierd gelegd. De reglbank van Mechelen had vrygesproken eenen bakker dier stad, Philip Lipeysen genaemd, betigt van in het brood dat hy verkocht zelfstandigheden gemengd te hebben die de gezondheyd schadelyk zyn. Hel hof van appel van Brussel komt dit vonnis te wyzigen door den betiglen le veroordeelen lol twee jaren gevang en verdere kosten. Alen leest in een blad van Doornyk, van den 14 dezer: De revzigers die zich donderdag rond ten 5 uren, op het konvoy van Ryssel naer Doornyk bevonden, zyu ooggeiuygen ge weest eener herlrakende gebeurtenis. Terwvl bel koovoy met vollen sloom reed, viel er een dochtertje van 6 of 7 jaren oud langs de pooriel uyt eenen waggon, niet verre van de statie van Moescroen. De moeder, als zinneloos geworden, hief liertsclieu- rende noodkreten aen en alle de ouslelde reyzigers geloofden niet anders of hel kiud had bv dezen sclirikkelyken val eeue afgrysselyke dood gevonden. Eene lokomotief, bestuerd door den statie overstcu zelve van Aloescroeu, vertrok uyt deze gemeente om ter opsporing te -gaen. Hoe groot was de verbacsdheyd van den machinist niet toen hy heulochterken met volle beeneu zag loopen in de rigtingvau eenen koopwaren-treyn door denwelkcn zy onvermydelyk ging verpletterd worden. Haer roepen, haer nemen en op de lokomotief brengen was liet werk van eenen oogenblik, en het onvoorzigtig kind wierd overgebragt in de armen barer moeder, die zich zelve niet meer bezat van vreugde by het terugzien van haer kind, welk zy met schrik voor altyd verloren meende te wezen, d Indien den hond aen zyn proefstuk niet meer is voor wat aengaet zyne zelfopoffering voor den mensch, moeten wy hier eenen trek laten volgen die beWyst, hoe, des floods, bel mensclie- lyk geslacht aen dit dier den lol van wederkeerighevd en erken tenis kan betalen. Zekere dame uyt de Zuyderslraet le Brussel, eene dier teerberlige zielen, die zich met de zending scbynen belast le hebben van al wal lyd te beminnen en te beschermen, bezit een kleyn hondje, dat sedert lang met blindheyd geslagen is. Nudan, donderdag avond, den onvoorzigiigen blinden, aenge- stuwd door men weet niet welke dolle streek of gekke kuer om weg ie spatten, was er in gelukt op straet te geraken, waer hy nu héén- en weerliep zonder anderen leydsman dan zynen neus cn ooren. Teen zyne meesteres bemerkte dat Bijou verdwenen was, liep zy hem met drod'lieyd en schrik achterna, en gelukte er in lieni op de Rouppeplaeis le achterhalen. Doch, in wat sclirikkelyken toestand vind zy hem terug Op liet oogenblik zelve dat zy haer blind troetelhondje ontwaerde, komt er eenen vigilani met* volle snelheyd aengereden nog eenige stonden en hei is gedaen met hel ongelukkig dier, welk op verre na hel bewustzyn niet had van het gevaer dat hem bedreygde. Op dit zien, aerzell Mev. X.... geencn secoud zy werpt zich voor liet rytuyg, bukt neer en ont rukt haren vermelden beschermd n; aen'eene nakende dood. Dodi zy moest den prys harer zelfopoffering betalen geraekt door het peerd dal den geleyder nog de tegen woo rdigheyd van geest had in te houden op het oogenblik dal bel haer onder de voelen gaet trappen, valt zy, ernstig gekwetst aen haer aengezigt, op den grond, en't is met behulp der gehuren en politie dat de beyde peesoonaedjes van dit kleyn aendoenlyk drama naer de gemeene wooning leruggebragl wierden. Er is verloren op den Leuvenschen kasseyde, een bladje gekend onder den naem van Klauwacrl; kleur: van voren libe rael. oranje aen den steert en 'l overige gespikkeld. Goede belooning aen den eerlyken vinder. Schaerbeeksch fransch. In de Schaerbeeksclie faubourg van Brussel was dezer dagen hel volgende fransch afliclie aenge- plaktGrand bal in den Hoorn, au profil d'un veuve, affligée de- puis 38 ansdonl 'l'époux vienl de succomber (le la chutt d'un toil exercanl sa profession de ramoncur. Zondag laetst is den donder gevallen op eene kapel gelegen in Vrouwen-Eekhoek, gebuclile van St-Nikolaes. Eenen landbou wer van Si-Pauwels, met naem A. Caspithool, oud 55 jaren, die zich in de kapel bevond, is door hel bliksein-vuer verpletterd, en vier persoouen, die by hem waren, zyn gedureude eeuigen tyd lam geweest. Deze week, zoo hel schynt, heeft men den dader ontdekt van de moord over twee jaren te Coolscamp bcgaen, op den per soon van eene jonge dochter die zich naer de hoogmis begaf, en die men den mond gestopt met aerde, en beroofd van haer geld en juweelen langs den weg dood vond liggen. Vruchteloos wier den versclieyde verdachte persoouen aengehoudcudeze na eenige gehcoren moesten losgelaten worden. Zie hier, zoo als men ons verhaelt hoe den waren dader ontdekt is, die zelfs eenen rondleurder van Brugge zou zyn. Langs den weg van Lichier- velde kwam de moeder van de vermoonl Je eene dochter der om streken tegen, en zy gingen te samen; op weg viel hun gesprek op juweelen. Welk schoon diamanten kruys hebt gy daer, zegde de boerin; zy bezag hel, keerde het om, en vol ontroering riep zy uyt dal is liet kruys van mvne dochter die vermoord is waer zyt gy daer aengekoinen De boerendochter niet min ver wonderd Ik heb het gekocht van eenen baggevenl, die alle veertien, dagen met garen en lint komt. Zoud gv my durven ontbieden den dag als hy komt Welja, antwoordde de dochter. Inderdaed, den dag dat den baggevent moest komen, was de vrouw daer en de politie wierd verwittigd; men voegt zelfs er by, dat den rondleurder zou bekend hebben, dal hy de moord be dreven heeft, daer Invoegende, dat hy sedert dien nog geenen dag rust gehad had. Men heeft zich veel bezig behouden met het ongeluk den 8 juny lest voorgevallen aen eenen treyn^er Noorder-spnorbaen die van Parys naer Hoei, 44 peerden vervoerde loebehoorende aen M. den graef de Alercy-Argenleau, van Ochain.Men herinnerf zich dal op vier kilometers van Namen er brand ontstond in den tweeden beesten-waggon van bovengeinelden treyn, en dal twee peerden van M. den graef Mercy leiterlyk verkoold wier- den. Den eygenaer dezer peerden heeft tegen de Noorder-Kompagnie een proces ingespannen, ten eynde de betaling te bekomen der som van 10,000 franks (hunnen koopprys.) Maer dewyl bet onge luk voorgevallen is op de linie van den Slael, beeft de Noor der-Kompagnie aen dezen ook een proces ingespannen. Voor de reglbank van lioei beeft Mr Dognée, advokacl der Noorder- Kompagnie houden staen dal indien de aenspraek van M. de Mer cy aeunemelyk en gegrond was, hel belgisch gouvernement vaii zynent wege veranlwnordelyk moest verklaerd worden voor de gevolgen der gebeurtenis die lot bel proces had aeuleyding ge geven. M. Hennequin, pleytende voor den Staet, beeft dacrenlegen beweerd dat de aenspraek van AI. den graef de Alercy-Argenleau niet aeunemelyk was. Hy beeft zich geslaefd op een boeksken in hetwelk de voorwaerdens zyn aengestipt van den internatio nalen doorvoor, die den Staet en de Noorder-Kompagnie vry- borgen van alle vervolg in geval er ongelukken zouden overkomen aen de peerden die van de eene linie op de andere zouden ver voerd worden. Al. Aloreau, voor AI. de Mercy, beeft geantwoord dal het arti kel 105 van liet koophand els-Wet boek en andere schikkingen die by ingeroepen heeft, den voerman Verantwoordelyk maken voor het verlies der voowerpen die hy moet vervoeren, behalve liet geval van hooger magt. Hy heeft houden staen dal byzoudere overeenkomsten, iugebragl tusschen liet bestuer van deii Stads spoorweg en de Noorder-Kompagnie, geenszins konden afwyken van hel gemeene regt in materie van veranlwoordelykheyd dat deze overeenkomsten geenszins de regten mogten benadeeligen van den derden persoon die er vremd aengebleven is. Dit ste.se! is door de reglbank aengenomen geworden, die ouder date van 44 dezer, de Noorder-Kompagnie veroordeeld beeft om aen Ai. den graef de Mercy-Argenteau de som van 10,000 ir. te betalen voor de weerde der peerden die er den 8 juny op verongelukt zyu. Den belsischen Staet is veroordeeld geworden om dezelve Kompagnie in te staen voor de gevolgen dezer veroordeeling. Den briefwisselaer van een protestantsch blad van New- York, Thc-Obscrver, schryft uyt Engeland bet volgende Volgens den eerw. doktor Crolly, van Watbrooch, zyn er tegenwoordig meer dan 400 priesters der roomsche Kerk die anglikquen geweest zyn. Hei cyfer dier bekeeringen groeyl steeds aen, en er gaet geenen dag voorby dat de dagbladen niet aenkondigen dat dezen predi kant of geene byzoudere persoonaedje der nationale Kerk van Engeland in den schoot der katholyke religie teruggekeerd is. Alen scliryll uyt Veöeliën, 6 Augusty lk kom van eenen Jangen brief te'lezen van Mazzini aen den Këyzer der Frausclien, denwelken over dry dagen in Zwitserland in het fransch verschenen is. De stoute moedwilligheyd van den ilaliaenschen tribuen is zoo ver gegaeu, van in dezen briefte verklaren dat Lodewyk-Napoleon wel mag verhouen nog eenige maenden te lev. n, doch niet eenige jaren. Alles "is berekend om de kwade driften der engelsclie bevolking legen het fransch kevzerryk op te hitsen. Te Liverpool, een kind van vyftien jaren oud, zoon van ee nen joodsclieu rabbyn, Growall genoemd, wooDende Great-Howard streel, speelde dynsdag laetst met eenige makkers, en om eene halsregting na te poetsen, hechtte hy liet eynd eener koord aen eenen nagel, en bond zich het ander eynde rond den hals. Zyne makkers meenden dat hy zulks deed om le spelen, maer tot liuu- neu gkooten schrik veranderde eensklaps het spel in eeue ramp zalige wezentlykheyd.... den knaep hing dood Hy bad den geest gegeven vooraleer men hem kon losmaken. vergiftiging. zeven SLAGTOFFERs. Men schryft uyt Geneven 15 augusty Wy ontvangen zoo even hel berigt van eene schrikkelyke ge beurtenis te Bonneville. Eene viouw uyt den burgerstand, welke in ongeooriofde betrek kingen stond inet eenen jongman met wien zy geerne trouwen zoude, besloot op dezes raedgevingen haren echfgenoot te vergifti gen. Zy liet le Geneven arsenik balen, onder bet voorwendsel haer buys van muyzen te bevryden. Toen zy dit vergift had. inackte zy eenen suykerkoek gereed, mengde er den arseuik onder, en nam de gelegenheyd waer dal haren man eenige vrienden le gast bad, om liet op te dienen. De zes aenwezige vrienden des eebtsgenoots bezweken weldra aen de gevolgen van het vergiftalleen den man leefde nog twee volle dagen. Deze zevenvoudige moord moest natuerlyk de opmerkzaemheyd op zich trekken. Weldra wierden den apotheker, den man die hel vergift had gehaeld en de vrouw aengehouden. Den vryer had hy hel vernemeu dat alles ontdekt was, zich door eene raesteek gezel l'moord. De moordenaerster houd zich in hare gevangenis alsof zy ziane- loos ware. FRANSCÏI KEYZERRYK. Parys, 18 augusty. Men schryft uyl Sl-Brieuc, 17 augusty, ten 8 uren 's morgends, en uyt iSlapoleoiiville, 46 augusty, ten 6 412 ure des avonds Den Keyzer heeft Vannes verlaten, dezen morgend, om 10 uren; vooraleer in zyn rytuyg te slappen, is den Keyzer op den ko'er der prefekluer gegaen om eenige bretonsche ko ven van het schoonste slach te ontvangen, welke de stad Ik m opgedragen beeft. Den Keyzer hoeft de fraeye eu bevallige vormen dezer dieren bewon derd welke hy voornemens is naer zyne pachthoeven te zenden. Toen fy de stad verlieten, verdiong gansch de bevolking zich op den weg waer HH. MM. moesten doortrekken, en zy heeft hen tot op eenen grooten afstand gevolgd, (by bel aenheffen van de uytdrukkolyksie vreugdekreten. In liet dorp Meiieon stond er eene scbrooinelyke volksmenigte rond eenen zegenboog Hunne Majesteylen af le wachten. Een groot getal boeren, met drykleurige vaendeis in de band, hadden hunne peerden ingespannen om den stoel langer te kunnen volgen. Te Grandehamps, las men onder eenen fraey verveerdigden prachlheme! deze woorden Vrankryk Napoleon, Erclanje. Lieve kieyne peerdekens en ossen met bloemen gekroond waren aen ploegen gespannen van een nieuw maekselden stoet, le Cornu- hel aenkoniende, vond aldaer de bevolkingen vereenigd van meer dan 2-< uren verre derwaerts gekomen, en onder dewelke men eert groot getal oude^soldateu aenirof, die de medalien van den Kriin, van de Baltische zee, van Sl-Ilelena al? ook de mili taire medal ie droegen. Op eenen zegenboog las men deze bretanjische woorden Duel mal her Koiner houet (wecst welkom te Cornuhet).

De Denderbode | 1858 | | pagina 3