het vraegt, in de Kamer het woord nemen mag. M. Rogier had houden staen van ja en hy had er bygevoegd dat zelfs eenen minister de redenaers onderbreken mogl, en in -hunne pla,ets het woord voeren. Die aenmatiging, welke de wetgevende beraedslaging in eenen toren van Babel 7.011 verkeerd hebben, wekte te regt den tegenstand der Ivamer op AI. Verhaegen zelve stelde er zich tegen, en na veel knagen en zagen, wierd de zaek tot zaterdag uytgesteld. De zitting geopend zynde, M. Rogier, die te midden de zael stond, naby de tafel der snelsehryvers, nam het woord en hy drukte zich zoo trotsig uyt, dat een lid dei- Kamer daer 'mede kort gedacn maekte. M. Landeloos, van Leuven, nam het woord, en zegde dat M. Rogier, volgens het reglement, spreken moest of wel van op zyne plaets, of wel van op het gestoelte. Den minister wierd rood van colère tot in zyn hair, doch hy bleef hel woord voeren van de plaets waer hy stond maer M. Landeloos herhaelde zyne aenmerking en M, Verhaegen noodigde i\l. Rogier uyt om naer zyne plaets te gaen, juyst gelyk men d« eL met eenen wedèrspannigen schooljongen. Dan ging eyndelvk den grooten minister, al drupneuzende, naer zyne plaets. Na eenige aenmerkingen die hy deed op het verslag der vorige zitting, nam M. Verhaegen het woord op het voorval van den dug te voren, en verklaerde rond uyt dat hy verpligt was de voorregten der Kamer slaende te houden. M. Rogier antwoordde dat hy, van zynen kant, de gene des gouvernemenls moest beveyligen, en M. Verhaegen hernam dat de Kamer hare regten zou doen eerbiedigen. M. B. Dumortier nam alsdan het woord, en hy kamde zoodanig het ministerie, dat het niet meer wist waer kyken. M. Rogier, in persoon, wierd in het spel gebragt, en den achtbaren gedeputeerden van Rousselaere haelde aen dat op 25 maerl 1847, M. Rogier in de Kamer juyst het contrarie had gevraegd van hetgeen hy nu vraegde. Den minister, voelende dat hy in de net slak, maekte zich zoo kleyn als mogelyk om er uyt te kunnen kruvpen maer 't was verloren moeyte hy viel in de handen van M. de Theux, die begon met zyne verwondering uyt (e drukken, omdat M. Rogier de Kamer leyden wilde gelyk eenen meester zynè schooljongens levd. Deze onvrywillige herinnering van den voormaligen staet van M. Rogier, deed hem van colère blozen maer M. de Theux allyd slatig en deftig, nam er geen acht op, en kamde zoodanig den minister dal dezen niet meer wist waei kyken. Vruchteloos beweerde hy dat hy niets hadde gezegd 't welk :VJde Theux raken kon den achtbaren gedeputeerden ging tot het eynde toe, en den armen Rogier wierd maer losgelaten door M. de Theux om hervat te worden door M. B. Dumortier, die hem zegde dat indien hy, minister, zyn voorgaende wilde overzien, hy eenen schrikkelyken rned culpd zou te zeggen hebben. De zitting moest voor M. Rogier zoo slecht evndigen als dat zv begonst had, want M. de Rem sse, die aen de linker zyde toebehoort, nam hel woord om de stemming der alphabetische orde af te keuren. Onze deugdzame liberale drukpers, zoo zorgvuldig oir de katholyke geeslclykheyd (e beknibbelen rept nimmer een woordje van de proiestanisc.be priesters van Engeland men zou zeggen dat daer geen misbruyken bestaen. Somlyds zelfs barltzydeze laet- slen tol voorbeeld aen, welken de kalbolyke priesters dienden na te volgen. Wy laten bier derhalve eenige opnemingen volgen, ontleend aen een engelsch dagblad, door den Univcrs van Parys medegedeeld. Dit zal den lezer over den bloyyendei» taet van den prolfeslantscbeu eerediensl slichten. Men beeft berekend dat, voor bet bestier van 200 millioenen geloovigen, de priesters van geheel bet cliiRiendom, Engeland uvlgezonderd; een jaerlyks inkomen hebben van 250 millioenen franks, tersvyl de anglikaensche geestelvkbeyd, die sleebis 6 millioen 500,000 zielen te bezorgen heelI, alleen meer dan 250 millioenen franks ontvangt. In 1856, wanneer bel engelsch gou- .vernemenl de bisschoppen van Londen en Durham wegens bunnen ouderdom en hunne onpasselykheyd aenwakkerde om hunne hissclioopelyke ambten te verlaten, deze beyde kerkvoogden lieten zich «ewilliglyk overhalen, mits bet beslier aen elk e< ne jaer- wedde van 262.500 fr. toestond. Het gouvernement beeft zulke vraeg gedeeltelyk ingewilligd, gevende aen den bisschop van Londen eene jaerwedde van 125,000 fr., en eene andere van 400,000 aen dezen van Durham. Wat zegt 'gy. lezer, zulke pensioentjes zyn, ja, loereykeml om bel leven voort le slepen. De kerkgoederen zyn niet minder aen- zienlyk eenieder weel dal de pastors-keuren in Engeland by verhooging van prys verkocht worden. Hewel hier leest men keure waervan de bevolking klemt tol 280 zielen, inkomst 5,500 fr. vooral beslaende in landeryen waervan de verpachting kan verhoogd worden. Elders leest men: andere keure in de buert van Londen, bevolking 470 zielen, inkomst 4,575 fr. met gei ie- i'elyke woonstede. Op eene andere plaets keure van 270"i'.ielen inkomst 8,425 fr. -- Verder keure van 2!2 zielen, inkomst 16,575 (Y Men kon in 1852 lezen in de Ecclesiastical Gazelle bet vólgende berigtryk kerkgoed le verkoopen. Eenen vruchtbaren «wond van ongeveer honderd akkers, zeer wel gelegen, afhan gende van een kerkambt. De tienden in geldmunt betaeld. Het geheel inkomen, daerin begrepen bet vruchtgèbruyk der pastory en der aenpalende landen, mag begroot worden op 50 duyzend fr. per jaer. De bevolking is zeer lalryk en den kerk bedienden lelt 75 jaren. Den bisschop van Londen ontvangt eene jaeiwedde van 500,500 fr. Hier dient bemerkt te worden dal deze hoogbelaelde kerkbedienden weynig of niets verigten van al wat hunne bediening vordert zy huren arme priesters onder den naem van curalcs o:n hun werk af te doen. Deze sterven byna van gebrek. Zy ontvangen by voorbeeld 1200 fr. om zich hunne vrouw en kinderen le onderhouden. Ondanks al deze geldmiddelen, geheele bevolkingen zyn beroofd van gecs- iclyken bysinnd. In de anglikaensche kerk ontmoet men dezelfde onevenredigheyd die in de samenleving van Engeland hestaet. Daer zvn duyzend inenschen die in middelmate genomen duyzend fr dae°s mogen verteeren, benevens tien duyzend anderen die nauwelyks 50 cenlimcn daegs te besteden hebben. Er bestaen te Londen proteslnnlsche tempels die gedurende een gebeel jaer door geentn enkelen mènsch bezocht worden andere die nauwelyks een of twee mael 's jaers bywooners in kleyn getal tellen. Andere, zooals te Liverpool, waer slechts de hooge volkstanden aenveerd worden en waer nauwelyks het Iwaclfsie deel der bevolking vryon ingang bezit al de andere worden nen hun lot overgelaten. Dit nieltegenslaeude, vind men onbeschofte schryvers die de kalbolyke priesters durven naer Eugeland zenden om eene les van godsdienstiever te ontvangen. Voorwaer j er is niets zoo dwaes en zoo otigerymd welk onze hedendaegsche waenwyzen niet voorhouden. Verbaesd over hunne onversclirok- kene stoutheyd moet men de schouders opsteken en benen gaen. j Men moet het ministerie geenen dank wyten over zyne afkeuring van de stemming by alphabetische lysi, maer indien hel dezelve niet verworpen had, zou men dezelve versmacht hebben onder het getal petitiën die er tegen opkwamen. In de zitting van dynsdag alleen, zyn er honderd achtien petitiën tegen de vryhcydschendende voorstellen der midden- seklie ingekomen. Maendag was er groot gastmael in het koninglyk hof en op hetzelve waren de Staelsministers, MM. de Theux, Dechamps, Lebtau, de Muelenaere, d'Anethan en Liedls, uylgenoodigd. Men sprak er veel van de stemming by alphabetische lyst, en M. 11. De Brouckere deed er eenen geweldigen uytval tegen dien voorstel, tegen de nutteloosheyd van dit nieuw tempeest dat men op het land iverpen wildejuyst op het oogenblik dat de buytenlandsche gebeurtenissen dagtlyks akeliger worden. Er is le Brussel meer dan ooyt kwestie van er een ka- tholyk dagblad te stichten, 't welk de principen der be warende party zou verdedigen. Wy zyn kurieus om te weten wat de' mannen der gentsche kotery gaen zeggen van den maetregel die ten voordeelevanden achtbaren luytenant-generael Capiaumont komt genomen te worden het kabinet, waervan Tom Pouce Van den Stichelen deel maekt, had over eenige weken besloten zich van Hezen op per officier te ontmaken nmer den generael Chaza! is aen het ministerie gekomen, en den generaei Capiaumont, die aen de reservesektie toe behoorde, is reeds in de sektie van werkzamen dienst gesteld, en er is kwestie van hem het militaire opperbevel hebberschap te Brussel te geven, in vervanging van den generael Chazal, die minister van oorlog benoemd is. 'T is volgens ons geene kleyne kaeksmeet dte MM. Gallier, Dubois en Van der Stichelen hier krygen. Wat denkt er de broedermin van Wy moeten alle de teekens van oorlog en vrede inzamelen en zorgvuldig acnteékenen, overal waer zy zich vertoonen. Volgens ons, bragt Rusland ons een voorteeken van vrede by in het volgende feyt het leenings-kontrakt dat Rusland komt te onderteekenen, voorziet het geval van oorlog: dit geval komende, en dienslvolgens de beslaende russische weerdyen 6 p. h. dalende, zyn de teeners gemag- ligl om zich te ontslaen van de verpligling van nieuwe geldstortingen te doen. Als iets stellig mag men zeggen, dat indien den Keyzer van Rusland voorzien had dat hy in eenen middelyken oor log kon meègerukt worden, hy voorzeker geene dergelyke voorwaerde in het leenings-kontrakt zou aenveerd hebben. Wy lezen in den Nouvelliste van Gend Nauwelyks vierdagen geleden gaven wy liet gezond- hevds-bulletyn der gendsche liberale drukpers, en reeds moeien wy er byvoegen dat Baes Kimpe overleden is. Hy kondigt in zyn nummer van gisteren aen dat hy op houd te verschynen. Den National kondigt op zyne beurt aen dat den Echo des Flandres m de handen van het Journal de Gund overga el. baes Kimpe zal men morgen om 5 ure begraven. Den stoet zal geopend worden door een harmonie-korps onder het bestuer van eenen scheden muziekant, grooten vriend van den overledenen en eenen zyner bezonderste aen- wervers, Den rouw zal opgehad worden door MM. Melde- penningen en De Kerckhove-Delimon zy hebben de geboorte van baes Kimpe bygewoond 'L is juyst dat zy zyne begraving bywoonen. De tegenwoordigheyd van M. De Kerehove in deze treurige plegtigheyd is des te nood- zakelyker, dat hy aen den overledenen zyne plaets van burgemeester verschuldigd is. De kist zal gedragen worden door den schryver van baes Kimpe"s djakkc en de dry bezonderste artislen die aen dit meesterstuk geknoeyd hebben. De hoeken der lykbaer zullen gedragen wordendoor Willem Rogghé, Felix Boone, docteur Diafoirus, alle dry opstellers van baes Kinipe, en door zynen uytgever De llaeve. Den grooten rouw met krysschers zal gedragen worden. Achter het lyk zullen optreden M. den minister Van der Stichelen, MM. de gedeputeerden Manilius, Saeyman en Neyt, den gemeente-raedsheer M. J. Van den Berghe en M. Dervaux met een kykerken in zyn linker oog. liet peerd van baes Kimpehet oog neèrslagtig en het hoofd hangende, zal den stoet sluyten. By het evndigen der plegtigheyd zal het geleyd worden by den velleploller die zyn vel zal verkeeren in relikwiën, ten gebruyke dér bewonderaers van baes Kimpe die dit vel op het hunne zullen dragen. a De redevoeringen op het graf zullen nytgesproken worden door M. Manilius, Willem Rogghé en Felix Boone. Wy zullen dezelve aen onze iezërs mededeelen. CORRESPONDENTIE, Zeer geachten vriend P. J. ie Gend de inschryvine van M. V. 13. is begonst l july 1857 en betaeld Jol 4 july 1853. De in- schrvving van M. C. "is begonst den 1 augusly 1*857 en betaeld tot 1 augusty 1858. De"ene van M. V. heeft aenvang genomen 1 november 1857 en betaeld tot 1 november 1858. Zeer vriendelyke groetenis, zulde E. P. J. en non zaligen paessclien, man lief. Ontvangen van M. S. le Engbien 5 fr. Item 15 Jr. v;ln M. V. A. te Antwerpen. Item van M. den P. te Meerbeke 6 fr. Beminden K. L. uyt G. 'l is goed, er zal gevolg aen uwen brief gegeven worden. Maer als ge komt, ze zal uen kassort bakke, en veel zout in doene, z'es niet veel konne eten. Jofvr. M. D. C. te C. gy kont my in postzegels uwen abonne meutsprys zenden, te weten 7 fr. 25 centlinen. De nalatigheyd van uwen vriend heelt my 55 centimen gekost. M. V. te B. ik heb niets aen de zaek in kwestie te zeggen. Den vriend die my eertyds daerin kon helpen, is overleden. Het spyl my dal ik u niet kan nuttig zyn. Vriend S. uyt A. wees niet bekommerd met de betaling van M. L. ik heb daer al lang voor gezorgd, gy zult my met gelegen- heyd myne verschotten terugkeeren. Minzame groetenis. Voorleden maendag heeft iemand onzer vrienden ons 6 fr. behandigd. Het is ons ontvlogen, wie hel is. Den geëerden bestel ler word vriendelyk verzocht onze memorie te ververschen. Eenen onzer lezers van 't kanton Lennick (Braband) geeft ter meditatie aen de geuzen, de liberale zeeverpotlen en andere quidams van Ninove het mandement van den kardinael Aertsbisschop voor den vasten van dees jaer, waerin Zyne Eminentie wydloopig handelt over de gods lasteringen en de heyligschendei-yën. Maer daer de me morie van die heerkens en sullen nog al kon is en liHiinen kop nogal veel staet naer geld, goed en interest, geeft hy hun ter overweging deze éëne, enkele en eenvoudige Vraeg en Antwoord van den kleynen mechelsehen cate chismus. V. Wanneer bedryft men lleyligschendery of Sacri- legie A. Als men heylige of aen God toegewyde zaken, plaet- sen of persoonen onteert, of mishandelt, als zyn de HH. Sacramenten, de kerken en kerkhoven, de geestelyke per soonen. enz. V. J. Uyt hoofde van den aengroey der bevolking in ons land, is er kwestie van het getal representanten te vergroo'ten. Goed en wel als dit noodig is en regtveerdig gedaen word. Maer als wy zien dat er menigmael een goed deel van die heeren by de zittingen ontbreken, dan denken wy, dat een verminderd getal toch ook wel de le verrigtene zaken zou kunnen afwerken, en zyn van opinie dat het beter ware middels te zoeken om de zittingen vollediger te krygen. Maer hoe dit gedaen Zou het niet regtveerdig en een middel tot oppassingzyn, den trek derafwezigen lesnoeyen, even als dit in meest alle zaken het geval is? Medeged M. A. Uyltenhove, onderpastor te St-Piete.rs-Aygem (Gend) gaet in dezelfde hoedanigheyd over naer Andegem, en word te Aygem vervangen door M. L. Scbollaert, priester in het Seminarie M. J, - Th. Van Scheerdyk, pastor le Daknam, gael in de zelfde hoedanigheyd over naer Knesselaere. De korrektionnele reglbank van Gend heeft uytspraek ge daen in de zaek der fabriekwerkers. Degenen die beligl waren van samenspanning, zyn alle ver oordeeld geworden hel ineestendeel lot 1 maend derzelfde straf Wat bet tweede beschuldigiugspunl betreft, namelyk van we- derspannigheyd legen de politie, de beligling is voor vier be schuldigden van de hand gewezen geworden, Pieter Kolm, den baes uyt liet Zwart Ilondclcen, en Pieter Maes. zyn elk tot 5 maen- den gevang veroordeeld. Den 5 mey aenstaeude zullen de loteliugen van 1859 aen de krygsoverheyd worden overgeleverd. (iel schynl dal hel diplomatieke korps vertoogen heeft gedaen aen den heer Devrière, minister van buytenlandsche zaken, over den blinden oorlog dien liet liberale ministerie de bewarende party aendoet. Meu leest in een brusselscli blad, dat tussclien eenige dagen den Monilcur een groot getal nieuwe oppensiocnstellingen in het leger zal afkondigen en men verzekert ons, voegt gemeld blad er bv, dat alle twyfeliug opgehouden is wegens de kwestie van le weten of de koninglyke besluylen, die de oppensioensielling ge bieden der dry oppergeneeslieeren Lebeau, Gouzée en Tallois, hunne uytvoering moeten bekomen. Het zelfde blad zegt nog dat den generael Berten geheel in 't kort tol militairen bevelhebber der provincie Limburg zal benoemd worden. Van alle kanten ontvangen wy berigten, zegt bel Handels bladdal de petitiën legen de kiezing volgens den ABC, en ten gunste der vraeg, om voortaen in de gemeenten zeiven le kiezen, 'op den buyten uytniuntend ontvangen worden. Men kan zich verwachten dezer dagen een aental smeekschriften, met talryke handteekens bekleed, in de Kamer te zien aenkomen. Men heeft le Parys de huwelvksaenkondiging gedaen van M. de Villeneuve met de dochter van burggraef Vilain XlHl, oud-minister van buytenlandsche zaken van Belgiën. M. Alexis Spanoghe, notaris ter residentie van Gend, is gisteren morgend overleden in de gemeente St-Gi 1 lis (W'aes), al waer hy eenige dagen was gaen doorbrengen. M. Spanoghe was 70 jaren oud. MM. B. Martens en E. Dauwe hebben aen den Koning hun ontslag van schepenen van Eeeloo ingezonden. Den genaemden P. J. Hofman, dienstknecht by M. Jos. Behiels, landbouwer en steenkapper te Sl-Nikolaes, is dynsdag namiddag plotseling dood gevallen, terwyl by omtrent dezes hofstede bezig was met aerdappelen te planten. Den ongelukkigen was 45 jaren oud en kloek van gestalte. Hy laet eene weduwe en verscbevdene kinderen achter. -- Men scliryft uyt Maldegem Eene buytengewoone gebeurtenis heeft hier plaets gehad In den nacht tussclien 7 en 8 dezer is in deze gemeente overleden dc vrouw van den landbouwer N., benevens hare twee kinderen. De dry lyken zyn in eene list gelegd, aen elke zyde der moeder een kind. Den 9 april heeft hunne begraving plaets gehad. Heel de gemeente was in droefheyd. want de overledene vrouw wierd door elkeen bemind, en vooral door de armen, die by haer altyd bulp en troost vonden. Binst de verledene maend maert zyn er 5964 brieven niet kQnnen aen bun adres besteld worden, om rede van gebrek aen de adressen. Op dit getal zyn er 2281, na de opening aeu de ver zenders kunnen teruggezonden worden 1485 brieven zyn achter wege gebleven. Zaterdag namiddag rond een en half ure, heeft eenen druk kersjongen aen het stadliuys te Gend een met papier bedekt paksken gevonden, dal hy naer de permanentie gedragen heeft. Eenen kominissaris heeft het pak geopend en men heeft een nieuw geboren kind gevonden dat slechts sinds w^ynige uren ter wereld gekomen was en gansch naekt in het papier gedraeyd was geworden.

De Denderbode | 1859 | | pagina 2