Is dit wel zoo Zie hier toch iets Liberale liefde tot den armen NIEMAND IS KONTENT. CORRESPONDENTIE. Ja, zeker is 't zoo, en ivy. dagen allen liberael, allen iiancmagon,- allen mazzinigast uyt deze bemerkingen te wederleggen. ,'T is daerop dat wy 't ministerieel program ma zouden hebben willen zien antwoorden. Maer bet pro gramma schildert alles met de beste couleuren. Wy zyn in omstandigheden ganscli gunstig aen ons land, onder het dobbel inzigt zgns inweiidigen toestands en zyner betrek- kingen met de vremde landen. De omstandigheden zyn voor het inwendige gunstig, als de klubsen heerschen, als de buylensporigste en ge- vaerlykste gedachten om 't land te besturen hemel hoog verheven worden De omstandigheden zyn gunstig ter oorzaek der goede betrekkingen met de vremde landenHet is voorzeker het werk niet der liberale en gelfs der ministeriele drukpers dat deze betrekkingen goed zyn, want zonder eenige goede reden en altyd uyt partygeest rand zy gedurig aen en beledigt zy niet alleen het gouvernement maer zelfs het opperhoofd eener maglige naburige natie.... Men spreekt van traktaten met vremde gouvernementen en men rept geen woord van een belangryk traktaet voor onzen koophandel en byzonderlyk voor onze houille-exploi- tatiën, 't welk staet te rvndigen en voor het welk het zekerlyk 't geval is ons die naburige natie niet vyandig te maken. Wy hadden wel gedacht dat den ouden schoolvos zyne grove beesligheyd der schooljongensexpositie, door eenen doorluchtigcn mond, zou hebben doen goedkeuren dit is de takliek van dienvremdeling, als hv eenemisgreepbegagt, de zelve te doen bedekken door een gezag dat men zou moeten buyten alle dwarsheden laten. Maer met dit alles gaet den buytenlandscben minister van binnenlandsche zaken zynen budget met eenige millioenen doen zwellen, om de schoolgebouwen geheel 't land door Ie vergrooten en aldus den weg te bereyden voor het verpligtend onder- wys, 't welk schroomelyk veel geld moeytegeweld intriguen en onregtveerdigheden zal kosten, en eyndelyk op eene onmogelykheyd of op eene revolutie zal uylkomen. Men gaet ook van de gunstige omstandigheden gebruyk maken 0111 de liefdadigheyd te liberaliserenMaer wie zal er by deze liberalisering verliezen? De armen,de ougelukkigcnde gebrekkeiykende noodlydenden, en niemand anders, want 't is aen deze datde liberalisering der weldadigheyd de horzen der goede herten zal sluyten Ziet daer het programmaMaer wy hebben verwonderd geweest dat er geen hoegenaemd gewag in gemaekt is van de revs die Rogier in Duytschland heeft gedaen, en van de onderhandeling die hy met het opper hoofd van Zwitserland gehad heeft over de gunstige omstan digheden (op het liberael fatsoen) waerin dit land zich insgelyks bevind. Het zou curieus zyn den inhoud dezer onderhandeling te kennen. Men leest in een zwitsersch blad 11 Dat M. Rogier den vurigsten wensch uytgedrukt heeft te zien dat het Zwitsersch volk meer en meer door de gedachten en gevoelens met de belgische natie gemeenzaem worde, en geeft zyne hoop Ie kennen dal de Zwitsersehe <1 Karabiniers zonden naer de groote nationale schyf- schieting komen die het naeste jaer te Brussel zal plaèts hebben. M. Rogier scheen een levendig belang in onze zwilser- sche zaken te nemen. Aen elke afspanning hééft hv den 1 pogenblik rust waargenomen om nieuws te vernemen nopens de militaire inrigting, 't openbaer ondcrwvs etc. etc. Men heeft ons verteld dat, te Morat, het gesprek van den minister zoodanig de aendacht geboeyd had van den hotelmeester, dat dezen hem op de schouders kloppen de de, hem den arm heeft gegeven zeer hertelyk zeggende .- KOM AEN, LAET ONS TE SAMEN EENE FLESCH DRINKEN Wy vrügen liifr welke zending M. Rogier in deze revs vervuld heeft Men zou zeggen dat hy daer geweest is om het zwitsersch radikalisinus beter van naby te studeren, en 't moet wel zyn dat hv reeds 't een en 't ander geleerd had en er wel over sprak, dan dat eenen herbergbaes, waer- schynlyk eenen geavanceerden radikael. hem den arm gaf en hem wilde te drinken geven, iets waervan M. Rogier voorzeker geenen grooten vyand is..Zouden de ontwerpen van M. Rogier zyn ons land gelyk Zwitserland te nidikaliseren Wat zou den koning daervan denkenen zeggen? Weet den Souvereyn dit alles?... Bv hei cyudigen der koninglyke ziiiing, heeft den Senaet zich in gëwoottelyke zitting vereenigd in zyn bezonder tokael. Eerst is liei overgegaen lol de samenstelling van zyn Inireel. M. den prins ile Eigne is by eenparigheyd min eene slem herkozen ge worden lot voorziitter. Deze herkiezing is eene nieuwe balde door de Vergadering bewezen aen de weerdigheyd van den acht baren voorzitter, die sedert lang, de werkingen der Vergadering heel'! besuierd. M. d'Omalius d'Halloy is eersten onder-voorzitter benoemd door 27 stemmen, legen 17 gegeven ae11M.de ltenesscM. de Torttaco is tweeden onder-voorzitter gekozen door .12 stommen. De Vergadering is daerha overgegaen tot de benoeming der sekre larissen en kweslors. Zyn sekrelarissen benoemd MM. Spitacls, de Tintin, du Trieu de Terdottck en de Pilteurs-Hiegaertskwes lors de Rodes en de Ribaucourt. De Kamer der Volksvertegenwoordigers heeft in hare eerste zitting haer bureel samengesteld. Daer waren in hat begin der zitting 80 leden aënwezig, die aen de benoeming van den voor zitter deel genomen hebben 28 leden waren afwezig. M. Verbaegen is tot voorzitter herkozen door 50 stemmen legen 20 gegeven aen M. groefde Tltenx; daer waren 4 witte briefkens. M. Oris is gekozen lol eersten onder-voorzitter door 52 slem- neu. M. de Naeyer bekwam er 21 en M. Doiez 1. M. Dolez is lol tweeden onder-voorzitter gekozen rnel 30 stemmen. M. de Naeyer kreeg er 10 en M. Defré 1. Zyn gekozen tol sekrelarissen M. Vermeire, 73 stemmen Crombez 50Van der Slichelen, 50, en De Moor, 55. M. Pirmez bekwam 5 en M. De Smel 2 stemmen. Na deze benoemingen Iteefl M. d'Aulrebande, voorzitter van ouderdom, den zetel afgeslaen aen M. Verhaegeu, die, by het in bezit nemen van het voorzitters-gestoelte, de gewoonlyke aen- spraek heelt gedaen. Op voorstel van den voorzitter zyn er aen de leden van het provisoire bureel bedankingeti loegesitterd geworden. Men is vervolgens overgegaen tol de benoeming der zes leden voor de kommissie van bet Adres. Deze leden zyn MM. J. Lebeau, Roos, Oris, Dolez, Devaux ett De Naeyer. Men komt ons te gewagen van eenen omzendbrief door den geldminister M. Frère-Orban geteekendwaerby alle kantwerkscholen met eene zoo schreeuwende als ver pletterende patent-contributie gaen geslagen worden. De scholen, waerin de kinderen werken ten profyta van het armgeslicht aen 't welk zy toebehooren, zullen alleen van dit drukkend patenlregt vry zyn. Wy zyn verontweerdigd en bedroefd als wy de oogen werpen op eene tabel die een achtbaer man ons toegezon den heeft, en waerin de proportiën van die batelyke geld afpersing voorkomen. Wy willen die tabel aen onze land genoten meêdeelen, opdat zy ook zien wat geloof men mag hechten, wat weerde men mag geven aen al de ronkende woorden waermeê de liberatersbladen altyd, wegens hunne bezorgdheyd voor het lot der armen en werkende volks klassen, opgevuld zyn. Ziet hier die tabel Van 32 kaaiwerkers tot 49is 1' klas, bedrag in principaelfr. 89-00 40 0f verhooging 8-90 Voor een jaer fr. 97-90 Van 50 kantwerkers tot 69is 6'' klas, bedrag fr. 122-00 40 °jo verhooging 42-20 Total fr. 434-00 Van 70 kantwerkers tot 994s 5° klas, bedrag fr. 467-00 40 verhooging 40-70 Total fr. 4B5-70 Nota. Komt salvo just, op dë helft van eenen centiem par dag, of fr. 490 in het jaer, par kind. En wie zullen deze drukkende patentkisten betalen, wie zullen daer voor moeten zwoegen en zweeten? zullen bet de wereldlyke schoolmeesterssen zyn Neen, de 9/to kennen maer haer eygen prolyl alleen, zy raedplegen hare belan gen en niets andersZullen het de kloosternonnen zyn Andermael neen, deze doen genoeg voor hare kin deren met haren persoon, haren tyd, haer gemak, hare rust, haer leven gratis te slagtolferen te slagl- olferen zonder vergelding aen liet onderwyzen en leeren der arme kinderen; neen de kloosternonnekens zullen die schaud-contributie niet betalen, want de 9'u> kompn natt- welvks toe om den schralen kost te krygen en zich van ruwe kleederen Ie voorzien....- Van wie zullen die verpletterende'sommen dan afgeperst worden Van het zweet, van den arbeyd, van do zorg en kommer der kleyne arme kinderen, die vroeg en laet moeten werken om hunne ouders te ondersteunen en te helpenJa, van den arbeyd dier arme kleynen, aen wie de nonnekens des winters, uyt bermherligheyd en chrisleiyke zusterliefde, aelmoesen in elen en drank toe steken, zal die batelyke contributie afgeperst worden, om, gedeeltelvk te dienen tot onderhoud van staetsscholen, waer God en zyne leering gelasterd, versmaed en verfoeyd worden; om te dienen tot liet geven van subsidiën aen ryke fabriekanten, die zich met liet lot hunner arme werk lieden in 't geheel niet bekreunen; om te dienen tot onder hond van honderde nulleiooze pennenlekkers, pensioen- gasten, btireelkrabbers. parademakers enz. enz. enz.; ont te dienen voor meer andere dingen die wy niet durven verjtoemen noch aenhalen. Ziet dtfer, landgenoten!, hoe de liheratery voor den urmen wetkman bezorgd en genegen is. Maer wacht nog een beetje, indien de openbare liefdadigheyd geheel geliberaliseerd geraekt, gy zult ondervinden dat, van 100 testamenten, die de vrye liefdadigheyd aen den armen zou In winnen, er negentig zullen verloren zyn of nooyt zullen gemaekt worden Dit en moer anders zal het land en byzonderlyk den armen, door hel liberael besluer, gewonnen hebben Het is waerachlig een >JAT5IJ,SOOVi.I. vouruytzigt Maer wv zyn nieuwsgierig 0111 eens te zien wat de iiberale- repttbliekaensehe gazetten, die zich voor het lot van de werkende volksklas zoo genegen toonen daerover zullen zeggen. Wy wachten.... maer vreezen dat het verloren gewacht is, tacebunt, zy zullen zwygen dat ze zweeten.... want dezen hatelyken" maetregel is tegen de religieusen scholen gerigt.... De liberalers-francmacons-republiekaens- en demagouen-gazet- tett, die alle eene troonrede beloofd hadden, waerin bet ministerie eene sterke, klaerafgeteekende en krachtdadige politiek zou aen- gekondigd hebben, zyn alle mistevreden. De eene omdat de troon rede donkeren onverstaenbaer is; de andere omdat er noch kracht noch sterkte in zit; deze zyn misnoegd omdat zy dezen drifligen wensclt niet voldoetdegene omdat dezen of genen maetregel niet aengekondigd is immers de troonrede is voorde eene te kort, voor de andere te lang, voor deze te smal voor gene te breed, of in klare woorden, zy heeft de hoedanigbeyd van nie mand te voldoen. Dit komt er van als men eene zelf- of hecrscbzucltlige politiek volgt, als men op niets anders uyt is dan om zyne eygene driften te voldoen. En wal zal den uytslag, den eyndclyken uylsiag van die party- zak- of geldpolitiek zyn De verbroddeling der liberale zaek, den val van het ministerie, en wat er later zal opvolgen, dit is God alleen bekend. Maer dat Belgiên oppasse, want liet is op de hel ling van eenen afgrond en nog de» minsten stoot rolt hel er onvermydelyk in.... Het zal dan uylgevaderland en uytgebelgied zyn. Men spreekt in '1 algemeen zeer veel van de maetregelen die M. De Perceval genomen beeft voor aleer naer Italiën te ver trekken niet alleen heeft by zyn ontslag gegeven van voorzitter der societeyten van welke Ity deel maekte, maer by heeft ook zyn buys doen verkoopen dat hy te Mechelen bewoonde en welk een van de grootste der stad is. Zulks doet veronderstellen dat den brusselsclten gedeputeerden zeer lang buylen bet land blyven zal, en men vraegt of Ity ook zyn omslag niet gaet geven van lid der kamer? Hel is te verwonderen dat de liberale drukpers geen woord en zegt om haer spyl uyt te drukken over bel verlies van haren geliefkoosden vertegenwoordiger. Waeruyt komt die stilzwygeud- heyd voort Wat schort er NIEUWS VAN DE COLONIE Ons bestuer, zegt de Grondwet, is niet zeer slim, bel zou anders zyu «uyt lymcaed niet aen de straet hangen. \Vv dachten, en alleman dacht, dat de oude doodzonden van ons gouvernement vergeten en vergeven waren, dal er voor eeu wig bet gras over gegroeyd nas, om de betalende burgery de gal niet te roeren. Maer neen, den Monileur heelt de onnoozelhèyd een verslag over de Colonie af te kondigen, zonder er een peccaci by le voegen Onze Colonie beslaet tegenwoordig uvt 47 Belgen verdeeld op de volgende wyze: 9 landbouwers; 2 bandelende landbouwers; 3 dienstboden 8 dagwerkers; 1 mahonieboutkapperI sladhuys- klerk t mekaniekwerker3 timmerlieden i landmeter I slag ter1 magazynklerk en eenige kinderen die in de bosschen rond- loopen zonder bestemming, zonder vaderland.net als de apen. Ziedaer bet ellendig overschot van onze millioenen het ellen dig bewys dat ons gouvernement alles opoffert aen slechte kramen en niets doen wilt voor Antwerpens z.eevaerlbelaiigen die alleen, de welvaert van '1 land voor de toekomst verzekeren kunnen Nota bene. Onze lezers mogen hier niet uyt hel oog verliezen dal dit verslag of rapport op zyn schoonste aengekleëd is eer bet in den Moniteur mag figureren. Wy zouden dien stadhuvsklerk wel eens willen zien, en weten wat hy zoo al te schrvven heeft voor 9 boeren en 4 houtkapper'? Ja wanneer hy eene bescbryving moet maken van den armzaligen loesland der colonie, en de portretten der bedroefde gezigten der Btdgen die geene middelen - of geen vooruytzigl meer hebben om naer'l betreurde moederland weer le keereD, dan beeft hy veel, zeer veel werk,,en men zou. nog wel eeuige kribbelaers, die in 't ministerie zoo overvloedig zitten niets te doen, over zee ntogen steken om den stadhuysklerk een handje te helpen Onnoozel gouvernement! Men laet Antwerpens handel ver- kwynen, en men wil geene kleyne opoffering doen die later milli oenen zou uylleveren,. en verinoord onlzaggelyke kapitalen in eenen vervloekten slangennest, gelegen aen bet ander eynde- der aerde, waer 't geen menschenkind kan volhouden, waer de: bard koppige Engelsclten zyn gaen loopen. v-iTÏ wuJfr^HzHy Ontvangen van onzen geëerden vriend II. le S. 6 franks. Aen 't verzoek van M. G. te Z. is voldaen geworden. Hy zat! my bet plaisier doen ntyne Iterlelyke groelenisscn aen zynen braven en achtbaren baes te doen. Als onzen geaeliten vriend uyt S. voldaen is; Ity gelieve het' my le scbryvett. Heeft hy my nog andere mededeelingcn te doen, ik verwacht ze. M. W. uyt B. NeenMvnen vriend' S. beeft'my gezegd) dat zyn buys geene duyvenkeet is,, en ik moet Item gelyk geven, M. V. D. uyt G. als gy meynl nog eens morgen te komen, ik voorzeg 11, alhoewel ik niet uytga, daf ik niet-zal t'ltuys zyn,- Ik wil des zondags wat rust hebben. Tyd- en plaetsgebrek belet ons andermael verscbevdëne poli tieke aeninerkingen, arlikels etc. neèr te scltryven en meê le riee- letr. Uylgesteld is niet kwvtgëscholden. Den lykdienst van M. Van Cauler. in zyn leven koster le Gyseghem, zal in die gemeente plaets hebben den 46 dezer rnaemf ten 9 4;2 tire voormiddag.'De kosters en organisten, leerlingen, des overledenen, die geene byzondere uylnoödiging ontvangen, hebben, omdat wy hen niet kennen, norden verzocht door hunne' medewerking aen dezen diens: zon veel luystcr mogelrk te komen byzellen. De mis zal in gregoriaenscben zang uylgevoerd worden. De lieeren kosters die aen deze uytnoodiging zullen beant woorden, norden verzocht zich na den dienst itt de eslaminet St. Harten ie vereettigen. Get. De Baere, professor in bet Pensionnat'.. Zaterdag laetst is hier le Aelst de eerste labakinerkt ge bonden 4500 kilos tabak waren aengebragt en wierden verkocht: aen den prvs van 50 tot 56 fr. de 50 kilos, volgens hoedanigbeyd. De inwootters geboren in 1837 moeten, in gevolge de be palingen der wet van 8 mey 4848, hunne inschryving vragen voor den dienst der burgerwacht van 1 tol 48 december aeitslaende. Men scliryft uyt eene brabaudsche gemeente aen den Den- derbode Alle jaren en voornamelyk dees jaer, zyn er in ons land vele brandrampen onlstaen en meest alle hebben groote schade veroorzaekt. Met rede verwondert men zich uyt dien hoofde dat er ten platten lande tot hiertoe nog zoo wevnig blusch- middelen beslaen. Groote en zeer behuysde gemeenten, kanto nale Itoofdplaelsen, wie zou liet gelooven, zyn niet van brand- spuyten voorzien. Zoo beeft men opgemetkt dat, by liet branden der dorpkerk van Londerzeel, die gemeente de hulp van Mechelen beeft moeten inroepen; St. Quintens-Lemiick die van Brussel en Anderlecht; Sleenltuffel, de spuylen van Merchtem; en Wolver- them, insgelyks die van Mercliten, alsook die van den graef de Beaufort te Meysse. Hel ware te wenschen dat ons liberael gouvernement (Rogier en consoorten.) zich wat meer met deze en dergelyke zaken bezig hield, en wat min met zyne droomeryëtt van katholiek en kle- rikael. Het land zou er niet by verliezen. Men schryft ons uyt Hamme In uw blad van den 24 October sprekende van de prysdecling van Hamme, zoo eyndigt men Dergelyke scholen zyn ook ingerigt in twee andere parochiën der gemeenle en bel goed dat zy"te wege brengen is onberekenltaer. Nu Donderdag laetst, 4 November, was" bel de prysdecling van een van die twee poro- cfièn te St. Anna. De plegtigheyd die zeker eene der schoonste en der ryksle is van den buyten, wierd daer ook voorgezeten door

De Denderbode | 1858 | | pagina 2