ZONDAG 5 APRIL 1859. DERTIENDEN JAERGANG. - Nr 658- Vertrekuren uyl de Statie Aelst NAER: G FRANKS 'S JAERS. Vertrekuren uyt verschillige Statiën. AELST, den 2 April 1859. HET GEZAG IX BELGIËIX. Zyn wy benamvd Wat moet er gedaen worden Wy gaen voort. En welk is dit gezag Deuderm. 5-35 8-30 9-35 12-30 3-05 6-00 Lokerrn 5-35 8-30 12-30 6-00 >-00. Brussel 7-45 9-30 11-00 3-00 5-30 8-10. Rlech. Brus. Antw. 5-35 8-30 9-35 3-05 6-00 Leuv Thien Luyk 5-358-30 9-35 3-05 6-00 Verv LandStTruven,5-35 8-30 9-35 3-05 6-00 Gend 8-25—12-20—2-50—3-05—6-00—8-05 i?Gend, Brug°e, Ostende 8-25 12-20 0-00-— 3-05 6-00 le klas langs Dendermonde. Korlryk, Mouscroen, Rvssel (langs l.ede) 8-25 12-20 - 2-50 - 3-05 -6-00. Doornyk, Ryssel (langs Ath 7-455-20—0-00 Sin. Geerardsb. Ath, 7-452-155-°0>-> Bergen, Quievrain 7-45 —0 002-15— 5-20 Te lede staen aide konvoys. Te idegem siaen deie vertrekkende van Ath 6-3010-> 4-20 en deze vertrekkende van Denderleeuw 8-152-405-45. Staen te cyskgem stil al de konvoys uytgenomen dezen vertrekkende van Aelst 9 35 des morgens en »-0Ü 's avonds en van Dendermonde ten 0-00 's morgens en 0-00 's avonds. Staen te Santbergen de vertrekken uvt Ath 6-30 10 00 's morg. 0-0 en 4-20 des avonds. Van Denderleeuw 8-15 's morg. 2-40 en 5-45 des avonds. VAN LOREREN NAER Dendermonde, Aelst 6-50 9-25 3-00 5-30—»-«. Ninove, Geerardsbergen, Ath 6-50 9-25 -3-00»-». VAN ATH NAER Geeraerdsbergen, Ninove, Aelst, Dendermonde, Lokeren 6-30 10-»4-20•-». Gperaerdsbergen, Ninove Aelst, Dendermonde, 6-3010-»4-20»-». Brussel (langs Denderleeuw) :6-30 10 4-20 - »-». Gend, Brugge, Ostende 6-30— (langs Lede.) 10-» 4-20»-. TAN GEND NAER Audenaerde9-25 2-25 7-45. naer Aelst, 7-00 8-45 00-» 2-15 4-45 7-35. VAN BHUSSEL NAER Aelst, Gend 7-35— 11-30—2-00 5-05—7-15 Ninove, Geernerdsb, Ath (langs Denderleeuw) 7-35 2-00 5-05»-. VAN DENDERMONDE NAER: Brussel I Aelst) 7-15 7-55 1-4 5 »- 1. Meeh.) 6-» 9-10 9-55 3-30 6-40 Aelst, 7-15 7-55 -11-50 1-40 5-00 64)5 DEN DENDERBODE Wy htbben de verledene week gesproken over het fameus ontwerp, dat bet despotiek liberalisinus bereyd om de kiezingen bv alphabetisehe naemoproeping, dit is te zeggen by A. B. C. te doen geschieden. Maer wy hebben vergeten (e zeggen dat dien grooten maetregel, tnsschen pot en glas, dooi- een libero-comiko-rustico komitevt, te Leupegem in bel Sterreken, is uylgepeysd geweest. En wat wilt de liberatery met. dezen maetregel verrigten Dit is 't geen wy guen doen zien. Zy wilt de kiezers van elke gemeente van malkanderen afscheiden, lain belelten by gemeente le stemmen, en ze allen niet de kiezers van de stad ondereen mengen, om maer eene en zelfde naemoproeping van stads- en buytenkiezers te gebruyken. Waerom wilt de liberatery de kiezers van elke gemeente van malkandei-en scheyden? Wel 0111 de liberale belaelde kiesageuten, de plaetszoekers, de subsidiegasien, der steden op de buytenkiezers met alle gemak te konnen laten werken, door bedrogmiddels, door verleyding, dooi dreige menten, door geweld en door alle middelen, die èene sclnmdsecte by d'hand heelt. Als de buytenkiezers bv liunne' medeparochianen niet zyn 0111 zich onderlinge te ondersteunen en by te staen, "als zy gedurig omringd, bestormd en door hun vremde persoonen aeiigèvalh-n worden, zy wvken voor 't geweld, zy worden verleyd dooi de intriguen, en eyudigen met limi stemi-egl niet "waer le nemen, of legen huil gedacht te stemmen. Waerom wilt de liberatery de stemming by alphabetisehe lyst voor een geheel arrondissement? Om de kiezers van de sleden en der gemeentens ondereen te mengen om de buytenkiezers te doen te late ter stemming komen, om hen te belelten hun sterülmreel te vinden, om hun te beletten van te konnen den zelfden dag naer buys keeren en ze aldus eenen alkeer te doen opvatten van naer de kiezing te komen, ofwel, als zy willen naer liuys keeren, om hun daerdoor in de onmogelykheyd te stellen de bailo- tering by te woonen. Waerom zoekt de liberatery eene zelfde naemoproeping by A. B. C. orde voor de kiezers van buyten en van de stad Omdat de identiteyt of eygenzelvigheyd van al de kiezers eens arrondissements bestaligen, eene onmogelvke ztiek is en omdat dan alle bedrog, alle listen,'alle valsclilieyd zoodanig vergemakkelykt konnen worden, dat bet eene uytzondering zou zyn indien er dan eene enkele kiezing zonder bedrog kon plaets grypen. Hoeveel valst lie kiezers zullen er bv de heroproeping niet optreden, als men zal bemerken dat de ware kiezers aen de oproeping van hunnen naem niet beantwoorden En wie zal de valsclie kiezers uyt de ware kiezers konnen onderscheyden Wie zal zich gedurig konnen belasten om de liberale manoeuvres te bewaken en te verydelen En daerby wat fraude of wat misslagen zullen er in de aflezing der namen niet konnen gepleegd worden Wat willekeurigheid, wat onregtveerdigheyd, wat bedrog zullen er niet konnen plaets hebben in het opmaken der afroe- pingsiysten, als al de namen der kiezers van een geheel airondissement zullen in in eenen en zelfden kiestrommel gesteken worden, om dan, naer '1 welbehagen, naer de goeste van ivien het aengaet, op deze of gene lyst gebragt te worden Gelyk mén ziet, het stelsel der alphabetisehe stemming is een stelsel dat waerlyk de liberale party weerdig is en 't geen alle gezag, alle waerheyd, alle réglzinnigheyd aen de kiezingen zou benemen,'t is een stelsel waerdoor de vryheyd van onze volksverbeelders te kiezen teenemael zou vernietigd worden. Onder dezen titel schreven ivy in ons vorig N' van den Belg te Dendermonde de twee volgende artikeltjes, die wy nuttig oordeelen aen onze landgenoten voor oogen te j leggen. Indien men ons vraegt of wv benamvd zyn van de ALPHABETISCHE STEMMING Of wy vreezen voor de alphabetisehe naemoproeping? Dan antwoorden wy NEEN, en andermael NEEN; wy hebben geene rede om van de alphabetisehe stemming "of naemoproeping benauwd te zyn, als deze geschied gelyk regt en billykhayd het ver- eysschen. Maer als zy zou moeien geschieden gelyk de liberaters het vctor hebben, dan aerselen wy niet te ver klaren dat dezen maetregel de noodlutligste gevolgen voor 't land moet en zal hebben. Wal verstaeii wy door regt en billykheyd Is 't regt. en billykheyd dat de buytenkiezers voortdurend moeten blyven twee, vier, zes, en zeven mylen wegs afleggen om naer de arrondis$ementshoofd-plaets hun burger- ot kiesregt te konnen waernemen, terwyl de stedelingen nevens hunne deur dit regt konnen uytoefc- pen NEEN, dat is noch billyk noch regtveerdig en daer tegen- moet de conservateurspaaty ten krachldadigsten beginnen te werken, wilt zy den ondergang van 't land voorkomen........ Is 't regt en billykheyd dat de buytenkiezers,. die verre de meerderheyd des lands uylmaken en dus ook de meeste contribution betalen, in.ier NEGEN kiezers op DUYZEND inwooners hebben, terwyl de steden er VYE TI EN tellen NEEN, en dit is een liberael schandael, tegen 'l welk de catholyke party zich moet verzetten en protesteren, wilt zy niet eeii.svig ouder het dwangjok dei' liberatery blyven geb.ikt gaen Is 'l regt en billykheyd dat de buytenkiezers hun werk, hunnen tyd en hun geld blyven verkwisten, om naer de stad te komen kiezen, terwyl de stedelingen zonder on- kost, met weynig ol' geen lydverlies, zonder moevte of arbeyd. hun burger regt konnen beoefenen? NEEN, "dit is noch regt, noch billyk, ja, dit is de schandelykste ongelyk lieyd die in een couslitutionneel gouvernement kan plaets hebben. Wat et* moet gedaen worden, buytenkiezers, ivant bet is totu dat ivv deze vraeg sturen? Ziet hier wat wy hier op te antwoorden hebben Gelyk gv ziet, de liberaters ■der steden verklaren u ronduyt den" oorlóg, het slcdelyk element wilt het element van den buyten verdrukken, het is niet genoeg dat liberale ambtenaers, liberale eygenaers, liberale dwingelanden u 't mes op de keel zetten, oiii u te dwingen voor hun te komen stemmen, maer zy willen u nog vermengen mol de kiezers van de stad, om u tot op den laelslen oogenbjik van den kiesdag onder den drang hunner verleydiiigen, hunner geiveldenaryên en twistzieke bespieding te houden, en dit onder liet valsch voorwend sel van u te ontrukken aen eene zoogezegde divingelaiidy uwer pastors. Ja, dit ziet gv, buytenkiezers, en 't is daerom dat wy u gaen eenen middel geven om den séhandelvkenvalstrik dien men u spant te ontgaen. Ziet hier dezen middel Stelt in alle parochiën, in alle ivyken, in alle gebuerten krachtdadige petitiën op, in welke gv aen Kamer zult zeggen dat gv de stemming by alphabetisehe nuemlvsl aeuneemten goedkeurt, maer gy moet er byvragen dat'gy de burgerlyke gelykheyd .die de constitutie u waerborgt, wilt hebben zoo ivel nis de stedelingen, en dat gv, byge- volg, met ernst en kraclitdadiglieyd vraegt om"in 'uwe genieenie le stemmen. Zegt dat gy vermoevd'zyt van di<- onregtveerdige ongelykhéyd, dat gv uive cóntri'butiên en lasten zoo ivel en meer betaeit dan de stedelingen, dat gy meer van uwe zonen aen de liatelyke bloedwet moei slagtofferen dan de stedelingen, en dat gy dus ook di weldaden der grondwettelyke vryheyd en gelykhevd wib genieten. Immers, spreekt eene wettige maer eerbiedige eu mannelyke tael, en gy zult ondervinden dat de liberale verdrukkers ivelhaest de ooren zullen intrekken.- Indien gy voorziet, gelvk wy liet voorzien, dat de libe rale meerderheyd der Kamer aen uwe regtveerdige vraeg geen gehoor verleent, wend u tot den Semiet, daer is nog regt te bekomen, daer zult gy aenhoord worden, daer ziil de eonstitutionnele volksmagt nog toegang hebben en zullen de grieven der natie hersteld worden. Om dces doel wel te bereyken, moeten de eonserva- teurs zicli vooral in poiilieke genootschappen opvormen, malkanderen verstaen en ondersteunen. Wat eenen alleen niet kan doen, is eene allergemakkelykste zaek ais de krachten van velen byeengebragt zyn, als men zich onder ling de hand leent en gezamentlyk naer een en zelfde doel streeft. Conservateurs van alle distrikten peyst op dezeredens, en zoo gy dezelve goedkeurtbegint met eenige van uwe meest invloedhebbende persoonen byeen te roepen, en weihaest zal er een zoo ontzagwekkend kies"e- nootschap ontstaen, dat het de liberaters zal doen beven. iV at ons betreft, beschikt over onzen arbeyd, over onze drukpersen over over krachtvolle en onbeschroomde medewerking, als wy 't goed konnen doen, wy zullen altyd bereyd zyn. Maer onthoud wel dat het meer dau hoogst tyd IS, en dal alle vertoeving eenen schakel meer is aen de keten der dwingelandy die men u voorbereyd. Indien het gezag der kiezingen op het punt is van gansch vernietigd te worden, gelyk wy liet hiervoren bewyzen welk gezag zouden de akten der volkskamer nog konnen hebben Geen lioegenaemd, want liet gezag der tegen woordige volkskamer is voor de vier vyfden al verniet! 'd, omdat derzelver meerderheyd opgevormd is ten gevolge van den zegeprael van 't kasseygeiveld, ten gevolde van eenen scliandigen oproer, ten gevolge van kiezingen onder de rampzaligste liberale drukking gehouden. K" dan ook, wat zyn de .stemmingen dezer meerderhevd? Gaet ze naer, en gy zult ondervinden dat zy meest ailei, berusten op een parlementaire absolutisinus, 't welke de ergste der dwingeland yëu daerstelt at is er heden van liet souvere.yn gezag geworden dit beschermschild onzer eonstitutionnele instellingen? Men heelt het laetst gezien ter gelegenheyd van het art. ü-i dei- gemeentewet, 't welk ons eene kostelyke vryheyd In het beoefenen van liefdadige werken waerborgt. liet konimdvk gezag wilde ten allen pryze de vryheyd behouden van aenden armen bezetten te doen gelvk den testamentmaker he' goedvind. Welnu, hel koninglyk gezag heeft moeten wvken en bukken voor en onder den ministerielen wil. liet leger heeft ecu opperhoofd, eenen minister. Maer dezen verschynl voor de kamer niet telkens dat den budget van 't leger moet beraedslargd worden. En waerom ver schynl liy met Dit welen wy slechts by gissingen. Maer dit brengt het drymanschap in geene dé minste verlcen- lieyd Rogier omgord zich seffens met eenen grooten sabel hy neemt den titel van generael des legers en komt aldus den oorlogsbudget vail in de dertig miMioenen doen door- gaen. Wy vragen liet andermael ivelk gezag kan een le-er hebbeu als bet onder zulk een opperhoofd staet? M. Merrier noemt zekeren heer Van den Brouck tot een openbaer ambt, hetwelk dezen gedurende dry jaren treffe- lyk bekleed. Maer wal gebeurt er? Omdat M. Van den Brouck het ongeluk heeft eene denkivyze te belyden, dée M. Frère beleed als hy in d'oppositie was, en die "hv nu als eene clwaesheyd beschouwt als hy aen 't schotelken zit' M. Frère komt, en stelt M. Van den Brouck brutaellvk af' Wat meer is, dezen amblenaer had, krachtens de pen sioenwet, gedurende deze dry jaren, zvn aciidee! gestor' in de pensioenkas 0111 de voordeelen dér wet te konnen genieten. Maer M. Frcie wilt niet dat den afgestelde» die voordeelen geniete en dwingt hem zyne gestortle aendeelen weder te nemen. Waer is 't gezag der wel Wy zouden nog al veel zuike gevallen konnen aenhalen die bewyzen dat liet gezag in Belgiën geknakt is. maer wv zullen eyndigeu met te doen zien dat het voornaemste qczud ook byna opgehouden heeft te bestaen. Dit voornaemste gezag is het constitutionneel gezag '1 ;s het verbond aengegaen tnsschen 't volk en den souvereyn 'tis den band. die den koning met liet volk samenbind' 't is dit geheyligd kontrakt, ivaerop al de instelliimen van ons politiek gebouw berusten', het is 'I bescherm beeld onzer vryheden en van ons koningdom. Van inbreuk tot inbreuk is er 't oproerig liberalismus in gelukt bvna al de vryheden en voorregten, die dces verbond tnsschen Volk en Vorst, waerborgt, te v'ernielh'en De vryheyd van ondcrwys, de vrvheyd van godsdienst' de vryheyd der drukpers, de vryheyd van zyne denkwvzè uyt te drukken, de vryheyd van vcreeniging, de vrvhèvd van lioldadigheyd zyn alle geknakt, gekwetst 0» verscheurd Ingezien alles wat er tegen die vryheden straffeloos is gepleegd en nog staet gepleegd te worden, may men zonder aerzeleu zeggen dat zy nimmer door de constitute oe waerborgd zyn en geheel en gan eh staen le verdwvnen indien er gren pael en perk aen de liberale dwinm-hn 1.. gesteld word. 3 Ziet daer waer het godsdienslhatend mnconniek iibe ralismus ons land gebragt beeft. Maer als' men we! de

De Denderbode | 1859 | | pagina 1