De alphabetische orde te Aelst. EEN SCHANDAEÏ,. Artikel 84. Vernietiging van het gezag beschouwt, men zal er niet over verwonderd zyn, want 't is in den aerd der maeonnieke liberaterssecte 't gezag al waer het bestaet, te ondermynen ofte verpletteren, die secte wilt geene orde, zy kan geene orde willen omdat zy den byzondersten sleun, de eenige waerhorg van orde en reglveerdigheyd met kan dulden noch verdragen, zy heelt wnmers gezworen den Godsdienst, Christus, liet catholyk geloof onder den naem van EER- LOOZEN te verpletteren nu, zonder Godsdienst, zonder Christus, zonder Catholyk geloof, wat kan er van orde of regtveerdiglieyd bestaen Niets, volstrekt nietsden Catholyken godsdienst, Christus, of het geloof is, volgens de uvtspraek van d'Eeuwige Waerheyd, het Begin, deu Grond en 't Eynde van alle zaken. Verblind, en jammerlyk verblind zvn deze, die niet zien en gevoelen dat den oorlog tegen alle gezag zich op eene vreesverwekkende wyze uytbreyd, en zal eyndigen met onze nationaliteyt, onze onafhanglykheyd te samen met onze instellingen te verdelgen. En door wie word dien oorlog gevoerd Door een handvol vremdelingen, heersch- zucbtigen, baetzoekers en goddeloozen. Opent uwe oogen, Belgen want jiog een wevnig tyd alzoo vooi tgegaen en 't zal te laet zyn Den gemeenteraed van Aelst, waerschynelyk gehoor zamende aen een algemeen gegeven ordewoord, heeft in zyne laetste zitting besloten eene petitie aen de kamer te zenden, "om de stemming by alphabetische orde in de arrondissements-kiezingen te vragen. Dees bcsluyt ver wondert ons geenzins van wege etnen gemeenteraed gelyk dezen van Aelst. Indien onze liberaters het ordewoord kregen te stemmen dat verzuerden botermelkpap beter is dan eene lekkere wynsoep, 'tzou er ook al doorgaen, die mannen kennen en volgen te wel deu regel van Magister dixit, deu meester heeft het zoo gezegd dan dat zv aen iets wat uyt den liberalen moortelwinkel komt zouden te kort blyven. Doch wat ons eenigzins verwondert, is df manier op welke de laetste stemming heeft plaets gehad'. Zie hier wat wy desvvegens vernomen hebben "Den raed was byeengeroepen op Zalerdag 19 Maêrt en dit we! voor zakenvan zoo weynig belang, dat niets kon doen vermoeden dat deze petitie op het tapyt zou geko men zyn. Nadat liet dagorder was uytgeput, heeft den burgemeester den voorstel, dien men hem in de vuysten gedouwen had, afgelezen en zonder dat zelfs het ontwerp van petitie opgesteld wast heeft men de dringendheyd en vervolgens liet princiep der petitie met 10 stemmen tegen eene gestemd. De petitie, die tot de kamer gezonden is den 26 Maert, is opgesteld geweest na de stemming, Hebben VOOR gestemd in de twee stemmingen 51M: De Gheest, De Witte, De Craecker, Gheeraerdls, Cmnoiit, Van den"Herreweglie", Van der Smissen, De Windt, Van Langenliove en Evil. Heeft telkens TEGEN gestemd M. R. De Wolf. Geivk men ziet, was dit eene op voorhand in petto ge. schotelde zaek. Niets van liet voorhandig vraegstuk was op het dagorder, geen ontwerp van pelilie was in gcreedheyd, niemand in de stad, behalve de kopstukken der liberatery, wist er een enkel woord van, de zaek moest zoo spoedig en zoo kort mogelyk afgenepen worden, want onze man nen moesten nogmaels^een voorbeeld geven van limine blinde gelioorzaemheyd aen de bevelen van hooger hand. Den tolk van het stadhuys, het onnoozel Verbond, wenscht onzen gemeenteraed met deze beslissing veel geluk en drukt den weiisch uyt dat zy welhaest eene wet worde, die nog met de aenstaende kiezmg hare toepassing kan hebben Deze gelukwrnscliing verstaen wy zeer wel, asinus asinurn fricat, zegt liet spreekwoord, schippers en voorlièn zetten elkander over; maer 't geen wy minder verstaen, is dat het Verbond peyst dat het zoo maer een gapen en een gieten is om eenen maetregel van-zoo schandelyke partydigheyd en schreeuwende onregtveer- digheyd 'seffens a'ls eene wet te doen doorgaen, wekdie niet alleen de liberatersparty, maer den souvereyn zelven zou compromitteren. En daerby vergeet het Verbond dat den Semiet ook nog daer is en dat dezen een nog al sterk woord in 't kapittel te zeggen heeft. Het Verbond heeft schoon in ronkende aenpryzingen en. loftnytingen.over de alphabetische stemorde uyt te wyden, het heeft schoon nvt te kramen dat dezen maetregel in "t land allen bvval' ontmoet en ongelwyfeld zal verwezen- jykt worden, liet heeft wel haet, laster en logentael met o'eheele stroomen tegen de catholyken uyt te braken, om die nieuwe verkrachting der wet een schoon kleedje aen Ie trekken, dit zyn al middelen die niemand overtuygen ten zy dommeriliken en partygeesten, die op voorhand overtuygd zyn van eene zaek, als zy maer strekt om regt en billykheyd te schenden doch dat het kortzigtig Verbond met zyne piiiroonen van zelfden kaliber weten dat geweld niet duert, en dat dezen die liet geweld gebruykt, door '1 gew.eld zal neergehakt worden. Eene willekeurige aenstootelykhcyd. die onze stadhuys- mannen zich hier veroorloven, is de toelating aen openbare croddeloozen van hun venyn le komen uytbraken op de zael van het stadhuys, en dit "tegen den dank van de overgroote meerderheyd der bevolking onzer stad, die aen den calho- Ivken godsdienst verkleefd is. Wy willen hier spreken over de zoogezegde conferen- t jen,welke nu en dan alhier op ons stadhuys, door vrem delingen, gegeven worden en die uvtsluytelyk tegen den •rodsdienst gerigt zyn. Voorleden zondag was hier eenen droevi<* befaemdeii godsdiensthater, met name Aitmever, toegekomen, onder voorwendsel van eene geschiedkundige conferentie te geven, maer met inzigt van het verdervend rationalismus, dien hedendag clien kanker der samenleving, te verhellen en onder onze catliolyke bevolking, tot nadeel der christelyke religie, te verspréyden. Wy willen voor heden in geene uytgebreydheyd treden om de punten, die professor Altmeyer verhandeld heelt, te wederleggen, wy hebben ze zelf met gehoord en wach ten dus naer 't geen er T Verbond zal over zeggen. Althans heeft men ons verzekerd dat den vremdeling de geschie denis zoodanig vervalscht en geradbraekt heeft, dat de onverschilligste zelve, die kennis van zaken bezitten, er om yerontweerdigd geweest hebben. Maer wy protesteren en protesteren kracntdadiglyk tegen liet misbruyk dat er gemaekt word van de sledelyke gebouwen, om in dezelve de godsdienstige overtuygingen en christelyke gevoelens onzer medeburgers aen te randen en te schenden. De stad- huvsgebouwen behooren aen de algemeenheyd der burgers toe, niemand, zelfs de regentie niet mag er misbruyk van maken of laten van mak'en, byzonderlyk als er kwestie is van godsdienstbelangen of godsdienstige opiniën van de groote meerderheyd onzer bevolking door het slyk te trekken. Willen er hier alle dagen Van Bemmrls, Altmeyers en kwanten van zelfden deessem hunne goddeloosheden komen uytbraken, dat zy naer eene byzondere herberg, naer een byzonder lokael, naer eene byzondere societeytszael gaen, daertegen hebben wy niets le zeggen, elkeen laet in zynen eygendom toe wat liy wilt, maer den geineenen eygendom van al de burgers gebruyken om een groot en zelfs het grootste gedeelte derzelve te komen tergen en uytdagen, ziet daer een schandael, waerlegen wy yndennael in naem van 't publiek, protesteren, tevens den wensch uytdruk- kende dat onze regtveerdige protestatie, in den gemeente raed, vernieuwd en krachLdadiglyk gehandhael'd worde. yfi€=r' Het inganggeld voor de conferentie van Altmeyer was bepaeld op 50 centimen. Men vraegt ons wie dit geld heeft opgestreken, of Altmeyer met die handvol halve IVankskens naer Brussel getrokken is om cognac, rluim of andere sterke dranken binnen te lappen, of wel of dit sommeken voor den armen is. Wy kounen deze vragen niet beantwoorden maer verzoeken 't Verbond het publiek daeromlrent in le lichten. Volgens de Union cornmerciale, bereyd het ministerie een cp uytgebreyde beweegredens gegronde wetsontwerp, dat het doelwit zou hebben, de stemming per alphabetische orde in onze kieswet te brengen. Volgens den Obscrvate.urheeft het ministerie besloten van geen unilalief in deze kwestie te nemen maer de Kamers, voegt gemelde bjad er by, zullen voor het eynde van den zittyd over dit voorwerp uylspraek te doen hebben. Zie hier een derde verhael welk wy het waerschynlykste gelooven le wezen. Het ministerie heeft zich verzekerd dat deze kwestie, zonder een zeer wezentlyk belang te hebben, toch al tyd eenen geweldigen storm in zich besluyt. Keeds he'»ft het zich kunnen overtuygen dat de aenneming van het wetsontwerp op de liefdadigheyd in het Senaet uylnèmende moéyte zal kosten. Het zal zyne schikkingen nemen derwyze om de nieuwe kieshervorming te doen uytstellen tot eenen anderen zittyd. Nuclan, voor dergelyke kwestie, is de verzending naer eeiien anderen zittyd dik- wyls zooveel als eene begravenis, Wv vernemon met genoegen, zegt het Vlaemsche Land, dat. er in verscheydene' disti ik ten door Onze vrienden neerstiglyk word gewerkt voor je kiezingen der maend juny. Te Brugge zal den stryd lievig' zyn maer de katholyken hebben goeden moeden zullen'niets verzuymen om den zedelyken zegeprael, dien zy in december 1857 behaeld hebben, in eenen werkelyken le verkeeren. Te Thielt, Bousselaere, Korlryk en Veurne, waer er leden der bewarende paity gekozen worden, zal er waerschynelyk geene worsteling zyn, ten ware men minis teriële kandidaten vond die op eene klopping verliefd zyn. Zyn er dergelyke, zy moeten zich maer aenbieden de saus ift welke zy zullen overgoten en versmoord worden, slaet gereed, M. de Vrière, die zich in 1857 te Kortryk, te Bousselaere en te Venrne op rang stelde, weet er van te spreken, en hy kan den smaek dier saus nog niet vergeten hebben. Te Leuven, /zal dc bewarende party, zoo men zegt op rang stellen, tegen M. Luesemans, den achtbaren heer Herrv, oud-lid der bestendige deputatie van Braband. Het is eenen deftigen heer, die blyken van moed en kunde gegeven heeft.in den provintialen raed. Te IS'vvë) spreken de ministeriële gedcjiuteerden reeds van pak en zak le maken, en volgens de ons toegekomene inlichtingen, is de voorzorg niet nutteloos als kandidaten der bewarende party zullen optreden MM. den*baron Snov Mercier, oud-minister van finautïen, Fjerdinand .Meeus en Baugniët, gewezen ondervoorzitter der regtbank van Charleroy. In het algemeen is er groote hoop dat de bewarende party in verscheydene dislrikten zal zegen pralen, en aen het slraetministei ie het lot bereyden welk hel ver dient. Men leest in een brusselsch blad Uyt de inlichtingen die wy genomen hebben blykt het tot hiertoe, dal geene poogingen M. den generael Berten hebben kunnen doen terugkomen van liet besluyt welk hy genomen heeft van het ministerie te verlaten. Men brengt eene andere aenhaliog in omloop wegens de oorzaken der verwydering van dezen minister maer wy gelooven de nauwkeurigheyd onzer vroegere gezegdens te mogen handhaven. M. den generael Berten gaet zich naer Hoey begeven by zyne familie, om zyne gezöndheyd te herstellen, n geenszins naer Italien. i.wnra1 Wy vinden in het niet officieel gedeelte van den Moniteur van heden de twee volgende notas. Tot hiertoe hadden wy altyd gemeend dat, volgens de bepalingen der Konstilutie, de ministers verantwoordelvk waren voor de akten door het gouvernemant daergesteld doch zoo het schynt hadden wy ons bedrogen het nieuw politiek leert ons dat de ministers, in moeyelyke omstan digheden, zich achter de koninglyke majesteyt mogen beschutten. Ziehier de notas van den Moniteur Ter getegenheyd van het ontslag door den geuerael -Berten gegeven ï.yner bedieningen van minister van oorlog, leveren verscheydene dagbladen zich over aen uytteggingen waeraen wy gelooven een eynde te moeten stellen. a Een koninglyk besluyt van 12 dezer heeft een tamelyk groot getal officieren des legers toegelaten om hunne regten op pensioen te doen gelden, een Inter besluyt het cyfer moetende bepalen van het pensioen waevtoe iy regt hebben. a Ben koning heeft besloten dat dry opper-geneesheeren en eenen kolonel bestuerder vaneen byzonder gesticht, die in het besluyt van 12 augusty begrepen waren, hunne bedieningen zonden blyven voorts uytoe- fenen "tot dat zy zouden vervangen wezen. Deze beslissing aen het departement van oorlog overgemaekt deu 27 dezer, heeft anders niet gedaen dan jegens de dry opper-geneeshecren bevestigen hetgeen twyfelachtiglyk was aengekondigd, in de Kamer door M. den minister van 't inwendige, gelast met het oorlogsbudjet te verdedigen, by de afwe- zigheyd van generael Berten, 't zynent opgehouden om rede van zieke- lykheyd. u 31. den minister van 't inwendige had in zyne redevoering de vol- komene eensgezindheyd bestatigd die niet opgehouden had tusschen den achtbaren genei ael Berten endezes kollegas te heerschen nopens al de verschillige kwestiën, en hy had gekronde redens om te gelooven dat de zaken aldus bestouden. a Nogtans M. den generael Berten, ten gevolge der redevoeringen door M. Rogier uytgebragt, heeft hem doen opmerken dat, na alles rypelyk overdacht te hebben, hy niet zou mogen nalaten hebben van aen de vier onderhavige officieren de onmiddelyke toepassing des besluyls van 12 augusty te bewerken, dat hy aldus niet had kunnen verwezenlyken het feyt dat door zynen kollega als waerschynlyk was aengekondigd geweest, en tevens niaekle hy hem zyn ontslag kenbaer. a Deze is de ernstige reden van het ontslag van den achtbaren generael. Hel geval dat zoo onvoorziens ontstaen is eu dat, ware bet kunnen voorzien worden, geenszins van aerd was om de minste moeyelykheyd op te beuren, rust zoo als men ziet, min op eene oneensgezindheyd dan op een misverstand. Een dagblad van dezen morgend kondigt aen, wy weten niet uyt welken grond noch ook om welke redens, dat M. den minister van buy-, tenlandsche zaken zyn ontslag komt le geven. a Deze tyding is van de volkornenste onnauwkeurigheyd. o Wy zvn gematigd om volstrektelyk valsch le verklaren alle beweering. die bet voorgaende tegenspreekt. Er is nogtans zegt een spreekwoord, geenen rook zonder vuer, en het schynt dat het gerucht van het ontslag van M. Vrière zonder redens niet geloopen heeft, want ziehier wat wv in het Journal d'Anvers lezen a Een zwacr verschil is in het ministerie opgerezen. M. de Vrière, ver zekert men, heeft aen eene doorluchtige persoonaedje (aen den Koning) bemerkingen gedaen op de briefwisseling van die persoonaedje welke verzonden wierit eer zv door 31. den minister van buylenlaixlsche zaken gezien was. Deze aemnerkingen zyn niet aenveerd geworden met de leerzaemheNd welke M- do Vrière meende Ie mogen verwachte. Het schvnt zelfs dat den oud-gouverneur van West-Vlaenderen eene nog al duchtige antwoord gekregen heeft, die hem nogtans niet gebeterd heeft, vermits hy gepoogd heeft zynen wil op te leggen aen den wil voor welken hy had moeten buygen. Er volgt uyt die inlichtingen, zegt het Journal d'Anvers dat het ministerie in zyne dwaze verwaendheyd geloofd heeft dengenen te doen buygen die de Constitutie boven eenieder gesteld heeft. Volgens den Observatcur zal het ministerie de wet op de kie- - zingen in alphabetische volg-orde niet voordragen, maer het zal dit overlaten aen het initiatief van eenen zyner vrienden in de kamer. Van waer het ook moge komen, dat ontwerp, hetwelk niet liet woord rcvolutionnaire gebrandmerkt word het zal alivd le»enstand vinden in den senaet, even als art. 84 betrekkelyk de liefdadigheyd. Indien dus hel ministerie deze twee weiten voor- draegl, zal het ook welhaest lot de ontbinding van geheel den senaet moeten overgaen. Eene korrespondentie uyt Brussel, aen een oltra-liberael- hollandsch blad ontleend, zegt bet volgende over de moeyelyk- helien, ontstaen tusschen Z. M. den koning en het ministerie, opzigtens art. 84 Hel kabinet had gedurende de zitting van donderdag eenen eygenhandigen brief van den koning ontvangen, bevattende de bepaclde weygering van Z. M. om het wetsontwerp te teeltenen. Dien brief ging van den eenen ministerielet! zetel naer den anderen ter lezing en onmiddelyk na alloop der zitting had er eenen ministerraed plaets, die verscheyde uren geduerd heeft. Den; volgenden morgend heeft geheel het ministerie zich naer Lakeu begeven, waer, "na eene langdurige konferentie met den koning, dezen zonder zich nog bepaeld te verklaren, evenwel aen hel verlangen van zyne raedslieden scheen te willen voldoen. In- tusschèn heeft den koning eerst 's namiddags hel besluyt genomen liet wetsontwerp le leekenen, dat daerna par expressen aen den minister van jusiicie gezonden is, die het alzoo nog eenige oogen-1 blikken vóór het eynde der zitting aen de kamer heeft kunnen aenbieden. Deze indiening, door de meerderheyd met genoegen vernomen heeft daereuiegen eene groote teleurstelling hy de reglerzyde verwekt. Men verzekert zelfs, dat dc al'geveerdigdenl zuilen weygèrcn aen dediskussie over dit wetsontwerp deel le; nemen, en in eenen openen brief de reden van hun besluyt zullen bekend maken. Men leest in de Union dc Charleroi Wy zyn in staet te mogen acukondigcn dat, tusschen dit en het eynde der maend, 19 kapi- teyns zullen op pensioen gesteld worden van dit getal zyner inner drv die van zelfs hun pensioen gevraegd hebben, alhoewel] zv nog den ouderdom niet bereykl hebben door de wel vereysclit. li,.,, verzekert ons dat er eerlang eenen dergelvken maetregel zal "et,omen worden opzigtens een groot getal andere officieren van alle graden men begroot op roml de 130 het getal der officieren, die hunne oppensioenslelling wachtende zyn.

De Denderbode | 1859 | | pagina 2