Kiezers van hel Arrondissement Aelst. BELANGRYK BERIGT. Houd u vast of gy vergaet. Beoordeeling der liberale bladen. EENEN LIST. KAMER DER VOLKSVERTEGENWOORDIGERS. CSS Het is met de levendigste voldoening dal wy u acnkon- digen dat de kandidaluer van den achtbaren lieer Van De Woestyue-De Liedekerke in de vyf kantons met den vurigsten geestdrift onthaeld word, en dat de kiezers van elk kanton in 't byzonder aen onze vrienden de verzekering liebben gegeven dat zy met vlyten in massa zullen afkomen 0111 hunne pligten van" vaderlandsliefde te kwvten, en hulde te bewvzen aen den voortrell'elyken man, dien zy met liuu volle vertrouwen willen verêereu. Wy moeten u nogtans doen opmerken, getierde kiezers, dat het van den kant der liberaters, aen geene intriguen, aen geene doortrapte streken, aen geene slinksche middelen zal ontbreken om u van de stembus verwyderd te houden zooveel mogelyk, om aldus den zegepiael der conser- vateurs te verkleynen of te verminderen eu te doen gelooven dat wy, eonservateurs, veld verloren hebben, terwyl de liberatersopinie er heeft aengewoniien. Daerom, kiezers, noodigen wy u ernstiglyk uyt u tegen deze bedrogmiddelen te wapenen en eonen yzeren wil te toonen 0111 ALLE te komen stemmen. Het land houd liet oog op u gevestigd en vraegtZal het arrondissement Aelst nog zoo sterk, nog zoo vereenigd, nog zoo verknocht aen de goede zaek blyven Zal het die reeds in spreekwoord overgegane krachldadigheyd blyven behoudenZal het voor liet schrikdier van 't valsch en haatdragend liberalis- inus achteruytdeynzen Ja, dit vraegt het land, dit vragen de goede, de treffelyke, de brave patriotten, omdat zy een groot belang stellen in onzen zegepraeldit vragen de boozen, de vyanden van Godsdienst en Vaderland, omdat zy met een vergald hert, met een spytig gemoed onzen zegeprael te gemoed zien als eene nieuwe geesseling, die gv, kiezers, hun zoo dikwils op eene zoo geduchtle wyze toegediend hebt. Komt dan ALLEN vlytig'af kiezers, en loont datgv uwe magt kent, toont dat gy uw regt weet te doen gelden waer liet behoort, toont dat het volksgezag van ons arrondisse ment een gezag is van eer, een gezag van stekte, een gezag van verknochtheyd aen het goed, 't welk op onze dagen, niacr alleen steun vind in de meerderheyd van den Senaet. Deze meerderheyd zult gy komen versterken met eeneu man van eer en karakter, met eenen man van moed en krachldadigheyd, welken er zich eene geheyligde pligt zal van maken liet mandaet, waermede gy hem gaet bekleeden, op eene deftige en weerdige wyze te vervullen. De hoeren kiezers worden verzocht zorgvuldiglyk hunnen, vcei!roepingsbrief mede te brengen. Ten eersten omdat zv met dit stuk voor HALF GELD langs der yzeren weg zullen mogen naer Aelst komen en naer liuvs keeren ten tweeden 0111 alle moeyelykheden of misgrepen in de kieszalen te voorkomen. De voorzorg van den kiesbrjef mede te brengen is dan noodzaketyk en zal, zoo wy denken, door elkeen genoeg liegrepen worden. Gy allen die eenen stuyver te verliezen hebt, weestop uwe hoede, doet wel uwe oogen open, want het revoluli- onnaire gespuys word dagelyks stouter en stouter omdat het gedurig meer en meer veld wint en omdat het liberae! bestuer met eene volkomene magtelooslieyd geslagen is. En dit kan niet anders, dit is zeer natuerlyk het revo- luHonnaire gespuys wilt dat het ministerie met rassehe schreden vooruytga en 't heeft regt zulks Ie willen, aen- gezien het de eenentwintig duyzend franks mannen aen het schotalken gebragt heeft, en t ministerie durft niet rap genoeg vooruytgaen, hel zou willen op zyn gemak, zachtjes,* zonder veel runroer de eysschen der demokralie inwilligen, want ging het zoo met eenen keer voorfiyt, liet zou struy- kelen en met 't aengezigt in het sivk vallen. En waerom? Waerom Wel omdat het den senaet vreest, omdat het reeds de verzekering heeft dat het op geene brutale ont binding meer mag rekenen, aengezien men thans in hoogere kringen eene gansch andere tael voert Het is dan voor 't land eenen grooten troost in den senaet pene ware treffelyke meerderheyd te hebben, die, als 't i.oodig is, het hoofd en de stem zal verheffen om aen het overweldigend liberalismus te zeggen Gy wilt dit, gy zoekt dat, gv ontwerpt 't geen om uwe revólutionnaire plannen te verwezenlyken, niet waer V Welnu, wy willen dit niet, wy verstootên dat uyt al onze krachten, wy verwerpen 't geen met eenen enkelen pennentrekDurft gy ge weld gebruyken, wy zelve zullen eenen oproep doen tot wien het behoort en uw geweld door een tiendubbel tegen geweld verslooten. Dit is ook bet eenigste middel dat er aen 't land over- blyft om zich tegen den revolutionnairen kanker te bevey- ligen. De vremde zoo wel als zommige belgisclie liberale bladen beoordeelen liet belgisch liberalismus op eene zeer aerdige wyze. Zie hier een portret, dat een engclseh blad, den Times, van liet liberalismus geeft, ter gelegenheid der vryhevdsmoordende wyzigingen die liet Rberaef ministerie gezamentlyk met de meerderheyd der kamer aen liet straf wetboek hebben toegebragt. it De belgische drukpers ;s ryp voor de afschaffing, en de eer van ze gemuylband, geketend en iiaer graf gemaekl te hebben zal weieens toekomen aen dit Jiastaerd- geid- zucjitig- schynheylig liberalismus, voor het welk allen ff maetschappelykcn vooruytgung verwezenlykt is, zoohaest a zyne kopstukken warmlyk tot aen den buyk neèrgeflokt liggen in het gouden strooysel van den budget Wie houd er zich lieden bezig met in onze wetboeken straffen to schrvven van eene andere eeuwstraffen waermede het schaudelyksle despotismus van verledene tvden zich moest wapenen Wie? Wel 't is de meerder- K h'eyd der volkskamer, gesproten uyt de liberale kieziugei» van 185"Ja de liberale volksvertegenwoordiging, ff die door de gebeurtenissen der meyinaend 1857, naer de wetgevende kamer gezonden wierd, is maer eene leugen, een bedrog, eene luchtspiegeling, een spookspel Komt dees gezegde niet bevestigen 't geen wy sedrft zoo lang gezegd heblien, dat het liberalismus eenen tyran is die onze grondwet wilt verscheuren, onze instellingen ver nietigen en onze vryheden verdelgen,'om gemakkelyker den catholyken godsdienst te konnen kwellen en vervolgen, en om 't limd in 't verderf te storten Zie hier hoe een liberae! blad van Brussel zich uytdrukt K In 1887 zyn de kiezers gewiegd, bestolen, bedrogen o en gefopt geweest, door dit wetgevend broddelwerk, dat <t men hun als koopwaer van goeden aloy had opgedra- gen. Die lieeren waren eerzame ezels bedekt met leeu- it wenvellen, die men met d'eerste gelegenheyd wel zal doen naer den molen te zenden, na hun vooreerst hun leeuwenvel te hebben afgetrokken waermeè zy een oogenblik voor onlzaggelyke verdedigers van het progres- doorgingen Ziet daer wezenlyk een progres, de liberaters konnen het onder elkander niet eens zyn, zy grypen elkander by de kraeg, zy krakeelen, twisten en kyven, juyst gelik eene bende dieven, die, na buyt gemaekt te hebben, dikwils malkanderen den kop iusla'en als 't er op aenkomt het ge- slolene te verdeelen. Doch met dit alles heeft het liberalismus lier veel 't onderste boven gekeerd het goed word versmaed en 't kwaed word verheerlykt -r de waerheyd word vsrstooten en de lengentael voor klinkende munt gehouten den godsdienst word getergd, geschandvlekt, gek vollen en vervolgd, terwyl de boosbeyd geliefkoosd, gestreeld eu tot aen de lucht geprezen word. Immers, ziet ronden gy zult overal het zaed der regeringslooslreyd zien uitschieten. De liberale potjeslekkers heeten dit vooruylg-ng, bloey en maetschappelyk welzyn wy heeten dit effenaf land verraders'middelen om ons aen den vremien over le leveren Kiezers, wy moeten üEd. bekend maken net eenen list dien de liberaters van Aelst willen beproeven om ons ',e over'rassen. Aen de eene zeggen zy de liberalen herben geenen kandidaet, ei' zal geene worsteling, geene oppositie zyn, gy moet n niet generen en moogt gerustelyk te buys blyven zónder naer de kiezing te gacn, het zal op uwe stemme niet aenkomen enz. enz. Aen de andere zegge» zy Ziet dat gy tereed zyt, wy hebban eenen kandidaet, maer wy bonder het nog ver doken, want wy willen de eonservateurs op't onverwachts kloppen, zy denken dat zy mogen slapen ui zy doen niet veel. Maer 't zal Imn gedenken, want gelitel den ban en achterban der liberalen zyn heymeïyk verwittigd, zy zyn gereed om alle af te komen. Ja, zulke intriguen gebruyken de liberates, in 't gedacht dat wy onnoozel zyn te slapen. Wy dringener dus op aen, Kiezers, dat gy wel op uwe hoede zyt om diai liberalen vos- sentrek te verydelen, want konden zvu in dim strik vangen, zv zouden niet alleen zegepralen, maer zy tonden li en ons nog bovendien vierkant uyllageben. Wy weten van goed part dat er alles isingespannen om eenen liberalen kandidaet le hebben, endezen is gereed. Komen de eonservateurs niet goed af, <enkende dat er geene worsteling is, de liberaters hebben honderd middels by d'liaw! om hunne mannen byeen te tronmelen. Weest dan vlytig op uwen post, Coreervateurs, en gy zult de intrigue, den list der liberaters ve vdelen. Zitting van den 21 Decembtr. Aen het dagorde is de voortzetting ter algemeene be- raedslaging over het wetsontwerp ter ïerziening van het strafwetboek. M. Tesck, minister van finantiën.Mrnheeren, ik vraeg het woord om le antwoorden aen den achtbaren M. Defré die, in de zitting van gisteren, verklacrc heeft dat hy be- schaemd was voor zyn land omdat ik gesproken heb ter gelegenheyd der herziening van het wdboek dat li onder worpen is geweest, van liet wetboek fan 1810 en van de wet van 4833. Sedert 10 jaren dat ikin deze kamer ben, geloof ik niet dat ik ooyt aen iemand glegenheyd gegeven heb om beschaemd te wezen noch vcor hem, noch voor my, noch voor iemand wie liet zy. 11 verzoek dus den achtbaren M. Defré dat hy zyne beschiemdheyd voor hem zou houden, en ik ben overtuygd da hy gemakkelyk zal weten waer ze te plaetsen. Met deze neep heeft den beruchten )efré genoeg gehad, liv nogtans, die zoo veel weet te zeeveren en elkeen over den hekel te halen als er kwestie is ir vuyle boekskens en schimpschriften te schryvelen. Wy hebben vernomen dat Defré net pyn aen zyn hert naer huys gegaen is omdat hy peysie dat alle menschen hem bezagen als of het bloedig aifnnt hun bekend was 't welk hy kwam le ondergaenDit zyn dan die ge leorde maiinen Er gaen er zoo Wel '8 in een dozyn. Te Brussel bestaet eene sócieteyl gezegd les Solidair es liet is te zeggen van degene die voor elkander veraotwoor- delyk zyn. De leden van die afschuwelyke maetschapp-,' verbinden zich om le sterven zonder van God of van zyn gebod te willen hooren, om hunne kinders niet te laten doopen noch hunne eerste kommunie te doen, om te trouwen zonder dat er den priester lusschen kome, in een woord, om te leven en te sterven gelyk beesten. Die societeyt strekt zich reeds uyt in vele steden en onder andere in Gend, waer zy tracht aenhangers te winnen in eene repbbliekaensche societeyt van spinders. Den vurigsten haet tegen al wat priesters en religie raekt, heerscht in dezelve, en de afgryselykste lasteringen braekt men er uyt tegen de H. Kerk in 1793 wanneer men bis schoppen eh priesters guillotineerde, vermoorde en dooi den kop schoot, was men tegen de bedienaers des gods dienst niet meer opgewonden dan men het is in de schrif ten dergenen die van de solidaires-deel maken. De Kamer heeft zaterdag niet 65 stemmen legen 17.den voor stel verworpen van MAI. Oris en Van den Péerèboom, welke de posther vorming mei zich medebragt. Hel ministerie was de posthervorming tegensirydig. Nu in de meerderheyd van 65 stemmen zyn er 25 kaiholykenindien zy die door het ministerie beleedigd worden, aen den partygeest gehoor hadden verleend, zy zouden zich vervoegd hebben "by de minderbeyd en aldus zou het ministerie eene nederlaeg op deze groote kwestie ondergaen hebben. Maer de kalholyken begrypen beter hunne pligt de belangen van hel land hebben zy altyd I en nu.nog in deze omstandighevd, geplaetst voor degene hunner party. De Kamer heeft de wyziging aenveerd krachtens welke men, te rekeuen met 1 January, aen de soldaten zal mogen sehryven, mits- i een port van tien centime» betalende. Mynheer den Opsteller van den Dendebbode, Om de groote noodwendighevd van priesters in N'oord-Amerika daer te stellen, neem ik de vryheyd ÜEd. den herderlyken brief van Zyne lloogvv. j den B sschop Veroi, npostolyken Vicaris van Florida, mede te deelen. In het bezit nemen van het uytgeslrekt grondgebied aen ofize geestelvke zorgen toevertrouwd, eene zaek heeft onze ziel meer ontroerd dan- het in ons vermogen is het te kunnen uytdrnkken hel is het klëyn getal van geestelyke arbeyders in den wyngaerd des Heeren. Op eene" overToote oppervlakte, begi ypende in zich meer dan zes graden latitude, bezitten I wy alieenlyk dry priesters, alleenlyk dry missionnarissen, om oas te hel pen in onze geestelyke zending. Hoe wondervol hoe droevig is zulk eenen staet van zaken niet voor een dusdanig land als Flèrida Florida, die in het begin ontdekt en bevolkt wierd door Katholvken, zelfs lang v*ior dat men er aen dacht rich in de andere deelen van de Vereenigde Staten neder te zetten; Florida, die byna op alle plaetsen kenteekenen draegt en gedenkenisst-n voorstelt van zyne vroegere chris- telitke instellingen. Florida, die over 260 jaren zoo vele kloosters bezat in dewelke men geleerde en deugdryke mannen opkweekte, die liet heylig Evangelie gingen verkondigen aen de armen en aen de onwelenden. Florida, die. zoo overvloediglvk ontving onbnetzuohtige en moedige missionarissen, dewelke, verzakende al hetgeen de wereld zoo duerbaer vind, het licht dés geloofs gingen dragen aeri degenen, die in de duvster- nissen des doods gezeten waren. Florida, die in alle zyne vlekken be~ sproeyi is geweest met het bloed der martelaren Oh hoe schrikver wekkend is de vergankelykheyd dér wèreldsche raken niet Deze aerde is een slrydpeik waer de veranderingen en omwentelingen voortdurend altyd worstelen; want den lieer alleen is onvergankelyk, en Ily znl altyd bestaen. heb. i, 12. Wv voeden groote hoop voor de geestelyke herboring van Florida; maer intusschentyd het schouwspel van hare geestelyke vcrlatenheyd lr«ft ons tot tranen toe. En inderdaed, de treurzang» van Jerernias zouden dien ongelukkigen staet niet kunnen afmalen Wy hopen dit ongeluk: met er tyd te kunnen wegnemen. Wy vleyen ons dat den oproep, welken wv o:is voorstellen te doen, tot de moedvolle missionarissen van meer gezegende landen, zal wel beantwoord worden. Intusschentyd, E. Br. wy voelen ons genoodzaekt u eenige vermaningen te geven, wel hopende dat gy ze met vlyt zult ten uytvoer brengen. Eerst en vooral, vermits alle goed ons van hoven moet komen, vermits- God alleen degenen roept welke Iiy in zynen wyngaerd wilt doen werken; het is uwe pligt uwe smeekende handen ten hemel op te heffen, opdat gyzoud mogen bekomen eene groote bylneg van moedige on godvreezende missionarissen, die in de geestelyke noodwendigheden van dit verlatene land zoudtn vooizien. Dat uw geloof en uwe godsvrucht u opwekken om voor de togen van God te plaetsen bet bloed der martelaren, dat op dezen grond uytgegoten is geweest om hem vrucbibaer te maken. O ja lvet bloed van die martelaren, zal kiacbtiglyk voor ons plevten voorden troon van God. Den Heer zal de slem zyner dienaren aeuhooren en hyzal arbevders zenden in deze gewesten die ryp staen en gereed zyn voor den oogst. Wy bevelendan tot uwe godsvrucht de geestelyke oefening ingesteld doorZvne lloogw. den Bisschop van Natchez en welke Zyne lbpyligh*-.d den Paus van Roomen met afladen verrykt heeft. Doel dikwerf de volgende geeste lyke verzuchting Koningin der Apostelen, zonder de vlek der eiftonde ontfaiigen, verzoek den Meester des oogst, opdat Ily arbevders in zynen oogst zonde zanden! Daerby voegende den Onzen ader, den Weest Ge groet en de Glerie zy den Vader enz.... En zekerTyk L. Br. wy zullen missionarissen bekomen, devvyl God niets wevgert aen het gebed en bv>- zo iderlyk aen bet gebed dat Hem voorgedragen word door de zuyvere handen van Maria. By dit voegen wy nog eene andere aenhelangende opvverping.. Tracht kleyne kerken te houwen overal waer er geloovigen zyn. Zy kunnen allen opgerigl worden met geringe onkosten. Onze gunstge luchtstreek maekt nutteloos vele kosielvke schikkingen die in min bevoor.iegtte luchtstreken noodig zyrr. In dusdanige gebouwen, zelfs wanneer gy 1. geenen bvblyven- den pastor zoud hebben, de geloovigen zonden zich kunnen vergaderen, eene zondagschool zou kunnen ingerigt en bestuerd worden door eenige zorgvolle en vlvtige persoonen. Op dusdanige wyze zult gy de ebristene kinderen kunnen te samen houden, en hun geloof ten grooten deele be- veyligen. Het grootste voordeel dat gy daeruyt zult trekken zal zyn, van eene vergaderplacts te hebben, waer het heylig slagtoffer zal kunnen op geofferd worden, en de heylige sacramenten zullen kannen bediend worden door reyzende missionarissen, zonder dat dezen de byna onver- draeghare mocyeiykh',den zullen moeten oiiderstaen van hunne priesterlyke bedieningen te moeten volbrengen in byzondere wooningen. Wy wekken de geloovigen van Florida op dezen raed ten uytvoer te brengen, en indien den geest van godsvrucht eenige persoonen opwekte om sommige vry- willige bvdragen te doen, wy verzekeren hun dat zulk een werk aller- krachtdadigst hunne zalighcyd zoude verzekeren, en dat bunnen naem zal mogen pryken onder dengenen der grootste weldoeners van onzen heyligep Godsdienst. Wy verhopen dal het noovt volprezen gesticht, het Amerikaenscli Kolleg ie, te Leuven, ingerigt en bestuerd door den yverigen en apostolvken missionnaris, den hoog- achtbaren Vicaris-Generael JE Kindekens, eerlang aen dezen dringenden oproep zal konnen voldoen. Dees gesticht inderdaed, dat ais de perel van Belgiën mag aen- zien worden, bevat reeds verscheydene priesters en leerlingen, die zich voor de buyienlandsche missiën be- bestemmeii, en lieeft al een zeker getal missionnarissen naer die vremde streken gezonden alwaer den oogst over vloedig is doch waer de arbeyders ontbreken. VVy uyten den vugrigen weriseb dat dit belangryk Kollegie stetSs

De Denderbode | 1858 | | pagina 2