KIEZING VOOR DEN SEN A ET. AELST, 18 December 1838. ZONDAG 19 DECEMBER 1858. mmy um. ÜEBTIENDEN JAERGANG. N' 645- Baron THEOPIIILE VAN DE WOESTYNE-DE LIEDEKERKE, le Herzele. Vertrekuren uvl de Statie Aelst lïAER: Vertrekuren uyt verschillige Statiën. )em Eenen oogslag op den toestand En waerom dat Mag men het zeggen Benderm. 5-35 8-30^9-35 12-30 3-05 6-00 f.okeren 5-35 8-30 12-30 6-00 »-00. Brussel 7-45 9-30 11-00 3-00 £30 8-10. ,4iech. Brus. Antw. 5-35 8-31') 9-35,3-05 6-00 Leuv Thien Luyk 5-358-30 9-35 3-05 6-00 Verv Land StTruvën,5-35 8-30 9-35 3-05 64)1» Gend 8-25—12-20—2-50—3-05—6-00—8-05 Gend, tBrugge, Ostende 8-25 —ƒ,12-20 0-00 34)5 '6-004e klasdangs Dendermonde. Korlryk, töouscroen, Byssel (langs Lede) 8-25 12-20 -2-50 .3-4)5—6-00. DoornVk,«Rvyssel (langs Aih7-455-20—0-00 Sin. Geerardsb. Atb, 7-452-155-10»-a Bergen, Qnievrain^T-15—»0«00—,2-;15.5-20 Te LF-DB staen al de konxoys. Te iofcem staen deze ver-trekkende van Ath-6:30 ;10i* 4-20 en deze vertrekkende van .Denderleeuw 8-15—.2-40 5-45. Staen te GYSEfiEM stil al de konvoys uytgenomen dezen vertrekkende van Aelst 9:35 Bes morgens en »-l)Ü 's avonds en van Dendermonde ten 0-00 's morgens en 04)0 'savonds. Staen te Santbergen de vertrekken uyt Ath 6-30 10-00 's morg. 0*0 en 4-20 des avonds. Van Denderleeuw 8-15 's morg, 2-40 en 5-45 des avonds. tCLIQUS SUfJM. II I I I 11 VAV LOKEREN NAF.R Dendermonde, Aelst 6-50 9-25 3-00 5-30 --»-». Ninove, tieerardsbergen, Ath 6 50 9-25 -3-00»-». VAX ATH NAEK Geeraerdsbergen, Ninove, Aelst, Dendermonde, l.okeren 6-30 10-» 4-20«-». r,e«Taerdsbergen, Ninove Aelst, Dendermonde, 6-3010-»4-20»-». Brussel (langs Denderleeuw) 6-30 10-» 4-20 - Gend, Brugge, Ostende 6-30(langs Lede.) IO-» 4-20»-. VAX GEND XAER Audenaertlk^ 9-25 2-25 7-45. XAER Aelst, 7-00 8-45 00-» 2-15 4-45 7-35. VAX BRUSSEL XAER Aelst, Gend 7-35— 11-30—2-00 5-(i5-"-15 Ninove, Geeraerdsb, Ath (langs Denderleeuw) 7-35 2-00 5-05 »-. VAX DENDERMONDE XAER Brussel I eist) 15 7-"5 1-4 -5-» 1. Hl- h 16-» 9-10 9-55 3-30 6-40. Aelst, 7-15 7-55 —U-50 1-40 - 5-00 6-05 DEN DENDEKBODE 'UUr Het volgende bnytengewoon berigt hebben wy deze week met liaes' .,r'de kiezers van ons arrondissement afgekondigd. Wy herhalen het zelve voor -a onzer inschryvers die het niet zouden ontvangen hebben. In ons verleden N' zegden wy dat den Senaet de eenige redplank is van het behoud onzer godsdienstige en politieke vryheden en onzer nationale instellingen, die wy gedurig de eene voor en de andere na door het zoo verbasterd als goddeloos iiberalismus zien verkrenken, ontzenuwen of gansch vernietigen. Wy zegder. dat wy, catholyke Belgen, deze redplank moeten trachten vast te houden met zoo veel handen als 't mogelvk is, omdat het zoogezegde liberael ministerie, 't welk een uytvloeysel is van'tbrutael geweld en van den oproer, de mei rderheyd van den Senaet aenziet als de eenigste hindernis aen den vooruytgang, aen Ie verwezenlyking van de despotieke ontwerpen zyner party. Nu, deze meerderheyd van den Senaet is eene catholyke meerderheyd, eene vaderlands lievende meerderheyd, die het zich ten pligte maekt en maken zal de vrybevdsdoodende en grondwelschendende akten van het Iiberalismus te verstooten, en door eene krachtdadige weygering van hare' stemming, wetten te verwerpen, die aen Godsdienst en Vaderland schadelyk of nadeelig zouden konnen wezen. Deze meerderheyd is echter niet zeer groot, en daerorn, kiezers, moeten wy alle te samen werken en malkanderen wel de hand leenen om ze te behouden gelyk zy thans bestaet, om er geene eene stem van te verliezen, want het minste verlies kan voor 't land,' in deze akelige tydsomstandigheden, de noodlottigste gevolgen hebben. Als orgaen der catholyke denkwyze van dees arrondissement, komen wy u, in naem van de meest invloedhebbende en vaderlandsminnende kiezers onzer vyf kantons, eenen kandidaet voordragen, wiens hoogst treffelyke gevoelens van verknochtheyd aen Gods dienst en Vaderland ons zeer wel bekend zyn, voor ons eene zekere waerborg zyn dat by ons arrondissement op eene weerdige wyze zal vertegenwoordigen, en aen de verwach ting zyner belanghebbende lastgevers ten vollen zal beantwoorden. Gelyk gy wel verstaet, geëerde kiezers, is de toestemming van als kandidaet voorge dragen te worden, reeds een schitterend bewys van deze gevoelens, want de rust, het gemak en de genoegtens van eene geheel onafhanglyke fortuyn en hoogen sland gansch belangloos verwisselen met de moeyelykbeden en hoofdbrekende studiën van het open- bacr politiek leven, is voorzeker geene aengename, geene ligte, geene gemakkelvke taek. Daertoe is groote zelfsopolfering noodig, daertoe word er veel liefde voor bet goed en voor 't welzvn des Vaderlands vereyseht. Het zyn deze hoedanigheden, kiezers, gevoegd by schitterende studiën en eene diep grondige bekwaemheyd, die lieden komen aenspraek maken op uwe gcnegenhcyd u aensporen om met vlyt en yver tot de kiesbus te naderen, en uwe stemmen te geven aen den achtbaren en edelen heer Baron VAN DE WOESTYNE-DE LIEDEKERKE. Dit is den voortreffelyken kandidaet dien wy de eer hebben 11 voor te stellen. Hoogst voordeelig gekend in de kantons Herzele en Soltegliem, alwaer zyne nytge- strekte eygendommen en verblyf zyne belangen met die van ons arrondissement gemeen maken en vereenzelvigen, is M. Van de Woestyne voor ons eene kostelyke aenwinst en ten uyterst wel geschikt om het smertelyk verlies te herstellen dat wy, door het afsterven van M. den graef J. B. D'Hane, ondergaen hebben. Den naem VAN DE WOESTYNE is eenen door geheel 't land geëerbiedigde» naem, en nog eerbiedweerdiger komt hy voor, als men hem gevoegd ziet nevens den naem van DE LIEDEKERKE, die aen den Godsdienst en Vaderland reeds zoo veel uytslekende diensten bewezen heeft, en eene andere niet min zekere waerborg daerstelt dat de kiezers van 't arrondissement Aelst met volle vertrouwen hunne stem aen den tegenwoordigen kandidaet mogen schenken. Wy porren u dan aen, geëerde kiezers, van nn af elkander de hand te b'enen om den kiesgrond wel te bewerken, dit is te zeggen om elkander op te wekken zoo veel mogelyk op uwen post Ie zyn. Wy weten niet of de liberaterspartv eenen kandidaet zal voorstellen, maer in allo geval durven wy van uwe verknochtheyd aen de goede zaek, aen 't algemeen welzyn en aen de eer' van 't arrondissement verwachten dat gy met vlyt onzen oproep zult beantwoorden en, gelyk voortyds, aen geheel 't land wederom zult doen zien hoe zeer gy aen de goede principen van Godsdienst- en Vaderlandsliefde verkleefd zyt en verkleefd wilt blyven. Moedig aen dan, kiezers, werken wy alle te samen om onze meerderheyd in den Senaet te behouden, want 't is deze meerderheyd die welhaest over 't lot van 't land zal te beslissen hebben. Gy ziet en hoort allen wat er hedendags gebeurt, maer gy weet niet wat er zou gebeuren, indien deze kostbare meerderheyd ons kwame te ontsnappen. Maekt dan gebruyk van uw magtig volksregt, en gy zult eenen overgrooten dienst aen dc zaek des lands bewyzen met op uwe stembriefkens te stellen den naem van den heer De doetrinarissen, de liberators, de francmay.ons en al 4e vyanden der revolutie van 1850 begunstigen de plannen der oude orangisten, zy zyn er eyndelyk in gelukt ons iConstittilionneel parlementair stelsel onder bet stelsel van opstand èn kassevgewigt te doen bukken, en liet hooger bestuer voor de klubsen te doen nederkmelen. Het gedrag dat de regterzyde gehouden beeft ter gele- genhevd van 't partymanifest," opgesteld om als antwoord op de'troonrede te" dienen, is goedgekeurd door al wie onze instellingen eerbiedigt en derzelver behoud regtzin- niglyk wilt. Welnu, zou men diet mogen zeggen dat de conservateiirsmeerderheyd deftig en op eene weerdige wyze zou gehandeld hebben,- had zy het zelve gedacn als de parlementaire weerdighejd in het parlement zelve onder- mynd en hel parlement op straet gesmeten wierd door de straet zelve Zou men niet mogen zeggen dal den 10 december 1857 den oproerigen zegeprac! der oproerige party verlicht beeft, maer dal oc.'k van toen af den val dagteekent der conserva- teursparlv, omdat zy het princiep van gezag in kwestie heeft laten stellen door zich aen het blind geweld te onder werpen en regt te gaen zoeken in een verdwaeld en ver schrikt kieskorps? Zou de groote parlementaire meerder heyd niet beter gedaen hebben eenen aki van protestatie te doen afkondigen en alle politieke werkingen te staken, zoolang de uvtvoerende magt het land in zynen normalen stael van yryheyd niet hersteld had Omdat men nu, alhoewel Iogenachtig, kan zeggen en omdat de geschiedenis het zal verhalen dat het regl tegen de conservateurs beslist beeft, en omdat de kiezers sclijnen volle gelyk aen de woelingen der kamer en der straet gegeven te hebben. Omdat er door de kiezingen schynt bewezen te zyn dat de wnerheyd logentael was, en de logentael waerheyd Omdat lil. Frère schynt gelyk te hebben gehad zeggende dat de liefdadigheydswet waerlvk eene kloosterwet was dat de geestelvke magt de wereldlyke magt wilde inslokken; dat zy eene grypzuchlige hand wilde leggen op de goe deren der ongehuwde mi dat de conservateurs de TIENDEN en de DOODE HAND alsmede de misbruyken van eene andere eeuw wilden herinvoeren elc. etc Omdat, de fanatiekste lasteraersdoor limine nooyt genoeg geschandvlekte lasteringen, de schitterendste zege pralen beliaeld hebben, en aldus liet regt, of liever het geweld der kalseysteenen, door eeneu schyn van wettigheyd hebben doen bekrachtigen De onthouding der minderheyd in de zaek van liet adres heeft wel bewezen dat de minderheyd, iu hare schipbreuk, hare weerdiglieyd beeft weten te behouden, maer dacrmeê is 't land in zynen normalen staet niet hersteld, den oproer is niet uytgedoofd, het kassevsleenenzaed ligt nog altyd in den grond en zal, volgens een liberael sehandblad, iii alle groote omstandigheden wederom uytschielen Dezen toestand heeft dit byzonder ernstig karakter, dal hy klaerlyk zoo binnen als buyten 't land doet zien hoe ongelukkig Belgiën gevallen is, by zoo verre, dat Rogier op de parlementaire spreektribuen openlvk beleden heeft dat onzen polilieken toestand onverzoenlyke vyanden in dun .t)remden heeft Ja, men mag het met regt hier en in den vremden zeggen dat de revolutie in Belgiën vooruytgaot, want het klaerste kenieeken der revolutie doet zich op als men ziet dat het gezag omleeg gcplaels is, dit is te zeggen, dat de magt in de handen der massa's is. Is het niet juyst 't geen by ons gebeurt De ware. de wezenlyke magt is in de klubsen alleen; het zyn de klubsen alleen, de klubsen van alle regerings- Jooze koleHren die dc wet aen 't ministerie voorschryven, die hunne kandidaten opleggen, die lot ambten en bedie ningen benoemen. De Phariseën des ministeries, welkers eenige dryfveer is bet behoud hunner portefeuilles, plooven en koeren zicli om aen de eyssclien der klubsen te voldoen, zy aenveerden het ordewoord der demokratie, zy yoor- komen zelfs hare begeerten, voor eenige belooning vragende voor hunne toegevend heyd de eerbewvzingen van het gezagEn welk gezag? Goeden Hemel Het gezag van eenen lake/ ten opzigte van eenen willekeurigen meester een gezag dat geenen enkelen stap mag doen zonder bevelen, zonder aenwyzing, zonder permissie ontvangen te hebbenHet parlement, 't welk reeds geene onafhanglyke magt meer daerstelt sedert de kassey- dagen, is nog slechts een enregislremenlbureel van den

De Denderbode | 1858 | | pagina 1