AELST, den 4 September 185.8. ZONDAG 5 SEPTEMBER 1858. TWAELFDEN JAERGANG. Nr 628 Vertrekuren uyt (Je Statie Aelst AAER: ■m 6 FRANKS 'S JAERS. Vertrekuren uyt verschiliige Statiën. Het gezag en de achtbaerheyd van het ministerie Rogier-Frère. De protestatie der klnbsgasten van St-Nicolaes Is het genoeg Natuerlyke gevolgtrekkingen. Demterm. 5-35 8-30 9-35 12-30 3 05 6-00 Lokeren 5-35 8-30 12-30 6-00 9-00. Brussel 7-40 9-25 11-00 3-011 5-30 8-15. Mcch. Brus. Anlrv. 5-35 8-30 9-25 3-Uo 6-00 Leuv Thien Liivk 5-358-30 9-25 3-05 6-00 Verv Land StTruvën,5-35 8-30 9-25 3-05 6-00 Gend 8-25-12-25-2-55-3-05-6-00-8.55 ?Gend, Brugge, Ostende 8-25 12-25 0-00 3-05 6-00;le klöklangs.Dendermonde. I Korlrrk, Mouseruen, Ryssol (langs Lede) S-25 j 12-25 2-55 3-05 - 6-00. Doornik, Rvssel (langs Alh 7-4U-—5-30—0-00 Nin. Geerardsb.d tli, 7-402-155-n08-15. Bergen, Quieyrnin.7-.400 00-.2-15 5-20 - 10, Te LEDE staen al de konvoys. Te idecem staen dei.e vertrekkende van Ath 6-30 4-10 en deze vertrekkende van Denderleeuw 8*152-40 5-45. Staen te r.ïSECEH slil al de konvoys uytgenomen dezen vertrekkende van Aelst 9 25 des morgens en 9-110 's avonds en van Dendermonde ten 0-00 's morgens en 0-00 's avonds. Staen te Santrercen de vertrekken uyt Ath 6-30 10 00 's morg. 0-0 en 4-10 des avonds. Van Denderleeuw 8-15 's morg. 2-4(1 en 5"-45 des avonds. ■CHIQUE «HUM. VAN LOKEREN NAER Dendermonde, Aelst 6-40 9-20 3-00 5-30 /-15. Ninove, Geerardsbergen, Ath 6-40 9-20 -3-007-15. VAN ATI! NAER Geeraerdsbergen, Ninove, Aelst, Dendermonde, Lokeren 6-30 10-» 4-10—7-20. Geeraerdsbergen, Ninove Aelst, Dendermonde, 6-3010-» —4-10—7-20. Brussel (langs Denderleeuw) 6-30 10-» 4-10—7 20. Gend, Brugge, Ostende 6-30— (langs Lede.) 10-» 4-10—- 7-20. VAN GEND NAER Audenaerde6 9-30 2-30 7-50. naer Aelst, 7-00 8-45 00-» 2-15 4-45 7-40. VAN BRUSSEL NAER Aelst, Gend 7-35— 11-30—2-00 5-05-8-00. Ninove, Geeraerdsb, Ath (langs Denderleeuw) 7-35 2-00 5-05 8-00. VAN DENDERMONDE NAER: Brussel 1 Aelst) 7-15 7-'5 1-40 5-, 7-45 I. Meeh 5-55 9-10 9-45 3-30 6-40 8-20. Aelst, 7-15 7-53 -11-50 1-40 5-00 6-05 7-45. DEN DENDEHBODE Sedert eenigen tyd geeft Belgiën, onder zyn liberael bestuer, een voorbeeld zonder weerga in Europa, 't welk bewyst dat het ministerie, voortbrengsel van kasseysteenen, plundering en geweld, alleen ten pryze van 's lands eere aen het staetsroer geraekt is. Welk is het gezag dat ons van daeg bestuert Waer is deszelfs onafhanglykheyd liet centrael gezag is zonder initiatief, zonder wil. zonder krachldadigheyd, liet .laet zien slavelyk beheerschen door de klubsen, door eenige kerels zonder aenzien, die men het schuym der natie noemen mag, en die nogtans gebieden en zoo openlvk laten zien dat zy bevelen aen bet bestuer te geven hebben, dat deszells onafhanglykheyd als een waer droombeeld gehouden word. Zie daer waertoe ons ongelukkig landeken gekomen is sedert dat bet zich door het liberaters despotimus laet beheerschen en zich door dien verslindenden worm 't lierte laet afknagen. Met de kiezing van Boniface Defré, hebben wy het droevig tooneel gezien dat eenen minisler des konings de vlag moest stryken voor eenige klnbsgasten, en dat den schimpschryver, op zyne beurt, weygerende het hoofd te bukken voor den opperfrancmacon Yerhaegen en dezens coterie, liever te staen had onder de gehoorzaemheyd van eenen anderen klubshaspel, voor wie koningdom en grond wet geene beleekenis hebben en van geene hoegenaemde weerde zyn. Het is dezen laetsten klubshaspel die aen de natie gedeeltelyk gebied en gedurig werkt om liaer alleen en uytsluytelyk alleen de wel te geven. Dezer dagen beeft minister Rogier van zyne eygene discipelen of schoolknapen zoo onbermhertiglyk van de roê gekregen, dat den man waerlyk compassie weerdig is. v had er namelyk te St-Nicolaes niet uytgekonnen kleri- kalen als burgemeester en schepenen te benoemen, en ziet wat gebeurt er Eenige kwanten, die aen 't hoofd van den klubstaen, stellen zich seffens in eene fransche kolere en zenden aen Rogier eene gepeperde psotestatie, waeruyt duvdelyk blykt dat het gezag van Rogier onder de onmid- delyke afhanglykheyd staet der liberatersklubsparty.dat deze zich het regt aenmatigt Rogier aen 't schotelken gebragt te hebben, en dus de pretentie mag hebben van op de gouvernementele besluyten te wegen. Dit stuk is, om zyne verregaende dwaeslieyd en aenstootelyke stoutheyd, te veel merkweerdig dan dat wy het aen onze geëerde lezers niet in 't geheel met eenige volgende bemerkingen zouden meêdeelen. Ziet hier St. Nicolaes, 23 augustus 1838. Aen den heer minister van binnenlandsche zaken. Mynheer den minister. Den Moniteur van 13 dezer heeft ons de benoeming ge bragt van onzen burgemeester en onze schepenen. Groot was de verbazing onzer bevolking by het vernemen op welke manier liet gouvernement, zyufcn keus gevestigd had. Het hert onzer klerikalen is van vreugde ontsteken by bet lezen van hel olTicieef blad, en gy, mynheer den minister, zvt het voorwerp hunner algemeene toejuychingen ge weest. Het liberael komiteyt van St-Niko!aes, beeft dë eer u zyn spyt op de hevigste en openhertigste wyze uyt te drukken. Gy weet mvnheer den minisler, dat eenige korstondige verdeelingen m onze denkwyze, ons den zegeprael in de kiezingen van October ontrukt hebben. De eer is niet alleen in den zegeprael, maer ook in de moedige en krachtvolle streving voor den vooruytgang en dit is eene verdienste, waerop wy met regt mogen aen- spraek maken. Onze laelstledene kiezingen voor de burgerwacht, allen aen onze denkwyze voordeelig, waren als een merkpael op de baen des voovuytgangs en eenen onderpand van den toekomenden zegeprael. Den moed ontstond op nieuw in al de vryheydsmin- nende herten, wy verwachtten met ongeduld den dag der worsteling, met de gegronde hoop van aen de liberale denkwyze in de administratie der gemeente de meerderheyd te verschaffen. Ongelukkiglyk, M. den minister, verkiest gy onze lokalitei t om aen het land een droevig tooneel te too- nen van eene party, die door liaer natuerlyk opperhoofd geschandvlekt en gegeeseld word. Het kóninglyk besluyt van den 1-1 dezer is de bloedigste beleediging voor de denkwyze, die u het bestuer verschaft heefl, en de krachtigste verloochening der principen, die gy voor taek hebt te ondersteunen, als bet grondstelsel van uw politiek programma. Mits het belgische liberalismus op de gemeenschappelyke verpligting rust, en dat zyne gelastigden verantwoordelyk zyn tegenover de gansche partv, is het voor ons eene pligt in dezen brief de persoonen te doen kennen die gy gekozen hebt. Onzen burgemeester, M. de Ryck, is wel gekend als het lydelyk werktuyg der klerikale partyalle onafhankelyk- heyd en initiatief heeft hy in de banden van het geestelyke afgezworen. M. Bellemans, schepen, heeft zyne fortuyn aen die der klerikale denkwyze vastgehecht. Ily is hel die de voorstel ling deed van liet kiesveldtogje van M. Nothomb in ons arrondissement, in july 1887. Zynen lisligen geest was ge schikt om die rol te vervullen. Gy wist het mynheer den minister, en gy hebt hen benoemd... De inlichtingen hebben u niet ontbroken de stelligste beloften wierden ons door de administratieve notabiUteylen gedaen, maer de feyten hebben ons ongelukkiglyk bewezen dat de verzekeringen in de gouvernementele gewesten geen volstrekt vertrouwen verdienden. Aenveerd, enz. Den voorzitter, Lon. Verest. Den Ohservateur durft spreken van verachtingDit staet wel aen dit veracht, verfoevd, versrnaed en verbeest n blad Dit staet wel aen dit blad, 't welk beladen is met a woordherroepingen, met afvallingen en verraderyën a Aen dit blad waervan men zich met walg afkeert, 't geen men in de Jetterkringen buytensmyt, 't welk gezelschap- ii pen, openbare gestichten en huyzen die zich eerbiedigen a niet meer willen lezen 't welk alle dagen opzeggen krygt met de bloedigste affronten gemotiveerd dit blad, Tgeen, in de liberale associatie zelve teenemael verlaten a is en op de tafel blvft liggen zonder dat er iemand de a oog wille opslaendit blad, eyndelyk, verstooten, ontëerd a en geschandvlektdit ongelukkig blad dat het zich in a zynen eygen spiegel aenzie vooraleer het 't woord van a verachting tegen ons durft uytspreken. a Durft het ons niet beschuldigen dan van ons, ten zynen e opzigte, van pakkendragerstael bediend te hebben Dit a blad heeft niet meer eer dan memorie, aengezien het a eerst begonnen is met ons derwyze te behandelen, dat kerels uyt slechte huyzen en rasphuysbrokken zouden a beschaemd geweest zyn zulks te doen.. Wat dunkt u, lezers, van deze geesseling, die den liberalen National toedient aen het byzonderste liberael blad van bet ministerie Is dit niet slichtend Als liberale vrienden, die met malkanderen gewerkt hebben om een liberael ministerie aen 't roer te krygen, elkander alzoo afschilderen, wal moeten die kerels dan inderdaed zyn Maer Deteden der kommissie Van Wtberge- Van Hese, Heindericks- Percï, Ed. Jos. De Schepper. Den sekretaris, Aug. Staes. Als men dees stuk wel inziet, blykt bet zonneklaer 1° dat M. Rogier inlichtingen en bevelen uyt de liberaters- klubsen ontvangt2° dal deze klubsen pretenderen boven liet opperhoofd van den staet te zyn 3° dat het ministerie hun verzekeringen geeft en zelfs verbintenissen neemt van aen hunne bevelen te gehoorzamen. Om aen de Belgen te doen verstaen dat den klubshaspel met eene yzeren band op het ministerie drukt, om de geesseling die M. Rogier toegediend word, nog pynlyker te maken, om onbetwistelyk te doen zien dat het belgiscV ministerie onder de voogdv staet der liberalen en slechts den agent der klubisten is, heeft geheel de liberale drukpers liet beledigend factum van het liberael klicksken van St-Nicolaes overgenomen. Wat zal men in den vremden zeggen en denken Zal men nevens de waerhevd zyn als men zal zeggen en denken dat de ministers van koning Leopold besturen door en met liberale association.? Dat zy onder de wetten der klubsen 't hoofd moeten buygen Dat zy ellendige machinen zyn welke slechts de bevelen bekrachtigen der klubsen, die zelve overmeesterd zyn dooi de demagogie Wat ons betreft, wy zeggen ronduyt dat bet meer is dan de regeringsloeshevd, 't is de versmadelykste ontëering van liet gezag, 't is de bemoddering van alle conslitutionneel voorregt door de socialistische klnbsen. Het is niet alles. Den klub van Devnze valt.in de zelfde bitterheden uyt tegen M. Rogier. Dezen heeft voor dit stedeken eenen burgemeester benoemd die van zyiien smaek niet is, en dadelyk'vallen de liberasters van Devnze nvt tegen Rogier, zy aenzien hem als eenen valschen broeder, onttrekken hem al hunne genegenheden en voorspellen hem al de gevolgen zyner ongetrouwbeyd aen hunne denkwyze. Ten anderen, men zal uyt een eitrakt, 't geen wy uyt een liberael blad trekken, konnen oordeelen hoe de libë- ralen het portret maken der mannen van het ministerie, liet is den National die antwoord aen den Ohservateur men weet onder welken invloed den Ohservateur opgesteld is en dat men zyne gevoelens op liet papier stelt. Ziet hier hoe den National liet portret maekt van de sehryvers die dagelyks aen de liberale gazetten ingevingen verschaffen. Neen 't is nog verre van genoeg te zyn, dagelyks springen er banden van de liberale tonne, en welhaest zal ze teene mael in duygen vallen. Ziet hier eenen artikel uyt het liberaelste blad van geheel 't land, uyt den Journal de Charleroy, en oordeelt of liet ryk van Meester Rogier nog lang zal duren. Hel liberael ministerie heeft eenen weynig liberalen weg ingeslagen. Wy moeten het bestatigen hel word gedurig meer en meer verlaten, en indien het de heyllooze ge- dragslyn, die het schynt aengenomen te hebben, blyft houden, is het te vreezen dat het welhaest geheel alleen zal zyn. it De teekens van ziekte die wy in ons arrondissement te bestatigen hebben, zyne de volgende Het ministerie a verliest meer en meer grond, zyn getrouwste aenklevers e walgen er van, ontmoedigen zich, en beschuldigen liet a luydop van de zaken der achteriiytkruvpende party te a behertigen, en de loftuytingen der klerikale drukpers <i te verdienen Al de aenhangers die het ministerie verliest gaen over tot bet gevoorderd liberalismus, 'T welk poogt meester a van den toestand te worden. Reeds een groot deel der a liberale associatie laet openlyk zynen afkeer lëgen bet ministerie blyken en verhoopt van bet welhaest vervangen te zien door een krachtdadiger ministerie 's lands ver- a trouwen verdienende en eyndelyk verwezenlykende de hoop die den Tienden December ons had doen opvatten a en die eenen bedekten invloed sclivnt vernietigd te a hebben. By ons is men tot dit punt gekomen dat nog a gisteren eenen hooggeplaetsten liberael ons zegde a Beter ware het een openbaer gekend achleruyfkruypers- a ministerie te hebben, dan een klerikael ministerie onder a een liherael maskerWy herhalen het de lucht a is overladen met bedreygingen, en indien de tegenwoor- a digc gevoelloosheyd nog wat voortgael, 'tis "met bet a ministerie gedaen Zou men niet zeggen dat M. Rogier, gelyk hy hier afge schilderd staet, de priesters lief heeft, den godsdienst bemint en eenen klerikael van zuyveren bloede is Maer zoo is bet niet, Rogier bemint noch priester noch gods dienst, maer hy keert naer den wind. Indien de liefde en genegenhevd tot de priesters htm konden aen 't schotelken houden, dien man zou branden of ten minsten hy zou schijnen te branden van liefde voor de zwarte dien vrem- deling is te slim, hv kent te wel de voordeelen die aen een ministerspostje vast zyn, en misschien zyn de benoemingen van St-Nicolaes en Devnze een offerpenningsken door den uytlandschen minister gegeven om zich wederom vriende- kèns beginnen te maken in eene andere party dan de zyne, want hy van de zyne verstooten word en ereerstdags zynen val mag van verwachten. Het zelfbelang doet by zommigen alles vergeten zelfs de belangen hunner eygene party

De Denderbode | 1858 | | pagina 1