CORK ESPONDENTIE, M. cn vriend T. tc V. uwe rekening van 12 fjanks was juysl maer ik heb u over dry weken eenen brief geschreven om u le vragen naer de betaling der dry abonnementen van Semmersaeeke, en gy spreekt van myne vraeg in nwcn brief niet. Zoud gy den mynen niet ontvangen hebben Deze rekening beloopt 6 franks, ik verzoek u allervriendelykst my daerover een woordje te willen schryven. Ontvangen van M. De R. le L. fr. 7,50. Vriend D. R. moet ik er nu toch overschieten? Dit zal niet gebeuren, zulde, want na Paesschen krygt gy my op uw lyf. Item ontvangen van M. P. H. te Bellinghen fr. 7,50. De mannen die met den tegenwoordigen toestand bekend slaen, zyn het eens om te herkennen dat het ministerie op dit oogenblik langs verscheydene kanten le gelvk gepraugd is Door het ontslag van generael Berten Door den wederstand welken de regter zyde dreygt te doen aen alle verandering in ons kiesstelsel Door het afkeurend onlhael waermede het publiek de afstelling van M. Van den Broeck ontvangen heeft. In de huydige omstandigheden aenschouwl men de vervanging van generael Berten als zeer moeyelyk. M. V. J. De Meester, oud professor in het kleyn seminarie van St-Nicolaes, en sedert 1851 pastor te Knesselaere, komt verheven te worden lot de weerdighevd van pastor-deken te Audenaerde. Zondag 'avond is den genaemden Joseph Michiels geperision- neerd ofticier, in het Holel van Holland, te Gend, by het drinken van een glas bier schielyk gestorven, ten gevolge van eeue bloed spuwing. Den 26 dezer heeft men te Bambrugge uyt eene beek het lyk opgetrokken van D. Van der Steen, oud 78 jaren, byzonderen te Meire hy was er den avond te voren by ongeluk ingesuk- kehl. Men schryft het volgende uyt Berlaere De onderbrokene werkzaemheden lot het droogmaken van hel groot Meir of Baerbroek. in onze gemeente gaen andermael met veel vlyt voorgezet worden. Eenen kundigen ingenieur, met de geheele uytvoerjng gelast, heeft zich reed's niet zyne familie hier gehuysvest en maekt de noodige loebereydselen om met de drooglrekking eerlsdaegs aenvang te nemen. Een stoomschip, met allerley gereedschappen voorzien, is dynsdag, 22 dezer, in den voormiddag, aengeland en word op hei Meir afgelaten het is ten anderen geschikt om de voor- aigaeude bewerkingen aldaer te helpen verrigten. Ook zien wy van nu af, eene menigte nieuwsgierigen der omliggende gemeenten zich naer de groole sluys begeven, in welker omtrek reeds verscheydene nieuwe herbergen'zyn'tot stand gekomen, lerwyl er nog anderen, slaen 'ingeri"l te worden. De oude visschers zeggen, dat de menigte visschen in dit water ongeloofbaer is. Men vind er paliugen die 5 a -4 kilos wegen, en snoeken vau 6 a 7 kilos. Dit Meer, welk eene oppervlakte van 152 hectaren en deu vorm van een hoefyzer heeft, bevat eene lengte van 5.U00 meters (eeu uer) op eene middenbreedte van 50Ü meters. Langs den zuydkaut van het water bevind zich de gekasseyde baen van Berlaere op Zele, die zeer bewoond is. De heören Van der Eist, broeders, zyn de eygenaers van dit water geworden. De eenigsle uytdrooging, die lot hiertoe in ons land heeft plaets gehad, is degene van hel meer van Lèau (Zout-Leeuw) die slechts hel derde der oppervlakte van het broek van Berlaere bevatte. Door eenen omzendbrief van den minister van oorlog word bekend gemaekt, dat de milicianen der klas van 1854, den 1 april aenstaende, lolde reserve moeten overgaen, en zy vau dan af, krachtens de wet van 1847, een huwelyk kunnen aengaeu na de schulden van hunne massa aengczuvverd te hebben. Men schryft aen den Pahie yan Brugge, dat er ernsti" aen gedacht word, te Brussel om den heer Van den Broeck. den afgestelden ehimist, voor te dragen als lid der Kamer in de aenstaende kiezingen. Ook de kandidaluer van den lieer Fiinck wint aenzienlyk veld. Degendsche peerdenmerkt van Half-Vaslen, door een goed weder begunstigd, was echt inerkweerdig, en wemelde van koop lieden, lielhebbers en nieuwsgierigen ouder de vreinde kooplie den vond men er verscheydene »uyt hel zuyden van Vrankrvk. Al de konvoyen (tie dynsdag morgend toekwamen waren proppende geladen met volk. Daer waren ongeveer 900 trek- en werkpeerden. De verhande lingen waren allerbedryvenste en de tegenwoordigheyd der vremde kooplieden was de oorzaek dat de houders zeer hooge pryzen vroegen. De gemiddelde pryzen voor labeui peernen waren 8UU a 9l0 franks. In prachtpeerden, waervan de merkt buyten de Dampoort gehouden wierd, was er ook geen gebrek men bemerkte een grooter getal engefsclie dan in voorgaende jaren, integendeel waren er min hollandsche, reeds van zondag al'waren er een 40tal prachtpeerden verkocht aen hooge pryzen men spreekt namelyk van een koppel zuyver engelsch-bloedige aeu ö,40U, en van een ander koppel slaelpeerdeu, aen meer dun b,UUU franks. Wy hebben tol hiertoe geene ongelukken gehoord. Maendag morgend, om 10 5/4 ure, heeft er op de hoogte van deu Oever en de Steen hou wersvest te Antwerpen, een smerielyk ongeluk plaets gehad eene spoelingkar, door eenen jongeling gevoerd, was op die hoogte gekomen, toeu eensklaps een kindje, genaeiud Jeunnelte van Belckom, oud 4 jaren, zyude stom en doof aeu den legenovergesielden kant van deu voerman, onder het wiel liep, en daer er geen middel was om de kar nog te kunnen tegenhouden, rolde hel wiel over het hoofd van het kind en verpletterde het zoodanig, dal het hair van hel hoofd aen de steenen plakken bleef. De moeder zelf heeft bet kindje, dat reeds levenloos was. opgenomen. Dit wichtje word van de gebureu, die het algemeen beminden inderdaed betreurd. Twee gendarmen die by toeval ter plaetse waren, hebben proces-vei bael over dit geval - opgemaekt. I Den stoomboot Dolphin, zaterdag laelst uyt Antwerpen naer Londen vertrokken, had 5,500,000 fr. of 90,000 kilos 5 franks- siukken aen boord, voorstkomende uyt de Munt van Brussel en verscliillige banken des lands. Twaelf wagens zyn tioodig geweest om deze speciën naer den stoomboot te voeren. Dacgs' le voren waren er npgmaels meer dan 5 uiillioen in speciën naer Londen uylgevoerd. Dezer dagen wierd eenen ryken eygenaer van Sinl-Joos-ten- Noode, M. Cmei al de godsdienstige pracht in overeenkomst met hel cyfer zyner fortuyu begraven. Des anderendaegs hield eenen zaekgelas'.igden van Mev. C...., met eene vigilant aen de deur der parochiekerk stil en vroeg de rekening der begraveniskoslen, aengezien zegde hy, Mev. C.... onmiddelyk op reys wilde gaen. Er wierd hem geantwoord dal de rekening maer 's anderendaegs gereed zou kunnen wezen. Op zyue vraeg hoeveel de rekening, oppervlakkig, wel kon beloo- pen, zegde men van 1000 tot 1200 Ir. Des anderendaegs bood denzell'den persoon zich by Mev. C.... aen, voorzien van eene rekening der kerkfabriek, beloopende van 10UÜ tot 1200 fr. voor begraveniskoslen. Mev. C.... beklaegde zich over den spoed waermede men de betaling vorderde, en zegde de volledige som niet in buys le hebben. Den boodschapper verontschuldigde zich en billykte zyne spoedige komst op het geldgebrek der kerkfabriek. Hy gaf daerby te verstaen dat hy bereydwilüg eene som op afkorting wilde aenveerden. Mev. C dankte hem voor deze beleefdheyd en overhandigde hem 875 fr., juyst al hei liggende geld dat er nu in T sterfhuys was. Eerst des an derend a eg, toen Mev. C.... de som van omtrent 300 fr. die zy nog schuldig was, naer de kerkfabriek liet brengen kwam liet aen den dag, dat zy het slagtoffer was geweest van eenen stoutmoedige» dief. Hel .gehucht Engeland, onder Uccle, naby Brussel, is dezer dagen hel looneel geweest van een belrenreusweèrdig ongeluk. Een 2jarig kind, Andreas Meert, bevond zich met zyne ojarige zuster alleen in buys, lerwyl hunnen vader voor een half uer was uylgegaen. Om zyne nat gewordene kleederen te droogen, was het kind op eenen stoel geklommen, en hield zoo zyn roksken, waer het nat was, legen de kachel. Ongelukkiglyk hebben de kleederen van het kindje vuer gevat en dal wel met zulke snel- heyd, dat de vlammen op weymge minuten het lichaem van hel arme schaepkcn geheel hadden verkoold, onder de oogen van hel Sjarig meysje, die niets anders kon doen dan om hulp roe pen. Dat men oordeele over de wanhoop des ongelukkigen va ders, toen hy weynige stonden later te huys komende, zyne oogen door een zoo afgrysselyk schouwspel wierden getroffen. Het is droevig om zeggen, maer de waerheyd beslaet het geloof en vertrouwen in de waerzegslers en kaertekykslers is nog verre van onder onze bevolkingen uytgeroevd te "wezen. Elke stad, elk gehucht, bezit nog zyne waerzegster, en meermaels zien wy vrouwen die er naer toe gaen om ze te raedplegen wegens de getroiïwheyd van hare mans jonge en wakkere juffertjes zien wy er by gaen om de strepen van hare handen te doen lellen of eens de kaerlen te doen openslaen om de toekomst te kennen en en ook al in T verschiet den echtgenoot le zien die voor haer beschikt is. Niet weynig geleden schryft men uyt Ronsse, heeft men in onze stad eenen miliciaen by de kaertekykster zien gaen, om te weten of hy ja of neen een gelukkig nummer in de' loling zou getrokken hebben. Naluerlyk moest de waerzegster voor eene zoo gewigtige zaek gansch de uytgestrektheyd van hare kennissen en vernuft uylpullen, want dergelyke kerels zyn nog al moeyelyk om paeyen. Kortom na vele giften van geld, brood, vleesch ja zelfs aerdappelen van des jougelings wege, die al zvne middelen haf! uytgepul en reeds eene felle bres gescholen had in degene zyner ouders, ontving hy de belofte dat hy een gelukkig nummer zou getrokken hebben. De loting gekomen zyude, helaes den jongen zat er in tot over den kop en mogt zich dus veerdig maken om op te gaen. Onnoodig te zeggen dat de waerzegster geene vmvytsols en beschuldigingen moest konpen, by zoo verre dat de zaek eyndelyk ter ooren kwam der justitie die, naer het schynt, van geeiie tooveressen benauwd is. want, in hare zitting van 19 dezer, heeft de reglbank van Audenaerde de genoemde Bemont, weduwe Van Malder, door den Staet, gepensionneerd in hoedanig- heyd van weduwe, van eenen kapiteyn, haren medemael Masse/., metsersknaep, beyde woonachtig te Ronst>e, veroordeeld tot zes weken gevang, 16 franks boete en verdere proceskosten, uyt hoofde van aflroggelary. IETS OVER DE RAMP VAN DEN SAINT PAUL. Deekioipagie door de wilden opgeèten. Den jongen Chinees, den eenigen welken aen de ramp van den Saint-Paul is ontsnapt, heeft aen hel Dagblad van Sydney de volgende mededeeling gedaer._ van de afschuwelyke iooncelen welke hy heeft Ingewoond Den Saint-Paul was gedurende den nacht gestrand; uyt onzen slaep gestoord en plotselings opgewekt snelden wy naer het dek, luyd gillende van angst, den kapiteyn stelde oris gerust en deed ons terug in hel lusschendek gaen. Zoodra het daglicht schemerde ontscheepte men ons op een eyland waer wy gedu rende twee dagen bleven zonder een druppel water; eenige onzer keerden alsdan terug aen boord van het schip om er water en eenige mondbehoeften te halen. Den kapiteyn was rnel een deel zyner ekwipagie in eene sloep vertrokken en gedurende de eerste maend die op zvn vertrek volgde, wierden wy door de inlanders niet verontrust. Ongelukkiglyk moesten wy niet lang die veyligheyd genieten. Talryk van het vaste land gekomeu, vielen zy ons aen. Eenige van ons waren gewapend met tweeloopige karahytien, maer vol schrik wierpen wy dezelve verre van ons weg. Den eeuigsten blanken die by ons was gebleven na het vertrek van kapiteyn Pi nail, was eenen grieksclien matroos met "een mes gewapend, die zich wanhopig op de wilden wierp en er een groot getal doodde voor dal hy zich overgaf. De zegepralende inlanders, namen al onze kleederen, en vernielden ze gcdeellelyk; doch zy hielden al de voorwerpen van weerde, zoo als de geldstukken, ringen enz., dié zy in een gebreyd zaksken plaetsen, dal aen hunnen hals gebonden was. Een zakuerwerk wekte bvzonder hunne aendaeht op zy deden het altyd open en fbe om hun gelaet le zien dat in hel <>las bionk. Gedurende den nacht plaetsie men ons in het midden van een onbeplanle boschperk, waer van afstand tol afstand, vuren wierden aengestoken. Wy wierden zeer zorgvuldig bewaekl door de inlanders, Den volgenden dag (leden de wilden eenen keus van vyf Chine zen en, na ze gedood te hebben, lieten zy ze In aden cn aten ze op. Het overschot van dit schrikkelyk eelmael staken de wilden in hun zaksken. Ziehier hoe zy hunne keuken gereed maeklen De slagtoffers eens gekozen, nam men ze mede, en men kerfde hen op het Ivf (behalve op het hoofd) mel eerie soort van byI daerna doodde men hen, met hun de borst te openen dar. sneed men het Ivf in kleyne stukskens, maer de vingeren, de leenen en de hersenen waren de gezochtste stukken. De heenderen wierden verzameld en verbrand of wel weggeworpen. Ik heb zoo tien van myne vrienden zien vermoorden. Op eenen dag gingen eenige Chinezen in eenen boot vau bel schip zoel water halen. Zy zyn niet meer teruggekomen waerschynelyk zyn zy opgeèten geworden. De wilden bragten ons dagelyks kokos noten en wortels voor ons voedsel. Zy schenen zeer vriendelyk met ons te zyn. Dit duerde zoo lang tot dat ik dit vervloekte eyland heb verlaten. Toen waren er nog in leven vier Chinezen en den grieksclien matroos al de anderen waren vermoord geworden. Den dag dat den stoomboot verscheen, had ik die vyf ongeluk kigen nog gezien. Maer zoodra de inlanders de booten zagen aenkomen, liepen zy naer hunne bergen, met hunne gevangenen. Ik was ziek en gekwetst, zy wilden my niet. Ik verborg iny tus- schen de rotsen tot deaenkomsl der booten, die my mede namen my die ongetwyfeld den eenigsten was die nog leefde. De wilden welke zeer talryk waren, schynen geen opperhoofd te hebben. Zy leven van kokosnoten, die in overvloed op dit eyland groeven, en van eenen wortel die veel overeenkomst heeft met den aerdappel en dien zy geroosterd eten. Eenige honden uytgezon- derd, heb ik nooyt eenig dier, zelfs geenen vogel in dit land <rP7if>n FRANSCII KEVZERRYK. M. lie Cavour, zaterdag morgend le Parys aengekomen kwaert na zes uren, is in de sialie van den vzeren weg ontvan<>cn geworden door den markies de Villamarina", gezant van Piemont In den morgend is, hel opperhoofd van het piemontecscli kabinet door prins Napoleon ontvangen geworden, en daerna heeft hy zich hy prins Hieronymus begeven. Den keyzer heeft M. de Cavour ten 1 ure o Hvangcu. Den franschen Monileur heeft gezegd dat graef Cavour zich naer Parys begaf op uylnoodiging vau den keyzer. Het schynt noglans stellig te wezen dal den eersten minister van Piemont Uyt Turyn naer Parys vertrokken is uyt eygene bewcin» cn geenzins op verzoek van keyzer Napoleon. '.Men zal al spoedig hel doelwit dier zelfwillige reys vernemen. In afwachting zullen wy er bvvoegen dal het nog geenzins geweten is waer en wanneer het kongres zal byeenkomen, en of Sardinien er zal toegelaten worden. n De Palrie aenziet de toelating van Piemont als eene zaek buy- len twyfel. 'T is Vrankryk die ze zou voorgesteld hebben en ze reeds door de kabinetten van Londen en St. Petersburg zou hebben doen aenveerden. Berlyn zou zich noodzakclyk volgens deze meerderheyd schikken. n Wy gelooven te welen, zegt de Presse dat de Palrie ai te stellig is in hare beweering. Het is overigens te bemerken dat de tael der best onderrigte dagbladen van Piemont, zoo als de Opinions en de Independente geenszins van aertl is om de inlichtingen le bevestigen waeron de Palrie hare meening staeft. Indien liet kongres byeenkoml zegt het eerste dezer bladen zullen Vrankryk en Rusland, de zaek van Piemont verdedigen' De voorwaerden door deze mogendheden aen Oostenryk opkleed zullen geenszins aennemelyk zyn, en liet zal ze niet aenveerden Den voorstel van een kongres zal de laeisle diplomatische en vredelievende proef wezen. Den oorlog zal het hoogste vonnis stryken. Te Parys hiyft men aigemeenlvk gelooven dat elke mo"end- heyd in liet kongres zal vertegenwoordigd zyn door haren minister van buylenlandsche zaken, vergezeld van eenen tweeden oevol- rnagtigden zie hier de namen die men algemeenlyk opgeeft voor Oostenryk, graef von Buol, vergezeld door graef Harti- oi deu baron von Hubner; voor Engeland, lord Malmesburfen welligl lord Cowley, doch dezen laetsten is twvfelachtig voor Pruvssen, M. von Schlemitz en M. de Pourtalèsvoor Rusland M. de Kisselcff (hetgeen eene uvtneming zou wezen) en baron Brunnow voor Vrankryk graef Walewskimaer den naem den den tweeden gevolmagligden is nog een geheym; met. spreekt van M. Drouin de Lliuys, doch zulks is hoogst twyfelachtig. De briefwisselingen uyt Parysdie zich waerschvnlvk inbeelden dat het volstrekt noodzakelyk is eiken dag te spreken van graei Cavour, houden niet op zynen terugkeer naer Turyn aen le kondigen, en te verzekeren dal hv zoo voldaen ais moaelvk is wegens zyne samenkomsten met den Keyzer der Franschen in afwachting, hel opperhoofd van het piemonleesch kabinet bevind zich nog altyd te Parys, en men iwyfeli sterk of hy zelfs van daeg zal vertrekken, niettegenslaende de verzekering der Palrie. Wat de samenkomsten betreft welke M. Cavour met Keyzer Napoleon gehad heeft, het is geenszins waerschynlyk dat He brievenschryvers er een enkel woord van welen. Overigens zou dezen minister wel onbehendig wezen moest hy zich niet ien volle vergenoegd loonen aen de ita+ianers die lot hein hebben kunnen naderen immers het schynt stellig te wezen dat graef Cavour. die door zich '/.elven deti afkeer heeft' kunnen bestatigen welken Vrankryk beluygl voor eenen oorlog in ltaliên, niet heeft heeft kunnen nalaten er over zyne verbaesdheyd uvl te drukken De opgewondenheid vermindert niet te Milaneu, zegt de Carres pondancfi llavas. Eenen polilie-kommissaris, Hossi "enaemd komt op don Corso Francesco door zes messteken ge'lrotren lé worden, op twee stappen van eenen post soldaten. Men verhaelt dat den Keyzer der Franschen gezegd heeft dat hy liet voorstel voor liet houden van een Kongres slechts heeft aengenomen, omdat uyt hezelve niets anders' dan eenen eervollen vrede of eenen wettigen oorlog kan voortspruiten. De Opinio tie van den 25 zegt, dat graef Cavour dvnsdaa aenstaende te Turyn zal terug zyn. Men leest in eene correspondentie uyt Turvn van 05 maert Eene inschrvving is met by val en op eene groole sehael geo pet,li voor hel verleenen vau hulp aen de familiën wier zonen onder de vaendels toeroepen zyir Den prins van Carignan, en prins Thomas, zoon van wvlen den hertog van Genua, hebben elk voor iOtli) fr. ingeschreven. Den koning was op het punt van zich aen het hoofd'van het hel leger aen den Tessino te stellen, toen de tyding van een kongres zyn vertrek heeft doen opschorsen.t De ganscbe Piëmonlesche drukpers ziet groole moevelykheden in de diplomatische oplossing van den toestand. Piemont stelt Geneve voor, lot vergaderplaets van het kongres Bet belangrykste is. dal dit kongres. hy zyne vergadering, vooraf beslisse, dal de beyde vvandelyke legérs zich van den Tessino venvyderen want reeds hebben er schendingen van «rordw bied plaets gehad. Ooslenryksche gendarmen en moHeensche dragonders zvn over de grenzen gekomen om de vrvwilligers hunner natiën aen i» houden. le Niet verre van Sarzana en de Spezia heeft er eene botsing van dien aerd plaets gehad doch hel water heelt meer dan het vn'er tot wapens gediend.

De Denderbode | 1859 | | pagina 3