AELST, den 9 October 1858. ZONDAG 10 OCTOBER 1858. DERTIENDEN JAERGANG. f C55- Vertrekuren uyt de Statie Aelst NAER. Md*™-.5:35 8-30M5 6-°°9- f Ge.nd,i, Brulsn,; 6 FRANKS 'S JAERS. Vertrekuren uyt verschillige Statiën. Catholyke vereeniging. Nogtans men lette er wel op Wy hebben het al dikwils gezegd. FEEST TE AELST. HPllUb> Lokeren 5-35 8-30 12-30 0-00 9-00. Brussel 7-40 9-25 11-00 3-00 5-30 8-15. Hech Brus. Anlw. 5-35 8-30 9-25 3-05 6-00 LeuvThien Luyk 5-35 8-30" 9-25 3-05 6-00 Yerv Land StTruyen,5-35 8-30 9-25 3-05-64)0 3 05 6-00 le klas langs Dendermonde. Korlryk, Mouscroen, Ryssel (langs Lede) 8-25 12-25 2-55 3-05 -6-00. Doornvk, Ryssel (langs Ath 7-405-30—0-00 Nin. Geerardsb. Ath> 7-402-155-°08-15. v.rv I andStl iuven,0-ó3 ö-.)u a-aa ivuu-u-u» luu.uwia.u».»'..) Gend 8-25—12-28—12-55—3-05—6-00—8.55 Bergen, Quieviain7-40—0 00-2-15— 5-20 Te IIDB steen nl de konvoys. Te IBECEM steen deie^ vertrekkende san Ath 6-30 10-. 4_10 en deze vertrekkende van Denderleeuw 8-15—2-40— 5-45. Stien te f.YSEGEM stil al de konvoys uytgenomen dezen vertrekkende van Aelst 9 25 des morgens en 9-00 's avonds en van Dendermonde ten 9-00 's morgens «n 0-00 's avonds. Staen te Santbercen de vertrekken uvt Ath 6-30 10-00 's raorg. 0-0 en 4-10 des avonds. Van Denderleeuw 8-15 's raorg, 2-40 en 5-45 des avonds. VAN LOKEREN NAER Deaderraonde, Aelst 6-40 9-20 3-00 5-30 -/-15. Ninove, Gecrardsbergen, Ath 6-40 9-203-00 /-15. VAN ATH NAER Geeraerdsbergen, Ninove, Aelst, Dendermonde, Lokeren 6-30 40-» 4-40—7-20. Geeraerdsbcrgen, Ninove Aelst, Dendermonde, 6-30— 10-»-4-10—7-20. Brussel (langs Denderleeuw) 6-30 10-» 4-10— y-20. Gend, Brugge, Ostende 6-30— (langs Lede.) 10-» 4-10—7-20. VAN CEND NAER Audenaerde6 9-30 2-30 7-50. naer Aelst, 7-00 8-45 00-» 2-15 4-45 7-40. VAN BRUSSEL NAER Aelst, Gend 7-35- 11-30-2-00 - 5-05-8-00 Ninove, Geeraerdsb, Ath (langs Denderleeuw) 7-35 --00 5-05 8-00. VAN DENDERMONDE NAER Brissel 1. Aelst) 7-15 7-55 1-4 5-» 7-45 1. M»«h 5-55 9-10 9-45 3-30 6-40 8-20- Aelst, 7-15 7-55 —11-50 1-40 «- 54)0 64)5 7-45. DEN DENDERBODE Een couservaleursblad zegt met veel gegrondheyd dat onzen politieken toestand zoo betreurensweerdig en on rustbarend word, dat onze voorouders nooyt zyns gelyken sezien hebben, dat Belgiën nooyt een bestuer gehad heelt selyk dit 't welk uyt den oproer van verleden jaer gespro ten is, en dat nooyt de eatholyken meer versmaed en verfoeyd geweest zyn dan nu. Inderdaed, schier al de akten van het bestuer zyn gekenmerkt door de onver- draegzaemheyd en uylsluyting; de catholyke worden slel- selmatiglyk uyt alle ambten verbannen en behandeld als den overschot der natie alleenlyk goed om verpletterende contribuliën te betalen. Men moet thans maer de kerk oppassen, priesters en religieusen eerbiedigen de pligten van eenen goeden christenen kwytën, 0111 verdacht gehouden en op de lyst der verstootelingen geplaetst te worden. Is uw gedrag berispelyk, gaet gy noch naer kerk noch naer kluys, tiert gy tegen den godsdienst, leest gy slechte liberatersgazet- ten, zvt gy in oorlog met uwen pastor en beschimpt gy deszelfs sermoenen ondersteunt gy scholen waer den godsdienst buytengebannen is, ha dan zyt gy den man, dan moogt gy aenspraek maken op de liberale gunsten en verhopen dat uwe handelwyze zal beloond worden. Men ziet het alle dagen, er word niets gedaen zonder de tusschenkomst der liberatersklubsen en francmagons- lo"iën; deze zyn het die moeten beslissen ot' gy wezenlyk goed zyt om de openbare zaek te dienen. Zyt gy in d'eene of andere bediening en ziet eenen francmagon dat gy naer de misse of ter biechte gaet, ha seffens zyt gy eenen suspecten, hy klaegt u aen, het regent valschheden en lasteringen op uw hoofd, men zoekt en herzoekt om eene schynreden te vinden tot uwe afstelling, en eyndelyk, voor het aendringend geweld, voor het onophoudelyk getier en geschreeuw van klubsen en logiën wykt het bestuer, en gy valt slagtoffer van uwe vryejdenkwyze. En wat doen de conservateurs op liet zien van dit alles Eylaeszy blyven werkloos, zy zyn onverschillig, zy laten Góds water over Gods akker ioopen, gelyk eene oude vlaemsche spreuk zegt. Verleden jaer wierd er eenen oproep gedaen tot samenstelling van een ontzagwekkend catholyk Verbondeene overgroote menigte van ryke grondeygenaersindustriëlen, koopmans, fabriekanten, geneesheeven, regtsgeleerden immers het uytgelez.en puyk der natie beantwoordde aen den oproep en toonde zich bereyd om eenen magtigen dyk tegen den geweldigen liberalen stroom te stellen en aldus 't Vaderland van zynen gewissen ondergang te redden. Maer wat heeft die associatie lot nu toe gedaen INiets volstrekt niets Wat zal zy in 't vervolg doen Wy weten het niet. Ja, men lette er zeer wel op, want het kwaed liberalis- mus slaept noch dag noch nacht, 't is gedurig in beweging, het zoekt en vind altyd middelen zoo niet om openbare geweldenaryën te plegen, ten minste om er de gemoederen allengskens toe te bereyden. Wv hebben in vorige Nrs gesproken over de dwaze schooljongens-expositie, over liet misbruyk van 's lands penningen, over de listen der francmagonsseete enz. enz Welnuf de waerheyd komt reeds aen den dag, de beder vers en verleyders "des volks hebben de tegenwoordigheid der jongelingen te Brussel te baet genomen om in hunne jonge herten de seliandelykste driften van baet en vervol ging tegen godsdienst en priesters te ontvlammen, door revohitionnaire liedekens, die regtuyt de verslinding tegen de klerikalen bevatteden, liedekens die ons den go tra van liet bloedmonster Marat en de Jakobinaden der Sep- tembriseurs errinneren. Deze liedekens zyn te Brussel aen de jongelingen uytgedeeld geworden, opdat zy te buys ge komen, er schoolgezangen zouden van maken en aldus de revohitionnaire gedachten hel land door verspreyden. De afgekeerdheyd en den baet, tegen godsdienst en pries ters konnen niet te veel uytgebreyd worden, de verderf- en verleydingsmiddelen konnen niet te talryk zyn, die ramp zalige driften konnen niet te veel herten beheerschen, zy moeten dan niet alleen den gevoorderden ouderdom be stormen, [maer zelfs dejongheyd. De plant moet verkan kerd worden als zy nauwélyks uyt de aerde schiet, zy moet het venynig zap van god- en zedeloosheyd inzüygen dan wanneer zy daertoe best geschikt isEn waerom Let op, Belgen, 'tis 0111 de jonge herten zoo zeer voor te bereyden, dat zy later niet meer bekwaem zyn om de stem des godsdienst en der zedelykheyd te aenliooren. En dan komen de liberasters en hunne gazetten vertellen dal de kinderen gekomen zyn om hunne liefde voor koning en vaderland te bezegelen Ja, is in een bedorven, in een god- en zedeloos bert dat men liefde tot den koning en patriolismus voor zyn land moet gaen zoeken. Het verderf en de boosheyd brengen slechts zelfzucht voori en nemen alle verkleefdheyd aen koning en vaderland weg. Den grooten volksbederver, den vaendeldrager der goddeloosheyd, Voltaire, bekent dit zelf als hy, sprekende over de natiën, die hare prin- cipen van godsdienst en zedelykheyd veriaten, zegt cc Deze natiën vormen voor hare landen benden op van brigands, zy hebben niet een element van bestaen, zy zulien in de' regeringsloosheyd vervallen, zy zullen hare nationaliteyt verliezen, de stamliuyzen die haer besturen zullen meevallen, en zy zullen aen eene vremde magt overgeleverd worden Het is Voltaire alleen niet die dit zegt, Jean-Jacques Rousseau en .Montesquieu zeggen bet ook en zulks wel in versehillige plaetsen hunner schriftenZiet daer, Belgen, het ongelukkig lot dat uw vaderland beschoren is, indien het nog eenigen tyd onder de klanwen blylt van de revohitionnaire fruncmagonssecte, en indien gy niet al de wettige middelen van tegenstand gebruykt die de constitutie u waerborgt. Deze vrylieden herwinnen en blyven behouden, dit was het eerste en byzondersle plan der duytsche eatholyken. Eyndelyk is de waerheyd ontloken, en de vrylieyd der Kerk. waervoorden doorlucliligen artsbisschop Clemens Augustus De Vissherigg zoo manliaftiglyk gestreden heeft, komt door den koning van Pruyssen erkend te worden. Het is den opstand niet die ze bekomen heeft, zy is gekomen gelyk eene vrucht, die liet onweder van den boom niet is konnen door gerukt worden, en die door de zon tot rypheyd geraekt is. Zy is geboren uyt het bewezen en bestatigd regt. der Kerk. Ofschoon protestant, beeft dezen vorst gevoeld dat den oorlog dien de liberaters-francmaconssecte tegen den eatho lyken godsdienst voert voor byzonder doel heeft de vernie tiging van de burgerlyke niagt, en dat, als 't catholyk geloof valt, het de maetsehappelyke orde in zynen val met zich zal slepen, om plaets te maken voor de regeringsloosheyd en het socialismus. Belgen, overweegt deze woorden, zy dienen 11 tot waerschouwing die gy beter zult begrypen als het misschien geenen tyd meer zyn zaL Ja, wy hebben liet zoo dikwils gezegd en lierhaeld. dat wy er waerlyk vermoevd van zyn, nogtans niemand kan loochenen dat er eene "listige en'stoutmoedige samen zweering tegen het geloof onzer voorouders gesmeed is, de goddeloosheyd steekt onbeschroomd het hoofd op en, ondersteund door de schandelykste driften hoopt zy welhaest haer doel van vernieling te bereyken. Ons vader land is liet voorname mikpunt dier samenzweering, 't is tegen hetzelve dat zy al hare stoutmoedigheyd ontketent, zy"doet onheylspellenden voortgang en sleept met haer een overgroot getal verdwaelde of uyt vrees gedwongene geesten meê. Men ziet en men boort bet maer al te dikwils, velen schamen zich den naem van Catholyken te dragen, zy vreezen dien naem en zy aenzieo den zeiven als eene reden van verbanning en verdrukking. Het is dan dringend noodzakelyk, indien wy geloot en vaderland willen redden, dal de weldenkende menseheu, de conservateurs, de eatholyken, met een woord zich vereenigen en verstaen 0111 de heymelyke kuyperyën der samenzweering tegen te houden, om eene algemeene ver delging te voorkomen, om dien genieenen vyand te be vechten, want dezen verblyd zich slechts als hy zyn vaendel op de puynen van godsdienst en nationaliteyten mag laten wapperen. Luet ons doen gelvk de catholvken van Duytschland gedaen hebben, laet ons hun voorbeeld van onverbrekelijke vereeniging volgen, 't is in den schoot vun een gevuci lyk godsdienstig en maetscliappelyk tempeest dat de duytsche associaliën of vereenigingen haren oorsprong genomen hebben. I11 1848, als de secten de samenleving bedrevgden luier tot de barbaersehheyd terug te dryven, als liet magonnis- mus en zyn afzetsel het socialismus alle dagen nieuwe zegepralen behielden, dan begrepen de eatholyken dat het ehristianismus alleen de maetscliappy kon redden. Door den treffenden lierderlyken brief der duytsche bisschoppen te Wurzbourg verzameld, wierden al deze vereenigd die verzuchtten naei' de christelyke vrylieyd, welke bestael in zonder belemmering alle godsdienstpliglen en oefeningen te konnen volbrengen. Die bisschoppen gelukten er in Duvlschland te redden, dank aen de ver eeniging der catholvken, liet waren zy die het vervallen aezag herstelden en die, al den antaer te bewaren, ook den troon tegen eenen vojkomen ondergang beschermden. Men errinnert zich nog den vermaerden lierderlyken brief van Z. E. den kardmael Piepenbroek, die zoo krachtig en vol waerheyd was, dat hy zelfs van op de protestantsche predikstoelen afgekondigd wierd. De bisschoppen, de priesters, de £(eloovigen leenden elkander de hand om de vrylieden der Kerk te beschermen en de vernielende secle te bevechten. Verleden zondag hebben de hoeren Rogier, Tesch en de Vrière, respective ministers van 't inwendige, van justicie en van buytenlandsche zaken, een bezoek aen onze stad afgelegd, ter gelegenheyd der opening van de patat- kool wortel- savoyexpositie en der inhuldiging van de koophan- delregtbank alhier. O111 1 ure heeft de garde civiek voor de ministers gedefi leerd, en 't was zoo schoon Vervolgens heeft M. Rogier, eenen oogslag geworpen op de schooljongens van Meester Flankaerl en op de werklieden van een leerwerkhuys, en dit was nog schooner I Daerna hebban de doorluchtige bezoekers z'ich aen een prachtig banket vereenigd wa< r wel ;eëten en gedronken is, en dit was allerschoonst. De stad in 't algemeen heeft liaer beste gedaen om wel te vieren talryke drap aux wapperden uyt bvna al de vensters en des avonds was de verlichting zeer schitterend. Wy moeten hier byzonderlyk doen opmerken dat er op de merkt dry groote en scliooue portieken opgeslagen waren, die, met verschillende kleurlampioenen verlicht, een grootsch en betooverend efïekt maekten. Den gotliieken zybouw van liet oud sladliuys was met encadrementen beslagen welke insgelvks met veelkleurige lampioenen verlicht, niets te wenschen overlieten. Het vuerwerk was redelyk fraey. Om 8 ure zyn de ministers vertrokken en elkeen wensclite hun geluk op hunne revs. P. S. Het bovenstaende was "geschreven en gezet töen wy den verslaefden Journal de Gand ontvingen. In dit liberastersblad word er verteld dat de ministers, by hunne aenkomst in de statie en op geheel hunnen doortocht naer liet sladliuys, levendig door de menigte toegejuyeht -zyn geworden, als zynde zy de uytstekendste, de wyste, de jmtriotiehste mannen die ooyt't land bestuerd hebben. Dees vertelselken is eene' loutere leugen, of liever eene onvrywillige beschimping, want de toejuycliingen, de levendige toejuycliingen, waervan den Journal de Gand spreekt, hebben slechts in zyne inbeelding bestaen. Nooyt, wy moeten liet. ronduyt zeggen 0111 hulde aen de waerheyd te bewyzen, nooyt hebben wy een kouder onlliael, nooyt hebben wy meer onverschilligheid gezien dan by de ont vangst der dry ministers. Zy dok hebben zulks in al de straten waer zy doorgepasseerd zyn konnen bemerken. In onze straet hebben wy met eygene oogen gezien dat den zoogezegden triomphstoet der ministers veeleer aen eenen politieken lyksloel geleek, by zooverre dat het aen ons zelve hertzeer deed, en wy regtzinniglyk zouden gewild hebben dat er toch eenigen geestdrift 7.011 bestaen hebben. Had den Journal de Gand deze misplaetste loftuytingen eii dwaze bewierookingen daergelaten, wy zouden deze vernederende omstandigheden niet aengehaeld hebben maer wy mogen niet dulden dat men, door de verkrenking der waerheyd, ook de ware beteekenis, den waren zin der openbare denkwyze vermomme. Ile Inilépendance blyft nog altyd het verpliglcnd en koste loos nnderwys vrageD. De ministers zyn het deswege niet eens, zoo als hel hlykl uyt de verdeeldheyd der ministeriele drukpers. De tael van den Journal de Liégenamelyk, toonl aen dat M. Frère niet gunstig is aen de ernstige nieuwigheyd die door de Jniépendaneeden National en andere bladen zoo dringend gevraegd word.

De Denderbode | 1858 | | pagina 1