PILLEKENS. rede aen te bieden, zeer koel is geweest. Men heeft eerst bemerkt dat, tegenslrydiglyk aen 't gebruyk van alle jaren, niet eenen der prinsen tegenwoordig was. l)en koning scheen vuriglyk te wenschen het gesprek, dat niet zonder dwang was, te zien eyndigeri. Al zyne antwoord te lezen verried zyne stem, min krachtig dan naer gewoonte, zyne aeudoening. Eyndelyk, liy salueerde de deputatie der kamer en ging weg zonder aen iemand een woord te spreken. Men weel met welke minzaemheyd en beleefdheyd hy zich gewoonlyk onderhoud met de representanten de houding van den koning in deze omstandigheden schynt ons zeer veclbeteekenend te zyn. Dit zal al wederom niet waer zyn by de liberatersgazetten, dit zal al wederom een klerikael uytvindsel zyn, daeraen verwachten wyons; maer waeraen wv onsook verwachten is dal den koning welhaest zal gedwongen zyn andere kracht dadigere inaetregels te nemen als hy zich niet wilt bedrogen vinden. Oen Souvereyn moet het zien gelyk, alie man het ziet, dal de liberasters voorzeker den besten steun van den bolgischen troon niet zyn. In de zitting van woensdag lesl hiekl de hamer zich bezig mei eenwelsoniwerp over den dwang by lyve, en hel verslag van hel nul werp was neergelegd, als onzen gewezen v reder eg ter, meester Jouret, die eyndelyk. na veel jaren wenschen en zuchlen in de kamer geraakt is, is beginnen te zeeveren over den indicalif présent en over den fulurjuyst als eenen schoolmeester die den grammaire aen zyne schooljongens zou expliqueren. Als wy dien rimram in d'annates parlcmenlaircs begonnen le lezen dachten wy dal er ook eene explicatie over hel opgieten van den lessen- soheu pardaf ol' suykerypccn ging volgen, maer gelukkiglyk de zaek liep nog wel af, den gefrousten bepaelde zich by den indi calif present en by den fulur. Niet dal wy willen zeggen dat eene eunoozellieyd niet genoeg is, maer 1 gael nog al gewoonlyk dal, als sommige menschen beginnen te zeeveren, er geen eynde aenkomt ten zy men hun eenen zeeverdoek aen de kin vastmake... Doch hel zyn ook representantenMaer wat is 't,. den schryl- koker maekt zoo min nen notaris dan den langen baerd nen liiosouf. Den schyn is allezins bedrieglyk. De zwacn is toonder wit van pluym Maer 'l vleescli is zwart gelylc een pruym. Hel Verbond oan Aelst beklaegl zich omdat er in de troon rede geen gewag gemaekl word van de afschafling der conventie van Ai'twerpen ol'de verjaging van den priester uyt de scholen van den slael. Gelyk men ziet, zyn liet allyd de ezels die aen anderen willen lesgeven of vooiuylloopew, zonder te denken dal zy zulke lange ooren hebben en dat er zoo veel steenen uylsleken waer légen zy moeten schoppen en vervolgens met den neus in den modder vallen. Weet het Verbond wel dal de afschalling der conventie van Antwerpen het onmiddelyk overlydeu zou le weeg brengen van Meesier Flankaerts school, die thans slechts nog opgevuld is met kindereu van hun eerste broeksken Weel den kon frater wel dal zu lks voor zynen vriend Van Nerum geenen groolen dienst zou zyn Ach neen, den sul weet dit niet, en dit is geenzins tc verwonderen, want vooruylzigt in een waterbreyn ol braedworsten in een kondenkot gaen zoeken komt al verre overeen. Den ouden schoolvos Rogier bezwoor dynsdag in de kanjer de liberalen van alle koleuren opdat zy geen ruzie tegen hem of onder malkanderen zouden maken, want, zegde hy, wy zyn wy sterk genoeg om 'l land alleen onderons te.besturen ais wy inalkandercn niet verscheuren. Hel is alsof den man met de dood op'llyl'zaten hel oud spreekwoord vergeten had que les toups ne se mangent pas, dal de wolven inalkauderen niet opeten. Hel ware te wenschen voor M. Rogier dat hy er iu gelukte, maer hy heeft groolelyks te vreezen dal het zoo niet zyn zal, want de politiek Barnum-franconi-doelrina is lot op den draed versleten, de oude grolpotten zyn reeds verre op den achternoen,, en de jongere liberaters, de demagoguen enz. verlangen 0111 aen 't scho olkeu te geraken gelyk nen visch naer 'l water. En zoo is 't van muls gcplogen dat waer Twee honden vechten om een bcenT Een derden krygl hel liyt alleen. Te Brussel zegt men in wel ouderrigtle kringen dat Rogier een onuyidfukkelyk spy l on meer dan eens aen zyn hair gelrokken heeft onulal de beesligheyd begaen is van. door hel lasterend cn uytdagend adres, de conseivaleurs teenemael van hem ver- jae"d le hebben en zich nu te bevinden meteene klas vanjiiberaters met welke hy in T geheel niet bestaeu kan. Wy zeggen dat hy, cr in T geheel niet kan mee beslaei», omdat de republikaensche liberaters honger en groolen honger hebbenen van T gedacht niet willen zyn dat hunnen honger gestild is als M. Rogier ver zadigd is. Dit is noglans '1 geen de doclriuarissen of oude libera ler» malgié willen, die gasten zyn gewoon alleman conlenl en te vreden te ziui, als zy zelve content en le vredeirzyn, dat alleman verzadigd is als zy zelve wel geëten en gedronken hebben. Maer dit liedekeii is uyt de liberaters-demagogueii en de republikanen pretenderen ook aen deu pot le mogen zitten en er zoo wel een sloksken te mogen uytseheppen dan de doclriuarissen, acngezien zy meest geholpen hebben om de liberators le doen boven komen. Doch M. Rogi' i' ziet en gevoelt dal dit nu niet zvn kan, daerom streelt en liefkoost hy de jonge liberators,"hy belooft hun kasteden en gouden bergen, immers hy kruypt voor hun op de kniêc om ze te smeeken nog wal geduld te hebben, nog wat te wachten enz. enz. Maer of zy zullen wachten en blyven geduld hebben, dit moet hy, Rogier, ook afwachten. Hy moest echter voorzien hebben met wie hy in zee ging en gedacht dat wie met den duyvel inscheept, met den duyvel moet varen, en meest allyd den nek «ebroken word vooraleer by aen land geraekt. Dit lol hebben M. Rogier en zyne part/ groolelyks te vreezen, want de onder vinding leert dat het toekomende doorgaens is gelyk men het voorbc'reyd. Zulke eyers, zulke kiekens. Men heeft veel gesproken te Brussel van eene onderhandeling die plaels heeft gehad tusschm eene doorluchtige persoonacdje en eenige senateurs na de stemming des Senaels van 9 november, by welke de kommissie van liet adres uvi catholyken alleen wierd samengesteld. De hooge persoonaedje deed hun aen merken dat, indien het Senael inoeyelykheden voor hel minislme zocht daer te stellen, men zich in de noodzak tdykhcyd bevinden zou van hel Senacl te ontbinden. Monseigneur, antwoordde deftiglyk eenen senateur, de nationale volKsvi ilegenwoordigiug is reeds zoo leeg gevallet, dal indien hel Senael ontbonden wierd, vele van ons weyg^ren zouden er nog deel van te maken. Eenen onzer vrienden die zich belast had ons een verslag mee 1 te deelen over eene feest die, ingezien de achlbaerheyd en hoogst voorlretfelyke hoedanigheden van hem die er T voorwerp van was, alle uylbreyding verdient, heeft ons- het volgende stuk le lael toegezonden om iu ons voorgaende N' opgenomen te worden. Aen deu heer Opsteller van den Dcndcrbodc. Voorleden maendag is hel voor de inwooners van Lede een dag van vreugd en blydsehap geweest en aen deze vreugd en blydschap hebben vele aenwezigen, niet alleen uyt de naburige dorpen, maer ook uyt verscheydeiy; steden liaileiyk deel genomen. Hel hof van verbreking en de balien van Gent en Dendermonde namc- lyk waren er verbeeld door verscheide hunner leden die bereid willig door hunne tegenwoordigheid het leest waren komen ver eer lyken. De heer Van Innis, gekozen tol eerste voorzitter van het hof van beroep lo Gent, kwam voor de eerste mael. sedert zyne ver helling lot die waerJiglieid, in de gemeente zyne geboorleplaets en zomerverbly'Vbn '1 besiueren inwooners hadden die gelegen heid waer genomen om dien Magistraet door het feestelyk oul- hael 't welk was voorbereid, opentlyk een ondubbelzinnig bewys te geven hunnner welgemeende deelneming en belangstelling in zyne uitstekende Onderscheiding. Rond drie uren namiddag hadden 'vet gemeente-besluer, de muziekinaelscliappy en de overoude Gilde van S' Sebasliaeii met ontrolde standaerds en vanen, en eene talryke eerewaclil le-paerd, op hel best uylgedoscht,. den stoet begeleidende, zich naer de statie begeven 0111 hunnen vereerden medeburger af te halen. Nauwelvks bevonden zy zich aldaer als de spoortreinen uyt Geut en Aelst, omtrent te gelyk, kwamen- acengesioonid. Niet zoo haest was de hoer Van Innis afgestapt, of de Burgemeester en Sche penen de oppethoofden der Gilden en andere feesigenooten snelden toe en verwcllekomdeu hem beurtelings, onder de geest- driftigsle toejuichingen van de ontelbare omslaenders en braglen hem ouder het spelen van het muziek en gebulder van 't kanon naer den uitgang der statie. Daer hervormde zich de stoel en in orde gesteld zynde begaf zich iraegzuem, de samengedrongene menigte den doortogt belemmerende, liet muziek vooruit naer de wooning van den iieer Van Innis. Zeggen wy hier vooraf dat, lol meerdere eerbetuiging, alle, de huizen zonder uitzondering, zoodanig was de deelneming alge meen als om-hel best waren versierd en bevlagd en de markt en straet nu aen de statie bezet niet sparren en andbre versie- ringspla-ul' n mei tusseheuvoeging van triomfbogens. Op verscheide plaelsen waren ja er- en eer: enriften voorgehangen die hel, ge- looven wy, u-we lezers niet onaengmaem zal zyn, hier over geschreven le vindt 11. Aen het gemeente-huis bevonden zich deze gepaste verzen Zoo-/.iet men 's raedslieers kunde en moed, Door Regters,. niet door gunst bt-ioonen;. Ën Lede juicht veriieugd met gloed, Dl hlydsciiap hy zyns zoons hekroonen. Aen den byzon der sten ingang der kerkommuring zag men hene vens eene dankzegging over 's heerens Kan Inni>,. aen de kerk gedaen mildadig geschenk eener kostelyke in gias geschilderde venster, üeos chronogram paroChlm sa C er Dol es Lrete ILLU.MInunt. Achter de kerk voor de paslory onder andere Leef Lang liChlbire Magistraet fn lielLVoLLe Dagen. E11 aen de wooning regt over die van M. Van Innis Viert, Ledenaers, cierl huis en slraetr Als zoo veel eer ons is beschoren, Nu Vlaendrens eerste magistraet, Iu 't midden onzer werd geboren. Nu" Lede zyt gv alom hekend Nu, hopen wy, nog lang na bede Is Vlaendrens eerste president, Steeds de waerde zoon van Lede. Op den doorlegt zag meu dal al de Iniiz» n opgepropt van nieuwsgierigen; al de vensters der woningen waren bezet van boven tol beneden en alom stegeii vreugde kreten op. Terwyl bel donderend gejuich nog op de markt weergalmde hield de stoel stil aen de woning van den lieer Van funis en speelde het tmrziekgenoolschap Grelrys ousteiflyk lied: Waer kan men beter zyn? Daer na werd hy andermael begroet en de Burgemeester, heer Baron Dellafaille, aen hel hoofd van den gemeenlerard deed hem nagenoeg deze toespraek Mynheer den eersteft Voorzitter □'inwooners van Lede hebben uyt geheel hun hert uwe nieuwe verliettiug loegejuychl. Zy zien niet vieiigd aen hel hoofd van hel Hof eenen magistraet wiens lange diensten, bekwaemheyd en regtveerdigheyd zoo eenpariglyk aen de hoogste weerde geschat zyn. Aen deze oorzaek van voldoening die hun gemeen is met alle d inwooners van uw rechtsgebied, voegen zy er eene andere by die bun rygen uentrefj, te welen, dal hnutieu eersten regter bunnen modeburger is. Lede teil vele zvner kinderen die aen God, Pirns en Vaderland dienstig zyn geweest en in verscheyde beroepen uylgemunt heb ben; Lede zal onder hun, aen UEd. Mynheer deu eersten Presi dent, eene zeer verhevene plaets toewyzen en zal met erkentenis de e'er genieten die gy aen T zelve verschaft. Moge gy, Mynheer den Eersten President, voor het welzyn van hel regl en voor hel vurig verlangen van al uwe vrienden en medeburgers langen lyd liet hoog ambt bekleedcn het wefk de Goddelyke Voorzienighevd L'Ed. aengewezen heeft. LEVE MYNHEER DEN EERSTEN PRESIDENT. Gelvk men ziet de heer Burgemeester, alhoewel zyn onderw\s in liet l'ranseh ontvangen hebbende en zich welligt in deze lael met meer gemak en sierlykheid uitdrukkende, sprak vlaemsch, goed vlaemsch, en zyne uitdrukking was regt hartelyk. Wy kon- nen ook niet nalaten hem daer over in naem der vlaemsche zaek, innigeu dank te zeggen. Het feest duerde tot Iaet in den avond en is gesloten met eene algemeene verlichting der huizen, een fraei vuerwerk en luister- ryke serenade aen het huis van den heer Van Innis. Het bestuer en de inwooners verdienen ook alle gclukwen- schingen voor de schoone inrigting van 't feest en de ware ver broedering en eensgezindheid die over al zyn uitgeschenen. Men sciiryft uyt Gend aen den Denderbodc Volgens een algemeen gerucht hier ter stede verspreyd, zal de gouvernement munt al wederom* op de familie CaIlier regenen. Er is hier van niet anders kwestie dan om de plaels van gouvernementelen opziener der schoone kunsten, eeriyds vervuld door wylen den graet De Beaufort, en die niet minder als 9,009 frankskens schynt op te brengen, te geven aen M. De Vin, vader van den studie- prefokt van ons athenoeum, en sehoon-vader van M. Gallier-De Vin, leeraer by onze hoogeschool. Den zoogezegden aenstaenden titularis heeft eet ivds de kunst of eerder den stiel van schilderven wasscher uytgeoeffeud, dus eenen allerbckwacmsten man, niet waer Een gerucht,'t welk niet min byval krygt is dal er nog ecu plaelsken, van ten minsten 5,01 0 frankskens ten jare, moet ver vuld worden iu onze hoogeschool, en zoo men zegt, zal hel ge geven worden aen den geneesmeester Dnmonl-De Vin, schoon broeder van M. Callier-De Vin, en eygen broeder van den onlangs benoemden procureur des kontngs, M. Dumonl. Zegt nog dar T liloed niet en trekt Eene andere zaek waervan hier ook veel gesproken word is de vervanging van wylen den advokaet Liebreciil. Hel schyui dal er voor dat plaelsken', 't welk eene jaerwedde opbrengt van 55t u fr., en waervoor men niet veel moet doen, ten minsten 15 a 2(L verzoekers zyti, uytsluyleiyk liberalen want andere durven zicln niet aenbieden doch het zal voor deze mannen mis zyn. M.. Dervaux, advokaelje van d'eerste broek maer opsteller van het rood bladje, l'Echu des Flandreszegt aen al wie hel-hooren wilt dal hy reeds met zyne benoeming iu deu zak zit, 311 dat is geloof baar. Ziet hier waerorn Hy is hel troetelkind van M. den gou verneur De Jaeger, eu hy is vergezeld, van M. De Keichovt-Delimon, onzeu burgemeester (met permissie) die plaels gaen vragen aen M. den juslicie-minisler Tesch. Indien deze laetste zaek bewaer- lieyd word, er is geenen twyfel of hel zal hier onder de liberalen spooken want onder die 15 a 20 verzoekers zyn er mannen van- jaren en verdiensten, en deze znlleu niet kooneu verkloppen dat; eenen jongen snorrebaerd hun zal scheren. COURESPOIVDE^TIE. Vriend J. S. te S. A. ik kan, om dringende reden, aeri uw verzoek niet voldoen. Gelieve het niet kwalyk le nemen hel zou- aenleydiug lol misbruyk geven moest ik daermeè beginueii. Z. A. Ik heb zeer te vreden doch niet verwonderd geweest over het gebeurde. Daervoor zal den Meester eerlang moeten naer de diepte gaen, gy moogl hem dit zeggen. M. J. uyt G. gy hebt den nagel op den kop geslagen, doch ik-, durf u verzekeren dal gy geen duyl zult verliezen, maer gy-moet wat patiëntie hebben. Ontvangen van M. A. uyt S; 6 franks* ZEER NUTTIGE UYTVINDING. Onder de menigvuldige uitvindingen waervan de dmkpeis dageiyks gewaegt, is er eene die byzonderlyk verdient aen bevolen le worden. Het is de uytviiitling der reuklooze fauteuils of naem- tal'els, welkers hoedanigheden door alle zieken oLgebrekelyke' persooiien dienen gekend te worden. Deze incubelstukjef-', met een uytslekend vernuft en sierlvk gemaekt, leveren namelyk dees groot voordeel op* dal ze in de kamer van den zieken of gebrekelykeu na dezens natuerlvke- behoeflen, geenen den minsten geur laten verspre\den. «luord eu al* de uylwazemingen door een oudoordringbaer bydrauliek stelsel- teenemael afgesneden zyn. Deze uylvitiding, gedaen door eenen achtbaren en geleerden geneesheer, is door den raed van openbare grzondlieyd van Parys,. in de hespilaien aldaer nuT de meeste daukbaerlieyd aenveerd: geworden, en word te Brussel. leGend eu in andere groote steden des ryks md gietigheyd gezocht. Wy hebben de voldoening aen onze medeburgers le mogen aenkondigen dat die nuttige meubel- stukjes welhaest alhier zullen verkrygbaer zyn aen alle pryzeu,. en raden hun aen zich van derzelver nut en voordeel, door eygeno oogen, le gaen verzekeren, zoohaesl wy hun hel buys, waer den DEPOT zal berusten, zuilen konnen kenbaer maken. (Zie de annoncen.) De» Obszrvaleur geeft een uylgebreyd verslag over de tentoon stelling van schoone kunsten, die thans te Amsterdam geopend- is. Van al de duylsche, fransclie en belgische piodukten is er maer een 't welk zonder de minste kritiek word aengeprezen. Het is een schilderstuk van onzen hoogst verdienstelykeii stads genoot, den heer Joseph Meganck, welken reeds zoo veel blykem van zyne diepe kunde aen den dag geleyd heeft. Wy bestatigen dees geval met des le meer genoegen, omdat wy. op hoop leven eerlang nog verschillige nieuwe stukken vau dien. voortrelfefyken kunsienaer in onze stad le zien aenkomen. Over eenigen tyd meldden wy dat onzen stadsgenoot deu heer Peelers-Vandenbossche, in de Savaenstraet te Gend, een< uytviudings-brevet bekomen bad voor eene nieuwe soort van kant aen welken Aen den naem gegeven heelt van Gendschen zwarten> kant. Wy zyn in de gelegenheyd geweest e< nige stalen van die- kanlensoóit le hewondereur en nooyt zagen wy iets iu dit nyvci- heydsvak dal zoo schoon en zoo ryk was. Door eene allergeluk kigste combinatie van de schaduwen krygen de bloemen op de- kanltraiit n dezelfde levendig.heyd en hel zelfde relief, die mem zou kunnen- bekomen door' de kuustigste teekening op papier.. Bovendien geven de bewerking en den glans van den draed iets- Ihiweelaehligs aen de dessins zoodanig dal men zou waneu eeoe keurige photographic van bloemen voor zich le hebben. Den heer Peelers-Vandenbossche heeft eene zeer aenmoedigemle- bestelling gekregen li. K. H. de hertogin van Brabant heeft hem» gelast voor huer een kleed van dien kantte verveerdigen wy hebben de voornaemste gedeelten van dit gala-kleed gezien, eu. mogen zeggen dat, zoowel voor den rykdom eu de pracht der teekehi-ng'als voor de keurige bewerking, dit kleed eeu meesur- sluk van kantwerkkunst zal wezen. Men verzekert ons dat de keyzeriu der Franschen aen den zelfden nyveraer een kleed in Gendschen zwarten kant heeft besteld. Die bestellingen van wege personnagien, die zeker bevoegde kennerster zake zyn, zeggen meer dan al den lof dien wy over de schooone kanten van den heer Pecters-Vandenbossehe zouden kunnen schryven. Nieuwer kerken, den 15 November 1858. Mynheer den opsteller van den Denderbode. In den nacht van iD dezer maend is onze hofstede met 3l wat zy inhield, door het vuer geheel verslonden geweest. De gebouwen en de meubelen waren tegeu den brand verzekerd door de Assu rantie kompagnie van de Schelde te Antwerpen, ter bemiddeling van haren agent M. F. Michiels te Aelst. Den 8 zyn de schaden geprezen geworden op 5821 fr. Die som komen wy heden te ont vangen, zonder den minslen aftrok. Ten eynde de treffelyke handelwyze ten onzen opzichte ge houden door de maelschappy de Schelde bekend te maken, ver zoeken wy ul. aen deze eene "plaels in uw geëerd blad te verlee- ne„. Petrus en Constantia Guns. By koninglyk besluyl van 15 november, den heer J. B. De Smet, is burgemeester le Pollaere benoemd. Op het eynde der zitting van dynsdag heeft den voorzitter eenen brief afgelezen waer by M. be Perceval zyn ontslag geeft van lid der Kamer. Den 15 dezer heeft eenen brand te Zele eene tweewoonst vernield. De meubels Ivnwaed en koopwaren toebehoorende aen de genaemde F. Nelis en F. Smekens, vlaskoopmans, zyn insplyks deu roof der vlammen geworden. De verliezen bedragen 2800 lr.

De Denderbode | 1858 | | pagina 2