Het Verbond heeft gedroomd. VERTELLING KAiV DEN DROOM DOOR ONZEN KON FRATER. 4dc Vervolg. DEN DENDERBODE. Wannes, doe nen keer wat snuyf in myn doos, ik ga nog eenige nooijes aen dien kerel te kraken geven. WANNES. Kom, .MeesterZie, Meester, hier hebt gv al wederom provisieen gy, Snorrebaerd, als ge goesle hebt op eene neep ot op een leksken van myne zweep, gy moet maer spre ken, 'k ben ik zoo wel 't uwen dienst als myn meester, die u met zoo veel verduldigheyd leert klappen. DEN SNORREBAERD. Gy zyt bedankt van uw pensen, Wannes, 'k en heb van u niets van doen, houd uwe nepen en lekskens maer voor u. Ik verhoop, Dcnderbode, dat gy dien woes- taerd zult intoomen, want by is op niets anders uyt dan om my te foutemaleuren. Gy, moogt my zeggeu al wat ge wilt, 4ik zal u met alle verduldigheyd aenhooren. DEN DENDERBODE. Ik verzoek u, Snorrebaerd, mynen Wannes gecne harde woorden noch verwylsels toe te brengen, liy verdient dit niet, hy slaet voor zyn meester gelyk hel eenen braven knecht betaemt. Dat gy my met geduld aenhooren zult, dit hoop ik en geloof dat gy er nieis zult by verliezen. Ik ga u een laelste woord zeggen over de heerschzueht en despotismus die gy de priesters zoo onbeschaemdelyk te laste legt zeg gende dat zy den godsdienst lol dit eynde gebruyken. De priesters willen noch heerschzueht, noch despotismus, den godsdienst, wel verre van hun lol middel.te dienen, verbied hun stellig naer heerschzueht of despotismus te streven. Maer 'l geen zy willen en, uyt strenge gewetenspligt, moeten willen, is dat den godsdienst niet verkreukt worde in zyne vryheden en regten, doorheen liberalersdespolismus, T welk niets anders zoekt dan de vernietiging dier vryheden en regten, om aldus te gemakkelyker tot het despotismus ie geraken. DEN SNORREBAERD. Denderbode, zoud gy nog de zelfde force aen uwe redenering konnen geven dan overeen beetje? DEN DENDERBODE. Zeer gemakkelyk. Luyster: By een volk 't welk opgehouden heeft waerlyk christelyk te zyn, al op te houden van calholyk te wezen, wal is eeu vertegenwoordigend gouvernement? Het is hel despotismus 't geen van hand tot band overgael, tot dat hel zich eyndelyk vestigt in eene min of meer sterke party, die voor haer eygen belang zal besturen, die hare creaturen met gunsten en subsidién zal overladen, al waren het openbare bedriegers en frauduleuze bankroetiers, die alle vette plaelsen aen hare vriendekens zal geven, die dt kas van den slaet zal uylplunderen, 't volk onder verpletterende couiribuliën doen bukken en het zynen laetslen druppel bloed uylzuygen, doch al aen hetzelve de vryheyd te geven vau honger te sterven als het 't brood van 't prison zou weygeren. Bezie eens het liberae! Engeland stel hel kleyn getal zvner uropi'ielarissen, kiesbaren en kiezers «ter zyde, wat ziet gy onder dit volk van koningen Twaelf a dertien millioenen werklieden op welke de geld- en nyverheydszucht eene slaverny doel drukken die aen de slaven van Indiën onbekend is. Den volksplanter in Indiën heeft belang dat zyne slaven lang kloek en gezond blyven worden zy ziek, hy moet ze doen verzorgen sterven zy, hy kan ze niet vervangen ten zy met overgroote onkosten. Voor de groote nyverheyds- of manufacluerbazen van Engeland is het zoo niet. Voor hun is den werkman eene geJdmaehine die zy zoo veel mogelyk doen opbrengen en met zoo weynig onkosl als hel zyn kan. Weynig scheelt htl aen die bazen of den werkman ziek of zuchtig word, kan hy niet meer werken hy word aen de deur ge smeten en door anderen vervangen. Wat ziel gy nog leeger in het ergelsch volk Vier a vyf mil lioenen armen, die dagelyks ten prooy zyn nen den vcrschrik- kelyksten honger en aen wie yzeren wetten verbieden de vrye lucht te ademen buyten de palen die hun aengewezen zyn. Gelyk gy ziel, in Engeland bukken millioenen werklieden en onge lukkige bedelaers ouder het afschuwelyk despotismus, onder de schandige zelfzucht van eeu kleyn getal liberale ryken, die den armen niet alleenlyk 'l zweet uvtpersen, maer hem zonder genade 't bloed en 't merg uytzuygen. Zie daer wat de afwezigheyd of het verval van 't geloof te weeg brengt. DEN SNORREBAERD. Ik had liet men ziel gevreesd dat g§ met hel liberael eu protestanlsch Engeland zoud voor den dag gekomen zyn. DEN DENDERBODE. Ja maer, Snoirebaerd, 'k en hobu nog niet alles gezegd, ik zal er u nog byvoegen dat, om het des potismus te vernietigen, men aen de oppennagt moet leeren dat alles haer niet toegelaten is, dat er palen zvj die zy niet mag overschryden onder straf van te zien dat het volk ongehoorzaem word. Als Henricus VIII, om zyne wettige huysvrouw te vervangen door eene dochter, die hy later als eeue h... hel hoofd deed alslaea, zich geeslelyk opperhoofd van Engeland verklaerde, onderstellen wv dat de geestelykheyd en de magistraten hem den onverwinne- lyken tegenstand van kardinael Polus, van den bisschop Fisher en van den kanselier Thomas Morus hadden geboden, is het niet dfffvdelyk en zeker dat Engeland met de godsdienstige eenheyd zyne groote charte en de kostelyke vryheden. die liet aen de catholyke koningen verschuldigd was, zou gered hebben Noovl zou eeu calholyk parlement, alleen om aen den koning te beha gen, 70 duyzend engelschen veroordeeld "hebben om opgehangen of gevierendeeld te worden, alleenlyk omdat deze menschen mishaegd hadden aen het gruwelykste liberael monster dal ooyt de jaerboeken der cliristelyke koningdommen besmeurd bebbe.. Nooyt zou eeue catholyke natie aen de medepligtigen, aen de wyven, aen de keuken meyssens van dien gekroonden despotieken menscheneter afgestaen hebben duyzende ahidyën, hospitalen, kollegiëa, godvruchtige stichtingen, die den toevlugt waren van het kleyn volk, en welkers afschaffing dit vreeslyk getal armen heeft voorlgebragt, welke de verbazende jaerlyksche som van 240 millioenen franks met de grootste moeyte aen de hongerdood kan onttrekken. DEN SNORREBAERD. Dit is te straf, maer tocb, ik moet het bekennen, gy zegt de waerheyd, Denderbode. Ik gevoel wel dat ik er tusscben zit. DEN DENDERBODE. Ja, dit is zeker te straf, maer gy ziet hier uyt dat den calliolyken godsdienst voor zeker geen middel is om de volkeren onder liet despotismus tedoen bukken. Integen deel, om eene natie te verbastereu en ze lol de slaverny te be- reydeu, moet men beginnen met ze oncatholyk maken, T is T geen de dwingelanden altyd wonder wel verslaen hebben, en T is T geen nu meer dan ooyt uoodig is aen de volkeren te doen begrypen. Ik voor myn part, zal liet zeggen eu herzeggen, ik zal bel in de herbergen, op de openbare plaelsen, in «le vergaderin gen en al waer bet mogelyk is verkondiger, opdat i e menschen zoudeu bevatten dat bel goddeloos, Int oncatholyk iianemayons- liberalismus den eersten en byzondersten hefboom van slaveVny eu despotismus is. DEN SNORREBAERD. Dcnderbode, gy zyt een beetje te geweldig, 'k en durf u nauwelyks onderbreken .0111 te weten wat gy van de geldzucht der priesleis zegt. DEN DENDERBODE. Alhoewel ik van u geene lessen te ontvangen heb, wil ik u dit noglans laten zeggen, maer ik zal er u byvoegen dat de gewaende geldzucht die gy aen de geestelyk heyd te laste legt, al wederom eene eerlooze lastering is, die des- te hatelyker schynt, omdat ze komt van eenen hebzuchligeu kerel die voor een handvol geld zyne ziele zou verkoopen. Als er eeneu priester sterft, vind gy wel op de affichen van zyn sterfhuys Verkoopiny van landen, meerschcn, bosschenren ten, obligation enz. enz. gelyk van andere vrekken en ryken? Neenr niet waer Het is eene eenvoudige verkooping van wat stoelen, tafels, potten, pauuen en eeuig ander huysiyk geriel. Daerhy wal DEN SNOBREBAEUD. Ja maer Denderbode, gy spreekt van hunnen wyu niet. DEN DENDERBODE. - Gy zyt zoo haestig om verkens te maken dal ge den steerl vergeet, 'k zou van den wyu ook gespro ken hebben had gy my zoo gauw niet onderbroken. Ik vrage u dan wat schelmstuk er beslaet in eenige honderde ftesschen wyu in deu kelder te hebben Mag eenen piiester, omdat hy priester is niet zoo wel een glas wyn drinken dan gy, ik ol een ander? Zou hy, als hy vermocyd en afgemat is van by gevaerlyke zieken te gaeu, van biecht te hooren,' van te prediken, vau catechismus te doen, vau ie lezen, te bidden, te studeren, enz. enz. misschien moeten eene leyl botermelk drinken Zou hy, als hy eenen vriend ontvangt, hein misschien altyd eeue kaune water moeten opzetten Benyd gy hem misschien hel eenig verzet dat hy heelt vau eenen viiend te gaen bezoeken en er eenen te ont vangen, daer gy en de liberasters van uwen kaliber dageu en nachten iu kroegenen herbergen zit, de schandaligste bras-en slemparlyën houd erger dan de zwynen Benyd gy een glasje wyn aen" nen priester, die zich alle openbare vermaken, alle plezierparlyën, kommediën, bals, concerts en andere verlusti gingen moet ontzeggen Is hy dan geenen mensch gelyk gy en ik En daerby, waVzyu dit uwe alfairens, er is niet eenen pries ter die u of een ander eenen centiem zal komen vragen om wyu te koupen, als hy er koopt, bv betaell hem met geld dat hy eerlyk gewonnen heeft, lerwyl er zoovelen zyn die wyn in overvloed drinken met hel uylgeperste zweet en bloed dikwils vau arme weduwen, arme weezen* eu andere ongelukkigen die zy onder hun fopmaehien plat geuepen hebben. DEN SNORREBAERD. Gy moet u daervoor zoo in passie niet stellen, Denderbode, ik zeg u du maer by manier van spreken, 'k en meen ik dit alles niet, ik drink ik ook geern een glasje wyu, byzonderlyk als ik bet kan voor niet krygen DEN DENDERBODE. Ik heb u daer nog gezegd, dal ik van u geene lessen le ontvangen hebbe; gy zyt bekend als nen schoellëlaer, die zulke zaken zoud moeten zwygen.... WANNES. Zie, Meester, 'k en kan bel niet meer verdragen,, ge moet mv dien sloeber laten pakken. DEN SNORREBAERD. Dien leelykaerd peyst wel dal er bier niet le doen is dan altyd te pakken, te nypen en le slaen. VYANN ES. lvlets daer hebt g'eeu peer op uw smoel Boefeu nen leen in 't onderste waer uwen rug vau naem ver anderten als ge nu nog stout zyt, zal ik u nog wat anders geven DEN SNORREBAERD. Ach Denderbodedat en is nu toch niet gepermeiteerd van alzoo nen mensch te slagen dat hy sierre- kens ziet en te schoppen dal zyn lyf kraekt DEN DENDERBODE Ik en wil absoluet niet hebben, Wan nes, dal g'iemaud in T gezigle slaet of schopt, dit is te leelyk. lael dit over aen sloebervolk, T geen noch eer, noch geweleu heeft. En omdat gy dit gedaeu hebt, zondag geen pré, zulde. WANNES. Wel, Meester, hy en is toch maer nen sloeber, want ware hy geeuen groolen sloeber, -hy zou by nachte in uw buvs niet dringen DEN DENDERBODE. Sloeber opT oi sloeber neer, 'k en wil niet hebben dat gv sloeberwerkeu doel omdat hy er begaet. WANNES. -- Meester, 'l en zal niet meer gebeuren (77el Vervolg by naesle lYr.) INSTALLATIE VAN DEN EER WEERDEN HEER A. VERLEYZENALS PASTOR TE St. AlYTELHSCICX. Het is verleden Dvnsdag dat de plegtige installatie van onzen welbeminden èn achtbaren stadsgenoot. M. Antoon Verleyzen, als nieuwen pastor te St. Antelinekx heeft plaels gehad. Van daegs te voren hadden de inwooners van St-Anle- üntkx zich bevlytigd den doortocht van den nieuwen herder te beplanten inet sperrelioonikens en ander groen verschevdene l'raeve zegebogen waren opgeslagen en de kerk was binnen èn buyten op liet smakelyksle vercierd. Eene weluytgedoschte eerewacht was den sloet vooraf- gegaen en deed welhaast de toekomst van den nieuwen pastor aenkondigen. Den stoet zette zich in marche. Samen gesteld uyt groepen .vlaegdekens, Herderkens, llerüerinne- kens, Genootschappen, Gilden, Confreriën, Amhachtswa- gens, enz., enz. en gevolgd door eenen treyn vuil veertien a vvi'tien trelfeiyke voituren, kwam men te middag in de kerk onder de vreugdegeroepen en gejubel der in geest drift ontvlamde bevolking. Den zeer eerweerden heer Deken van Ninove, bygeslaen door de zeer eerweerde heeren Deken van Aelst en kanonik Andries, oud lid van het nationael kongres, verrigtte de ceremoniën der installatie, na welke eerstgemelden Deken di n predikstoel beklom en tot de toegesnelde menigte eene allerbest gepastte onderrigting stuerde. Den weisprekenden redenaer bad de woorden zelve, die Z. 11. den Bisschop gebruykt om de wettige benoeming van den nieuwen herder aen te kondigen, als tekst zyner aenspraek genomen en der zeiver kracht en hooge weerde op de duydelykste wyze doen verstaen. De gemakkelyk vatbare uytleggingen van den geleerden spreker waren als vuergensters, die den geest der aenhoorders binnendrongen en er 't licht der waerheyd in al zyne klaerte deden schitteren. Ook, wy zyn er' zeker van, zullen de brave parochianen van St- Antelinckx, gelvk zv immer gewoon zyn. de lessen van hunnen hoogachlbarèn Deken bennttigeu en zich toeleggen om aen hunnen nieuwen herder, die een godvreezend, wys en goedlierlig man is, te geven wat hem toekomt te weten eerbied, liefde, genegenheyd, gehoorzaemheyd enz. Na de plegtigheyd, lieei't den heer pastor zyne talryke vrienden op een "treffelyU middagmael onthaeld, alwaer verschevdene welgemeende gezondheidsdronken zyn voor- "odra'-en, welke dan ook met de hertelykste vreugde zyn toegejuicht geworden. Den eerw. heer Duvillers, pastor te Woóbrecidegem, den populairen dichter by uytmun- tendheyd, had zyne dichterslier berevd en heeft, ter eer van den nieuwen pastor, een smakelyk stukje opgezegd hetwelk geheel 't gezelschap in geestdrift vervoerde. Immers geheel dezen dag is voor onzen deftigen stadsge noot, den heer pastor Verleyzen, eenen dag geweest van heldere voldoening die wy aen zyne opregt vlaemsclie rondborstige deugdzaemheyd wensehen nimmer te zien onderbroken worden. Des avonds heeft er eene allerfraeyste verlichting plaets gehad, die tot eer strekt niet alleen van den eerw. Pastor, maer ook van de deftige parochianen van St. Antelinekx. CORRESPONDENTIE. M D. S. uyt P. wees bedankt voor uwe anemie. M. en vriend V. uvt G. ik kau aen uw rerzock niet voldoen. Hel zyn bykans ajlyd de zelve die moeten bloeden. M. S. uyt A. het kan maendag niet zyn, ik heb andere zaken vastgesteld. M. D. B. uyt B. aen uwe meyssens en knechten moogt gy gebiedender wyze spreken, maer aen ons niet; wy hooren zulke tael niet of wel kan nie verslaenZie nu dat ge krygl wat u zoo gemakkelyk is geweest. Wy trekken onze hand van de zaek... Te Dendermonde is, onder ons bestuer, een nieuw week blad verschenen voor titel dragende DEN BELG. Den BELG zal de zelfde principen verdedigen dan den üender- doiie en met even veel vryheyd en krachtdadigheyd het goede verdedigen en het kwaed bestraffen. Een konittglyk besluyl van 2 october luyd aldus «Art. De koopltandels-regtbank le Aelst ingesteld, door de wet van 20 junv dezes jaers, zal bare zittingen aenvang'en te be ginnen van 15 dezer loopende maettd. Zy zal haer gebied uitoefenen over de reglerlyke kantons van Aelst, Ninove, Geeraerdsbergen Sottegerii en Herzele Art. 2. Te dagleekenen van 15 October, zal het gebied der kuophandels-reglban'k van Sl-Nicolaes, beperkt worden tol de reglerlyke kantons van Sl-Nikolaes, St-Gillis-Waes,. Beveren, Teinsclte en Rokeren, en de regtbank van eersten aenleg van Dendermonde zal kennis nemen der zaken die van de bevoegd- Iteyd zyn der koophandei-reglers iu de uytgeslreklbeyd der reg lerlyke kantons van Dendermonde, Ha tinne, Zele en Welleren. «'Art. 5. Echter zullen de zaken die regelmatig begonnen zyn voor den dag der in voege brengiug van de voorgaegde artike len, voortgezet worden voor deu reglerdie ermede bemoeid is. Voormelde besluyl is gevolgd van een ander; dezelfde ditg- leekening dragende, eu watrby benoemd worden 1" Tol voorzitter der koopliandels-reglbank vau Acist. den lieer C. Cumonl-De Clerctj, negolianl ter dier stad 2e Begiert by dezelfde liank, de heeren C Van Langenhove, J. De Craècker-Nollé beiden ïiegoliaiiten le Aelst, en F. Liotlier, negotiant te Geerardsbergen 5° Bygevoegde regters, de heeren E. Van der Smissen, negoti ant te Aelst, èn D. Dekens, id. le Ninove- By koninglyk besluyt van zelfden date. den heer H. Pap— paert, doktor in regten tt Brussel, word benoemd tot greliier del1 koophandels regtbank van Aelst. Den genaeinden P. J. Colparet, tot 8 jaren kruywogendienst verwezen,'is deu 5 dezer uyt bet militaire gevang van Aelst ontsnapt. Hy is wederom aengehbuden en in verzekering gesteld. ill. J. Smeltyns, onderpaslor le Ledeberg, word iu dezelfde hoedanigheid verplaelst ttaer Basele. M. D. Saeys, priester in liet seminarie, word onderpaster benoemd te Maria-Lierde. Maendag laelsl is den hoppenast van de vermaerde hop- boerin deived. Vauderkelen le Pantel, ten gronde afgebrand. Hel ij reeds de derdemael dat bare gebouwen gevaerloopen eener alge- rneene verwoesting. De oorzaek dezer ramp i& onbekend. |n ge zitting van den 28 september, van den gemeenteraed van Dendermonde, is by eenpariglteyd van stemmen verworpen geworden een voorstel die tot doelwit had bet Begynhof diet stad af te schaffen. Dengenen alleen die den voorstel gedaen had, beeft, er voor gestemd twee andere leden hebben zich onthouden. Eene tweede stemming die onmiddelyk nadien plaels bad, .heeft' alle de regten van liet Begynhof gehandhaefd. Bv koninglyk besluyl van i October, word de kerkfabriek vau Cleyi. bv iialdegem. gemagtigd om het bezet te aenveerden eener paslory aldaer gebouwd door M. Van de Velde, desservitor der succursale kerk van Cleyt. Op dit oogenblik is men in het departement van 's lands werken bezig mei een ontwerp gereed te maken voor de vermin dering tier tarieven van deu Slaëts-yzeren weg, zoo voor de rt-vzigers als voor de koopwaren. Men verzekert dal men ook bezig* is met verscltillige verbeteringen voor den postdienst te bestuderen. Ter gelegenheyd der schooljongens-tentoonstelling van M. Rogier, beeft de kommissie van het leeriverkhuys van Eortryk eenen hoop zeeverachlige pluymstrykeryën toegesluerd aeu M. Rogier, dien zy den stichter dier instellingen genoemd heeft. Nu geheel de wereld weet dat de leerwerkbuyzen olïieieelyk opgeregt wielden door M. de Theux, die, in een besluyt van 2d jauuarv, verklaerd bad le willen algemeen maken hetgeen reeds bestond. Eu waer bestonden die werkhuyzen Onder andere plaelsen, iu de omstreken van Kortryk, van Thielt en van Ruusselaere, alwaer zy sedert 18ii opgeregt waren. Het is klaer dat de Kortrvksche kommissie eenen akt van minis terieel liberalismus heeft" willen daerslellen, ten nadeele der waerheyd. Men schrift uyt Wolverlhem Maendag iaelst, 4 october, is er eenen geweldigen brand in bet midden ónzer gemeente uytgeborsten liet buys van den land bouwer Rcmacx is lot asschc gebragt met alle meubelen en de oogsten, die nog maer weynig geleden biunengehaeld waren. Het gebouw was verzekerd. Het heeft weynig geschollen of hel vuer deelde ziclt aen de parochiekerk mede, 'juist gelyk hel gebeurd was te Lenuinck, door gensters en sprenkels die van de slrooyen dakken voort kwamen en door den wind op groolen a Island heen gedreven wierden. Gelukkig ivierd de hulp bv tyds aengebragt. De spuiten van hel nabygelegen dorp Boucbout hebben het beste uyliverksel te wege gebragt om de kerk van eene gewisse vernieling te behoeden. De aengerigle schaden worden berekend op 20,000 Ir. Men verzekert dat de benoemingen in het reglerlvk orde aen de onderteekening des konings onderworpen zyn. Men voegt er by dat het iverk volledig is en alle de openslaande plaelsen verval.

De Denderbode | 1858 | | pagina 2