OVERLEDENEN. m DÉBAT Smi LTXDE BERIGT. AVIS. MALAGA TE BURE\. Huys mei Hof le Huren BOOMEM. den achtbaren herder M. Vandermaeren, aen wiens mildadigheyd men die prysdeeling verschuldigd iswant dit onderwys kost ook niets noch aen de gemeente, noch aen den Staei, noch aen de kerk. De school telt 500 leerlingen van beyde geslachten. Meer dan de heift konnen lezen, schryven en cyferen. 'T Was nu hunne beurt ooi hunne vergelding te bekomen. Reeds van den vroegen morgen zag men die kinders de straten van het dorp doorkrnyssen in hun zondags-gewaed verlangende naer den oogenblik van hunne belooniiig. Om 9 uren wierd er eene pleg- lige nusse gezongen onder welke den lieer ClaessenS oud profes sor van het klcyn Seminarie en oud-onderpastor van Zele met zyne gewoonelyke welsprekendheyd eene schooue redevoering heeft uylgesproken iu de welke hy de groote voordeelen van eeirè Zondagschool heeft getoond. De pryzen, ten gelalle van 500 be stonden in schoone boeken en .kleederen zoo als broeken, kielen, vesten, enz. vrouwkleederen, zakken, halsdoeken elc. Dank aen den eerbiedweerdigen herder, die aldds zyn geld en goed gebruykt niet alleen om den onwelenden te leeren'en den naeklen te kleeden, maer ook om den armen op te kweeken in de gevoelens van godsdienst die hem denmoed en de sterkte geven om zyn lol met gelalenheyd te dragen, onderlusschen uuttig te zyn aen de maelschappy en zyne hoop op een heter leven te vestigen. Dank, en andermael dank, aen deze liefdadige herten, waul zy doen in hunne oodmoedigheyd, oneyndig meer ter beschaving en verzedelykiug van hel opkomend geslacht, dan die opgehlazene slaetsmannen, die toch altyd den primum mihi op den voorgrond plaetsen.... M. L. Stocquart, bestuerder van liet klooster der Zusters van den H. Vincenliiis-a-Paulo, te Deynze, is benoemd tol Pastor te Zonnegem Men schryfl nvt Sl-Lauvvreyns, 5 novemberGisieren mor- gend wierd den wagen van den voerman F. Lampaert, van Eecloo, met kolen geladen en gemand door Pieter Van Overlierglie, op liet hof gevoerd van M. Huyghe, burgemeester alhier. De vfacht was zoo zwaer, dat de poerden moeyle hadden om op de bestem ming te komen. Op dien oogenblik "bevond zich aldaer den ge- naemden D. de Visscher die er, door den burgemeester, pas voor de wel was getrouwd. Dezen jongen man leende de hand om den wagen voort te stuwen, en dit kostte hem hel leven Den sleeneu pyler der poort wierd door een der wielen omgekanteld, met het ongelukkig gevolg dal de Visscher onder deuzelven wierd ver pletterd. Hy ademde nog even, wanneer men hem opnam, en men verhaestte zich om hem het H. Olysel toe te dienen eenen oogenblik later gaf hy den geest. Wy zyn gelukkig te mogen aenkondigen dat er zich eene gevoelige belernis verklaerd heeft in den mesland van M. de La Coste, lid van de Kaïner der Volksvertegenwoordigers voor liet arrondissement Leuven. Men schryft uyt St-NikolaesNa eene langdurige rede kaveling, heeft den gemeenle-raed vrydag eyndelyk eene beslissing genomen in de zack van den heer Muls. Ingezien de verschillige fcylen. welke den bestuerder van het oclróoy ten laste waren gelegd, heeft den raed met 9 stemmen tegen li en eene onthou ding, besloten hem zyn vertrouwen Ie onttrekken en hem by gevolg zyn ontslag te geven, Men schryft uyt Lier dat er vrydag laelst werklieden bezig waren met palen in de vaert te slaen om eene aenlandingsplaels te maken. Den heybiok waarvan men zich bediende vloog zydewaerls van zyne rigling af, en in plaets van Op den pael Ie konten neêrvallen, bootste hy op het hoofd van twee werk lieden die op den slag dood bleven. Men heeft hun naer het liospitael gedragen en, lot overmaet van ongeluk, zy zyu alle twee vaders van huysgezin. Men schryfl uyt het land van Charlerov dat er aldaer eene groote ongerustheid heerscht ter ooizaek van hel verdrag met Vrankryk, dal eerlang moet ten eynde loopen. liet sehynt dat er spraek zou zyn van een douaen-verboud mssclicn Vrankryk en Engeland, krachtens hetwelk eerlsgentelde mngendheyd de engel- sche kolen en yzer zou laten binnenvoeren, vrv van alle regten, torwyl Engeland de fransclie wynen van allo ihvoorregt zoit'om- slaen. Men begrypt welken nadeeligen toestand, een dergelyk (eyt, moest het verwezeutlyk worden, aeu Belgiën zou te wee brengen. Wy zyn nauwelyks in november getreden eu reeds voor spelt alles eenen allerstrengsten tviuler. Sedert versclieydene nachten heeft den vorst onze rivieren en vyvers met eene 'goede korst ys bedekt. Den wind blaesl aenhonilendlyk nvt het Noord oosten en gestadig drvven er ligtesneeuwwolkjes over ons hoofd. Ook beginnen de vriezeganzen in lange ryen af te komen cn reeds zyn er verschcydan'e door onze jagers geschoten. Te velde nade ren de winlerlysters mei groote kudden de woonlagen, en de rvgers der Baltische zee hebben de zwarte raven komen vervangen die binst den zomer onze velden, torens en oude kasteden be- woonen. Het sehynt dat er niets gegrond is in de beschuldiging ge- daen door een dagblad van Chaileroy legen den heer Tlieys," 'die eene brigade glasblazers-werklieden geworven heeft yoor'Nnbsjo in Rusland, en die volgens dit blad, zyne verbintenissen jegens hen niet zou gehouden hebben. Een ander,blad van Charlerov kondigt zes geiuygschriften af die bewyzeu dal onze siadsge- nooten volkomenlyk hunnen loon bekomen en geld naer hun land opzenden. Eenen jager van Charlerov heeft dezer dagen in de omstre ken van llipignies eene raef geschoten, die onder een barer vleu gelen een parkemenlen bandeken droeg van eenen halven centi meter breedte en 2 centimeters lengte. Daerop las men nog zeer duyilelyk1787. Abtdy Soleilmont. Zie daer iels hezonders «oor de natuerkundigen die zich bezig houden met de langlevig- lieyd der raven. De abtdy van Soleilmont is op eeue halve uêr ilstands van Hypignies. Dry kinderen levendig verbrand Men schryft nvt Diesl van den 4 november: Eenen geweldigen brand, die aen'de onvoor- tigtigheyd der oudeis word toegeschreven, is omstreeks dry uren le Bouvignos uytgeborslen in een buys, bewoond door dê eclit- jenolen Monet, en toebehoorende aen mevrouw Gilson. Men heeft liet gedeelte der wooning moeten afbreken, om de nabystaende buyzen voor den brand te beveyligen meest al de meubelen cn taysraed heeft men kunnen reddendoch de granen en de andere ttlwaren zyn door de vlammen verslonden. Maer iels dat veel «rger is. toen men de puynen wegruimde» vend men de verkoolde jjkjes der dry minderjarige kinderen van vrouw Monet, die door «urne onvoorzigtige moeder alleen t'huys gelaten waren. Men vermoed dat zy met fosphoorslekskens gespeeld en aldus den wand zullen veroorzackt hebben. Wanneer zuLlen de moeders eyndelyk voorzigtiger beginnen te worden Eene broedermoord uyt onvoorzigligheyd. Dezer dagen is tl in de omstreken van Tourcoing een schrikkelyk ongeluk ge keurd. Twee gebroeders waren boomstronken aen 't klieven eenen hunner, willende de weggesprongene stukken byeenrapen, wam hierdoor in het bereyk van de bil zyns broeders en dezen bae byl niet ineer kunnende weerhouden, verbryzelde hem den ï'iedelden ongélukkigrn bleef op den slag dood. Deze betrcu- i üasweerdige gebeurtenis heeft eene groote verslagenheid ver- oorzaekt; iedereen gevoelt voor den rampzaligen broedermoorder die, zoo als men wel denkeu kan, over dit ongeluk ontroostbaer is, het diepste medelyden. Men schryft uyt Brugge, 8 november Gisteren morgend by den wapenschouw der burgerwacht onzer stad, is er eenen garde le voorschyn gekomen op eenen ezelmen zegt dat hel by gevolg eener wedding is, daegs te voren met eenen zyner vrienden gedacn, dal dezen heer zich naer de plaets van hel appel deed dragen door mecsler Langoor. Men hooit iu de openbare plaetseh van Brugge van niet anders meer spreken dan van den slotitmoedigen soldael der burgerwacht die, vermoeyd van daegs le voren te werken, zich zondag naer de wapenschouwing begeven heeft gezeten op eenen ezel, Men betwist namelyk de kwestie van le weten of deze bur gerwacht hel regl had om zich van dit dier le bedienen om naer de wapenoefening te komen. Het meeste deel Zegt van ja en de anderen van neen. De eerste beweeren dat liet aen eenen burger vry slaet zyne pligten te gaen vervullen gezeten op een peerd, op eenen ezel. ja zells op eenen kemel dit alles is door geene boe- genaemde wet voorzien noch verboden, en voegde eenen ouden prokureur er by IJ bi lex non dislinguit nee nos dislenguere de- bemus. Waer de wet geen onderscheid maekl moeten wy er ook geen maken. De tegenstrevers in tegendeel beweeren dat er geene onvereenbaerheyd bestaet lusschen den ezel en de burgerwacht, dat indien men zich naer de kerk mag hegeven op dien langoorigen vierpooler, dit dier daerotn uiel le pas komt hy eene wapenschouwing. Het vraegsluk is ernstig en zal ongelwyfeld aenleyding geven lol groote redelwistiugen voor den Itichtraeri die zegt men" zich vrydag 19 dezer, met deze zaek zal bezig te houden hebben, Een stoutmoedig schelmstuk is in den avond van den 29 October begaen op den keyzerlyken weg, in de omstreken van Orlbrez, (Oostenryk) Eenen osseukoopinan Jan Laplace, verliet om negen uren des avonds de markt van Peyrechorade, alivaer Ity zich begeven had, om ossen te koopen, wanneer hy drv persoenen ontmoette, die met hein een gesprek aenknoopten. Na eenen halven kilometer ver al klappende te hebben gegaen, bleef een dier mannen eenen oogenblik achler, en greep Laplace verraderlyk hy de livee beeneu vast, tenvyl zyne medepligligeti op hem sprongen, en hem op den grond legden. Eenen van lieu greep Item hy de keel, en neep die toe, lot wanneer hy buy ten kennis viel. Wanneer liy weder by zich zeiven kwam, lag hy op den buyk, met eenen riemde handen op den rug gehouden. Eene som van 1115 franks was hem ontroofd geworden, lly verhaestte zich de naburigste wouning te bereyken, alivaer hy van zynen riem vei- lost ivierd, en niet de grootste zorg wierd behandeld. Het geregt duel onderzoek. Doodstraf van Graft en Pascal. Men schryft uyt Caen, den 5 november Dezen voormiddag heef: de onthoofding plaets gehad der inoordenaers van den ongelukkige!) juwelier Pescliard, der veroordeelden Graft en Pascal. Laetst genoemden heeft op den hachelykm oogenblik alle magt en moed verloren men heeft hem op eene karre, schier in bczwyming, naer de straf plaets moeten voeren. Graft, integendeel, hield zich onverschrokken hy heeft zich te voet naer het schavot begeven. Aen den voel van het nood lottig werktuyg, heelt hy adieu gezegd aen het publiek, welk zich rond de guillotien verdrong, cn alvrrens le sterven, heelt hyden eerweerdeu aelmoesenier, die hem lol de laclste uogenblikken byslond, omhelsd, en aen God eu de meuschen vergiffenis gc- vraegd voor zyne gruweldaden. Kerken op wielen komen in Amerika dagelyks meer in de mode, zoowel op spoorwegen als op straelwegrii. Dorpen, die geene kerken hebben, verwachten de aeuknnist vanztilkeene ambulante kerk, even als men by ons de acnkotusl der post verwacht. Aen el Le stat ie klept den protestaiischen predikant meteen klokje, b-klimt daerua dei: bok of de voorbank van liet ryiuyg,. eu na zyne preek in de vryo lucht gehouden en de geslichte toehoorders zynen zegen gegeven le hebben, vervolgt hy zyne rcys neder, leu eynde ook anderen te gaen slichten De Oestterreichische-Zeilung verluidt hel volgende fevt waervan zy de byzouderheden ontleent aen eenen brief uyt Ber- dyezew, eene aenzienlyke stad van Volhyniën Eenen man uyt de nederige volksklas oefende, sedert lange jaren het ellendig beroep uyt van by hein oinvettelybe kinderen in pensioen le nemen, welkers geboorte cn brsiaen een geheym moesieu hlyveu. Vrouwen droegen heyuiziuuiglyk de kinderen die zy ter wereld gebragt hadden aen dien man die hun beloofde van er goed over le zorgen en le zwygen. Na deze belofte gaven zy hem eene goede somme geld, zonder éene menigte andere ver geldingen te rekenen, want den voedstervader kwam haer dikivyls vinden nm haer den ziekelyken toestand aen te kondigen der kinders die hem toevertrouwd geneest waren, haer eene rekening in te dienen der uylgaven gedacn voor doktor en apotheker, en eyndelyk nm uyt den loestand der arme moeders zyne hart le Hekken. Hy eyndigde mei den druk op hel aengezigl zich aeu te le bicden, om aen de ongelukkigcu de dood luiers kind bekend Ie maken en de verschotten der begraving le ontvangen. Maer nooit kou de moeder haer zieke kind zien, trouwens liet was overleden eer dat hel ziek geweest was. Nauwelyks lusschen de handen ge'alen van dien man, die beloofd luid hetzelve met alle vaderkyke zorgen te omringen, ivierd iiel dood gedacn en begraven, doch iiei ging door als of liet leefde, ten eynde aen zynen moorde- naer hel regl le geven om geld te vorderen Men iieeft een groot gplal van die kleine lykjes begraven gevonden in tfe nooning van dipu man als ook op versclieydene andere plaelsm. De reglerlyke overlieden hebben zich ter plaets begeven om er zich over le leveren aeu een onderzoek dal zal toelaten te bestuligen lioeveei van die schelmstukken dezen hooswicht bedreven heelt. TURKYËN. Men schryft uyl Candia Den toestand der christenen en der Turken in het eyland Candia mag men vergelyken by dengenen van twee vyandelyke legerben den, die de vyandelykhedeu opgeschorst hebben om met meerde ren drilt wederom handgemeen le worden, en die met de oogen elkander afmeten in afwachting dat het tier verschyne om zich nieuwe slagen toe le brengen. Alles is kalm in den schyn, meer een onvoorziene tusschengeval kari den eenen of den anderen oogenblik eene schrikkelyke ontploffing doen uitbersten, en eens de worsteling begonnen, zal zy niet meer cynïligen dap door de volledige vernieling der Christenen of der Turken. Men moet wel bekennen dat de christenen het regt vnor hen hebben, aengezien den Sultan hel zelf bekend en afgekondigd heeft, en hevel heeft gegeven aen hunne bezwaren voldoening le geven ongelukkiglyk gy weet het, ontvangt men de hevelen van den padischah op de knien maer men houd er weynig of geene rekening van. De Turken, die overal iu mïndeiheyd zynen van morgen af zouden verilnynen, wi -nlen zv niet nndersleund door de asiatische benden die men lersi rt nu t den iinetn van keyzerlvke troepen, de Turken, zag ik, verlaten langs alle kanten het veld om met hunne voor weipuit en oogslen iu de sterkten te gaen vlugten. De Christenen die hunne magt gevoelen en allen gewapend zyn, van de kinderen tot de grvzaerds toe, eyschen luyder dan ooyt d» uytvoering der beloften welken men-hun gedaen heeft en het in voege brengen van den hattidiymayoun. Samic-Pacha is goed beschikt, doch hy word allerslechls bygestaen door alle zyne agenten. De inazulmannen zelve wonlen door die roofgierige kerels gekwollen, welken op de reklamatiën hunner landgenoolen antwoorden dat de Europeanen de christenen onder liunne bescher ming genomen hebbende deze laclste de meesters geworden zyn der ware geloovigen en niets meer betalen. Daeruyt komt voort dat de Turken aen de konsuls al hel kwaed toeivyten waerdoer zy te lyden hebben. Men schryl uyl Mardin (Kleyu-Azia), onder date 11 October, aen hel Journal des débals Hel is voor u iu Europa en vooral in Vrankryk zeer gemakkelyk om ons aen le moedigen lot geduld en onderwerping. Gy hebt uiel le vreezen van onverhoeds in uw leven, ii: uwe goederen, in uwe eer of in uwe kinderen getroflen le worden. Hier ontrooft men ons alles, en moesten wy van hervormingen spreken men lachte ons feeslelyk uyl in hel aengezigl, wel te verstaen als men ons niet zou doodslaen. Wilt gy daervan een onwedersprekelyk bewys hebben, want n.ituerlvk word de geluygenis der slagtotfers als verdacht gehouden, schryf aen uwe kousuis, aen uwe negotianten, aen alle degenen die hy ons reyzigen of in veyligheyd leven, dank aen de bescherming der europeaensche wetten die hen vergezelt, en vraeg hui, wal er hun van denkt. De Turken hebben het land ten onderen geholpen en zy gaen voorts met in overvloed televen len onze kosten. Zy hebben geene vrouwen genoeg eu kunnen gelyk eerlyds de schoone doch ters van Circassien niet meer koopen derhalve roeven zy de ouzo en ivv mogen geen woord spreken Viaegtaen uwe konsuls wat er oiiiinegael als eenen christenen sterft, eenen calliolyken zoowel als eenen griek. Na binst zvn leven duyzeiide knevelaryen le heb ben moeten ondersteen, moei men nog geld storten om het regt te bekomen van in de volle lucht niet le moeien liggen verrollen, en ziehier hoe de mrksche overheden dezen oorlof schryven liet is toegelaten aen den priester der kerk vanhel vuyle slinkende eri verrotte ligchaem van den verdoemden hond Nikolaes of Koustaulyn dendezen of dengenen onder de aerife le verbergen. Alle de hesluerlyke aklen worden in denzelfden geesten dezelide bewoordingen opgesteld. Wilt gy er met honderden hebben met den officieleu stempel bekleed, ik zal ze u zenden. BURGER LYKEIY-STAÏVD. GEBOORTEN. Maknelyk 5 Vrouwee. 2 HUWELYKEN. Jonnnci Van den Bossehe, we,In. van B. de Prcter, schoenmaker, mei Nathalie de Smet, kanlw. Fr. Peereboom. twvaders-ast, met Yictorina Roggeman, kanlweikster. Veronica de Wad, kaniwnksicr. 24 j., Trage!. Varia Th, Bnggemans wed. van C. Cnliebaut, herb. 57 j-, [Sienwstraet. Maria Van Welde 5 m. Schaerbeke. Jnannrs Smeyers, 3 m. Mylbeke. Jacobus Margot* man van II Soullier, sergeant-major by de komp. Sedentaire. 43 j.. Groote Merkt. Lud. Booms. 1 j., Mjlhekr. l.ud. Van Wcydeveldt, 1 m. Schuerbeke. Theresia Pluelsier, viouw vrt» J. Van Bcraten winkel 3S j., Groote Merkt. En voute cliez J. HEYVAERT, Librrc ii Alosl AU PARLEMENT ANGLAIS, PIK M. LE COSITE DE MOMÏALEJIBERT, menibrt! de lAcudcinie f'rangaise. I beau lioiume papier vélin saline. Prix1 franc. Cel outrage rieril d'etre saisi d Paris. ByJ. Van Pelegltein Apoibeker te Aelst aen de groote Kerk. Anter Stomachique (Maeg-Bilter.) Be flesch, le Graed fr. 1,50. 2" fr. '2,00. 5" fr. 5,00. En alle soorten van liqueiiren, Azyn, Olyfoiie, enz, enz. Alles aen eenen geringen prys. Grand assortiment de Peignes, Brosses et Parfumeries, se troiive cliez Jii.es DE VOS, Coift'enr-Parftimeur, renont- mé pour ia Coiffure des dames et la coupe des cheveux. Magasin de Gigares, rue Leopold, N" 22 a Alost. NATUREL, DE PREMIÈRE QUALITÉ, ET VIEUX. Veiite sur échantillon avec escompte de 5 au prix de fr. 5-50 le flagon. 2-00 le 1/2 flac. S'adresser it Josse De Troeit, rue NeuveaAlost. Puur uil autre vin liqueur du même, voir le numéro 656 de ce journal. Een groot HUIS aen de statie-plaets te Aelst genaemd Café du Nordzich to bevragen by d'heer Van Meldert op de groote merkt N° 50 te Aelst. Te Aelst aen de Nieuwslpaetpoort. Zich te bevragen bv Em" DE HAECK. 3 Op Donderdag 18 November 1858, om 9 nero voormid dag, zal den Notaris VAN DER IIEY DEN, ter residentie van Aelst, openbaerlyk verkoopen te Wichelen, iVegens vrouwe weduwe Beeckman aldaer, -15 koopen gave Kanadas en keopen Wilgen, geslaen te Wichelen, breeder bv plakbrieven aengewezen te beginnen onilriml den Water molen (Bntyubeek), op de gewoone conditiën.

De Denderbode | 1858 | | pagina 3