OVERLEDENEN. Berigt. Maeudag laelst heelt er it- Zele eeue moordpooging plael ge- liad op den persoon van Maria De Alacgli, huysvrotiw van Lucas Herwegh, daglooner ald;ier. Rond 8 ure des morgends vond men deze vrouw in haer bed liggen, zwemmende in haer bloed. Zy had met eeue schaer eene diepe wonde ontvangen in de keel. Volgens zeggen van den ge neesheer die haer vermaekt heelt, is het leven der vrouw lier— wegh in gevaer. Uit ingezamelde inlichtingen blvkt, dal de inisdaed zou ge pleegd zyn door den geuaemden Pieler Francies Her wegh, stief zoon van hel slagtoffer, mei behulp van zyne zuster Hortense. Oe betiglen zvn aengehonden. Een echt buylengewoon geval heeft dei: 6 dezer te Luyk ïn de St-iluberlstra'el plaets gehad. Een 7-jarig dochtertje dat door zyne ouders eenige oogenblikken alleen gelalen was. iu eene kamer der tweede verdieping van hel hnys N° 17, was in de venster geklommen, die op dit oogenblik open stond, en viel er langs buylen uyt. Den heer F. Deschampheleere, getrouwd, daglooner, oud 56 jaren, byzondersten hueraer van het buys, zat bezig met hout te kappen, toen hy eensklaps het kind bemerkte op den oogenblik zelf dat het neêrviel, en zich juyst onderdo venster bevindende, liet hy ras kapmes en hout vallen en had den tyd hel kind iu zyne armen te vangen. Hel meysje is er van af geweest mei eenige ligte kneuzingen die reeds genezen zyn. Doch zoo was het niet met haren redder, die eenen feilen stamp ontving op zyn hert, welken hem tot hiertoe nog doet lyden. Mén schryl't uyt Veurne, 7 april Gisteren heeft eenen schrikkely ken brand de hofstede in assclie gelegd van den landbouwer G. Ghyssaerl. te Eggewaerls-Capelle t 5 koeyen. zyn in de vlammen omgekomen, die ook verslonden hebben 175 luctolilers tarwe, een duyzendtal bondels strooy, 500 hooybundels en byna al den huysraed en de laudbouwers- werktuygen. Men scbryft deze ramp aen kwaedwilligheyd toe. De schade word op meer dan twaelf duyzend franks gerekend en niets was togen brandgevaer verzekerd. Een dagblad van Luyk geeft de volgende inlichtingen nopens oenen brand die op de Noorder spoorbaen. tussclien Brussel en Namen komt plaets te hebben. Den verbrandden waggon behoorde toe aen de Messagerien Van Gend, en was met koopwaren geladen voor eene weerde van rond de 100 duyzend franks, waervan een deel in doorvoer voor Duytschland, en vcrscheydene balen voor koopliandelshuyzen van Luyk. Eenen dezer laetste beeft eene bael zyde verloren, eener weerde van 10 duyzend franks. In de Kamer is eene kredietsvraeg van een inillioen franks liedergelegd. ten eynde de gemeenten ter hulpe te komen in bet ophouwen van scholen en bet aenkoopen van schoolgerief. In het dlslrikt Eecloo treft men nog verscheydene gemeenten aen, alwaer het schoolwezen, by gebrek aen geldmiddels, in eenen deernisweerdigen staet verkeert. 'Lokael en meubels, alles ontbreekt er, terwyl de jeugd van hel noodig onderwys blyft verstoken, en dit om de goede reden dat den stad die misdeelden nooyl gedenkt, welke de middels niet bezitten om zich zeiven ie behelpen. Van nu af roepen wy de nendaclil in dier gemeenten op den voorgestelden maelregel. Zy dienen in ivds itare regtert te doen gelden, of anders verliezen z.v de kans otii eyndelyk 'haer school wezen uyt zynen treurstaet te doen verryzen. Men schryfl uyt Doornyk tl april Gister en morgend, rond 8 uren, op den oogenblik dat zyn dochterkeu die hare eerste kommunie deed, nog in de kerk was, is er eenen man uyt de Augustyuenslrael met eeue subiele doori geslagen. De gevallen van schielyke overlydeus zvn in onze stad zeer menigvuldig; verleden» week nog is eenen persoon in de Ilaigne- straet insgtdyks plotselings dood gevallen. Men komt reeds uyt Rotterdam naer Londen te voeren de eerste komkommers van het saisoen. Eerlyds was dit koophandels- artikel heel en gansclt verzuyrnd, maer sedert eenige jaren zvn de vragen uyt Hull, Liverpool en Londen zoodanig groot gewor den, dol byna alle de dorpen in de omstreken van Rotterdam zich om zoo te zeggen uytsluylelyk met de teelt dezer plant bezig houden. Men schi vfl uyt Korlrvk In oliede sleden en gemeenten der Vlaenderen zyn er petitiën in omloop, om nam- de Vertegenwoordigers-Kamer gestoeid te weiden legen het wetsontwerp nopens de kiezing by alphabe tise!»: lysl. De grncle meerdrrheyd der kiezers onzer stad heelt liet zich eene pligt gemaekt aen de betooging deel te nemen, en zyn handteeken te stellen op de protestatie legen den nieuwen aeuslag, welken de liberalen en hunne meerdetheyd van mey op de kieswet willen begaen. Zondag laetst heeft een bloedig gevecht den schrik ver- spreyd iu de gemeente Gulleghein Twee kuypers die zoo het schynt wegens liuuiien stiel malkander nyd toedroegen en thans bedronken waren, geraekten met elkaer in twist, en van woorden kwam men lol slagen, en wel zoodanig dat eenen der bevde aen zynen tegenstrever letter lyU de reglerhand afkapte met een kapmes. FRAXSCH KEYZERRYK. Eene briefwisseling uyt Parys zegt dat de hevelhebbers der gro tdafdeelingen van Vrankryk van wege den minister van oorlog bevel ontvangen hebben om al de soldaten in ivdelyk verlof onder de wapens te roepen. Dit hevel, gelagteekehii van maendag li, zou reeds gevolgd zyn van eeli ander, w-at rby er aen de bevel hebbers der afilcelingen die hel leger van Lyons uytmaken, geboden word van zonder uylstel hunne onderlinge afilcelingen marschveerdig te maken. Het inroepen der tydelyke verfof- gangers zou omniddelyk een effektief van ISO a 200 duyzend mannen op voet brengen. Men moet bet zich niet onlveynzen, in de tegenwoordige om standigheden ware de mobilisatie van het leger van Lyons een beslissend feyl. De Gazelle van Sl-Pelersburg bevestigt zonder eenige bewim peling, dal er tusscben Vrankryk en Rusland een verbond bestaet. Parys, 15 april. Ziellier de ontleding van eenen artikel geschikt om indruk te doen. Na aengekondigd te hebben dat Ooslenryk de algemeene ont wapening vraegl, voor dal hei Kongres byeenkomi, van alle de mogendheden die in de Italiaenscbe kwestie belang hebben drukte de Palrie zich uyt in dezer vopgen Indien Ooslenryk denkt dat de algemeene ontwapening die het voorstelt tot gevolg moei hebben het behoud van den statu quo in Italien indien het, niet ee.i woord, slechts wilt ont wapenen om uyt de moeyelykheden van den liuydigen toestand te geraken, en geenszins 0111 dezelve tot eene oplossing te brengen, dan zou men in dit lusschengeval niet anders moeten zien dan de uyterste pooging eener heel slechte zaek, en men zou geenszins moeten denkon dal Vrankryk er de dupe zal van wezen. Vrankryk wilt niemand bedriegen, noch ook zich laten be driegen door wien hel ook zy. Wel besloten alles te aenveerden dat nuttig en ernstig is zal hel ook verstooteu alles wat zyne eygene weerdighevd en degene der belangen die het onder zyne bescher ming genomen beeft kan krenken. Het beste is dus van te wachten, stille b'yven, zich aen ge 'lie voorbarige verhopingen over le laten doch ook aen geene overdrevene vrees. Hetgeen wilt zeggen, dat den Pays, tolk van M. Walewski, ons gisteren valsche verhopirigen gaf, en dat den Keyzer Napoleon geenszins beschikt is om van zyne oorlogsloebereydselen af te zien zelfs niet om de vereeniniging van bet Kongres teweeg le brengen. Daeraon twyl'eldcn wy reeds van over lang. De Palrie, men komt hel zoo even te zien, beweert dat Vrauk- ryk niemand wilt bedriegen. Zie er hier een bewysvan, wy balen het uyt hetzelfde artikel cc Wat Vrankryk betreft, voor eerst, liet is geenzins uyt de voorwaerden van den vredeslael getreden. Het beeft geen kamp gevormd in de vooruylzigten van eenen oorlog. Hel beeft geene legers op zyne grenzen byeengetrokken. Het beeft aen de wetge vende magt geene buytengevvoone kredieten gevraegd om zyn effektief te vermeerderen. Kalm en waekzaem, heeft bel zich gereed gehouden om al de pliglen te vervullen welke zyne eer en zyn belang hem oplegden, maer liet heeft noch gewapend noch troepen te been gebragt. k Voor Ooslenryk is liet geheel anders bel beeft zyn leger op oorlogsvoet gesteld. Het heelt de mannen van zyn «;floktief in Italien van 60,060 op 200,000 vermeerderd het heeft zyne ves tingen versterkt, zyne krygsbchoeflen byeengebragi, en geheel de wereld weet dat het van nu af te velde zou kunnen trekken, moest zulks zynen wil wezen. Piemont heeft het voorbeeld van Ooslenryk moeten volgen. Op bel zier» dier ontzaggelyke wapeningen, die eene bedreyging waren voor zyne oualliankelykbeyd, heelt het alle de voorzorgen genomen welke de zorg zyner wettige verdediging hem a'en- raedde. Zulkdanig zyn de middelendoor de Palrie uytgedacht, om te doen gelooven aen de regzinnighevd van het keyzerlyk gouverne- nemenl. Eène nieuwe staetkundige brochuer is te Parys verschenen, Zy draegt voor titel L'Aulriche, Machiavel et Vllalie. Ooslenryk word er hevig in aengevallen ook den Paus word er niet in gespaerd. De Napelscbe regering en den Pauselyken Stoel hebben de verklaring gedaen, dal zv aen het aensiaende Kongres de bevoegdheyd niet toekennen om zich met de inwendige aengele- genheden van hunne wederzydsche rvken te bemoeyen.' Parys, 4aDril. - -Den Pays kondigt aen het hoofd zvner kolommen de volgende nota af. Eene zoo gelukkige als onverwachte ommekeering heeft sints vier-en-lwinlig uren hel aeuschyn der zaken veranderd. Indien onze inlichtingen juyst zyu, zouden de moeyelykheden die de byeenkoinsi van het Kongres verlraegden, voor goed vereffend zyn. Men zou hel eens geworden zyn nopens de voorwaerden eener gezamenlijke ontwapening Ooslenryk zou zyne bepaeldelvke aenkleving gegeven hebben en hel Kongres zou heel in bet kort kunnen byeenkomen. Deze tydingen aenkondigende onder alle voorbehoudingen, maer inel de natuerlyke vurigheyd welke baren gerusstelleuden ?erd verdient, moeten wy verklareu dal, zonder ze op eene volstrekte wyze in al bare 'byzonderheden te kunnen waerbor»en wv sterke redens hebben om te gelooven dat zy de echte uvtdruk- kmg zyn van den liuydigen toestand. De belangvolle inlichtingen die wy komen inede te deelen, doen genoegzaem de beweegredens kennen van bet plotselim' vertrek van lord Cowley naer Londen, alwaer Z. Exc eene ont moeting zal hebben met sir Hudson, minister van Engeland te Tnryn. - Den Pays kondigt eene nota af waerin by zegt dat indien zyne inlichtingen nauwkeurig zyn, de moeyelykheden voorde byeenkonisl van't Kongres voorgoed zonden'vereffend zyn. Men zou overeengekomen zyn wegens de voorwaerde eener gelvklydi-e ontwapening. Ooslenryk zou zyne toestemming gegeven hebben en de vereening van 'i Kongres zou in 't kort plaets'hebben. Den Pays geeft overigens deze tyrling maer onder voorbehou ding. Noglaus men gelooft dat zy juyst zyn. Na de Beurs heeft de 5 p. li. 67-05 gedaen. EXGELAND.- De Algemeene Briefwisseling van Londen beweert uyt zekere bron le weten, dat er hoogst belangryke en ongeruststellende berigten vrydag in bel ministerie van buvtenlaudsclie zaken Isegekomen zyn. Onmiddelvk na er van mrd.-deHing bekomen le hebben heelt lord Derby zich naer Buckingham-Palace begeven en na er met de Koningin gesproken te hebben, beeft by metgraef Malmesbury en M. Disraeli eene lange onderhandeling gehad, by gevolg derwelkeer besloten geworden is dat er dringenbeydsbalve eenen miuisterraed zou- byeeugeroepen worden voor 's anderen- da eg s, en (iat men zich iu betrekking stellen zou met lord Pal- merston, om hem le vragen dat hy in de Gemeenten-Kamer den voorstel zou veidagen welken hy aengekondigd had. Zulks zou de oorzaek wezen der uvtleggingen vrydag avond gegeven door M. Disraeli in de Gemeenlén-Kamer én lord Mal mesbury in de Kamer der Lords, die bevde verklaerden dat liet gouvernement der Koningin alles gedaen bad wal mogelvk was om den vrede van Europa le behouden. Den Times kondigt een telegrafisch berigt uyt Weenen af, volgens hetwelk er een legerkorps van 50,000 mannen naer Italien zou gestuerd worden. Een ander korps van 60,000 mannen is te Ween en vereeuigd. In Bohemen en Moravien, worden er 70,000 mannen reseivelroepen byeengetrokken. De reserven voor bel leger van Italien en de andere zyn onder de wapens geroepen. Uyt Turyn meld men dat M. Hudson, minister van Engeland by bet hof van Sardinien, vrydag avond vertrokken is naer Lon den, werwaerts hy door zyn gouvernement geroepen geworden is. OOSTENRYK. Ooslenryk eyscht de ontwapening van Piemont. Het stelt r.adrukkelyk deze voorwaerden vast alvorens Ie willen deel nemen in bel Kongres. Eenen artikel der Weincr-Zeilung is als 't ware de aenbaling der beweegredens van Oostenryk's begeerte. Wy moeten zeggen dat de vraeg der ontwapening 'van Piemont ten hoogsten ongunstiglyk door de tolken van bel fransch gouver nement ontbaeld word. Zie bier den artikel van liet ooslenrvksch blad Hel oostenrykscb gouvernement weiiscbt vuriglyk den oogenblik te zien naderen dat bet zyne wapeningen mag slaken. Vrankryk doet als of bet nooyl gewapend had en hei berevd zich lol eenen onlzaggelykeu oorlog. Piemont zoekt hemel en hel te bewegen, alle middelen zyn hem goed, als het maer het getal zyner troepen kan vermeerderen. Vrykorpsen, deserteurs, nationale wachten, alles word geligt en geretireerd, en middelerwyl houd bet niet op van ie zeggen dat er geen ander middel is dan den oorlog om uyt al zyne moeyelykhedo i te geraken. Zelfs neemt het zynen toevlugt tol de geestelykheyd. Sardinien wilt dus den oorlog en bekent zulks openllyk, nudan. dewyl gansch Europa den vrede verlangt, is het reglveerdig dat Sardinien de eerste zy om te ontwapenen. Graef Cavour veynst te moeten beducht zyn voor eenen aenval yan wege Ooslenryk maer Europa weel dal deze vrees ongegrond is. De wyze alleen op dewelke Piemont overal zyne troepen in hoopkens geplaels beeft, zegt eenen briefwisselaer van den Times, bewyst dal bet geenen aenval van den kant van Ooslenryk vreest. Inderdaed, 50,000 Oostenrykers, in samengetrokken korpsen ge vormd, zouden de 70,UUU Piemontezers doorbreken die verspreyd liggen op eene linie van vyf-en-twintig uren lang, en het eene korps na hel andere verslaen. Het pieinonteesch gouvernement weet geheel wel dat heivertrouwen mag hebben in de belofte door den keyzer van Ooslenryk gedaen om hem niet aen te randen. Het weet dat Ooslenryk jegens hem met langmoedigheyd te werk gael, om aen Europa te bewyzen boe gemagligd bet is- De groote wapeningen van OosleDryk zyn niet gedaen ter oorzaek van Piemont, maer wel ter oorzaek van Vrankryk. Voor wat Vrankryk aen te tasten betreft, dat zou van wege Ooslenryk één zoo rlwaes denkbeeld wezen, dat noch de Siècle noch de Opinione hem hetzelve hebben durven leenen, en nogtans kramen beyde deze bladen alle dagen zoo veel dwazighèden uyt. Oosten ryk wapent zich om eenen vereenigden aenval der troepen van Vrankryk te kunnen afweeren. Indien Piemont ontwapende, dat zou een bewys zyn dat Vrankryk niet wilt aehrandeu. en dat hel zelf beschikt is om zyne wapeningen op te schorsen. Nudan, van zoohaest Oostenrvk zal overtuvgd wezen dal men hel niet zal aeulasten, zal hel zich verhaesien, en daer mag men op rekenen, om zyn leger te ver minderen. Om zulks te gelooven, is het genoeg'den finanlielen toestand van ons ryk te kennen. Uyt diplomatische heuschheyd, mogen wy niet evschen dat Vrankryk zich ontwapene. vooreerst, omdat bet zyne wapeningen loochent, vervolgens omdat men zou mogen vreezen van de zoo kittelachtige ligtgeloovigheyd der fransche natie te kwetsen. Het is dus noodig dat Vrankryk of Piemont eerst en vooral ontwapene Oostenryk mag er van liet eerste voorbeeld niet geven, om dat het weet boe zeer bet met eenen aenval bedieygd is. Sardinien beweert dat bet niet mag ontwapenen, omdat zyne bondgenoten, Garibaldi en konsoorten in dit geval bet vuer aen zyn buys zouden steken. Het beste van al ware dat Vrankryk ontwapende; de fransche natie zou deze tyding met vreugd en begeestering aenveerden. Alsdan zouden de gevolmagtigde van het kongres met rust mogen maeiregelen beramen om voortaen verwikkelingen te voorkomen gelyk degene waermede den keyzer zich op dit oogenblik be kommert. Langs om min begint men te spreken van de byeenkomst van bet Kongres. Alle de tydingen die ons toekomen, zyn het ongelukkiglyk eens om eenen wereldbrand als dreygend te doen aenschouwen. Men vraegt zich wie den veldtogt zou'openen. Oos lenryk of Piemont op eene zoo zwaerwigtige kwestie ware tiet hachelyk om antwoorden edoch, als men denkt aen de prokla- inatie die iu de kazernen van Milanen afgekondigt geweest is, werd men natuerlyk geneygd om te gelooven dal Ooslenryk, ziende dat de voorafgaende onderhandelingen des Kongres al te zeer beginnen le sluvineren en aldus aen zyne vyanden den tvd geven om hunne oorlogsbereydselen te voltrekken, den veldtogt zal openen. Den Posl-Zcilung van Weenen zegt bet volgende Rv alriien het Kongres geene plaets beeft, zoo als dit goed mogelvk is, zou Ooslenryk ontslagen zyn van de belofte om Sardinien niet aen te randen doch wy zouden van den anderen kant, onze ernstigste belangen miskennen, als wy den aenval zouden uytslellen tot hel tydpuiitdat onze tegenstrevers geheel en al gewapend zyn. De beginsels der krygslaktiet leeren, dat men den vyand hel initatief niet mag laten en de Piemontezers de kans niet geven, met hunne vrykorpsen en vrernde overloopers ons de eersten op bet I vf te vallen. Men schryft uyt Weenen aen den Times, 8 april Binnen eenige dagen zal bel misschien myrie pynelyk pliet zyn u aen te kondigen dal Oostenryk den oorlóg verklaerd heell aen Sardinien. de echte tyding my toegekomen zynde, dat den Keyzer Frans-Joseph zyn voornemen heeft uytgedr'ukt van niet langer meer tot speelbal aen den Keyzer der Franschen te willen dienen. Eenen oorlogsraed is dezen nacht gehouden onder voorzitter schap des Keyzers. Hy heeft van 10 uren des avonds tot uren des morgends geduerd. Den adel van Bobcmen heeft zich vereenigd om aen Z. M. den Keyzer een adres aen te bieden, in hetwelk by verklaerl bereyd te wezen om <c zyn bloed en zyne goederen aen het vaderland ten besten te geven, in geval bel ryk gevaer mogt loopeu, en in hetwelk hy ook aen bel gouvernement de verzekerin" betuvgt van zyne onwankelbare gelrouwiglieyd. I)it adres, door de vurigste vaderlandsliefde ingeboezemd, is ^eeds onderleekeud door leden tot de hoogste edele familien behooreude. BLRGERLYKEN-STAND. GEBOüRTEN. Mannelyk 6 Vrouwel. 7 P. D« Vnlkeneer, 2 j. Mvlbeke.— M. Arys. 10 m..M\lbeke.E.Ballinekx 2 ni., Zonneslr. O. Van dr-r Speplen. man De Brul, schryver, 27 j. Nieuwstr.M. De Veylder, kantw-prkster 22 j., St. Jobsslraetj'e.J. Droeshoudt, wed. van Kuyssinck, landbouw st. 73j. Schaerbeke. Bv J. Van Peleghem Apotheker te Aelst aen de groote Kerk. Amer Stomachique (Maeg-Bitter.) De flesch, 1° Graed fr. 1,50. 2" tV. 2,00. 5" fr. 0,00. Prys der iiqueuren per liter Franschen, Munt, Punch, Anisette, Schiedam, Anys, Genever. Plaisir. Elexir, Bitter enz. fr. 0-65, 0-80, 1 (10, 1-25, 1-50 en 1-75; de liter Azyn 25 c. N. B. Daer is eene merkelyke vermindering van prys wanneer men vyf of meer liters of flesschen Iiqueuren neemt.

De Denderbode | 1859 | | pagina 3