mmm i% February 48$. «TIENDEN JAERGANG. - Nr 65i Verlrekureu uyt de Statie Aeïst NAEït: 6 FRANKS 'S JAERS. ¥ertrekiiren uyt verscliiliige Statiën. AELST, den February 1859. BEN OORLOG. En welk is dezen toestand En wat wilt dezen kerel? En wat volgt daerop Slotrede. Denderro. 5-35 8,30 9-35 12-30 .3-05 6-00. G«n<h .Brugge, Osteude 8-25 -12-20 0-00- Lokerm 5-35 8-30 12-30 6-00.»-00. Brussel 7-45 9-30 11-UO; 3-00 5-30 8r10. Mech. Brus. Antw. 5-35 8-30 9-35 3-05 6-00 Leuv Thien Luyk 5-358-30 9-35 3-05 6-00 Verv Land StTruven,5-35 8-30 9-35 3-05 6-00 Gend 8-25-^12-202-50—3-05—6-008-05 3 -05 6-00.1e klas langs Dendermonde. K.ortrykj Slouscroen, Rvssel (langs Lede) 8-25 12-20 2-50 3-05 -6-00. Doornyk, Ryssel (lanes Ath'7-455-20-0-00 Nin. Geerardsb. Ath, 7-452-155-°0—»-» t Bergen, Quievrain 7-450-00—2-155-20 Te lede staen al de konvovs. Te idf.gem staen deae vertrekkende van Ath 6-30 10-» 4-20 en deze vertrekkende vanDenderleeuw 8-la2-405-45. Staep te gysegem stil al de konvoys uytgenomén dezen vertrekkende van Aelst 9-35 des morgens en »-0Ü 's avonds en van Dendermonde ten 0-00 's morgens en 0-00 's avonds. $t*en te Santbergen de vertrekken uyt Ath 6-30 10-00 's morg. 0-0 en 4-20 des avonds. Van Dender'eenw 8-15 's morg. 2-40 en 5-45 des avonds. VAN LOKEREN N A FR Dendermonde, Aelst 6-50 9-25 3-00 5-80 Ninove, tieerardsbeigcn, Ath 6-50 9-25 3-00»-». VAN ATH NAER Geeraerdsberpjen, Ninove, Aelst, Dendermonde, Lokeren 6-30 10-»4-20«-». Geeraerdsbergen, Ninove Aelst, Dendermonde, 6^3010-»4-20»-». Brussel (langs Denderleeuw) 6-3010-» 4-20- »-». Gend, Brugge, Ostende 0-30— (langs Lede.) 10-» 4-20 VAN GEND NAER Audenaerde 9-25 2-25 7-45. naer Aelst, 7-00 8-45 00-» 2-15 4-45 7-35. VAN BRUSSEL .NAER Aelst, Gend 7-35— 11-30—2-00 5-C5—"-15 Ninove, Geeraerdsb, Ath (langs Denderleeuw) 7-35 2-00 5-05 »-. VAN DENDERMONDE NAUR Brussel 1 Aelst) 7 15 7-55 1-4 5-» »- Jleeh 16-» 9-10 9-55 3-30 6-40. Aelst, 7-15 7-55 —11-50 1-40 - 5-00 6-05 DEN DENDERBODE Geheel Europa door spreekt men van oorlog, alle geesten zyn er mee bezig, alle volkeren verkeeren min of' meer in onrust. Er zyn er die beweeren dat er groote gebeurte nissen op handen zyn en die in het verschiet bloedige drama's ontwaren, welkers weerga men vruchteloos in de geschiedenis zou zoeken. Ons dunkens, is die vrees wat overdreven, maer 't geen ons nogtans hoogst bevremdend voorkomt, is dat men by na niet weet van waer die vrees, van waer die oorzaek, van waer dien schyn van oorlog voortkomt. Niets doet zien dat den oorlog noodzakelyk zy, dat eene natie door eene andere gekwetst zy, dat er een conflikt plaeis gehad heeft 't welk niet vereffend is geworden of door de wapens zou moeten beslist worden. Men komt nauwelyks uyt eenen vreeslyken oorlog, die aen twee groote natiën van Europa ontzettende opofferingen van bloed en geld gekost hebben, en reeds is er eene dier natiën, die schynt eene nieuwe worsteling voor te bereyden of te voorzien. En wat hiervan het wonderste is, is dat zulks zoo ligt gebeurt, zonder eens om te zien, zonder dat men er schynt de schrikkelyke gevolgen van'af te meten. Het is waer, in byna alle landen heerschen demagogieke denkbeelden, de volksverleyders hebben er het hooge woord, de verderfsmiddelen worden er meer en meer uytgebreyd de zedeloosheyd rigt onheylspeilende ver woestingen aen, den catholyken godsdienst, den voornamen, den sterkstén steun der volkeren, de eenige conditie van wezenlyke en duerzame maetschappelyke orde, dien gods dienst, zeggen wy, word in vele landen vervolgd, gehoond, verdrukt en gelasterd, deszelfs gezworene vyanden steken 't hoofd omhoog en deynzen voor geene gewelds- en schandmiddelen terug om zynen heylzamen invloed op de volkeren te verlammen of gansch te vernietigen, ja, dit is waer, en daerin zien wyze, gewetensvolle en ondervinding- ryke slaetsmannen eene oorzaek van oorlog of liever eene oorlogsstraf. die de pligtige zou treffen. Onder dit oogpunt beschouwd, moeten wy 't hoofd bukken en in de bitterfteyd des herten belyden dat ongclukkiglyk Belgiën zich in dien bedroevenden toestand bevind sedert dat het magonniek liberalismus aen 't roer der zaken gekomen is, sedert dat die aliesverdervende secte haer vergiftigende leeringen, hare vergoddeloozënde principen gezaèyd heeft. De Patrie van Brugge zegt het in krachtvolle bewoor dingen, ten gevolge der beraedslagingen die in de kamer hebben plaets gehad ter gelegenheyd der fameuse petitie van St Joos-ten-Noode, welke er heéngestuerd was om schandael te verwekken en gelegenheyd te geven om den catholyken godsdienst en deszelfs priesterdom te versmaden. Ziet hier hoe de Patrie zich uytdrukt En wat is er aen de mannen des oproers overgebleven na de vermetene onderneming dezer Ketste dagen Den ministerielen buyt, waervoor zy alleen slryden, waervoor zy den oproer der maend mey waegden, waervoor zy 't land omkeerden, de lastaring exploiteerden, al de middelen van schalkheyd en geweld uytputten Dit is den toestand Er waren groote en schoone zaken te zeggen over de opgeworpene vraegstukken het maetschappelvk belang, het godsdienstig belang, het belang der volksklassen, alles was in 't spel. Groote en c gewigtige- politieke belangen waren verbonden met de herziening der onderwyswet van 4842, herziening die gevraegd was nvt haet tegen Kerk en priesterde onvervremdbare regten van den catholyken familievader moesten luydop teruggeëyscht of verdedigd worden, en er moest geprotesteerd worden, in naem der ehristelyke principentegen het nieuw hevdendom der liberale party.". Heeft men liet gedaen Heeft wel eene enkele liberale stem vryelyk en moediglyk de verdediging durven nemen van die groote en heylige vryheyd, die door de. wet van 4842 aen de cathoiyke bevolkingen gewaerborgd is, de vryheyd van niet ingesloten te zyn in een uytgebreyd stelsel van rationalismus en godsdienstonverschiliigheyd JVeen geene enkele En dit is 't geen het openbaer schandael kenmerkt en volledigf, dal er namelvk, bv eene cathoiyke natie, niet eenen volksvertegenwoordiger hel woord neemt, wy. zullen niet zeggen om den lof van den H. Godsdiens! van J. 0. uyt te galmen, maer om hem te verdedigen legen de ramp zalige aanrandingen en lasterende beledigingen der Cal vinistische secte van dees tydstip 1 Het is dit schandael 'tgeen mag en kan onrust verwekken voor den vrede van 't land, 't welk reeds om zoo te zeggen, zonder vast gouvernement is, zonder openbaer geieyde, en overgeleverd aen de grillen der klubsen, van seclarische sluypvergaderingen, die slechts eene gunstige gelegenheyd afwachten om zich aen de ongebondenste buytensporigheden des oproers over te leveren. liet volk gevoelt reeds de afwezigheyd van een krachtdadig bestuer, van eene goede politie. Men heeft lest gezien, als de werklieden zich in genootschap gevormd hadden onder de benaming van Dé/ïleursdat zy vergaderingen en meetings gehouden hebben bestuerd door aenvoerders, die niets anders pre diken dan de volksoverheersching en de principen van 't communismus. die, naer het schynt toebehooren aen de roode revointiefactie, welke den beruchten moordenaer Mazzini aen 'i hoofd heeft. Deze factie verspreyd zich onder het lde vn volk, onder de werklieden, die verdeeld zyn in kleyne genootschappen van tien mannen met eenen chef aen 't hoofd, welken belast is in briefwisseling te zyn met Jalryker genootschappen, en aldus van trap tot trap komt alles tot aen het opper hoofd, den Groot-Meester Jacobin Mazzini. Men weet dat dezen Geneef, kopstuk van het jong revolutionnaire llaliën, in alle landen klubsen sticht om het vuer des opstands aen te blazen en om, dwars door puynen en bloed, tot zynen geliefkoosden droom, tot de algemeene republiek te komen. Luystert, landgenoten, wat dit revolutionnaire kopstuk in 't zin heeft, 't is den oogenblik zyne leering, plannen en ontwerpen bekend te maken, byzonderlyk als men gevoelt dat den oorlogswind ous uyt Piemont komt over- waeyën, waer den groolen zetel der Mazzinibende ge vestigd is. Onder titel van ONDERRIGTINGEN EN" MIDDELEN, kondigt Mazzini zyn programma van revolutie af en zegt De herboring moet geschieden in de groote landen geiyk in Vrankryk, door het volk in de andere, namelvk in 1 taliën, door de prinsen. Den koning van Piemont zal den weg der hervor- mingen inslaen door 't gedacht der kroon van Italiën den Groot-Hertog van Toskanen, door nevging, zwakhëyd, en naaping den koning van Napels, door geweld. De volkeren die constitution verworven en daerdoor het regt gekregen hebben van te eyschen, znlien luydop uiogen sprekeu en den oproer bevelen. Deze die nog ouder het jok hunner prinsen bukken, zullen hunne noodwendigheden moeten uytdrukken al zingende, om niet te veel te verschrikken en niet te veel te mishagen. Maekt gebruyk van de minste gelegenheyd om de massa's te vereenigen en in opschudding te brengen, de feesten, de lofliederen en de samenrottingen zullen vuer aen de ge- dachten geven, en, al 't volk eyschend te maken, zullen zy hetzelve zyne magt doen begrypen. Wat daerop volgt, is de organisatie of opvorming des genoolschaps. Ziet hier, landgenoten, eenige artikels van het reglement ART. 1. Het genootschap is ingerigt voor de onontbeerlyke verdelging van al de gouvernementen van Italiën en om er eenen algenieenen staet van te maken, onder het republiekaensch stelsel. ART. 50. B Deze die aen de bevelen van 't geheym genootschap niet zullen gehoorzamen of die er de ge it heymen zullen van veropenbar n, zullen zonder genade geponjardeerd worden. Zelfde slrafvoor de verraders!. Al wie zal weygeren de bevelen zyher oversten uyt te voeren zal aenzien worden als myheedigen en als dusdanigen selfens vermoord worden Ziet daet' de opvorming der Mazziuiscjle samenzweering om alle staten in vuer en vlam le stellen. En dat Mazzini aea 't hoofd is dezer revolntiominire secte welke gansch Europa door verspreyd is onder benaming van JONG EUROPA, daervan heeft men liet klaerste bewys in het werk gekend onder titel van Latomiawaerin men boek deel 7, bladz. 128 leest tt Dat den minister Nothomb, die liet francmaconnismus had afgezworen, iu tegenwoordigheyd van zes represen- tuitten in liet nalitmael paleys zeil, aen M. Verhaegen verklaerde dat het francmaconnismus in Belgiën een magtig en gevaerlyk wapen geworden was in de handen van zekere persoonen dat den Zvyitserschen opstand zynen oorsprong had in de kuypefyën der Belgische francmafonslogièn. Misschien zal men deze aenhalingen als overdreven aenzien en als 't uitwerksel eener ongegrondde vrees. Maer als men ziet hoe het in zomniige gouvernementen gaet, waer, in plaets van liet kwaed te bestryden en tegen te houden, men de mazzinische kuyperyên voed, waer men, in plaets van aen 't volk principen van godsdienst en zedeleer in te planten, alles aemvend om liet gevoelens van verderf op te gieten, waer men voor alle ambtenaers Imoge en leege persoonen kiest, welke gekend zyn door hunnen afkeer, haet en woede legen godsdienst en priesters, waer men de ware cathoiyke ambtenaers afstelt enkelyk omdat deze aen hunne goede cathoiyke principen vastge kleefd zynAls men dit alles ziet en overweegt, zal men onze vrees als eene wettige, ais eene gegronddè vrees omzien, en met ons overeenstemmen dat, moest er eenen oorlog in Europa losbersten, wy er hier onvermy- delyk den tegenslag zonden van gewaer worden. Wy hebben dezer Iuetste dagen twee troonredens gehoord, dit wel van de twee voor ons belangrykste mogendheden^ van Engeland en van Vrankryk; De eerste scheen meer geschikt om ongeruslheyd voor den vrede te doen opvatten de tweede schynt min* onrust wekkend, en wy hopen dat den keyzer der Franschen zal getrouw blyvec aen zvne leus hel Keyzerrijk is den vrede. Hel is ten minsten aldus dal de dagbladen, die in naem van 'l franseh gouvernement spreken, de zaok aenzien. Ziet hier hoe de Patrie van Parys half-ofiicieel blad van 't gouvernement, de redevoering "des keyzers beoordeelt De redevoering van den keyzer zal d'e openbare opinie moeten gerust stellen en ter zelvertyde versterken. Geheel 'l land zal aen deze wyze en edelmoedige politiek toejuyehen. Deze Ketste opmerking zal veel bydragen om geheel Europa gerust te stellen nopens de gevoelens van oorlog of vrede, en zal de vrees doen verdw.yben, die met min of meer grond ontstaen was uyt eenige zinsneden der keyzer- lyke redevoering, welke min of meer welwillend scheen voor Piemont, vrees die reeds ontstaen was ten gevolge van het onlangs gesloten huwelyk tusschen prins Napoleon en eene piemonteesche princesZiet verder de redevoering des keyzers. Opening van den Wetgevenden Zittyd van Vrankryk. Troonrede des Keyzers. Den Wetgevenden zittyd is maendag namiddag, ten 4 ure geopend door den keyzer dei- Fransclien, in de Stafcen- Zaei. Napoleon III heeft tot de vergadering de volgende redevoering uylgesproken (f MM. de Senateurs, MM. dc Gedeputeerden. Vrankryk. gelyk gv weet, heeft sinds zes jaren zyn welzyn zien vermeerderen zyne rykdommeii z.ien aengroeyen zyne inwendige verdeeldheden zien uyldooven, zynen invloed zien toenemen, en nogtans ontstaen er by tusschenpoozen, in 't mid den der kalmte en voorspoed, eene onbepaelde bezorgdbeyd, eene dotfe ontroering, die zonder eene welbepaelde oorzaek zich van zekere gemoederen meester maken en hel openbaer ver trouwen verhinderen. lk betreur die oinloopende ontmoedigingen zonder er my over te verwonderen, in eene samenleving die gelyk de onze door zoo vele omwentelingen geschokt is, kan den tvd alleen de overiingingen versterken, de karakters nieuwen moed geven en de politieke trouw doen geboren worden. De ontroering die zich ko.m voor te doen zonder schyn van bedreygende gevaren, is yerbazingsweerdig, want zy beluygt ten zelfden ivdc eene over- niael van wantrouwen en van schrik. Men schvnl in twyfel getrokken te hebben van den eenen kant, degematigheyd waervan 'ik zooveel bewyzen gegeven bel»van den anderen, de wezenlyke magt van Vrankryk. Gelukkiglyk is de volksmassa verre van defgelyken indruk te gevoelen. Heder» is bet myne pligt u op nieuw te verklaren hetgeen

De Denderbode | 1859 | | pagina 1