PARTYEN LAND, Pryskamp van Koorzang Gaeyschieting met den Handboog Zeer belangryke Bekendmaking. Uyt ter Hand te Koop. BERIGT. Berigt. VERKOÖPÏNG Rezen laeisten slroiikelt in eeiien gracht en vail. Nu koint den siryd op zyn eynde, het doelwit is byna bereykt, Charming-Polly gae.t winnen/Dit edel dier heeft aliyd het hoofd behouden, de moeyelyl sle hinderpalen heeft hel, om zoo te zggen, al spelende overwonnen. Maer ziel, eensklaps valt het gelyk een stnk lood, hit heeft geschopt tegen eenig elsenhoul en is verloren. Het staet op, doet de uytersle poogingen, 'l is eenen wind, eenen weêrlichl. Alles is vruchteloos Den ien prys is aen Young-Magnct en den 2en aen Nul. Eene halve uer daerna, Charming-Polly, nog gansch bevende en druppende van 'l zweet, staet al wederom aen het vertrek punt voor den slecple-chasc van vertroosting. Zy heeft dit mael waer eenen mededinger, Margery-Moorpoot, die zoo gauw den eersten stryd had verlaten. Nietlegenstaende zynen loop van rond de 5 kilometers door de ongemakkplykste baen, schynt dit onver- gelykelyk dier niets van zyne krachten verloren te hebben. Het vertrekt in volle vlugt, springt al wederom zonder de minste hapering alle hinderpalen over, maer* ongelukkiglvk, zynen mededinger, frisch en versch, raekl het, en bereykt hel doelwit met eene enkele halve lengte van een peerd, hem op nieuw den prys onlroovende dien hel zoo wel had verdiend, en latende het over aen de diepste overdenkiugen op de ongesladigheyd der wereldsChe zaken. Men heeft geene andere ongelukken in deze feest te betreuren gehad. Twee dagen te voren had er in het zeilde pleyn, maer alsdan op gelyken grond, eenen loopstryd plaels gehad, voor inlandsche en gecroiseerde peerden, die ook veel belang had opgeleverd, 14 peerden hebben er deel in genomen. Men schryft ons uyt Sottegem Elkeen is bezig met zyne aerdappelen uyt te doen, en als wy zeggen dat de tevredenheyd op eikeens gelaet van verre te lezen staet, beduyd dit genoeg. Inderdaed, de oudste lieden van ons dorp en omstreken herrin- ren zich niet ooyt eenen dergelyken oogst ingezameld te hebben. Iu gewoonlyke jaren, als de plaeg min of meer deze kostbare knolgewassen had aengerand; beroemde men zich als men op eene are 7 a 8 manden aerdappelen had van 20 kilos per mande, of eenen zak en half van 100 kilos. Dit jaer gael hel er geheel anders op uytop gewooue land heelt men ten minste 10 a 11 manden of ruym over de twee zakken, en in besten grond, zoo als hofgrond, bekomt men lot 14 manden; dit is iels min dan dry zakken per are. Onder de aerdappelen die het meest opleveren moet men den eersten rang geven aen de afrikanen. Deze soort is eenen lekkeren en fynen knol, die met de voskens mag kampen, en bestemd is om deze laelsle te vervangen want hoe smakelyk de voskens zyn of niet, zy beginnen leenemael alhier verlaten te worden ter oorzaek van hunne geringe Opbrengst; Den afriketen inaekt deel van de roode soorthet is eene loutere bloem en is zeer gevoe- dig. Deze schoone soort .van aerdappelen heeft men te danken aen den wel edelen heer Ed. D'Hane; die dezelve eerst op zyu kasteel te Leeuwerghem gebragl heeft. De schollenandere goede soort, zyn insgelyks goed gelukt, en zullen de zorgen vtou den landbouwer rykelyk vergoeden. Onder de witte en gele* zullen wy voordeelig melden de Zoogenoemde schceppalalers en ruuwcllcn, die ook van den besten smaek zyn* en eenen overvloedigen oogst geven. Eene andere soort, eenigen tyd geleden by ons ingebragt door zekeren Marlen L...., onder den naem van Dammes,, maer die men meer gewoon- Ivk DuJlekoppen of Poölkadellers noemt, levert echte wonder heden opmen heeft van deze soort barons gezien van et:ne monstrueuze grooite en over den kilogramme zwaer wegende. Echter word hy van elkeen zelfs van de geringste lieden veracht en verworpen^ want hel is eenen zeer slechten knol; eenen bees- lenpatater evgentlyk gezegd, en verdient zyn mest niet. Men verwacht zich over 't algemeen aeu eenen nog grooleren afslag op de aerdappelen, want de boeren en zelfs de byzonderen weien ze niet waer leggen. Reeds hebben wy vragen uyt Gend bekomen; alwaer de deugd onzer knollen eene verdiende faem geniet. Als e^ie zeldzaemheyd. welke strekken kan lot een bewys des overvloeds van den aerdappeloogst in de omstekeu van Eecloo is het zeker wel ineldensweerdig, dat den werkman Cypriaen De Roever eenen struyk aerdappelen heeft gesleken, die na weging, in hel byzyn van verschillige nieuwsgierige persoonen, hel verba zond gewigt opleverde van vyf kilos en half; Dynsdag heeft te Moerzeke de ontgraving plaets gehad der genoemde A. De Gock, den 1 dezer overleden. Twee wetsdoktors 'hebben de aensclmuwing gedaen in de tegenwoordigheid van M. den prokureur des konings en den regler van inSiruktie. Men vermoed dat deze vrouw overleden is aen degevolgeu eener ver- giftiging. Vrydag morgend kocht eene dame frUyl by eene vendster aen de Grasbtug te Gend, en betaelde hetzelfde; Toen zy reeds op gang was, riep de vendster haer terug en gaf haer litter geldteschje dat zy kwam te verliezen. Ik bedank u des te vuriger, antwoor- de de dame, omdat myn geldlesch voor tien duyzend frank weer- dyen beval. en inderdaed zy haelde er een handvol bankbrief- kens uyt om aen de koopvrouw te laten zien dat hetgeen zy zegde waer was. Ware de geldtesch tien stappen verder verloren geweest, zy zou misschien opgeraept geweest zyn door eenen persoon die duy- zendmael min kieschheyd van geweien zou gehad hebben dan de IruyiV rkoopster. Toen men over eenige dagen te Antwerpen eenen melkdoo- per in de boet sloeg en zyne waer afnam, zev den betrapten man tot de politie Ja met uwen lactometer maer steek dat ding eens in een brood by den bakker, om te zien hoeveel duyvenboo- nen wy in de rnaeg krygen. in plaets van graen Jongens, jon gens, dien melkboer zey daer wel een aerdig ding. Gewaterde inelk kan niemand ziek maken maer wat de meelwormen er ou- onder mengen, is misschien ver van gezond te zyn. Fcn zonderling feyt heeft dezer dagen te Brussel plaels ge had. Eenen achtbaren ambleuaer van een openbaer bestuer, ont vangt hel bezoek van eenen priester, die hem vraegl of hy in 1840 niet eene reys in Duylsland heeft gedaen, waerop den onder- vraegden bevestigend antwoord.Ilerrinnert gy u dan ook, vraegl den priester, geene reysavontuer die op u eenen levendi- gen indruk maekte '/Den amblenaer antwoord dat er hem niets is overgekomen, dan het verlies van zynen brievenlesch, waerin zich bevonden zyn paspoort, eenen brief van M. N...., destyds minister ie Frankfort en 400 thalers in bankbrieven. 'T is juyst daerom dal ik u kwam spreken, zegde den geestelyken uwe brieven lesch was uyt uwen zak gestolen op den stoomboot en ik kom ze u teruggeven. Na 18 jaren Na 18 jaren zy was gestolen door eenen persoon die nu dood is. en die op zyn sterfbed beken teuis heeft gedaen aen eenen priester, die my geschreven heeft u te gaen vinden. Zie hier uwe brievenlesch. Gy zult er het pas poort en de thalers in vinden. Den geestelyken sprak waerheyd. Er ontbreekt niets dan den brief aen M. N...., zegde den amb lenaer. Inderdaed bernam den priester, den dief heeft zich ge hoest hem aen zyn adres te verzenden. Aengacndé het verongelukt schip Leopold waervan wv honger gesproken hebben ontvangen wynog de volgende narigten: Den Leopold was eenen schoonen drymaster van 755 tonnen. Ren kapiteyri A. Coussement, die ook omgekomen is, was den zoon van den generael van dien naem. De bemanning bestond uyt 20 persoonen; Het schip hadmei ballast de haven van Oos tende verlaten den 18 december laetstleden, en Cardiff'den 2 February daerdpvölgende, met 1000 tonnen kolen voor Callao. De Falklandsche eylanden voor dewelke den Leopold met man en muvs vergaen is, liggen niet verre van de Kaep Horn. Eenen enkelen man is gered, T is den genoemden Pieter de Clerck, van Oostende. Dezen matroos zegt in den brief aen zyne vrouw, dat hy opgenomen geworden is door een amerikaensch schip, dal hem naer Montevideo overgebragl heeft. Men weel hoegenaemd niet op welke wyze den Leopold ver ongelukt isj en hoe hel komt dat dezen man alleen zich heeft kunnen redden. Alle de mannen die zich aen boord bevonden uylgenomen den tweeden sluerman N. Nysens, van Antwerpen, zyn van Oostende, ert laten vrouwen en kiuderen achter. Dit schip behoort toe aen MM. A. en J. Van Iseghem en Ed. Van Ciiyl, van Oostende en M. L. Delehaye, van Antwerpen. Men zal zich herrinneren dat dit schip in november laetstleden bv Dovers gestrand heefthel droeg alsdan den naem van Celia, en vaerde onder amerikaensch paviljoen. Zaterdag laetst, ie Moorslede, den genoemden Ernest Keuze, oud 12 jaren, bezig zynde met aerdappels uyt te doen, heeft onvrywiïliglyk eenen slag met den riek op het hoofd van zynen broeder Desiderius, oud 5 jaren, toegebragt een uer daerna had het kind opgehouden te leven. De sociieyl die Onlangs den Télcgraphe heeft gekocht, komt nu ook den Observdlcur en den Journal de Belgigue aen te koopen, en ze te samen toe te vertrouwen aen hel bestuer van M. Espril- Privat, oud-opsteller van de Palrieden Courrier de Marseille en den Lloud francais. Men leest in eene briefwisseling uyt Berne, van den 1 sep tember Gisteren bevond ik my te Neufchatel's morgends onlwaerde ik eene groote volksmenigte in de omstreek vau het hotel der Al pen twee ryluygen stonden aen de poort te wachten hel was den Koning Leopold, uwen vorst, die daegs te voren in den avond aengekomeu, op hel punt was van te vertrekken naer Lausanne. Tschynt dal uwen Koning, ten minste als wanneer hy in Zwitser* land reysl, geeusius licfnebber is van al te geestdriftige eerbewy- zen hy heeft zich aeu de openbare nieuwsgicrigheyd onttrokken met eene behendigheyd die alle de toeschouwers teleur gesteld heeft Op het oogenblik dal men den Koning met een koortsach tig ongeduld stond af te wachten; kwam er eenen onbekenden stil gekleed en met eenen regenscherm onder zynen arm, uyt het 'hotel der Alpen, slapte door de menigte heen, en begaf zich langs den kant van Serières, naer den grooten weg, alwaer de ryluygen hem eenen oogenblik nadien achterna gereden zyn. Die persoo- naedje, welken wv allen genomen hebben voor iemand van zyn gevolg, was den Koning zeiven.... CHINA. Men schryft uyt Tien-Sing; 17 juny, nopens de onderhandelin gen die plaets gehad hebben voor hetsiuyleu der traktaten De keyzerlyke kommissarisseu; Kweiliang en Hwashane schy- nen heel wel de vereyschlen des toestads te begrvpen, en men ge looft dal zy aen den Keyzer eene memorie gezonden hebben om hem te zeggen dal, dewyl er geenen middel was om de eyschen der barbaren te verslooten, zy op het punt waren vaneen traktael te sluylen 't welk, hoewel volkomen tegenstrydig met den geest van het politiek tot hier toe door het kabinet gevolgd, heel en gansch onvermydelyk geworden was. De gevolmagtigden der bondgenoolen hebben verscheydene byeenkomsten gehad met de kommissarisseu de eerste had de uytwisseling der volmagten tol oogwit. In andere landen zou zulks eene geringe pleglpleging wezen, maer in Chiua, waer de welgeiukkiug ten grooteren deele afhangt van de inleydingen en waer den toon en het karakter der onderhandelingen ganschelyk bepaeld zyn door het aenvaugiugspunt, hebben deze inleydingen of preliminairen een groot belang. Alle de onderhandelingen zyn derwyze gedaen geworden, dal men de chineesche koinmissarissen heeft kunnen overtuygen van den ernsilgen aerd onzer inzigten. Lord Elgin was vergezeld van eene wacht van 120 zeesoldaten en voorafgegaen van het muziek korps van Calcutta, Alle de leden der zending wierden in stoelon gedragen. «Den Yamun waer de konferenlien plaets gehad hebben, is twee mylen afgelegen van degene waer de gezanten iu woonen, en staet op den anderen kant der stad, zoo dat hel noodig was van de mu ren rond te gaen en langs door een der volkrykste voorgeborgteu te trekken. De stralen wareu lelterlyk opgepropt uiel nieuwsgierigen die in stille den stoel zagen voorbytrekkeu en zich vol eerbied betoon den. Deze toeschouwers schaerdcn zich, het hoofd ontdekt, langs de beyde kanten der slraet, en hel was gtmakkelyk om op hunne gelaetstrekken de vrees en de verwondering te le zen. De wacht is den Yamun binnengetrokken en heeft de wapens gehouden voor de chineesche kommissarisseu, die van hunne es traden gekomen zyn om den gezant te ontvangen welkt klaerbly- kelyk niet kon zeker wezen of na al die plegiigheden de geweer schoten niet zouden gevolgd zyu. Eene kleyue maehyd van l'ruyten en suykerdeeg was In ge- reedheyd gebragt, maer Lord Elgin is niet gebleven om er deel aen te nemen. Dezelfde plegligheden wierden byna gevolgd voor den baron Gros, wiens by een komst twee dagen nadien plaels had, De onzydige mogendheden hebbeu nuluerlyk inniger vriend schap bewezen en ontvangen dan de oorlogvoerende mogendheden maer men zegt dal de Chinezen voor gewoonte hebben van hunne wanden meer te eerbiedigen dan hunne vrienden. Dewyl de vrees den kraclildadigslen middel is welken men jegens de Chinezen kan gebruyken, hebben wy hel beste deel mo- gelyk getiokken uyt de kleyne legermagt die wy ter onzer beschikking hadden 100 mannen der genie, die ons uyt Hong- Kong toegezonden waren met den Sampson zyu over twee dagen alhier aengekomen 120 zeesoldaten zyn ook herwaerls aengeko- men met twee kanonnen zoo dat wy hier thans, de eerste leger* magten by begrepen, rond de 550 mannen hebben, die gelogeerd liggen in Yamunsen tempels. Men leest uog in eene briefwisseling uyt Tien-Sing Het volk is ten meerderen deele van zynen eersten schrik terruggekomen en heeft zyne gevoegzaemheyd en onderdanigheyd die Item kenschetsten, veranderd in een gevoelen van verdokene en dikwyls opentlyke vyandschap. Eenige dagen geleden, twee officieren der zeemagt wandelden in de stad en wierden uylg»- jouwd en met steenen geworpen, ceuen van hen verloor zelfs zy- nemhoed in hel gewoel. Zoodra deze tyding gekend was, wierden er 100 zeesoblaten naer de plaets gezonden met bevel van alle de persoonen aen ie houden die men zou vermoeden deel genomen te hebben aen dezen aenslag Wanneer deze soldaten aen de stadspoort kwamen, vonden zv dezelve verschanst en geene vertoogingen of bedreygingen kon de menigte die er achter stond bewegen dezelve te openen. Een buys dal niet ver van daer tegen de stadsmuren gebouwd was en in puynen stond te vallen, liet aen een zestal officieren toe op den muer te klauteren, van waer zy binnen de stad sprongen, hel pis tool in de vuyslop dit zigt, vlugiie de menigte die achter de poort byeengelrokken stond, in alle rigliugen been. Deze officieren namen de schooringen weg die de poort tegenhielden en, eenen oogenblik nadien, trokken de zeesoldaten er binnen, tol uylersten schroom der bevolking die met den grootsten spoed verdwenen in de omliggende slraeljens. De aenhouding vau zes manskerels die men vermoedde te genwoordig geweest te zyn by hel beleedigend looneel waervan da twee offiicieren het voorwerp geweest waren, bragt spoedig de te ruggave van den verloren hoed te wege. Dit gedeelte der stad mag thans in volkomene vryheyd door wandeld worden en eiken persoon die de minste beschiklheyd laet blyken om eenen vremdeliug te beledigen, word aenslouds aenge- houden en vooi beeldelyk gestraft. Echter moet men zeggen dat hei niet zeer aengenaem is van eropveiren afstand te gaen wandelen. Behalve de kansen die men loopt van beleedigd te worden, bied het land door zyn zeiven weynig belang op en om in liet veld te komen, moet men door een voorgeborgl heentrekken alwaer men eene menigte treurige tafe- reelen ontmoet, by voorbeeld slaglolfers der ellende en der ziek- lens, uylgeslrekl liggende op den grond, zonder kleederen aen het lyf, overdekt met de afschuwelykste wonden, en bezwykende van honger en dorst honderde schurftige bedelaers voedden zich daer niet tie walgelykste dingen, en als zy te Hauw worden om langer langs de enge slraeljens te dwalen, laet men hen daer ergens in eeneti hoek liggen sterven, ofwel men begraell hen alvorens het leven uytgedoofd zy, om hem nadien op niesthoopen te werpen die hunne laelsle schuylplaets worden. Pi-S. De chineesche overheden komen eene proklamatie af te kondigen, gebiedende dal 4 soldalen, met een oogwit van be scherming, allen vreindeling zullen vergezellen die in het toeko mende in de stad of de voorgeborgten zal willen wandelen, en dat allen Chinees die de vremdelingen zou beledigen, strengelyk zal gestraft worden. Voor 4 schoone zilveren eermetalen op zondag 19 september 1858, om 3 ure namiddag, tpr herberg den Plaisanten Hof, te Lede Gucht, by Homanus De ■V'eef', waertoe al de liefhebbers worden verzocht zich te laten inscbryven ter voorschreven herberg voor 13 september aenstaende. TE LEDE, Ter gclegenheyd der september kermis aldaer op Maendng 27 september i8o8. Vooruyt SÓ franks, verdeeld op dry oppervogels. Inleg 7 franks, te rug 6 francs reserveren te schieten het Peloton N° 1 zonder vergeld. Inleg om 2 ure om ten 3 ure 15 minuten juyst beginnen te schieten en te eyndigt-n om half zeven ure des avonds. Er zullen gegeven worden twee koppels tnalsche kiekens voor hel grootste getal schutters en twee koppels idem voor de voortskomer.de van eene en dezelve stad of parochie, mits een Peloton van zes mannen uytmakende. Alle convoyen houden stil te Lede dus zeer gemakkelyk voor het ko men en vertrekken der liefhebbers. 15 centimen pylrapers-geld. By L. VAN l)ER SPEETENApoteker by de Groote Kerk te Aelst is eenen DEPOT VAN APPLICATIE-WITSEL, Voor de Bloemekens van BRlJSSELScn of ander Applicatie-kantwerk. Dees WITSEL lieeft de hoedanigheyd van de afgewerkte Bloemen Hagel wit te maken zonder dal men voor nadeelige en zelfs vergiftigende uvt- werksels moet \reez»»n, gelyk zulks het geval is met het Witselpoeder waervan men zich lot nu toe bediend heeft. Deze uytvinding is eene waie weldued voor deze nyverheyd. Een enlangs nieuwe gemaekte BUOUWERY-KUYP, ter grootievau 52 hectolitm 43 liters. Zich te bevragen by vracbfrvry brieven (en bureele dezer. AKYS-DESMET, Leopoldslinpt te Aelst, heeft de eer het publiek ken- baer te maken, dat er by hem te bekomen zyn, als naer gewoonte, aller beste Engelsche gezuyverde Pul-Oesters, alsook Kreften, Terbot, Zalm, enz. Aengaende den Zeevisch mits eenen dag te voren te bespreken. 11Y beveelt zich aen de gunst van eenieder. HERBERG OVER TE NEMEN. Zich te bevragen by J. KIEKENS, in de Koozemarynslraet, te Aelst. VAN TWEE ALLEUBESTE 'Je Aelst-Mylbeke en Erembodegem. Den Notaris J. DE SCHAEPDRYVEK, residerende te Nieuwerkerken, zal ten veizoeke van die het behoort opeubaerlyk verkoopen, met gewin van palmslagen en gelagen eersten koop. Eene party LAND, gelegen te Aelst-Mylbeke, op den Wyngtierd, in de nabyheyd der stad, groot 13 oren 86 centiaren, sectie F, N» 959, palende oost het hospitaal van Aelst, zuvd Juffrouw weduwe van den heer Michael Joseph Van Achter, west de weduwe Jan Van der Meersehe en noord Jouffrouw weduwe Beeckman geboorne Hendrickx. In gebrmk zonder voorwaerde, by de weduwe Joseph Thomas, te Aelst- Mylbc'kc, op den Wyngaerd. tweeden koop. Eene party LAND, gelegen te Erembodegem. om trent het dorp, op den Zwalmcautpr. groot 56 aren 12 centiaren, sectie B, N" 745a. palende oost het Armgoed van Erembodegem. zuyd Petrus Lanck- man en de erven De Guls, west Adriaen De Schepper en noord Bernardus Verleyzen. In gebruyk zonder voorwaerde. by de weduwe Constant Van Nieuwen- hove, aeu de plaets te Erembodegem. ZITDAGEN Instel, Zaterdag 25 September -tzK*. Verblyf Zaterdag 2 October Telkens om 4 uren namiddag, Ier E'tamu et dea bi korf, bewoond by d'heev Jacobus Yerberi, te Aelst, aen de groote Kerk.

De Denderbode | 1858 | | pagina 3