AELST, den 25 September 1858. ZONDAG SEPTEMBER 1858. DERTIFJDEN JAEKGANG. - Nr 651 Vertrekuren uyl de Statie Aelst NAER: 6 FRANKS 'S JAERS. Vertrekuren uyt verschillige Statiën. Den koninglijken Prins en de libe- raters-gazetten. Belgen let wel op. Wat zit er nog achter Want, men lette er wel op, Deuderni. 5-35 8-30 9-25 12-30 3-<)5 6-00 9.9? G»ntd, Brugs*, Ostende 8-25 - 12-25 0-00— Loker»*n 5 35 8 30 12-30 6-00 9 OU Brussel 7 40 9-25 li-» O 3-0 5-30 8-15. Hcch. Brits. Aniw. 5-35 8-3 9-25 3- 5 6-0») Leuv Thien Ltiyk 5 358-30 9-25 3-05 6-00 Verv Land S> lni\eii,5-35 8-30 9-25 3-Ö5 6-0 3 05 -6-0:i ie klas langs -Dendermonde. Kortryk, Mouscroen, Rvssel (langs Lede) 8-25 12-25 - 2-55 - 3-05 - 6-00. Ooornxk, Bvssel i langs A ih 7-4» 5-:,0- 0-00 Nin. Gee.rardsb. Ath., 7-402-155- '0—8 15. Gend 8-25—12-25 -2-55—3-05—6-00—8-55 Bergen, t^uievram 7-40—0 00-2-15 5-20 Te LEUR slaen al de knnvoys. Te idegem sia«-n deie vertrekkende vbb Ath 6-30 40-« -4-10 en dete vertrekkende van Denderleeuw 8-15 -2-40— 5-45. Staen te gysegem stil al de konvoys uylgenomen dezen vertrekkende van Aelst 9 25 des morgens en 9*-» 0 's avonds en-van Dendermonde ten 0-00 's morgens en 0-00 's avonds. Staen te Santbergen de vertrekken nvt Atli 6-30 10 00 's morg. 0-0 en 4-10 des avonds. Van Denderleeuw 8 15 's inorg* 2-40 en 5-45 des avonds. COIQUE SUOM. VAV LOK ER EN NAF.R Dendprmonde, Aelst 6 40 9 20 -- 3-00 5-30 -7-15. Ninove, tieerardsbprgen, Ath 6 4l) 9-20 3-00 7-15. VAN TP NAER Gepraerdsbergen, Ninove, Aelst, Dendermonde, I okeren 6-30 10-» 4-107-20. Geera» rdsbergen, Ninove Aelst, Dendermonde, -3010-»4 107-20. Brussel (langs Denderleeuw6-30 lil 4-10 - 7 20. Gend, Brugge, Ostende 6-30(langs Lede.) 10-» 4-107-20. VAN GEND IV A ER Audenaerde, 6 9-30 2-30 7-50. naer Aelst, 7-00 8 45 00-» 2-15 4-45 7-40. va.» Brussel va er Aelst, Gend 7-35— 11-30—2 00 - 5 5 8-110 Ninove, Geeraerdsb, Ath (langs Denderleeuw) 7-35 2-00 5-05 8-00. VAN OENDERMO v HE NAER Brn«sel 1 AelsO 7 15 7- 5 1-4 5 T-45 I. Me-h 15-55 9-!0 9-45 3-30 6-40 8-20. Aelst, 7-15 7-55 -11-50 1-40 - 5-00 6-05 7-45. DEN DENDERBODE Niets is troinvloo/.t'r dan liet magonniek liberatismus en deszeifs dagbladpers, dit ziel men aen de wvze op welke j de magonuieke bladen de revs exploiteren die den kroon- prins in bet distrikt Charleroy gedaen heeft om de fabrie ken en nyverheydsgpsliclllen te bezoeken. De/.e reys, ol- schoon van alle politieke kleur onldaen, word dooi' die dagbladen te buet genomen om de vuvgste driften te ont waken en stroomen van lasteringen en beledigingen legen den godsdienst zelfs van den prins uyt te braken. Den Observateur evndigt zyne laffe aenrandingen met de vol gende woorden Het bezoek dal Z. K. H. den hertog van Braband in het distrikt Charleroy heeft afgelegd, heeft aen den erf- prins nuttige lessen en goede onderriglingen verschaft.» Die nuttige lessen en goede onderrigtingen slaen op de sehandelyke uytvallen tegen kloosters en religieusen, waer- mede den vuyl.en Observateur de beschryving van de reys des koninglvken prins doorspekt, en op de verjagingen en afschaffingen van paters en nonnen, die in vorige tyden plaets gehad hebben, en die den Observateur aen 't geheu gen van onzen toekomenden vorst te binnen brengt. Ter gelegenheyd dezer eer- en scliaemlelooze errinne- rfngen, spreekt liet magonniek blad ook van de gebeurte nissen van Mey 1857, wanneer den oproer de wetgevende kamers verjoeg, liet parlementaire stelsel vernietigde en eenen doodelyken bylslag aen de constitutionnele magt des konings toebragt. Den Observateur roept victorie over den oproer en durft vertellen dat de nvverheden van liet distrikt Charleroy, de fabrieken, de smeltovens, de houille- mynen, de glasblazeryën enz. enz. schoon ontsnapt zyn, want dat de klerikalen dit alles zouden afgeschaft en ver nietigd hebben; dat zy geen ander doelwit hadden als zy de liefdadigheydswet slemdenZulke beestigbeden, zulke walgelyke valsche beschuldigingen zouden niets anders dan de diepste verachting verdienen, indien zy niet bestempeld waren met een merk van lastering die de «onservateurs-party hoogst nadeelig zou konnen wezen indien zy niet geleugenslraft wierd. En dan, hoe verre sleekt de ezelsoor van den Observa teur uyt als hy zulke onbeschofte leugens komt afgeven daer waer het teri duydelyksten blykt voor al wie eenige kennis van zaken heeft dat namelvk de conservalenrsparly de vooruaemste bescliernisler is van de nationale nyver- heyd, en de onverbiddelyke tegenstreefster van het stelsel der vrye uvlwisseling, welk stelsel alleen door de liberale ministers en hunne verslaefde knikkers voorgeslaen en verdedigd word. Men kondigt reeds aen dat het ministerie, in den aen- staenden /ittyd der kamers, een wetsontwerp, de vrye uylwisselir.g ten doel lu bbende, zal aenbieden. Indien dit ontwerp doorgaet, gelvk bet te vreezen is gy fabriekanten, gy industriëlen, gy nyveraers, zult ondervinden welken slag aen uwen handel zal toegebragt worden. Indien uwe fabrieken, uwe nyverheydsgesticlilen, uwe usinen sul val len, indien uwe magazynen mei goederen opgepropt blyven, indien u dnerdoor uwe mine berokkend word, gy zult weten, aen wie gy het zult toe le schryven hebben, maer wy zeggen 't u voorop, liet zal aen de klerikalen niet zyn. En gy, arme werklieden, indien gy daerdoor mv werk, nw brood verliest, indien gy daerdoor lot de folte ringen van den honger gehragt word, gy ook zult Weten aen wie gy liet te danken hebt, want wy zullen het uyt- bazuynen en overal bekend maken al moesten wy liet van de daken der luiyzen afkondigen. Zie hier wat een gendsch blad hieromtrent zegt a Een liberael dagblad van Doornyk kondigde dezer dagen aen dat liet ministerie een wetsontwerp bereyd had om merkelyke veranderingen le brengen in onzen douanen-tarief. Wy namen deze lyding op, doch met hel achterdenken dat zy valseh was. Welliaest lieb- ben wy ondervonden dat wy in onze meening bedrogen waren de tvding van liet doornvkscli blad was maer al te echt, en wy vinden er de bevestiging van in den be- /ondersten tolk van M. I'rèn-, in den Journal de Liège. ic Llit dagblad zegt regtuyl en zonder doeks ens er aen o te doen, dat de belgisehe iivverlieden zich moeten be- u reyden om te worstelen in liet strydperk der koophan- delyke vryheyd en dat degenen die liet vei onacht- zaemden, eene groote onvoorzigtighevd zouden begaen. Den tvd is gekomen, voegt de gazette van M. Fiere er bv, dat men niet meer gerust slapen mag op het oor- et kussen der bescherming.. a Die woorden behoeven geene lange aenmerkingen zy zeggen klaei uyt dat het ministerie verstaet de vrve uyt- wisseling in 't land te brengen, en onze nyveiTieden legen k over de vremde mededinging te stellen; met een woord, a hel ministerie gnel het land openen aen de voortbrengsels a der buytenlandsche f-brikatie, en van danal'zullen al onze <t bezontlersle nvverheden te ni 't gedaen worden. Gend zal bezonderlyk te lyden hebben de fabrieken zullen er stilvallenen de 53,000 werklieden, die er in werken, zullen zich zonder bestaen bevinden. Voor de vremde mededinging moeten wy voorzeker niet duchten; onze fabrikulie is. God zy gedankt, verre genoeg gevorderd om op gelyke voorwaerden, tegen tt iedereen te kunnen worstelen; maer de Engelschen zullen op onze merkten stoffen brengen die op verre na de onze niet woerd zyn, maer die de verbroykers zullen koopen om.dat zy schoonder schynen en beter koop zullen ge it geven worden, o Om over de nuhige lessen en schoonc onderrigtingen, die den erfprins, volgens den Observateur, uyl zyne oinreys in liet distrikt Charleroy kan trekken, nog iels te zeggen, gaen wy een ander liberatersblad, den Journal de Clmr- ieroy, laten spreken. Den Observateur had zich heiast met aen den prins het sansculottismus en den haet tegen'den godsdienst voor le schryven. den Journal de Charleroy gael hem nu de demagogie of oproer/.ueht aenpryzen. Zie hier wat dees waelseh revolutionnaire blad afgeeft Kan of mag het Gouvernement ten achter blyven Als tt den kroonprins eenen stap doet tot het democratiek ge- tt deelte der natie, zal het ministerie niets doen voor dit gedeelte Zal het ministerie in geene wet veranderen tien 'AERD DER HANDKCWYZE VAN DEN PRINS enz. Is dit niet den prins comprometteren met hem aen 't hoofd te willen stellen der demokratieke party, aen 't hoofd der demagogieke revolutie die de liberalen he- reyden met inzigt van godsdienst en troon omverre te werpen Als de revolutionnaire bladen aldus spreken van nuttige lessen en goede onderrigtingen, dan denken en hopen wy dat den kroonprins in deze artikels nuttige lessen en goede vermaningen genopg zal vinden om liet overgroot kwapd te keer te gaen dat de liberaters-deinagoguen aen 't vader land voorbereyden. De dnydelyke wyze op welke de li be- raterspers zicli nytdruklde regtslreeksclie uytvoering barer plannen die zy afeyscht, zyn meer dan vergenoegend om den prins tc doen gevoelen wat er hem te doen staet. Don Prins gelyk al deze die aen Godsdienst, Koning en Vaderland verkleefd zyn moeten zich wel doordringen dal de middelen die hel francmagonsliberatismus in zyne drukpers gebrnykt, lot niets anders strekken dan tot dc vernietiging onzer instellingen, tot de verdelging van bel geloof, en tot de omverwerping van het stamhnys dat ons regeert Dit isx zoo klaer, dat het minste gezond verstand daeraen geen ooger.blik twyfelt. Dit ziet men zoo wel in de liberale ministeriele bladen dan in deze die aen hel ministerie oppositie doen. Men kan zich nimmer bedriegen er is lieden slechts worsteling tusschen het goed en het kwaed, Insschen de ver dedigers en de vyanden van den Godsdienst De eerste worden alle dagen beledigd, gehoond en -versmaed in 't geen zy het liefst op aerde hebben, in hun geloof. En door wie worden zy gehoond en versmaed in dat 't gene waervan de grondwet hun de onschendhaerheyd en vrye uytoefening waerborgt Door deze zelve die hel vooi beeld zouden moeten geven van krachtdadlgheyd om dio on- schendbaerheyd te handhaven en legen aiie inbreuken le beveyligen. Dit zyn nog al nuttige lessen en goede wacr- schouwingen waervan onzen toekomenden vorst kan en moet rekening houden, wilt hy zelf niet het slagtoffer zyn van de heymelyke kuyperyën eener secte, die g zworen heelt godsdienst, troon en vaderland aen hare haetdra- gende en ullesoverweldigende schandpolitiek te slagt- oUVren. Wat ons betreft, wy zyn overluygd dat Belgiën zonder den calholyken godsdienst niet kan, niet zal bestaen; deze oveiTuygiiig word gedeeld door al wie onze zaken kent, zelfs door de pi'ot» stamen, want deze door de lessen der ondervinding geleerd zyn. Wilt men, nieltegenslaende de ondervi ding, nieltegenslaende daedzakelyke gebeurtenis sen, nieltegenslaende den klaer afgeteekendeo wil des volks, nieltegenslaende alle waerschouwingen, hel gods dienstig element laten ondcrmym n en allengskens vernie tigen, dal jrien het doe, maer ook dat men de gevolgen atwachle, deze zullen schnkkelyker zyn dan men wel denkt, want vooraleer den waren Belg het hoofd voor eene openbare dwiugelandige godsdienslverdrukking zal buygen, zal er uyt de vier hoeken des lands eenen oor logskreet gelost worden, die de catholyken in massa zal vereenigen om de godsdienstverdrukkers zonder aenzieh n persoonen te verpletteren, of zelf onder de puynen zyner kerken, zyner kloosters, zyner godsdienstige ge stichten begraven te worden. Pligt voor alles. Nu, de byzonderste pliglen van eenen waren Belg zyn voor Gods dienst en Vaderland te leven of te sterven. Den Journal d'Anvers zegt dat, in eenen omzendbrief gesluerd aen de verschillige onderwys-gestichten van den S'aet, iMRogier gevraegd heeft om de nauien te kennen der professors die weygeren van te dienen lot opleyders der schooljongens welke naer Brussel geroepen zyn. Bar- num-Rogier wil die ambtenaren kennen, om ze voortaen van alle vervordering te berooven. De hoeren professors zyn niet weynig kwaed van zich aldus in cornacs hervormd te zien gedurende de vakantie maer Franconi's politiek gebied het, en zy moeien buygen, want andersins zouden zy vun hunne plaets beroofd wórden net als of zy klerikalen waren. De charlatans van liet straet- politiek badineren geenszins. De opstellers van het Ücndergalmken van Dendermonde gelykea veel aen de conynen, die gedurig pypen. Rel seliynl dal deze p\pers wel de lessen volgen van zeker hongerig conyn,'t welk sinds lang de gewoonte had altyd langs den kant van pasloryën te pypen, omdat hel dacht dat daer de lekkerste beeijesop te doen waren. Nu pvpen die mannen ook gedurig naer pa6loryën en kol- legiën, omdat zy welen dat er daer priesters in zyu die ze vol- geern zouden op het looneel brengen. Over eenige weken beweerden zy zonder bf.wvs, zonder redens, dal de eerw. heeren professors uyl het kollegie van Dendermonde de opstellers of medewerkers waren van bel weekblad 'l Ros Bayard'l welk hun alle weken duchtig overgeesselt. Eene stelli ge leugenslraffmg van den eerw. heer superior deed hun zwygen voor wat de heeren piolëssors betreft, doch daer zy malgré hongré eenen of maer priesters onderdo opstellers van 'l Ros Bayard willen hebben, om er hunne gal legen uyt le braken, sommeren zy nu den eérw. heer Van de Velde pastor le Grembergen en geestelyken kantonnale» schoolopziener, ten eynde dezen geeste- ly ken by sell rifle ledoen verklaren of hy ja of neen eenen der opstellers van 'i Ros Rayard is. Zulke domme verwaendheyd is meer dan belagchelyk wy denken dal den achtbaren heer Van de Velde er zal over oordee- leu gelyk wy en die onbeschofte uytdaging met de siilzwygend- heyci der verachting bejegenen. Wy zouden van een ander gedacht zyn, indien den Dendergalm een blad van eenige weerde ware, een blad 't welk een treffelyk man kan le kort doen, een blad, welks half dozyu opstellers niet algemeen als baatzuchtige plaeis/oekers en slaven eener vuvge coterie gekend waren, ja, dan zouden wy van gedacht zyn dal M. V. D. V. zou dienen le antwoorden en die kerels op hunne plaets le stellen. Wy zouden nog oordeelcn dat i\L V. D. V. zou wel doen te antwoorden, indien er in gemeld prulbladje eenig vernuft, een weynig peper zal, om- dal het dan aen een geleerd man 7.00 zeer niet zou misstaen niet eenen nun of tneer verstandiger) tegenstrever in worsteling te komen,aeugezion het dan niet zou" kunnen gehouden worden als roozenslrooysel voor de zwynen Doch nu raden wy den eerw. lieer Van de Velde aen zich mei de conynenpypers van het Ücndergalmken niet te bekreunen maer integendeel zich te overluygen dal zyne gekende talenten- en vrcedzaem karakter er zouden door lyden ging hy zich verlagen met zulk volksken in uenraking le komen. Hoe zuyverder en netter men gekleed is, hoe eerder men zal gevlekt zyn als méu zich met ypyligheyd ophoud.

De Denderbode | 1858 | | pagina 1