ZONDAG 24 OCTOBER 1858. Vertrekuren uyt de Statie Aelst WEU DERTIENDEN JAERGANG. - Nr 655'- Vertrekuren uyt verschillige Statiën. AELST, den 25 October 1858. POLITIEKE KRONYK, 6 FRANKS 'SJAEM. Denderm. 5-35 8-30 $-35 12-30 3-05 6-00Gend, Brugge, Ostende 8-25 12-20 0-00 Lokeren 5-35 8-30 12-30 6-00 ,»-00. Brussel 7-45 9-30 13-00 3-00 5-30 8-10. Mech. Brus. Antw. 5-35 8-30 9-35 3-05 6-00 Leuv Thien Luyk 5-358-30 9-35 3-05 6-00 Verv Land StTruvën,5-35 8-30 9-35 3-05 6-00 Gend 8-25—12-20—2-50—3-05—G-OJ—8-05 3.05 '6-001® klas langs Dendermonde. Korlryk, Mouscroen, Ryssel (langs Lede) 8-25 12-20 - .2-50 3-05 - 6-00. Doomvk, Ryssel (langs Ath 7-455-200-00 Nin. Geerardsb. Ath, 7-452-155-°0j>-jb Bergen, Quievrain"7--55—0 002-155-20 10-JB Te lede staen al de konvoys. Te idecem staen deie vertrekkend* van Ath 6-30 - 4-20 en deze vertrekkende van Denderleeuw 8-15—2-405-45. Staen te cysegem stil al de konvoys uytgenomen dezen vertrekkende van Aelst 9-35 des morgens en -00 's avonds en van Dendermonde ten 0-00 's morgens en 0-00 's avonds. Staen te Santbergen de vertrekken uyt Ath 6-30 10-00 's morg. 0-0 en 4-20 des avonds. Van Denderleeuw 8-15 's morg. 2-40 en 5-45 des avonds. •CüfQüE 9UIJM. VAN LOKEREN NAIÏR Dendermonde, Aelst 6-50 9-25 3-00 5-30—»-». Ninove, Geerardsbergen, Ath 6-50 9-25 -3-00»-». VAN ATH NAER Geeraerdsbergen, Niuove, Aelst, Dendermonde, Lokeren 6-30 10-» 4-20«-». Geeraerdsbergen, Kinove Aelst, Dendermonde, 6-3010-»4-20»-». Brussel (langs Denderleeuw) 6-3010-» 4-20 »-». Gend, Brugge., Ostende 6-30(langs L«de.) 10-» 4-20»-. VAN GEND NA EC Audenaerde, 9-25 2-25 7-45. naer Aelst, 7-00 8-45 00-» 2-15 4-45 7-35. VAN BRUSSEL >v AER Aelst, Gend 7-35— 11-30—2-00 5-05—7-15. Ninove, Geeraerdsb, Ath (langs Denderleeuw) 7-35 2-00 5-05 »-. VAN DENDERMONDE NAER: BrusseM. Aelst) 7-15 7-55 1-4') 5-» »- 'I. Mech.) 6-» 9-10 9-55 3-30 6-40. Aelst, 7-15 7-55 11-50 4-40 5-00 6-05 DEN DENDERBODE i. 'Eyndelyk zyn de regterlvke benoemingen gedaen, zy ,zyn 't geen men algemeenlyk voorzien en verwacht had. op eenige uytzonderingen na, die men waerlvk verwondert. Het liberalismus van .80 graden rédumur is den leyddraed dier benoemingen geweest, het is tot het scharlakenrood gedreven geworden. Men zou zeggen dat wy tot Van Maanen's tyden, van rampzaliger gedachtenis terugge keerd zyn. Hoe verfoeyd en gehoond de gedachtenis ook zy van dezen gewezen sansculotschen minister van Willem, dien .men weggejuegd heeft ter oorzaek zyner despotieke en uytsluytende akten, nog zou hy van daeg, moest hy terug- keeren, zyno meesters vinden. Er is zelfs op te merken dat de mannen die de revolutie van 1830 hebben helpen be werken om hel hollandseh jok af te schudden, thans grootere reactionnairen zyn dan deze die zy weggejaegd hebben. Dit is een bewys dat zy aen de revolutie niet medegewerkt hebben uyt liefde voor het vaderland, uyt liefde voor onze godsdienstige en politieke vryheden, maer wel om vette plaetsen, eerambten, profyljes etc. te bekomen en alsdan nog despotieker dan hunne voorgangers te worden. Wy zyn ook teruggekeerd tot de tyden van den gewezen galeyboef Libri-Bagnano, tot de tyden van die stinkende sehuympers, die niets anders deed dan den godsdienst aenranden, priesters en alles wat de leering der Catholyke Kerk het heyligste had, met slyk en modder bespatten. De ministeriele drukpers, die in deze droevige zending een uyni deel neemt, ziet zich ook ruymschoots bevoordeeligd, maer 't is om het spreekwoord waer te maken dat als men wel gediend word, het behoort dat men ook wel betale. Doch dit alles moet de oogen der flauwe en onverschillige Catholyken openen, zooniet is er groote reden van het behoud des Vaderlands te wanhopen. Waertoe is de belgische magistraluer gekomen? Waerloe is het heyligdom der justicié vervallen Deze vragen moet men met droefheyd doen als men ziet dat er schrvvelaers in geplaetst worden die openlyk de party der ruststoorders genomen hebben, die, in walgelyke gazetten, verfoeyd en bezwalkt hebben, alles wat eenen magislraet moet eerbie digen, te weten den godsdienst, het geregt, de openbare zedelykheyd, het gezag zelf, daerby verklarende dat de schandelykbeden der maend mey, by elke groote omstan- digheyd, zouden vernieuwd worden Maer de plannen zyn gekend, alles, tot de justitie toe, moet geliberaliseerd wordenHet overige der natie, de Catholyken, moeten als negers behandeld wezen, voor hun mag er geene waerborg meer bestaen, zy moeten zich ie vreden houden met voor het schuyin der natie door te gaen Wy zouden onze bemerkingen verder konnen uytbreyden, maer wy staken ze hier met eene vraeg Welke waerborg kan een tribunael aen de teregtstaende aenbieden, als zy zeker zyn in hunne regters politieke tegenstrevers te ontmoe ten die met de ongelukkigste politieke driften bezield zyn II. De verledene week is te Brussel overleden M. Partoes sedert kort minister van openbare werken. Hy was ziekelyk als het kasseyministerie hem, om zoo te zeggen, gepraemd heeft deze fonetie te aenveerden, 't geen hy dan ook met eenigen tegenzin gedaen had. En daeraen twyfelt niemand want M. Partoes deelde geenzins de overdrevene en wille keurige bandelwvze, der mannen met wie hy moest be sturen. Dit heeft men inderdaed gezien als hy op zyn sterfbed is gaen liggen 't welk hy nimmer verlaten heeft, lly heeft wiilen sterven als catholyken en dit geluk is hem ten deele gevallen gelyk hy het ook luydop verklaerd heeft. Ook zyn de HH. Sacramenten der stervenden hem loegediend, met veel godsvrucht heeft hy de zelve ontvangen en dan met veel onderwerping de dood zien naderen blyvende zyn volle verstand houden tot den laetsten adem toe. Maer wat komt dit hier te pa», zal iemand vragen En wy antwoorden dat wy dit te pas brengen om aen onze lezers de onbeschaemde lafhertigheyd te doen kennen j der ministeriele drukpers, die tot aen den voel des grafs hare venynige lasterzucht zend azen. Met eene onbegry- pelyke spytigheyd verhaest de Independence zich af te kon digen 'dat M. Partoes, reeds dry dagen vóór zyne dood, zyn verstand verloren had, willende daardoor te kennen geven dat hy onwetens de fill, regten der Kerk ontvangen hadO 1 schandelyke dweepzuchtO pligtige en be rekende leugenlael wat zyt gy verfoeyelyk en be lli. Er is in onze grondwet een klaer en duydelyk artikel, hel art. 6, 't welk zegt dat de Belgen alleen toegelaten zyn tot hel bedienen van burgerlyke ambten. Welnu, wat gebeurt er hier met dergelyken artikel der grondwet Den franschman Kogier verjaegt eenen pro fessor, die Belg is, uyt zyne plaets en geeft ze aen eenen vremdeling, aen eenen Duytscher met name Kekulé. Dus is hel vremdeling voor vremdeling, den eenen schipper of voerman die den anderen overzet, of liever twee vremde- lingen die zich te samen aen den staelsrestelier zetten om de Belgens oordsjes op te eten. Men zal komen zeggen Rogier mag dit niet doen, 't is eene overtreding der Constitutie enz. Dien man luystert naer niets, hy speelt den baes en terwyl de Beigen praten en kakelen, eet hy de eyers. Ware dit daernieê genoeg, nien zou denken dat dit alles 't gevolg is van het despotis- mus waeraen den schandigen oproer den maend Mey ons gekluyslerd heeft, maer daermeê zyn mannen gelyk Rogier niet te vreden, zy moeten hunne ahnagt nog door eene soort van belediging tegen de natie bezegelen. En inder daed, wy zien dat den tolk des gouvernements, den Moni- teur zelf, komt vertellen dat er in geheel Belgiën geenen professor van scheykunde bestaet die bekwaem zy dien leergang in de Universiteyt van Gend te geven Wat be- teekent dit anders dan dat al de belgische geleerden, die zich op de natuerlyke wetenschappen hebben toegelegd, domkoppen of onbevoegd zyn de scheykunde te onder- wyzen Wy zeggen ronduyt dat dit niet alleen eene onbe- schaemdlieyd is, maer zelfs eene ondankbaerheyd, en dit ingezien al het goed, al de gunsten, al de weldaden die Rogier hier genoten heeft sedert dat hy zyne tenten op onzen grond neergeslagen heeft.... Herbergt dan vrem- delingen, doet dan werken van Bermhertigheyd, gy ziet hoe gy er meê vaert. IV. De dagbladen beginnen te vragen wie de overgroote on kosten zal betalen die de schooljongensexposilie veroor- zaekt heeft. In antwoord op deze vraeg, toont den Journal d'Anvers een officieel stuk, waerdoor er bewezen is ge weest dat er mandaten op de stadskas aen leerwerkhuyzen afgeleverd zyn geweest, en volgens het schynt, zon het toegelaten zyn sommen uyt die mandaten te gebrnyken om deze ministeriele zoltigheyd te betalen. Ziende dat den roozenpot ontdekt was, heeft de Inde pendence, dat is te zeggen M. Rogier, het air van zich in kolere te stellen en komt vertellen dat die sommen stipte- lyk moeten besteed worden een datgene waervoor zy bestemd waren, en dat de besturende commissiën dezer leerwerkhuyzen gehouden zyn er eene omstandige rekening van te doen die aen het rekenhof zal onderworpen worden. Men ziet uyt de antwoord der Independence dat de aen- tvging van den Journal d'Anveiy niet geloochend maer eerder bekrachtigd wordNogtans er zvn uyfgaven gedaen en gedaen zonder dat er door de kamers daerloe een krediet toegeslaen was. Het is dus M. Rogier alleen die ze gecommandeerd heeft. Wy zouden eens willen weten wat M. Rogier zou zeggen indien de besturende commis sion onkosten, die den buvtenlandschen minister van bin- nenlandsche zaken haer heeft opgelegd, in rekening brag- tenDen man zou misschien roepen er. tieren gelyk het nog al zyne gewoonte is, maer de antwoord der com missiën zou al gauw gereed zyn Die commandeert moei betalen.... Gy, M. Rogier, hebt alles geordonneerd, gy zult betalen. M. Rogier betaelt nog al gewillig, en nog al gewillig aen zichzelven, maer 'tis met 't geld der Belgen... Üytzynen eygen zak? Allans done, pas si béte.... Hopen wy dat de kamers dergelyke verkwistingen zullen afkeuren en voor goed een eynde stellen aen die zoo onwettige als nuttelooze verspillingen van 's lands penningen. V. Indien de liberaters en byzonderlvk de liberatersmi- nisters hun onderwys door de catholyken doen betalen, en indien de karotten niet kleyn zvn die het gouvernemen teel onderwys aen den budget trekt, nog hebben wy de vertroosting te zien dat de liberale scholen, waer 'den godsdienst op den achtergrond geschoven is, wel verre van grooten voortgang te doen, integendeel merkelvk ach- teruvtgaen, en dat het gezond verstand der familievaders de Rbero-maoonnieke intriguen op hare juyste weerde schat. By de herneming der leergangen van 1838-1839 be merkt men dat alle kollegiën en pensionnaten, waer-eene goede opvoeding gegeven word, en waer het onderwys op eenen godsdienstigen grondsteen berust, liet getal hunner leerlingen merkeiyk hebben zien vermeerderen, terwyl het getal in de atheneums iu evenredigheid merkeiyk is" ver minderd. Dit ziet men duydelyk in de Universiteyt van Gend, die maer al te wel gekend is voor haren vyandigen geest aen de goede principen van godsdienst. Dit scbooljaer is be- gonst met eene vermindering van tieee en veertig studenten, zoodanig dat deze universiteyt, die zoo veel honderué duyzende franks aen de arme' uytgeputte Belgen kost en zooveel goddelooze professors in haren schoot bevat, no<* nauwelyks TWEE HONDERD studenten telt. Ja nuuwe- lyks SO®, terwyl de Universiteyt van Luyk, waer den godsdienst en zyne goede principen geëerbiedigd worden er ZES a ZEVEN HONDERD telt. Dezen uytslag, zegt een dagblad, is eene verpletterende veroordeeling der Gendscbe Universiteyt, en wy voegen er by dat dit een schitterend bewys is dat het maconniek liberalismus nog verre is van met zyn verderflyk stelsel van vergoddeloozing der belgische jeugd boven te liggen. Het gezond oordeel der Belgen en hunne verkleefdhevd aen hunnen godsdienst verloeven dit doodelvk vergift) omdat zy wel weten dat dit eene bron van ongeluk en rampen is waeraen niemand straffeloos gaet drinken. Wilden de Catholyken kraehtdadiglyk te werk gaen, het maconnismus zou welliacst gelyk renen vermolmden tronk ineen stortenWy hopen altyd dat dit zal gebeuren VI. Het moet wel zyn dat de sterre van Rogier reeds zeer leeg gedaeld is, dan dat zyne eygene en beste vrienden hem beginnen den rug te keeren. Wy ondervinden dat deze dagelyks meer en meer onder elkander in twist komen. Alle dagen immers word de Independence, gazette van M. Rogier, opNde bitterste en meest schimpende wyze «engerand door den Journal deLiége, gazette van minister Frère. Dees laetste blad üryft openlyk den spot met M. Rogier ter gelegenheyd van dezens dwaes en onbegrypelvk gedacht ten voordeéle van het VERPLIGTEND ONDERWYS. Tot hier toe, zegt den Journal de Lie'gé, hebben die groote uytvinders nog geen wetsontwerp konnen aen- eenstooten, zy blyven in het onbepaelde der bespie- gelingen en weten niets anders uyt te kramen dan kwakzalvery, die geen ernstig onderzoek kan uytstaen.» Het verpligtend ontleiwys, dit, dwaes en onb'ruykbaer denkbeeld der fransche revolutionnairen-socialisten van 1848, dier zelfde liefhebbers, die het regt tot het werk hadden gedecreteerd, die vonden dat den eygendom eenen diefstal is, dat alle menschen even ryk moeten zyn, dat deze die veel hebben een deel moeten a staen aèn deze die niets hebben enz., het verpligtend on -js. die zotte gril, zeggen wy, heeft hier onder onze i elgische libera ters ook eenige aenhangers gevonden, onder zommige schoolkykers die er niets anders in zien dan eygenbaet, geldwinst, vet of profyt, en onder een ander slach van liberasters, die in eiken schoolmeester eenen van het gouvernement afhanglyken ambtenaer willen hebben, om dezen te gebruyken tegen den invloed van elkeri parochiepastor, om eiken parochiepastor den duyvel aen te doen, en byzonderlyk om van jongs af aen de Belgen de principen van liet liberalismus op te gieten en ze aldus op den leest te schoeyën der goddeloosheyd die de liberaters in al hunne principen doel mank gaen. Wy willen ons voor alsnu de moeyte niet geven deze I onnoozele utopie in 'tlang te bestnden, welligt zullen i wy daer later eenen oogslag op werpen en klaerblykelyk

De Denderbode | 1858 | | pagina 1