mm 6 MAERT 1859. DERTIENDEN JAERGANG. - Nr 654 Vertrekuren uyl de Statie Aelst NAÊR 6 FRANKS 'S JAERS. Vertrekuren uyt verschillige Statiën. AELST, den 5 Maert 1859. Be despotieke stemming der 59. Maer dat men oplette. II at moet men er van denken. Eenen grooten indien. Eene kaeksmeet aen de liberalen. Dender 111. 5-35 8-30 9-35 12-30 3-05 6-00 Lokerwn 5 35 8-30 12-30 6-00 »-00. Brussel 7-45 9-30 11-00 3-0!) 5-30 8-10. •llech. Brus. Antw. 5-35 8-30 9-35 3-05 6-00 Leuv Thien Luyk 5-358-30 9-35 3-05 6-00 Verv Land StTruyen,5-35 8-30 9-35 3-05 6-00 3Gend, Brugpje, Osteude 8-25 -12-20 0-00 3 05 6-00 lc klas langs Dendernionde. Kortrvk, Mouscruen, Ryssel (langs Lede) 8 25 12-20 2-50 3-05 - 6-00. Doomyk, Ryssel (langs Ath 7-455-20— 0-00 Nin. Geerardsb. Ath,7-452-155-°0»-» Gend 8-25—12-20—2-50—3-05—6-00—8-05 Bergen, Quievrain 7-15-0 00-2-15— 5-20 Te LKDE staen aide konvoys. Te idegem staen deae v -4-20 en deze vertrekkende van Denderleeuw 8-15- ^rtrekkende van Ath 6-30 10-i .2-40- 5-45. Staen te gysegem stil al de konvoys uytgenomen dezen vertrekkende' van Aelst 9 35 des morgens en »-u0's avonds en van Dendermonde ten 0-00's morgens en U-00's avonds. 8taen te SantiigrCEW de vertrekken uvt Ath 6-30 10-00's njorg. 0-0 en 4-20 des avonds. Van Denderleeuw 8-15's morg. 2-40 en 5-45 des avonds. VAN LOKEREN NAKR Dendermonde, Aelst 6-50 9-25 3-00 5-30 -»-». Ninove, Geerardsbergen, Ath 6-50 9-25 3-00»-». VAN ,vTH NABS Geeraerdsbergen, Ninove, Aelst, Dendermonde, l.okeren 6-30 10-»4-20■-». Geeraerdsbergen, Ninove Aelst, Dendermonde, 6-3010-»4-20»-». Brussel (langs Denderleeuw) 6-3010-» 4-20- »-». Gend, Brugge, Ostende 6-30— (langs Léde.) 10-» 4-20»-. VAN GEND NAF.lt Audenaerde, 9-25 2-25 7-45. naer Aelst, 7-00 8-45 00-» 2-15 4-45 7-35. VAi' litlliSSIsL 'VAER Aelst, Gend 7-35— 11-30—2-00 5-( 5-"-ir» Ninove, Gecraerdsb, Alh {langs Denderleeuw) 7-35 2-00 5-05 »-. van uknuermo.niie naer Brussel 1 \elst) 7 15 7-55 1-4» 5-, »- 1. Meeh 16-» 9-10 9-55 3-30 6-40. Aelst, 7-15 7-55 -11-50 4-40 - - 5-00 6-05 DEN DENDERBODE Dut den catholyken godsdienst veel tegenkanting uyt te staen heeltdat er tegen dien godsdienst eene samen spanning bestaet met doel van hem te verdelgen, indien het mogelyk ware; dat hy meer dan ooyt aengerand, bestreden en bestormd word, dit alles is eene onbetwis- telyke waerheyd. En inderdaed wat gebeurt er? Men beschimpt zyne leering, men lastert zynen Goddelyken Stichter, men versmaed zvne bedienaers, men werpt ze ten prooy aen den openbaren haet, men gebruykl zelfs het geweld en de verkrachting der wetten om -de verdediging van het Evangelie te beletten, en aldus aen de booshevd vrye ermen te laten ten eynde de waerheyd langs alle zyden te konnen aenvallen. In zyn parlement zelf hoort Belgiën zynen godsdienst versmaden en schaemteloos schreeuwen WEG MET DE KLOOSTERS dit is te zeggen in jacobynsche tael jaegt de kloosterlingen uyt hunne vreedzame wooningen, vervolgt ze al waer gy kont, kwelt ze op alle manierenHet is wel waer, de kloosters doen oneyndig veel voordeel aen den armenin hunne werkscholen winnen de arme kinderen veel geld lot onderstand van ouders, broeders en zusters, de kinderen worden er zedelyk opgekweekt, van de ondeugd afgetrokken en als nuttige leden voor de samenleving beschaefd. Maer dit alles kan onzen haet niet verzadigen, de kloosters moeten onder onregtveerdige patenten be- zwyken, wy willen er niet meer van, WEG MET DE KLOOSTERSwant daer zitten evai gelische mannen in die durven en konnen spreken en loeren edelmoedige dochters, die, onder 't geloyde der geestelyk- heyd, de beschaving en verzedelyking der opkomende jeugd verspreydenAl wat priester, pater of non is, moet, zoo als den gebrandmerkten galeyboef Libri-Ragnano schreef, gelyk de honden gemuylband wordenanders konnen onze maconnieke ontwerpen nooyt ten uytvoer gebragt worden. Dit alles is zoo openbaer en algemeen gekend, dat de maconnieke factie zich zelfs niet meer geweerdigd hare plannen te verduyken en openlvk hare hoop te kennen geeft van welhaest het geloof onzer voorouders in het slyk te versmachten. Die samenspanning in het donker gesmeed door eenige sectarissen der verledene eeuw, word, by klaren dage, met eene ongehoorde woede voorn ytgezeL Zy zeggen Wy zyn meester, wy moeten van onze meester schap gebruyk maken, willen wy den EERLOOZEN, die den Catholyken godsdienst is, volgens bevel van onzen oppermeester Voltaire, verpletterd krygen Ja, dat men oplette, want nevens de goddeioose voltai- riaensche of doctrinarische factie, bestaet er eene andere factie waermede den Staet en het koninglvk stamhuys zullen te rekenen hebben. Deze tweede factie is de revo- lutionnaire mazzinische factie deze weet wel waerom zy medewerkt om de priesters te vervolgen, om de zeden te versmooren, om de godsdienstige gevoelens van 't volk uyt te dooven, om zoo in steden als in dorpen alle verderfs- middelen te helpen verspreyden. Deze laetste factie weet wel waerom zy medehelpl 'in Libri-Ragnano te spelen met de priesters gelyk honden te muylbanden, en Rogier te vertoönen met ze in 't kot te steken. Den goddienst thans de sterkste en misschien de eenige hindernis zyn de tegen de aigemeene ontworpene revolutie niet eene onwettige magt zich konnende regt houden zoolang don godsdienst zynen invloed behoud, zoo is het natuerlyk dat hy eenen haet inboezeme geëvenredigd met de brandende begeerte die jnen koestert, van namelyk het bestaende order van zaken omverre te smytën. Van daer komen de ongehoorde poogingen der revolu- lionm ireii om den godsdienst by de menigte te verderven, om fcg.-n den godsdienst de driften te wapenen, welke, door /.vue geboden, ingetoomd en verboden worden. De revolmionnairen eerbiedigen en zien naer geene wetten zy verydelen dezelve als zy zwak of in miuderheyd zyn, zy verkrachten ze als zy sterk zyn. Getuyge hiervan den schandelvken oproer der meymaend 1857, welken, met eenen slag, het parlementaire' stelsel afmaekte, het wet gevend gezag onder de voelen trappelde en de constitulion- nele banden, die onze instellingen aeneenhouden, verbry- zelden. Zy zyn maer van eene enkele hindernis benauwd, en dat is van den godsdienstigen invloed, zy beven voor het kruys, zy zyn gepraemd deszelfs heylzame kracht teerken- nen. Uyt dit heyiig hout vloeyt er eene onzienlyke magt die hun venanil, zy zien overal eene bedreygiug van vraek daer waer de godsdienstige menigte een teeken van behoud en zaligheyd in vind. Doch, daer het schelmstuk in de oogen der revolution- nairen slechts eene opinie is, die overal moet vertegen woordigd worden, en daer al hun regt maer alleen berust op een bezit dat goed of slecht verworven is, zoo handelen zy zonder de minste gematigheyd, zy ondermynëö geheel 't maetschappelyk gebouw. En om de revolutionnaire ge- i dachten by 't volk ie doen wortel vatten, om 't volk met de wanbedryven, die eenen oproer meebrengen, gemeen te maken, om het van de boosheyd, van de onreglveerdig- heyd, van 't schandigste geweld geenen afschrik te doen hebben, moet noodzakelyk den godsdienst verdelgd worden, want hy alleen, en dit bekennen de revolulionnairen, is den grondsteen en de waerborg van alle wettige instellingen, hy alleen eerbiedigt alle regten, veroordeelt alle schelm stukken en stelt dus eene onverwinbare sterkte tegen de onregtveerdige oproeren. Indien de maconnieke calvinistische oproermakers in dit stuk zoo wel hunne "belangen begrypen, wat moet men denken van een gouvernement, 't welk, 111 plaels van die verderflyke kerels te kortvlerken en tegen hun den gods dienst te verdedigen, waerdoor het zeli'verdedigd word, hun dien zelfden godsdienst als eene te verslinden prooy toewerpt om hunnen «lollen oproershonger te verzadigen? Hoe zal men die allerpligtigsle uylzinnigheyd uytleggen? En dit is nogtans 't geen liet bedrog durft noemen ge matigheyd en wysheyd Maer met dit alles zyn die gewaeude wysheyd, die dobbelz.mnige gematigheyd bezig met troon en vaderland te verderven. Overlegt eens, landgenoten, wat de vervjjlgingswet, die die de 39 liberalen onlangs gestemd hebben, voor doel heelt, en gy zult bekennen dat onze gezegdens maer al Ie zeer gegrond zyn, gy zult gevoelen dat bet den godsdienst is die aengerand word, omdat by bun, ter uvlvoering hunner ontwerpen, in den weg staet. En wat ongelukkigen oogenblik heeft men daertoe geko zen! ja, eenen ailerongelukkigsten oogenblik, want is er ooyt een tydstip geweest op welk alle oorzaken van worsteling en tweedragt dienen vermeden te worden, 't is wei liet tegenwoordige. Alles roept ons toe vlugt alle verbit tering, dooft alle kiemen van liaet en afkeer uyt, vermyd alle botsingen en tracht u zoo veel mogelyk vereeuigd "le houden want Concordia res parate crescunt, discordid maxima; dilabunturl)e eendragt doet de kleynsle zaken groeyën en bloeyën, de tweedragt vernietigt de grootste Men heeft scho,on die op d'ondervinding gesteunde waer heyd aen onze priestershatende gouvernementsmannen te prediken, zy antwoorden met eenen nieuwen oorlogskreet, zv antwoorden uiet stroomen galie los te braken en gaen altyd koppiglyli voort in onze grondv.c.lige godsdienst- vryheden ten gronde te helpen, zonder te willen weten dat zy luinne party aen de wedervraek en 't land aen derzelver schrikkclyke uytwerksels blootstellen. Wat er van zy, heeft men in 1850 ooyt gedacht van politiereglemenleri te maken om de vryheyd van beraed- slaging of van onderzoek, by het ingaen van zekere ge bouwen, te belemmeren of te vernietigen Dit is 't geen het liberael blau, den Tèlégraphe van Brussel vracgt...J. En de antwoord is neeu. Men had trouw in de vi vhevd vuur allenin alles en overalin alles en overal wist men <i dal, in ee;i land van ruchtbaermaking, waer de drukpers het tegenwigt is van den preekstoel, de misbrnyken uiet te vreezen zyn. En van daeg veranderen de vrye-en edelmoe- dige gedachten van iS5ü jn wantrouwen en vervolging. Dit is 't gedacht van de grootc meerderlieyd der liberale drukpers zelve, ter uytzondering van den Echo du Parlement dagblad van den onverdraegzamen qualuor Verhaeghen- Teseh-Frèn.-Rogier, en eenige andere onbeduvdende voeye- ringsbiadëkens, zooals 't Verbond van Aelst, den Dendergulm den Lierenaer en tutti quantidie in d'openbare denkwyze noch stem, noch invloed ontmoetenWat men van dergelyke dagbladen ook denke, men kan er toch niets slechter van denken dan dat zyde schotelvodden zyn, waervan de bastaard-hypocrieten liberatery zich bedient om er hare meest in d'oogspringende vnyligheyd meê af te vagen In de beraadslaging over het vryheydschendend artikel 293, dat door de meerderlieyd der kanier is aengenomeii, was er kwestie tweten of de akten van eenen priester in zyne iioedanighevd van geestelvken bestuerder, moeten geregeld worden volgens de gemeerie wet, of wel of er nieuwe lyfstraffen moeten uytgevonden worden tegen den priester, als hy zou weygeren de deugden en uytmuntende hoedanigheden uyt de trompetten van het dwingelandig liberalism us, en den geestelyken gendarm te spelen om de geesten te verblinden teil voordeele der mannen die nu aen 't scliolelken zitten. Dit is 't gedacht der liberale kopstukken, maer zy zullen zich wel wachten hetzelve duydelyk te laten kennen, en 't is omdat zy weten dat zy de belgisehe geestelykheyd nooyt zoo verre zullen krygen, dat zy dezelve buylen de geiueene wet hebben gesteld en tegen liaer buylengewoone strallëu hebben uytgesproken. INDIEN den priester op den preekstoel Meester Tesch wilde vergelyken aen den grooten Wetgever Moyses, Fiére aen den Begter Josue, Rogier aen den koning Salomon, De Y'rière aen den profeet David, Devaux aen Aaron, Lclièvre aen den proleet Samuel cni. Oli dan zou het wel zyn, dan zou den priester den eersten vent van de wereld zyn, dan zou er van geene bvzondere straffen gesproken worden. Maer omdat den priester de politieke neygingén moet bestryden van een ministerie,'t welk liet Vuygste rationalism us voor religie beeft, dit is te zeggen de verloo chening van het ehnstianisnius en van al deszelfs catholyke leerstukken daervoor zyn denoneiatie beschuldiging onderzoek, gevaiigzetiing, geldboete, proceskoslen etc. de ziel van het art. 293, 't welk den priester, alhoewel liet hem ill zyne géhcyligdsle regterl en pliglen verkrenkt, zelfs niet zal mogen alkeurenEn dat heeten onze iiberaters- doctrinarissen vry onderzoek Maer wy zonden die kerels wel eene andere les geven indien wy pastor waren, en wy geern iets zouden zeggen 'tgeenwy anders pligtshalve nogniet zouden moeten zeggen, wy zonden acht dagen te voren onze parochianen verwit tigen dat er hun den naeslen zondag iets zeer betangryk zal bekend gemaekt worden. En dan Wv zouden schïyven 't geen wy zouden willen geweten hebben, en met dit schrift zouden wy den koster naer den preekstoel zenden om het al te lezenMaer de spioenen zouden er hunnen koek zoodanig in geboterd krvgen, dat zy met eenen keer hunne voile goeste zouden hebben van naer 's kosters sermoen te komenEn waerom zonden wy dit middel gebrnyken, als wy, pligtshalve, niet zouden gehouden zyn te zeggen 't geen wy zouden sehryven Om le doen zien dal de ongeregtigheyd gewootilyk haer eygen strop maekt en dal de waerheyd kan aen den dag komen al moesten te, de kraeyëu uylbrengen. Wy hebben hier tweemael liet woord PLIGTSHALVE neergeschrevenom te verklaren 't geen alle Irell'elyke pastors en onderpastors zullen doen, le weten als die con ditie daer zou zyn, dit is te zeggen, als er slechte wetten, ongodsdienstige beshiyten, booze akten van gouvernement of van bestiier zouden te berispen vallen, wy liet zelf in persoon en veel luydcr dan naer gewoonte zónden doen, al stonden er honderd gendarmen voor den preekstoel. Wy zouden tonnen, en de priesters zullen dit toonen, als 't zal noodig zyn, dat wy eerder moeten gehoorzamen aen de wetten van God dan aen die van de mensclien. Dagelyks vinden wy in onze liberale dagbladen de wni- gelyksle beledigingen tegen het katholyk onderwvs in 't algemeen en tegen de scholen van de Broeders der ckriste- Itjke leering in 't byzonder, Zie hier hoe het ultra prote- stansch blad, den Times van Londen over die scholen oordeelt. Het is eene kostelyke bekentenis die men niet ongemerkt mag laten voorbvgaen. Het zou moeyelyk vallen, zegt liet engelscheblkd, van mannen te vinden meer verknocht en meer bekwaem om de taek te vervullen die zy hebben op zich genomen, dan

De Denderbode | 1859 | | pagina 1