DEBTIESDES JAERCANC. - r 052- AI".EST, den 2 October 1858. De Schooljongens farce. ZOXDAU 5 OCTOBER 1838. Vertrekuren uyt de Statie A eist AA ER: 6 MASKS 'SJAiaS. Vertrekuren uyt verschillige Statiën. En ivat blgft er over. Tivee andere daedzaken. Wat is 7 nu eygenlyk nderm. 5-35 8-30 9-25 12-30 3-05 6-00 9. fiend, Ui-lijp,c, Ostende 8-25 -12-25 0-00- Lntrren 5-35 8-30 12-30 6-00 9-00. Brussel 7-40 9-25 11-00 3-011 5-3(1 8.-15. Keel). Brns. Anlw. 5-35 8-3") 9-25 3-05 6-00 Leus Thien l.uyk 5-358-30 9-25 3-05 6-00 rrs Land SlTruvëll,5-35 8-30 9-25 3-05 6-00 fiend 8-25-12-25-2-55—3-05-6-00-8-55 3.05 6-UG'le UasUngs. D'nidenuoude Rorii vk, Mouseroen, RtsscI (Ungs Lede) 8-25 12-25 - 2-55 3-Ó5 -6-00. Doornvk, Rvssrl (langs AI h 7-40—5-30-0-00 Mn. Geerardsb.Ath, 7-40—2-15—5-"0 -8-15. s liergen, Quievrain 7-400 00-2-15 5:20 10-. Te LERR staen al de konvoys. Te idf.cev staen deie vertrekkende van Alh 6-30 - 4-10 en deze vertrekkende van Denderleeuw 8-15--2r405-45. Staen te gtsKCE* stil al de konvoys uytgenomen deten vertrekkende van Arlsl 9 25 des morgens en 9-UO 's avonds en van Dendermonde ten 0-00 's morgens en 0-00 's avonds. Staen te SANTr.ERr.EW de vertrekken uyt Ath 6-30 10 (Kt 's morg. itó) en 4-10 des avonds. Van Denderleeuw 8-15 's morg. 2-4*0 eh-ó-45 des avonds. CLIQUE SÜIJM. VAN LOKEREN NAER Dcadermonde, Aelst 6-40 9-20 3-00 5-307-15. Ninove, Geerardsbergen, Ath 0-40 9-203-007-15. VAN iiTH HSER Geeraerdskergen, Ninove, Aelst, Dendermonde, lokeren 6-30 10-» 4-10—7-20. Geeraerdshrrgen, Ninovo Aelst, Dendermonde, 6-3010-»4-107-20. Brussel (langs Denderleeuw) 6-30 10 4-10—7-20. Gend, Brugge, Ostende 6-30(langs Lede.) 10-» 4-107-20. VAN CENf> 1ARR Audenaerde6 9-30 2-30 y-50. naer Aelst, /-00 8-45 00-» 2-15 4-45 ,-40. VAN r, RL'SS Kr, .14 KR A'1st, «Gend 7-3511-302-00 5-05-8-00. Ninove, Geeraerdsb, Ath (langs Denderleeuw) 7-35 2-00 5-05 8-00. VAN DENDER*ONOE NAER BrnsseM. \elst) 7-15 7-55 1-4') 5- 7-45 1. Meih 5-55 9-10 9-45 3-30 6-40 8-20- Aelst, 7-15 7-55 —11-50 1-40 5-00 6-05 7-45. Deze farce, bereyd door den ouden schoolvos, heeft zaterdag plaets gehad. Het was allerschoonste weder, veel volk was er komen naer kyken, 't welk voor herbergen, logisthuyzen enz. enz. zeer voordeelig was. Men was curieus te zien boe deze fameuse farce zon alloopcn want in geheel Europa kende men zulke dingen niet. Ook was den Magister opgetogen en van boven eene estrade domi neerde by het publiek en 't leger der schoolknapen. Alwie eenig eergevoel stelde in natie en souvereyn zag met eene pynlyke gemoedsaendoening dat den koning zich nevens den franc.o-belgischen Barntim bevond, want de Belgen zyn geene liefhebbers van kwakzalverstoeren, byzonderlyk als zy aen 'l land zoo veel geld kosten. Ter dezer gelegenheyd, is er in de diplomatische salons een gerucht verspreyd, 't welk voor mannen die ons be sturen niet al te eervol is. Het sehynt dat M. Frère op de estrade niet was omdat by geen deel wilt nemen in den akt van Bogiers dwaesheyd, en dat liv den zeiven gelyk wy aenziet als den akt van eenen verdraeyden buytenscbool- meester die zvne jongens doet soldaelje spelen. Maer eene tegenwoordigheyd waerover elkeen verwon derd was, was deze van den (lector der catholyke univer- siteyt van Leuven. Walging dezen hooggeplaetsten persoon daer doen My heeft zeker toch de scholen dezer univer- sileyt in die farce niet willen doen figureren, want hy zou toch, al van de estrade te komen, aen zyne ooren hebben booten schuyffelen de scliandkoupleljes van een liedje dat eenen liberasterspoëet bad aeneengeknoeyd ondertitel-van: SCHOOLKNAPEN en CBETINS Op de wyze van liet bal is uyt, de uer begintLeve den Champagne. l)eze omstandigheyd bewyst nog eens dat de schooljon gensexpositie eene anlicalholyke betooning voor doel iiad, en dat de universiteyt van Leuven hoogst zou misstaen in deze betooning, want zich ergens bevinden waer men met u den spot dryft, waer nren u beschimpt, is zeker noch aengenaem noch eervol. Ten anderen, elkeen weet wat het onbeschoft en sehandaelverwekkend woord CRETIN be- teekent, dit voornamelyk als het liedeken daerop meest zinspeelt. Wat er van die onnoozele Rogiersfarce, die eenige uren geduerd heeft, overblyft, is geniakkelyk te raden, wv hebben bet in voorgaende Nrs genoeg voorzien en voorzegd, en juyst 't geen wy voorzien en voorzegd hebben, is ver- wezenlykt geworden en zal zich welligt later meer en beter doen gevoelen. Maer wy zyn eens nieuwsgierig te weten hoeveel dit liberael kansken zal kosten en boe het zal belaeld worden. Dit is eene uytgave die in den budget niet voorzien is en die daerdoor zelf eene onwettige en schan- delyke verkwisting is der penningen welke de gedrukte Belgen gedurig naer den ontvanger moeten dragen. En dan, Wat zal men in den vremden zeggen als men er zal vernemen dat den koning gelyk men hier in 't algemeen boort, om zoo te zeggen, gepraemd is geweest deze gamins- revue by te woonen Daer komen wy niet in, maer 't geen wy denken, is dat zulke zaken niets konuen bydragen 0111 't gezag eerbied by te zeiten. Wat er nog meer van is, er is in deze farce iets ernslig 't welk ook min of meer in de geesten zal geprint blyven, aamelyk het uytwerksel van partygeest en belediging tegen de conservateurs dat dadelyk te zien is geweest. Het is byzonderlyk hierin dat den geest der septemberfeesten miskend is geworden, omdat die feesten onze ontvoogding vieren van de slaverny der Nassauwers en van een liberalers- protestantscli gouvernement. Deze ontvoogding is het fevt eener party niet geweest, 't is de natie die, niet liaer gezond oordeel gevoelde dat zy liet hollandseb jok moest afschudden en daertoe allen partygeest ter zyde laten. Het was dan een ganscli nationael werk waer den partygeest vremd aen was, liet was eene eendragt die door geheel Europa bewonderd wierd. Nu komt de liberaterspartysamengesteld uyt döctrinarissen, oude orangisten, tegenwerkers der revolutie van (850, gelukzoekers, vremde broodschryvers, francma- (onsbucht enz. enz. de errinnering onzer gelukkige ont voogding door den ellendigsten partygeest schandmerken. Daerby wilt de doctrinarische opinie, die in 't ministerie heerscht, de feeslen van september doen dienen als de verheerlyking van liet uylsluytend, liaeldragend en revolu- tionnaire liberalisniuswaervan zy de uytdrukking zyn wiltdie doctrinarische opinie poogt ook hare zending te berei ken namelyk van de jongheyd des lands te liberaliseren, en ten dien eynde heelt zy liet middel gebruikt van aenraking met de leerlingen van liet atheneum en van de universiteyt van Brussel, in welke laclsle de principe» van godsdiensthaet aen 't order van den dag staen en als by- zonder vaendel opgestoken zyn. Of deze aenraking 1111 dees uytwerksel zal hebben, weten wy niet, maer al te verhopen van neen, konuen wv ons toch niet wachten onze vrees te kennen te geven. Hot is echter aldus dal, door de schooljongensrevtic, in een enkel tafereel, geheel hot toekomende van Bclgiën aen den koning voorgesteld word, en dat de liberatersparty toont dal zy aen de opkomende jeugd eene liberale opvoe ding, dit is te zoggen, eene opvoeding zonder godsdienst, wilt voorbereiden. Dit is ook het zelfde tafereel dat men aen de nalie voorstelt en alzoo effenaf beivyst waer men Belgiën ivilt heenleiden. Dal onze godsdienslige bevolking dit maer wel bevroede, want de gevolgen daervan zullen allerongelukkigst zyn. Het komediespel dat Meester Rogier doel spelen aen de stadsscholen die zoo schrikkelyk veel geld aen de contri- buliebelalers kosten, veropenbaert 011s twee andere dacrt- zaken die niet min weerd zyn aengeinerkl te worden. De eerste is liet kleyn getal scholieren dal er door bestaligd is geworden, en een onwedersprekelyk beivys oplevert dat dit geld zoo schroomelyk slecht besteed word. De Iweadt daedzaek is dat, indien de vrve scholen, de gestichten door de geestelvkheyd bestuerd, niet beslonden, het onderwys en de opvoeding in Belgiën hoogst gebrekkig zonden zyn. E11 wat er meer van is, alles wat men opgeraspt beeft om naer Brussel te doen komen, behoorde tot de stads scholen niet. Om het getal zoo veel mogelyk te vergrooten en aldus de min klaerziende teenemael te verblinden, beeft men de bevolkingen van de fameuse leerwerkhuizen, van de door het gouvernement gesubsidieerde fabrieken, van soldatenscholen, zeemansgestichten, verbeleringslniyzen etc. etc. etc. etc. byeengetrommëld, en dit alles is met de middelbare scholen en kollegiën van den slaet ondereen- gemengd geweest, om er de liberale lucht van Brussel met geweld op neer te trokken, en 't is aldus dat men er eyndelyk in gelukt is een getal van 11,000 byeen te krygen. Wy weten niet ofde ouders van do studerende jongelingen der middelbare scholen en atlieneunTs van den slaet er zullen over gevleyd zyn, ivy weten niet of de jongelingen zelve zich daerover le verhooveerdigen hebben, nmer '1 geen wy weten, is dat er vele ouders zyn die niet zonden willen dat hunne zonen met alle slach van jongens zouden gelyk gesteld worden. Doch dit is hunne zaek alleen, maer '1 is ook de onze van te welen boe den ouden schoolvos Rogier in de kamer de overtreding der wet over de staelsyzeren wegen zal uytleggen en namelyk de sommen verregtveer- digen die hy moest doen ontvangen en waervan hy oorzaek is geweest dat zy niet ontvangen zyn geweest. Een dagblad zegt dat hy aen do kamer eenen bill d'indcm- nité of vryspreking zal vragen en dat. de liberale moer- derheyd dezelve met veel welwillendheyd zal toeslaen. Wy, voor ons deel, gelooven dal Rogier de moeytc zelfs niet zal doen eenen bill d'indemnitè le vragen, maer dat hy die sommen effenaf in den budget zal brengen en zeggen, stoffen en boffen dat hy de natie verheerlykt beeft, dat hy hier, dat by daer, en daermeê zal 'I spel nytdraevën niet bet geivoone liedeken DEN BOER ZAL 'T AL BETALEN. Wy spreken hier hooger van een schandelik liedeken '1 welk door eenen liberasterspoëet gemaekt en, ter gele genheyd der scliooljongensfarce, in de hoofdstad is uitge deeld geweest. Wat is dit nu eygonlyk voor een iiedeken Wy hebben liet onder de oogen en zien met afkeer en verontweerdigiog dat het eenen regtstreekschon oproep is om te voldoen aen liet ordewoord der franemaQons dat luyd als volgt ei Belgiën moet gezuyverd worden van de pest der kloosters <s ZELFS MET GEWELDDit is le zeggen dat I men, zonder iets te ontzien, den catholyken godsdienst moet verdelgen Zie daer liet lot dat de liberalers-francmaoonssecle aen 't land voorbereid als er in lyds geen pael en perk aen bare scliandelyke overweldigingsmiddelen gesteld word. Maer dat men liet wel ivete en nimmer velgele, met den catholyken godsdienst in 't land te verdelgen zal de secte niet te vreden zyn, daermeê zal zy niet ophouden, als eene heyligschendende hand bezig is, zy ziet naer niets en weyuig graten zal zy er in vinden 0111 grondwet, vryheden en alles wat wy met de revolutie van (830 gewonnen hebben met eenen le vernietigen. In dit zoo schandalig als eerloos liedeken word ook den naem des konings gebragt en dit wel om den vorst de schooljongens le doen zegenen als zy de CRETINS zullen bevechten, als zy legen de calliolyken zullen te velde trekkenZulke koupletten worden te Brussel rond gestrooid tydens de errinncringsfeesten der revolutie tegen koning Willem, revolutie onder welke dezen vorst bezweken is omdat zyne politiek strekte tot vernieling van het catho- licismus iu Belgiën Doch alles komt tydelyk aen den dag, de liberaters- polilick zegt het rondui t zy wilt de religiense gestichten, die, krachtens de vryheyd van vereeniging, door, in en met de grondwet gewaerhorgd, geschreven en bezegeld is, vernietigen de vernietiging dezer vryheyd is de verscheu ring der grondwetde verscheuring der grondwet is de afschaffing van het koninglyk stamhuys en met eenen den eersten slap om onze nationaliteit naer het graf te voeren. Dat koning en Belgen er wel aen denken, 1111 is 't nog tvd om dit onmetclyk kivaed te voorkomen, later zal men zonder twvfei weenen over eene voltrokkcne daedzaek waeraen geen hulpmiddel meer zal toe te brengen zyn Ben volgenden brief treffen wy in 't Ylaemschc Land. HE KINDERFEEST VAN AL ROGIER. Uyt eene vlaemsclie gemeente 27 september. Mynheer den Opsteller van hel Vlaemsclie Land. Ik hen zaterdag nacht i'lniys gekomen van de kinderfeest van Brusselgy weet dal Ik op mine gemeente door de kommissie van liet werkhuis uylgesteken nas om onze leerjongens le ver- ezellen. Wy waren allen dood moede. 'T zeilde mag ik zeggen van veel kinderen die ik le Brussel gezien heb, die na vyf of zei uren op hunne hielen gedraeyd te hebben, nauwelyks magi over hadden 0111 zich rtgl Uc houden. Ik zal u eenige reken wegens deze ongehoorde feest schryven, noch meer noch min dan dat ik gezien en vernomen heb. In myne verwachting wegens de orde ben ik bedrogen geweest geeuen troebel of gedrang heb ik bemerkt, zoo lang ivy te Brussel niet aengekomen waren. Daer heeft zy te wenschen gelaten. Hoewel 11. Bogier kommissarissen en achlerloopers zonder getal had aengcsleld. Nu, deze zullen hunne voeten niet kosteloos verzet hebben; '1 zal drinkgeld moeien regenen uyt myne en uyt een andermans beurze. Te Brussel aengekomen zynde, bet eerste werk van myne jongens was eten. Zy wierden geleid in ruyme zalen, waer men hun toediende vleesch en brood met hier, om dien droogen kost binnen te spoelen. Na deze ververscliiugen, moesten wv in den rang marcheren. De kommissarissen die ons vergezelden, hadden last ons de verscheidene openbare gebouwen en paleyzeo der hoofdstad le doen bewonderen. Gy kunt denken hoe onze landsche jongens daer op stonden te gapen welk hel voordeel is dal zy daer uyt zullen rapen is tot nu voor my eeu racdscl. Bieren daer hoorde ik er eenen zeggen 'k wilde dat ik ook zoo een schoon buys bewoonde De begeerlykheyd, iu dezen tyd onder de volksklas verwekken is voorzeker allergevaerlykst. Na deze voorafgaeude wandeling, is de groote liberale processie begonnen. De leerjongens rond het Park verzameld, schaerden zich ill rangmen ging op stap en men deed den loer. In tus- schen ivierd do oogenschouwing daer van door den koning gedaeu die hen allen vriendelyk groette. De kinders wilden in beleol'dheyd niet ten achteren blyven. 7.00 haest den Koning de estrade voor liet paleis beklommen had hoorde men de lucht weergalmen Leve den koningLeve de koninglyke familie! Daer mee was de processie 1111. Andermael wierden de leer jongens naer hunne eelzael gcleyd, waer zy wederom vleesch, brood en fruyt met ivyn op den hoop kregen. 'T ivas tyd om ïaer buys te keeren. Zie daer. Mynheer, eene korie schets van den brnsselscbeu Ounoozelen-Kinderendag. Anders kan ik deze zoogez.eyde feest niet heelen. Eenige ministers, z.oo men my verzekerd heelt, heb ben veel poogingen aengelevd 0111 dit zol gedacht M. Rogier nvt liet hoofd te steken. Doeli te vergeefs. Dezen minister schyiit andermael kindsch te worden den stiel van zyne jongere jaren 1 ligt hein gedurig opperst; zyne oude schooljongens zweven zon- J ,der ophouden voor zyne oogen.

De Denderbode | 1858 | | pagina 1