ZONDAG 15 illAERT 1859. DERTIENDEN JAERGANG. - Nr 653 Vertrekuren uyt de Statie Aelst MER 6 FRANKS 'S JAERS. Vertrekuren uyt verschiliige Statiën. AELST, oen 12 H.vesit 1859. Aen onze Landgenoten. Beadem. 5-35 8-30 9-35 42-30 3-05 6-00 S? Gend, Brugge, Ostende 8-25 -12-20 0-00 Lokeren 5-35 8-30 12-30 6-00 »-00. Brussel 7-45 9-30 11-00 3-00 5-30 8-10. Mcch. Brus. Antw. 5-35 8-30 9-35 3-05 6-00 LeuvThien Luyk 5-358-30 9-35 3-05 6-00 Verv Land StTruvën,5-35 8-30 9-35 3-05 6-00 Gend 8-25-12-20-2-50—3-05-6-00—8-05 3-05 6-00 le klas langs Dendermonde. Rortryk, Mouscroen, Rvssol (langs Lede) 8-25 12-20 2-50 3-05—6-00. Doornyk, Ryssel (langs Ath 7-455-20—0-00 Nin. Geerardsb. Ath,7-452-155-°0»-» Bergen, Quievrain 7-45—0 002-15— 5-20 Te LEDE staen al de konvoys. Te idf.GEM staen deie vertrekkende van Ath 6-30 10-» -4-20 en deze vertrekkende van Denderleeuw 8-15—2-40—5-45. Staen te r.YSEGEM stil al de konvoys uytgenomen dezen vertrekkende van Aelst 9 35 des morgens en »-l)0 's avonds en van Dendermonde ten 0-00 's morgens en 0-00 's avonds. >tten te Santbei\CF.n de vertrekken uyt Ath 6-30 10 00's morg. 0-0 en 4-20 des avonds. Van Denderleeuw 8-15 's morg. 2-40 en 5-45 des avonds. CLIQUE SUIJM. VAV JOKEREN NAF.R Dendermonde, Aelst 6-50 9-25 3-00 5-30»-». Ninove, Geerardshergcn, Ath 6-50 9-25 -3-00 VAN ATH NAER Geeraerdsbergen, Ninove, Aelst, Dendermonde, Lokeren 6-30 10-» 4-20«-»• Geeraerdsbergen, Ninove Aelst, Dendermonde, 6-3010-» 4-20»-». Brussel (langs Denderleeuw) 6-30 10 4-20 - Gend, Brugge, Ostende 6-30(langs Lede.) 10-» 4-20»-. VAN GEND NAER Audennerde9-25 2-25 7-45. naer Aelst, -00, 8 4.) 0O-» 2-15 4-45 <-35. VAN BRUSSM. A ER Aelst, Gend 7-35— 11-30—2-00 5-05—7-15 Ninove, Gecraerdsb, Ath (langs Denderleeuw) 7-35 2-00 5-05 VAN DENDERMONOt-. NA' Brussel(l.Aelst) 7-15 7-55 1-4) 5-» »- 1 Mech.) 6-» 9-10 9-55 3-30 6-40. Aelst, 7-15 7-55 -11-50 1-40 - 5-00 6-05 DEN DENDERBODE De Vastenbulle, die Z. II. den Bisschop van Gend voor dit jaer heeft uytgegeven, is voor du tegenwoordige tyds- omslandigheden zoo wel geschikt, dat wv gelooven aen onze landgenoten zeer aengenaem te /.tillen zyn met hun dit verdienste,lyk stuk onder de oogen te leggen. De gods- dienstprincipen en voorschriften in dit stuk vervat zyn van "l hoogste belang en konnen niet te veel verspreyd worden, byzonderlyk op onze dagen, op welke den geest van onver- schilligheyd zoo zeer door de onophoudclyke poogingen der boozen gevoed word. Den achtbaren kerkvoogd onderrigt zyne diocesanen zoowel nopens hunne maetschappelyke als godsdienstige verptigtingenhy verinaent en wapent hun legen de tallooze strikken welke de goddeloosheyd heden aen 't geloofspunt, en wékt hun op naer de stem der waerheyd te luysleren, naer di«' stem, welkers eerbiediging alleen de samenleving kan redden. De wyze raedgevingen, gesteund op het bissehoppelyk gezag en vloevënde uyt een waer vaderlyk hert, zullen, hopen wy, in 't land weergalm hebben e i mei eene sehriste- lyke onderwerping aengenomen en gevolgd worden. Wy raden dus onze geëerde lezers aen deze bulle met aendacht le lezen ei? ze zooveel mogelyk aen hunne vrienden en kennissen ter lezing voort te geven, tot verspreyding van die goede principen, tot verlichting der famiiiën, en eynde- lyk lot het algemeen welzvn dat onzpn eerbiedweerden prelaet met zooveel bezorgdlieyd behertigt. LUD0VICUS-J0SEPHUS DELEBEGQUE, Door de Bermertigheyd Gods en de genade van den TI- Apostelyken Stoel, Bisschop van Gend, huys-prelaet van Z. H. den Paus en Assistent bv den pauselyken troon, enz. enz. Aen de Geestelykheyd en andere geloovigen van ons Bisdom, zaliglieyd en zegen in onzen Heer Jesus-Christus. Zeer Lieve Broeders Toen den Heyligen Auguslinus den stroom der invallende bar baren zag toekomen en de afgrysselyke onheylen overwoog die het keyzerrvk bedreygden, was hy van schrik bevangen, en, te klaerzfende om de oorzaken daer van te ontkennen, riep hy in zyne droefheyd uytAen onze tyden meer, dan aen het tydslip der martelaren, word deze vreeselyke bedrevging van Christus Jesus toegepastWee aen de wereld om de verergernissen Want zy zyn menigvuldig (2). Getuygen der heyligschenderyen die ons dierbaer vaderland voortycïs zoo vredig en gelukkig, bedroeven, hebben wy niet Z. L. B., zoo veel reden van te zuchten en ons te verschrikken als den heyligen bisschop van Hipponen De onopiioudelvke ten toonstelling der verderfelykste grondregels en leeringen die tot doel hebben de vernieling van de maetschappelyke orde de schrikverwekkende woede van sommige schryvers legen den Godsdienstde gedurige bespottingen en lasteringen die zy tegen zyne dicnaers uytbraken zullen die geene rampzalige gevolgen voortbrengen Hebben wy niet onlangs in onze bissehoppelyke stad, ja zelfs in de rustplaets der dood, digt by de autaren van den levenden God, stoutmoediglyk hooren lasteren dezen hemel seben Godsdienst, die de wereld heeft beschael'd en meer dan eens de niaetschappy heeft gered Te vergeefs zouden wy eene zoo gruwélykc goddeloosheyd poogen te verzwygen geheel Belgicn heeft er aen beantwoord door eenen langen kreet van ver- ontweerdiging en schrik. De ongelukkigen'die zich pligtig maken van deze buylensporig- heden zyn noglaas onze broedersen Chrislus-Jesus heeft zyn bloed voor de zaligheyd hunner zielen vergotendroeve slagtoffers van eene valsche en ongegronde wetenschap, onvruchtbare hoo rnen en wolhen zonder water, volgens de uyldrukkingen der heylige Schriftuer (3), versmaden zy de majesleyt en lasteren al wat zy niet hennen (4) lact ons den Heer bidden dat Hy hunne oogen opene, en door liet licht des geloofs hunne hooveerdige en beweenelyke onwelendheyd doe verdwynen. Maer zal God deze heyligscliendende aenvallen straffeloos laten Zal hy den drymael heyligen Naem van zvnen Zoon, zoo dikvvils versmaed niet vreken Hebben wy niet le vreezen dat den dag nadere op welken wy met den profcel zullen moeien zeggen Den Heer heeft niet langer konnen verdragen deboosheyd hunner begeerten en de afgrysselvkheden die er op gevolgd zyn Et non poterat Dominus ultra portarepropter malitiam studiorum ct propter apominationes (5) Hctgene men in iwyfel niet kan trekken, Z. L. B., is dat zoo schandigo buytensporigheden moeten uytgeboet wórden, en dat., indien wyjaerlyks, by het aenkomen van den heyligen Vasten, ge houden zyn, uyt kracht onzer herderlyke bediening, u op te wek ken tot oeffemngen van versterving, wy, in deze droeve tyden, daertoe meerdere en gewigligere reden hebben. Nadert dan met I meer iever dan ooyl tot bet heylzaem bad der boctveerdighevd, stort in den schoot der armen mildadigerealinoezen en doel, door j uwe gebeden, den hemel een hevlig geweld aen. Gy weet immers dat de almoes van de dood verlost (g) en dat liet aenlioudcnd gebed der regtveerdigen groot vermogen heeft bij God (7). Maer tervvvl wy door deze goede werken de regtveerdigheyd van den Almogenden poogen te verzoenen, laeL ons eene voordee- lige les nemen uyt de ongebondenheden zelve die wy bewecncn. Iedereen is overtuygd dal zy haren oorsprong nemen in de lezing, die nogtans zooveel onvoorzigligen zich toelaten, van dagbladen en boeken welke den stempel dragen van goddeloosheyd en be zoedeld zyn met de vlek van godslastering, gelyk of men zonder gevaer kon spelen met een verslindend vuer of zich dagelyks on gehinderd kon spyzen met een doodelyk vergif! Niemand vooral kan twyfelen of deze buytensporigheden zyn de biltere vruchten van een gansch stotfelyk ondervvysdat vele ouders aen hunne kinders geven, en van de beweenelyke zorgeloosheyd om aen de zelve eene opvoeding te verschaffen gegrond op ware godsdienstigheyd. Calholyke vaders en moeders! hoe dikmaels hebben uwe herders, wyze menschen van alle standen, uwe vrienden en bloedverwanten u wegens deze gewiglige zaek den hcylzaemsten raed gegeven Velen van u, helaes hebben hein geenzins aenhoord. God geve dat zy niet uylsl,ellen van bom te volgen tol dat rouw en schande zich komen vestigen in hun buys door liet slecht gedrag hunner kinderen' want eenen dwazen zoon vervult het hertzynermoe der met droefheyd Filius stuit us moeslitia est matris sure (s). De ondervinding derwyzen heeft duyzondmael bevestigd deze leer spreuken der heylige schriftuer dal, den jongeling tol aen het. graf den weg zal volgen dien Inj in zyne kinderjaren is ingeslagen (9), en dat hot even zoo onmogelyk is aen iemand hel goed le konnen doen als hy het kwaed van jongs af heeft geleerdgelyk hel zou wezen aen eenen Inyp'ierd zyne gespikkelde hn'yd te veranderen (10) en indien ei nogeonigen Lwyfcl kon overbivven, dal men die uyt'.mnigen aenhóore die zich de vyanden verklaren van het kruys van Jesus- Christus. Waer op doen zy steunen de booze hoop die zy open baren van welhaesl de goddeloosheyd te zien heerschen op de puynhoopeu van hel Christendom, ten zy op hunne gedurige poogingen om den Godsdienst uyt de scholen te verbannen? Gy, christo'ne ouders, die met bert en ziel aen de Kerk van God zyt vastgekleefd, moet gy daer uyt niet besluyten dat de godvruchtige opvoeding uwer kinderen de dringendste uwer pligkn is Hebt zorgzegt den Apostel, (11) van uwe hinderen wel op le voeden met ze te berispen en :e le onderwijzen volgens de luvlit des Heeren. Eene lange ondervinding heeft bewezen dat de verstandigste meesters en de ieverigste onderwyssters wevmg gelukken in het wel opbrengen van een kind welkers opvoeding alreeds inden schoot der familie verznymd of mislevd is geweesthet is aen de ouders zelve dat het toebehoort de eerste stappen er 111 te ge eyden. Niets vervvaerloozen 0111 het lichamelyk welzvn van zyn kind te verzekeren en le vergrooten, alle middels inspannen om het later een ecrlyk beslaen le verzorgen, is zekerlyk eene prysba- re zaek; maer den mensch leejl niet by liet stotfelyk brood alleen (12) hy heeft eene veel grootere nood wend igheyd van bet woord Gods en van de christelyke leering. He,t is de zalige wet des gods dienstenden wil des Hoeren the er eene eerste en heylige pligt van maken voor de ouders. Het is op de knien zyner moeder zegt eenen uytmuntenden prclact (13), dat het kind moet leeren God bidden, zvnen Schepper loven, Chrislus-Jesus danken cn beminnen. Het is uyt den mond zvns vaders dat het de eerste lessen van wysheyd moet ontvangen. Gelukkige huysgezinnen waer deze pligt godvruchtiglyk ge kweten word! Maer het kind groevt op en de jaren brengende noodzakelvkheyd mede van een meer gevolgd en uylgestrekt onderwys hetvvelk door het meeste getal der ouders niet kan gegeven worden men moet aen anderen de zorg overlaten van deze zoo tecdere planten le kweeken. Hoe belangryk is niet den keus der meesters, Z. L. B.Indien gy aen uwe kinderen onder- wvzers bezorgt die verstaen dat hunne eerste verpligling, en ook hun waer geluk is, te samen de goede zeden en de goede studiën te doen bloeyen, godvruchtige en geleerde mannen te vormen, bezield met liefde voor orde en deugd wat oncyndig goed zal daer uyt niet voorsprnylen voor uwe huysgezinnenVerzekerd dat, onder het geloyd van godvrcezende meesters, uwe kinderen niet zullen ten achteren blyven in den voortgang die door het meuschelyk vernuft dagelyks in de wetenschappen gemackt word, zult gy niet mm verzeke rd zyn van ze te vinden bezield met dit diep'gevoel van al die pligteii welke door hare nauwkeurige vol brenging den regtschapen man, den goeden burger, den eerbie digen zoon, den getrouwen echtgenoot uytmaken. Orde en vrede zullen heerschen 111 uw huysgezin, en, beneyens den vrede, een rcyn en waer geluk. Den wyzen zoonzegt den Heyligen Geest (w). is de vreugd zijns vadersmaer hy had daer voor gezeyd liet is den Heer die de wysheyd verleent'en het is uyt zyncn mond dat voor- zigtighcyden kennis voortspruyten (15). liet onderwys, dooi' onze waemvyzeu zoo geroemd, heeft gansch tegenstrydige neygingen. Wat naem kan men geven aen een on derwys dat noch God, noch Godsdienst, noch deugd voor grondre gel hèefl? die t-wyfcl en dwaling zaeyt, wilt de leugen vereerlyken 'met de daedzaken te vervalsehen óm dezelve ten voordeole der kwade driften te doen gelden, en aldus het hert cn der. geest to bederven? Wolk zouden de gevolgen daer van zyn? üytdusdanige scholen konnen niet komen ten zy menschen gelyk aen de genen van welke den grooten Apostel spreekt aen zynen discipel den II. Thimotheus Zelfzuchligcn, geldgierigen, opgeblazen van hooveer- dighcydonleerzamen, ontaerden, ondankbaren,vyanden van den vrede en slaven der wellusten (te). Alreeds zonder te voorzien welke buytensporigheden deze losbandiglieyd van denkwvze eens zoo konnen voortbrengen, hebben uwe Bisschoppen in hunne byeenkomst, over vyf-en- twiulig jaren, tol u gezeyd. Z. L. B. Berooft bet onderwys van de goddelvke leering van het chris- telyk geloofvervvydert van de opvoeding de heylige oefeningen die de deugd in 's menschen hert aenkweeken en onderhouden, wat zal er overbivven eene gansche dierlyke wetenschap die zich niet zal bezig houden dan met het stoffclyke van don mensch, mei zyne ïichamelyke ellenden cn vermaken eene gansch aerd- selie opvoeding die hem zonder kracht tegen het geweld zyner ongeregelde driften zal laten, zonder troost te midden der ramp spoeden van dit leven, zonder liefde en zonder mededoogen voor het lyden der mensehheyd. Op eene onstuymige en verergern^s- volle jonghevd zal meestal een ledig en nutteloos leven volgen zoo het zelfs niet woelig en gevaerlvk voor de rust der niaet schappy zal zyn en ouders die gehoopt hadden in hunne kinde ren onderstand, en gelyk de Schiftuer zegt, den stem/slok huns 011- derdoms te vinden, zullen ze maer al te dikwyls legen hun zien opstaen, hunne goederen verkwisten den vrede des huysgezius stooren, en mogelyk gedwongen worden een mael den dag te verwenschen waerop zy ondankbaren hebben ter wereld gebragt die, volgens eene andere spreuk der heylige Schriftuer, hunne gry ze hairen met schande in het graf zullen nederleggm (17). Zyt dan niet verwonderd, Z.LR., dat deze wyze Herders 11 de gevaren aenduyden met dewelke eene goddelooze opvoeding, niet alleen uwe kinderen en huysgezinnen,maer óe niaetschappy zelve bedreygen, want liet raekt ook hare dierbac rste belangen. Het is niet alleen aen God dat de ouders verbonden zyn wegens de op voeding hunner kinderen maer ook aen die niaetschappy van welke deze afstammelingen deel maken en aen welke zy dienst en opoffering verschuldigd zyn. Geroepen om eens bedieningen en eerambten, volgens hunne bekwaemheden uyt te oefenen zy .zullen verbonden zyn, door hunne deugden en' begaefd heden, in de samenleving slacndc te houden de orde en de overeenkomst die er de schoonheyd en liet geluk van uytmaken dusdanig zyn de besluyten der goddelvke wysheyd in het bestuer dezer wereld! Vaders en Moeders zoudt gy geiooven le beantwoorden aen de inzigtcn der Voorzieniglievd, als gy de kwade neygingen laet aen- groeyen in liet hert uwer kinderen als gy verzuymt de grillen hunner opkomende driften le beteugelen, hun de grondregels van godsdienst, regtzin 11 igheyd en regtveerdigheyd aen le leeren cn hun deze verhevene gevoelens in te boezemen die den goeden en grooten burger kenmerken Wat zou do maetschappy niet le schroomen {hebben van eene jonghevd overgeleverd aen'de dolin gen der eeuw, gevoed door de verderfelyke leeringen eener val sche wysbegecrle, mislevd door de bedriegelyke aenioksels eener toomlooze vryheyd, opgebragt in pracht en wulpschheyd, zonder vrees van God of van de menschen Welhaesl zouden verdwynen al de grondregels,al de gevoelens,al de deugden die de veylighcyd en den lnyster der niaetschappy uytmaken menzou geene gehoor zame oiiderdanen, geene getrouwe krygsmannen, geeue regtveer- dige magistraten noch handelaers meer vinden. De wetten"zelve, niet meer steunende op het geweten, zouden krachteloos en tco- nemael zonder uytvoering blyven. Godsdienst, Staet, byzondere en algemcene forluyn zouden in den zeiven afgrond verdwynen. God gave dat dees tafereel overdreven ware maer een tydsti.o nog niet lang verleden, bewvst dat het verre onder de waerheyd biyft. Calholyke vaders en moeders, denkt er wel op de toekomst van uwe kinderen en van het Vaderland is in uwe handen Eyndclyk om te voldoen ac-ii do vermaningen welke Z. II. den Paus niet ophoud ons te gevenWy smeekeu onze achtbare gees telykheyd geene middels te vcrzuymen om aen de geloovigen le doen kennen de hinderlagen, de bodriegeryen, dc dwalingen, de listen dc menigvuldige en bedekte aenvallen der vyandige men schen hun met zorg af te koeren van bet lezen der verderfelyke boeken en dagbladen als ook hun gestadig op te wekken 0111 de factiën en genootschappen der goddcloozcn, even gelyk een ser pent, te vlugten cn zorgvpldiglyk alles te vermyden hetwelk den godsdienst, de zuyverheyd van het geloof, cn Van de zeden zou konnen krenken. Gegeven le Gend in hel bisschoppelvk paloys den 10 februarv 1859. r LÜDOMCL'S-JOSEPHUS bisschop van Gend, Op bevel Zyner Hoogweerdigheyd den Bisschop. C. Meul, Kan. Secret. De schikkingen voor' den vasten zyn de zelve als die van het voorgaende jaer. (IJMatth. XVIII. 7. (2) In Ps. LXÏX. 2. (3) Epist. Jud., XII (4) ibid. (0) Jerem. XLIV. 22. (6) Tob., XII, 19. Jacobi V, 16. (8) Prov. X, 1. (9) Ibid. XXII6. (10) Je- rem XIII, 23. (11) Ephes. VI, 4. (12) Matth. IV, 4. (13) Le Card. Giraud, Enuc. Dom. Vil. (14) Prov. X, 1. (15) ibid i, 7. (16) II. ad Tim. 111, 2. etc. (17) Gen. XLIV, 29.

De Denderbode | 1859 | | pagina 1