Eene revolulionnaire bedreyging. PILL EKENS. hare kerkhoven en dat niemand straffeloos dien eygendom mag schenden of ontëeren. Hier uyl volgt klaer dat den ongëlukkigen van JNinove (als 7 de Kerk vereyscht) moet ontgraven worden en dat de pligtigen moeten gestraft worden. Wy vinden in de Broedermin van 20 dezer eenen afschuwelyken artikel, die ons denken doet*aen de woesie bedreyging welke den Journal dc Gand uytbraekle, toen M. Van der Sliclielen, 11 u minister van 's lands werken, er den besluerder van was De troebels der maend mcy zullen by elke groolc gclcgenlieyd herbe ginnen Dat schreef hel liberael blad. De bevordering aen generael Capiaumonl gegeven, heeft iels nog afschuwelyker aen de roode Broedermin doen schryven zv bedreygt ons noch min noch meer dan met eene Icleyne betooging die voor de intriganten van alle slack niet gunstig toeten zal. en voegt er by, dal men daer van, bv«de aenstaende kiezingen, alrecdc eenen voorsmack hebben zal. Eenieder begrypl genoeg/aem de beteeke lis dier woeste woorden: 't is eenen oproer waermede de Broedermin de kathol}ken be dreygt; baren artikel, dien wy lelterlyk overschryven, zal er de ovet luyging van geven. Hoort hoe het rood blad zich uytdrukt Het is onzeggelyk wal slechten indruk de verheffing van generael Capiaumonl in onze stad heeft gemaekt. In gansch deze zaek ziel men enkel eene klerikale hof-inlrigucbestemd om de burger y te kwetsen. Doch dit is niet genoeg. Men dicne te weten wal beleekenis deze zaek hebbe en het ministerie heeft zich daerointrenl te verklaren. Het liberael ministerie heeft door versclieydene omzend brieven de gendsche gemeente gelyk gegeven en de Jusschenkomst van generael Capiaumonl, in mey 1857 onwettig genoemd. Men diene nu te weten of de verheffing van generael Capiaumonl den held der maelschappy van Vinccnlius-a-PauIo eene soort van logenstraffing is van de gevoelens, door het ministerie te kennen gegeven. Inluaschentyd hebben wy aen de aristo' ratieke-klèrikale kliek, die daer te Brussel alles uenweud, om de vreedzame ont wikkeling onzer instellingen te verhinderen, eenen raed te geven. Wy'radcn de mannendie daervan deel maken, aen, met niet al te veel minachting ten opzichte der burgert/, die hel liberael ministerie aen hel bewind gebragl heeft, te werk te gacn. Zy dienen zich te herinneren, dal hel in de burgerklasse is dat thans dc meeste kracht cn de meeste verlichting zit, EN DAT EB WEL EENE KLEYNE BETOOGING ZOU KUNNEN PLAETS GRYPEN, DIE VGOK DE INTRIGANTEN VAN ALLE SLACII NIET GUNSTIG ZOU WEZEN. Bv de aenstaende kieziugen zal men daervan, wy twyfelen er niet aen, a'rccde ccncn voorsmack hebben. De revolulionnaire bedreyging is klaeruyi gedaen de marmen der Broedermin willen eene kleyne belooging die ons duer kosten ya' zy beroepen zich op ik weet niet welke minachting voor de burgery, al ol'de burgers iets gemeens hadden met degene die lot den oproer hunnen toevlugl willen uemeu Neen, de burgerklas verfoeyl de roode woelmannen tusschen haeren bet demagogisch gespuys zyn er hoegenaemd gecne betrekkingen de burgers weten by ondervinding tol welke baldadigheden de demagogen bekwaem zyn, en des noods /.ouden zy hun eene duchtige les spelen. Gelukkiglyk zal de revolulionnaire bedreyging der Broedermin, baer lol nieis anders dan tot schande strekken aen bel hoofd van bel departement van oorlog bevind zich ten huydigen dage een moedig inan die de rust mint en ze met ongestraft zal laten stomen. Willen de roode kerels van aen de Watermolen-brugge er hel bewys van hebben, dal zy hun revolutionnair drêygeine'nl ten uylvoer brengen, en met de eerste mael zal generael Chazal hun de goestc benemen van te herbeginnen. (Ylaemsche Land.) Hel Verbond van Aelst, de Settelde, de Dendergallc en sooi'tgelykeu lusteikucht hadden geheel de vei-ledeiie maend hunne bladen opgevuld niet alle soorten van be schuldigingen, haetverwekkende verwvtingen. valsclilieden met geheele bundels, logens en lasteringen met steerteu, dit alles tegen de geestelvken en ter gelegenheyd van liet ABC-schandaal 't welk, volgens hun, de liuylenkiezers zoo zeer moest verlichten, dat deze noch lampolie, noch kcersen meer zouden noodig gehad hebben. .Maer wal is er van al die ellendige knoeyery gekomen Gelyk w y hel hooger zegden, den koning heeft maer alleenelvk zym ii alniagtigeu polilieken domper moeten loonen eiisellensis dit liberael licht van zelfs uytgegaen, latende'acliter zich eenen geur, die veel gelykenis heeft met dien welken men in 't algemeen by de lilieruters-frWmiafons aenli'eft. Wy hebben dit ABCstelsel bestreden cm afgekeurd, en daerotn waren wy achleruylkruypers vyanden der vryheyd, voorstaenders der kiesverdrukking, haters van heUicht en 'kweet niet wat al. De vraeg is nu of den koning ook nen achteruyUruyper, nen vyand der vryheyd, nen voor- staender der kiesverdrukking, nen haler van 't licht en?, zal wezen Wy wachten naer die antwoord, marr 't zal verloren gewacht zvn, wahl die prulschriften zullen nu ondervinden dal zy wel, na veel kakelen, een ey gekregen hebben, maer dat liet rot waspouah Het I tirbond stelt zich in eene woedende razernv tegen den Demierbode en zeeverl nvt dat het op ons artikel over de predicatie van professor Allmryer niet wilt ant woorden dan met de diepste verachting Jnysl allyd liet zeilde licdeken van alle gepatenteerde dommcrikken.... Diepe verachting, zeer diepe verachting, ja meer dan allerdiepste verachting, en allyd yerachling, verachting inslag en verachting scheerdraed, dit is 'I geen den verach- telykslen hucht der stad allvd cp de lippen heeft 0111 zich uyt den slach te trekken. Maer, konfraler, g'on weet gy misschien niet, jongen, dat w v uwe verachting als eene uvlslekende eer nemen G'en weet gv misschien niet dat wy voor niets ter wereld de achting van 11 0! van uwen ae'nhang zouden begeeren G'en weel gy misschien niet ilat gy ons, door uwe omioozele verachting, veel plaisier aendoet 1 G'eii weet gy misschien niet dat wy naer uwe achting stacn gelyk naer eenen beschimmelden Carditis? Dit is^ noglans zoo, man, en dit zullen wy u herhalen telkens dat gy met dien armen zeever zuil afkomen. Maer wat willen wy zeggen, als den ezeldryver neven den ezel gaet, is 't moeyelyk 0111 weten wie den meester is, en als al die zoogezegde verachters van een ander byeenstaen. is 't nog moeyelyker 0111 weten wie van hun de verachting van een trelfelyk man weerd is. lil eenen vuyllioop is't raer dat er iets goeds gevonden word, daerom zullen wy ons wel wachten daer in te zoeken, wy laten dit voor de liefhebbers. Alhoewel onzen geestbekioiupen konfraler geen verslag, over de predicatie van meister Altmever heeft konnen noch durven geven, omdat zyn mager waterbreyn daertoe volstrekt onbekwaeiu is, komt liy O.NZG VRIEN DEN uytdagen 0111 de venynige valsciiliedeu van den Brusselschen halveiifrankpioiéssor Ie wederleggen. Maer Verbond, gy hebt hier met onze vrienden niet te doen, wy zouden 11, op onze beurt, konnen zeggen dat deze uw schandelvk smaedblad te diep vertoeven en eenen zoo vuygen kerel te veel verachten, 0111 zich met 't een of met 't ander bezig te houden, dat ware en opregt deftige lieden zich zouden schamen met een blad gelyk 't Verbond of met 't geen er van afhangt in aenraking te komen, dat zy dit laten loopen, met 't hair van buyten en zich zelfs niet geweerdigen daer eenen blik op te werpen. Doch wy willen 11 dit niet zeggen, alhoewel gy geene andere antwoord zond verdienen, om u, als er nog een briezelken versland in uwen kop steekt, te doen gevoelen hoe dwaes gy 11 zeiven aen de galg klapt, en aen de liberalersparly van Aelst te doen ver laen hoe leeg zy gedaeld is zulkeii onnoozelen kérel en zulk ellendig blad voor verdediger en tolk te moeten behouden. Maer daer ligt den knoop niet als gy de predicatie van meester Altmever met zoo veel gebrom en geschal twee weken achtereen aenkondigde moest gy daervan zelf een omstandig en beredeneerd verslag welen te doen, onder straf van by liet publiek door te gaen als eenen vcrstandeloozen vlegel, die iets aenbeveelt wal liy zelf niet keilt, in zulke omstandigheden is 't niet genoeg te komen zeeveren dat den redenare een schitterend SUCCES gehad hee/t, dat' hg de mannen liccft weten te doen inde handen klakken en de vrouwen TJtAMEl\ van aen- doening doen toeenen, eenen gazettier, byzonderlyk eenen gazettier, die de pretentie beeft liet volk te verlichten, moet weten eenen, korlbondigen oogslag Ie werpen op de redevoering van den spreker en, en lot oiiderrigting zyner lezers, weten aen te toonen wat nut, wat voordeel, er uyt die redevoering te trekken isMaer wy gevoelen dat wy hier bezig zyn met eene onmogelyke zaek te vragen wolle van een zwyn vergen, saucissen in een hondenkot zoeken, of verstand van 'l Verbond eysschen is al verre gelyk. .-. Maer a propos, wy hebben daer het woord gelost van 11A L V E N V U A N K P RO E E SS O Kzou t Verbond aen het publiek eens willen kenbaer maken of meester Altmever al de halve fraukskens van 7 inganggeld heefl opgestreken en er mee naer Brussel vertrokken is, of wel wat er van die halve frankskens geworden is. Hel ware wel eenen professor van de Brusselsche Uni- versiteyt oneer aendoen te zeggen dat hv voor eenen halven frank van Bi-ussel naer Aelst is komen preken, daer er niet eenen leerling-llnytspeler, markt-fyfelaer of kermisvioolkrabber is die ook geenen halven frank ingang- geld zou vragen voor eene soiree. Maer dewyl het Verbond de vraeg die wy hem daeromtrent gedaen hebben stillekens van kant schuvft, om zich bezig te houden met over zyne onnoozele verachting te zeeveren, zou het publiek wel regl hebben le onderstellen dat Altmever die halve franks kens heeft opgestreken. En indien dit waer ware, zou zulks niet veel tot eer strekken van eenen geleerden gedecoreerden professor, gelyk 't Verbond hem noemt, want geheel de wereld zou van gevoelen zyn dat hy eenen zakleeraer isIn alle geval" zouden wy daerover niet verwonderd zyn, want de liberalen zvn alle, zonder uytzon- zondering, ook LIVERALtaSEn daerbv, den snaps den brandewyn, den cognac, den rhum kosten ook geld en mef halve frankskens kan men dit alles betalen Wy wachten naer de antwoord van 't Verbond. De liberale lawytmakeis hadden beweerd dat zy een petioimemeuL zouden doen onlstaen hebben ten vooi deele der su mming by alphabetische orde, en inderdaed, zy hebben zich dcM'tig aen het werk gesteld. Nu, wy hebben inde Jaerboehen der Kamer willen beslaligen hoe groot den byval was geweest die zy ontmoet hadden, en na eene slipte opzoeking, hebben wy gevonden dat er, uyt geheel België dry-en-veertig petition aen de Kamer ten voordeele van gemelde stemming gezonden waren geweest. De petitiën tegen de stemming by alphabetische orde en die tevens vraegdon dat er nieuwe kiesomschryviugen zouden gemaekt worden en dat men de belasting op de sterke dranken afschaften zou, of buyten den kiescyns stellen, hebben wy ook opgezocht, en lot. t u loc hebben wy er dry honderd twee-en-negenlig (592) geleld, zoo dat er 540 petilien meer tegen als voor den voorstel dei' midden- sektic ingezonden zyn geweest. En onze tegenstrevers beweerden dat de openbare denk- wy/e hun gunstig was In de zilting van 14 april riep M. Rogier uyt Wy zyn de. krachtdadige verdedigers der geestelykheyd. Van het oogenblik af dat men de vrvhevd der eereaiensten en van hunne bedienaers zou willen schenden, wy zyn daer om er ons tegen te verzetten. Eb) twee maenden te voren, denzelfden Rogier, dien gewaenden krachldadigen verdediger der geestelylcheyd, had gezeyd, al M. de Muelenaere te onderbreken, dat den priester, die liever met zyne consciëntie dan met het gouvernement in vrede, leven wilde, in 7 kot zou gesleken worden En denzelfden Rogier deed eene wet stemmen die al de liberale dagbladen bekennen het eène zware inbreuk doet op de vryheyd van godsdienst. Ziedacr de weerde van het gezwets van M. den minister Een dagblad van Brussel zegt voorzeker te weten dal MM. Goblet vader, Thiéfry en Dubus te Brussel afzien van bun mandaet van volksvertegenwoordiger. Hetzelfde blad voegt er by Zonder te beweeren dat wy de beslissing van AL Verhaegen kennen, mogen wy nogtans zeggen dat den voorzitter der Kamer sedert zaterdag laetst, verklaert aer* wie het hooren wilt, dat hy zynen laetsten zittyd doet als voorzitter en dat hy inde maend juny, zynen politieken levensloop eyndigen zal. Wy vernemen dat AI. Verhaegen nog eens de komedie speelt. Het nieuws dat generael Capiaumont van de reserve weer in aktieven dienst geplaelsl wierd, heeft het Journal de Gand het bloed der kwaedheyd raer het hoofd doen stygen en niet zonder reden, inderdaed. De wegzending van dien generael was eenen triomf voor de gendsche woelgeesten zynen terugkeer is eene nederlaeg voor de mannen van mey-november. Die benoeming zou klaer en duydelyk doen zien, dat generael Chazal de zaken anders- verstaet dan de andere ministers, en dal deze voor zynen wil hebben moeten bukken. Men leest in den Écho de Bruxclles Men mag als eene door de leden der regter zyde bestolene zaek aenzien, de wevgering van alle deelneming in den red oi wist nopens de kwestie der liefdadigheyd, ter gelegenlieyd van liet wetsontwerp tol uytlegging van het artikel 84 der gemeente-wel. Eene verklaring zal door de regterzyde gedaen en ondertee- kend worden, om aen hel land de beweegrede dezer onthouding in de huydige omstandigheden te doen kennen. Meerbeke. 20 April 1859. Mvnheer den Dcndcrbode. Gisteren naer de jaermerkl van Ninove gegaen zynde werd my lot lezing aengeboden, een brief uil Meerbeke gedagleekend en' in 'l Verbond opgenomen Onmogelyk ware het UE. myne gevoelens uit te drukken en ik zal my wel onthouden het walgelyk geknoeisel van een pekzwarte jodenziel te wederleggen. Zulke vuiligheid kan men niet röereu zonder zicli le bezwadderen. Daer 'l Aelstersch Verbond te Meerbeke zoo onbekend is als de keizer van China, ben ik zeker de eenigsle die den bedoelden brief gelezen liebbe. In deze hoedanigheid aclite ik eene pligt te verklaren. 1° Dat er tè Meerbeke geene wangedrochten beslacn, in slaet om zulke beestiglieden (er past geen ander word op) le schryven; 2° dat de scliryver moei overtuigd zyn dat hy eene schandelyke eerroovery heeft willen begaen om zyn woon le loochenen en de vuiligheid van Ninove op Meerbeke te werpen 5° Dal myne medeburgers maeudag en vier weken zullen een- pariglyk in de kiesbus bewyzen dal ik de gevoelens van allen uitdruk. Uil het vonnis dat dien dag zal door de kiezers uitgesproken wórden, zal M. Van Oinlenhove en zvne party konnen besefh rï wal, lot hem in I860 afwachtDe kiezers laten zich geen tweemael foppen. Groet UE. Doken. CORRESPONDENTIE, Ontvangen van Jofvr. M. D. C. le Calcken, 7 fr. 20 c. Idem van M. V. D. NV. te Evergem 5 fr. Idem van MM. V. G. en V. M te Temsche 15 franks Idem 6 fr. van M V. G. te Semmersaeke. Idem van MM. de NV. I). B. le Sl-Nicolaes G franks. Besten vriend uyt Sl. Ik heb de twee kwittanciekens ont vangen, ik zal ze doen gelden daer waer het behoort. M. S uyt A. zeg aen M. V. B. in inynen naeir., dat het niet zal gebeuren, al kwamen er zoo nog tien mannen. Zulke drev- gemenieii en rotte appels hebben hy iny evenveel weerde. M. en vriend C. uyt M. de laelstecorrespondentie' was voor u niet. Wel bedankt over uwen wel wil lenden brief. Hertelvke handdrukking. Wy vernemen met veel genoegen dat de kinderen De Loose, landbouwers te Ilaelterl, in den veewedslryd te Brussel, den 1* prys behaeld hebben voor liet schoonste en zwaerste verken, 't welk weegt 547 kilogrammen. Dees merkweerdig stuk bad aller oogen op zich getrokken en de verwondering van de grootste liefhebbers gaende gemaekt. M. Jacques De Sadeleer, landbouwer ter zelfde gemeente, heeft ook eenen allerschoonslen os ten loon gesteld, welken, alhoewel geenen prys behaekl hebbende, een der merkweerdigste I veeslukken van den kampslryd was. De volgende lieeren van ons arrondissement zyn als jureën I door 't lol a enge wezen M. P. Arents, notaris te Herzele. Tb. Van den Sehuereu, f veearts le Geeröerdsbergen. - D«: keuring dei- slieren tol den spriugdiensl bestemd voor t 'i jaer 1859, zal in de 7° en 8e landbouwdistrikteu plaets hebben als volgt Zaterdag 14 mey om 8 uren, te Nederbrakel. Maendag, 16 inev, om 8 uren. le Cruyshautein; om 11 uren, le Audenaerde. Dytisdng, 17 mey om le uren to Ronsse. Z. Em. den kardioael-aerlsbisschop van Mechelen heelt openbare gebeden uytgesclireven om van don Hemel de gelukkige 1 verlossing te bekomen van H. K. en K II Mev. de hertogin van Bra baud. Keyzer Napoleon III is geboren den 20 april 1808 Dus is hy 51 jaren oud geworden. Eene krygscommissie, samengesteld uyt aclit-en-twintig officieren van alle graden, van de luytenanten geueraels tolde kapiteyns, houd dagelyks zitting in hel ministerie van oorlog, onder voorzitterschap van den minister. Deze kommissie houd zich niet bezig niet de opmaking van een wetsontwerp over del versterkingen van Antwerpen, maer wel mot het onderzoek' der kwestie om le welen welke hel beste verdedigingsstelsel is, I en welke de werken zyn die bet zou veroorzaken Wat dat onderzoek misschien langer zal doen duren dan men eerst verwacht bad, is de voorbrenging van een plan ter ver*j grooting en versterking van Antwerpen door eenen jongen bel-l giscben officier, en dat, naer men zegt, zoowel beantwoord aen de belioeflen der handelstad als aen die der genie. Wierd dit plan aengeuomen. dan zou Antwerpen, met de P wvk inbegrepen, duchtig versterkt zyn en zyne wallen zien verdwyneu.

De Denderbode | 1859 | | pagina 2