DE KERKHOVEN. Als Jantje Kaes eens op zyne omreys de stad St-Nicolaes bezocht, vergezeld van zvnen zoon, den prins van Oranje, zegde dezen laelslen tot Willem Vader, zy roepen niet.... En Jantje antwoordde Myn zoon ik nyp ze noglans genoeg. Hier is het 't zelve Als de burgers niet spreken, zullen de fiscale sprinkhanen van hel gouvernement de contribution gedurig verhoogen en denken dat de burgers toch geld genoeg hebben, want, zullen zy denken, de burgers, alhoewel zy genoeg genepen worden, schreeuwen niet, maer zy leggen en zy leggen langs om meer hieruyt volgt, volgens ons, dat wy niet te veel vragen. Zyn de burgers van dit gedacht, dat zy betalen en zwygen; zyn zy van een an Ier gedacht, dat zy zich vereenigen en gezamentlyk eene petitie aen den gouverneur teekenen om tegen die gedurige afpersingen krachtdadiglyk te pro testeren. Wat ons betreft, wy hebben ook eene neep van Meester Durieu gekregen, maer wy voorzeggen het hem, hy mag zich eerstdags aen eene prolestatie verwachten die wy hem persoonlyk zullen behandigen, en waerin wy oiize klaglen aen den heer gouverneur zullen vertoonen. Wat onze medeburgers betreft, wy raden hun aen de volgende petitie 't zy gezamentlyk, 't zy persoonlyk te teekenen en, door de handen van den controleur, aen den heer gouverneur te doen bestellen Mynheer den Gouverneur der provincie Oost-Vlaenderen, De handelwyze van den controleur alhier is het voorwerp aller gesprekken en veroorzaekt eene algemeeneverbittering. De palentpligtigen hebben zich namelyk te beklagen van de overgroote verhooging hunner patenten, en komen UEd. eerbiediglyk verzoeken aen die liatelyke fiscaliteyt een eynde te stellen. Zy zyn van gevoelen dat dezen ambte- naer den toestand der contribuabelen niet genoeg in ammerking neemt en dat hy te veel op eygen hand te werk gaet om de reeds voor de burgers zoo drukkende lasten nog te verzwaren. Wy verhopen, M. den Gouverneur, dat onze gegrondde klagten zullen in aenmerking genomen worden, en dat gy zult gelieven bevelen te geven om aen de fiscale doemwyze van den controleur pael en perk te stellen. Wy hebben de eer met eerbied te zyn. (Volgen de handleekens.) De burgers die zich overschat gelooven, moeten deze petitie op gezegeld papier schryven, en voor opschrift op stellen Aen den heer Gouverneur der provincie, persoonlyk naem- en dagteekenen, en ze behandigen aen den controleur met byvoeging van het contributiebillet of duplicate van het tegenwoordig aenslagsbillet. Zulks doende, zyn wy verzekerd dat Meester Durieu al gauw zyn goeste zal hebben. l)e begraving van De Deyn op degewydeaerdete Ninove, in weerwil der kerkelyke wetten en gebruyken, beeft op al de Belgen eenen pynelyken indruk gedaen op deene omdat zy eene schending is van onze grondwettige vry- lieyd van Godsdienst, op andere om dat. zy eene ontëering is van gewyde plaetsen, op alle omdat er eene inbreuk gedaen is op den eygcndom en dat hier door den steun n grondsteen der samenleving eenen grooten schok gekregen heelt. Want, bemerkt het wel achtbare lezers, indien nen Borgemeester het regt heeft van, legen dank en wil der Kerk op hare hegraefplaetsen, die haren eygcndom zyn, die haer toebehooren, die zy in bezit en gebruyk heeft, te begraven al wie hy wilt en waer hy wilt, dan'heeft iiy ook het regt van, tegen dank en wil der eygenaers, te begraven al wat hy wilt op alle andere eygendpmmen zelfs op die zy in bezit en gebruyk hebben. Indien de gewapende uiagt eenen borgemeester mag beschermen en helpen om inbreuk te doen op de rustplaets der doode, die noch aen hem noch aen de Gemeente noch aen de Provincie of Siaet toebehooren, dan mag die zelfde gewapende inagt alle andere inbrekers en ruslstoorders beschermen en ondersteunen. Hel regt en den eygendom van de Kerk moet zoo wel erkend en ongeschonden blyven, zoo wel beschermd en verdedigd worden als het regt en den eygendom van particuliere.Het regt aenziet geene persoonen dat is te zeggen het geen regt is voor den eenen riióet regt zyn voor eenen anderen. Zoo is het van God gesteld en zoo moet 'tblyven zyn. Er kan anders geene regtveerdigheyd, geenen eygendom, geene meesterschap, geene samenleving noch rust noch vrede bestaeu. Het volk verwacht zich dat de ministers, liet zy uyt evgene beweging het zy gedwongen door de gekozene, de toekomende week, hun gedacht zullen ronduyt zeggen nopens de begraving van dien De Deyn te Ninove. Het volk wilt en moet weten of de schikkingen van de fransehe guillotineministers door onze grondwet afgeschaft zyn of niet. Het volk moet en wilt weten of er in Belgenland nog regt en eygendom en meesterschap van eygendom bestaet. De Catholyke Belgen willen weten of zy op hunne begruef- plaetsen zullen mogen in vrede rusten, en of zy verpligt zyn plaets te verleunen op hunne rnstplaetsen aen lieydénen, Joden, Turken, Ketters, Schismalieken, goddeloozen en al wie hunnen godsdienst lot op het eynde van zvn leven zal verstoolen, veracht, beschimpt en vervolgd hebben. De Catholyke Belgen willen weten of nen gouvernementsman de graven van limine vrienden en ouders zal mogen openen om ze ontëeren en te bespollen. Het volk moet welen of zyne ministers en wetgevers bezield zyn met gevoelens der fransehe guillolineniinisters van 1790 of der bende van de italiaensche Cavouren. Wy vernemen dat een nieuw ontwerp van nationale ver dediging gedurende dezen ziliyd aen de Kamer zal aengeboden worden. Men verzekert dal dit ontwerp nog eene meerdere uytgaef zal noodzaken dan het gene 't verleden jaer door de Kamer verwor pen. Eenige persoonen hebben geweygerd hunnen abonnemenlsprys aen den post te betalen zonder te zeggen waerom. Deze worden vrienöelyk verzocht ons daerover inlichtingen te geven of ons in postlimbers het bedrag hunner inschryving op te zenden. Gelyk in dees Nr zullen wy in opvolgende noniniers al de gewigtigste oorlogsberigtcn aen onze lezers mede deelen en hun aldus op het eynde der week in staet stellen een bondig overzigt over don toestand te werpen. Daer er veel uyteenloopende, valsche, legengesprokene, of ingelrokkene gèj'uchten zullen afgekondigd worden, zullen wy ons be- vlytigen om, zoo veel het mogelyk is, de zekerste tydingen in te zamelen. M. J. Lamolle, pastor te Denderleeuw sedert 1851, is benoemd tot pastor-deken te Deynze. By koninglyk beslnyt van 27 april, is M. J. Van Ham, kan- didaet-notaris ie Basele, lol notaris benoemd ter residentie van Ninove, in vervanging van M. De Deyn overleden. By koninglyk beslnyt van 27 april worden benoemd lol byvoegelyke regit!rs by de reglbank van eersten aenleg te Den- dermonde MM. P. Lulens, doctor in regie» te Dendermonde, en P. Arenls, idem te Gentl. M. De Porlemont, volksvertegenwoordiger van het distrikl Aelst, komt in buwelyk te treden met .Ylej. Annez, van Brussel. Den 24 dezer is te Wettere» tien bakoven van den land bouwer De Graeve afgebrand. De schade bedraegt 150 fr. er was voor 100 Ir. verzekering op. Den 22 dezer beeft te Ninove eenen brand twee huyzen ver nield, loebehoorende aen de genoemden J. Coseyns en J. De Naeyer. De verliezen worden op 2850 fr geschat. Men komt te Brussel eenen fakleur aen te bonden, toebe- hooreude aen de messagerieu Van Gendl en C°. Dezen kerel word beligt eene som achtergehouden te hebben van 2000 franks die by by M. J. Verheydt moest besteld hebben. Men beeft echter nog 1700 franks in I>ankbriefken9 ontdekt welke weggestoken zalen in eenen bloempot. De 900 fr. die ontbraken bad den ongetrouwigen bediende gebruykt om zyne schulden te betalen. Men beeft nog eenen fakleur der messagerie Van Gendl aengehoudeu by is betigt van valscbbeyd »n schrift, van eene ontvreemding vau 10,014 fr. 16 c. en vau eene afiroggelary van 1540 fr. Den genaemden Luciaen De Roubaix, zoon van den poortier der statie van den Slaets-yzeren weg te Gend, vond zondag op eene bank, in de slandplnels, eene beurs met 5400 fr. in goud. Den eerlyken jongeling heelt zich bespoedigd om dezen vond aen statie-oversten te behandigen. Zulke eerlyke daden zyn meldeusweerdig* M. Carez, die de walerverdeeling te Brussel beeft ingerigl, komt benoemd te worden tot de plaets van hoofdingenieur der der bruggen en wegen van Oosl-Ylaeuderen, opengevallen dooi de dood van M. Woliers. By wyziging der vroegere schikkingen, zuilen de kunst- en letterkundige werken, in registreekschen doorvoer langs den yzcren weg verzouden, in toegesloiene waggons, met hangsloten of loodzegels voorzien, voorlaeu niet meer onderworpen zyn aen liet onderzoek of de aeuwyzing van oorsprong. Zy zullen daoreu- boven vrvgesteld zyn van tie omstandige verklaring, wanneer deze door de. wel niet vereysehl word. Men schryft uyt Leuven, 20 april Een ongeluk dat noodloitiglyk bel eenigsle niet is in zyn slach. is dezen nacht gehemd in eene brouwery ouzer stad. Eenen brouwers werkman, getrouwd en vader van huys- gezin, beeft de dood gevonden met in eenen kokenden kt lel te vallen. Toen men er zyn lyk uyttrok, was liet tweemael gekookt, zoodanig dal de brokken vleescli van de lidmaten afvielen. Wy lezen in liet officieel gedeelte van den Monileur Kraclilens 142 der voorafgaende aenmerkingen van hel officieel tarief, 5l' byvoegsel, is bel toegelaten om vry van inkom- r.gieu, het hoornvee en de peerdeu* wederom binnen heiland ie brengeil, wanneer men ze naer vremde merkten gezonden beeft en ze niet beeft kunnen verknopen. De formaliieyleii ten dien evnde te vervullen, zyn bepaeld by omzendbrief van 21 november 1554, B. 449. Hel voordeel dezer schikkingen word ook loepasselyk gemaekt aen de schapen en al andere veesoorten uyt bel land gevoerd en er in teruggebragl onder bovengemelde voorwaerdeu. Eenen nieuwen oproep komt gedaen te worden tot den iever der belgische leden van bet genootschap van Jesus. Den eerw. P. Beckx, generael vau bet orden, beeft besloten dal de belgische Provincie, elk jaer, haer getal missionnarissen naer Indien zal zenden. Men schryft uyt Audenaerde (i Zaterdag morgend o*n 8 uren is mei een groot gedruysch een gedeelte van den bloemmeelzolder ingestort, in de sloommaeldery 'van den beer Van den Hulle, alhier. De oorzaek van deze ramp word toegeschreven aen liet groot gewigt bloemmeel, dal er zich op den zolder bevond. Gelukkiglyk zyn er geene verdere onge lukken te betreuren- Er worden alhier vele loebereydselen gemaekt, om den nieuwbenoeuiden pastor-deken dezer stad, den beer De Meester, op 5 mey aensluende, pleglig in te huldigen. Zoo men verneemt, gaen binnen eenige dagen den depot van het 12c voeivolksregiment, alhier sedert lange jaren in bezetting, alsook al de andere troepen dezer stad naer andere bestemmingen gezonden worden, en zouden door twee baiieryeu geschut en een geheel ander garnizoen worden vervangen, dal een persooneel van meer dan 1200 mannen zou uytmaken. Men beeft zich sedert eenigen lyd veel bezig gehouden met bel ontwerp eeuer diplomatische en koophandels-zending van Belgien naer China en Japan. \Vy meenen de verzekering te kunnen geven dal bet gouver nement van dit ontwerp heeft afgezien. Eene byzondere kommissie, die gelast wierd deze zaek te bestuderen, bad voor deze zending een budjet opgemaekt de kosten zouden tot een millioen en half franks beloopen hebben bel ministerie beeft gedacht dat men zich, vooral in de tegen woordige omstandigheden, van deze uyigave moest onthouden. Men fcchryfl uyt Antwerpen, 27 april Heden moigend wapperde de vlag van bet Zeemansliollegie half lop, by gelegenheyd van de dood der echlgenoole van kapiteyn VandeSteêne. gezaghebber der Julie. Dit schip was uyt Akyab te Londen aengekomen. Mev. Van de Steene bad zich naer Oslende naer Londen begeven om des te eerder baren man te vervoegen. Nauwelyks had by haer in zyne kajuyt ontvangen, of de onge lukkige vrouw wierd plotseling ongesteld en stierf eenige oogen- blikken later. Den 18 dezer was de 4-jarige Sidónie de Sinel. woonende te Hamme, wyk Ste-Anna, eenige oogenblikken in iiuys alleen gelaten. Het kind moet met vuer gespeeld hebben, waut al liaie kleederen wierden aer: haer lichaem yerbrand, en bet ongelukkig slagtoffer bekwam zelve zulke zware wonden, dat bel er 's ande- rendaegs van overleden is. Men schryft uyt Bonsse Dyn^lag 18 dezer, na vyf maenden vlytig werkens, is de ondergaendery van den in aenbouw zynde tunnel des yzeren wegs van Henegauwen-Vlaenderen, op het grondgebied vau Ronsse èrc Nu kerke, dwars doorgestoken. Deze doorsteking bad plaets rond 10 ure des avonds, en wy moeten bet zeggen ter eere der mynders die met den arbeyii gelast geweest zyn, dal de ontmoeting slipt geschiedde volgens de plans door het bestuer opgemaekt* De metselwerken der vouten zullen met den grootsten vlyl worden voortgezet, en uyt zekere brou weten wy dat die belan'g- ryke taek nog voor het eynde des jaers zal geëyndigd zyn. Meldensweerdig is bel, dal er lol den dag van beden nog geene ernstige ongevallen hebben plaets gehad. De korreetionnele regtbauk van Brussel heeft deze week uytspraek gedaen in de zaek der weduwe Monlfort en hare dienst- meyd, de dochter Coppens, delwee heldinnen van bet bloedig gevecht der Mandelierslraet te Brussel. De beyde beligten zyn verwezen geworden, te welen: de weduwe Montlori, lot 0 maenden gevang, de dochter Coppeus tot 2 maenden derzelfde straf, en beyde solidairlyk lol de kosten met subsidiaire lyfsdwang van 1 maend gevang. De dochter Coppens is verwezen geworden, om dat zy de palen der wettige verdediging te buylen gegaen is. Deze u\tspraek heeft verwondering onder de toehoorders verwekt* Het eerste nummer vau een nieuwsblad getiteld Monileur de Louvain als ook dit van de Belg, zyn te Leuven verschenen. Een zonderling voorbeeld van slaepziekte of schyndood heeli dezer dagen te Moskou plaets gehad. De vrouw van eenen ryken koopman wierd na eene kortstondige ziekte als dood beschouwd haer lyk wierd in de kist gelegd en naer bet kerkhof gevoerd. Op het oogenblik dal de doodgravers de kist in den pul lieten zakken, gleed zy uyt en wierd in baren val beschadigd. Men begon naer te herstellen doch men oordeele, boe ver- baesd de aenwezigen waren, toen zy de gewaende overledene de oogen en armen zagen bewegen Den inan wierp zich op de kist en drukte zyne jonge vrouw aen zyn bert. Zy wierd dadelyk naer buys gedragen, en eenen geneesheer wierd geroepen, die weldra den toestand van zaken erkende. Eenige dagen behandeling waren voldoende om de vrouw de gezondlieyd terug te geven. Zy beeft sedert verklaerd dat zy zich zeer goed de gebeurte nissen herinnerde, welke haer helmeest getroffen hadden, zon als het oogenblik toen zy in de kist wieid gelegd, bel intreden der kerk, en eyndelyk bel neerzakken in bel graf. Het gejam mer van myneu echtgenoot veroorzaekle my de hevigste smert, zeyde zy, doch al myne poogingen om my te bewegen of om te spreken waren vruchteloos. Men schryft uyt Blaukenberghe, 25 april: Men heelt in zee gevonden een stuk zeef goeden genever van 225 liters, dat in bet siadbuys alhier is neergelegd. Het stuk is .langs den eenen kant gemerkt P en 13, langs den anderen a Triple flavour en rond den baud 18 8 S. II. B. De visschers hebben ook veel overblyfsels van schepen in zee zien vlotten, onder anderen byna de belli van een schip, alsmede stukken masten, touwen, enz. Vrydag is er in de gemeente Oud-Turnhout een schrikkelyk ongeluk voorgevallen. Een kind van ruym twee jaren, had zich van hel vaderlyke hays verwyderd, om met zynen makker te spelen Het onnoozel schepseltje is in eenen grachi vol loopende water gevallen, en door de hevigheyd van den loop in eene onder- aerdsche buys geraeki, en wel zoodanig, dal bet er met sehuppen is moeien uytgegraven worden. Dit slagtoffer der onvoorzigligbeyd was bet eenigste kind van den daglooner Jooste.is. Men kondigt aen, voor den vyfiigsten keer, de afschaffing der krinolien. men zou de rokken bedekken met volanls die op elkander zouden liggen gelyk de pannen van een dak. Deze nieuwe mode zou niet gespaerzamer zyn dan de anderen. Maer eene mode, om te gelukken, moet eon beetje reu'inerend zyn de toilette is voor bel meeslendeel der vrouwen niet anders dan eenen prospectus, een middel om luydop ie zeggen Ziet ik ben ryk. Over eenige dagen is eenen Woumenaer, P. Faurez, die over lyd in fransehe» dienst is gegaen, eenige jaren heeft doorge- bragt in Afrika en mei bet leger der bondgenooten, in 1855-, Sebaslopol beeft belegerd, weder naer zyn geboortedorp terug gekeerd. Hy is gedecoreerd geweest met eene massief zilveren inedalie, ter groole van een vyffrankstuk, en op welk langs den eenen.kant de albeelding geleekend is der koningin Victoria, en langs den anderen kant, de wapens der vereenigde mogendheden. Dien jongeling; ofschoon by deel maekle der troepen die bet eerst den Malakoffloren hebben opgeloopen, is nergens gekwetst geworden. Ily ziet er zeer kloek en struys uyt, en is slechts zyn 26ejaer ingegaen. Zyne handen onderscheyden zich door eene buvlengeineeue ruwheyd een bewys dat loopgraven delven voor Sebaslopol wal meer moest zyn dan. eene verkwikking. Den Monileur van 1806 en den Monileur van 1859. Den 6 augusty 1.8' 6, toen Europa zich in eenen toestand bevond, als dien welken verwekt is door de woorden den 1 january uylgesproken, zegde den Monileur over de wapeningen van Vrankryk Heden, op de 80,000 man der konscriplie van 1806, beeft den Keyzer geoordeeld d «t de inroeping van 50,000 mannen noódig was. Indien, gelyk alles doet verhopen, de zaken van het vaste land geregeld worden, zullen de 50 000 mannen de soldaten vervangen, welke verlofpassen zullen bekomen en in den schoot hunner familie» zullen terug keeren. Indien, integendeel, wat men geene reden heefl le denken, bet oogenblik der rust van het vasteland nog niet gekomen is, zullen die 50,000 inan, bel fransehe leger op zynen hoogsten graed van sterkte brengen. In alle geval is dien oproep noodzakelyk. Zelfs als men in vollen vrede zou geweest zyn, zal men zoo niet 50,000, ten* minsten 40,000 man inroepen. Sedert de laelste revues zyn er 20,000 man naer hunne huerdsteden terug gezonden, cn door het resullat der revues van dit jaer, is bel waerschynlyk, dat een dergelyk nummer in zyne haerdsicden zal terug keeren. Men moet dus uyt die jacrlyksche operatie geen gevolg trekken noch voor den vrede noch voor den oorlog. Men beeft ze op bet gewoone lydslip gedaen, tamelyk laet voor het eyndigen van den oogst, en tamelyk vroeg om de jongelingen toe le laten zich voor bet slecht saisoen by hunne korpsen te voegen en om zich gedu rende den winter le onderriglen. Zoo sprak den Monileur Univcrselkorts voor den veldslag van lena (4 augusty). Men weet bet - - by is in styl niet veranderd.

De Denderbode | 1859 | | pagina 2