ZONDAG 12 DECEMBER DERTIENDEN JAERGANG. - Nr U% Vertrekuren ml de Statie Aelst AAEIt 6 FRANKS 'S JAERS. Vertrekuren uyt verschillige Statiën. AELST, den 11 December 1858. LANGSOM SLECHTER Ziet hier de zaek Wat er meer van is, En wacrom was men zoo scru puleus. Het zou waerlyk gemakkelyk zyn. Waerop vestigen wy onze hoop? Benderm. 5-35 8-30 9-35 12-30 3*05 6-00 Lokeren 5-35 8-30 12-30 6-00 »-00. "Brussel 7-45 9-30 11-00 3-00 5-30 8-10. Hech. Brus. Antw. 5-35 8-30 9-35 3-05 6-00 LeuV Thien Luyk 5-358-30 9-35 3-05 6-00 Verv Land StTruvën,5-35 8-30 9-35 3-05 64)0 Gend 8-2512-202-503-05—6-00—8-05 Gend, (Brugge., Ostende "8-25 -12-20 0-00— 3-05 '6-00ile télaslangs Dendermonde. Kortryk, Mousoroen, Ryssel (langs iLede) 8-25 12-20 2-50 3-05 —^6-00. Doornyk, iRyssel (langs Ath"7-4ö—#-20—jO*00 Sin. Geerardsb. A(h,7-452-15—5-'>0-:.-* 2 Bergen, Quievrain7-15—000—:2-15.5-20 Te lbde staen al de konvoys. Te idrgem staen dete vertrekkende van Ath 6-30 10-.» 4-20 en deze vertrekkende van Denderleeuw 8-18—2-405-45. vStaen te gysegem stil al de konvoys uytgenomen dezen vertrekkende van Aelst 9-35 des morgens en »-00 's avonds en van Dendermonde ten 0-00 's morgens en 0-00 's avonds. Staen te Santbercen de vertrekken uvt Ath 6-30 10-00 's morg. 0-0 en 4-20 des avonds. Van Denderleeuw 8-15 's morg. 2-40 en 5-45 des avonds. CU I QUE SCUM. 1 1 j' iüaj VAN LOKEREN NAF.R DcRderraonde, Aelst 6-50 9-25 3-00 5-30 Ninove, Geerardsbergen, Ath 6 50 9-25 - 3-00 -» VAN ATH IVAEK Geeracrdsbergen, Ninove, Aelst, Dendermonde, I.okeren 6-30 10-» 4-20«-». Geeraerdsbergen, Ninove Aelst, Dendermonde, 6-3010-»4-20»-». Brussel (langs Denderleeuw) 6-30 10-» 4-20 - - Gend, Brugge, Ostende 6-30(langs Lede.) 10-» 4-20»-. VAN GEND NAER Audenaerde9-25 2-25 7-45. naer Aelst, 7-00 8-45 00-» 2-15 4-45 7-35. VAN BRUSSEL NAER Aelst, Gend 7-35— 11-30—2-00 5-05—7-15 Ninove, Geeraerdsb, Ath (langs Denderleeuw) 7-35 2-00 5-05 VAN DENDERMONDE NAER: Brussel 1. Aelst) 7-15 7-55 1-40 5-» »- fl. Mech.)6-» 9-10 9-55 3-30 6-40. Aelst, 7-15 7-55 -11-50 1-40 5-00 6-05 DEN DENDERBODE Ja, langsom slechter, en dit roepen wy zoo Jnyd wy :konnen. want als wy zien wat er thans aen de kamer voor gedragen is, dan aerzelen wy niet te zeggen dat.de koste- lykste, de duerbaerste, de beiangrvkste onzer grondwettige godsdienstvryheden op het punt is ganscli vernietigd te worden, en dat de doctrinairen-philosophen van 1792 gaen opvolgers hebben, indien het doctrinarismus nog wal meer magt krygt. Luyslert, landgenoten Aen de kamer is thans een wetsontwerp voorgedragen om het fransch strafwetboek te wyzigen. Er. in welken zin zyn deze wyzigingen voorgesteld Is 't in den zin om de penale schikkingen meer overeenstemmend te maken met onze grondwet Is't in den zin om die schikkingen beter toepasselyk te maken aên de noodwendigheden der samen leving, en om deze te beschermen tegen de plannen der boozen, der revolutionnairen, der oproermakers, die 't land in opschudding en wee brengen, dagelyks het leven der koningen bedreygen en zich met den ponjaerd gemeen maken Oh neenVan dit alles is er niets, integendeel, voor wat de souvereynen of staetsopperhoofden betreft, hunnen persoon heeft geene bvzondere waerborg. Maer de wyzigingen hebben voor doel de stem te versmachten van de bisschoppen, van de pastors en andere geesteJyken belast met de waérheden des geloofs te prediken en voor te staenDe bisschoppen, pastors en religieiisen zyn immers eene andere soort van menschen, die wat harder moeten behandeld worden men moet hun absolnetelyk den mond sloppen, zy mogen volstrekt geene vryheyd van spreken meer hebben, want zoolang zv Y woord vry hebben, zal er nooyt genoeg gemak bestaen om den catholyken godsdienst aen te randen en 't volk te verleyden. Er moet dus noodzakelyk een slot op 's priesters mond gesteld worden, en indien de grondwet door dezen maetr.egel verkreukt of geschonden word, 't is tot daer toe, zy geneert ons toch te veel, zeggen de liberaters, wy moeten er eene doode letter van maken, wilt het iiberalismus konnen voortgang doen. Het tegenwoordig ministerie stelt aen de kamer voor eene straf op te leggen op de weisovertredingen die het onder andere noemt deze begaen door de bedienaers van den godsdienst in de uytoefening hunner bedieningen. Wv gaen de bewoordingen zelve van het wetsontwerp laten spreken, zy luyden als volgt Art. 295- De bedienaers van den godsdienst die, in de uytoefening hunner bediening en in openbare <i vergadering, redevoeringen zullen uytgesproken hebben bevattende eene kritiek of berisping tegen liet gouver- nement, tegen eene wet, tegen een koninglyk besluyt of tegen allen anderen akt van 't openbaer gezag, zullen ge it straft worden met een gevang van dry maenden tot een jaer, en met eene geldboete van fr. 50 tot 500 Als men deze schikkingen, die de doctrinaire kwelzucht wilt doen herleven om aldus de vervolging tegen de eatlio- lyke priesters te beginnen, stelt nevens de schikkingen onzer Grondwet, die de vryheyd van spreken en schryven daerslelien, er. waerin geene uytzondering tegen de priesters gemaekt is, dan moet men waerlyk verbaesd staen over deze stoutmoedigheyd. Ziet hier hoe den art. 14 der Grondwet spreekt De vryheyd der eerediensten, deze hunner uytoefening, alsook de vryheyd van zyne denkwyze in aile materie nvt te drukken, zvn gewaerborgd, behoudens de beleu- gêling der misdryveu begaen ter gelegenlieyd var, het a gebruyk dezer vryheden. Den art. 16 spreekt insgelyks ais volgt Den Staet heeft geen regl van tnsschen te komen noch in de benoeming, noch in de installatie der bedienaers van den eeredienst, noch dit van aen deze te verbieden met hunne oversten te corresponderen en hunne akten af te kondigen, behoudens, in dees laetste geval, de gewoone verantwoordelykheyd in te loopen in materie van drukpers. Het is dan zoo klaer als den dag dat de schikkingen der constitutie gewild hebben dat de bedienaers der eerediensteu eene volle en algeheele vryheyd genieten in de uytoefening hunner bediening zoo wel voor de redevoering en de schriften dan voor de akten, en dat zv teenemael onder liet gemeen stelsel der wetten zouden staen gelyk allen anderen burger. Men bemerke wel dat het in eenen en zelfden artikel is waerin de vryheyd van godsdienst is u.ytgedrukt, dat ook de vryheyd van zyne denkwvze uyt te drukken, klaer is .aengeduyd, gelyk het insgeiyks is' met den art, waerin de vryheyd voor de geestelyken geschreven start van niet hunne oversten te corresponderen, er ook klaer staet uytgedrukt dat, voor de afkondigingen en de drukpers, de bedienaers der eeredieusten op de zelfde Jyn gesteld zyn met alle andere Belgen. In de beraedslagiugen die in 't kongres plaets gehad hebben, ter gelegenlieyd der vryheden van de geestelykheyd, zyn deze schikkingen altyd uvtgelegd geweest in dén volko- mensten zin, zonder dat er 't zy door liberalen, 't zy door catholyken de .minste tegenwerping is gedaen geworden. Den verslaggever over deze schikkingen was M. Ch. De Brouekere, die gekend is voor een rondborstig maer niet altecatholyk man. Welnu, hoe heeft hy z.ieli uytgedrukt in de zitting van 23 december 1850 Dat de' centrale sectie niets anders beoogde in hare wyzigingen, DAN DE MEEST UITGESTREKTE VRYHEYD DER EERE- DIENSTEN, ZONDER VOORBEHOUDING Met hem herhaelden verscheydene sprekers zonder de minste aerseling dat de geestelykheyd in alles de zelfde vryheyd had dan al de andere Belgen. En om dees bewys van volle vryheyd nog meer te staven, hoeve men slechts den eersten opstel van het art. XI der grondwet te errin- neren luydende als volgt De uytoefening van niet eenen godsdienst mag belet worden ten zy krachtens eene wet, en dit eenigiyk in 't geval hv de openbare rust zou stooren. Dezen opstel wierd verworpen omdat hy in princiep de mogelykheyd eener toekomende wet daerstelde, waerdoor de vryheyd van spreken of handelen voor de geestelykheyd zon konnen belemmerd worden. En 't was eene wyziging van M. Van Meenen zelf, met eene tweede wyziging vaii M. De Theux welke den art. 14 der Grondwet definive- velyk opvormden. M. Lebeau, die niet voorzien had dat het doctrinarismus in 1858 zoo verre in zyne plannen zou gevoorderd geweest zyn, loste ook een woordeken om te zeggen dal, indien eènen godsdienst wilde de veelwyvery inbrengen, by alsdan zou mogen belet wordenMaer M. Van Meenen, die openhertiger was, wilde van die doctrinarisclie hair- klievery niet liooren omdat hy eene klare en onbewimpelde vryheyd begeerde, en antwoordde seffens dat het strafwet boek daer was, dezen zal, zegde hy, de misdryveu, begaen ter gelegenlieyd van eenen eeredienst, beteugelen, gelyk hy deze beteugelt begaen in andere omstandig- heden, en dus mogen er geene hoegenaemde uytzondé- ringen voor de bedienaers der eeredieusten daérgesleld worden. Het kongres was zoo scrupuleus en wilde de nauwkeu rigste voorzorgen nemen omdat liet aen de geestelykheyd eene volle vryheyd van spreken wilde verzekeren, men was alsdan nog onder den indruk der droevige errirmeringap gelaten door de vervolgende en awingelandige toepassing der artikels 201 tot 208 van liet fransch strafwetboek, en Y was de toepassing dezer artikels die het kongres voor alles wilde voorkomen. Men heeft nog in't geheugen dat van 1825 tot 1850 olïiciele of officiense spioenen de sermoonen der pastors byw ionden, om er beschuldigingen legen de priesters in te vinden, ai eenige zinsneden te zoeken, waeruyl men berispingen tegen de akten des gouvernements of van eenige andere auloriteyt kon atleyden. Indien de tegen woordige wet doorgaet, let er op, dit hatelvk spioenstelsel zal wederom ingevoerd worden. Men heeft al gezien dat er in eene parochie omstreeks Audenaerde snelschryvers in de kerk geplaetst waren om de sermoonen van" den achtbaren en deftigen herder op papier te brengen. Wy zouden voor al veel gewild hebben hadden wy daer eens mogen preken als die gasten daer zaten Deze orangistische kneveiarvën en kwellingen hadden t land zoodanig verbitterd, dat zy eene der voornaemste grieven waren tegen koning Willem en zyn gouvernement, en t was om den terugkeer van die hatelyklieden voor altyd te vermydei! dat het kongres gladaf alle bvzondere wets bepaling tegen de geestelykheyd verstootte, en kracblda- digiyk, duydelyk en zonder bewimpeling enne en zelfde wetgeving wilde voor al de Belgen in Y algemeen. Het doctrinarismus wilt dan de catholvke priesters buv- ten de algemeene wet stellen, en voor 'hun eene byzon- dere wet van kwellende plagery maken. Wat is dit Uit is een beginsel van openbare vervolging, eene verkrenking der grondwet, een stookvuer van tweedragt, immers 't ts eene revolutie........ Hit is Y geen het liberael blad van Brussel, de litoile Helge, zelf van deze vryheydsschendende wet zegt. Hoort hoe bet spreekt Wy verklaren met eene regtzinnige droefheyd en met weynig Iwop deze maetregels van wedervraelc door de kamers te zien venvorpen worden, DAT HET MET ZULKE WETTEN' IS DAT MEN DE REVOLUTIËN VOORBEREYD....» Het zou inderdaed zeer gemakkelyk zyn voor de doctri- narissen, de liberaters, de sectai issen, de francmarons, van zulke wapens in d'handen te hebben tegen de callio- lyken, dan zelfs wanneer er eene algemeene samenzweering bestaet om den catholyken godsdienst aen te randen, dan zelfs als zyne gezworene vyanden poog m hem ten gronde te verdelgen, van namelyk het stryüperk vry Ie hebben terwyl de belanghebbende handen en voeten zouden ge bonden hebben en buvteii staet zyn zich te verdedigen.... Doch, dat zy er maer óp rekenen, de lafherligheyd en de vrees zullen aen de catholyken onbekend zyn als liet zal dringenden nood doen. Met"de constitutie in d'hand zullen wy ons verdedigen, onze zaek voorsteen, en, allen aeneen- geankerd door bet geloot onzer voorvaders, op de bres figureren, om moediglvk aen den algemeenen vyand liet hoofd te bieden en hem met zyne hclsche plannen te ver pletteren. Wy, voor ons deel, wy zeggen liet ronduyt, wy vreezen geene revolutie, als de liberaters er malgré eene willen hebben, dat zy ze maken, maer wel toezien dat zy er de slagtoffere niet van zyn, want 1850 is nog niet vergeten en ais Y er zal op aenkomen zullen de wanden despoils dienst wel gewaer worden dat zy zonder'den weerd bere kend hebben. Van de meerderheyd der Volkskamer heeft liet cathoivk princiep weynig goeds te verwachten, al onze hoop is dan gevestigd op den SenaetDen Senaet is de eenige red plank van ons behoud, van liet behoud onzer vryheden van het behoud onzer nationalitcyt. Deze redplank moeten wy trachten vast Ie houden en dit met zoo veel handen ais Y mogetyk is. Hel liberatersminis- terie aenzict den senaet als de ("enigste hindernis aen den vooruylgang, aen de verwezenlyking van zyne despolieke ontwerpen, daerom zal het alles doen bm de kleyne cathoiyke meerderheyd, die in den Senaet nog bestaet te verdeelen of te vernietigen. Indien de vrvhevdsciien- dende wet in de kamer doorgaet, zeker is Y dat zv in den Senaet zal verworpen worden. En wat zal er dan bf,_ beuren? Let er wel op, landgenoten, het ministerie zal den Senaet ontbinden en eer.e nieuwe kiezing bevelen. Indien de catholyken dan wel werken en malkanderen wel verstaen, zy zullen de zelfde meerderheyd kiezen en daerdoor het ministerie dwingen zvne demissie te geven ten ware noglans dat de geldvys van'21,0 0 franks, Romer en zyne makkers aen hunnen minislerielen zetel vayts*p- vezen hieldMaer toch hunne magt, hun aenzien hunnen invloed zullen geknakt zvn en onmogelyk zal Y hun worden den tegenwoordigen toestand vol te honden.,. En in alle geval zal dit eene krachtvolle protestatie zvn van wegens de cathoiyke bevolking, die altyd met zeker- heyd eene vaste en gegronde hoop in den goeden catho lyken geest van den Senaet zal mogen stellen. Moed dan, catholyken, Y is. in moeveiyke omstandig heden dat gy moet loonen wie en wat gy zyt, wat gy wilt

De Denderbode | 1858 | | pagina 1