OVERLEDENEN. AVIS. TE HUREN. Huys met Hof te Huren Mdc DE MODES. MALAGA VERKOOPING VERKOOPING UN DÉBAT SLR MADE BERIGT. AVIS. Dc brandspuyten en de pompiers van Korlryk, vergezeld van een groot getal Kortrykzanen hebben zich ter plaels begeven in •weerwil hunner poogingen, heeft men niet hel minste van de hof-, slede kunnen redden. 'S avonds brandden de puynhoopen nog. LAND- EN HOFBOUW. Wy naderen het plantsaisoen. Wy kunnen niet genoeg de aen- dacht der buytenlieden opwekken aengaende den keus die zy doen moeten van fruylboomeu voor hunne boomgaerden, hoven en vcldkanten. Overal plant men slechte boomen, die zelfs in hout weynig of niets gelden. Heden, dat het fruyt zoo duer word «pgekocht, is hel niet te begrypen, boe men er niet meer op aen- )e'>t om goede appel- peeren- pruymen- kersen- en notenboomen te planten. Vooral wanneer men eene goede soort uytkiest is het niet te berekenen wat voordeel men op eenige jaren er uyl kan trekken.Dikwils brengt eenén enkelen boom tot 70, 80 en 400 franl.s op, en dan hei noten en kersenhout is allerkostelykst voor meubelen. Nu overal kweekeryen ingerigt zyn, waer men de uytgelezenste soort van fi uytboomen aenkweekt en verkoopt, is hel niet te ver wonderen hoc onachtzaem men nog is in T planten van zoo winstryke boomen? Het gouvernement zou ook zeer wel doen, de openbare wegen met fruylboomen te beplanten, in plaels van die niets beduyden- decn niets opbrengende gewassen, welke men er nu aentrel't. In Pruyssen besiael dit gebruyk en iedereen weel wat voordeel daer- uvt'moet voortspruyten. vVy apen zoo veel van den franschman na lael ons ook eene les nemen by andere naburen. De buylen-onderwyzers hebben nu ook onderrigl gekregen in liet boomsnoeyen; dal zy dit met hel griffelen, enz. hunne leerlin gen voort onderwyzen, daerdoor zal den lust by allen onlstaen om boomen te planten vooral wanneer de onderwyzers zich geen uyt- schoi maer goede jeugdige planten bezorgen, waervan de scholie ren zoo aenslonds het nut en voordeel zien kunnen. Eenen jager van Evreux ging onlangs op de jagt aen zv:ie vrouw beloovende om minstens voor eene week wild te buys te zullen brengen. Nauwelyks was by vertrokken, of zyne vrou ont ving eenen haes van eenen vriend des huyzes ten geschenke. Op de belofte van haren man rekenende, besloot de zuyn'ge liuys- moeder den haes te verkoopen, en het gelukte haer 3 fr. te ont vangen. Den onvermoeyden jager was echter niet gelukkig genoeg eenen eukelen haes te koopen. Op een kraem hing er een, en voor 6 fr. kwam den jager in hel bezit daervan. Te buys gokomen bemerkte zyne vrouw aen een touwje aen den poot dal het denzell'den haes was dien zy voor 5 fr. verkocht had. Tol zulke voorvallen kan de jagt aenleyding geven. Over eeuige dagen keerde baron van Rothschild uyt Duytsdiland in Vrankryk terug te Metz nam hy plaels op een konvoy van den yzeren weg en deed er mits een supplement van 400 fr. zyn reysgoed enregistreren, dat uyt zeven koffers was sa mengesteld, Toen hy in de statie te Parys aenkwam, wierd hy ge- waer dal hem eenen der koffers ontbrak, en hy verklaerde met zekere aendoening, dat dien koffer, als gewoon reysgoed opgegeven een millioen in goud bevatte. Men kan oordeelcn over de opschud ding die er ontstond. Den koffer wierd langs alle kanten gezocht, en dewyl men hem niet vond, deed men den lelegraf op Metz werken. Men vernam alsloen per depedhe, dat den koffer in de statie van Metz was achtergebleven, en dat hv niet met het ander reysgoed was opgeladen uyt oorzaek van zvne buytengewoone zwaerte. By het vernemen dier tyding ademde M.von Rotschild een weynig ge- makkelykerdoch de administratie deed hem eene supplementai re vracht van 625 (r. betalen, omdat den koffer in kwestie kostbare stoffen bevatte. M. von Rothschild bevond dat dit niet te veel was en betaelde. Eene telegrafische depeche zaterdag morgend ontvangen brengt het droevig nieuws aen dal de engelsche bark Wm. Wal lace* laetst uyl Antwerpen naer Venetië vertrokken met spoorvzers niet ver van "hare beslemming gestrand is. De manschappen zyn dacrby allen omgekomen. Men leest in den Propagaleur Calholique van Nieuw-Or- leans Eenen brief uyt Santa-Fé, gedagteekend van 9 augusty laetstleden, deeld ons de treurige tyding mede van de vergiftiging eens priesters van dit diocees. De vólgende uyttreksels uyt dien brief zullen de byzonderheden van dit yselyk drama van naderby doen kennen. Ik sciirvf u om eene treurige gebeurtenis meé te deelen, namelyk de dpod van den eerweerden heer Avel, welken de paro chie van Santa-Fé langer dan dry jaren bediend heeft, en nu over eenigen tyd naer Mora, aen het noorderlyk uyteynde van hetzelfde diocees verplaetst wierd. Hy was daer nog maer eenige weken wanneer zyn vlyt om de wanorders te beteugelen,hem de lafste vraek op denhals getrokken heeft die men kan verdenken. De ellendelingen zy durfden hem niet aenrandenzy hebben hem vergiftigd, en zoud gy het kunnen gelooven, als ik u zegde dat zy den wyn heb ben welen te vergiftigen, die voor het misoffer moest dienen Wanneer den priester het aenbiddelyk bloed Gods nuttigde, dronk hy de dood. Het vergift begon byna oogenblikkelyk te werken nogtans bad hy den moed de misse te eyndigen, en terwyl hy die ziels kracht behield, die hem altyd eygen was, bad hy den H. Stephanus zyn en patroon, wiens feest men dien dag (den 5 augusty) vierde, en verzocht hem van zich zelve de kracht om zyne wanden ver giffenis te scheuken. Dan zich lot de omsiaenders rigtende, zegde 'hy u Men heeft my vergiftigd, doch wie er ook de daders van zyn ik vergeef het hun uyt geheel myn hert. Hy had de magt nog om eenige regels aen zynen bisschop te schryven, en stierf na verloop van eene uer. Die verschrikkelyke misdaed heeft meer dan een slagtoffer gemaekttoen den priester den wyn gedronken had, gevoelde hy iels zoo zonderling, dat hy, zonder te denken dat hy vergiftigd was, tot den jongen Mexikaen zegde die zyne mis diende c Zyt gy wel verzekerd wyn in den kelk te hebben geschonken Proef eens. a Het kind zoo min iets mistrouwende als M. Avel, dronk hel weynige dat in de ampulle gebleven was, doch hoe weynig ook, het was voldoende zyne dood te veroorzaken, Alleenlyk is den knaep zoo spoedig niet gestorven als den priester, die er eene grootere hoeveelheyd van had gedronken. EEN SCHRIKKELYK DRAMA. De Schweis verhaelt ons als volgt een verschrikkelyk drama, dat in een gehucht van het dislrikt Cossonay (Zwitserland) zou gebeurd zyn Eenen nyveraer van Berne, die sedert eenigen tvd teekens van jaloerschhevd jegens zyne vrouw had getoond, sloot zich met liaer in zyne kamer op hy viel haer onvoorziens aen, bond baer de armen op den rug, en met eenen stok sloeg hy haer zoo lang tot dat zv bewusteloos neerviel. Die barbaersche dacd was vcor hem niet voldoende. Hy viel zyn slhgtoffer op nieuw aen, stak haer met een scherp yzer door de lippen en bond daer op verschülige gedeelten van haer ligchaem. Daerna verliet dien vreeden echtgenoot zyne wooning, welke hy zorgvuldig sloot, begaf zich naer eene plaats, gelegen op twee mylen yan daer, ten eynde er handel te dryven, en liet zyne vrouw ui uien schrikkelyken toestand. Die ongel .ikkige, welke aldus het spreken en het gebruyk ba rer handen belet wierd, bleef langen tvd zonder hulp. Eyndelyk na langdurige poogingen, en met behulp van hoofd en schouders gelukte zy erin hel venster te openen en haer bebloed gelaet te toouen. Men drong in de kamer om haer te helpen hare handen wierden losgentaekl doch liet yzer dal door hare lippen stak, kon er slechts eenige uren later door eenen heelmeester uytgedaen worden. Den schuldigen, vader van tien kinderen, is aengehouden, en de zaek word op dit oogenblik zorgvuldig onderzocht. ONTPLOFFING OP HAVANA Ziehier, volgens de dagbladen van New-York, nieuwe in lichtingen over de schrikkelyke ontploffing van een poeyer- magazyn op Havana, waervan wy reeds vroeger gesproken hebben a Het was den 29 september, tan -1 4/2 ure 's nachts, dal hel zee-arsenael van Havajr., dat de haven beheerschte, iu de lucht is gesprongen hetzelve bevatte 450,006 ponden poeyer, verscbey- dene honderden obilren met schroot gevuld, bommen, vuerpylcn. enz. Den schok wat, verschrikkelyk. Gedurende eenigen tyd wierd de lucht verduyslerd door voorwerpen van allen aerd, zooals yzer, lood en steenen, weikeu tol op verren afstand van het gebouw tol in de baey wierden geslingerd, en die met menschelyke lidmaten en stukken vleescb gemengd waren. Men heeft reeds niet minder dan 28 lyken, zoo onder dc puy- nen als in de omstreken gevonden des te meer beliep hel getal der gekwelsen 509, waervan er vier bezweken zyn in hel hospi- tael, waerheen al die ongelukkigen gebrugt wierden. cc Men zal een denkbeeld hebben van liet geweld van den schok door bet feyt alleen, dal dry ly keu van koolies in de grachten van het fort Atares, op een kwart myl afstand zyn teruggevonden. Het is nog gelukkig, dat geen enkel der vaertuygen, welke op anker lagen, schade beeft bekomen. a Er wierden meer dan 500 persoenen in de nieuwe suyker-en- trepots gebezigd deze palen onmiddelyk aen het arsenael. Het grootste gedeelte dier werklieden waren koolies, en onder hen vind men het grootste getal gekwelsen met gebroken armen, bee- nen, enz. Van de zestien man, tfelke de militaire wacht der munilie- magazynen samenstelden, hebben slechts vier de ramp overleefd. Men zal weiligl andere Jyken ouder de puynen of in de haven vin den. cc De twintig gebouwen welke tot entrepots van den suyker dienden en waervan er verscheydene sedert kort voltooyd en an dere in aenbonw waren, zyn gansch vernield er blyft nog slechts eene vormelooze massa steenen eu pannen overig. Eyndelyk den schok in de gaz-slokery veroorzaekt heeft zulke verwoestingen aengerigt, dat er dry inaenden zullen verloopeu, alvorens de stad gelyk vroeger zal verlicht zyn. cc Byna al de huyzen der aeupalende vvyken zyn min of meer beschadigd verscheydene derzelve zyn byna geheel vernield, on der ander de residentie van den Domingo, Aldama, liggende tegen over het millitair exercilie-pleyn, hel buys van Jose-Marie Bonely en het gebouw.der koninglyke bezuynigings-maelschappy. <c 142 persoonen wierden door de ontploffing gedood. BüRGERLYKEi\-STAlVD. GEBOORTEN. Mannelyk 8 Yrouwel. 8 K HUWELYKEN. Joannes Bte. Petit, plaetsnyder, met Anna T'Kint, zonder her. Joannes Hoffelinck, landbouwer te Meire, met Amelia Van den Berglie, landbouwster. Philippus Commerman, koopman in groensels, met Rosalia Waulers, dagloonsier. Petr. Podevyn, solferslekmaker, met joanna De Munter, dienstm. Leopold Meert, tabakwerker. met Nath. Van der Gucht, dienstm. Eduard De Lauw, zadelmaker, met Maria De Nil, mulsenmaeksl. Joanna Bogaert, wede. van J. Verbruggen. zonder beroep, 51 j., Leopoldslraet. Ludovicus Goeos, twyndcrsgast, 20j., Wind- molenstraelje. Henricus Adriaenssens, gewezen soldacl, 25 j., te Antwerpen woonachtig.Lucia Ruyssinck, vr. van B. Scbouppe. winkelier, 42 j., Schaerbeke. Barbara Van der Borght vr. van R. Steenhaut, 40 j., Myibeke. Gust. De Clercq, 1 maend, Hout- merkt. Julia Goossens, vr. van P. Van den Eeckhoudt, zonder beroep, 44 j., te Brussel overleden. Maria Friaut. 11 maend, Schaerbeke. Le Notaire Van der Heyden demande un clerc. Een groot HUIS aen de stalie-plaets te Aelst genaemd Café du Nord, zicli tc bevragen by d'heer Van Heldert op de grootc merkt N° 50 te Aelst. Te Aelst aen de Nieuwstraetpoort. Zich te bevragen by Emc' DE HAECK. M. MARINX, rue de Bruxelles a Alosl, a riionneur d'annoncer oux dames, qu'flie vient de recevoir un beau choix de Nouveautés et de Chapeaux d hiver, ainsi que Fleurs fines et lout co qui concerne les Modes. NATUREL, DE PREMIÈRE QUALITÉ, ET VIEUX. Vente sur échantillon avec escnmpte de 5 au prix de fr. 5-50 le llagon. o 2-ÜÜ le 1/2 ilae. S'adresser a Josse De Trocli, rue Neuve a Alost. Peur un aulrc vin liqueur du mëme, voir le numéro 63G de ce jouruai. Van BOOMEN,, bestaende namelijk in Abeelen, Canadas, EikenKerselaersPeerelaers en Wilgenwaerondcr velé van aenzienelyke dikte en lengte te Moorsel en llerdersem aen het Monickenhof. De Notaris D'HUYGFAAERE te Aelst, zal ten verzoeke van wit bel behoort, den Dingsdag 23 November 4858, te beginnen om 9 uren precies openbaerlyk, op langen tyd van betaling milt borgstel lende, verkoopen TE MOORSEL 1° Beneden den Berg aen meersch van M. Nackers 2 koopen Wilgen. 2° Achter den zeiven meersch in iietboscb van Cornelius Derop aen de beke bv de hofstede van Joannes Deruysscher 3 koopen Wilgen, eenen Canada en eenen Eik ieder van omtrent 5 meiers dikte. ONDER Ï1ERDERSEM 5° Aen een pereeel land e.i meersch genaemd Dekoekeroe, gebruikt by Dominicus Haers 8 koopen Wilgen. 4" Dacrby in den Baerlmeerscb gebruikt by Pieler Uyttersprot 5 koopen Wilgen. 5° Aen het Moniekenhof1 koop Wilgen. 6° Aen den meersch van M. Nackers, by de hofstede van Joannes Van Hooy 5 koopen Wilgen. WEDEROM MOORSEL 7° Aen een perceel land by de hofstede van Francies Wauters in liet hoekske G koopen Wilgen en 2 koopen Olmen. 8" Aen de Breeslraet in hel bosch van de weduwe Bernard De Block 1 groolen Esschenbpom. 9° Bv Si Stephanus kapelle aen de hofstede bewoond geweest door P. Bonus en Francies Moens 6 Kerselaers eu 8 Appelaers. 40c Daerby aen den meersch gebruikt door Charles Van Eeck- hoorn 8 koopen Wilgen. 41° Aen hel perceel land gezegd het Meerken van Francies Moens 5 koopen Wilgen, en aen de hofstede Baessens, 1 Eik van omtrent 2 meters dikte. 42* Op het Nosterveld gebruik van Francies Moorlgat 6 koopen Wilgen en 4 abeel. 15° En aen de hofstede van de wed. Vermoesen door den zeiven Mortgat gebruikt, 47 koopen Abeelen, Canadas en Wilgen. Deze laelste Boomen zyn meest allen van meer dan 2 en 5 meters dikte en van eene buitengewoone lengte. Aen alle de goederen zyn goede en gemakkeiyke loswegen voor hel vervoer. De Boomen reeds geschalmd staende kan men die van nu af gaen bezigligen. Men zal vergaderen aen den meersch beneden den berg te Moorse! en beschreven ouder iV 4 en aldaer beginnen ten 9 uren voor middag precies, om de verkooping v metgezel te worden le worden in hel order der beschryving hier bi ?n eu na hel eindi gen te verborgen by Ch. Van Eeckitoorn in her Spruilhoek. Van eene behuysde HOFSTEDE, eene party LAND en van MEUBELS, Beesten en Boerenhalam te Heldert agter de gewezen Abdye van Afflighem. Den Notaris Joseph F. M. VERBRUGGHEN, residerende te Aelst, zal len verzoeke van die liet Behoort met gewin van palmslagen en gelagen, openbaerlyk verkoopen om er aenslonds iu gebruyk van tc komen. Eersten Koop. -Eene sclioone behuysde Hofstede, gestaen eu gelegen lol Meldert op het Zwyn, groot in gronde, ciicade 29 aren 65 centiaren, en palende oost Jacobus Van Vaerenbergli, zuyd de straet, en daer over Jan Van den Haute, west Charles Herreman en noord de kinderen Martinus De Smet. Gebruykt by Ferdinand en Rosalia De Smet. 2" Koop. Circa de 8 aren 91 centiaren Land, gelegen te Meldert genaemd het Veldeken, palende oost Jacobus Van Vaerenbergli, zuyd Jan De Clercq te Essekene, west Pieter Van Nieuwenborsli en noord d'heer De Bruyn, te Aelst. ZITDAGEN Instel Donderdag 18 November Verblyf Donderdag 2 December Telkens om 2 uren namiddag, ter herberg van d'heer Goossens, te Meldert, aen de plaets. MEUBELS. Op zeiven dag van het Verblyf, 2 December 1858, om 12 uren fix 'smiddags, zal zelve» bovengenoemden Notaris VERBRUGGHEN, aen de bovengemelde Hofstede, te Meldert achter de gewezene Abdye van Afflighem, open baerlyk verkoopen, allo de Meubels van Htiysraed, ais Horlogie, Stoelen, Tafels, Stoel', Kassen, Aerd- en Steenwerk, Boterkuyp en Iveern verders eenigen Boe renhalam, als Kortewagen, Bcirkuypen. Egden, Sledden Bracken, Spaeyen en Rieken eene hoeveelheyd Tarwe, Graen en Aerilappcls, Hooy en Strooy en veel andere Meubels te laug om te melden, als ook eene sclioone Koey en een vet Verken. De verkooping zal geschieden op ordinaire conditiën en tyd van betaling mits goede borge te stellen. En vente chezJ. HEYVAERT, Librrc a Alost. AU PARLEMENT ANGLAIS, PAR M. LE COMTE DE MONTALEMBERT, membre de lAcadémie frangaise. I beau volume papier vélin saline. Prix I franc. Cel ouvrage vient d,ètre saisi d Paris. By J. Van Peteghem Apotheker te Aelst aen de groote Kerk. Amer Stomachiqne (Maeg-Bitter.) De flesch, Ic Graed, fr. 1,50. 2" fr. 2,00. 3" fr. 3,00. En alle soorten van liqueuren, Azyn, Olyfolie, enz, enz. Alles aen eenen geringen prys. Grand assortiment de Peignes, Brasses et Parfumeries, se tronve cliez Jules DE VOS, Coifiënr-Parfumeur, renom- mc pour la Coiffure des dames et la coupe des chcveux. Magasin de Cigares, rue Leopold, N" 22 a Alost.

De Denderbode | 1858 | | pagina 3