ZONDAG 21 NOVEMBER 1858. DERTIENDEN JAERGANG. - Nr 659- Vertrekuren uyt de Statie Aelst 1VAER: 6 FRANKS 'S JAERS. Vertrekuren uyt verschillige Statiën. AELST, den W November 1858. PARLEMENTAIRE KRONYK. Wat heeft de Kamer gedaen En dan Z00 moest het zvn I Nen neus met nen steert. Benderat. 5-35 8-30 9-35 12-30 3-05 6-00 Lokeren 5-35 8-30 12-30 6-00 »-00. Brussel 7-45 9r30 11-00 3-0!) 5-30 8,10. Mech. Brug. Antw. 5-35 8-30 9-35 3-05 6-00 Leuv Thien Luyk.5-358-30 9,-35 3-05 6-00 Verv Land StTruvën,5-35 8-30 9-35 3-05 6-00 GpndS-25—12-202-50—,3-05—6-O'J8-05 Gend, Brugge, Ostende 8-25 12-20 0-00 3 05 6-00 le klas langs Deudermonde. Korlryk, Mouscroen, Ryssel (langs Lede) 8-25 12-20 2-50 3-05 - 6-00. Doornyk, Ryssel (langs Alh 7-45—5-20—0-00 Sin. Geerardsb. A th, 7-452-155-°0»-» Bergen, Quievrain7-450 00—2-15— 5-20 Te LEDE staon al de konvoys. Te idegem staen deae vertrekkende van Ath 6-30 10-a 4-20 en deie vertrekkende van Denderleeuw 8-152-405-45. Staen te gysecem stil al de konvoys uvtgenomen deten vertrekkende van Aelst 9-35 des morgens en »-t>0 's avonds en van Denderraonde ten 0-00 's morgens en 0-00 's avonds. Staen te Santbergen de vertrekken uyt Ath 6-30 10-00 's morg. 0-0 en 4-20 des avonds. Van Denderleeuw 8-15 's morg. 2-40 en 5-45 des avonds. ■OL'IQUE sui;m. van lokeren nakr Dendermonde, Aelst 6-50 9-25 3-00 5-30—»-». Ninove, Geerardsbergen, Alt» 0 50 9-25 -3-00»-». VAN ATH NAKR Geeraerdsbergen, Ninove, Aelst, Dendermonde, Lokeren 6-30 10-»4-20«-». Geeraerdsbergen, Ninove Aelst, Denderniomle. 6-3010-»4-20»-». Brussel (langs Denderleeuw) 6-3010 4-20 - Gend, Brugge, Ostende 6-30(langs Lede.) 10-» 4-20»-. VAN GEN» NAER Audenaerde, 9-25 2-25 7-45. naer Aelst, 7-00 8-45 00-» 2-15 4-45 7-35. VAN BRUSSEL VaER Aelst, Gend 7-35— 11-30—2-00 5-( 5-"-15 Ninove, Geeraerdsb, Ath (langs Denderleeuw) 7-35 2-00 5-05 »-. VAN DENDERMONDE NAKR: Brussel 1 Aelst) 7-15 7-55 1-4 5-» »- 1. Meeh 6-» 9-10 9-55 3-30 6-40. Aelst, 7-15 7-55 -11-50 1-40 - 5-00 - 6-05 DEN DENDERBODE De belangrvkste "vraegstokken der Kathers, sedert hare heropening, waren de twee adressen in antwoord op de j troonrede. Ofschoon gewoonlyk de antwoorden der wet- j gevende korpsen slechts omschryvingen zyn der troonrede, i nog leveren zy somtvds ee'nig belang op uyt hoofde der politieke wendingen die zy aentoonen, en 't is juyst nu dat zulks het geval is. Den Senaet heeft de gewoonte geenen lyd le verliezen, -omniddelyk na de opening van den zittyd stelt hy z.ich aen "t werk en noemt zvne adreskommissie. Het is den samen stel dezer commissie die aen de eerste zitting van den Senaet eenig belang bvgezel heeft en getoond dat in deze wetgevende magt eene geruststellende conservateursnieer- derheyd zetelt. Op een tydstip dat den buytensporigen geest van dema gogie en radicalismus met reuzenschreden vooruylslapt en dat eene algemeene omverwerping zyn byzonderste mik punt is, zvn wv gelukkig dat dit bolwerk nog bestaet. Laet ons hopen dat den Senaet zynen moed zal blyven behouden, de gewigtige taek beseffen die hy te vervullen heeft, en een wakend oog houden op den gevaerlyken toestand van 't Vaderland, waer dagelyks nieuwe factiën ontstaen', die tegen onze nationaliteyt, tegen onze vryheden en tegen ons koningdom samenspannen. In zyn adres heeft den Senaet, volgens gewoonte, veel eerbied getoond voor de troonrede en stiptelyk alle zin sneden omschreven, doch als treffelyken afgeveerdigden des volks, die altyd zyne pligt vervult, met eene uyterste beleefdheyd, de voornaemste punten jaengeroerd en be antwoord.Twee punten namelyk van het ministerieel programma vergden eene zekere afkeuring, en t is ook die afkeuring welke den Senaet beeft laten gevoelen. Op de zinsnede "nopens de betrekkingen met den vremden die het ministerie zoo luyd aenkondigt als algemeen goed te wezen, beeft den Senaet op eene voorwaerdelyke wyze geantwoord en er bygevoegd dat indien onze betrekkin- gen met de vremde mogendheden, gesteund op de gevoe- ïens van een wederzydsch vertrouwen, zich versterken en uytbreyden, ity dien gelukkigen staet van zaken ver- schuldigd zyn aen de hopge wysheyd des konings Deze zinsnéde is veelbeteekenend en duyd namelyk aen dat het de akten van het kasseyministerie niet zyn die dees wederzydsch vertrouwen konnen voortbrengen. Het 'tweede punt van het adres waerop eene aenmer- king is gemaekt geweest, is de zinsnede in welke de troon rede gewaegt van de schooljongensexpositie. Omdat den Senaet deze zinsnede aengeroerd had riep de lndépendance van Rogier liiydop dat den Senaet zyne goedkeuring gege ven had aen die dwaesheyd van Barnum-Rogier. Maer den Senaet, die slimmer is dan den gewezen schoolvos van Arras, heeft daerop in wel gemetene en zeer gepaste woor den geantwoord zeggende toegelaten in de legenwoor- digheyd van uwe Majesteyt, hebben de leerlingen der scholen de gevoelens geloond die hun door HUNNE VADERS ingeboezemd zyn geweest. Deze uitdrukkingen zyn klaer en beantwoorden ten overvloede de beweegredens die de liberatery aen de schooljongensexposilie gegeven heeftWant die beweeg redens waren de inademing der liberale lucht van Brussel, zich gemeen te maken met 't geen er in de hoofdstad om- gael, en byzonderlyk de verbroedering met de leerlingen der Brusselsche. universiteyt er. atheneums, dit is in klare woorden, de inademing der verderflyke lucht, van 't libe- ralismus en der demagogie, gelyk de slechte gazetten het duydelyk hebben doen verstaen. Welnu, den Senaet beeft op dezen artikel van bet programma zeer wel geantwoord met aen den koning le zeggen dat de leerlingen hem de gevoelens betuygd hebben die hun door hunne vaders zyn ingeboezemd geweest, gevoelens die gesteund zyn op den godsdienst en op de zedelykheyd der ouders... Dat Rogier en zyne lndépendance deze woorden wel overwegen, zy zullen er de beteekenis van verstaen die voorzeker niet is de goedkeuring van het müconiko-liberaters IVunconismus. De commissie der kamer heeft de gevoeglykheden van den opstel des adres geheel anders verstaen; zy heeft gemeend dat die gevoeglykheden vereyschten dat de zin sneden der troonrede niet min of meer moesten omschre ven worden, en in de plaets van, voor de rust en den vrede des lands, de verbitterende discussiën en de woelige tooneelen te vermeiden die liet liberalismus in de kamer ingevoerd heeft, heeft de commissie integendeel die ver- bitlering en woelziekte uytgedaegd, met in bet adres onder andere de volgende zinsnede te brengen, die met opzet gemaekt was om interpellation en driftige debatten uyt te lokken De belangen van Belgiën en den wensch van het kies- ligcliaepi, waervan de Kamer te gelvkfer tyd de vrye vertegenwoordiging en de wezenlyke uitdrukking is, leggen liaer in den kring barer altributiën, de verplig- ting op van de beigische samenleving te verdedigen tegen den terugkeer van misbruyken van eenen anderen a tyd, te waken op de onafliankelyklieyd vari bel wereldscli gezag, aen welke alleen de openbare magt is toever- trouwd door de grondwet.» liet zou goed en nuttig geweest hebben, om wel ver staen le worden, dat de adrescommissie zich klaer had uitgedrukt over de misbruyken van eenen anderen tyd, men 7.011 haer konnen antwoorden hebben en haer vragen waerin liet wereldlyk gezag geketend was en door wie, daerby of zy wilde zinspelen op de zoo schandelyke als eerlooze gru welen van Jemmappes, op de wetsverkrachtende en schand vlekkende belegering der kamer in Mcy 1857, op de be stormingen van kloosters en 'bureelen der vrye drukpers, en op meer andere sehelmènaklen die het liberatersge- spuvs, in dien tyd van onëer en schande, bedreven heelt. Maer liet Josephislisch doctrinarisnuis heeft niet klaer kunnen zyn, liet zou eenen te Jacobinislisehen woorden boek hebben moeten openen om die misbruyken af te schilderen en zaken aen te randen die nog le zeer gehev- ligd zyn in den geest en in de gevoelens der overgroote meerderheyd van 't, belgisch volk. Voor ivat de onafhang- lykheyd betreft van het ivereldlyk gezag verstaen wv beter den vnrigen Josephist; hy moet het geeslelvk gezag lasteren om te konnen beivvzen dat. het ivilt inbreuk maken op de regten van de wereldlvke magt. Maer de bedekte reden van liet Josepliismus, van bet liberalismus en liet franc- niagonnismus, die hierin teenemael eens zvn, is van aen Belgiën zyn geloof te ontrukken, al zyne door de consti tutie geivaerborgde vryheden te vernietigen, en op alle wyzen het geestelyk gezag in de.boeyën te klinken... Dit is liet doel, en ondertusschcn wat zou er gebeuren Men zoti deze doen zegevieren die zelve de burgerlyke magt aentasten en die (iet oppergezag en de wetgevende magt willen omverreiveipen.... Het zyn de klubsen en de logiën die niet reuzenschreden voornvtgacn om alles te verdelgen. Ziet daer het adres dat men aen den koning beeft voorgelezen... Dit is de maconnieke sloutmoedigheyd verre dryven; 't geen echter nog meer le verwonderen is, is dat dees oproerig gedacht uyt de wetgevende kamer komt. I11 de troonrede had men groote zorg gehad geen enkel woord van de schandelyklieden der Meymaend 1857 le spreken, men heeft getracht die rampzalige dagen te doen vergeten, maer de adrescommissie wilt van die voorzigtig- lieyd niet hooien, zy wilt met den grooten sabel kappen, zv wilt den lof des oproers verkondigen, die in eenen énkelen dag onze Grondwet en onze Instellingen vernietigd heeft. Ziet hier hoe het adres begint In deze plegtige omslandigheyd welke zich nog niet had aengeboden, in de Kamer van Representanten sedert hare nieuwe samenstelling, zou zy den trouwen tolk niet zyn van den openbaren geest, indien hare woorden niet eene diepe DANKBAERHEYD en eene eerbiedvolle ver- a kleefdheyd uytdiuklen. Deze zinspeling is tastelyk en hoe heeft deze nieuwe samenstelling plaets gehad Door den liberalen oproer, door die schandelyke beledigingsziicbt die noch persoenen, noch eygendommen, noch wetten geëerbiedigd heeft, die 'tland in rep en roer gebragt, dm verwoest, gemoord en gebrand heeftE11 (hiervoor moet men dankbaerheyd betoonen Zytgy dan eene onafbanglyke natie die door wetten liestuerd word I... En dit zou beantwoorden zyn aen het openhaer gevoelen der Belgen Wy zeggen dat liet eene beledigende lastering is die men tegen 't Belgisch» volk uytbraekt. God zy dank I de nieerderlievd des lands heelt andere gevoelens, en 't zal ookgeen verfoeyelyk handvol Josephisten, liberaters, franc- macuns, demagogue!) en intriganten zyn die er zoo gemak- kelyk zullen in gelukken ons onze instellingen, onzen godsdienst en ons koningdom te ontrukken. Het adres beeft liet lot ondergaen dat bet verdiende, er was geen middel om er over te beraedslagen ten zy met de vuyst, 't was eenen oproerige» akt of eene hinderlaeg voor de minderlieyd, waerin de liberatery al hare drogredens, stoute a/loocheningen en onbeschaemde leugenzucht zou hebben doen gelden, om 't land te verleyden, om aen 't volk wys te maken dat alde gtuweleu en schelmstukken der maend mey 1857 niets anders geweest zyn dan eene wettige betoouing tegen de Catholyken, legen de priesters, die, gelyk het adres zegt, de burgerlyke magt in Belgiën willen overweldigen. Dat dees adres eene hinderlaeg was om eene hardnekkige worsteling uyt te lokken, dit zeggen ifiet alleen de conser- valenrsbladenmaer zelfs liberatersbladen hebben het gezegd. Den Télégraphe, die voorzeker niet klerikael is, heeft opènlyk verklaerd dat het adres eenen rooden brand stok was, die eenen slag in regel zou uytgedaegd hebben, waerin de twee partyën hare krachten zouden hebben konnen meten. Er bleef dus aen de regterzyde niets anders te doen dan te protesteren en gladaf te weygeren deel aen de discussie, of om beter te spreken aen de twistzoekery le nemen. Het kwam toe aen eenen man van ondervinding, vader landsliefde en hooge tretTelyklieyd, gelyk M. De Thetix, deze verklaring, in naem der Conservateurs, te doen en aen 't land de redens hunner protestatie bekend te maken. Ook beeft dezen achtbaren volksvertegenwoordiger zulks met krachtdadigbeyd en tnood gedaen, noemende het adres by zynen naem. Ziet hier de protestatie van M. De ïlieux liet ontwerp van adres is tegenstrijdig aen alle parle- mentuire gebruyken. Ilel is eenen akt van uytdaging, 7 is eenen akt van belediging tegen de. minderheyd. Dezen akt onderstelt namelyk een gevaer voor 't land van eenen toestand te. doen herleven die tegenstrijdig is aen onze a Grondwet en onze zeden, liet parlementaire voorgaende a van onze delllacyze, zoo wel als onzen eed, antwoorden voorop aen eene zoo versmadende aentyging. l)e minderlieyd zou aen hare weerdiglteyd te kort blyven indien zy aen de beraedslaging deel nam. Dit is de ver- klaring die myne eervolle vrienden my belast hebben aen de kamer le doen. Dadelyk nadien staen M. De Theux en het grootste deel der Conservateurs op en verlaten dn kamer. Den advokaet Dolez, die misschien gehoopt had dal de hinderlaeg niet zon ontdekt geweest zyn, begon seffens met alle soorten van jammerklagten tegen de conservateurs, dat zy hier, dal zy daer, dat ze ginter en veel vyven en zessen die noch kop noch sleert hadden. Den ouden school vos van Arras, kolerig gelyk nen kaikoenschen liaen, die roodkleurige stoflen ziet, nam het woord, trok al zyne galsluyzen en liet die in volle geweld tegen de conservateurs en de priesters losstroomen, omdat hy niet kon verkroppen dat men den mond aen al de liberale schreeuwers kwam te stoppen en de betaelde handk lakkers, die reeds geposteerd waren om het ordewoord uyt te voeren, eenen neus kwam te zetten Hel land zal met voldoening zien dat de conservatenrs, ofschoon zy in minderlieyd zvn tegenover eene verplette rende meerderheyd, hunne pligt gekend hebben en zich niet hebben laten vangen in eene liberale hinderlaeg, die gedresseerd was om 't land te bedriegen en aen hetzelve te doen gelooven dal, telkens dat. er eene wet zou voorge dragen worden tegenstrydig aen do maconnieke inlriguen, liet. zou toegelaten zyn oproer te maken, de wetgevende kamer acn clr deur te smyten en het oppergezag des volks, te miskennen, tc bonen en te versmaden Den Journal de Bruxelles van donderdag geeft de volgende nieuwstvding af Eeiïen wel onderriglten persoon verzekert ons dat de onthaling door den koning gedaen aen de kommissie dei Jiamer, belast mei hem het adres in antwoord op de troon-

De Denderbode | 1858 | | pagina 1