Dcil Ileylijiuu Vadur licefl .Mjjr. de Merode, zwager van M, den graef de Moutalemberl, benoemd lot kanonik van St Pieters in bet Valikaen. Als een onleylbaer middel Ier verdelging van rupsen en andere inseklen, beveell men bet gebruyk aeu van kootteer, voor bet schilderen van lauverk, traliën en andere hofbehoorten. De koolteer kost slechls 10 eenlimen per kilo, terwyl de gemeen ste schildering 80 c. den kilo kosi. Volgens de lyst welke 'den Moniteur du Notariat alle weken afkondigt, lelt men op dit oogenblik in Belgiën 19 openstaende plaetsen van notaris. Te Brussel is een nieuw franscli dagblad, getiteld l'Uni- versel, verschenen. Men zegt dat den heer Jules Goudon, oud- opsteller van den Univers van Parys, er den opsteller van is. .1laerl roert zynen slccrl; April doel wul hy wil, zegt bel spreekwoord, en dit schvul wel zoo te zyn. Maer als Aprii eens den duyvol wil jagen, valt bel ons niet té min zuer op de mae". Paesscben stael voor de deur; het winterpak is versleten en afge dragen; de sleeukoolen zyn opgebrand en men ziet nog slechtste plaels waer zy gelegen hebben; de fruytboomen pryken met hunne bloesems; en de bloemen komen buyien 'i winterbuys kyken, als schenen zy aen de lucht Ie vragen of ze bare groote liefelyke oogen niet zouden opentrekken, en' daer zieit ze Sinjeur April met een boos gezigl over de onderdeur liggen en "eesselt met gure hagel-en sneeuwbuyen op menschen en dieren, en schyol ons door de vlagen toe te roepen <c Schiet den dikken jas nog niet uvl, of ge krvgt den doctor op uw dak. Den winter heeft u in zynen lirief nog niet veel verteld, maer ik moet er een bitter Postscriptum onder schryven.» Eu iuderdaed, liet is niet mogelyk een boozer weer uyl te denken dan wy sedert eeni"e dagen hebben vrvdag, zaterdag en zondag, vielen hagelsteenen bykans zoo groot als knikkers; sneeuwvlagen, orkaen, wind- en yswolkeu zweefden achtervolgens boven hel hoofd en ze ntaeklen dat hel by lyden zoo donker wierd als in '1 voorgeborgle der hel. en daer tusschen nog donder en bliksem; en vandage, gisteren eri eergisteren maekt het zoo koud als in de Noorderlandeo. Eu Snocks almanak van 1859 noemt zulk weére taxelyk goiïd en Stocks almanak noemt het ai.lcmams weder Men schryfl uyl Welshoorde, 12 april M. Van der Looy, van Sint-Antand, patroon van een binuenlandsch schip, had eené lading kolen genomen voor Holland. Onder reyze gebeurde er een ongeluk aen het zeyl, en zynen zoon met eeu'eti matroos waren in het touwwerk geklommen, toen eeneschielyke beweging van het vaertuvg hun het evenwigt deed verliezen beyden vielen in het water en versmoorden. Den patroon Van der Loov moest twee andere mannen aen boord nemen. Gisteren voor ons dorp gekomen zynde, strandde het koolschip den hooi in zee gelaten zynde met de twee nieuwgekomenen er in, om aen land ie geraken, kantelde nel kleyne vaertuyg ook om, en deze twee ougelukkigen vonden insgelvks de dood'in de golven. Men schryfl uyl Antwerpen Den storm die vrydag laelst over onze stad gewoed heeft, is al niet min geweldig geweest in Holland. Eenén passagier alhier acugekometi aen boord van den stoomboot Telegraaf, verhaalt dat aen het Hellegat, ter plaels gezegd de Ooilgensplaal men eenen tjalk gevon len heelt in gevaer van te vergaen. De mannen die er op waren deden uoodseyues. Den kapileyn van den Tele graaf spoedde rich eene sloep in zee te laten om hem ter hulp te snellen. Deze sloep was bemand door J. Govaerls, tweeden stuerman, en de malroozen L. Van der Sluys en A. Deboer. Deze malroozen begaven zich aeu boord van hel in nood verkeerende schip en gelukten er in de zeven mannen der ekwi- pagie te redden. Dit schip. Vrouw Johanna genoemd, van de haven van Amsterdam, was met assche geladen voor Dender- monde. liet behoort toe aen de weduwe Zylemaus, die aen boord was met baren oudsten zoon, bevelhebber des vaertuygs en no" vier andere hater kinderen. De vrouw Johanna, die voor een derde zyner weerde verzekerd was, is schier onmiddelyk na de redding gezonken. De passagiers van den Telegraaf N" 4 zwaeyen den grootsten lof toe aen bet gedrag van den kapiteyu en de malroozen van dezen stoomboot. Men schryfi uyl Namen In zyne laetsle zitting heeft den gemeenleraed besloten dal de godshnyskoiumissie zou gelast worden met de uvtvoering van het testament, waerby M. Jacguet, oud-ondernemer in onze stad, gausch zyne foituyn, bedragende tut 500 duvzend franks, bezet voor het slichten van een tocvlugtshuys ten vóordeele van onge huwde persoonen van het matinelyk geslacht, die de voorwaerden van ouderdom, enz. vereenigen, welke den afgestorvenen in zyn testament heeft aangestipt. Den Oregon Sentinel van Jacksonville van 12 february bevat bel volgende berigl Wy hebben geld,boter. vel. aerdappels, ajuyn, meel', boenders, bout nooüig ja wy hebben dezelfde behoellens r.ls iemand an ders. Degenen die ons betalingen schuldig zyn of die zich io ons blad willen abonneren, mogen ons met een van bovengemetde artikelen betalen. Brengt maer op brengt maer op I want als wy werken hebben wy ook regl om te eten. Hel bof van Cassatie beeft gisteren de voorziening ver worpen van den genaetnden August Legros, oud 49 jaren, glazemaker en landbouwer, geboren te Brussel, wooneude te Ganshoren, tol dc doodstraf veroordeeld door het Assisenhof van Braband, voor moordpooging op den burgemeester llaeck. Zaterdag laetst. giog I. Vauderstichel, te Waereghem. by valavond, met een zakje aerdappelslukken om die nog voor den duysier te planten maer ougelukkiglyk keerde den man niet .meer huyswaefts. Men heeft hem morgends nadien naesl hel aerdappelveld, in een koornstuk, ontzield vinden liggen. Den ougelukkigen was by zyn werk in bezwyming gevallen, èn bad er tie dood gevonden. Den oveiledenen" laet' 'eene gebrekkelyke weduwe achter. Beyde behooren tot de treffelyks'.e familien on/.es dorps. Zaterdag avond heeft men te Brussel eene Meeting gehouden over de vryheyd van den amblenaer. Een lalryk publiek, vooral ambtènaers, dagbladschryvers en letterkundigen waren aenwezig. Ouder de sprekets melden wy twee afgezette functionnarisseu de beeren Moliuari en Van den Broek. Hel ministerie is door die Iwee sprekets ten sterkste gehekeld, vooral den laelslen wierd door de luydrucbtigsle loejuycbingen bejegend. M. Verdunnen, schepenen der stad Sl-Nikolaes, heeft bet ongeluk gehad ziclr hel been te breken al vallende in zvne brouwery. Men schryfl ons uyt Yper Vrydag avond is M. Van de Lariolle, ontvanger van het oktrooy, bvna bel slagtoffer geweest eener moordpooging, met voorbe dachten raed gepleegd door eenen ouden oklroovbedienden. Claeys genaémd die «enigen tyd geleder, was afgesteld ter oorzaek van ontrouw. In de Slerrestaaet en toen hy liuyswaerls keerde, rond 10 en hall ure des avonds, wierd M. Van de Lanotte door eenen kerel op't Ivf gesprongen en met een kapmes eene wonde toegebragt in zyn hoofd. Eene hevige worsteling die ten minsten tién minuten lang duerde, yolgde op dezen eersten aenval, tol dat eyndelyk M. Van de Lanotte uyl de handen van zynen moor- denaer kon losgeraken en weg vlugllen met het wapen dat hem gekwetst had. Gelukkiglyk is zyne wonde niet doodelyk. Wat den aenvaller betreft, men heeft maendag avond zyn lyk onldtki in hel Wedwater van liet Zaelbof. Men schryfl ons uyl Moll, 17 april Eenen molenaer, zekeren Van Lceinpuf, bespeurde sedert geruynien tyd dal er op zynen molen diefstallen wierden bega en byzomlerlyk aen de geldbeurs, die op den molen liggende was. Hiervan wierd reeds dikwyls in des molenaers wooniug gewag gcmaekl, maer niemand kon begrygen, hoe men daer, waer nooyl braek ontdekt wierd, stelen kon. lulusschenlyd hield het steleu niet op en voor kort en goed, besloot den molenaer deze zaek te eyndigen, door dezelve heymelyk aen liet waekzaem oog van den yvervollen veldwachter Van Hoof te vertrouwen. Dezen nam met gretigheyd zulk aenhod aen. Iteeds den avond, op den dag der bekendmaking volgende, begaf by zich naer den molen waerin hy zich in stille opsloot, om de komst des roovers' af te wachten. Hy dacht zeker te zyn, den schurk in de handen van het geregl te leveren maer pyneiyke teleurstelling Den dief verscheen niet en den veelbelovenden nacht liep vruchteloos voorby. Doch één is geen één, zegt liet spreekwoord,zoo dacht ook den veldwachter. Kan het morgen den nacht zyner komst niet zyn Of zou den dief zich nu op eens met steleu verrykl hebben De nachten volgden elkander op tien nachten zat den veldwachter op den loi r.' Volgens gewoonte begaf hy zich den elfsten dag naer den molen en plaetsle zich onder het rek, waeiop zich de beurs bevond. Hel sloeg middernacht, toen Van Hoof eene ladder tegen de roeyen hoorde plaetsen, en een zwart gestalte kroop welhaesi door hel 'deurke van den as-krop binnen. Den schelm naderde, greep in het donker naer de beurs, maer abuis iu plaels van de beurs te vallen streelde hy het hoofd van den wakenden veldwachter. Dezen sprong toe, greep hem by de keel en belette hem van het liazepad te kiezen. Het was zekeren Jan Ddie dikwyls dc steenen had helpen scherpen, llyl goede inlichtingen is gebleken dal hel de eerste mael niet is dat hy zich aen zulk leyt pliglig gemaekl heeft. Hy bevind zich in de handen der justitie, welke zyne rekening zal effen maken. Dhad aen zyne vrouw, by zyn "uytgai n* gezegd, dat hy zich ging zelfmoor den. Door zyne slechte daed stort hy zyne vrouw en en drylal kinderen in de grootste droefbeyd. Men schryfl uyt hel kamp van Beverloo Een feyt dal droevig had kunnen eyndigen. doch gelukkig is uytgevallen, is hier over eenige dagen gebeurd- Twee gestrafte soldaten zalen in het kol hunnen wachter was eenen ouden sergeant. Nu, omtrent den middag begaf dezen zich naer het kol, om de beyde gevangenen de voorschrevene wandeling te laten doen. Oiize mannen lieten hel zicli geen tweemael zeggen. Doch nauwelvks waren zy uyl het kot, of zy maekten zich van den sergeant meester en staken hem in hunne plaels, waei van zy de deur sloten, en zich naer de kleyne barak begaven, die hy ni« t verre van hel kol bewoond. Daer trokken zy de bmgerkl eed eren van hun slagtoffer aen, en aldus verkleed trokken zy nog ongeliiudeid hel kamp uyl. Des anuerendaegs verscheen den ouden sergeant op hel rapport niet men nam inlichtingen, doch niemand wist er iels van. Wanneer men echter later voorby hel kol ging, hoorde men zuchten. Men brak de dein open, en daer vond inen den armen sergeant half in bezwyming liggen. Hy is er met de vrees van af geweest, en met eenen nacht honger en koude, en wel ligt ook mei hel gelach zyner kameraden. Wal de weggeloo- pfiien belreli, zy loopen nog. Den poücie-Aüinnihsaris eener naburige gemeente, op zyne gewoone ronde in de hei bergen van zyn dmp, vond in eene dezer eenen onbekenden persoon aen tafel zitten Met de doorziende logica, welke dit ras onderscheyd, vermoedde hy eenen vreinde- ling. - Uwe pawipieren zegde hy op dien vreeselyken loon die hel gezag zoo zeer verheft. Hier zyn zy. Den kommissaris leest, of spelt M. Ainwooner der gemeente C..:., kanton T. (Oostvlaenderen) geboortig van idem Geboortig van idem, zegt den kommissaris in zyn eygen. dat is suspect; Idem is eenen aer- digen naeiu voor eene parochie; ik keniie er geen zulke. Wacht een wevnig, zegt hy tegen den vreimleling; ik koom aeustonds terug. En hv loopt naer het gemeentehuvs, doorzoekt het woor denboek der gemeente, maer vimi er geen Idem. Hierop keert hy zegepralend terug en zegt Vremdeliug, in name van de wet, ik arreleer u uw pasport is valscli Maer, kommissaris. Hel is valscli, zeg ik. Idemdit is genoeg. Dal men de gendarmen bale. Den gerekwireerden brigadier komt toegesneld. Doch by ge- lukke voor den vremdeliug, was dezen bedienden wat meer ervaren in zake van pasnorlen dan den kommissaris, en den vremdeliug wierd in vryheyd gesteld. Indien dezen poljliekommissaris in den veewedstrvd den eer sten prys had, dit zou ook wel zyn. VEROORDEELING VAN GENERAEL GUNCKEL. Het provinliael geregtshof in zuyd-Holland heeft zaterdag, hy een uytvoerig arrest den gepensiorineeiden luytenant generae! C. ix. Gunckel, schuldig verklaerd van vergifting van L. C. E. Eshra, door hel doen van vergif in gencvcr, soep' en leverworst, en hem veroordeeld tol de doodstraf, uyt te voeren binnen 's Gravenhage. Het hof heeft niet aengenomen de beweering van den verdediger, dat den beschuldigden krankzinnig was of aen versiandverbysiering leed, maer integendeel bewezen, dat uyt de daedzaken de volkomen bewyzen blyken van toeleg op liet leven van Louisa Esbra door vergiftiging, en bier dus bestact de volvoerde misdaed van vergiftiging. Den beschuldigden was by liet uytspreken van dit arrest schynbaer bedaerd. Kunnen de dieven in den hemel Ja want dynsdag mid dag is den genaeiiden B. schildersgasl in den llcmel'te Berchem, by Antwerpen, op stelen betrapt. Den diefstal bestond in 15 fr! koperen geld, 2 déjeuner-tassen en eene tafelbel. Den hospes had vermoeden, en toen Jan kladderkwast 's middags been ging, volg de hy hem op. Onrferwege liet den dief eene 'der tassen vallen. Toen greep den hospes hem hy de jas en bragt hem in de wacht aen de poort en van daer wierd den oneerlyken werkman aen den kommissaris van de wyk overgeleverd. DOOD VAN DEN KONING VAN NAPELS Eene depeche uyt Marseille, 18 april, meld De brieven uyl Napels met den laelslen pakelboot te Marseille ontvangen, melden dal koning Ferdinand II, den 12 dezer is ovei leden. KoningFerdinnnd II. wierd geboren den 12 jamiary 1810, en den 8 november 1850 den lioou van Napels beklommen. Zyn ver- moedelyk opvolger is de hertog Frauz van Calabrie, geboren den 1G jaiiuary 1856. FRANSCII KEYZERRYK. Een berigl uyt Londen geeft ons de ontleding van een zeer belangryk artikel van den Times nopens de laetsle diplomatische lusschengevallen. Hel engelsch blad zegt dal Oostenryk gevraegd hebbende, als eerste begin der algenieene ontwapening, dal Piemont zyne wervingen zou staken, Vrankryk geantwoord heeft dal voor wat hem zelve betreft, hel geenszins' gewapend heeft, en verder, dal hel zelfs weygerde van Piemont le verzoeken opdat het zyne wapeningen zou ophouden. Den Times voegt er by dat indien den oorlog moest komen uyt le hersten. Engeland noch dc party van Vrankryk, noch de parïy van Oosienryk zou nemen. Volgens eene briefwisseling uyt Parys aen het zelfde blad gezonden, zou Oostenryk, voor eenen gestelden dag, een definitief antwoord gevraegd hebben wegens de kwestie der oulwapening, zoo niet dal liet den oorlog zou verklaren. Vrankryk zou alsdan groote vergunningen gedaen hebben en het Kongrês zou byeen- komen op den reeds gemelden tyd. Parys, 16 april. Hel fransch gouvernement heeft aen de dagbladen van Parys de volgende nota medegedeeld Verscheydene bladen kondigen volgens den Times, de grond slagen af die het voorwerp moeten ujtmakeii der beraedslagingcn van hel Kongres. Deze aeiihaling niet nauwkeurig zynde, gelooven wy deze vcrschillige punten te moeten tereglsiellen, zooals zy voorgesteld geworden zyn door Engeland en door de vier mogendheden zyn aenveerd geworden. Zie er hier den tekst van 1° De middelen bepalen door dewelke den vrede tusschen Oosienryk en Sardinien kan behouden blvven. 2° Hoe de ontruyn.iug der Roomsche-Staien door de fraosche en de Oostenryksehe troepen best zai kunnen uylgewerkt worden. 5° Of er hervormingen behooren ingevoerd te worden in hel inwendig bestuer dezer Stalen en de andere Stalen van Italiën waer van het bestuer gebrekken zou opleveren die klaerlvk zouden strekken om eenen bestendigen en gevaerlyken stael van onrust en misnoegdlieyd daer te stellen, en welke deze hervormiu"en zouden zyn 4° De traktaten tusschen Oostenryk en de hertogdommen te vervangen door een onderling verbond tusschen de Staten van Italien, voor hunne wederzydsche bescherming, zoo iuwendi-e als uyiwendige. Sedertdien heeft Oosienryk eerst de ontwapening van Sardinië gevraegd, en dan eene algenieene ontwapening. Engeland heeft dit voorstel in dezen zin gewyzigd, dat het a Heen lyk noodig zou zyn hel princiep der algenieene ontwapening aen te nemen, met voorbehouding om de uylvoering van dien maeiregel lydens de opening van liet Kongres te regelen. Vrankryk heeft gedacht dat Pieinont niet kon aenzocht worden zich te ontwapenen, in geval dit land niet op liet kongres ver tegenwoordigd was. Maer dewy! Vraukryk met de verzoenendste inzigten bezield is, heeft het aen Engeland beloofd aen Piemont te verzoeken zich te ontwapenen, by aloien Sardinië en al de an dere Italiaensche Staten verzocht wérden om van liet kongres deel te maken. Ter ondersteuning van dit voorstel heeft Vrankrvk historieke feyten aengehaeld Hel verhoopt dat dit voorstel eene algemene goedkeuring zal ontmoeten. Vrankryk heeft er zelfs Ingevoegd dat het vóór de byeenkomst van liet kongres in eene ontwapening toestemde. Alles doet vermoeden dat, als de uioeyelykheden nog niet uyt den weg zyn geruymd er weldra een definitief akkoord zal tot stand komen, en dal er zich niets meer tegen de yereenigiiig van het kongres zal verzetten. Men schryft uyt Weenen. De fransche bladen nemen behagen in de finantiele behoeftig- beyd van Oostenryk te beschryen en zoover zyn zy gegaen. dat zy zegden dat het gouvernement de reserve fondsen der Bank genomen had om ze lol zvne wapeningen le gebruyken. Het feyt is valscli, en overigens was deze uytvinding 'op eene v,eer onbe hendige wyze uylgedrukt. Öngetwyfeld wilde men zeggen dal hel gouvernement het klinkende geld der Bank genomen had, en men heeft gezegd, de reserve fondsen, die uyl publieke en intr'est- dragende effekten samengesteld zyn. Dewaerheyd is dat, sedert den huydigen krisis, de Bank van den Staet geld ontvangen heeft, maer er hem geen heeft «egeven Indien den oorlog moest uvlberslen en dat den Stael geld noodi* had, eenen oproep van den Keyzer tot zyne onderdanen voor eene vrywillige leening ware genoeg, om er hem onmiddelyk te doen ki vgen meer dan er noodig zou wezen. Parys. donderdag 21 april. Den Moniteur kondigt eene nota af, meldende dat Engeland aen de vier groote mogendheden de volgende voorstel.en heeft onderworpen. lu Men zou vooral'gaendelyk eene algenieene en gelyktydi"e ontwapening verrigteu. n 2" Deze ontwapening zou geregeld worden door eene militaire of burgerlyke kommissie, onafhankelyk van het Kongres. Deze kommissie zou samengesteld zyn uyl zes kommissarissen waer- onder eenen piemonleeschen. 5° Zoohaest deze kommissie hare taek zou begonnen hebben zou het Kongres byeenkotnen en overgaen tot de bepleyting der politieke kwestiën. 4° De vertegenwoordigers der italiaensche Staten zouden door hel Kongres uytgenoodigd worden, arnstonds na zyne byeenkomst om er te zetelen met de vertegenwoordigers der groote" mo"end- heden, juyst gelyk in hel Kongres van Laybach in 1821. n Den Moniteur voegt er hy' dal Vrankryk, Pruysen en Rusland de voorstellen van Engeland zyn bygetreden. LAETSTE TELEGRAFISCHE BERIGTEJS Dreygendheyd des oorlogs. De uytlreksels der fransche dagbladen gaven ons het voor»evoel der zwaerwiglige lydingen «elke hel volgende berigl oils'kuinl aeukondigen. Yoorlaen is alle hoop wegens don vrede verloren. De legers staen tegenover elkander en verwachten nog slechts een laetsle leeken om handgemeen te worden. Den Moniteur kondigt een berigl af uyt Turyn, waervan wy hier den hoofdinhoud laten volgen. Turyn, 21 april. - Op dit oogenblik heeft er eene bedreygende beweging van oostenryksehe troepen plaets op onze grens. Het bestuer van den lomhardo-venettaensclien spoorweg beeft liet beve! ontvangen om morgen alle beweging der konvoys op te schorsen. Al de lokomolieven znllen naer Mi'anen moeten gerigt worden om de troepen te vervoeren. Daer worden groote versterkin«en van troepen verwacht op de wegen van Milan en naer den Tessiuo. Twee afdeelingen van hel Oostenryksch leger, een effeklief uvt- inakeiide van 8U duvzend mannen, hebben bevel ontvangen óm opwaeals te trekken naer den Tessiuo. Oostenryk heeft gewevgerd den voorstel van Engeland te acti veerden wegens het houden van een Kongres iu de voorwaerden van dat van Laybach. Den Times beslaligd dal hel engelsch gouvernement hetzelfde berigl ontvangen heelt als hy. Den luiuisieraed is byeengeroepem

De Denderbode | 1859 | | pagina 3