HET WATER A VER DE ZEE Wal is het uytwerkse! Onze liberale ministers hebben ook de manie van liet water naer de zee te dragen, dit is te zeggen van geld te geven, en geld in overvloed te geven aen deze die het noodig hebben gelyk 't vvfde wiel aen den wagen. Wat is 't nu alweer? Zal men' zéggen, 't is altyd geld dat de klok slaet. I En zie hier wat wy antwoorden. Gv weet allemaél, llelgen, dat de contribution schrik- kelyk hoog zyn, en nogtuns zyn zy nog niet hoog genoeg, waiit het liberael ministerie, gezamentlyk met de liberale kamer komt de traktementen te verhoogen van zekere ambtenaers, die al niet veel meer te doen hebben dan eten, drinken, wandelen, zich verlustigen en slapen. Watzult gy zeggen, nog eens traktemectverhoogingen! en zeker wederom voor de hooge, de rvke, de vetbetaelde ambtenaers? En't antwoord is JA, gy hebt het garaden. liét ministerie heelt 4a duyzend franks voorgesteld om de traktementen van de ambassadeurs in vrerhdo landen, die elk reeds van 45 tot 65 duyzend franks trekken, te ver hoogen, en de kamer heeft geknikt, en die heeren zullen opstryken, en zy zullen er, op.de gezondheyd van de Belgen, goede eier maken, en zy zullen meer bonjour spelen, en zy zullen nog meer willen toonen dat 't geld in ons land te rapen ligt, en nog al veel meer EN'S die toch uvtkomen op LEGGENLANGSOM. MEER LEGGEN en liLYVEN LEGGEN... Maer wie zyn die ambtenaers? Moeten zv van hunne plaets leven? Moeten zv met hunne traktementen vrouwen en kinderen onderhouden? Zonen ze welZy moeten er zeker niet meê leven, want 't zyn al ryke mènschen, die groote inkomsten hebben en naer lmn traktement niet meer moeten wachten dan de zee naer water. Maer zoo gaet het de kleyne bedienden, de leege ambtenaers, die met en van hun plaetsken moeten leven, «lie er moeten nauw en by zyn en soms ook wel schulden maken, deze gaet men voorby, en men werpt het goud met volle handgrepen naer 'I hooi'd van de rvken Dit heet men hier liberael te werk gaen De verbooging van 43,000 franks, donderdag door de Earner gestemd is voorgesteld geworden door M. de Yrière en verdedigd door MM. Dolez on J. Lebeau. Men zegde Ie Rrussel dat die heeren voor hun eygen hadden gezorgd, Indeniaed, M. de Vrière uehooul nog toe oen het diplo matiek korps, in 't welk hv den titel heeft van residerenden afgezant. Viel hv als minister, hy wiecd afgezant benoemd en kreeg aldus zyn deel van de vermeerdering van 45 duy.- zend franks. M>. Dolez heeft eenen zoon die sekretaris is van M. de Yrière. AI. J. Lebean is vader van eenen. zoon die. ook deel maekt van het diplomatiek korps. 'T is dan een appelken voor hunnen dorst dat die heeren voorgesteld, en verkregen hebben. Geheel 't land is ten, hevigst vetonlweerdigd, geweest »ver de afsehmvelyke en goddelooze baldadigheden, welke te Gend, aen den grafkuyl van den ongelukkigen Éniver- siteytsleei'ling Dufranue, gepleegd zvn geweest. Wv hebben verscheydene treffelyke familievaders ge sproken,'die ons openlyk verklaerd hebben dat zy hunne zon8n veel liever zouden zién onwetend blyven geheel hun leven lang, dan. ze te zenden naei: ecne Universiteyt waer zulke rampzalige principen aen de jongheyd. ingeboezemd worden. Wy. moesten hun gelyk geven want nooyt is het te verge, ten dat zulke verderflyke opvoeding in een Catholyk land gegeven worde, en gegeven met het geld van Catholyke christenen, met het geld van den armen burger, van den uytgeputten werkman, die alleen in den godsdienst troost en verzachting in zyn lyden vind. Ja, 't is om deu godsdienst te leeren kwaed keuren, om den godsdienst te leeren miskennen, versmaden en ver volgen, dat den werkman, den burger, de Catholyken jaer- lyks zooveel geld moeten naer de ontvangers dragen,Het is om leeringen aen de opkomende jeugd in te boezemen aelvk deze, die Dufranne, in zyn leven, en in zyne dood, beleden, verspreid, verdedigd en aangehangen heeft, dal men ons jaerlyks honderde duyzeiide franken afperst zon der te vragen of ze de menschen konncn betalen of niet,,. Maer wat willen wy zeggen Wat wy willen zeggen wel juyst't geen wy zoo dikwils gezegd en herhaeld heb ben, juyst 't geen wy van over ettelvke jaren gepredikt hebben', te weten dat zoolang de "Belgen de afschaffing van alle gouvernementeel onderwys niet zullen eysschen, zv bun geloof, hunne zeden, hunne instellingen, hunne grondwet!, hunne nationale ouafhanglykheyd en 't vaderland zelve langsom digter by den afgrond stor ten, en zullen eyndigen met er dit alLes te zien in ver zwelgen. Wy hebben het heden nog in een blad gezegd en wy zullen het hier herhalen: Men laet hier in onzestaels- gestichten den godsdienst versmaden en beschimpen, men laet er de catholyke geloofsleer vervalscheu, inen laet er de geesten der jongheyd, die ons wel eens zal moeten be sturen, gansch vergoddeloozen, immers men legt er zich op toe om de leering van Christus tot in hare grondvesten te ondermvnen, en men wilt daermeê orde, rust, regt- veerdigheyd, treffelykheyd onder de menschen doen heer- schen, men wilt daermeê de vaderlandsliefde voeden en outvlaminen, men wilt daermeê 't land doen bloeycn en gelukkig maken,, Maer 't is eene schandeiyke begóoche- fing, 't is een helsch bedrog, 't is eene gedrochtelvke ver- jeydmg, 't is eene hoogst vermetene miskenning dér lessen van d'ondervinding die ons in alle tyden, in alle omstan digheden ten overvloede bewezen beeft dat zonder gods dienst, de regtveerdigheyd en zedelykhevd onmogelyk, zyn; zonder regtveerdigheyd is er geenen eygendom; zon der eygendom geenen familiegeest; zonder familiegeest geene maetschappelyke samenlevingDus dal wy zonder vrees van, door de geschiedenis, oi door d'ondervinding, gelogenstraft te worden, stoutelyk mogen zeggen dat er, zonder godsdienst, van het welk niets anders te verwach ten is dan wanorde, regeringslooshevd en al de gruwelen der verbeesting,,. Men overwege het ongelukkig evnde van Dufranne en men zal ons gelyk geven, ais men eenig- zins van goede trouw wilt zyn Wy hebben reeds gesproken van de inlichtingen welke M. Frère nemen doet ten eynde een patentregt te leggen op de kantwerkscholen door religieuzen bestuerd. Ter ge- legenheyd der beraedslaging van welke wy hier hooger spreken, heeft M. graef de ivluelenaere deze kwestie aen- geraekt in de volgende voegen a Van eenen anderen kant, (ik ken overigens niets stellig ten dien opzigte, en.ik verhoop, dat M. den minister van tinantien ons daer'op inlichtingen geven zal), verneem ik dat inensedert eenigen tyd, opzoekingen doet welke schynen tot oogwit te hebben aen eene menigte gestichten een patentregt op te leggen die tot nu toe deze belasting niet betaeld hebben. «Hetschynt dat men voornemens is een patentregt te doen betalen oooc de kantwerkscholen des lands. Nu, gy weet dat deze scholen gesticht eu daergesteld zyn geweest ten voordeele der arme en werkende klassen. In. een derge- lyk oogenblik scliynt het my zeer ongepast, van merkelyk traktementen te willen vermeerderen die misschien niet al te hooge zyn, maer onder welke er zich bevinden die lot 50 a 50 duyzend franks beloopen. Geene antwoord is wegens het palenteregt op de kant werkscholen aen M. de Muelenaere gegeven geworden, waer uyt men mag besluyten dat het.ministerie het werk van arme kinders gaet belasten, om het beloop er van aen. nieuw.e geldverkwistingen. te kunnen besteden. Eiezers, tegen zulk een ministerie moet gy stemmen en werken, uyt al. uwe kracht. De publieke beloogingen op het graf van 31', Dufranne- te Ge ld, hébben eenen droeviger, weerklank ui Belgian gevonden de welpeyzende bnrgery heeft met- afsrhrik.de woorden dei' Uolzinnigen* gehoord die, voor een open graf, liaet en vervolging aen de religie kwamen zweeren.- Men hegrvpt dan ook dat de gevolgen niet anders- dan eenen slechten indruk kunnen maken en wie-kan; wascht zich reeds de handen. Mi. Rmilez, rector der der gendsche universiteyt, heeft eenen brief gezonden, aen den Uien Public, waerin hy getracht beeft zoo veel mogelyk de ver- antwoordelyklievd van zich en van 't professorael korps at te stOQlen,tn met ons'en ieder deftig mensch liet gebeurde aen het graf van M: Dufranne te schandvlekken doch zeker is liet dat het kwaed in het onderwys van.de univer siteyt zelve ligt. Dut onderw ys draegt: biltere vruchten, en-M. Ronlez zal op dit oogenbiik moeten bekennen, nu, dat de feyten daer zyn, dat Mgr. den bisschop van Gend geen ougelyk had het ouchrjsteiyk onderwys in zyne herderlyke brieven te bestryden Ai.lietgeen er te-Gend gebeurd is, levert een treffend bewvs op, welke verwoesting de wvsgeerige lessen van zekere professors iu de hoofden van de studenten gemaekt hebben, en als die leeraers betoogingen zien, zoo- als er. gebeurd zyn aen het graf van M. Dufranne, dan moeten -zy zich eygentlyk geluk wenschenomdat het door hun gestrooyde zaed, nu reeds vruchten voortbrengt (Landbouwer.) CORRESPONDENTIE. M. en Yriend C. te Wachlebeke, uw abonDemeut is begoDet' il'i i'-Ocl. 1857, dus is onze rekening op 51 dec, 1858 van (r. 7-50. M. H. Ie Capryck uwe inschrvving was sleehls betaeld tot 1 October 1857. dus zvl gy nog 6 fr. verschuldigd op ol de cember 1858 buyten den I 1-50 dien gy gezonden hebt. Geachten vriend uyt W. aen uw verzoek zal voldaen wor den. Herlelyken dank voor uwe welgemeende deelneming. Ontvangen van M. D. L. te Sleydinghe 6 fr.ld. G fr. van Jofvr. wed. V. R. te Melsele; Id. van M. B. te Stv P. Capelle 18 franks. Geëerden vriend B. ik zal andermael reklameren en blyven reklameren tot dat er regt gedaen worde. Gelieve my te laten welen als het niet beiert. Besten vriend T. uyt H. ik zal welhaesl-het-werk aldoeu en u hetzelve in persoon, volgens belofte, brengen. Doch gy zult voorafgaendelyk eene proef ontvangen, die ik UEd^ zeer vrien- delyk verzoek, wel le overzien cn my dan seffens leru& te kèereu. Het spotblad Sancho schildert M. Erère als volgt af op de tribune der kamer Sjaende en geleund tegen eene kolom, de armen over- de borst gekruyst, ofwel onachtzaom op de ministeriele bank uytgestrekt; luystert hy met eenen grimlach van veracbting.op de lippen; helt do schouders op met een toe gevend mcdelyden;.slaet de oogen naer den hemel*..als om hem tot geluygen te nemen van al de stommigheden die hy gedwongen is arm te hooren. Op andere keeren achte loos met een stukje papier spelende, beziet Iiy zynen tegen- kanter met onbeschaemdheyd van kop tot teen, als wilde hy afmeten hoeveel beestigheden bétiseshy wel zou kun^ «en bevatten. Dan berst hy- vrolyk los* dondert, onder breekt, werpt fcyne tegen part y eene mand vol grove woor den naer liet hoofd, slingert er nog twee of'dry extra, parle mentaire onbeschoftheden bv en gaet gerust zitten, zich. ploeyende in zyn purper, en dit met dè weerdigheyd van Trajanus, welken zynen vierden triomf moest onderstaen.» De kiezing van den edelen Baron M. Th Van de Woestyne-DeLiedekerke heeft gisteren alhier plaets. gehad met eene deftigheyd die de catholyke party altyd ken merkt. Alhoewel de liberalen den stryd niet hadden durven aenveerden, alhoewel wy in het diepste van den winter zyn, alhoewel de liberaters alles hebben aengewend om de kiezers te doen t'huys blyven, zyn er nogtans 1429 zegge VEERTIEN HÓNDERD NEGEN EN TWINTIG kiezers hunne stem komen geven aën den achtbaren man dien wy hun in den Dcnderbodï als kandidaet hebben voorgedragen. 1429 stemmen, verslaet gy dit liberale party Ja, gy verstaet het, en gy gevoelt dat dit eene meerder- heyd is die voortrefïelyk, seïijtlere nd en hoogst eervol is voor den nieuwen Senateur, maer dat zy van den anderen kant ook verpletterend is voor de liberatersparty. Wy komen daerop zondag terug, wy moeten daerover een beetje klappen. Ninove, 25 december 1858. Denderbodf,, Het is uwe geëerde lezers bekend hoe men le Ninove, uit en kelen partygeest, den kundige» nuiziek-meester Schuts zyne plaets ontnam en vergat zyne verdiende jaerwediben te betalen. Hel natuerlyk gevolg van die;»" willekeurigen aki, was liet slichten eeuer nieuwe soGieleit* van muziek (de ekndragt). Ds meerderheid der oude werkende- en eera-leden schaerden z.ieli rond den- ouden verdienslelyken muziekmeester. Iu weinigen tyd overtreft de nieuwe sooieleit de oude, zoo in kunde als in getal, en dit in weerwil aller tegenkantingen. Den achtbaren Voorzitter schonk de sociëteit een vaendel (iat onder de kostelyksle en schoonste van 't land mag gerekend- wórden. De eer-en werkende leden van de Ecndragl, hunnen Voorzitter eene blyk van dankbaerheid willende geven, hebben hem, over eenige dagen, eenen kostelyken zetel in mahoni en syde vloer met fyn goud geborduerd geschonken. Ter dezer gele genheid vereemgden er 105 leden zich aen een banket en do volgende woorden wierden den President door deu directeur toegestuerd ACHTBARE HEER VOORZITTER Sedert de tot standkoming, onzer toonkundige maetschappy, hebt gy ons zoo veel blyken van vriendschap, van toegevendheid en van vertrouwen gegeven, dal eene langere omverkzaemheid van onzen 't wege als eene onverschilligheid zoude kunnen aen- schouwd worden. En in de daed, achtbare Heer was uw aenveerding van liet voorzitterschap» geenen blyk van toegenegenheid jegens onz§ maetschappy Was hel milde geschenk onzes koslbaer en kunstryke vaendel» geenen blyk van vertrouwen in den duer onzer instelling? En> sedert dien dag welken wy ons allen met geestdrift erin- neren, welke omstandigheid, hoe gering ook, deed zich op, zoirder d'Jl gy-ons allen ten hoogsten overtuygde van de edele gevoelens van belang eir vriendschap, welke gy ons genootschap toedraegi. Ofschoon, heer Voorzitter, wy allen ten hoogsten uw persoon verkleefd zyn, en wy u de vurigste gevoelens van dankbaerheid toegewyd hebben, willen wy u heden eenen nieuwen blyk van die gevoelens geven in het eenvoudig geschenk, welk wy u aen- bieden. Aenveer het,, heer Voorzitter, als de ware uitdrukking der gevoelens van acngekleefdheid eu dankbaerheid die ons alle» bezielen. Aenveer het. als eenen nieuwen blyk van vriendschap, va» toegenegenheid, van vertrouwen van wegens ons allen. Aenveer hel als de ware uitdrukking der vriendschap en broederlykheid welke gy zoo vurig verlangt voor altyd in de Ecndragl le zien heerschen. De. werkende leden den heerSchulz ook een bewys van dank baerheid willende geven voor den yver en de kunst die hy aen dén dag legt om zyne muziekanten de faem waerdig te maken die hy te Brussel met den eersten prys verwierf, hebben hem eenen zilveren maetstok aengeboden en den heer Ch. De Metz, als oudste werkende lid heeft hem de volgende aenspraek gedaen En gy, achtbare heer muziekmeester, gy aen wie, ter. tyd« onzer inrigting, zooveel onregt en smaed ten deele viel. Gy die zoo**willekeurig van eene plaets beroofd wierd, waer men u geene enkele pligtverzuiming ten straf kondo noemen. Men beroofde u niet' enkèlyk van eene wel bediende plaets, maer tot overmaet van oudankbaerherd wilden uwe tegenstrevers zelfs uwe kumle ia twyfel stellen Die edele kunst van muziek, waer mede de hemel u zoo mild begaefde; die kunst, die u, m Belgens iiuolilsiadv roeinrvke lauweren deed plukken; die kunst, die u zoo lief aen 'l hart streelt, en die eene noodwendigheid uws levens is; die kunst is u niet ontvreemd. Moedig en vol verirouwen, met zelfsopoffering.en belangloos., naemi gy het bestuer der nieuwe ingerigie toonkundige Maet schappy ter hand. En heden, moet gy aireede eenen zoeten troost uwer opoffe ringen vinden, in den gevoorderdeu slaet van kunde die aireede uw muziekkorps onderscheidt. Aen u, kunstryke man, does milde geschenk, aenveer het! als de uitdrukking onzer hulde eu van onzen dank; hulde, over uwe nooit genoeg geprezene kunst. Dank, over uwe steeds belanglooze medewerking. Aenveer hetals de ware uitdrukking der gevoelens van aen- gekleefdheid en erkentenis die ons allen bezielen. Deze ware broederfeest, had de gal der oude sociëteit zoodon ij» geroerd, dat zy iets moesten zoeken om dezelve te verkoelen. Men heeft niets beter gevonden dan het oud vaendel, dat Mynheer over meer dan 25 jaren aer. Cecilia(schorik, le doen wasscheOj kuysschen e» eenige nieuwe lappen vloers of zyde in steken, hel zelve ten huize van onzen Burgemeester te gaen halen, ea dan in de liberale dagbladen met trommel en trompet aen te kondigen dat Mynheer den Burgemeester van Ninove de sociëteit van Cecilia eenen magnifiekcn- drapcau geschonken heeft!!!! Is dit niet een bewys, dat men te Ninove met veel te beloven en weinig te geven de zotten doel in vrede leven. Indien men er moest aen iwyfelen, wy zouden maer de historie van den volks-, vriend voqrstaender der ouderloeze weezen moeten aen halen. Met zulken vooruitgang blyve ik eenen kreft. By koninglyk besluyt van 29 december, worden tot burge meester benoemd, te Haeltert M. J. B. De Sadeleer, te St-Ante- Iiuckx. M. D. Van den Bossche. M. L. E. Billiaert, priester in het seminarie, is onderpastor benoemd te St-Marlens-Laethem. in vervanging van M. F. Schei- straele, die om rede van ziekelykheyd zyn ontslag gevraegd en bekomen heeft; \Vy vernemen dat de gewoonelvke ontvangsten tergelegen- heyd van Nieqwjaerdag dit jaer in het bisdom te Gend niet zuF len plaets hebben. M^r, den Bisschop is gisteren voor eeuige weken op reys gegaeu in het ztiyden van Vrankryk.

De Denderbode | 1859 | | pagina 2