OVERLEDENEN. BEKENDMAKING. 'toenente, dat het beschermd en door de goede herten •ondersteund worde, vermits daeruyt het licht der waerheyd aoo overvloedig over de landen der duysternis kan ver- tspreyd worden. E?" Eenige honderde buytengewoone nummers van ons 'blad zyn moeten afgetrokken worden zonder de noodige "veranderingen aen de rnerktpryzen. Onze geabonneerden nogtans zullen hun nummer, als liaer gewoonte, ontvangen, met de nauwkeurige verande ringen die de rnerktpryzen dezer week vereysschen. CORRESPONDENTIE. Ontvangen van M. L. Ie Lokeren 6 fr. voOr 1859 ld. van M. De 13. te Lokeren 6 fr. Id. van M. V. H. te Dender- monde 6 fr. Id. van M. V. D. C. te Lokeren 6 fr. voor 1859 ld. van M. S. le Moerbeke 20 franks tol 1 September 1859 ld. van M. C. le Meerbeke 5 fr. Denderleeuw, den 16 December 1358. Mynheer den Opsteller. Daer ik het ongeluk gehad heb den 9 december lest, door eenen hevtgen brand myn huis schuer en stalling, met een groot deel meubels le verliezen, acht ik hel my eene pligt in u geëerd blad de treffelyke handelwyze van de niaetscbap|>y de Belgische l'cr- ceniging te mogen aenbevelen, aengezien zv op zoo eene regtzin- nige wyze uiyne geledene verliezen belaeld beeft zes dagen na den brand. Hel is my insgélyks aengenaem te mogen bevestigen dat den heer V. Cooremau direkleur der beide Vlaenderen le Gend, even als den lieer Van Santen, principalen agent le Denderleeuw, allen iever en zorgen hebben aengewend, om my mei zoo veel billyklieid voor myne scliade le vergelden. Gelieve te aen veerden de verzekering myner achting. J. FRANQUÈ. Koninglyke besluylen van 15 december verleenen de vol gende hulpsoimnen.. 450 fr. aen-de kerkfabriek Van Bachle, gemeente Baehte- Maria-Leerne, om eene sacristy le bouwen eri de vernieuwing van den kerkvloer. 500 fr. aen de kerkfabriek van ldegern" om eene pastory te bouwen. 100 fr. aen de kerfabriek'van Munte, voor de vergrooting der pastory. 400 fr. aen de kerk fabriek van Ninove. voor de herstelling vari kunstvoorwerpen in die kerk. 1456 fr. 51 cent. aen de kerkfabriek van Sl-Bertyn, te Poperinghe, om den toren der kerk te herstellen. Z. Em. den kardinael-aertsbisscliop van Mechelen komt de volgende pastors te benoemen. Tc St-Pielers-Jeile, M. Heymans, besiuerder der Zusters van Liefde le Brussel te Boissshól, M. Sleyls, professor iu bel pen- sionuaet le Mechelen te Jandrain, M. Sirobanls, professor in tiet Kleyn-Semiiiarie, te Mechelen le Thollembeeck, M. Hen- drickx, onderpastor van Ste-Catharina, le Brussel te Rhode- St-Genèse, M. Daelemans, onderpastor le Uccle te Zei lick, M. Sluyck, onderpastor le Ncder-Ockerzeclte Ryinenam, M. Brockx onderpastor te Heysl-op den- Beig te Jesus-Eyck, M. Renders- ouderpastor te Tourneppe. Zaterdag laeisi heeft Mgr. den Bisschop van Gend in de hoofdkerk van St-Baefs de vier mindere orders toegediend aen twaelf seminaristen het sub-diakonaet aen twintig anderen en aen dry hroedeis disigtlsen Zyue Hoogweerdigheyd heeft ook vyllien priesters ge»yd. Eenen omzendbrief van den minister van justitie beveelt aenMM.de Vrcdereglers der heyde Vlaenderen, dat zy alle de zaken van enkele politie in het vlaemsch moeten behandelen. De Broedermin keur! ten vollen goed al wat er ter gelegen- heyd van het overlydeu van Dufranne gedaen en gezegd is ge weest. Dal verwondert ons nietde Broedermin is een goddeloos en republiekaenscb blad, en de goddeloosbeyd en het republikacis- mus liebben by de schandalige betooning van woensdag bunnen vollen zwier gehad. 1 De goddeloosheden die te Gend komen plaets te hebben, en hel artikel dat den National er aen loegewyd heeft, hebben eenen pynelyken indruk gemaekt in de Kamer der Volksvertegen woordigers voorleden zalerdagsprak men van niets anders dan van doze hoogst beweenelyke daedzaken. Men scbryft uvt Brussel aen de Gazelle de Licge Men vreest reeds voor liet bestaen van den Echo du Parlc ment, '1 nieuwe ministerieel orgaen, waer dat men op een kapitael van 500.600 fr. gerekend had, en met groote moeyle beeft men 80,000 fr. kunnen byeenkrygen. De inschryvingslysten die men in de Kamer heeft doen cirkuleren, hebben geenen byval ge vonden geen enkel lid der geavanceerde party'beeft er op inge schreven. ti Den ycrantwoordelyken uytgever is M. de Iioninck, stenograf der Kamer van volksvertegenwoordigers. Men heeft in liet kabinet van den voorzitter der Kamereenen volledigei lyst opgemaekt van de burgemeesters, schepenen en andere fonctionnarisseii welke men kabinetsgezind geloofd. Zy zullen bet nieuwe blad zekeren tv t ontvangen. Van eene andere zyde moet men overtuigings middelen aenwenden om hen aen te wakkeren zich op den' Écho du Pariemeid le abonneren. Nietlegenstaende dit alles rekent men geenszins op hel welgelukken der zaek. tt De eenen beweeren dal den burgerlyken lyst 24,000 fr. heeft toegestaen. Ik weet niet juysl wal hiervan gegrond is, doch het gerucht eener deelneming van den burgerlykenlyst vind zeer veel geloof. De arrondissemenls-kommissarissen hebber, bevel ontvangen zich te abonneren; den Journal de Liége zal zulks loochenen, doch liet feyt is echt. In den loop der verledene week is in hel gendsch rasphuys in den ouderdom van 15 jareu, eenen man overleden die in het land van Waes gekend was onder den naem van manneken de Dauw. Dit oud manneken maekte deel van eene rooversbende die binnen en Inivten Sl-ISikotaes eene misdadige band over boef en buys uylstaken. Wanneer manneken de Dauw opliet dievenbankje voor ons assisen hof over omtrent een tiental jaren zat, was by van twin tig zyner makkers omringd en van dit getal wierden er elf ter dood verwezen waervan Manneken er een was. Hunne straf wierd later veranderd. Men zegt dat te Geeraerdsbergen en omstreks dezer stad eene dievenbende zich ophoud. Bvna alig avonden, zegt de Gazelle van Geeraerdsbergen, ziel meojiier eenen langen en kloe ken manskerel, in eenen vrouwenmantel gehuld, langs de.slrateu loopm; tot hiertoe is de politie die Item aglervolgt, nog niet ge lukt ie.iii aen te houden. üyt Neufcbaleau scbryft men dat de wolvin door den ko ning gekwetst op de jagt van St. fhibertsdag, dood gevonden is door den wachter Joniolte na vyf dagen zoekens, en aenstonds naer Brussel gezonden is, volgens de bevelen van het hof; zy woog omtrent 55 kilos zwaer. Zaterdag laeis'deden, om 4 uren 's namiddags, kwam te i Gend eene arme vrouw die onlangs van eene ziekte genezen was, aen de pomp van de Veelwegstraet op Sl. Pieters water halen; zy spande at bare krachten in om zich het noodig water te ver- schaffen en na lang gewerkt le hebben, gelukte zy er in; maer nauwelyks was zy met hare eeniers eenige stappen ver, toen zy plotseling ten gronde viel en stierf. Dit ongeval inoet toegeschreven worden aen den le grooten arbeyd dien men moet aenwenden om uyl de pomp water te krygen; de ongelukkige laet een dryial kinders achter. Er zvn te Antwerpen valsclie vytfrankslnkken in omloop, ^dragende Itel jaertal 3851, niet de beeldteuis van Lodewyk- Pltilip. Inde samenstelling dezer stukken komt eene groote hoe veel lieyd lood. Men sohryfl uyl Esschen (Antwerpen): sedert eenige weken word er in onze omstreken eenen grooten koophandel gedreven in sparrenhout van allen dikte en lengte. Yerscheydene fransclie kooplieden koopen ons geheefe sparrebosscben, beschikt voor de koolpotten in "t noorden van Vrankrvk. Men spreekt van eenen koop van meer dan vyftig duyzend franks met eenen enkelen eygenaer. M. Victor Capellemans, oud-hoofdopsteller van den Nord, komt benoemt te worden tol hoofdopsteller van den Journal de Sl. PctcrsboUrg met eene jaerwedde van 14,000 franks. Hy is dezp week uyl Parys naer Rusland vertrokken. M. Lesoinne bevind zich op dit oogenblik te Geeraerds bergen, alwaer Ity behandeld word in hel watergcslicht van M. De Cock. Den achtbaren volksvertegenwoordiger komt eene snter- telyke operatie le ondergaen oenen zyner vingers is moeien afgezet worden, om de voortgangen le beletten van eenen kanker die er zich opgezet heeft. Over eenige dagen is een zeldzaem Idoch ongelukkig buwe lyk te Antwerpen gesloten. Den genaemdeu De Vogelaer, woonende in de Predikheereustraet, i' wyk, bevond ziel) sinds geruynten tyd in bet gasthuys. Hy bad de teering eit naderde met rasse schreden liet graf. 1 n den loop der verledene week ontbood Ity zyne beminde en drukte den WensCb uyt zich iu liet huwclyk te begeven en dit zoodra ntogelyk. Het meysje wilde hem de zaek doen uylslellen, maer gelukte er geenszins iu. De Vogelaer ver liet woensdag laatstleden het gasthuys; des andereudaegs, na voltrekking van hel burgerlyk buwelyk, was by zoo ttytgeput dal men verpligt was den brnydegom de trappen van liet stadItuys af te dragen en hem dadelyk naer hel gastliuvs over le brengen, alwaer de plegligheden van liet godsdienstig buwelyk plaets grepen. Zyne ziekte nam ziglbaer toe, en den dag na zyn huwe- Iyk gaf De Vogelaer den geest, eene weduwe achterlatende die eeuen dag gehuwd was. Men schryft uyt Namen Een zwaer ongeluk heeft deze week de gemeente Bouges in verslagenheyd gedompeld. Den lieer Pieter Denison, yzermynder te Bouges, en deze stad bewoonende, was bezig met eenen put le vermeerderen ter diepte van rond de 18 meiers, toen eensklaps den grond instortte cn den put opvulde. Zynen gezel liep haestig hulp vragen in de nabuerschap en den burgemeester van Bouges verwittigen, die ter plaets snelde en onderstand zond vragen aen de maetsch ippy van Corphalie. Zynen oproep was niet vruchteloos spoedig kwant er eene brigade moedige mannen af, onder liet geleyde van bunnen inge nieur, en vingen aenstonds dc reddingswerken, die zonder eenen oogenblik tusschenpoo. ing wierden voor,gezet onder de oogert van den ingenieur der myuett M. De Gassier, met alle de vlytig- lieyd en nauwkeurigste voorzorgen welke een dergelyk werk ver- eyschle. Eyndelyk rond dry uren deed zich eene' klagende stem booren De hoop van den ongelitkkigen nog levend uyt te graven, verdubbelde den moed onzer mannen, inderdaed, den tnynder wierd ontdekt, verlost en boven geltaeld rond 8 uren des avonds, in 't midden van de vreugdegero pen der toegéloopene volks menigte, wiens doodsebe stilzwygeudlteyd tol dan toe bel tafereel nog treuriger gemaekt bad. Denison kwant er goeM en be houden uyt. By koninglyk besiuytvan tS december, word de doodstraf waerloe Nikolaes-Joseph De Kinder door liet assisenhof van Bra- band veroordeeld wierd, om te Grooten-Bygaerden zynen ouden vader vermoord le hebben veranderd in levensdur.nden dwang- arbeyd zonder tentoonstelling. Hel buys van eenen droguisl der benedenstad le Brussel is dezer dagen liet tooneel gevyeesl eener droevige gebeurtenis. Den eygenaer van dit geslicht was naer den schouburg gegaen met zyne vrouw, de bewa ing van zvn buys en de zorg om de kalanten te bestellen overlatende aen eenen jongen die, zoo hel scbynt, nog maer onlangs by hem in dienst was, en dieusvolgens vvcyiiig. kennis kon hebben van zvn nieuw bt-dryf. Toen den droguist 'l buys kwam van den schouwburg, was hy ten uylerste verbaesd van geheel zyn buys vol volk en lawyl té vinden. Weenende ouders, eenen genei sheer, eenen priester, s ouden bv eenen stervenden, welke men alio lioop scheen ver loren le hebben tot liet leven terug te roepen. Dezen stervenden was den jongen knecht van den droguisl, die, onder de ingeving van een onnoozel gedacht van gulziglieyd, zich binst de afvvezig- heyd van zynen meester eenen drank bcreyd had, byzonderlyk samengesteld uyl biltere amandels, welke eene vergiftige grond stoffe behelzen van liet gevaerlykste rlacli. en die niet lange ver toefd luid alle de keuteekenen eener doodelyke vergiftiging aen te bieden. Inderdaed, na verloop van eenige uren smert en vrucb- telooze poogitigen, gaf den ongelukkigen jongeling zynen geest, Dezer dagen viel le Capryck boer X... ziek. Zyne vrouw wist niet beter, dan haren loevlugi le neuicn tot de lakens ol' bloedzuigers. Deze diertjes, waerop al hare hoop was gevestigd, schafte zy zich aen by eene ziekendienster. Toevallig kwant zy 's andereudaegs de dienster tegen, en deze vroeg liaer hoe liet nu ging met baren man. Ozev de boerin, hersteld, geheel genezen; de lakens had hy nog maer binnen, of by was op de been- Binnen? vroeg de dienster, boe binnen Gesloofd, was 't antwoord, in de boter gesloofd. Het smaekle wal zuer, zeyde by maer zuer of zoelzy moesten er binnen Wel bekome u de maeltyd Iiertetyk bedankt In eene herberg van den borgerhoutschen steenweg te Ant werpen had laefstieden woensdag avond een overdadig tooneel plaets, dat des le afkeurensweerdiger is, omdat den persoon die er schandae! door gaf, een vrouwmenscb was, namelyk de nteyd der estaniinet. Dit meysje, ofschoon van eou alleszins zwakken lichaenisbotiw, bad niet eenige der gewooue herbergbezoekers eene wedding aengegaen, om van 8 uren des avonds tot midder nacht. 40 (zegge veertig) borrels genever te drinken. Men zal liet moeyelyk geiooven, en nogtans kunnen wy hel op de. stelligste wyze verzekeren, nog voor tien uren, hail tiet viouwinenscli de 40 balfkeiis uyigcdroukeu, wuerua zy nog eenen lui 1 ven liter nam en eenen bolerliain al. Daerna begaf zy zich ter rust en was des anderendaegs weder vroeg ie beet. Voorzeker bestael er geen voorbeeld van zulke scliandelvk» overdaed. Woensdag heeft te Kortryk de aenbesteding plaets gehad voor de levering van liet benoodigd vleesclt, voor de versclicyden» gestichten van bel besturf der hospicen, gedurende het jaer 1859. Verscbeydene aenbodeu zyn gedaen geweest. M. Rapsaet-Van Uainme beeft aengenoine.t van alle slacht van vleesch, liet kalf- vleescl) er in begrepen, aen den prvs van 1-04 cent. den kilo le leveren en is aennemer gebleven. M. 11. Scngiers, slachter le Kortryk, zal liet vleesclt leveren aen de II. Geestschool, aen 77 centimen den kilogr. Eenen zwingelaer van Heule. op eenen ntorgend van de ver ledene week in zynen zwingenslel tredende, beeft er tot zyn» groote verwondering, eene zoogioote hoeveclbeyd kikvorscheu (puylen) gevonden, dat by er een aerdappelkuyp mede beeft op gevuld dagelyks gaet een groot getal nieuwsgierigen naer deze zeldzaemheyd zien. FRANSCH KEYZERRYK. Parvs, 21 december. 'T is lieden dat het keyzerlyk hof van Parys (korrectiotiuele kamer) voorgezeten door M. Perrol de Chezelles, zicli bezig gehouden heeft mei de zaek van M. de Morilalembert. Men herinnert zich dat den 24 november, de korrectionnele regtbank een vonnis uylsprak waerby M. de Jtonta- lembert veroordeeld wierd lol 6 ttiaenden gevang en 5000 fr. boete, en II. Doutiiol, voor wien de regtbank 'verzachtende omslaiiiligheden in acht nam, tol 1 maend en 1000 Ir. boete. M. ile Montalembert alleen lieertl zich in appel voorzien. Van 9 uren af verdrong zicli eene schroomelyke volksmenigte zooals men er zelden voor de deur dezer regtbank ziet, out binnen de gehoorzael le kunnen dringen. De persoouen van ingaugkaerlen voorzien hadden bel zelve geraedzaem gevonden zeer vroeg aen te komen om eene plaets le hebben. Ter oorzaek van liet boo1- belang welke deze zaek aenbied, had inen menigvuldige verande ringen in de gehoorzael moeten bewerken. Aldus' waren de bureelcn der deurwaerders weggenomen om twee ryen banken te kunnen plaetscn. Overal waer liet ntogelyk was eene bank of eenen stoel te plaetsen, hoeft men er gesteld doch, nieltegenstaende de groote vermenigvuldiging van plaetsen, konden de aenwezigen moeyelyk neerzitten. Achter hei hof en in de voorbelioudenc ruymte bemerkte men hooge persoonaedjen, openbare ambtenaren, leden der groote Slaets-korpsen en van hel magislraet. Ten li) uren zyn de deuren geopend, en ten II uren was de zael propettde vol. Het gehoor is ten 11 1/2 ure begonnen. Den zetel van het opeubaer ministerie was bekleed door M. den prokureur-generae) Chaix-d'Est-Ange, bygestacn door M. den advokaet-generael Botisse'. Op de batik der verdediging en nevens M. de Montalembert. waren gezeten MM. Berfver eu Dnfaure. M. Dul'aure heeft de pleyling begonnen met liet appel te onder steunen. M. Berryer moet aulwoorden aen M. den prokureur- geiieraeldezen laetsteiu volgens gebruykmag bet laetste woord niet hebben. Het keyzerlyk hof heeft zyn arrest uylgebragt. Dit arrest vei breekt het vonnis door de korrectionnele regtbank uylgebragt iu wat aengael liet inisdryl' van aenvallen tegen bet princiep van liet algemeen sletnregt, eu legen de regten en het gezag aen den keyzer door de constitutie verleend maer hel behoud de beslissing der eerste reglers voor wal aengael de heyde andere misdryveu, liet verminden op dry de straf van zes maetideu gevang door de korrectionnele regtbank uylgcsproken cn liandliueil de boute van 5900 franks. COCHINCHINA. Men leest in edne briefwisseling De lyding van den opstand van Tongkin waervan wy reeds gesproken hebben, word thans ten vollen bevestigd door alle de briefwisselaers der voornaeinsie politieke dagbladen. Men kondigt iieden aen dat den keyzer van Coehincliina, verre van gezwicht le hebben voor de bedreygingen der frausche en spaensclic krygsniagien, zich integendeel berevd tol eenen dtich- tigen wederstand. Verscbeydene mandaryiis zvn afgesteld gewor den om geene dapperlieyd genoeg getoond ic hebben bv de laetste krygsvérrigtingen, en den keyzer" lieeft onderstand doen vragen aen -liet hof van Peking, liet geen zou willen doett geiooven dat hy geen kennis gehad beeft van liet traktaet lesl'le Tien-Tsin gesloten Itisschen China en de vertegenwoordigers van Vrankryk en Engeland. De vervolgingen tegen de christenen zyn nog vermeerderd, en verscbeydene hunner zyn laetsl nog "te Ilué ter dood gebragt. Eenen dezer christenen, alvorens zicli over le leveren aen zvne beulen, heeft op eenen plegtigen loon eene voorzegging uitge sproken die op een deel bevolking eenen genei li-en indruk gemaekt heeft. Hy heelt aangekondigd, zegt men, dal llué eerlang zuu ingenomen en den keyzer Tu-ltuc in slavcrny zou gebragt worden, liet meesten deel der inlandsche christenen houden zich verdoken om aen den toom van don prins en de grooten des lands te ontsnappen. Wat den toestand der verborgene legers betreft, dezen is ailyd zeer moeyelyk, en men is verpligt de noodige levensmiddelen van zeer verre le doen komen. De troepen wenschen vuriglyk legen dt hoofdstad op te rukken, maer daer blyven aen 'tl'en admirael nog eenige schikkingen te nemen om 'de gelukking dezer groote onderneming te verzekeren. BURGEKLYKEN-STAiVD. GEBOORTEN. Mannelvk 6 y Yrouwel. 3 HUWELYKEN. Ludovicus Hullet, llandelaer met Juslina Van Wambeke, bezoidere. IJernardus Van dev Biest, kuvper mei Jo.mna lluylenbroeck, winkclierst. Josephus Caudron, met Froncisca De Vilder, zonder beroep. Joannas BapT. Verstfaeten, man Be Bundel, werkmau 59 j., Schaerbekc. Petrus Daens, 3maendeu Suite-Job. Christina Veillei'on, 11 rnaenden Schaerbekc. Men viaegt voor de Drukkerv, eenen LEERJONGEN die wel lezen oh scliryven kun. Indien hv een weyntg fransch weet, hy zal den voorkeur hebben. Zich te bevragen ten bttreele van den üenderbode.

De Denderbode | 1858 | | pagina 3