ZONDAG I MEY 1859. DERTIENBEN JAERGANG. - Nr 662 Vertrekuren uyt de Statie Aelst NAER: 6 FRANKS 'S JAEBS. Vertrekuren uyt verschillige Statiën. AELST, den 50 April 1859. DEN TOESTAND. Wat is dit Leest en oordeelt zelve, landge noten. Geld, geld, en langsom meer geld. Benderm. 5-35 8-30 9-35 13-30 3-05 6-00 Lokeren 5-35 8-30 12-30 6-00 »-00. Brussel 7-45 9-30 11-00 3-00 5-30 8-10. IQecti.Brus. Antw. 5-35 8-30 9-35 3-05 6-00 Leuv Thien Luyk 5-358-30 9-35 3-05 6-00 Verv Land StTruven,5-35 8-30 9-35 3-05 6-00 Gend 8-25—12-20—2-50—3-05—6-00—8-05 3? Gend, Brugge, Ostende 8-25 12-20 0-00 3-05 6-001® klas langs Deuderraonde. Kortryk, Mouscroen, Ryssel (langs Lede) 8-25 12-20 2-50 3-05 -6-00. Doornyk, Ryssel Jiangs Ath 7-455-20—0-00 j Nin. Geerardsb.Ath, 7-452-155-°0»-» k Bergen, Quievrain 7-450002-155-20 10-. Te lede staen al de konvoys. Te idegem staen deie vertrekkende van Ath 6-30 - 4-20 en deze vertrekkende van Denderleeuw 8-15—2-40— 5-45. Staen te cysegem stil al de konvoys uytgenomen dezen vertrekkende van Aelst 9-35 des morgens en »-()0 's avonds en van Dendermonde tea 0-00 's morgens en 0-00 's avonds. Staen te Santbergen de vertrekken uyt Ath 6-30 10-00 's morg. 0-0 en 4-20 des avonds. Van Denderleeuw 8-15 's morg. 2-40 en 5-45 des avonds. CHIQUE SUIJM. VAN LOKEREN NAER Dendermonde, Aelst 6-50 9-25 3-00 5-30-»-». Ninove, Geerardsbergen, Ath 6-50 9-25 -3-00»-». VAN ATH NAER Geeraerdsbergen, Ninove, Aelst, Dendermonde, Lokeren 6-30 10-» 4-20«-». Geera< ïdsb'-igen, Ninove Aelst, Dendermonde, 6-3010-»4-20»-». Brussel (langs Denderleeuw) 6-3010-» 4-20- »-». Gend, Brugge, Ostende 6-30(langs Lede.) 10-» 4-20»-. VAN GEND NAER Audenaerde. 9-25 2-25 7-45. nakr Aelst, 7-00 8 45 00-» 2-15 4-45 7-35. VAN «HUSSEL NAER Aelst, Gend 7-35— 11-302-00 5-057-15 Ninove, Geernerdsb, Alh (langs Denderleeuw) 7-35 2-00 5-05 »-. VAN DENDERMONDE NAER: Brussel 1. Aelst) 7-15 7-55 1-4» 5-» »- 1. Meeh.l 6-» 9-10 9-55 3-30 6-40 Aelst, 7-15 7-55 -11-50 1-40 5-00 6-05 DEN DENDERBODE Geheel de wereld vraegt waerom gaet het oorlog worden En die vraeg kan niemand beantwoorden Elkeen is tegen dezen oorlogDoch, wat er nog meest te verwonderen is, is dat het juyst de twee mogendheden zyn, die de zeilde zaek zouden moeten verdedigen, deze van het catholyk geloof, en welke nogtans dezen oorlog gaen voeren, oorlog, die schynt den 'stoel van St-Peeter, de tydelyke magt var. den Paus, te moeten treffen. Oostenryk, ofschoon genegen voor den vrede, beweert dat zyn doel regtveerdig is, dit namelyk van zyne Italiaensche bezittingen te vrywaren tegen de gedurige aenvallen der revolulionnairen, en van de secte der francmaQons-carbo- nari's te dempen, zonder 't welk Oostenryk nooyt iets duerzaem, nooyt iets stevig in Italiën zal konnen verrigten. Maer waerom laetden keyzer der Franschen dezen vrede stooren? Waerom laet dezen souvereyn de vreeslykste oorlogsrampen over het hoofd van Europa trekken Dit begrypt men des te minder, omdat zyn eygen volk dezen oorlog in afschrik heeft, dit begrypt men des te minder omdat hy, by zyne aenkomst aen het bewind, de merk- weerdige woorden heeft uytgesproken het keyzerryk is den vredeZommigen, die alles in de beste plooy ten voordeele van keyzer Napoleon willen slaen, zyn van gevoelen dat hv aldus handelt om aen de revolulionnairen te behagen maer kan hy onwetende zyn, moet hy zelfs niet overtuygd wezen dat de francmagons carbonarische secte voor zynen persoon geene uytzondering zal maken, en dat hy onder haer moordstael zal vallen zoowel als de andere souvereynen Moet hy niet klaer en duydelyk 2ien dat hy hier het Mazzinismus ondersteunt, 't welk op niets anders mikt dan op eene algemeene omverrewerping van het bestacr.de order van zaken. Het is hier geene kinderachtige benauwdheyd die wv uitdrukken, niemand, niet een blad, van welke denkwyze het ook zy, spreekt er anders over. In het engelsoh parle ment sprak den eersten minister der kroon deze woorden uyt Dezen oorlog zal den vreeslyksten, den bloedigsten zyn dien men nog ooyt zal gezien hebben, het is geenen oorlog van daedzaken, maer wel eenen van principen....» Hy had er gerust en met waerheyd konnen by voegen eenen godsdienstigen oorlog, eenen oorlog waervan liet bestaen of het behoud der samenleving gaet afhangen. Hetgeen aen de woorden van den eersten minister van Engeland nog meer gewigt byzette voor wat ons land betreft, 'tis 't geen hy er wezenlyk byvoegde te weten dat dezen oorlog het bestaende onafhanglykheyd en de nalionaliteyt van Belgiën zou konnen in gevaer brengen.... Ten dien opzigte konnen wy niets anders doen dan ons op de Voorzienigheyd verlaten en ons in de volstrek iste onzydigheyd houden. Wy gelooven hier het algemeen en regtziunig gevoelen van geheel Belgiën uyt te drukken, als wy zeggen dat Belgiën alles moet aenwenden om die on zydigheyd niet te kwetsen, dat het noch door woorden, noch door schriften, noch door akten, van welkdanigen aerd zy ook wezen konnen, mag toonen of laten gevoelen dat het eenen enkelen duym buyten de onzydigheyd gaen wilt. Eenen onzer landgenoten, een staetkundig man en in Vrankryk in eene positie gesteld van alles wel onderrigt te zyn, heeft aen iemand zyner bloedverwanten het vol gende geschreven Dat Belgiën kalm en rustig blyye, dat het zyn geld niet. verkwiste7 is voor het zelve den zekersten middel om zich te doen vergeten... Dat Belgiën kalm en rustig blyveWat is dit Dit is eene waerschouwing die tot de liberaterspartv, tot dé leden der linkerzyde van de volkskamer, tot de ministers, moet gestuerd worden. Het patriolismus der conservateurs is gekend, zy zullen nooyt iets doen waerdoor deze zoo aen- bevolene rust zou konnen gestoord worden, zy zullen altyd trachten getrouw te blyven aen de nationale zinspreuk van hel Ivongros Eendragt rnaekt magt. Maer aldus han delt de liberaters-party niet, deze immers houd nooyt op te werken om geheel de wereld te misnoegen, om overal twist en tweedragt te zaeyën, om alles te vernietigen wat strektoni de banden der eendragt te versterken, en om de grondzuylen onzer nationale instellingen te ondermynen. Uyt verscliillige inlichtingen die ons uyt Brussel toeko men, blykt dat den koning, als hv met hooge ambtenaren, met volksvertegenwoordigers, met senateurs enz. van de beyde opiniën te spreken heeft, meer dan ooyt aendringt op de noodzakelykheyd van terug te keeren tot eene politiek van toenadering en gemaligheyd, ten eynde het iund gerust te stellen en liet zelve in zyne vaderlands liefde ie versterken, byzonderlyk nu in tegenwoordiglieyd der dreygende gevaren die voor ons zouden konnen nood lottig worden Dit is eene zeer wel gepaste les voor de mannen die tegen woordig in 's konings raed zetelen. In plaets van driftig te zyn ten voordeele eener party, zouden zy moeten begryperi dat hunne zending slechts bestaetintehandelenmet.de grootste onpartydiglieyd jegens alle Belgen; zy zouden moeten gevoelen dat hunne eenigste pligt bestaet in het versterken der eendragt, die ons land thans zoo dringend nooazakelyk heeft. Maer ongelukkiglvk wy zien dagelyks liet tegenstrvdige in plaets van te werken om de eendragt te bekomen, zien wy dat hunne woorden, hunne werken, hunne neygingen gedurig de tweedragt voeden, dat alles wat zy doen of willen doen slechts strekt om de eene party teii nadeele der andere te bevoordceligen. Den koning doet eene goede benoeming, eene benoe ming van noodzakelykheyd voor de tegenwoordige om- standigheyd, in den persoon van generael Chazal als minister van oorlog. En wat gebeurt er Den nieuwen minister heeft al de overige ministers tegen hem; men gaet zelfs zoo verre dat men het officieel staetsblad gebruykt om dezens akten te gispen en af te keuren. Zien die ongelukkigen dan niet welk onberekenbaer nadeel zy hunnen meester en de helgische nalionaliteyt toebrengen Gevoelen zy niet dat generael Chasal eenen opperofficier is, die, in de tegenwoordige omstandigheden, groote diens ten kan hewyzen 011 misschien den eenigsten is, die de moeyelyke taek, welke door den bejammerenden toestand van Europa, veroorzaekt is, kan vervullen Waerom slechts de opinie ingezien die den generael hefyd Waerom altyd met dien elléndigen partygeest voor den dag gekomen en geeyscht dat den nieuwen oorlogs minister zich tot over liet hoofd dompele in het onheyl- speliend liberalismus, dat byna niets anders in zynen schoot draegt dan demagoguen en revolulionnairen van alle slaeh Leest den Journal de Gattd, den Echo des Flandres, de Broedermin en geheel het reessemken liberatersbladen, en gy zult met den meesten walg zien hoe verre zy hunne vuyge driften loslaten tegen eenen generael, die hunne vernielende princiepen niet wilt bytreden. Het is wel waer, deze bladen zyn weynig in getal, en maken slechts het liberaters-orangistisch kliekskeu uyt, maer waerom gebruyken de overige ministers den magti- gen invloed niet, dien zy op gemelde gazetten konnen doen gelden, ten eynde de schandige aenrandingen tegen gene rael Chazal, al ware het maer in deze gevaerlyke lyds- omstandigheden, te doen ophouden Deze vraeg bevat hare eygene antwoord. Doch zie hier hoe een liberael blad van Brussel zich hieromtrent uytdrukt Wy bewonderen waerlyk de dagbladen, die, ter gele- cc genheyd der benoeming van M. Chazal als oorlogs- minister, zich aen het tydverdryf van eenen pennentwist overleveren om te weten of generael Chazal LIBEKAEL a of KLEBIKAEL is.... M. Chazal heeft voorzeker andere zaken te verrigten dan de kokarde van de regter of van de linkerzyde te nemenUy lieeft de kokarde van 't land te beschermen, te verdedigen en te behouden. De onweerswolken die, sedert dry maenden, den gezigt- evnder bedekten, hebben er eyndelyk den bliksem laten cc uytvliegen en het oogenblik is voor Belgiën gekomen te hewyzen, niet meer door gezondheydsdronken, leesten, redevoeringen of Rogierskwakzalvery, dat het gereed is zyne nationaliteyl, zyne vryheden en zyn koninglyk stamhuys te verdedigen, 't welk zoo te regt bemind is en, over dry jaren, door de eenparige slem des lands, toegejuycht wierd M. Chazal heeft eene groote en schoone zending, deze cc van de nationale verdediging, te volbrengen by heeft cc eene schuld van erkentenis te betalen aen dezen aen cc wien hy alles verschuldigd is. (Berigt aeu M. Rogier) De houding van liet gouvernement moet thans kalm, voorzigtig maer wyslyk krachtdadig zvn en zich steu- cc nende op zyne onzydigheyd. Er hoeft in Belgiën geene regter noch linker zyde meer te zyn, maer een sterk cc Belgiën, een vereenigd Belgien en vastberaden, tegen wie het ook zyn moge, het werk van september 18.".0 te handhaven Wy herhalen het uyt al de krachten onzer ziel, dit is eene allernuttigste les voor de andere mannen van het ministerie. Zullen zy er naer luysteren Zal hun seeta- risch fanatismus hun dermate verblinden dat zy niet zien dat dit verderflyk liberalismus 't land naer zynen onder gang heênstoot Deze vragen zullen grootelyks beantwoord worden met den aenstaenden 5 Mey, als de kamer zich Zal vereenigen uylsluytelyk om den liberalen dorsttegen hetcatholicismus, legen de godsdienstvryheyd, tegen de christelyke liefdadig- heyd te lesschen. De vergadering zal waersclivnlyk maer van korteH dner wezen, want de op handen zynde kiezingen zuilen beletten lang hyeen te blyven. Doch wy vreezen dat de schikkin" van art. 84 der gemeentewet, waerby de liefdadigheyds- vryheyd nu nog gewaerborgd word, in deze zitting zal schipbreuk lyden en dat er aldus al wederom eene se- meentelyke vryheyd, die zoo veel goed te weeg brengt, zal vernietigd zyn. Men moet gevoelen dat al de wonden, die men gedurig aen de grondwet toebrengt in de natie eene doodende onrust moeten baren, dat er uyt die onrust natnerlyk tweedragt zal ontstaen welke niet kan missen het land te verderven en 't werk van 1850 te doen instorten. Men zegt dat de regterzyde der kamer niet willende worstelen tegen het parlementaire despotismus, zich zal bepalen bv eene krachtdadige protestatie en zich vervol gens uyt de kamer zal verwyderen, om geen deel in deze openbare grondwetschending te moeten nemen. Wy twyfe- len niet ol het land zal deze handelwyze goedkeuren, ter uytzondering van het doctrinarisch. demagogiek en o'ran- gistisch liberalismus, 't welk niets anders beoogt dan de vernietiging van onze vryheden; maer de vraeg is of het land zich by deze enkele goedkeuring zal bepalen. Wy dun ken neen. en houden voor vast dat het op lyd en stond zal petitiën regenen, om den Senaet deze schreeuwende on- regtveerdigheyd en rampzalige wetsverkrachting te doen verwerpen. Hierop keeren wy terug. Wy hebben hierin onze stad eenen nieuwen controleur"c- kregen niet name Durieu. Dezen gouvernementelen geldsmid denkt dat de patentpligligen onzer stad hoornen 'in hunne hoven hebben waer franken op groeyën, of daken op hunne huvzen waer geld op regent, want een groot deel dér contributiebetalers zyn dermate in hunne patenten verhoord dat eenen algemeenen kreet van veroritweerdigiii" alhier tegen den controleur opgegaen is. En wat redens heeft dien fiscalen amblenaer om zoo maer effenaf een groot deel der patenten te verhoogen Is 't om dat de burgers zoo gemakkelyk Imnne lasten betalen Is 't omdat de zwarte mannekens alhier niet veel moeten gebruykt worden Is't omdat er niet veel tafèlkens voor de deur moeten verkocht worden Of is 't eyndeivk om hem aldus de gunst van het gouvernement nog meer te winnen en al wederom eene verhooging van plaets te krv en' Velen beantwoorden deze vragen met twee letters,"ducfi anderen zeggen dat zy daertegen zullen protesteren én aen deze geven wv gelyk, want anders zullen zv moevelyk van deze willekeurige contributieverhooging afgeraken Als men by den geldkwant gaet informeren, dan zet hv Ik ben ik daer de schuld niet van, ik zal dit mei dëéi ontvanger arrangeren, wees maer gerust, en meer andere vyven en zessen. Maer op't eynde der rekening blvven da zaken geivk zy waren en 't laetste woord is LEGGEA.. Men heeft schoon te zeggen M. 't is zoo veel verhoogd' 't is zulken slechten tyd. er is zoo weynig te winnen °dè antwoord van den fiscalen perser is altyd leggen en blvven leggen, en leggen tot dat er genoeg gelèyd is. -

De Denderbode | 1859 | | pagina 1