Kerkhofschending te Ninove. at'hanglykheyd heeft, deze schandwet zal verstoolen en het ina^onniek orangisiisch kapmes van het patiioliek werk van 1830 zal weten af te keer en. De stemming der 59 liberaters der kamer heeft de on rust en de achterdocht in 't land geworpen; men vraegt zich gedurig waer gaen wy naer toe Waer wilt men ons heenvoeren? Wanneer zullen wy van zulk een gouverne ment, van zulke nieerderhevd, verlost worden? Wanneer zal die voor Belgiën zoo vernederende heerschzucht der liberatei's-francmacons eyndigen Den SenaeL zal deze vragen te beantwoorden hebben en 't land moeten redden, want men merkt op dal wy een tydstip beleven gelyk aen dit der Fransche Conventie. Dan ook had men gestreden voor de vryheyd, om zich te ont maken, gelyk de Voltairianen-liberaters zegden, van de dwingelandy der koningen, en weynig lyds daerna was er niets zoo dwingelandig, niets zoo volksverdrukkend, niets zoo vryheydschendend, niets zoo bloeddorstig dan de Jaco- bynsche Conventie. De itepublikanen-Septembriseurs, de Liberalen-Vryden- kers van dit tydstip begonnen met de priesters hunne vryheyd te ontrooven, met den catholyken godsdienst te vervolgen. Nadien wierden alle andere maelschappelyke vryheden vernietigd, en al de eerloosste dwingelandy op 't volk te doen drukken, geleydden zy Lodewyk XVI naer het schavot, alwaer zoo menige duyzende hoofden benevens het zyne afgerold zyn. Dit is eene les, die moeyelyk is om vergeten, en die tot regel moet strekken aen deze welke zich in 't zelfde geval zouden konnen bevinden. Wy roepen er de ernstige aen- dacht van den Senaet op in, en betrouwen dat de achtbare meerderheyd van dees wetgevend korps hare belangryke en vaderlandsreddende zending zal begrypen. -11- c De liberale gazetten, de liberale schreeuwers, de liberale herbergpredikanlen immers geheel den haspel der secte stelt zich in beweging om de sehandelyke kerkhofschending te Ninove gepleegd te vervalschen, te verkeeren en weltelyk te verdraeyen. Men komt gedurig met het dekreet van Prairial jaer 12 voor den dag, daer loopt men mee rond in gazetten, in herbergen in openbare plaetsen enz. Daermcë zoekt men die walgelyke schending der godsdienst- vryheyd af te wasschen, te versehoonen en reden te geven om ze te doen vernieuwen. Wat ons betreft, wy zeggen en houden slaen dat al wat de vorige wetten aen de grondwet slryciig hebben, afge schaft is, en als afgeschaft moet gehouden worden, anders hadden wy de grondwet niet noodig. Dit is 't geen de wetgevende kamers al lang zouden hebben moeten be werken, dan zouden wy tot de dwingelandy Van Napoleon toe in onze wetten niet meer gevonden hebben. De grond wettige vryheden alleen mogen en moeten den leyddraed zyn van het bestuer in Belgiën, verlaet men die, 't zal welhaest met Belgiën gedaen zyn In het besluyt van Prairial mag dan alleen voortduren de burgerlvke politie der kerkhoven, welke voornamelyk bestoet in het handhaven der openbare rust met af te weereu al wat dezelve kan stooren. Men vertelt, men sehrvft, men loopt er mee rond dat elke geioofsgezindheyd hare afzonderlyke plaets met by- zonderen toegang op het kerkhof moet hebben dit liëcten wv effenaf eene ongerymdheyd of liever eene kwaedw'dligc dwaesheyd, want waer zyn in Belgiën de kerkhoven te vinden die deze voorwaerde» kunnen opleveren. Dit alleen is een bewys dat zulks nooyt als uytvoerbaer is acnzien geweest, wezen moet of wezen kan. Krachtens de vryheyd, zou elke gezindheyd hare eygene begraefplaets moeten hebben maer niet al de gezindheden eene en zelfde begraefplaets en elke gezindheyd zou de hare moeten verzorgen en betalen. Maer wat is 't, men ziet liet byna altyd dat het de moeyaldery der wereldlyke magt is die de verwarring zoekt en vcroorzaekt. Wal ons wonder voorkomt, is dat de burgerlykc niagt van Ninove, van eerst af, op de omstandigheden der onge- wydde phets geene aenspraek heeft gemaektmaer stoulelyk aen den grafmaker gezegd Daer willen wy niet, maer op de plaets die wy zullen aenwyzen Wonder is 't ook dat men, in antwoord, geene dergelvke bemerking heeft gemaekt, maer enkelyk beweerd, zoi der bewys, dat er geene redens waren om op de plaets voor de Catholyken behouden, niet te begraven. En wat er 'l wonderste is, is dat men eyndelyk durft uylkramen door hoogere magt vooiloopig goedgekeurd te zyn, zelfs schriftelyk, daer natucrKk de vraeg zich opdoet Hoe, waeroni, wanneer en onder welke opgave, die ware of geveynsde goedkeuring bekomen is? En of zy thans bestond, iedereen weet toch wel dat eene dugteekening geen vast bewys van oorsprong is.... Iedereen weet toch wel dat den justicieminister, reeds met geheel de zaek bekend, schrander genoeg is, als hy wilt, om alle geveyiisdheden en valschheden te vendelen er. de vryheyd alleen te doen zegepralen. God geve hem dit gedacht en iiy neme het aen. Den zeer Eerw. heer Deken van Ninove heefl den volgenden brief aen den Journal de Brurelles gezonden Ninove, 22 Febry 1859. liet zou weynig betamen te antwoorden op de leugens en las teringen die er nopens de begraving van M. den Notaris Te Deyu verspreyd worde» Om een eyndc aen de gissingen te stellen, geloof ik nuttig te verklaren dat ik, op den dag zeiven der begraving, aen M. den jiiocureur des koniugs by de reglbank van Audenarde, eene constitulionncle herstelling gevraegd heb van den aenslag tegen ,;e catholyke godsdienstvrvbeyd gepleegd. Daer dezen magisliaet my heeft doen verzoeken my tol hel besturend gezag te wen den. heb ik, om aen alle vertoevingsmiddelen te ontsnappen, seffens toevlugt genomen tot M. den minister van justicie, die mei geheel de zaek belast is, en ik heb hem gevraegd. na de zaek onderzocht te hebben, my met eene spoedige en voldoende ant woord te vereereu. Ik vei klare verder dat er op hel kerkhof te Ninove eene onge- wydde plaets bestaet, die groot genoeg en zeer betamelyk is. lu voeg er by dal, had men 'l versland gehad inyue voorafgaende raedgeving te volgen, alle moeyelykheden zouden vermeden, alle regten geëerbiedigd en de vryheyd otigescliouden gebleven zyn geweest. Zie daer waer by ik my voor 'toogenblik bepael, in hoop dal men my niet zal dwingen meer te zeggen. Wachten wy mei betrouwen de loyale beslissing van M. den minister af; verhopen wy dat hv de vryheyd van den catholyken godsdienst zal welen te beschermen. Ik verzoek de dagbladen van alle deiikwvzen hunne onparlv- digheyd te loonen met de tegenwoordige verklaring in haer ge heel op te nemen. Den hicronderstaenden brief is ons toegezonden in ant woord op eenen brief uyt Ninove in het Verbond van Aelst zondag lest opgenomen. Dit schandblad blvft \oortdurend zyne bestemming getrouw, 't is te"zeggen tot poel te dienen waer allen modder, vuvlnis en slinkehden droes naer toe loopen. Den briefschryver van 't Verbond denkt er misschien weynig aen dat hy zyne vingers zoo zoo zeer verbrand heeft, dat, wilde den eerw. heer Deken van Ninove hem in regte dagen, hy zyne sehandige lasteringen duer zou te betalen hebben. Wat ons betreft, wy raden zulks ten dringendst den eerw. heer Deken aen, om hierdoor met eenen keer pael en perk te stellen aen de onbeschaemde laslerwoede die eenige goddelooze kerels tegen hem ontketenen. Die mannen rekenen op de te groote goëdheyd van den achtbaren herder, zy denken dat zy straffeloos zynen moeyelyken zieleniever mogen aen randen beliegen en belasleren en 't is deze berekening op ongestrafthevd, die een gedurig aenloksel lot meerdere boosheyd is. De vrienden van den eerw. heer Deken moeten hem zulks ook aenraden, niet als persoonlyke vraek, daervoor is zyn karakter te edel, te trellelyk, te achtbaer, maer zy moeten het doen uyt opzigt voor de weerdigheyd waermede hy bekleed is, en Voor den eerbied dien hy aen geheel 'l land inboezemt. Ziet hiel den brief Ninove, 29 February 1859. Mynheer den Opsieller, De heiligschenniug des kerkhofs van Ninove. gepleegd hy de begraving van den notaris De Deyu. heeft hel hoofd der liberalen zoodanig verdrueyd, dal hel luin omnogel\k geworden is', er iets betrekkelyk. zonder logeutael te verhalen. De korrespondefilen van den National, den Obscrvaleur, den Echo, den Journal de C.and, de Broddiimin de Indrpcndai ce enz. enz. verdraeyen en vervalschen de omstandigheden zoodanig, dat de ooggetuigen er zich niet by bekennen, en dal zy elkander logenstraffen. Hel nauwkeurig verhael in uw blad van heden opgenomen maekl allen verderen uitleg overtollig. Ik zal my ook onthouden den overdreven lof des afgestorven ie wederleggen; inyn doel is, Den brief des korrespondenls van het Verbond, betrekkelyk hel sermoen van onzen Eerw. Deken, ie ontmoeten. Niemand die aenwezig was, heefl iu dil sermoen den minsten schyn van spoorloosheidvan dwaling of van driftige uitvallen i onlwaerd. Betrekkelyk de verminkte lexten uil Salottfon, of uit den II. Auguslinus. op de doodkaerten gedrukt, heeft onzen achtbaren herder gezegd dal hy en alle menschen, liet leven'en de dood des overleden konnen oorrfeelen; maer, dal het aen God alleen toekomt hem te veroordeeleu. Hy voegde er by dal, nietlcgen- staende de gekende omstandigheden zyns levens en dood. niet toelaten hem openbaer in de gebeden der geloovige te bevelen, eenieder nogtans voor hem mag bidden; dat Gods inzichten on- doorgrondelyk zyn, en niemand kan welen of hy, in zyne laetsle oogeublikken, de dwalingen zyns levens niet heeft verzoekt Zie daer heknoptelyk al wat er van den afgestorven is gezegd. Ja, korrrspomlent van 'l Verbondmen heeft u en ons alle, van der jeugd af in de christelyke leering voorgehouden dal Gods besluiten ondoordringbare geheimen zyn; en wy hebben dit wel onthouden. Maer. men heeft u en ons nog veel andere zaken in de ehrislelyke leering voorgehouden, namentlyk dal er zeven HH. Sacramenten zyn. dat het doopsel hel noodzakelykste en het H. Sacrament des Aulaers het wcerdigste is en altyd zal blvven, in weerwil der booze en goddelooze'aenvallen des'Ezels "Hebt i gy dit ook onthouden en zoo ja, moei hel woord huichelarij uwe tong niet verbranden Kan men meer Ituichelary plegen dan de liberalen hier bcgaen? Zien wy niet persoenen des morgends eene plegtigheid des Godsdienst bywooneu en aldaer gewar.en te bidden, des namiddags den Dominé spelen, en den Godsdienst en deszeifs geboden versmaden Zien wy hier niet den eenen dag de goddeloosste redevoeringen uitbraken, de priesters als gretige wolven en de kerkplegtigheden als moinmeryën uitschel den ?fcdoor dien zelfden persoon die. eenige weken tevoren, getrouwigheid aen de verordeningen der Kerk beloofde en nau- 1 welyks eenige dagen later die zoo gezegde wolven te gemoed loopt en die zelve mommeryen bywoont Zyn hel geene htiiche- laers die met de gebeden spotten, en voor en naer bun noen- en avondmael, om 's ouders oogen te verblinden, openbaer gewanen i te bidden enz. enz. Antwoord, gy die u beklaegt, hv het openstaende graf te hebben zien grimlachen! Maer gy hebt u vergist, het was geen grim lach, hel was een blik van walg en afkeer dien gy op"liet gclael der menigte ontwnerdetHoe kon het anders zyn in tegenwoor digheid van zulk huichelspel men deelde doodkaerten met spreuken van den Heiligen Auguslinus, waerop men de barm hartigheid van God aenroepi, in tegenwoordigheid van eenen redenaer, die de heilige Kerk, hare heilige Vaders en hare bedie- naers als mommeryen afschetsen en in tegenwoordigheid van een afgezant der vry mclselary die God vervangt door den Grooten bouwmeester des hcelals! Wel is waer dal deze woorden tien gendschen redenaer, volgens zyne eigene bekentenis ontsnapt waren, maer zy drukken niettemin zyne innige gevoelens ui'. Is dit klaer Ja, zoo klaer en zoo duidelyk, dat ei- alhier sedert eenige weken vele blinddoeken en vele schaepsvellen zyn afge rukt eenieder heg lik te zien wal vyanden van altaer ën troon beoogen. Dit zal kortelings blvken. Overigens is die begraving, die reeds zoo veel aendagt heeft opgewekt, door hare voornaemste bewerkers zelf, ten strengsten geoordeeld de zusters van den eenen maken van hel spyt haers broeders geei: geheim; een tweede zegde, over eenige dagen in eene herberg, dat den 10 February den beklagenswaerdigsier» dag zyns langen levensloops was. en 51 der deelnemers bekennen openbaer bun leed, daerontrent geweest te hebben. De antwoord des korrespondenls van 't Verbond afwagtende, groete UEd. XXX. HOE HET MINISTERIE HET ONDERWYS DES VOLKS BEVOORDEEL1GT. In de omstreken der hervormings-scholen van Ruysselede en Beernem, bestaet er geene lagere school, waer de kleyne land bouwers, de bosch- en jagtbewakers, de werklieden, enz., wier bevolking geduriglyk toeneemt. hunne kindzrs kunnen naertoe zenden. De meysjes zoowel als de jongens zouden dage- lyks meer dan eene uer vvegs moeien doen, door somlyds ouge- bruykbare wegen, om eene school te vinden, en aldus bleven zy van alle onderwys beroofd. De kommissiën der hervormings-scholen van Ruysselede en Beernem, uiel spyt dien staet van zaken aenziende, en bemerkende dal al die kinders iu de diepste onwetendbeyd verkeerden, aen- veerdden er eenige in de hervorming scholen. 'T was eene overgroote weldaed zoo voor de kinders als voor degenen welke deze scholen bewoonen. De eenen wierden er onderwezen, dc anderen waren irotsch van zich te bevinden met kinders die aliy.l den region weg hadden bewandeld, en hierdoor vermeer dei den de middels van verbetering. De weldaden van dien voorlrtffelyken maetregel wierden zoo goed gewaerdeerd, dat er meer en meer kinders kwamen vragen om aenveerd te worden, en de kommissiën, vooraleer nog verder te gaen, vraegden aen M. Tescli, minister vau justitie, de bemagtiging om dien gclukki- ge.i middel te mogen gebruyken tol bet onderwys der lagere volksklassen. Voor eenen minister die beweert dat hy die klassen genegen is was dal eene gunstige gelegenbeyd om zyne liefde voor bet volk te betoonen zonder moeyelykheyd en zonder onkost kon by de weldaed van bel onderwys verschaffen aen een aenzienlyk getal jongens en meysjes, en de middels van verbetering vermeerderen die reeds in de hervormings-scholen beslaen. Maer weg met d t alles, want liet riekt naer hel klerikael Zoo heefl bel M. Tesch ook gedachtonbeschoft beeft by de vraeg der kommissiën verworpen en haer bevolen van zoo aen- stonds de reeds aeuveerdde kinders weg te zenden. Deze willekeurige en onmenschelyke beslissing beeft veel droeflte\d gebaerd aen de ouders wier kinders in de hervormings scholen ouderwezen wierden. Op nieuw blyven deze aen de onwetenheyd en aen al de kwalen die er-uyl volgen overgeleverd. En zulke zaken gebeuren onder een ministerie dal liberael, vooruytganger en vriend der geleerdheyd zegt te zyn, een minis terie dat zyne tegenstrevers voorgeeft als willende zegepralen door de onwetendbeyd Men zou bel nauwelyks kunnen gelooven, wist men niet dat hei ministerie, onder 'l welk Belgie verloren gaet, niets anders aenhooit dan de slem der vuygste driften. (Slandacrl.) CORRESPONDENTIE, Ontvangen van M. V, ie St-Gillis-Waes G fr. Idem van MM. V. B. Ie Gend en Seveneecken 12 fr. Idem van M. D. \Y. te Elicbove 6 fr. Idem 46 franks van den Z. E. H. V. H. te Hulst, (Holland) van 1 augusty 1857 lot 1 augusty 1859. Idem van M. C. te Wachlebeke 10 franks. M. C. uyt Gend beeft beiaeld tot 1 augusty 1858 M, V. tot 51 december 1858 M. V. B. tot July 1858. E P. C. de gevraegde N0i zvn aen M. V. gezonden als ik aen P. vraegde waerom by u niet geschreven heeft, beeft by my geantwoord dat by niet gekonnen heeft, of bet waer is weet ik niel, want by kan somlyds nog wel eens inel lade schieten. Achtbaren vriend D. V. uyt S. D. W. uwe rekening is niet betaeld sedert 1 augusty 1857, dus op 1 janrv 1859 zytgy schuldig Ir. 8,50. Hot is zoo gemakkelyk te zenden dooreen inandael op den post. BELANGRYKE BEKENDMAKING. Wy denken wel te doen de houders van renten en obligaliën, welke in hel jaer iSH wierden ingeschreven, le berinneren, dat deze weerden in den loop van decs jaer moeten hernieuwd worden op pene van vervalverklaring. Men weet dal de wet de geldigheyd van de titels op vijftien jaren bepaelt. De volksverfcgeuwoordigers welke dees jaer moeten herkozen worden, zyn Voor de provintie Antwerpen MM. De Boe. Loos, Rogier,. Vervooft en Veydl te Antwerpen, d'Ursel, Notelteirs en Van den Branden de Reetb, le Mechelen; Coomans en de Merode-Westerloo le Turnhout. Voor de provintie Braband MM. Cl». De Brouckere, Defré, A. Goblet, L. Goblet, Oris, Prévinaire, Thiélry en Verhaegen, te Brussel de la Cosle, de Luesemans, de Man d'Atlenrode en Landeloos te Leuven de Chentinnes. Mascart, Nclis en Tréinou- roux, te Nyvel. Voor de provintie Wesl-Vlaenderen MM. Coppieters 't Wal- lant, Devaux en De Vrière, te Brugge; De Haerne, H. Dumorlier en Tack, te Korlryk De Breyne, te Dixmude De Smedt, te Veurnc; Van Iseghem. teOslende B. Dumorlier en Bodenbach, le Rousselaere De Bliielenaere en Le Bailly de Tilleghem, te ThiellMalou, Alph. VarfJeupeerenboom en" Van Ranyughe, te Ypere. Voor de provintie Luxemburg MM. Tësch, te ^rlon d.IIofï- smidi, te Basiogne Orban, ie Marclie de Moor, le Neufchateau, Pierre, te Virion. Voor de provintie Namen MM. de Liedekcrke en Wala, le Ci- nant Godin, Lclièvre en Moncbeur, le Namen de Baillel-Lalour te Pbilippeville. M. Ed. Van Doorn, priesier in bet seminarie te Gend, is be noemd lot coadjutor te La ndsca uter. Meu kondigt bet aenslaende huwelyk aen van M. De Porle- mont van Geerardsbergen, vertegenwoordiger van Aelst met Mejufv. Anna Annez, dochter van M. J. Annez, negotiant te Brussel. Het ministerie komt eyndelyk tot burgemeester van Cel le (Namen) le benoemen M. den graef De Liedekerke. Deze benoe ming beeft bet zoolang uytgesteld ais mogelyk, altyd in de hoop dat de eene of de andere gebeurtenis hem zou hebben konnen toe laten eenen anderen keus le doeu maer bet beeft de wapens moeten afleggen, en 't is al schuynibekkende en bevende dal M. Rogier de benoeming van dien klerikael beeft geteekend. Dien dag zag M. den minister van 'l inwendige de zaken in bet zwart by bad er redens toe. Met genoegen melden wy dat verscheydene leden der Kamer elkander verstaen hebben om eenen voors:el te teekenen, tot doelwit hebbende hunne kollegas te bewegen om een wets ontwerp le stemmen dal een jaerlyksch pensioen van 600 franks, zou verlecnen aen ieder der twee slagtoifers der reglerlyke dwa ling. ten hunnen padeeele begaen in 18-12, en wiens aenhoudende en regtveerdige reklamatien zoo vreedelyk verstoolen geworden zyn door den minister van justitie. Wy willen spreken van Bonné en Geens. Dit voorstel zal eerlang op bet bureel der Kamer neergelegd worden.

De Denderbode | 1859 | | pagina 2