CORRESPONDENTIE. legen (leze heylige zielen gedurig uw laslergift uytbraekl. Gy, en al (Ie kerels van uwen kaliber zyl tegen de paters en nonnen, gy verfoeyd en vermaledyd ze, in princiep, omdat gy van den goeden weg zvt afgedwaeld, omdat gy uwe calbolyke pligten verlaten uw geloof verzaekl hebt en goddeloos geworden zyl. Een goddeloos hert zoekt zoo veel het mogelyk is andere herten nacr zich te trekken en ze ook Ie vergoddeloozen op dat ze aen 'l zelve zouden gelvk zyn; een goddeloos gemoed is vyand van alle goed in ziclizélve, ntaer byzondcrlyk verbitterd legen dat- gci e wacrdoor hel goed verspreid en gevestigd word, omdat dit ziet alleen eene aen'houdende veroordeeling is van de booze daden die dit gemoed, gelyk eenen verslindenden kanker, gedurig af knagen. Nu, wat doen de paters Wat doen de nonnen De paters onderwyzen, prediken, hooren biecht, vermanen, geven goeden raed, vórmen de jongheyd en werken geheel hun leven aen de verzedclyking en verbetering der samenleving. Zy worden veel aenhoord omdat zy wvs, geleerd, v'oorzigtig en heylig van leven zyn hunne raedgevingen worden veel gevolgd, omdat dezelve gesteund zyn op onveranderlyke principen van hel goed, van den godsdienst, die alleen den mensch kan gelukkig maken hunne vermaningen worden veel iu acht genomen omdat het meestendeel der mensehen, alhoewel aen krankheden en missla gen onderworpen, toch de regtveerdigheyd van hun hooren, dezelve omhelzen en gedrukt door de onverganglyke en allesover- w innende kracht der waerheyd, van hunne misslagen terugkeeren. Deze alleen die aen de ondeugd, aen de verstokte boosheyd vast geketend zyn, deze alleen die verhard zyn in iiel kwaed en, lol hun grootste ongeluk, met eene zedelyke verblindheid geslagen zyn, deze alleen ivederslaen aen de werkingen, aen den yver, aen de poogingen der paters; veel meer, zy verwenseden en verina- ledyden, zy haten en verfoeyën dezelve omdat der paters liabyt, voor hun als eenen gloeyënden vinger is die het Slane Tlieccl, Pliares van Balthazar op alle muren voor hun schryfl. DEN SNORREBAERD. Dendcrbode, gy gaet er al wederom zoo diep in en 'k en weel het niet hoe het komt, uwe woorden zyn dikwils voor my harder dan de pvuclykste zweepslagen. Gy ontstelt mv zoodanig, dal ik, niellegenslaende ik u met ntyae uogeu zou willen verslinden, u moet gelyk geven. Noglans ik zou begeeren dat ge dien thema wilde slaken en een ander punt aeuroeren, want ik voorzie dat ge my meer en meer iu de pers gaet nvpen. DEN' DENDERBODE.— Dal gy ontrust word, dat uw geweten ti vreeslyker geesselt dan Wannes zou konnen doen, dit geloof ik, want de folieringen des gewetens zyn voor de boozen de grootste, de hardste, de onverdragclykste straf die hun op aerde kan treffen. Ik hel) u nogtans ntaer eene ligte schaduwe gegeven van de uilgeslrektheyd van dit ongeluk, ik zou daer veel dieper koiineu ingaen, tnaer 't is hier de plaels niet. Ik ga u nu zeggen wat de nonnen doen. DEN' SNORREBAERD.Lieven hemel daerovcr gaet ge nog meer uwe tong scherpen en my nog hardere noten te kraken geven. In Gods naem, üenderbode. lact dit puntje steken. UtN DENDERBODE.— Gy zuil de waerheyd hooren, gv/uil verkroppen 't geen gy noo'yt te verkroppen krygt omdat gy u van kerk en kapel, van biecht- en predikstoel verwydert. Gv zult my acnhooren lot het laetste toe. WANNES. Meester, 'k en zou rnyn latyn aen dien boef niet willen verslyten, gy zvt veel te goed tnel kwanten die n hier by nachie komen den duy'vel aendoen. Indien ik rnyn goesle mogi doen, 'k zou 'k hun sermoenljes onder hun broek geven dal ze znttden sweeten. DEN DENDERBODE. Zwyg, Wannes, 'kweet wat ik doen moet. Als zy zich niet voegen, zal ik u kommanderen wat gy te doen hebt. WANNES. Ik zal zwygen, Meesier. DEN SNORREBAERD. Dit zal 't beste zyn, want als g'uwen mond opendoet 'l is allyd geweld en brutaliteyleu die er uyl komeu WANNES. (Zync vuyst ballende) g'en zyl bier nog niet weg, 'k zal met u nog wel eens kermis houden en onderzoeken ivat hespen gy hebt. Den eersten keer dal mvn met ster eens moet beneden gaen zuil g'er gestaen hebben, ivant 'k zal u oprollen gelyk dfen lapyt'T vervolg hierna. Moet men den Ohservateur gelooven, het ministerie, wat men ook zegge, heeft nog niels besloten nopens de wetsontwerpen die het in den aenstaendan zittyd de Kamers zal vooordragen. De afwezigheyd van versclieydene ministers, zegt lty, heeft niet toegelaten daer omtrent eenig besluyt te nemen. Wy weten niet of den Ohservateur goed ingelicht is ntaer men mag verzekeren dat indien het ministerie aen de eyschen der radikale party niet toegeeft, met de wetten voor te dragen die bezonder legen de katholyken gerigt zyn, deze party alles wat mogelyk is zal verrigten 0111 het ministerie omverre te werpen. Met zyne oude vrienden willen of niet moet het dan rekenen het heeft eenige ipaetiden geleden, hun den vredekus gegeven, en nu is het en uvant Tal moest het zich op weg den hals breken. Volgens de Trihune de Liège vind liet vraegsluk van liet verpligtend onderwys, in hel ministerie, voorstaenders in MM. Kogier en De Vrière, terwyl M. Frère hetzelve bestrvd. Dezelfde verdeeldheid besiuet voor de overeen komst van Antwerpen maer ditmael komt de oneenigheyd van den kant van M. Frère, die, gelyk men wed, er tegen gestemd heeft. Ook, zegt een brusselsch blad, houd M. den minister van finanlien zieh van kant. Moet men daeruvt besluyten dat de ambtgenoten van M. Frère naer de hand having der overeenkomst overhellen De brusselsche briefwisseling der Meuse gewaegt van de opening der leergangen van de vrye Universiteit en der liberale Associatie. Zekere feytcn zyn in deze briefwisseling aen te merken. Hetgeen ons eerst en voor al iu 't oog springt, is de netelachtigheyd van den toestand van M. Verhaegen. Waerom heeft de heropening van de leergangen der vrve Universiteyt plants gehad zonder de gewoonelyke plëgtighcden T is, zfgt men, omdat de gebouwen nog nie? voltrokken zyn. Maer den mihisterieelen briefwisselaer der Meuse neemt dit voorwendsel niet aen, en hy beivyst inderdaed, dat zulks niet aennemelyk is. De waerheyd is dat den bestuerder-opzigtrr. M. Verhaegen, zyne volks gunst voor de studenten der Universiteyt niet heeft durven in de iv a eg stellen. Hv heeft misschien eene betooging ge vreesd, de heropening is zonder p'egtigheyd geschicp. Overigens, den briefwisselaer der Meuse zegt klaeruyl dat sedert de kiezing van M. Defré, de studenten der vrye Universiteyt met M. Verhaegen slecht slaen. Het schvnt ook dat M. Verhaegen's zaken niet beter staen in de Associatie van het Brouwershuis. Ik tivyfel er grootelvks aen, zegt den briefwisselaer, of tusscben dit en lange den achtbaren gedeputeerden van Brussel nog plaets zal nemen achter den biljart die tot bureel dient aen de liberale Associatie. Aldus zon de zon van M. Verhaegen verduisterd wezen in de vrye Universiteyt entevens ook in de liberale Associatie! Den man die, in ntey 1837, door de bctooging-mahers der groote liberale party met zegekreten bejegend, ja hemelhoog verheven wierd, dezen zelfden man moet zich heden verdttyken, en hy vreest zich nog te vertoonen in de sterkten derzelfde party, 't is te zeggen in de vrye Universiteyt en in de Associatie T-XWflraT— Vriend J. V. D S. uyl G. Wel bedankt voor uive attentie. Eu gy vriend de M. uyl D. insgelyks. Ik ondervinde van tvd lot lyd dal gv op my deukt. Mille gralias. M. R. uyl B. De zaek moet voor 3 of 4 weken uytgesteld worden. !k hen overlast van werk Myne zaken gaen vóór. M. I). S. uyl G. Ik ben maeridag te Dendermonde, wilt gy my daer komen vinden, gy moogt, maer gy moet zien dat gy alles gereed hebt, ik ben gelast u te betalen, mits omstandige reke ning. M. V. H. uyt B. Zet uiven bril op en herlees mvnen brief gy zult bevinden dat ik u toesta wat gy andermael vraegt. By koninglyk besluyt worden benoemd Onder-Voorzitter hy de reglbank van eersten aenleg van Den dermonde, M. Jh. 11. Mulkcus, regter by dezelfde bank. Regters by dezelfde reglbank 1° In vervanging van M. Mutkens voornoemd, M. H. De Pauiv, vrederegtcr van bet kanton Ooslerzcele 2" M. .1. Scliellekens, advokael en gemeenle-sekretaris te Lo keren 3" M. F. Janssens, advokael te Sl-Nikolaes. Substituut van den prokureur des Konings by de zelfde regl bank, M. flans, subsliluet van den prokureur des Konings te Yeurne. Regter bv de reglbank van eersten aenieg van Gend, i» vervan ging van M. Lebroquy, overleden, 51. L. Mechelynek, sub sliluet van den prokureur des Konings bv de zelfde reglbank. Subsliluet van den prokurenrdes Konings by de reglbank van eersten aenleg van Gend. in vervanging van voormelden beer Mechelynek. M. Ad Dubois, advokael te Gend. Voorzitter by de reglbank va» eersten aenleg van Audenarde, in vervanging van M, Thienponl, ontslaggever, M. R. Liedts, in- struktie-regter by dezelfde bank. Regter by dezelfde reglbank, en vervanging van -M. Liedts, voornoemd T. Liefmans. avoué en bygevoegden-regler derzelfde bank. Ondervoorzitter liv de reglbank van eersten aenleg van Brugge, in vervanging van 51. Jooris, overleden 5t. G. Van Caloen, regter by dezelfde bank. Subsliluet van den prokurenrdes Konings by dezelfde regl bank, iu vervanging van 51. Duinonl, tot andere bedieningen ge roepen, 51. P. De Paepe, subsliluet van den prokureur des Konings te Turnhout. Substituel van den prokureur des Koniugs by de reglbank van eersten aenleg van Korlryk, in vervanging van 51. Willems, ont slaggever, 51. De Grave, advokael te Gend. Voorzitter der reglbank van eersten aenleg van Veurne, in ver vanging van 51. Van de Velde, lot andere bedieningen geroepen, 51. G. Despol, regter by dezelfde bank. Regter by dezelfde bank van Veurne, in vervanging van 51. Despot, 51. J. De Necker, vrederegter van het kanton Passclten- daele. Subsliluet van den prokureur des Konings, by dezelfde regl bank, in vervanging van 51. Ilaus, voornoemd, M. J. 5laertens, doktor in reglen, grillier by de koopliandels-reglbank van Os- lende. Griffier by de koopliandels-reglbank van Ostende. in vervan ging van M.' Shortens, voormeld 51. J. IS. Lauwers. advokaet te Ostende. Griffier bv het vredegeregt van liet kanton Passchendaele, in vervanging van 51. De Bottek, overleden, 51. L. Christiaeu, kom mies-griflier by hetzelfde vredegeregt. Den 9 dezer is te Bamhrugge eenen brand losgebotslen die liet liyys der weduwe Oil. Goossens in assche gelegd heeft. De schade bedraegl 2000 fr. Den ft dezer is de gemeente Lebbeke ook het tooneel ge weest eener brandramp, liet buys toebeltoorende aen den ge noemden Ch -L. Wesemael, is den roof der vlammen geworden, [lel geledeue verlies bedraegl 1550 fr. Het gerucht loopt dal men in de verschillige departementen bezig is met de lystcn op te maken der kandidaten voor bet kruys der Eeopolds-Orde, en dal deze lysten aen 's Konings Itand- teeken zullen onderwoipen worden, ter gelegenheyd van den G8"1 verjaerdag Zyner Majesteyl. Een beweenlyk ongeluk is zondag te Schellebelle gebeurd. Den genoemden lï. Wiels die over den yzeren weg ging by het voorby trekken van bet konvoy dal zich naer Aelst begaf, is door hel sloomluyg verpletterd geworden. Wiels was doof, en hy had liet geschuyfel van den sloontsleper niet gehoord. Een blad zegt dat 51. Partoes, minister van 's lands werken, nog al erslig lyd aen eene ziekte welke, zoo liet schvnt, hy in het Oosten zou belraept hebben. Latere tydingen melden dat M. Ghislain-Josepli Partoes, minister van 's lands werken, dynsdag om ft uren's morgens overleden is. Sedert eenige tnaendeu was de gezoudheyd van M. Partoes een weynig ontsteld. Opliet tydslip dal den budget van zyn departement in de Kamer bepleyt wierd, binst den laetsten zittyd, was hy van de geelziekte aengedaen. Aen zyne pligten verknocht, verwaerloosde den minister de zorgen welke zyuen slael vereyschte. out zich eiken dag naer de Kamer te be geven, en verergerde aldus zyne kwael. Sedert dien, alhoewel hy wat ruste genomen had, binst de maend augustv, was hy nog niet leenemael genezen. Hy hernam, overigens, veel te haeslig zyne werkzaemlteden en, acltl dagen geleden, dwoug Item eene her valling zich wederom te bed te leggen. Zondag echter, deed nog niets een zoo noodlottig cn vooral 7.00 spoed g eynde voorzien ntaer maendag verslechtte hy oogzienlyk. Hy begon te raeskalleu. Dynsdag ïnorgend wierd by beregt, en eenige uren nadieu gaf hy zyncn geest, nauwelyks 48 jaren oud zynde. M. Pa noes was oflicier der Leopolds-orde, koinnmndeur van het Eere-Legioen, en van versclteydene andere vreinde ridder- orders. 5Iaendag morgend, beeft men in den beerpul van den ge- naemden H. Nachlegael, te Audenaerde, het Ivk gevonden der genaeinde C. Gelaebbeke. weduwe Van Daele. 5len vermoed dat deze vrouw, die de gewoonte had van zieh sterre te drinken, den avond te voren er in zal getuymcld zyn in bedronken stael. Zondag avocd hadden eenige dronken boeren iu eene her berg op de kermis Galmaerden, by Gceraersdbergen, geschil ge kregen en waren aen hel vechten geraekl; eenen zoou uyl de herberg dit willende beletten, had, zoo men zegt, zich daer lus- schen geworpen. Door den drank verhit, tasteden de vechters den genen aen, die hel gevecht beletten wilde, en braglen hem zes messteken toe, waervan eenen in den onderbuyk, zoodal het inge wand door de woude kwam, men Item dien avond nog moest beregten en lty des anderendaegs gestorven is. Versclteydene van de daders zyn aengehouden en ter beschikking van hel geregt gesteld. Den krygsraed van Antwerpen heeft zaterdag morgend tot dry jareo gevang veroordeeld eenen onderluylenanl van het 5» regiment jagers te voet, die eenen oflicier yan zyn regiment had willen slaen. Wy vernemen dat den brand der pachthoeve van den heer J. De Groote, te Oostacker, aen kwaedwilliglieyd word toege schreven. Zondag morgend zou er eene dienstmeyd uyt de hofs'teê weggezonden zyn en zou dieswege liaer beklagt gedaen hebben aen eenen knecht, die, gelooft men, onder de waekzaemheyd der politie stond. Een uer nadien borst den brand met geweld nvt en, naer men verzekert, op verschillige plaetsen te gelyk. Bovengemeltlen knecht en meysseu zyn aengehouden en de jus- licie heeft zich naer hel ramptooneel begeven. Een later berigt meld dat den knecht en de dienstmeyd die aengehouden waren onder betigting van het vuer gestoken te hebben aen de hofstede van den heer J. De Groote, zyn na eene strenge onderhooring losgelaten. In de laetste zitting van den gemeenteraed van Doornyk, heeft 51. Ed. Dubus een verslag afgelegd over de archieven der stad. Onder andere merkweerdigheden die hy aenineld, zegt 51. Dubus dat men in de archieven van Doornyk stukken heeft ont dekt, die bewyzen dat de olieverw-schildering in deze slad be stond honderd'jaren voor Van Eyck. Laetsl bad een kind te Luyk eene brievenleseh gevonden, waerin er voor eene som van 55 duyzend franks weerdyen zalen. Don persoon aen wie deze brievenleseh toebehoorde heeft aen dit kind eene belooning gegeven van50 centimen. Dal is een voorbeeld van milddadigheyd en herkentelykheyd dal dient rucln- baer geinaekt te worden. Zondag heeft er te Charleroy, onder zeer buytengewoone omstandigheden, eene moordpooging plaels gehad. Omtrent 2 uer des nachts kwamen vier steenkoolgravers van Montigni-sur- Sambre, waer zy samen werken. Bv de brug van de SamJier, aen de poort van Pliiiippevillc, aengekomen, vielen dry dier mannen hunnen makker aen, en wierpen hem in de rivier, na vooreerst zyne zakken doorzocht te hebben, om Item zvnen vyfticndaegsclién loon le ontnemen, waervan zy meenden dat hy drager was. Hel slagtoffer van dien lagen acuslag is echter nvt liet water kunnen konten, iloo.r zieli aen het gras vast te houden, dat op de boorden der rivier groeyt, en heeft in de fabriek van 51. Haynin eene schuylplaets gezocht. Het geregt doel onderzoek. Merkweerdig is het dat in f458, f558 en f758 men gelyk in 4858, zeer sclioone steeristerren gezien heeft. Plinius verhaélt dal ten tyde van den slag van Salamine, er eene komeet ver scheen die, gelyk de onze, een weynig de gedaenle van eenen boom had. 5Ien schryfl uyt Korlryk Wy vernemen dat 51. den pastor Arents, ter gelegenheyd van zynen jnbiié van 25 jaren pastor van St. 5Iartens, aen hel weldadigbeyds-birreel dezer slad eene som 500 franks gezonden heeft, bestemd om twee brooddeeliogen te doen aen de armen zyner parochie. Men schryft uyt Luyk dal den wynoogst maendag begonnen in de akkers van Vivegnis, nog niet geeyndigd isden overvloed der druyven overtreft algemeenlyk de vooruylziglen der wyngaer- diers, en hare sclioonheyd is zoodanig, dat men van thans af mag slaet maken op eenen wyn van uylmuntende hoedanigheyd. De liefhebbers van dezen wyn, die heden nog betaeld word aen f fr. en f fr. 25 c. den ftakon, verhopende dat zy hem titans heler koop zullen krygen voor dezen belaelde men iietn 60 tol 80 c. De verledene week is er te Luyk een zonderling huwelvk gesloten, dat voorzeker dient vermeld te worden. De nieuwge bouwde bezitten onder hun beyde sleehls dry beenei, en twee oogeu. Indien hel waer is dat de liefde blind is, zyn deze voor zeker meer verliefd dan andere menschen welke twee oogen hebben. Den minister van juslicie brengt ter kennis der belang hebbende. dat de kollekfieve staten voor de betaling van de jaei'. wedden der geeslelyken van liet 5C kwartael 4858, betaelbaer zyn by de agenten der schatkist. Monileur Ontelbare benden wilde duyven, gemeenlyk ringduyven genoemd, verrigten op dit oogenblik hare jaerlyksche land- verlmyzing, langs ons land doortrekkende. Zoo menigvuldig zyn deze benden, dat zy aen dikke wollen gelyken. Wee den land bouwer op wiens koolzaedvelden deze zwermen, al voorby trek kende, komen neerslaen om hunnen dollen honger te verzadigen niet zeider. heeft men gezien, dat partyen van twee tol dry hek laren groot, op wcynige stonden tvds, gansch door die uytge- hongerde zwermen verwoest wierden. De jagers en buytenlieden bevveeren dat de ringduyven de voorloopers zyn der sneppen. 51en schryft uyt Bassevelde, 9 October Met genoegen mel den wy, dat ook in deze streek den oogst der kostbare aerdappelen byna vollooyd is hoeveelheyd en hoedanigheyd overtreffen zoo zeer alle gedane voorspellingen, dal vry het jaer 4858 als een der vruchlbaerste in aerdappelen mag worden gerekend. Laetst zagen wy by den hoefsmid Doppegieter te Capryk, wyk Forljen, eenen dier knollen, een waer monsterstuk, niet min dan 20 centi meters hoog en 45 breed, en hebbende hel gewigt van 4 vlaemsche pondenMen vertelde ons dat eenen werkman, die hetzelfde gehucht bewoond, de byna ongelooflyke hoeveelheyd van 58 zakken palaten had ingeoogsl op een stukje land van 60 toeden dus rond eenen zak per roede Te Bassevelde, in den moesluyn van den lieer Joseph de Wispelaere, heeft men onlangs eenen enkelen struyk uytgedaen, die niels meer of min heeft opgebragt dan 5 1/2 kilos aerdappels. Zulke daedzaken bewyzen genoeg dal de over- groote menigte en de leege pryzen der palaten, dezen winter, onze ar'me natuergenoten zonder moeyte een gezond en overvloe dig voedsel zullen verschaffen en ons van de verscheurende tooneelert van ellende en hongersnood bevrydeu.

De Denderbode | 1858 | | pagina 2