PILLEKENS. Den vuylen Journal de Ganidie voortyds naer den hoi" landschen kaes slonk, later naer geldliberalismus en uu naer republikanismus, elc. elc. slelt zich in 'l harnas juysl al moest hy legen eenen dollen stier vecluen. En waerotn al dit geweld zal men vragen, en vvy zullen er in twee woorden op antwoorden, dal hel is om den nieuwen distrikl-kommissaris van Dendermonde wit le wasschen van alle klerikalismusDal den heer Fraters deze vuyle verdediging goe^jkeure of aenveerde, zie daer iels wal wy niel konnen gelooven, M. Fraters heefl le veel ver sland om niel te welen dat eens benoemd zynde, hy geene wil- wassching, geene zuyvering noch aenbeveling meer noodig heelt. Indien den Journal dc Gand hel princiep van virilus posl nummos belyd en greliglyk volgt, moet hy daerom niet denken dal alle man dil princiep aenveerd, wanl dit ware eene onreglveerdigheyd, aengezieu de ondervinding leerl dal hel slechts toegang vind of wel by hongerige broodschryvers, of wel by gepatenteerde dom- merikken. M. Fraters, zegt den Journal de Gandis aen het gouverne ment aenbevolen als eenen der regtzinuigsle liberalen van Den dermonde! Dit is al wederom eenen vreeden kaekslag dien deu Journal de Gand aen M. Fraters geeft, want te Dendermonde regizinnige liberalen of eene naelde op eenen uylgcsirekten hooy- zolder zoeken, komt al verre overeen. En door wie is M. Fraters acu 1t gouvernement als dusdanig aenbevolen? De'n Journal de Gand noeml geen eygenuamen, maer hy zegt door de aclilbaersle en gelrouwsle liberalen van die stad Wy dagen den Journal d Gand en de liberale Deudermondsche-pruibladjes uytons eenen oi' meer van die acklbacrsle en gelrouwsle liberalen le durven noemen, wy zullen eens zien welk spreekwoord wy moeten toe passen of wel dat in het land der blinden de eenoogigen koning zyn, of wel dal de ouverzadelyke geldzucht bekwaem is alle soorlcn van schyndeugden eu ondeugden in beweging le brengen. .-.In eeu zeer omzigtig en benauwd ariikelken, zeevert hel Verbond zoo zachtjes als een olieken eenige woorden legen ons artikel over het deel van hel verslag onzer koophandelkamer b ilrekkelyk de kantwerkscholen der religieusen. Aen de voorzig- tigheyd van dit ariikelken ziel men zouneklaer dal den beslag- ïnakenden yerslagmaker der Aelslersche koophandelkamer zeer wel gevoeli dal hy zich verbrand heefl en geloond wateenen cllendigen knoeyér hy is. Wy hebben deze week met de zeven- ureubollen en Informeerkazak uyt geweest en inlichtingen be komen die den verslaggever zulien op zyne plaets stellen. Dat hy dau nog aclit dagen geduld liebbe, het saladeken zal zoo veel lë malscher geweekt zvn en des te gemakkelyker om te verieeren. Den kwant mag wel welen dat hel niel genoeg is officiële stukken op te vullen met knoeyery en valschheyd, maer dat byzonderlyk daerin redekunde of waerheyd moet heerschen, als zynde die stukken geschikt om 'l gouvernement toe te lichten en het aldus te beletten strafbare akten le plegen waervan deze valsclie stukken dau de oorzaek zouden zyn. Indien het schoon is wel le doen en te verdragen dal men gelasterd worde, hel is niel miti rioodzakelvk dal de waerheyd gekend zy en legen de lasterzucht verdedigd worde. Als de waerheyd lyd, dan zal hel goed lyden, als 't go'ed iu wee is, dan zal 't volk in smerle komen, en als volk in lyden is, zoekl hel noodzakeiyk om beternis. .-. Hel Verbond zucht, kermt en jammert dat het eene bene dictie is le hooren, omdal wy mei de dwaze en alleronnoozelste schooljongens-exposilie den spol dryven. Wel konfrater, zeg ons eens of eene zolligheyd anders verdient dan spot en schimp, byzonderlyk als zy begaen word door menschen, die peyzen dat er by hun wysheyd le huren of te koop is? Indien gy van gevoelen zyt dat eenen zotten aki gepleegd door eenen gewaenden wyzen eerder medelyden of compassie verdient dan schimp ofspoi, wel zeg uus dat, man, wy zuilen er oenen anderen thema op afgeven die u misschien beter zal aeusiaen In alle geval, Verbond, als Hogier in 'l vervolg eene b...ligheyd doet, zullen wy u vragen op welke wyze gy wilt dal wy ze behandelen, uiaer als gy u dan mispakl, wy verzoeken van zoo niet te jammeren gelyk nu. Uwe mengelii gen, zyn sedert eenigen lyd, zoo mager en droefgeest.g als uw gezigteken, zy porren ons dikvvils aen dezelve stilzwygcud en schokschouderend voorby te gae.n om van dit smakeloos ge- stoofsel de büykpyn niet le krygen.... Zyn uwe lezers daermeê koulenl, dil bewysl dal zy u gelyken en even als de kanarievogels, meer rond hun hoofd dan daei binuen hebbenProficiat. Den Télégraphe wilt weten dat er geene al te groote een- dragt beslaet tusschen den koningen zyne ministers zoo moet Z. M. plotseling naer Duytschlund vertrokken zvn, zondei' de notaris-benoemingen le hebben gefeekenc', die den minister vanjusticie had gereedgemaakt; even zoo heeft zy niet beantwoord aen de verwachting van den minister van oorlog, die een aental benoemingen in de Leopolds-orde wilde doen. Maer het ergste van al is het kinderfeest van M. Hogier niets verzekert dat den koning met de september-feesten in ir»t land zal zyn, zoodat de babys-party in het water dreygt te vallenHet schynt dat de reys van Z. M. zich verbind aen het huwelyk van den graef van Vlaenderen. Het zyn de liberale dagbladen zelve, die ons deze tydingen aen brengen. Slrypen straetjen, 29 Augusty d858. Denderbode, lie wel, wat zegt gy van de Sottegemsehe gy zult ze zeker voor geene achteruytkruypers of kriften aenzien, want God zy gedankt, hunnen pedagogue heeft den middel gevonden omze te verlichten zonder lanteern. Den Dender-iiode. Wel wat is er nu teSoltegem ge beurd wy hebben er in geene eeu we hooren van spreken. Draeyt den yzeren man met zyne vyf/.eyl r.iet meer op zyne oude pin, of is er misschien eenen nieuwen dominé benoemd Neen, neen, Denderbodeal da niet, den yzeren man draeyt nog altyd op zyne yzeren pin, en verre van eenen nieuwen dominé, kwamen er donderdag avond eene me nigte brandende fakkels den ouden dominés blikkende hoofd met eenen luysterryken glans versieren. Zyne dochter had den prys van declame behaeld, en ziet, meester pedagogue met zyne schoolkudde, kwamen aen het mevsken eene serenade geven. Den Denderbode.Wel, wel, gaen de mannekens nu te Sottegem zoo de meyskeris vieren Zeker Denderbode, want pedagogue aenziet de declame voor het bezonder gedeelte van 't'onderwys. Zouden die ook niet kunnen te Brussel, voor die schooue sclioolexpo- sitie kunnen dieneu, of zou M. Rogier in pedagogue niet eenen nieuwen kerel konnen vinden om nog andere farcen uyt te steken Ik geloof Denderbodey dat gy eyndelinge uwe electrique botten zult moeten aentrekken om alles van wat nader by de Sottegemsehe naer te zien Vaeiwel, Denderbodetot Ste occasie. Dynsdag lest had te Berchem, by Audenaerde, de prys- deeling plaets aen de leerlingen van het pensionnaet der eenveerde religieusen» Aposlolinen. De voorgaende jaren muntte dil gesticht altyd uyt, door de zuyvere uyt- spraek der fransche tael, door de trelfelyke en zedige houding der leerlingen, door de kieschheyd der voorge- dragene stukjes, door de welgepustheyd en natuerlykheyd waermeé deze altyd gespeeld wierden, door de schoone chooren die men er zong,- immers door den smaekvollen ensemble die in deze letterfeesten altyd heerschlemaer dit jaer is al de andere komen overtreffen en een luydspre- kend bewys geven dat het achlbaer Bestuer benevens de hoogst verdienstelyke Meesterssen in yver, in moeyten en arbeyd verdobbelen naer mate het getal pensionnairen vermeerdert. Eu inderdaed, wy zeggen het litydop, zonder vrees van door iemand der aenwezigen tegengesproken te worden, nooyt woonden de talryke aenhoorders een treffender feest in dit slacli by, nimmer waren zy geluygen van meer zedig- heyd, gemak en kundige voordragt der stukken waermeé de jonge julfers haer uytgelezen gezelschap vergatsten. Ook hebben een vyfentwintigtal geestelyken onder welke de zeer eerw. heeren Dekens van Bonsse en Avelgem, de heeren burgemeeslers en schepenen van Berchem en Huyen benevens verschevdene engelsche familiën van aenzien, die kinderen in dit gesticht hebben, het puyk van Audenarde, Bonsse, Kortryk enz. hunne uyterste voldoening geloond over den hoogst aengenainen namiddag dien zy, ter dezer prysdeeJingfeest, hebben konnen doorbrengen. Men voege by dien schitterenden uytslag de merk- weerdige tentoonstelling van alle soorten van kunstige en nuttige naey- brey- borduer- en kantwerken, teekeningen, gemaekte bloemen en fruyten, die na de prysdeeling voor het publiek geopend wierd, en men zal. gemakkeiyk be- grypen dat het pensionnaet van Berchem een gesticht is waer de jonge dochlerljes eene volledige opvoeding onl- vaugen en ten hoogsten het vertrouwen der familiën weer- dig is. Den buylengewoonen bloey van dit pensionnaet is een bewvs dat het alzoo ook verstaen word en is voor de eerw. religieusen eene waerborg dat zv óp de algemeene genegenheyd en achting der ouders mogen rekenen. De gebouwen van het ppnsioiinaet zyn, over eenige jaren, ver groot geworden, thans vernemen wy dat het steeds aen- groeyënd getal der leerlingen dezen maetregel andermael gaet noodzakeiyk maken. Aen den heer Opsteller van den Denderbode Mynheer, Ik hel) dezer dagen de prysdeeling bygewoond van de kostschool der Aposlolinen le Oosterzele, en hoewel er reeds eenige dagen verloopen zyn, heefl de plegtigheyd my zulke aen- gename erriuneringeii gelaten,, dal ik my niel weêrhouden kan u, en uwe lezers er eenige woorden over mede le deelen. Nu, dil schoen kimlerfeesl wierd voorgezeten door den eerw. heer Deken van SoUegein, onder andere bemerkie men er de heeren De Kerehove, Van PollelsherglavSoudau, schoolopziener, de geeslelyke, de ge neeiile-overheden, en menige andere nota bele persoenen. De plegtigheyd wierd geop nd door eenen koor, gezongen door de jonge jufvrouwen, leerlingen der school, mei veel gevoel en jitysiheyd; daerna volgde een looneelslukje, geli- leld Eugenie de Heiford,, ou les suites funeslos de la dcsobéissancc. U zeggen hoeveel kunde, samenhang en geinoedsaendoenlykheyd er in de voordragt van dil slukje voorkwamen, ware my onmo- gelyk, de loejuveilingen waren zonder ophouden, en een ruym deel hiervan waren gerigl aen twee jonge julvrouwen, die schit- lerend hare rol vervulden namelyk Adèle Peelers, nauwe- lyks elf jaren oud, en Amelie Van den Brul, hevde van Gend; heyde ook hadden den eersten prys van declamatie behaeld. Als wy zeggen, dal er luyd ioegejuychl wierd, dan mogen wy niel vergelen er by le voegen, dal er hy de toehoorders veel tranen gesiort zyn. zoo diep had hel natuerlyk spel hun getroffeu; voor al julfer Adèle Peelers, was hel voorwerp der algemeene verwondering, voor hare schoone voordragt eu hare onherispelyke houding Na deze vertooning greep de prysuyiieyking plaeis de leerlingen die de meeste p:\zen kwamen afhalen waren Amelie Van den Brul eu Adèle Peelers voornoemd, Leonie Opdekam, van Ooslerzele, Öclavie Meersclvoui, van Scheldewin- deke, en andere'leer! ngen w ier namen my ontsnappen. Hel onderwys-geslichl van Ooslerzele, onder hel verlicht bestuer van den heer pastor Bracq. mag onder de besie van onze provincie gerangschikt worden en de goede Zusters, die zich uiel zooveel iever op hel onderw vs der jeugd toeleggen, verdie nen de aenmoediging van alle katholyke ouders. Aenveerd Mynheer deu Opsteller elc. X. Wy roepen de aendachl onzer lezers op den volgenden omzend brief welken dm gouverneur van Braband komt toe te sturen aen de gemeente overheden zyner provinlie: De wet van 17 maerl4856 op de vervalsehing der levensmidde len geeft aen de overheyd de middelen om deze schuldige daedza- ken te beteugelen. Echter blyft die vervalsehing voortduren, en zelfs geschied zy byna openlyk' voor zekere eetwaren. 'T is aldus dal de suykery, die voor zulk een grool deel in de verbruyking te voorschyn komt, voornamelyk by de arme huyzgezinnen, de gevaerlykste menge lingen ondergael. Men gebruykt, om ze te fabriekeren, oker, kareelsteen, eykels, verrot hot, zand enz.en alhoewel die bedriegelykheden over het algemeen gekend zyn, blyven zy ongestraft, by gevolg der omverkzaemheyd der overheden die gelast zyn met dezelve aen le duyden. Dusdanige inbreuken op de wet zouden niet langer kunnen gedoogd worden. De gezondheyd en de belangen van den verbruy- ker vereyschen dat men zonder eenig ontzag de vervalsehing der levensmiddelen van allen aerd opzoeke en dezelve aen de regler- lyke overheden ken ba er make. Gy verstaet, Mynheeren, dat eene aenhoudende werkzaemheyd van uwent wege hoogst noodzakeiyk is oin de overtredingen van gemelde wet te ontdekken en om, door dezelve regierlyk le ver volgen, de goede u\twerkselen te bekomen welke men met regt van derzelver toepassing mag verwachten. Van zyuen kant heeft het gouvernement besloten zich aller strengst te loonen in het in aenmerking nemen der rekwesten strekkende om kwytschelding te bekomen van de ingeloopene straffen voor overtreding der wet van 17 maert 1856. Ik begeer, Mynheeren, dat gy my heel in 't kort kenbaer make welke inaetregelen gy genomen hebt om u te schikken naer den voorgaenden omzendbrief. CORRESPONDENTIE. Geachten Vriend D. B. uyt L. tot nu toe kan ik u van dë beta ling waervan gy my spreekt niets zeggen. Er zal naer uyt gezien worden, heb nog wat patiëntie, ik moet er ook hebben, gy wacht er niel naer en dit is het byzonderste. Vale. Zeer goeden Vriend V. II. uyt-H. gy zult vier franks per stuk betalen als er ten minsten lü stuks genomen worden. Zoo kan ik accoord krygen anders niet. Den vriend uyt W. die ons eenen brief gezonden heeft be vattende eene reeks met scherpslekeude vragen zal waelhaesl met ons eene onderhandeling hebben. Wy begeeren klare en volledige inlichtingen! M. V. uyt G, ik heb van deze week daer niet konnen op peyzen en de naeste week zal het 't zelve zyn. Gelieve dan wat paiienlie te hébben, de weken zyn altyd uyt of onder wegen, ik kan ik ze toch niet langer maken dan zy zyn. Besten vriend D. uyt G. deti uytstel onzer revs past my zeer wel. Doe gelyk gy gezegd hebt en ik z; 1' nader berigt verwachlen. De vrienden en liefhebbers van zang in de volkryke ge meente van Wetteren, hebben besloten aldaer den zesden dezer, tweeden kermisdag, om 5 1/2 namiddag, een schitterend Concert le geven. Noyt, gelooven wy, zal er dusdanig feest in die plaets gezien zyn; en die toonkunstenaers mogen zonder vermetenheyd verhopen eene talryke menigte van voorlreffelyke aenhoorders le hebben. Den keus der stukken welke zy gaen uyivoeren is geluk kig Donizelli, Gevaerl, Rossini,-Kiicken, Michaeli, enz. zyn de groote mannen uyl wiens werken zv hunne programma verveer- digd hebben. Eene vurige begeerte van voor de eerste niael, dat zy zich aen hunne medeburgers iu het openhaer vertonnen, wel en zonder berisping hunne stukken uyllcvoeren, heefl hun alle de moeyelykheden van die grooie meesters doen overwinneu. Voegt daerby dat die jonge liefhebbers van zang het edel gedacht hebben opgeval de ontvangst van dil concert te voegen by de inleekeningslysl voor hel herbouwen der kerk. Eer aen die minnaars van ware vreugd welhaesl gaen zy, volherdende, den roem en glorie worden van hunnealom bekende gemeente. M, A. Durieux, teAelst, kontroleur der reglslreeksche belas tingen, accynsen en kompiabilileyl van derde klas, word bevor derd tol de kweede klas van zynen graed. M, J. Jaminé. ontvanger der registratie en domeynen tj Her- zele, gaet in dezelve hoedanigheyd naer Ninove. M. W. De Vliegher, ontvanger van registratie en domeynen te Peer (Limburg), word in dezelve hoedanigheyd benoemd 1e Ilerzele. M. Ch. Van Aelbrouck, zoon van den piovintialen raedsheer van Sollegem, leerling der kaiholyl.e Universiteyi van Leuven, heeft voor den vermengden jurv van Gend-Leuven zyn laetste onderzoek van doktor in regten afgelegd. Men scliryfl uyl Ilaelterl by Aelsi, 28 augusty Sedert twee jaren hebben wy teenemael de bedelarv in onze gemeente uytgeroeyd t nogtans hebben wy op eene bevolking van 5212 zielen rond de lOcO armen, waervan meer dan 600 bedelaers waren. Ziehier op welke wyze wy te werk gegaen hebben 56 menschlievende persoenen hebben zich willen gelasten met ten minsten eenmael per week de armen ten hunnen huyze te gaen bezoeken, en alle zondagen doen zy een schriftelyk versU g, iu algemeene vergadering, over hetgeen zy noodig geoordeeld heb ben aen hunne bezochte huysgezinnen te verleenen. Eerst en vooral zoekt men hun werk te verschalfen, men doet de kinder» naer school gaen of wel men leert hen eenen stiel, ieder lid heeft maer 5 of 4 huysgezinnen le bezoeken, en aldus kunnen zy ten vollen hunne laek kwyien. Den burgemeester en hel weldadigheydsbureel belasten zich mei de uytdeeliug van bystand na te zien en te bewaken. Daer is eene school voor het verveerdigen van den zwarten kant, en eene andere voor de Brusselsehe applikatie, gezegd bloemekens. Nyveraers der plaets gelasten zich met in hun ne wei'khuyzen alle de arme kinderen kosteloos te leeren weven. De inwooners der gemeente verheugen zich over eenen der- gelyken uytslag die, mits eene geringe opoflèring van -4Ö00 fr., waerin elk lict'zyne bydraegt, hen niet alleenelyk verlos: heeft van benden slordige en zedelooze hedelaerSi maer hen bovendien vrymaekt tegen dieflen en rooveryen, terwyl er daerenlegen aen degemeeule eene menigte goede en ervarene werkmans gegeven word. Donderdag is de tentoonstelling der voortleelende dieren te Dendermonde zeer wel gelukt, nietlegenstaeude het slecht weder dal vele liefhebbers en bezoekers verhinderd heeft. Ziet hier de pryzen aen dc overwinnaers der tentoonstelling toegewezen Hengsten. le Prys, B. Lemaire, le Massemen-WesUem 2C prys, Venneire, te Appels Veulcn-merriën. le Prvs, V. Van Eeckhoute, te Buggenhout 2° prys, J. Moortgat te Lebbeke. Veulens. le Prys, Seraphien Seghers, te St-Gillis 2e prys, J. De Wapenaert, le Grembergen. Slieren. le Prys, Wed. Buyssinck, te Dendermoude; 2C prys, J. de Munter, te Baesrode. Melkkoeyen. le Prys, Am. Bingoot, le Dendermoude 2° prys, Moortgat, te Dendermonde. Kalveren. D'Prys, S. Janssens, te Berlaere 2eprys, Am. Ringoot, te Dendermonde. Schapen. le Prys, Emm. Peelers, te Buggenhout2° prys, J.-B. Segers, te Hamme. Beer. le Prys, S. Janssens, te Berlaere, 2C prys, F. Van Dripssche, te Dendermonde. Kwcckzeug. le Prys, S. Janssens, te Berlaere; 2e prys, K.-L. Vercauteren, le Zele. Bokken. J. De Wagenmaecker, te Zele. Geylen. Spanoghe, te Dendermonde. Konynen. J. Van Kerschaever. te Hamme. Kalkoenen. Aug. De Smet, te Moerzeke. Endvogels. C. Peero, te Dendermonde. MM. den burgemeester, de schepenen, én den gemeente-se- kretaris van Schcndelbeke hebben den 51 augusiy een nieuw ver zoekschrift aengeboden aen den minister van 's lands werken, om le bekomen dat de konvoys van den yzeren weg v^n Dender en- Waes in hunne gemeente stilhouden. In de afwezigheyd van M. Partoes, hebben de opperbedienden van hel ministerie vau 's lands .werken aen de afgeveerdigden de stellige verzekering gegeven, dat er nog voor den 16 september aen hunne vraeg zou regt ge- daen worden.

De Denderbode | 1858 | | pagina 2