ZONDAG 20 FEBRUARY 1859. DFJTIENDEN JAERGANG. - Nr 652- AELST, den 19 February 1859. Vertrekuren nvt de Statie Aelst VAER: 6 FRANKS 'S JAERS. Vertrekuren uyt verschillige Statiën. Waer gaet onze Constitutie naer toe Vryheyd der drukpers, van het woord en van 't ondenvys. Wat gebeurde er dan Was er dan niet eenen regtzinnigen liberael Benderm. 5-35 8-30 9-35 12-30 3-05 6-00 «.8? Gend, Brugge, Ostende 8-25 -12-20 0-00- Lokcren 5-35 8-30 12-30 6-00 »-00. Brussel 7-45 9-30 11-00 3-00 5-30 8-10. Nech. Brus. Antw.5-35 8-30 9-35 3-05 6-00 Leuv Thien Luyk 5-358-30 9-35 3-05 6-00 Verv Land StTruvën,5-35 8-30 9-35 3-05 6-00 3--05 6-0üle klas langs Denderruonde. Korlryk, Mouscroen, Ryssel (langs Lede) 8-25 12-20 2-50 3-05 - 6-00. Doornyk, Ryssel (langs Ath 7-455-20—0-00 Nin. Geerardsb. Ath, 7-452-15ö-^O— Gend 8-25—12-20—2-50—3-05—6-00—8-05 Bergen, Quievrain 7-45—0 00—2-15— 5-20 Te ledb staen nl de konvoys. Te idegem staen deze vertrekkende van Ath 6-30 10-» -4-20 en deze vertrekkende van Denderleeuw 8-15—2-40—5-45. Staen te CYSEGEM stil al de konvoys uytgenomen dezen vertrekkende van Aelst 9-35 des morgens en »-t)0 's avonds en van Dendermonde ten 0-00 's morgens en 0-00 's avonds. Staen te Santbergen de vertrekken nvt Ath 6-30 10-00 's morg. 0-0 en 4-20 des avonds. Van Denderleeuw 8-15 's morg. 2-40 en 5-45 des avonds. VAN LOKEREN NAF.R Dendermonde, Aelst 6-50 9-25 3-00 5-30»-». Ninove, Geerardsbergen, Ath 6-50 9-25 -3-00»-». VAN ATH NAER Geeracrdsbergen, Ninove, Aelst, Dendermonde, Lokeren 6-3010-» 4-20«-». Geeraerdsbergen, Ninove Aelst, Dendermonde, 6-3010-»4-20»-». Brussel (langs Denderleeuw) 6-3010-» 4-20—»-». Gend, Brugge, Ostende 6-30— (langs Lede.) 10-» 4-20»-. VAN GEND NAER Audenaerdo, 9-25 2-25 7-45. nabr Aelst, 7-00 8-45 00-» 2-15'4-45 7-35. VAN BRUSSEL NAER Aelst, Gend 7-35— 11-30—2-00 5-(>5"MS Ninove, Geeraerdsb, Alh (langs Denderleeuw) 7-35 2-00 5-05 »-. VAN DENDERMONDE NAER Brussel 1. Aelst) 7-15 7-55 l-4'i 5-» »- ;1. Jleeh.) 6-» 9-10 9-55 3-30 6-40. Aelst, 7-15 7-55 -11-50 1-40 - 5-00 6-05 DEN DENDERBODE Ja, wy vragen acn 't land Waer gaet onze Constitutie naer toe Waer gaet het werk van 1850 naer toe, voor 't welk wy eenen koning hebben weggejaegd, voor 't welk de Belgen hun bloed vergoten hebben Waer gaet het nieuw verdrag naer toe, 't welk de natie met haren nieuwen Souvereyn heelt aengegaen Waer zyn al die beloften naer toe, welke men aen H belgisch volk gedaen heelt, na den zegeprael der revolutie? Eyndelyk waer zyn al die eeden plechliglyk afgelegd door de wetgevende en uytvoerende magten, van namelyk deze Conslilutie, als 't geheyligde werk van het nationael kongres, ongeschonden te bewaren De noodzakelykheyd en de gepasthevd dezer vragen blyken klaer uyt 't geen er thans in ue kamer gebeurt, uyt de voordragt der byzondere wet van lyfstraf togen eene byzoudere klas van burgers, uyt de wonden die het schand- liberalismus gedurig aen de constitutie toebrengt sedert dat het aen 't roer isHet zou moeyelyk zyn zich te mïsgrypen over de trouwlooze inzigten van het libèralismus; men weet dat het over eenige jaren heeft durven uytroepen dat het de constitutie wettiglyk zou veranderen of revolu- tionnairlyk verdelgen. Het heeft revolutionnairlyk begonst met den oproer aen te stoken, die de wetgevende magt vernietigd en met kasseysieenen de nationale vertegen woordiging verpletterd heefthet heeft door schrik- aenjaging 't bestuer eu de uytvoe«*ende magten ingenomen. Sedert dien fameusen oproer, die, in reactie, den 18 Bru- maire van Bonaparte overtreft, zegt het libèralismus dat het wettiglyk bestuert en maekt er gebruyk van om zyn werk van constitutie-verdelging te volvoeren. Maer als men er wel aen denkt, die beweging van reactie tegen de constitutie moet niemand verwonderen reeds in 't kongres zetelden er mannen die vyandig waren aen de vryheden die deze vergadering in de nieuwe constituite wilde schryven. Er waren verschillige partyën in 't kongres, en onder de doctrinarischc, die hoogst genegen was voor het absoluut, onverdraegzaem, Josephistisch gezag vervol gens trof men er de franschc Voltairiannsche party, onder steund dooi' het bedekt Orangismus, welke beydc de gods dienstige vryheden verfoeyden. Het was juyst ter geiegen- heyd der beraedslaging over de godsdienstvryheyd dat deze partyën haren haet tegen dezelve lieten losbersten en dat de eensgezindheyd niet volmaekt meer bestond, zelfs van 's anderdags na de revolutie, die de ketens der slaverny voor de Belgische geestelykheyd verbroken had, die de vervolging legen bisschoppen en priesters had doen ophou den en hun, door baer gouvernemenleel dekreet van 46 October 4850, eene uytgestrekte vryheyd had verleend, aen de welke geene eene wet mogt raken. Zie hier den text van dit dekreet des voorloopig gouver- nements, wy geven het texlueellyk omdat hel teenemael de voorhandige kwestie oplost. Overwegende dat het domeyn van het begrip wezenlyk vrv is 'Overwegende dat.het noodig is voor altyd de hinder- nissen te doen verdwynen, door welke "de openbare magt tot nu loe de gedachten in hare uytdrukking, in n haren gang en in hare ontwikkelingen geketend gehouden heeft, BESLUYT ART. 1. liet staet vry aen eiken Burger of aen Burgers vereenigd in een godsdienstig of phiiosofiek inzigt, welkdanig het zyn moge, hunne denkwyzen te helvden gelyk zv het goedvinden, en ze, door alle nioge- lyke middelen van overtuyging, te versprevden. ART. 2. Alle wet of bepaling, die de"vrye nytdruk- ii king der denkwyzen en de opschorsing der leeringen, 't z.y door de drukpers't zy door het tooord, 't zy door a het ouder leys, is afgeschaft. Brussel, den 10 October 1850. De leden van het Centrael Romiteyt, geteekerid. De Polter, Graef Felix De Jlerode, Silvain Van de Weyer, Cli. Rogier, Op bevel, den Secretaris, Alex. Gendcbien. J. Van der Linden. Als de beraedslaging over de schikking, die opgemelde vryheden benevens de vryheyd van godsdienst, in 't kongres ten lapyte kwam, begonnen de liberalers-Josephisten en al deze die aen de priesters geene gelvke vryheyd wilden toestaen, met eene ongehoorde woede, liet dekreet van 46 October aen te randen, ter gelegenheyd van art. 4:2 der grondwet luydende als volgt y Alle tnsschenkomst der wet en van het magistraet in de zaken van eenen welkdanigen eeredienst is a verboden De onverdraegzame Josephisten of francmacons eyschten hardnekkiglyk dat dien artikel uyt het ontwerp der consti tutie verdween, zy schreeuwden en tierden tegen de ge volgen van het dekreet van het voorloopig gouvernement, zy wilden ten allen pryze dat den Staet de overhcersching had over de Kerk Maer die duyvelsche gelniylen der godsdienstvyanden wierden door de overgroote meerderheyd des kongres uytgesehuyfFeld en versmaed, de schikking van art. 42, die men wilde doen verdwynen, in naem der' opperheer- schappy van den Staetis gebleven, en de tnsschenkomst der wet en des magistraets in materie van eeredienst bleef verboden. De onverdraegzame party had zes wyzigingen aen de schikking van art. 12 voorgedragen, 't welk de hardnek- kigheyd bewyst die deze party bezielde om de vryheden die men in de grondwet wilde schryven te bevechten. De voorname schikking met dc zes wyzigingen wierden naer het onderzoek der centrale sectie verzonden. Deze nam den volgenden opstel aen die nu art. 46 der constitutie uytmaekt Den Staet heeft het regt niet van lusschen te komen in de benoeming, noch in de installatie der bedienaers van welkdanigen eeredienst, noch aen deze te verbieden cc met hunne oversten in briefwisseling te treden en dezer akten af te kondigen Er was eene uytzondering voor het burgerlyk huwelyk, 't welk het H. Sacrament moest voorafgaen, en nog wierd er aen die uytzondering de volgende clausula gevoegd Behalve de uitzonderingen te bepalen door de wet, indien het noodig is. Maer deze uytzondering bekrachtigt de algemeene wet en nog is deze uytzondering niet. volkomen, de wet mag den regel wyzigen, en dat men er wel acht op geve. dat, als de wet er mag tnsschen komen om te wyzigen, het kongres znlks klaerlvk en stelliglyk aenduyd. Aldus, gelyk men ziet, de godsdienstvryheyd bezielde de revolutie én al de wetten, die tegen deze vryheyd inbreuk maekten, wierden afgeschaft. De onafhanglykheyd der Kerk wierd plechtiglyk afgekondigd en met haer de vryheyd van 't woord, der drukpers en van 't onderwys alsmede de volkomene gelvkheyd en het algemeen regt. Dit waren de grondslagen waerop ons nieuw maelschap- pelyk gebouw, na den val van een absoluet en onverdraeg zaem gouvernement, gevestigd wierd, het zyn deze grond slagen die men lieden met de uytwerksels der revolutie wilt vernietigen. De party waervan wy hier spreken, was reeds in 't kongres, maer zy hield zich verdoken, en nu is zy erin gelukt aenhangers te winnen, en in meerderheyd in de kamer te dringen. Gebruyk makende van hare over- heersching ter gelegenheyd der herziening van een deel van het strafwetboek, spant zy alles in om de godsdienst vryheyd te ketenen, om Belgiën wederom te dompelen in den toestand waerin het zuchtte onder koning Willem en zynen minister Van Maanen, en eyndelyk om de pries ters te kwellen te plagen en te vervolgen. Men heeft het in de laetste debatten der kamer gezien hoe zeer de onverdraegzame liberatersparty gewerkt, ge poogd, gekeerd en gedraeyd heeft, om de vryheydschen- dende bepalingen te doen doorgaen; maer geene enkele stevige reden, geen een bondig argument, geen een over- tuygende bewvs heeft zy konnen voorbrengen, al hare redens waren bedrieglvke schynredens, verkeerde uylleg- gingen, verdraeyde toepassingen, valsche gevolgtrekkingen enz... Er zyn zelfs zulke ellendige dwaesheden verteld, en daervoor is den sul Jouret eenen der byzonderste ge weest, dat wy dezelve van eene serieuse redenering on- weerdig achten.... Maer toch 't wierd al aengenomen, ryp en groen, geveynsd en sehynheylig, hardnekkig en boos, als 't maer eenigzins kon dienen om de verkrachting der grondwet te ondersteunen. Ja, er was eenen, maer 't was ne francmacon-republie- kaen, 't was 11e schimpschryver, 't was Meester Delré. Dezen bewees dnydelyk aen den ylboofdigen Jouret dat hy niet geweten had wat liy verteld" had, en aen de andere liberaler» dat zy grondwetschendersvryheydsverdruk- kers, vyanden van het vry onderzoek, lichtdompers eu achterurtkruypers waren, het geweten van den francma?on republiekaen Del'ré, ofschoon woedenden vyand der pries ters, heeft er niet over gekonnen 0111 de waerheyd te loochenen dat de voorgedragene wet eene schandaleuze verscheuring der grondwet, eene hatelyke miskenning der regten van de priesters, eene onbeschofte schending der vryheyd daerstelde. In z.yne redevoering, heeft hv eene voor eene a! de ministeriele drogredens verpletterd: al dé valsche aenhalingen vergruysd, al de verkeerde toepassiné gen vvederlegd en vernietigd. Wy konnen deze redevoering niet geven, zy is te lari", maer wy zullen hier eene gelykenis geven met welke Citoyen Defié geëyndigd heeft en die de redenering zal lalen beoordeelen van onze ministers. Zie hier deze gelykenis Daer was ne keer ne koning-filosoof, die in een land regeerde waer er twee partyën waren, eene catholyke en eene liberale. De liberale party vreesde veel de a'en- randingen van de catholyke party. Öp zekeren dag zegde den koning-filosoof tot. de liberale party willen wij al die priesters in t prison steken Dit ware goed, ant ic woordden de liberalen. Eenigen tyd nadien deed den koning al de liberalen 11 pakken en in 't kot steken. De liberalen deden hem aon- merken dat dit niet overeengekomen was; maer den koning antwoordde bun gy hebt de vryheyd laten ver- 11 nielen voor uwe tegenstrevers, gy zyt nie't weerdig de II vryheyd te bezitten. Gy hebt de vryheyd laten verkrach- ten tegen hun, gy moogt ze voor 11 "niet meer inroepen.» En wat is nu de zedeles van deze gelykenis Dat de liberaters de grondwet in Belgiën vernieti"d hebben,dat de liberators schenders zyn der constitutie- dat de liberaters, die den constitiilionnelen eed gedaen hebben, myneedigen zyn, dat de liberaters het verbond verbroken hebben tnsschen den souvereyn en de natie ge sloten, verbond 'twelk den souvereyn in tegenwoordigheid des volks, gezworen had ongeschonden te bewaren, dat de liberaters 't land in eene ware regeringsloosheyd dompe len,dat er geene banden meer bestuen lusschen den souvereyn en 't volk,en dat de naleving der wetten geene pligt. tneer is Maer wat ziet men uyt dit alles Dat alles wat de libe rators doen tegen de constitutie, gedaen word uyt lmét tegen bet catholyk geloof, en waerom Omdat zy"weten dai den catholyken godsdienst den eenigsten binderpael is tegen de revolutie die nn-n mediteert, en dat zoolan" dezen godsdienst zynen invloed zal behouden, geen een onwettig gezag zal konnen regt blyven Als wy zien en overwegen alles wat. er in Delgiën om»aet dan vragen wy aen ons zeiven wat al rampen staen ei' voor 'I, land op te komen, indien de liberale secle blyf't heerselien En wy antwoorden wy vijgen bet niet, roatr de H. Schrifteer openende, vinden wy er 't volgendein Wee aen n die goddelooze wetten uytvind en de on- geregligheyd schryftDe aerde is bezoedeld geweest door hare eygene bewooners, omdat zy de grondwet overtreden, het regt omverregesmeten en liet gesloten verbond verbroken hebben, liet is daerom dat de ver- cc maledyding die aerde zal verslinden. De volkeren zullen in 't midden van een groot vuer woelen, de natiën zullen vruchteloos werken en in de magteloosheyd vergaen.»

De Denderbode | 1859 | | pagina 1